i I Staten-Generaal. Uit de Provincie Zoeklichtjes. naar Vlissingen, Koudenhoek 0; D. Damsma, dienstbode, naar Rotterdam, Tarwestr. 20; P. Breuer, dienstbode, naar Essen; L. J. Lagendijk, opzichter, naar Borssele, Plein 56; A. Koens, dienstbode, naar Heinkenszand; J. M. F. Verkuijlen, leerl. mach., naar Amsterdam, Linden- straat 6; J. Glerum, los-werkman, zonder beroep, naar Rotterdam, Ged. Boter- sloot 102; N. HeikensGrucq, zonder be roep naar Delft, Hof van Delftlaan 46; L. van Sluis, lijnwerker, naar Zie rikzee, D 565; P. J. Bak, geb. de Hond, zonder beroep, naar 'sH. Arendskerke, 's-H. H. kinderen; M. A. van Gorp, ver pleegster, naar Haarlem, Hazepaterslaan 24; Mw. van de Putte en gezin, zonder beroep, naar Kloetinge, B 129; C. I. Pou- wer, kantoorbed., naar Arnhem, Rijnkade 73; Wed. Zwetsloot en kinderen, naar Lei den, P. Huibershof 21; C. A. J. Eken en gezin, vertegenw. naar Schiedam, Over- schieschestr. 65 B; P. Melis, koopman en gezin, naar Serooskerke, Zoekweg; Wed. Wolfers, zonder beroep, naar Middelburg F 54; W. A. J. Tonnaer en gezin, kellner, naar Breda, Klimopstraat 2; J. C. Cla- rijs, mandenmaker, naar Rotterdam, Loof- dakstr. 10; V. P. van Heese, dienstbode, naar Graauw, B 112; G. Brouwer, leera- res, naar Nijmegen, St.-Annastraat 420; G. Heijndijk en gezin, rijksveldwachter, naar Rozenburg, C 54; C. M. Geelhoed, los-werkman, naar Colijnsplaat A 6a; J. Wondergem, wagenmaker, naar Vrouwen polder, A 38. Do Primes naar den Wlerlnoermeer- polder. Prinses Juliana is voornemens, in den loop der volgende maand den eersten steen te leggen voor het eerste kerkge bouw vanwege de Nederlandsch Her vormde Kerk en voor het wijkgebouw vanwege de federatie van diaconieën in den Wieringermeerpolder. Een nationaal-socialistisch weekblad. Naar de „N. R. Ct." verneemt, wordt de oprichting voorbereid van een natio naal-socialistisch weekblad voor de Ne derlanden. Het zal den naam dragen „Het Hakenkruis". De oprichters achten de verschijning van dit blad noodzakelijk om voorlichting te geven aangaande alle aan gelegenheden en vragen van nationalen strijd en wereldbeschouwing. In de twee de plaats zal het blad tot taak hebben, de nationaal-socialistische kern in de Ne derlanden saam te binden, te scholen en uit te bouwen. Een wethouder gemolesteerd. Toen gistermiddag te Rotterdam de ver gadering van den raad was afgeloopen en wethouder De Zeeuw in gezelschap van het raadslid mr Donker het stadhuis verliet, begonnen de werkloozen hem te volgen. Af en toe werd er gejouwd en ge scholden. Omdat later het gejoel sterker werd en men begon op te dringen be sloot de politie er een eind aan te maken. Met getrokken sabel werd een kleine charge verricht. De demonstranten stoven uiteen en de heer De Zeeuw kon zijn weg vervolgen. Een rumoerige vergadering van de S. D. A. P. Gisteravond heeft de afdeeling Rotter dam van de federatie van de S.D.A.P. van half acht tot kwart voor één een druk be zochte vergadering gehouden, ter bespre king van de houding van de Rotterdam- sche raadsfractie, ten opzichte van de loonvoorstellen van het college van B. en W. én van de houding van de beide so ciaal-democratische wethouders. De zaal was geheel met belangstellenden gevuld, velen moesten met een staanplaats genoe gen nemen en een paar honderd men- schen ziin teruggestuurd. Het totaal aan tal bezoekers werd op 11 a 1200 geschat. De vergadering had een stormachtig ver loop en is daardoor niet tot een resultaat kunnen komen. Een paar moties zijn in gediend, maar niet in stemming gekomen. De vergadering is geschorst. Wel is geble ken, dat de meerderheid niet achter de raadsfractie staat. Toen wij tegen het sluiten van de ver gadering bij het gebouw, waar zij werd gêhouden kwamen, klonken ons, zegt de „N. R. Ct.", al luide kreten tegemoet. Er werd in koor geroepen: wij eischen stem ming, wij eischen stemming! Het bleek, dat men stemming eischte over het be sluit, om de vergadering te schorsen. Men had de moties in behandeling willen heb ben. Af en toe klonk schel gefluit en werd er geroepen: weg met de wethouders, weg met dè verraders, waarna de Internatio nale werd gezongen. Buiten werden