No. 88 Donderdag 14 Jannari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. KT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKSN WERRSAG. A b p i?n e su e u t s n t tt ss Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs derAdvertentiën: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Oriënteering naar rechts? Wat zich op dit oogenblik in de S. D A. P. afspeelt is ook voor buitenstaan ders van belang. Hoewel het revolutionaire kwaad vol strekt niet was uitgebrand is deze partij toch langzamerhand geworden een refor mistische partij, die meer op vernieuwing van het bestaande dan op afbraak, meer op behoud dan op vernietiging is bedacht. Er worden wel van tijd tot tijd groote woorden gesproken en klinkende leuzen aangeheven en felle artikelen geschreven, teneinde de massa in de goede stemming te houden en de groei van de „beweging" te bevorderen, maar tegelijkertijd blijkt ook herhaaldelijk, dat de leiders de veel gesmade kapitalistische maatschappij nog zoo kwaad niet vinden. Er is b.v. wel een socialisatie-r a p- p o r t, maar men heeft zelfs geen behoef te om er over te spreken. Medezeggenschap wordt wel als een klinkende leuze opgeheven, maar in de eigen ondernemingen wordt, naar onlangs in het ofgaan van den rooden typografen bond werd meegedeeld, nog geen over- 1 e g toegestaan. Men streeft naar een geleidelijke om zetting van de maatschappij, waarbij practisch op het geleidelijke den nadruk valt. Vele partijgenooten zijn daarmee ech ter niet tevreden. Er begint onrust te komen in de gele deren. Men kan ook bij de S. D. A. P. van een crisis spreken. De meer principiëel aangelegde socia listen, die daardoor dichter bij de Com munisten staan, beginnen een revolutio naire actie te ontketenen. Zij willen de leuzen, die tot nu toe slechts gebruikt werden om de stemming er in te brengen, tot werkelijkheid maken. Wat mannen als Oudegeest, als zij dat voor de partij-reolame noodig achten, zeggen, teneinde de massa op te hit sen, dat willen de linksche elementen doen. Maar dat is niet naar den zin van het partijbestuur, dat over den huidigen gang van zaken best tevreden is. De partij is een machtig lichaam ge worden, de moderne vakbeweging is tot groote ontwikkeling gekomen, men heeft macht en invloed en kapitaal en daarom voelt men voor gewaagde ondernemingen bitter weinig. De S. D. A. P., zoo waarschuwde de bezadigde Vliegen, moet zich niet naar links, maar naar rechts oriënteeren. Daar liggen nog allerlei mogelijkheden. Het millioen christelijke en roomsche arbei ders wordt van meer beteekenis geacht, dan de honderdduizend communisten, an archisten enz. Of dit gelukken zal? Het is niet twijfelachtig, welke richting op het komende Paaschcongres, dat wel niet veel overeenkomst zal hebben met een vredescongres, de overwinning zal be halen. De linksche oppositie-mannen zullen wel worden uitgesloten. Maar dan? Er zal, zegt de heer Vliegen, allerhan de ballast over boord gegooid moeten worden, wil men de klove met de arbei ders van Christelijke beginselen overbrug gen. In dit verband werd gewezen op „de religieuze kwestie". Deze uitspraak wijst er op, dat de heer Vliegen toch geen juist inzicht heeft in de zaken waarom het hier gaat. Het is niet de ballast, die over boord moet, maar het beginsel. De S. D. A. P. is krachtens begin selrevolutionair, zóó, dat zij niet alleen op veranderng van maatschappij- vorm bedacht is, maar zóó, dat zij zich stelt tegen de ordinantiën Gods, tegen den Christus1. Door wat ballast over boord te werpen kan men komen tot een rechtsche oriën tatie in dezen zin, dat men dichter komt bij liberalen en vrijz. democraten. Maar voor oriënteering naar rechts in dezen zin, dat de klove, die de S. D. A. P. van de Christelijke arbeiders scheidt, is noodig het loslaten van de Soc. Dem, b e- g i n s e 1 e n. De Duitsche credieten. Het voornaamste financieele orgaan te Parijs, de „Agence Economique et Fi- nancière" weet mede te deelen, dat de Raad van Beheer van de Bank van Frankrijk zal beraadslagen over de kwes tie van verlenging der credieten aan de Duitsche Rijksbank. Tegelijkertijd zou men in onderhandeling zijn getreden met de Bank van Engeland en de Federal Re serve Bank. Hoewel het resultaat van deze besprekingen pas tegen het einde van Januari bekend zal zijn, is men in goed ingelichte Fransche kringen blijk baar toclji reeds van meening, dat zoowel de Amerikaansche als de Engelsche Bank zich bij het Fransche standpunt zullen aansluiten. Geruchten doen de ronde dat de Bank van Frankrijk