No. 87 Woensdag 13 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Gebroken Bakken a- -47 Buitenland. FEUILLETON. Gorgel zonder glas en water gorgel droog Belangrijkste Nieuws. rijden: A. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs* Per 3 maanden, Üranco per post, f Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Christelijk onderwijs. In „De Socialistische Gids" wcfrdt door W. Banning het goed recht van Christe lijk onderwijs erkend, ook uit opvoedkun dig oogpunt. Hij ontkent, dat de neutrale onderwij zers als de beschermers van het kind kun nen worden aangemerkt. „Wanneer men zoo schrijft hij van godsdienstige zijde opkomt voor een onderwijs, dat door het geloof wordt be paald, berust dat: le. op de overtuiging, dat de godsdien stige sfeer noodig is voor de ontplooiing van de geestelijke krachten van het kind; 2e. op de begeerte, om aan het kind datgene mee te geven op den levensweg, wat men zelf als het allerbeste belijdt; 3e. op de overtuiging, dat men het aller beste in eigen leven niet kan en niet mag wegstoppen, maar dat het ons persoon lijk leven en werk heeft te doordringen. De paedagogische taak van deze onder wijzers was: de vorm te vinden, waarin dat beste voor het kind levend en toegan kelijk werd gemaakt. Men kan twisten over de vraag, of de bijzondere onderwij zers geslaagd zijn in het vervullen van deze taak; maar er is niet te twisten over de al of niet „juistheid" der drie genoem de inzichten". Verder betoogt hij dan nog, dat volkom men gelijk hebben zij, die het geloof, dat hun een troost en een kracht is „in leven en sterven" willen meegeven aan hun kinderen. Zij hebben gelijk, wanneer zij al het andere, dat noodig is voor het leven in de maatschappij dienstbaar ma ken aan wat voor hen het hoogste goed is. Wij vergissen ons in onze partij tel kens omtrent de beteekenis, die het geloof voor deze mensen heeft". Inderdaad, men vergist rich in de S. D. A. P. telkens' omtrent de beteekenis, die het geloof voor de Christelijke arbeiders heeft. Dat blijkt ook weer uit wat de heer Vliegen dezer dagen schreef en die de uitbreiding van de partij in de eerste plaats in rechtsche richting meent te moe ten zoeken. Als de Christelijke arbeiders zich niet vergissen in de beteekenis van hun geloof dat komt ook voor en niet alleen bij de arbeiders I dan zal blijken, hoe deer lijk de heer Vliegen zich hier vergist. Intusschen constateeren wij met dank baarheid, dat er in socialistischen kring althans sommigen zijn, al zijn het nog uitzonderingen, die de groote beteekenis van het Christelijk onderwijs inzien. Het Fransche kabinet afgetreden. Briand voorloopig uit de politiek. Het bericht in ons blad van gisteren omtrent het ontslag van het kabinet-Laval is voorbarig geweest. Eerst om 10 uur gisteravond heeft de minister-president tot dezen stap besloten. De stap der mi- door H. Zeeberg. 41.) Cor Zuiderman, die hem onmiddelijk had opgemerkt, en met haar lachende oogen op hem toegekomen was, vond ten slotte toch ook, dat het niet gaan zou. Het publiek was nogal chique, zooals zij rich uitdrukte en al kende men hem niet, zij had toch verschillende kennissen gezien. Terwille van hem en van de beide an deren had zij het dansen er aan gege ven en was het zestal op de fiets gestapt, om het verdere deel van den middag in het bosch van Melius te gaan slijten, waar zeer veel publiek was en waar nota bene, zooals Huib Haverma had gemop perd, bij een paviljoen in de open lucht werd gedanst. „Ik geloof, dat onze maatschappij dan sende ten gronde gaat", had hij opge merkt, maar Cor Zuiderman had hem lachend een zwartgallige pessimist ge noemd en gezegd, dat dansen een bewijs van gezonde levenslust was. Echter, zij had den lust weerstaan en was heel gehoorzaam, naar zij zich uit- met 4 25, 45 en 65 ets. nisters en staatssecretarissen om hunne portefeuilles ter beschikking van den pre mier te stellen, had alleen de bedoeling, hem de vrije hand te laten bij zijn onder handelingen tot uitbreiding der regee- ringscoalitie. Het is eerst na