de debatten voortgezet. Men viel aanvankelijk wethouder De Zeeuw zóó lastig, dat hij zich genood zaakt zag een anderen kant uit te gaan, dan eerst in zijn voornemen lag. Later is hij toch op zijn schreden teruggekeerd. „Het Volksblad" meldt hieromtrent nog: „De geprikkelde stemming nam hand over hand toe, zoodat de sprekers zich slechts met de grootste moeite verstaan baar konden maken. Nadat De Zeeuw herhaaldelijk gedreigd had, de vergade ring te zullen sluiten, wanneer deze niet geneigd bleek, een behoorlijk debat mo gelijk te maken, zag hij zich omstreeks half één genoopt inderdaad tot sluiting over te gaan. Een aantal ingediende moties en een compromis-voorstel brachten het daar door niet tot een stemming." COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN IN 1931. Het Centraal bureau voor de Statistiek heeft weder het jaarlijksch overzicht van den stand der collectieve arbeidsovereen komsten op den lsten Juni van het afge loopen jaar gepubliceerd. Hieraan ontlee- nen wij de volgende cijfers aangaande de aantallen, bestaande overeenkomsten, als mede de aantallen van de daarbij betrok ken ondernemingen en arbeiders in 1931 en vroegere jaren. Overeen- Onder- Werk- Datum komsten nemingen nemers 1 Jan. 1920 924 22541 273598 1 Juni 1930 1538 23524 385564 1 Juli 1931 1478 23341 358354 Na een periode van teruggang na 1920 heeft men in het tijdvak 19261930 een gestadige uitbreiding kunnen waarnemen van de aantallen overeenkomsten en daar bij betrokken ondernemingen en werkne mers. Deze groei is in 1931 tot stilstand gekomen tengevolge van de economische crisis. Het aantal onder collectieve con tracten werkende arbeiders nam in het afgeloopen jaar vergeleken met 1930 af met ruim 27000, terwijl daarentegen het aantal ondernemingen vrijwel gelijk bleef, een verschijnsel, dat duidt op in krimping van personeel. Na 1 Juli 1931 (den datum, waarop de statistiek gebaseerd is) is deze teruggang nog sterker geworden, o.m. doordat eenige belangrijke overeenkomsten beëindigd en tot dusver niet weer vernieuwd zijn, zoo als de overeenkomsten in de metaal-in dustrie, de havenbedrijven in Amsterdam en Rotterdam, zoomede voor de schepe lingen ter koopvaardij. Vergeleken met 1930 hadden een hoo- ger contractloon o.a. typografie-arbeiders en boekbinders, monteurs in de verwar- mings-industrie, enkele groepen arbeiders in de Waalsteen-industrie. Een lager loon hadden o.a. landarbeiders in verschillen de plaatsen, arbeiders in export-slagerijen te Oss, in beetwortelsuikerfabrieken "üe Groningen en Hoogkerk, alsmede een aan tal categorieën van arbeiders in de sigeu- ren-industrie en scheepspersoneel ter koopvaardij. DE S. D. A. P. EN DE RUMOERIGE LINKERVLEUGEL. Een resolutie van het partijbestuur. Naar „het Volksblad" meldt, vergaderde Zaterdag het Partijbestuur der S. D. A. P. Alle leden waren aanwezig. Op deze bij- eenkomst werd een ontwerp-resolutie voor het a.s. Partij-congres vastgesteld, waarin het in verband met het optreden van de z.g. linkervleugel o.m. heet: Het congres „eischt van alle leden der Partij, dat zij zich zullen onthouden van de vorming en de instandhouding van bijzondere groepee ringen alsmede van andere handelingen, die de eenheid der Partij in gevaar bren gen en haar strijdkracht schaden; eischt derhalve, dat de bladen „De So cialist" en „De Fakkel" zullen worden op geheven en dat een einde zal komen aan alle bijeenkomsten van groepen partijge- nooten, die ten doel hebben de taktiek der Partij te behandelen en belegd zijn door andere dan de daartoe door de Par tij bevoegd verklaarde instanties; draagt aan het Partijbestuur op, voor de naleving van deze eischen met ge strengheid te zorgen, voorzoover de afdee- lingen daartoe geen gebruik maken van haar statutaire bevoegdheid en machtigt het Partijbestuur om zoo noodig hen, die tegen dit Gongresbesluit handelen, den Partijraad gehoord, als lid der Partij te royeeren." In verband met deze zaak schrijft de heer Vliegen in „De Sociaal-Democraat" o.m.: „Waar staat het deel van het proleta riaat dat nog gewonnen moet worden, links of rechts van ons? Tegenover de nog geen 100.000 communisten, anar