DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Gebroken Bakken Brieven uit de Residentie. FEUILLETON LOOP DER BEVOLKING. Uit de Provincie. VAN DINSDAG 12 JAN. 1932, Nr 86. Men hoort en leest tegenwoordig nogal eens, dat onze tijd staat „in het teekon" van dit of dat. Welnu, dan mag ik zeg gen, dat het begin van het jaar staat in het teeken van uitverkoop en opruiming, maar ook in dat van de Nieuwjaarsrede- voeringen. In verschillende publieke col leges krijgt men die te hooren. Ze zijn niet alle even belangrijk, dat zou trou wens ook moeilijk gaan, maar er zijn er toch wel bij, die iets geven. Al was het dan alleen maar feitenmateriaal in ver band met de heerschende crisis en ma laise. Wij hebben nu in de Residentie een dik jaar als burgemeester: Mr Bosch Ridder van Rosenthal. Hij kwam hierheen uit Groningen als opvolger van Mr Patijn en wij gelooven, dat de Residentie in geen enkel opzicht'reden tot klacht heeft over dezen ruil. Stellig niet voor wat betreft het contact met den Raad en het presi- deeren der vergaderingen van onze vroed schap. Onze vorige burgemeester, Mr Patijn, liefde met den Raad, of ook met een deel ervan, wel eens op gespannen voet. Wij hadden wel eens den indruk, dat hij zulk een Gemeenteraad min of meer een nood zakelijk kwaad vond. Daarbij was hij, wat men noemt een „droog" spreker. Nu heeft onze tegenwoordige burgemeester dikwijls aan levendigheid te veel, wat zijn voorganger er aan te kort kwam. Prettig is die levendigheid in z'n voordracht en zoo is het te verstaan, dat, waar hij zelf feitelijk heel weinig van nieuwjaarsrede voeringen moet hebben, men er op reken de, dat hij toch de goede Haagsche tra ditie op dit punt niet zou breken en een nieuwjaarsrede houden. Enkele feitelijke mededeelingen trokken daarbij wel zeer onze aandacht. Nog altijd houdt de trek van buiten naar Den Haag aan. We zijn het'met onzen burgemeester geheel eens, dat men hier wel moet spreken van groei, maar dat dit lang altijd niet synoniem is met bloei. Let eens op de uitgaven uit de publieke kas ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid en van de crisis. En dat al leen voor Den Haag, welke stad onder onze groote steden dan nog lang niet in de slechtste positie verkeert. Over 1930 werd uitgekeerd aan uitge trokken werknemers rond f401.700 en f 39.300 als bijslag op uitkeeringen uit de werkloozenkas; van 1 Jan.1 Dec. 1931 bedroegen deze cijfers reeds 532.000 en f 81.000. Het aantal uitgetrokkenen, dat steun kreeg, steeg van 31 Dec. 1930 tot 30 Nov. 1931 van 778 tot 1300. Ten behoeve van ongeorganiseerde werkloozen en armlastigen werd aan we- kelijksche ondersteuning en losse giften over 1930 in totaal rond f 1.675.000 uit gegeven en over Jan.Dec. 1931 rond f 2.300.000. Het aantal steuntrekkenden steeg van 4154 tot 5405. Nog droeviger zijn de cijfers der inge schrevenen bij de Arbeidsbeurs. In De cember 1930: 9926, thans 14254, waarvan slechts 200 naar eigen aangifte niet werkloos zijn. Een stijging alzoo tegen over de reeds ongunstige maand Decem ber 1930 met 44 pCt. Deze cijfers spreken een sombere taal. En, gelijk gezegd, hier gaat het dan al leen over Den Haag, in steden als Am sterdam en Rotterdam, met haar geheel andere sociale structuur, is het natuur lijk nog veel erger. Van de georganiseerde arbeiders in ons land was er eind 1930 een 10 pCt. werk loos,eind 1931 was dit cijfer geklommen tot 17 pGt. Het totaal aantal werkloozen in ons land wordt geschat op 250.000 en dit cijfer neemt nog steeds toe. Zoo is er allerminst reden om het nieuwe jaar hoopvol in te gaan. Dit jaar za! voor de Residentie ook een door H. Zeeberg. 