de misluk king der onderhandelingen met de radi calen, dat Laval zich naar Doumer bege ven heeft om het collectieve ontslag der regeering aan te bieden. De radicaal socialistische Kamerfrac tie, welke Dinsdagavond laat onder voor zitterschap van Herriot is bijeengeweest, heeft alle voorstellen van Laval en haar deelneming aan een concentratieregee- ring verworpen. Laval heeft toen besloten, den president van de Republiek het collectieve ontslag aan te bieden. Vanmorgen zou president Doumer de gebruikelijke besprekingen aanvangen. De houding van Briand was de laatste dagen niet geheel duidelijk. Een spotvo gel merkte op, dat zijn gezondheidstoe stand beter werd naarmate de toestand van het ministerie achteruit ging. In geen geval bleek Briand echter op gewassen tegen de vermoeienissen van de aanstaande internationale conferenties. Naar in wel ingelichte kringen ver luidt, hebben de geneesheeren op grond van een Dinsdagmorgen gehouden onder zoek Briand iedere verdere politieke ac tiviteit ontraden. Briand heeft hierop besloten in de nieu we regeering geen minister-portefeuille te accepteeren. Hij heeft ook het verzoek van Laval, Frankrijk in den Volkenbonds raad te vertegenwoordigen, van de hand gewezen. Na de vorming van het nieuwe kabinet zal Briand zich direct naar zijn landgoed begeven, teneinde zich eenigen tijd uit het politieke leven terug te trekken. De herstelkwestie na Brüning's verklaring Naar aanleiding van Brünings verkla ring aan den Engelschen ambassadeur hadden Fransche bladen den rijkskanse lier het verwijt gemaakt, dat de Fransche ambassadeur, Francois Poncet, vóór zijn vertrek uit Berlijn daarvan onkundig was gebleven en wederom voor een voldongen feit was geplaatst, evenals indertijd met de tol-unie het geval was. Daartegenover verklaart Wolff, dat in gezaghebbende Fransche kringen bekend is, dat Poncet vóór zijn vertrek van Duit- sche zijde op dezelfde wijze is ingelicht als zijn Britsche collega. Naar in goed ingelichte kringen ver luidt, bereiden Engeland en Frankrijk 'n gemeenschappelijke actie voor bij de Ver- eenigde Staten inzake de schuldenkwestie. De beide mogendheden zijn voornemens ingevolge de verklaring van Dr Brüning nopens de onmogelijkheid van verdere Duitsche schuldbetalingen een vijfjarig moratorium voor te stellen. Reuter verneemt uit Washington, dat drukte, mede gegaan naar een schaduw rijke plek, waar het niet overmatig druk was en waar het zestal geruimen tijd had vertoefd. Het was daar, dat zij met haar vleien- den blik en haar even vleiende stem Dolf had gevraagd, of hij het dansen niet wil de leeren. „Voor tien pop krijg je twaalf goede lessen en dan ben je het heertje", had zij gezegd. Want het was toch eigen lijk verbazend sneu, vond zij, hem alleen te moeten laten zitten, omdat hij niet dan sen kon. En Dolf had beloofd, dat hij er eens ernstig over denken zou. Hij vond het ook sneu. En de waarschuwing van Huib Ha verma had daarmede niets te maken. Hij dacht er natuurlijk geen moment aan, lukraak te gaan dansen, als hij de kunst eenmaal verstond. 'tWas alleen, om bij voorkomende gelegenheden niet linksch te zijn en zich niet afzijdig te moeten hou den. Dan vlogen zijn gedachten weer naar de vertoogen van Huib Haverma, die dien avond méér tot hem had gesproken dan in al die weken van zijn verblijf op den Goudschen weg. Hij zag in zijn moeilijkheden een op lossing, die hij niet had kunnen vermoe den. Die oplossing was Huib Haverma. Want die leverde het klare bewijs, dat men man van de wereld kan zijn en toch nergens in regeeringskringen neiging be staat zich te uiten over de nieuwe phase, waarin het probleem der herstelbetalin gen is gekomen. Staking te Bilbao. Communisten en syndicalisten hebben in stad en land Bilbao de algemeene sta king afgekondigd. Te Bilbao gaf slechts 20 pet. der arbeiders gevolg aan den op roep. In het omliggende industriegebied wordt echter door meer dan de helft der arbeiders gestaakt. In verschillende plaatsen is het tot kleine botsingen gekomen. Herhaaldelijk werden