chisten, syndicalisten of hoe ze meer mo gen heeten aan den linkerkant bij wijze van spreken staat zeker een klein, misschien wel een groot, millioen aan den rechterkant. Daarheen moet onze pro paganda gaan, daar ligt het groote pro bleem, dat om oplossing vraagt. Een op lossing die nog wel als eisch zal stellen, dat wij allerhande ballast overboord gooien die de traditie ons heeft vermaakt en die een hinderpaal is om de klove die deze massa van ons scheidt, te overbrug gen. Men denke als voorbeeld slechts aan de religieuze kwestie. „Komt de partij in handen van onze linkschen, dan is elke kans op die over brugging voor onafziehbaren tijd verke ken, dan krijgt de beweging weer een sek tarisch karakter, wordt ze weer een bewe ging waar groote woorden de plaats van de vruchtbare daden vervangen. „Zoo is mijn kijk op de zaak, en het groote gevaar is dat in dezen tijd van economische ontreddering door de nega tieve z.g. revolutionaire woordenkraam van de z.g. linkschen de vaste gang in die richting wordt onderbroken. „Daar en niet in het verlies döor de partij van haren z.g. linkervleugel zie ik de ramp van de duurzame proletarische verdeeldheid en dus van de socialistische onmacht dreigen." EERSTE KAMER. Tijdelijke korting jaarwedden leden van Raad van State enz. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van wet, tot vaststelling van een tijdelijke korting op de jaarwedden van de leden van den Raad van State, de alg. Rekenkamer, de rechter lijke macht en de militair-rechterlijke macht waren er ter eene zijde leden, die de voorgenomen salarisverlaging der Rijksambtenaren afkeurden, ter anderer zijde velen, die haar onder de gegeven om standigheden alleszins te billijken achtten. Verscheidene leden, die tegenstanders waren va.n de hier aan de orde zijnde be zuinigingsmaatregelen waren van oordeel, dat het betrekkelijk geringe deel van het tekort op de begrooting, hetwelk men be oogt te voorkomen door de verlaging van de salarissen der ambtenaren, beter op andere wijze had kunnen worden aan gevuld. Zij vestigden in de eerste plaats de aandacht op de mogelijkheid van hef fing eener conjunctuurbelasting; ten twee de zou huns inziens ingrijpend kunnen worden bezuinigd op de defensie, zonder dat daarbij aan de weerbaarheid van ons leger en van onze marine afbreuk behoef de te worden gedaan. Andere leden bestreden dit betoog en schaarden zich achter de Regeering. WASCHTAFEL, BAD en GEIJSER voor f 145. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel 129. (Adv.) Vlissingen. Gisteravond had ten raad- huize de eerste algemeen© vergadering plaats van het plaatselijk Crisis-Comité. Deze vergadering was buitengewoon druk bezocht. Do voorzitter, dhr G. A. van Woel- deren, heette de dames en hoeren wel kom op deze eerste vergadering. Op en kelen na, die met kennisgeving afwezig waren, is het comité voltallig, Met opzet heeft Spr. eenigen tijd ge wacht met de off icieele constitueering van het comité, omdat hij de vergadering zoo veel mogelijk wilde inlichten. Het is niet zijn bedoeling om veel met het groote co mité te vergaderen, daar het werk mis- schien beter gedaan kan worden door het dagelijksch bestuur en de sub-comité's. Spr. wees er op, dat er nog veel mis verstand bestaat omtrent de taak van het comité en legde er den nadruk op, dat het is ingesteld om in den ergsten nood te kunnen voorzien. Deze zorg zal zich uit strekken tot allen, die in nood verkeeren onder alle categorieën der bevolking; b.v. gepensionneerden, ouden van dagen, den kleinen middenstand enz., kortom allen, welken in bitteren nood verkeeren, terwijl een commissie B zorgt voor werklooze ar beiders, waarvoor is aangewezen de com missie van advies voor sociale zaken. Van het centraal comité te 's-Graven- hage zijn reeds verschillende giften of uit- deelingen ontvangen. Van de plaatselijk ingekomen giften mag 90 pet hier ter plaatse blijven en moet 10 pet worden af gedragen aan het Centraal Comité. Dit is zeer zeker een practische regeling. Tot heden was bij den penningmeester en de „Vliss. Crt" ontvangen een bedrag van f 1918.69, terwijl tevens giften in na- tura van verschillende