slechts geneigd zou zijn tot het verstrekken van een cre- diet van vier weken. Wat er verder zal gebeuren zal voornamelijk van de confe rentie te Lausanne afhangen. Dreigend arbeidsconflict in Zweden. Sedert van 't najaar de collectieve ar beidscontracten, voor de metaalindustrie en het hoogovenbedrijf waren opgezegd zijn tusschen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in Zweden on derhandelingen gevoerd die kort vóór Kerstmis geleid hebben tot overeenstem ming tot bemiddelingsvoorstellen. Nu hebben de werkgevers deze bemid delingsvoorstellen aangenomen, doch de arbeidersorganisaties hebben ze verwor pen. Er dreigt nu Maandag een staking daar men vreest, dat de arbeiders niet voor de verlaagde loonen zullen willen werken. Bij de hoogovens en de metaalgieterijen werken ongeveer 30000 arbeiders, bij de scheepswerven, de machinefabrieken en de andere metaalindustrieën ongeveer 60.000, waarvan 17.000 te Stockholm en ongeveer 10.000 te Gothenburg. Ook in de houtzagerijen dreigt tegen 1 Februari een conflict, waarbij 17.000 ar beiders betrokken zijn. Naar een Europeesch steenkolenkartel? Over de beslissingen der door het eco nomische Volkenbondscomité bijeengeroe pen steenkolenconferentie wordt gemeld' De conferentie heeft zich in beginsel ten gunste van het denkbeeld van de vorming van een Europeesch steenkolenkartel uit gesproken. Nadat de regeeringsgedele- geerden en de mijndirecties over het alge meen hun instemming met deze gedachte verklaard hadden, hebben gisteren ook de vertegenwoordigers der mijnwerkers te kennen gegeven, daartegen in beginsel geen bezwaar te hebben, mits zekere waarborgen voor de behartiging van de belangen der mijnwerkers en der ver bruikers van steenkolen zullen worden ge geven. Het rapport der steenkolendelegatie van het economisch Volkenbondscomité aan den Volkenbondsraad zal dan ook de ver klaring inhouden, dat de deskundigen al gemeen van oordeel waren, dat zoo spoe dig mogelijk tot een kartelvorming in de Europeesche steenkolenindustrie moet worden overgegaan, waardoor eenige or de in de steenkolennijverheid zal worden gebracht, welke zoowel aan de pro ducenten als ook aan de verbruikers van steenkolen ten goede zal komen. De re- geeringsgedelegeerden wezen hierbij op de waarschijnlijkheid, dat dan verschillende thans door de individueele landen getrof fen maatregelen tot bescherming van hun eigen steenioJenproductile Weer zouden kunnen worden ingetrokken of althans verzwakt. Men verwacht in de kringen der steenkolenconferentie, dat thans wel dra de verschillende mijndirecties en in het bijzonder die van België, Duitsch land, Engeland, Frankrijk, Nederland, Polen en Tsjecho-Slowakije met elkan der in bespreking zullen treden over een kartelvorming, opdat deze zoo mogelijk reeds binnen weinige maanden een feit zal zijn geworden. Bulgarije en de herstelbetalingen. Moesjanof, de Bulgaarsche premier, heeft verklaard, dat Bulgarije niet in staat is tot het doen van herstelbetalingen. De toestand van het land is zoo slecht dat men uitstel zal moeten aanvragen voor aflossing en rentebetaling van de bui- tenlandsche schulden. Bulgarije zal vra gen ook aan de conferentie te Lausanne te mogen deelnemen. Een nieuw Fransch Kabinet. Laval heeft een kabinet gevormd. De toewijzing der portefeuilles is als volgt: Laval, buitenlandscbe zaken; Cathala, binnenlandsche zaken; Tardieu, oorlog; Fould, landbouw; De titularissen van an dere portefeuilles blijven onveranderd. Senator Paul Boncour heeft het aan bod van Laval om als opvolger van Briand de portefeuille van Buitenlandsche Zaken over te nemen, afgeslagen. De directie van een Russische trust gearresteerd. Uit Moskou wordt gemeld, dat de ge heels directie van de levensmiddelentrust, die de levensmiddelenverzorging van alle spoorwegarbeiders in de Oekraine leidt, ontslagen en in arrest gesteld is. De di rectie van de trust wordt er van beschul digd, valsche rapporten bij de regeering te hebben ingediend over de resultaten van haar arbeid. In werkelijkheid zou de directie der trust echter staatsgelden hebben verduisterd. Met het onderzoek in deze zaak is de bekende communist Roisemann belast. heeft zij de aandacht van den minister gevestigd op het feit, dat eenige Neder landsche tuinbouwproducten ernstiger worden getroffen dan 'diezelfde produc ten, uit andere landen afkomstig. Ten tweede heeft de commissie den minister gewezen op de buitengewone be teekenis van het Engelsche invoerverbod voor Fransche groenten en aardappelen met het oog op