No. 89 Vrijdag 15 Januari 1932 46e Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. „LOCARBITS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Geeft niet langer Uw goed geld aan minderwaardige, meestal veel te dure hoestmiddeltjes. Groene Kruis Hoestbonbons zijn prima; niet te duur en helpen afdoende tegen alle gevatte kou, heeschheid, verkoudheid, enz. Worden bij millioenen gebruikt. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJN? SLK3N WERKDAG, Abonnementsprijs; Per 3 maanden; franco ner nest. f3. - Losse nummers f0,05 Prijs der Advortentiëns 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Hulp voor het Landbouwbedrijf. Mr Noteboom, adj.-dir van het Kuy- perhuis schrijft ons: Van landbouwzijde wordt herhaaldelijk de aandacht gevestigd op een drietal mid delen, waardoor de ernstige noodtoestand, waarin het landbouwbedrijf verkeert, eenigermate zou kunnen worden verzacht, n.l.: 1. het, althans ten deele, doen ver vallen der grondbelasting; 2. vergoeding van de lasten der sociale verzekering; 3. inflatie. Wat deze middelen aangaat wil ik het volgende opmerken: 1. Ik ontken niet, dat de grondbe lasting, vooral indien daarbij nog ko men gemeentelijke en provinciale opcen ten, een zwaren, in sommige gevallen zelfs te zwaren druk op het landbouwbe drijf legt. Is het echter om die reden wenschelijk de grondbelasting geheel of alleen ten aanzien van gebouwde eigendommen te doen verdwijnen? M.i. zeker niet. Dit zou ten gevolge hebben dat ook niet-noodlij- dende grondeigenaren in tweeërlei op zicht een voordeel in den schoot viel, n.l. vooreerst het voordeel van belastingver mindering en bovendien het voordeel van waardevermeerdering van den bodem in vergelijking met de waarde van de roe rende goederen, die het gevolg van de in trekking der grondbelasting zou zijn (de z.g. amortisatie). Terwijl deze voordeelen door niet-eigenaren, met name ook door de pachters, zouden moeten worden be taald in den vorm van belastingverhoo- ging, aangezien het verlies van de op brengst der grondbelasting toch op de een of andere manier door belastingverhoo- ging zou moeten worden goedgemaakt. In plaats van geheele of gedeeltelijke afschaffing der grondbelasting ware m.i. meer billijk, en daarom meer aanbevelens waardig herziening van de schatting der belastbare opbrengst van de grondeigen dommen, speciaal van de ongebouwde. Een dergelijke herziening is wettelijk voorgeschreven in geval van duurzame vermindering in opbrengst door onvoor ziene rampen. Ze kan door den belang hebbende bij Ged. Staten worden aange vraagd en de schatting geschiedt zonder kosten voor de belanghebbende, indien bet resultaat der schatting ongelijk is aan de thans geldende belastbare opbrengst. Door een soepele toepassing van deze regeling en desnoods door een nader wet telijk voorschrift ter tegemoetkoming aan de belangen van de landbouwers, zou reeds veel ter verlichting van den druk der grondbelasting op noodlijdende be drijven kunnen worden gedaan. 2. De kosten van de sociale ver ziering, die ten laste van de werkge vers komen, zijn boog en beteekenen voor tal van kleinere landbouwers de laatste druppel, die de emmer doen overloopen. En begrijpelijk is bet daarom, dat men naar verlichting van die lasten, speciaal ten behoeve van bet kleine landbouwbe drijf, zoekt. Doch bet wegnemen van den laatsten druppel brengt bet water in den emmer nog niet ver beneden den rand. Daartoe is noodig verbooging van den prijs der land bouwproducten en verlaging van de pro ductiekosten. Wat nu te zeggen van het denkbeeld om deze verzekeringskosten (uit de Rijks kas?) aan de noodlijdende landbouwers te vergoeden. Het denkbeeld