40.) „Misschien wel. Maar ik begeer mis schien vind je dat weer zeer serieus van mij geen meisje, dat dancings be zoekt of pp andere wijze uitgaat. Daar komt niets dan ellende van. Ik moet niets bebljen van die fladdervlinders van tegen woordig. Dat wordt niets, man. Je ziet het hier in huis. Avond aan avond zijn vader en moeder uit. Je gruwt er van. Met mijn zuster in Amsterdam is het al net zoo. Ik ga er niet meer heen, want ik zie de el lende pp het gezicht van mijn zwager. Hij kan niet dansen en wil het niet leeren. En dan gaat mijn zuster alleen maar op stap. Op den duur komt daar natuurlijk ellende van. Zij hebben een paar lieve kinderen, maar die 'groeien luk-raak op. Daar komt ook niets van terecht. Met die voorbeelden, en meer andere, voor oogen denkt Huik er niet aan, een meisje te zoeken. Als de rechte niet komt, trouw ik niet. Jawel, ik ga mij ellende op den bals halen I 'kZal mijn verstand wel gebrui ken." Met de grootste verbazing luisterde Dolf GEMEENTE Groede IJzendijke. Ritthem Duivendijke Zonnemaire Scherpenisse Kerkwerve 1 Januari 1931 M. V. Totaal 1145 333 280 432 678 437 1163 308 263 439 651 402 2308 2797 641 543 871 1329 839 Geboren M. 10 28 6 7 8 Vr. 16 32 3 3 T3TT Gevestigd -g M. 26 60 9 10 14 14 80 89 14 10 25 18 Vr. 70 59 20 19 16 20 Tot. 150 148 34 29 41 38 15 Overleden M. 10 17 2 2 4 Vr. 16 8 4 1 Tot. 26 25 6 3 4 Vertrokken M. 91 108 15 14 21 38 Vr. Tot. 83 110 22 19 25 174 218 37 33 46 1 Januari 1932 M. Vr. Totaal 26 64 1134 1400 336 281 667 419 1150 1362 305 265- 645 401 2284 2762 641 546 876 1312 820 speciale attractie brengen. Dat is de In dische tentoonstelling, die op de wereld tentoonstelling te Parijs algemeen zulk een groote bewondering heeft gewekt. Wij hebben haar daar niet gezien, maar zij, die er wel toe in de gelegenheid waren, spraken er met veel lof over. Vooral ook onze burgemeester schijnt zeer enthousiast geweest te zijn over wat hij daar in Parijs zag en hij was het dan ook, die alles in het werk gesteld heeft, om deze expositie van Parijs naar Den Haag te krijgen. Dat is nu, na niet weinig moeite gelukt De Raad heeft toegestemd in een crediet van f 15.000, om er op Scheveningen een schitterend gelegen terrein voor gereed te maken. Dat belooft voor Scheveningen geen slechte zomer te worden, want men mag aannemen, dat er duizenden zullen ko men, om deze expositie te zien. En dat bezoek zal te meer gewaardeerd worden, nu men, gezien de tijden, voor een bad plaats als Scheveningen, die het toch al lermeest van de vreemdelingen moet heb ben, geen al te beste zomer kon voorspel len. De actie van onzen burgemeester om deze expositie op Scheveningen te krij gen, verdient alle hulde en wij vermoe den, dat velen, uit alle hoeken des lands, ook om deze tentoonstelling een be zoek aan onze badplaats zullen brengen, welke anders, ook zonder tentoonstelling, dat bezoek wel ten volle waard is. We kunnen dat initiatief te meer toe juichen, nu mag worden aangenomen, dat ons alle kermisvermakelijkheden bij deze tentoonstelling zullen worden gespaard. Die vindt men tegenwoordig bij alle ten toonstellingen; anders, zoo beweert men, slagen ze financieel niet. Men denke maar aan de wereldtentoonstelling te Antwer pen. Hier, op Scheveningen, zal alleen toe gelaten worden, wat tot de „sfeer" der tentoonstelling behoort, dus we blijven in ieder geval in het Indische. Zoo kan dit iets zijn van opvoedende beteekenis voor heel ons volk, dat de schoonheid en de cultuur van ons Indië over het algemeen maar zeer slecht kent. Mogelijk zal ze menigeen de oogen kun nen openen voor het