het in Engeland binnen dringen van den Coloradokever. De daardoor in zeer ernstige moeilijk- beden geraakte Fransche tuinbouw zal ongetwijfeld pogingen aanwenden om zijn producten via andere landen naar Enge land te exporteeren. Wat het gevolg is indien dit via ons land geschiedt, heeft onze export van versch vleesch ondervon den. Deze export werd namelijk eenige jaren geleden door een Engelsch invoer verbod totaal vernietigd. De veiligstelling van den Nederlandsohen tuinbouwexport naar Engeland is dan ook alleen ver zekerd, indien ook de Nederlandsche re geering gelijktijdig eenzelfden maatregel uitvaardigt, als Engeland thans heeft ge nomen. De commissie mocht van den minister Binnenland. De financieele toestand van Neder- landsch-Indië. Communistische agitatie. Uitvoer van onze tuinbouwproducten naar Engeland. Buitenland. Een nieuw Fransch kabinet. Een steenkolenkartel? Ook Bulgarije kan niet betalen. worden nagemeten. Komt zulk een wagen terug met een grootere hoeveelheid, dan betaalt de bestuurder invoerrecht. Voor Nederlandsche wagens gelden deze bepalingen niet. Officieels algemeens autobus-reisgids. Bij drukkerij V. D. E. te Eindhoven is verschenen een officieele alg'-meene auto bus-reisgids samengesteii door den Ne- derlandschen Bond van Autobuso iderne mers. Ingezonden mededeelingen. Korte berichten. Gisternacht heeft het in en om En geland weer hard gestormd; vooral in het Kanaal en de Noordzee. Heel wat sche pen zochten een toevlucht in de havens op de Engelsche Zuidkust. De politie te Boedapest arresteerde negen en veertig communisten, die sinds weken op groote schaal opgewekt heb ben tot het houden van een rooden dag op 13 Januari. In door hen onder de werk- loozen verspreide pamfletten wordt ge zegd, dat de werkloozen op 13 Januari op straat moeten gaan en de burgerlijke maatschappij moeten aanvallen, ook wan neer het tot bloedvergieten komt. Te Roetgen (district Erkelenz) zijn uitgebreide onregelmatigheden in de boek houding ontdekt. Op grond van het resul taat van het voorloopig onderzoek werden de burgemeester en de gemeentesecretaris voorloopig van hun ambt ontheven. Men gelooft dat een bedrag van 50 100.000 M. is verduisterd. Volgens officieel Russisch bericht is de Chineesche regeering voornemens om in de eerstvolgende dagen af te treden. De motieven worden voorloopig nog niet bekend gemaakt. Naar uit Birmingham in den staat Alabama werdt gemeld, heeft een wer velstorm erg huisgehouden. Er zijn elf dooden, 150 gewonden. Zeer groote stof felijke schade is aangericht en er is veel vee gedood. De vroegere koningin Sophie van Griekenland is na een lang lijden gister avond ontslapen. Naar Reuter uit Londen seint, is gisterochtend vroeg in de streek twintig mijl bezuiden bet graafschap Camavon, een korte maar vrij hevige aardschok waargenomen. Gisteren opende de onderkoning van Britsch-Indië bij Sukkur een groot irriga- tienet, dat een dorre en afgelegen streek van de grootte van geheel Engeland vruchtbaar zal maken. De uitvoering van bet werk heeft acht jaar geduurd. Tuinbouwproducten naar Engeland. De commissie, welke in de op 2 Januari j.l. op het Centraal Bureau der Tuin bouwveilingen te 's-Gravenhage gehou den vergadering van kweekers en expor teurs werd 'benoemd in verband met de maatregelen der Engelsche regeering in zake den invoer van tuinbouw-producten, is gisteren door den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenhrouck, in audiëntie ontvangen. Zij' heeft den minister een uit voerige uiteenzetting gegeven van de moeilijkheden, welke de export van onze groenten, fruit en afgesneden tulpen naar Engeland ondervindt ten gevolge vau de onlangs door de Engelsche regeering vast gestelde invoerrechten. In het bijzonder de toezegging ontvangen, dat hij de door de commissie aangegeven punten in ern stige overweging zou nemen. Staking in de werkverschaffing te Groningen. Gistermiddag had in Hotel „Gentrum", te Delfzijl, een groote vergadering plaats van stakers uit de werkverschaffingen in de provincie Groningen. Uit de geheele provincie had men afgevaardigden naar Delfzijl gezonden. Ter vergadering werd als voornaamste punt de eischen der sta kers besproken. Na afloop der vergadering begaf zich een deputatie naar bet gemeentehuis om den burgemeester van Delfzijl, den beer L. Buiskool in zijn kwaliteit van Rijks inspecteur der werkverschaffingen in de provincie de eischen kenbaar te maken. Daar de burgemeester echter afwezig was, werden de eischen daarop schriftelijk in gediend. De brief, die