lijkt aantrek kelijk. Doch zijn er ook buiten den land bouw niet tal van bedrijven, die met slechts geringe winst of soms zelfs met ver lie's worden voortgezet? Zouden, bij aanvaarding van dit denkbeeld, ook die bedrijven niet voor vergoeding in aan merking bebooren te komen? En naar welken maatstaf zou moeten worden be oordeeld of er al dan niet voor vergoe ding aanleiding is? Men noemt als maat staf bet belastbaar inkomen. Doch deze maatstaf is geheel onvoldoende, omdat bet belastbaar inkomen en de bedrijfsuit- komst twee verschillende grootheden zijn, die zelfs in bet kleine landbouwbedrijf niet altijd samenvallen. Uitvoering van dit denkbeeld zou vorderen een nauwkeu rig onderzoek naar de resultaten van elk bedrijf afzonderlijk. Technisch bet eenvoudigst ware nog, Ingezonden Mededeeling. Iel«c4, '"In aieW* 7%.TJ UuH^k i 25, 45 en 65 ctt dat bet Rijk alle kosten der sociale ver zekering voor zijn rekening nam. Doch afgezien van de ernstige principieele be denkingen tegen een dergelijke uitbrei ding der staatsbemoeiing, waarbij de gan- scbe sociale verzekering zou worden omge zet in 'n recbtstreekscbe staatszorg zou bet Rijk biermede een niet te dragen last aanvaarden en de aanpassing van de loo- nen bij den gewijzigden levensstandaard veeleer belemmeren dan bevorderen. Over inflatie nog iets in bet volgend nummer. Hei herstelvraagstuk. Volgens een Reuter-telegram gelooft men, dat de Britsche regeering niet tevre den zal zijn met een niet-beslissende op lossing van de berstelkwestie. Men wenscbt niet langer uitstel, zelfs niet door verlenging van moratoria, maar maatregelen, waardoor een permanente regeling tot stand kan komen. De Britsche regeering hoopt, dat te Lausanne zooveel bereikt zal kunnen worden en baar stand punt is thans: bet voorbereiden van een vriendschappelijke sfeer. Men meent voorts te weten, dat de Brit sche regeering het beter zou vinden als bet vraagstuk der oorlogsschulden ter con ferentie niet behandeld zou worden en dat men zich zou beperken tot bet herstel- vraagstuk. De problemen betreffende de oorlogs schulden kunnen niet behoorlijk bespro ken worden zonder Amerika, dat immers niet ter conferentie vertegenwoordigd zal zijü. De Britsche regeering hoopt tenslotte, tot overeenstemming te kunnen raken met Frankrijk, wat voor bet welslagen der con ferentie van veel gewicht is. Men verwacht, dat de conferentie niet langer dan een week zal duren. De regeeringsactie in Britsch-lndië. De minister voor Indië, Sir Samuel Hoare, beeft verklaard, dat de actie van de regeering om het hoofd te bieden aan den toestand in Britsch-Indië, is geslaagd. Zoolang wij aldus de minister ver antwoordelijk zijn voor Indië, hebben wij ook 't voornemen om te regeeren. Hoewel wij niet de bijzondere maatregelen die ge nomen zijn, een uur langer wenschen te handhaven dan noodzakelijk is, zullen zij van kracht blijven zoolang men tracht onze regeering omver te werpen. Op bet oogenblik dwingt men ons tot strijd, maar wij zullen zeer verheugd zijn terug te kee- ren tot rust en samenwerking. Laval tracht Briand te behouden. De berichten uit Parijs maken melding van een bezoek, dat minister-president Laval aan Briand beeft gebracht en waar omtrent bet volgende communiqué werd verstrekt: Het onderhoud tusschen» Laval en Briand was doortrokken van denzelfden geest van vriendschap en vertrouwen, welke steeds tusschen beide staatslieden beeft bestaan. Zij bespraken allereerst de buitenlandsche politieke quaesties, die zich tegenwoordig voor Frankrijk en de wereld voordoen. In het bijzonder hiel den zij zich bezig met de rol van Frank rijk in den Volkenbond. Laval legde er tegenover Briand nog maals