rijke deel van het Rijk daar ginder. En zoo zal ze ook de band tusschen Indië en Nederland kun nen versterken. Welke band nooit sterk genoeg kan zijn! J. H. ONZE TUINBOUW EN DE ENGEL- SCHE INVOERRECHTEN. Een ernstige slag voor onzen Tuinbouw. Naar aanleiding van 't afkondigen der Engelsche invoerrechten op tuinbouwpro ducten heeft een redacteur van de Msb. een onderhoud gehad met den heer mr Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland. Deze noemde de invoerrechten een ern- stigen slag voor oneze tuinbouw, welke dezen tak van nijverheid trof, juist toen men zich eenigermate ging herstellen van de gevolgen der depreciatie van 'tpoud sterling. Omtrent de druiventeelt zeide de heer Niemöller: Het invoerrecht op druiven b.v. be draagt 2 pence per Engelsch pond. Of schoon de penny thans omgerekend wordt tegen 3,5 cent in plaats van tegen 5 ct., komt het tarief toch nog op 15,5 ct. p. K.G. De gemiddelde prijs voor druiven in het hoogseizoen van 1931 was ongeveer 30 ct. per K.G., zoodat het invoerrecht op druiven ongeveer 50 pet. van de waar de is. Het ministerieel besluit van 24 Dec. toe. Hij had zich Iuib Haverma, dien hij slechts oppervlakkig kende, heel anders voorgesteld: als iemand, die luchtig, vluchtig, nonchalant door het leven ging, pret makend en uitgaand, gevierd op het voetbalveld. En in stede daarvan ont popte de sportman zich als een ernstig jongmensch, die sprak als een lid van de jonigelingsvereeniging, behalve dan, dat hij van de Christelijke principes niets we ten wilde. „Denkt Van Lanen als jij?" vroeg hij dan. „Harry denkt in menig opzicht anders. Maai wij kunnen het best met elkaar vin den en zijn al jaren vrienden." „Ik dacht wel, dat hij niet zóó was," zei Dolf. „Je kunt het ook wel merken. Hij danst als de beste. En meisjes heeft hij er, go loof ik, al tien gehad. Hij' is zelf den tel kwijt. Maar met, het grootste gemak laat hij ze weer loopen. Hem een zorg. 't Wa ren er dan ook schepsels naar. Ze zijn geen knip voor den neus waard, al gaan ze dan aardig gekleed en al doen ze zich heel lief voor." „'tls goed, dat hier geen dames zijn," vond Dolf lachend. „O, wacht even. Die mij kennen, weten s precies, hoe ik er over denk. Daarom moet Truus van Lanen, je weet wel, die van vanmorgen, niets van mg hebben. Dat bepaalt, dat het invoerrecht op druiven van 2 pence per Engelsch pond geheven zal worden van 1 Juli tot 11 Dec. Wan neer nu inderdaad onze koude-kasdruiven worden belast, dan zouden onze tuinders een dubbele schade hebben; vooreerst door de invoerrechten zelf, en vervolgens door dat Frankrijk, Spanje en Italië, die tot nu toe op de Engelsche markt de con currentie tegen ons nooit konden volhou den, thans gelegenheid zouden hebben op die markt vasten voet te krijgen. Ook op onze groenten drukken de Engelsche invoerrechten zeer zwaar. In April, Mei en Juni van het vorige jaar hebben wij: 9 millioen K.G. sla naar Enge land uitgevoerd. Voor een dergelijke hoe veelheid zou dit jaar meer dan f 500.000 invoerrecht moeten worden betaald. Het zelfde geldt voor onze komkommers, bloemkool en worteltjes. De heer Niemöller bestreed verder de juistheid der opvatting, dat tomaten en bloembollen vrij van invoer rechten zouden blijven. Die zullen ook zeker worden belast, zeide hij. Dat misverstand is waarschijn lijk ontstaan, doordat men er niet op heeft gelet, dat de gepubliceerde lijst van invoerrechten als eerste lijst is afgekon digd. Ziet u ook eenige vaste lijn in de regeling van de Engelsche invoerrechten? Over het algemeen gaat de Engelsche maatregel uit van het principe, dat luxe producten het zwaarst