treinen en trams aangehouden, beschoten, of met steenen bekogeld, zoo dat ten slotte troepen moesten worden ontboden. Ongeveer 50 communisten zijn gearres teerd. De overheid heeft gelast met de grootste gestrengheid op te treden. Het Belgisch kroonprinselijk paar op reis. De Belgische kroonprins Leopold en prinses Astrid zijn gisteravond incognito voor hun reis naar Indo-China vertrok ken. Over enkele dagen zullen de Belgische kroonprins en prinses Astrid zich te Ge nua inschepen op het m.s. „Marnix van Sint Aldegonde" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" voor de reis naar het Oos ten, waarbij Siam, de Philippijnen, Indo- China en Ned.-Indië zullen worden be zocht. Op de „Marnix" is de luxe-hut aan het bovendek besproken. Verder zijn er hut ten voor twee leden van het gevolg en een kamenier. De reis geschiedt incognito onder den naam graaf en gravin De Réty. De beroering in Britsch-lndië. Als wij de officieuse Engelsche draad- looze dienst mogen gelooven, blijkt uit de rapporten uit alle Streken uit Britsch- lndië bij de betoogingen van het Indi sche congres een totaal gemis aan een geestdrift, die te vergelijken zou zijn bij die, welke heerschte bij deu aanvang van den vorigen veldtocht voor burgerlijke on gehoorzaamheid. De viering eergisteren van den onafhankelijkheidsdag was al lesbehalve geslaagd en leidde slechts tot enkele betoogingen. Het gerucht nopens Gandhi's vrijlating op parool is officieel weersproken. Men verklaarde met na druk, dat de Indische regeering niet voornemens is Gandhi in vrijheid te stel len voordat hij de belofte aflegt dat luj de beweging voor burgerlijke ongehoor zaamheid niet zal steunen. Gisteren is volgens een bericht uit Bombay een nieuwe boodschap van Gandhi bekend geworden, waarin hij zich richt tegen den voortgezetten uitvoer van goud uit Indië, waardoor Indië het ge vaar loopt bankroet te gaan. Engeland is reeds bankroet en mag daarom niet in staat gesteld worden, zich met alle middelen van den goudvoorraad van Indië meester te maken. De internationale financiën in de Revue. Te Parijs wordt La Revue du Canard opgevoerd, waarvan het 4e tafereel van het le deel is getiteld Cuisine Interna tionale. Het gordijn gaat op. Een Parijsch res taurant. De Maitre d'Hötel treedt naar een tafeltje, waaraan een dikke blonde heer in grauw costuum zit en juist de rest van zijn wijn opslok. De Maitre d' Hotel presenteert de rekening. En nu ontspint zich de volgende dialoog: De heer: Wat is dat? Maitre d'Hótel: Dat is uw rekening, meneer. De heer: Wat? 412 francs? Hoe moet ik dat betalen? Maitre d'Hötel: U, meneer, want u hebt het besteld en geconsumeerd. Binnenland. Relletjes te Groningen. Soemba geteisterd. Buitenland. Briand voorloopig uit de politiek. De toestand in Britsch-lndië. Staking te Bilbao (Spanje). Brand in het circus Sarassari. De heer: Ja zeker, maar daar volgt nog niet uit, dat ik de rekening betalen kan. Maitre d'Hötel: Maar dat zou onge hoord zijn, dat is oplichterij. De heer: Tja, maar betalen kan ik niet. Maitre d'Hötel: Maar waaróm kunt u niet betalen? De heer: Ik ben Duitscher. Maitre d'Hötel: U spreekt toch zonder accent. De heer: Ik heb hier vroeger te Parijs gewerkt en ik woonde vier jaar te Rijssel. Maitre d'Hötel: Dat is het toppunt. Ik moet den commissaris van politie laten halen. (Hij komt na een poos met een com missaris terug). Commissaris: Maar dat is ongehoord. Daar staat twee jaar gevangenis op. Waar komt de meneer vandaan? Maitre d'Hötel: Hij is Duitscher. Commissaris O! is hij Duitscher? Dat verandert het geval natuurlijk. Dat had u mij vooruit moeten zeggen. Dan kunt u ook niet verlangen, dat hij betaalt Wat die meneer zegt, is volkomen lo gisch en hij heeft gelijk. U moet een paar jaar geduld hebben, dan zal hij wel betalen. Rijk maai- eens naar zijn eerlijk gezicht. Dat moest u toch genoeg zijn. Ik zal even nauwkeurige instructies voor het geval halen en ben direct terug. (Hij gaat af). Van een zijtafel staat een Vandaag viert de afd. Goes van den Chr. Nat. Werkmansbond