den nadruk op hoeveel hem aan de zoo kostbare medewerking van Briand voor Frankrijk en voor de zaak des vredes is gelegen. Briand verklaarde zijnerzijds, dat hij voor de voorstellen van Laval zeer gevoe lig is. Hij zal door zijn juridische en di plomatieke medewerkers den vorm laren onderzoeken, waaronder zijn medewer king eventueel onder bet oog zou kunnen worden gezien. Verscheidene persoonlijkheden uit di- plomatieke kringen hebben Briand hun leedwezen met zijn aftreden betuigd. Briand maakte lichamelijk een ietwat vermoeiden, doch geestelijk zeer frisschen indruk. Brüning's verklaring door onbevoegden afgeluisterd? De politieke correspondent van de „Star" beweert, dat de vervroegde publi catie van de verklaring van dr Brüning mogelijk is geworden door bet afluisteren van een telefoongesprek tusscben de Brit sche ambassade te Berlijn en bet departe ment van buitenlandsche zaken te Londen waarbij de mededeelingen van den rijks kanselier aan den Engelschen gezant naar Londen werden overgebracht. Niemand weet precies, waar bet ge sprek werd afgeluisterd. Sommigen achten bet mogelijk, dat een agent van Hitler of een telefoonbeambte, die den nationaal-socialisten welgezind is, bet gesprek op schrift beeft gesteld. De protectie in Engeland. Woesdagavond beeft de Engelsehe kabi netscommissie, ingesteld tot bet overwegen van maatregelen tegen de nadeelige han delsbalans, vergaderd. Volgens de Times is de commissie flink opgeschoten. Het blad herinnert eraan, dat Sir John Simon, de minister van buitenlandsche zaken, in September in bet Lagerhuis gezegd beeft, dat bet land zijn politiek van vrijen invoer moest verlaten, en voegt daaraan toe, dat er in ministerieele kringen een groeiend besef is, dat er wetgevende maatregelen dienaangaande genomen die nen te worden, zoodra het Lagerhuis weer bijeenkomt Men verwacht weldra een nieuwe veror dening tot beffing van extra douane rechten op verschillende artikelen over eenkomstig de wet tot bestrijding van den abnormalen invoer. Verhooging invoerrechten in Noorwegen. Het Noorscbe parlement heeft de ver booging der invoerrechten met 15 a 20 pet. goedgekeurd. De Noorscbe regeering hoopt door dezen maatregel, een stijging der ontvangsten met 9 mülioen kronen te bereiken. China's geldgebrek. De Cbineesche regeering heeft weder met financieele moeilijkbeden te kampen. De minister van financiën deelde mede, dat de uitgaven meer dan het drievoudige van de inkomsten bedragen. Ruim SA van de uitgaven dienen ter bestrijding van de kosten van het leger. Enkele Cbineesche banken hebben een voorschot ter beschik king van de regeering gesteld om den soldaten een gedeelte van bun soldij te kunnen uitbetalen. Korte berichten. In de raadszitting van Hamburg deelde de burgemeester mede, dat hij zich tot bet rijk heeft gewend, met het verzoek Hamburg bij de tegenwoordige crisis een subsidie van 23.3 millioen mark te verlee- nen om bet tekort op de Hamburgsche havens te dekken. Koning Albert en Koningin Eliza beth zijn van bun wintervacantie in Zwit serland in de hoofdstad teruggekeerd. Het Zweedsche werkgeversverbond heeft besloten de arbeiders bij de hoog ovens en de machine-fabrieken uit te sluiten, indien op 24 Januari in het han gende loonconflict geen overeenstemming is bereikt. Door de uitsluiting zouden ruim 90.000 arbeiders getroffen worden. Brown, de Amerikaansche minister van posterijen, heeft te Washington ver klaard, dat president Hoover de aange wezen candidaat was der Republikein- sche partij om voor een herkiezing als president in aanmerking te komen. De politie te Hagen deelt mede, dat Donderdagmiddag in de Sunderlohstraat een geheim depot van