moeten worden be last en desnoods door hooge invoerrech ten geweerd. Op grond van dit beginsel zijn druiven zwaar belast. Voor plat-glas aardbeien is het invoerrecht zóó hoog, n.l. 2.30 per K.G., dat men practisch van een invoerverbod kan spreken. Ook de tarieven voor kasgroenten, zooals sla, bloemkool, komkommers en vroege wor teltjes zijn zeer hoog. Zit er ook geen protectio- nistisch element in deze tarieven? Inderdaad. Naast fiscale beteekenis hebben deze maatregelen wel degelijk tol strekking om de eigen tuinhouwcultuur zooveel mogelijk aan te moedigen. Toen wij1 onlangs in Engeland waren, konden we reeds in kranten, en op de muren en schuttingen lezen, dat opdracht was ge geven, om voor een millioen pond sterling kassen te bouwen. Zoo wierp het ministe rieel besluit omtrent de tarieven zijn scha^- duw reeds vooruit, want voordat dit be sluit verscheen, was de opdracht tot uit breiding van den tuinbouw in Engeland reeds gegeven. Toch meende de heer Niemöller ook op een paar lichtpunten te kunnen wijzen. Zoo bijvoorbeeld op onze aardappelenverbouwers. De Engelsche regeering heeft vastgehouden aan het principe, om voornamelijk luxe producten te treffen en het meer noodza^- kelijke volksvoedsel vrij toe te laten. Zoo wordt op de vroege aardappelen van 5 Januari tot 1 Maart een invoerrecht ge heven van 15 ct. per K.G., van 1 Maart tot 31 Maart van 7,5 ct. per K.G., van 1 April tot 30 April van 4 ct. per K.G. en na dien datum kunnen ze vrij worden in gevoerd. Onze vroegste aardappelen ko men pas in den loop van de maand Juni aan de markt, dus onze heele aardappel productie valt buiten het invoerrecht. Een ander lichtpunt zie ik voor onze aardbeientelers, die niet onder glas kweeken. Zooals ik reeds zeide, zijn de platglasaardbeien zoo zwaar belast, dat practisch van een invoerverbod kan spre ken. Maar van 16 Juni af, dus juist als onze aardbeien van den open grond rijp zijn, mogen de aardbeien vrij van rechten worden ingevoerd. is ook zoo'n fladdarvogel. Ze 'kent haar fatsoen niet. Vind jij het fatsoenlijk, dat een meisje uit haar bed stapt en door het open raam een praatje met heeren .maakt, zooais zij vanmorgen deed, zij het dan, volgens haar meaning, behoor lijk?" „Neen," antwoordde Dolf met overtui ging. Hij had haar immers onmiddellijk met Elsa vergeleken? „Dat wou ik ook maar zeggen. En zoo is het overgroote deel van mijn dames- kennissen-op-een-afstand. Ik moet er niets van hebben. Ze fladderen maar wat, gi ebelen, dansen, poederen zich en zich fatsoenlijk kleeden kunnen zij niet." Dolf leefde als in een droom: dat iemand .als Huib Haverma zóó spreken bon; het was schier ongeloofelijkl Maar 'twas een feit. De spreker zat tegenover hem. En hij oreerde met ernst en over tuiging. „Je kijkt mij weer zoo ongeloovig aan. Maar ik meen inderdaad wat ik zeg. Al moet ik niets hebben van dat gefemel der Chxistelijken onder wie overigens beste menschen zijp, ik werk met een paar van dat soort daarom ban ik in som mige opzichten toch wel met hen dezelfde meening zijn toegedaan? Het is inderdaad een kanker voor onze samenleving, dat de vrouwen en meisjes niet behoorlijk ge kleed gaan. In de krant lees ik wel eens, De smokkelarij aan de Zeeuwse h-V laamsche grens. De Zeeuwsch-Vlaamsehe landbouwers klagen op het oogenblik steen en been over den treurigen toestand van den ver koop van vee, varkens en paarden. In de grensstreek staan vele stallen opge propt met vee en paarden. Vruchteloos probeeren de boeren bij de handelaren om hun vee te verkoopen. Zij kunnen het slechts verkoopen aan spotprijzen. Groot is de aanvraag om het vee ge