haar 35-j'arig bestaan. Hierboven een foto van Bestuur en Commissie. Zittend van links naar rechts: dhrn. Jac. de Graaff, G. Gorsse, Seer., G. K. Maartenso, Voorz., G. de Beste, Penningm., G. Kuijper, J. Wolfers. Staande: W. Sinke, Joh. v. Gorp, P. Steutel, B. Schreuder. In feestvergadering wordt vanavond dit 35-jarig bestaan herdacht. er een zéér serieuze levensopvatting op na kan houden. Op dien jongen man viel nu letterlijk niets aan te merken. Hij' was in zijn da- gelijksch bedrijf, Dolf wist het, een flinke werker, die tegen geen moeite opzag. Zijn vrijen tijd gebruikte hij niet door steeds uit te gaan, dancings en café's en bios copen te bezoeken. Hij was zelfs princi pieel geheelonthouder. Hij leidde een rein leven; moest niets hebben van de onzede lijke vrouwenkleeding; stelde het gezins leven zéér hoog en dacht er niet aan, een vrouw te hemen, die uithuizig was en haar gezin verwaarloosde. Dan trouwde hij liever niet. Dolf zag, naar zijn meening, de oplos sing. Gebleken was hem duidelijk, dat zijn vermaners, moeder, Elsa, Laarman en an deren, gelijk hadden. Het was niet moge lijk om twee heeren te dienen. Dat leidde al den dag tot botsingen en conflicten. Hij had het dien dag ook gezien. Hun fout was echter, dat zij den ande ren weg geheel verwierpen. Voor hen wa ren alle anderen, die op religieus terrein niet dachten als zij, verworpenen; men- schen, die leefden van uitgaan en pret maken, alsof het leven geen ernst kende. Het was, naar hij thans meende, een schromelijke vergissing. Hij had nu een blik geslagen in het diepere leven van zulk een „verworpene". Huib Haverma, een bekend voetballer, nu, die beteekende in de oogen van moeder en Elsa en al die anderen niets. Tuk op roem en eer. Den Zondag ontheiligen, zooals zij dat noem-, den. Dancings bezoeken. Kortom, het mo derne leven leiden. Maar Huib Haverma was zóó niet. Hij was een jongeman met een zeer serieuse levensopvatting en die daarvoor ook wel durfde uitkomen. Dat was de tusschenweg. Elsa had meer malen gezegd: er is geen tusschenweg. Maar die was er wel. Huib Haverma was er het levende voorbeeld van. En dat voorbeeld lokte Dolf aan. Het was naar zijn meening, de oplossing van zijn moeilijkheid. Voortgaan op den weg, dien hij van kindsbeen had moeten gaan, wilde hij niet. Hij meende er niet voor aangelegd te zijn, om gehoorzaam ter kerk te gaan en lid te zijn van een jongelingsvereeni- ging, waar, volgens zijn meening, met veel air allerlei zwaarwichtige onderwerpen werden besproken, terwijl men nooit uit de moeilijkheden kwam. Maar hij had er voor teruggedeinsd, den anderen weg op te gaan, al werd hij er ook heengetrok ken. Zoo was gekomen zijn halfslachtig heid, die, daarin hadden de bedillers ge lijk, toch niet bestaan kon. Christendom en cultuur waren niet te vereenigen. Hij moest ook niet komen aandmgen met het Christendom. Op het kantoor zou hij fi naal worden uitgelachen. En wat had hij op een dag, als dezen Zondag, met zijn Christelijke beginselen kunnen uitvoeren? Daar was een tusschenweg. Niet ver kleefd zijn aan het kille, starre, dogma tische Christendom, dat den mensch neer haalt en alle levensvreugde bant. Maar ook niet een leven leiden, alsof er geen ernst op de wereld bestond; alsof het le ven een grapje was; alsof er geen proble men waren, die doordacht moesten wor den; alsof alles maar moest goedgekeurd, wat er gedaan, gezegd en vertoond werd. Daar was een tusschenweg. De weg, dien Huib Haverma met wisse zekerheid liep. Hard werken; gepaste ontspanning op zijn tijd; een serieuse levensopvatting. Dat was niet de weg van het Christen dom. Kerk en godsdienst noemde Huib Haverma „apekool". En tóch er viel, naar Dolfs meening, niets op hem aan te merken. Dat was de tusschenweg, die hem be koorde. Als hij dien levensweg ging, dan had ook op hém niemand iets te vitten. Dien weg overlegde hij nog, terwijl ein delijk de slaap zijn oogen bezwaren ging, moest hij op. Dan was hij ook eerlijk. (Wordt verrolgft)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1