vuurwapenen en ontplofbare stof is ontdekt. Er werd ge vonden: 110 pond dynamiet, 770 patronen, een aantal pistolen, geweren, revolvers en munitie. Nader wordt gemeld, dat tot nu toe 4 lieden zijn gearresteerd. Volgens de politie behooren zij allen tot de communistische partij. Toen Donderdagmiddag in den Fran- schen Senaat de verkiezing van den pre sident plaats had, interrumpeerde een toeschouwster van de publieke tribune. Zij eischte, dat 't wetsontwerp inzake vrou wenkiesrecht op de agenda zou worden geplaatst. Tegelijkertijd daalde een regen van groene en witte papiertjes op de ver gadering neer. De betoogster werd ver wijderd. Ingezonden Mededeeling. De Spaansche minister van marine zal in het openbaar vier kruisers, drie torpedojagers, een duikboot, een politie- vaartuig voor de visscherij en eenig ander overcompleet marine-materiëel verkoo- pen. De juiste datum zal nog nader wor den bekend gemaakt. Naar uit Santos (Brazilië) wordt gemeld, heeft het gemeentebestuur al daar besloten een millioen zakken koffie als brandstof in de stedelijke gasfabriek te verstoken. In de laatste weken werd koffie daar ook al gebruikt om locomo tieven mee te stoken. DE NEDERLANDSCHE HEI DE-MIJ. EN DE WERKVERSCHAFFING. Schrijven van Minister Ruys de Beerenbrouck. De Nederlandscbe Heide Maatschappij heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mededeeling gedaan van de mishandelingen en bedreigingen waaraan bij de jongste moeilijkbeden bij de werkverschaffingen Laar personeel beeft blootgestaan De Minister heeft daarin aanleiding gevonden de Ned. Heide Maatschappij het volgende te schrijven- „Het optreden van de +ewerkgestelden bij de werkverschaffing betreur ik in hoo- ge mate, te meer, nu eenige employe's van uw maatschappij mishandeld zijn. Ik hoop, dat de mishandelingen niet zoo ernstig zijn geweest, dat de betrukkenen er blijvend letsel van zullen endervinden. U wilt zeker wel de goedheid hebben aan hen mede te deelen, dat ik met hen medeleef. U kunt u ervan verzekerd houden, dat mijnerzijds krachtig zal worden opgetre den tegen ben, die trachten den goeden gang van zaken bij de werkverschaffing te verstoren. Uw personeel kan bij de uit oefening van zijn moeilijke taak ten volle op mijn steun en dien van de inspecties voor de werkverschaffing rekenen. Ik machtig u dit schrijven ter kennis te brengen van uw personeel in den bui tendienst." Ongehuwden ontslag aangezegd. Door de firma D Jordaan Zonen's Textielfabrieken te Haaksbergen, is Woensdag aan een 70-tal ongehuwde ar beiders en arbeidsters ontslag aangezegd. Hiervoor worden gedeeltelijk gehuwde arbeiders uit de exportafdeeÏLng, die reeds eerder werkloos waren geworden, terug genomen. Influenza-epidemie. Uit Londen wordt gemeld, dat geduren de de jongste week in de groote steden van Engeland 412 sterfgevallen ten gevolge van influenza zijn voorgekomen. De week daarvoor bedroeg bet aantal sterfgevallen 240, in de Kerstweek 140. Noodlijdende landbouwers. Op vragen van bet Tweede Kamerlid Braat: Is bet den minister bekend, dat land bouwers te Eibergen en Winterswijk, die op ontginningsboerderijen wonen, welke gesticht zijn met z.g. renteloos voorschot, in dezen crisistijd hun rente en aflossing niet kunnen betalen? Is Zijne Excellentie bereid deze arme boeren van die betalingen vrij te stellen voor den tijd zoolang de crisis duurt.? beeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Uit ingewonnen berichten is den on- dergeteekende gebleken, dat in het alge meen de bedrijfsresultaten van de zooge naamde ontginningsboerderijen niet on gunstig kunnen worden geroemd. Binnenland. Vreeselijk ongeluk bij Dordrecht. Drie jonge mannen