werd afgegeven, deelde mede, dat de stakers hun eisch handha ven. Te Jipsinghuizen hebben gisterna middag dertig schippers het werk neer gelegd. Zij zijn daarna ontslagen. Slapte in het bedrijf. De Noord-Nederlandsche Machinefa briek te Winschoten beeft wegens slapte in het bedrijf 25 man personeel ontslagen. De werkloosheid onder de landarbeiders. Over de week van 28 Dec.2 Jan. j.l. bedroeg bet aantal werklooze leden van den Ned. Chr. Landarbeidersbond 9638. Bijna 10.000 dus, op een ledental van 16.000. Wegencommissies. Naar wordt vernomen heeft de minis ter van waterstaat op 13 dezer aan de voorzitters van de Rijkscommissie voor de wegen en van de Rijkscommissie van overleg voor de wegenverbetering mede gedeeld, dat het zijn voornemen is de bei de commissies op te heffen en door een nieuwe commissie te vervangen. De commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr dr A. B. G. M. van Rijcke- vorsel, beeft zich bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de nieuwe commissie, waarvan de instelling binnenkort kan worden tegemoet gezien. Benzinecontrole aan de Belgische grens. In antwoord op een verzoek van de Automobiel Club van Duitschland om op heffing van de bepaling, dat alle automo bilisten, die Duitschland binnenkomen, invoerrechten moeten betalen voor de hoe veelheid benzine in hun tank, welke de 2G liter te boven gaat, heeft de Duitsche mi nister van financiën medegedeeld, dat hij daaraan niet kan voldoen en zich o.m. be roepen op het feit, dat bij het binnenko men van België invoerrecht moet worden betaald voor den volledigen voorraad ben zine welke zich in de tank bevindt. De Kon. Ned. Automobiel Club heeft in verband hiermede van haar bestuurslid en gedelegeerde voor België, jhr J van Vredenburch, bericht ontvangen, dat aan de Belgische douanekantoren bij uitgang naar Nederland van alle wagens met Bel gisch nummer de hoeveelheden benzine Deze gids, bevattende alle autobusver bindingen in het geheele land, zal door velen met groote ingenomenheid worden begroet. Er zijn tal van plaatsen die vanaf be paalde punten per autobus te bereiken zijn. Andere verbindingen ontbreken. Maar boe lent is er de bus. En hoeveel maal per dag wordt gereden? Vragen waarop geen enkele reisgids tot nu toe het antwoord gaf. Dank zij echter het optreden van den bond van autobusdienst-ondememers is hierin nu verandering gekomen. De thans verschenen gids heeft het for maat van „het groote" spoorboekje. Van iedere provincie is er een afzonderlijk kaartje ingevoegd. De directie van de spoorwegen heeft er in toegestemd, de reisgids in de stations boekhandel op de perrons te verkoopen. Nagekomen wijzigingen worden ter kennis van het publiek gebracht door het gratis verkrijgbaar stellen van supple menten aan de Stationskiosken. Er wordt naar gestreefd de gids gelijk tijdig met de officieele spoorwegdienst- regeling, tweemaal per jaar dus, te laten verschijnen. Het lijdt geen twijfel of deze gids, die practisch samengesteld is, zal zijn weg wel vinden. Dat de samenstellers zich voor even- tueele op- of aanmerkingen aanbevolen houden, spreekt vanzelf. De toestand van den ex-Keizer. Naar aanleiding van de veelvuldige aanvragen verklaart het Hofmarschal- lamt te Doom het volgende: De Keizer heeft uit de verkoudheid van onlangs nog een hardnekkige bronchitis overgehouden. Het verloop is koortsvrij, maar deze overblijvende ziekteverschijn selen maken het noodig, den eersten tijd nog voorzichtig te zijn. Ontslag huwende ambtenares. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren een reglement voor de provinciale ambtenaren vastgesteld. Daar in is de bepaling opgenomen, dat aan de huwende ambtenaressen ontslag zal wor den verleend. Een amendement van Mevr. De Vries Bruins (Soc.-Dem.) om het desbetreffen de artikel uit het reglement te schrappen, is verworpen. Collectief contract in het bakkersbedrijf. De Centrale Bedrijfscommissie in het bakkersbedrijf zal Donderdag 21 Januari de thans aangevangen besprekingen met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers over het collectief contract voortzetten. Wegenverbetering. De minister van Waterstaat beeft aan de voorzitters van de rijkscommissie voor de wegen en van de rijkscommissie van overleg voor de wegenverbetering mede gedeeld, dat het zijn voornemen is, de bei de commissies op te heffen en door een nieuwe commissie te vervangen. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr dr A. B. G. M. van Rijeke-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1