plaatst te krijgen in de quarantainestal len te Clinge. Ook gaan er in België geruchten, dat de smokkelarij van Nederlandsch vee naar België toegenomen zou zijn. De aan voer van Nederlandsch vee op de Belgi sche markten is de laatste maanden toe genomen. Dit is ook het geval voor wat betreft jonge paarden en varkens. In Bel gië zijn de douane-diensten in de laatste weken versterkt. Een 65-jarige ochtvereeni- g i n g. Den 16den van deze maand hopen Louis de Caluwé en Regina van Hoeke te Sas van Gent hun 65-jarige bruiloft te vieren. Beide echtelieden, resp. 89 en 83 jaar, zijn nog zeer kras en flink ter been. De man verricht nog dagelijks werkzaam heden op de boerderij. Het echtpaar kan op een respectabele nakomelingschap wijzen, namelijk 170 kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen. In vrijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg is gisteren in vrijheid gesteld, zekere v. H., scalppor te Graauw, die eenige dagen geleden werd aangehouden verdacht van diefstal. Prov. Staten. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van leden van de Provinciale Sta ten heeft in de vacature wijlen den heer C. Joziasse (Stk. Geref.j gekozen ver klaard den heer Iz. de Feijter te Axel. Aangehouden. Door de politie te Biervliet zijn aangehouden op last van de Justitie uit Middelburg, zekere K. en wed. K., beiden wonende te Biervliet, Driewegen, als verdacht van diefstal van effecten. Beiden zijn ter hjscnikking van de Justitie gesteld Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg is wegen.s ge brek aan baten opgeheven liet faillisse ment van A, Verschure te Wolphaai-.l'jk. Middelburg. De afd. Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging heeft tegen 20 Jan. een Duifcschland-avond georgani seerd. Dhr M. K. W. Gerisch, directeur van de Duitscbe Verkeersvereeniging te Rot terdam, een bekend spreker, zal vóór de pauze een lezing met lichtbeelden (in het Hollandscb) hemden over de Eifel en Sau- erland. Na de pauze volgen enkele prachtige films van dit gebied. De toegangsprijs is zóó laag, dat ieder kan komen, zien en hooren. Men zie de advertentie. Nadat bekend geworden was, dat Izaak Boasson en Zonen's Bank te Middelburg, haar betalingen had ge staakt, verzamelden zich voor het ge bouw in de Lange Delft een dertigtal schuldeischers. Toen het personeel der bank naar binnen ging, wist één van de crediteuren naar binnen te glippen. Hij eischte, dat men hem zijn vorde ringen zou uitbetalen, hetgeen begrij pelijkerwijs werd geweigerd. De man wond zich hierover zoo op, dat hij één van de aanwezige directeuren te lijf ging. Met behulp van de politie moest de man buiten de deur gewerkt worden. Aagtekerke. Maandagavond is onder leiding van Dr Vaandrager, arts te Dom burg, een aanvang gemaakt met het hou den van een cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken met aanvankelijk 22 deelne mers. Arnemuiden. Zondagavond trad Ds v. Voorst Vader uit Middelburg in de goed bezette Geref. Kerk alhier op, met een rede in het belang der stichting „Vrede rust". Als uitgangspunt werd gekozen Matth. 10 8a: „Geneest de kranken". Jezus heeft dit woord gesproken. Er spreekt uit: Jezus' medelijden met de lij dende menschheid, in 't bijzonder met. de geesteskraaken. In het genezen der gees- teskrariken spreekt Jezus' Koningschap over Zijn lijdend volk. Hij was met inner lijke ontferming bewogen. De ziekten ge nas hij, de zonden der menschheid heeft Hij gedragen en verzoend door Zijn ster ven. De stichting Vrederust moet gewaar deerd worden als een gave Gods. Daar worden onze geesteskranken lichamelijk, maar ook geestelijk goed verzorgd. Na tenslotte nog opgewekt te hebben de stich ting Vrederust in gebed en gaven te blij ven gedenken, eindigde spr. met dankge bed. O.