gedood. De oplichting te Rotterdam. De notarismoord te Gorinchem. Vergadering over de fruitteelt te Utrecht. Buitenland. De protectie in Engeland. Waar- zich de moeilijkheden voordeden met de betaling van rente of annuïteit, waren daarvoor meestal bijzondere oor zaken, als ziekte of veesterfte, niet on middellijk verband houdende met de on gunstige tijdsomstandigheden; aan te wij zen. In verband hiermede acht ondergetee- kende vooralsnog geen termen aanwezig, werkzaam te zijn in de richting, als in vraag 2 aangegeven. Te werk Bestelden ontslagen. Hoewel de minister te kennen had ge geven, dat de werkloozen, die uit vrees voor molestatie zich hadden aangesloten bij de stakende werkloozen van de rijks werkverschaffing op het landgoed „De Hoek" onder Diepenveen, ontslagen zou den worden, als zij niet op bet werk kwa men, hebben zij den arbeid niet hervat, waarop ook zij ontslagen zijn. Eier-export naar Duitschland. De Vereen, van Ned. Eierexporteurs hield gisteren een vergadering met genoo- digden, ter bespreking van den moeilijken toestand in den eierbandel. Na langdurige besprekingen werd met algemeene stemmen besloten een commis sie te benoemen, met de tweeledige taak: 1. Een plan uit te werken tot oprich ting van een groote Ned. Exportvereeni- ging door uitbreiding van de bestaande or ganisatie; 2. In den meest uitgebreiden zin in studie te nemen, wat moet worden gedaan om de misstanden in den export te ver beteren en bepaalde plannen over te leg gen, langs welken weg dit kan worden bereikt. Tijdens de debatten deelde de beer Klomp, directeur van de Gelderscbe eier- veiling te Arnhem mede, dat het dringend noodig is, zich onverwijld bezig te honden met bet deviezenvraagstuk. Zooals de vooruitzichten thans zijn, is er groot ge vaar, dat in Februari de uitvoer van eieren naar Duitse fa- land niet verder mogelijk is, hetgeen met een debacle gelijk zou staan. Evenzeer is bet direct noodzakelijk op te treden tegen de buitenlandsche bande laren, die zich verrijken met bet geld van de Nederlandscbe exporteurs, door op zettelijke wanbetalingen en chicanes. In verband met deze mededeelingen werd, staande de vergadering, besloten, het volgende telegram aan den voorzit ter van den ministerraad te zenden: De Vereen, van Ned. Eierexporteurs met eierexporteurs in vergadering te Utrecht bijeen, brengt Uwe Exellentie na drukkelijk ter kennis, dat de deviezen- beperking in Duitscbland een ernstige be dreiging wordt voor dezen toch reeds in zorgvolle omstandigheden verkeerenden tak van export en in de naaste toekomst voor hunne bedrijven, zoomede voor de pluimveehouders en bet algemeen volksbe lang tot de meest noodlottige gevolgen zal voeren, verzoeken uwe Exc., zoo spoe dig mogelijk in buitengewone audiëntie te worden ontvangen. Nederland en België. Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt d.d. 14 dezer: De „Soir" meent te weten, dat de semi-officieele en de semi- officieuse onderhandelingen tusscben België en Nederland, teneinde te ko men tot een definitieve regeling van de tusscben beide landen hangende vraag stukken, onlangs groote vorderingen ge maakt hebben en dat de beide ministers van buitenlandsche zaken, die ongetwij feld de gelegenheid zullen hebben elkaar weldra te Genève te ontmoeten, de redac tie van de verschillende voorstellen onder bet oog zullen zien. Het zou kunnen zijn, dat de beide re geeringen dan weldra aan haar parlemen ten een verdrag kunnen voorleggen, dat de omtrent de meeste punten aangenomen beslissingen inhoudt, maar waarin een voorbehoud gemaakt wordt voor de rege ling -•'an de kwesties, welke nog stuiten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1