- en W.-Souburg. De Chr. Knapen- vergadering Samuel" hield Zaterdag in ,Rehoboth" haar 15do jaarvergadering, onder leiding van dhr L. Vader. Na ope ning met gebed richtte deze een woord van welkom tot de afgevaardigden en de vele belangstellenden en wees verder kna pen en medeleiders op het heugelijke feit, van het 15-jarig bestaan en den zegen hierin genoten. Uit het jaarverslag van den secretaris dhr A. Leynse, vernamen wij, dat een tweetal leiders werden vervangen door anderen. Het aantal leden liep met negen terug ien bedraagt thans 32. Verschillende leden gingen over naar de jongelingsver- eeniging. Vergaderd wordt des Zaterdags en Zondagsavonds naar leeftijd. De lei ders vervangen elkaar om de vier weken. Het bezoek der knapen is bevredigend. Een tweetal uitstapjes werden gemaakt. Zooals wij reeds meldden, is de nieuwe motorveerboot Prinses Juliana voor den dienst VlissingenBreskens te Vlissingen aangekomen. Ze zal binnenkort na gehouden proeftocht door de provincie worden overgenomen en in de vaart •gebracht. overgenomen uit Christelijke bladen, dat onze tijd zedeloos is. Anderen spreken het tegen en zeggen: niet zedeloozer dan vroeger. 'kWeet niet, wie gelijk heeft. Soms denk ik, dat de Christelijken het gelijk aan hun kant hebben. Maar dat staat voor mij, vastals onze tijd zedeloos is, dan is het voornamelijk de schuld van de vrouwen en meisjes, die naakt over straat loopen; zij maken de jongens slecht. Kijk hier in Rotterdam goed uit je doppen, Van Lankeren. Vlieg er niet in, man." Al méér verbaasde Dolf zich. Zulk een ernstige redeneering en waarschuwing had hij van Huib Haverma in geen enkel opzicht verwacht. En toen hij, vroeger dan gewoonlijk, naar bed was gegaan, meenende vanwege zijn intense vermoeidheid spoedig in slaap te zullen vallen, lag hij lang klaar wakker, op zich latende inwerken de in drukken van dien dag en ook de vertoo- gingen van Huib Haverma, die hem, naar hij meende, een helder inzicht schonken op den gemoedstoestand, waarin hij den laatsten tijd verkeerde. Dat hij dien Zondag had doorgebracht op een wijze, die niet strookte met de op voeding, die hij steeds genoten had, be zwaarde hem op dat oogenblik niet. Hij vond dien dag, over het algemeen geno men, niet onprettig verloopen. Hij kon niet worden vergeleken met de andere Zondagen, thuis en in Rotterdam doorge bracht. Want die waren in één woord saai. En Cor Zuiderman viel toch wel mee. Eén van beiden: óf Dirksen, die hem zoo gewaarschuwd had voor haar, was te zwartgallig óf hij stond niet bij haar in de gunst, waarom hij haar zwart maakte. Niet alleen juffrouw Gratama, dien mid dag, maar ook Huib Haverma moest er kennen, dat zij een aardige verschijning was en, bij nader inzien, wel voor zich innam. Wat, vroeg Dolf zich ai, bezielt mij eigenlijk? Heb ik interesse voor dat meis je? Of is het een bevlieging? Feit was, dat hij niet langer op het terras kon blijven zitten, daar hij niet verdragen kon, dat een ander met haar danste. Hij had een aanvechting gehad, om mee te doen, al kon hij dan niet dansen. Maar toen hij de paren zag zweven op de tonen van de jaszband, die hem aanvankelijk als een verschrikking in de ooren klonken en die zijn bloed sneller deden vloeien, ja op kookhitte brachten, had hij ingezien, dat hij er niets van terecht brengen zou en zich slechts belachelijk zou aanstellen, als hij zich op de gladde vloer waagde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5