firma's zijn ont vangen, alles van zeer goede kwaliteit.' Op 22 Jan. zal nogmaals de uitvoering herhaald worden, welke heeft plaats ge had voor het Walchersch Rijwielpad, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Comité. Onze taak zal nu zijn, diegenen te vin den die in aanmerking komen voor en be hoefte hebben aan steun en spr. doet een beroep op allen daaraan mede te werken Alle ter kennis gebrachte gevallen worden nauwkeurig onderzocht en zooveel moge lijk zal worden geholpen. Spr. hoopt tenslotte op veler medewer king. Hierna gaf de burgemeester gelegen heid tot bespreking, waarvan door ver schillende aanwezigen een ruim gebruik werd gemaakt. Opgemerkt werd o.a., dat er bij de sa menstelling van het uitvoerend comité te weinig rekening is gehouden met de vak centrales, dat men uiterst kiesch moet zijn met het inzamelen der gelden. Verder werd er op aangedrongen, pogingen aan te wenden, dat de verschillende buurtcom- missies voor de havenfeesten hun gelden storten in de kas van het crisis-comité, daar er van feestvieren binnen afzienba re n tijd geen sprake zal zijn, en deze buurtcommissies op te wekken met het inzamelen van gelden voort te gaan, doch dan voor,het crisis-comité. Ook werd er op gewezen, dat steun bij de georganiseerde arbeiders niet den schijn mag wekken van bedeeling. De voorzitter zeide, dat met de gemaak te opmerkingen ernstig rekening zal wor den gehouden. De gemeente zal in wijken worden verdeeld en daar bleek, dat de verga dering het meest voelde voor het aan bieden van steunbonnen van diverse waar de zal in deze richting gewerkt wor den. Ook kunnen busjes geplaatst wor den op de verschillende ondernemingen, daar dit allen schijn van pressie uit te oefenen ondervangt en ieder daarin kan storten wat men wenscht te geven. Bij de buurtcommissies zal worden onder zocht of deze hun medewerking zullen verleenen. Dhr P. G. Laernoes, vice-voorzitter, drong nog aan op den noodigen spoed, daar wij zoo spoedig mogelijk geld moe ten hebben. Nadat Dr A. Staverman den voorzitter had dank gebracht voor zijn initiatief, sloot deze te ruim 10 uur de vergadering. De weldadigheidspostzegels brach ten alhier dit jaar f2427,53 op tegen ver leden jaar f 2229,34. Goes.Bevolking. Ingekomen: S. E. R. Luijmes, verloskundige, van Gouds waard, Ganzepoortstraat 3; M. de Pan, geb. van Hoorn, zonder beroep en kin deren, van Kattendijke, Pieter Jasp. plein 13; J. Koens, dienstbode, van Heinkens- zand, Kloet, weg 5a; J. de Kok, timmer man, van 's H. Arendskerke, Couwerve- str. la; E. J. Driedijk, dienstbode, van Heinkenszand, Kloet, weg 5a; J. de Feij- ter geb. Bron, zonder beroep, van Water landkerkje, L. Vorststr. 38a; H. H. Stein- meier en gezin, coupeur, van Zierikzee, Geraniumstr. 6; L. Sonke, dienstbode, idem; P. Coomans, dienstbode, van Hil versum, Trompstraat 3; A. v. d. Vliet en echogen., magazijnchef, van Kattendijke, Violenstr. 40; G. de Pan en kinderen, veldarbeider, van Kattendijke, P. Jas- persepl. 9; H. F. v. d. Sluis en gezin, ambt. van G. L., van Hillegersberg, K. Kerkstr.3; F. J. van Hese, landarbei der, van Anna Paulowna, Scheldestr. 12; M. J. Roose, dienstbode, van Rotterdam, P. Jasperseplein 19; D. W. Hoekendijk en gezin, caféhouder, van Wemeldinge, Groote Markt 30; J. H. Krauwel en echtg. administrateur, van Berlijn, Rimmeland- plein 5; P. M. Huiszoon, dienstbode, van Bergen, Westwal 36; B. A. Vermeulen, dienstbode, van 's-Gravenpolder, Groote Markt 17; J. B. A. van Boven, bakkers knecht, van Middelburg, 's-H. H. k. str. 17; M. H. Constandse, makelaar, van Breskens, Kamperfoeliestr. 2. Vertrokken: R. Wiebenga en gezin, ver- tegenw., naar Amsterdam, Stadionplein 85; L. F. Koole, dienstbode, naar Terheide a. Zee 17; D. J. v. d, Visse, winkelbecL, Kruiningen. Maandagavond speelde Kruiningen een competitiewedstrijd Dam men tegen Vlissingen aldaar. De uitslag was als volgt: D. G. v. TuylG. Dek,resp. Vlissingen en Kruiningen 20; C. Mos G. Duindam 11, C. v. BienenM. v. Nieuwenhuize 20, G. F. de KrijgerJ. Krijger 02, G. MaartenseM. Lavooi 20, G. S. de WaalD. Duindam 02, G. v. GeraatM. Ie Clercq 02, J. Koch W. Visscher 11, P. v. d. BroekeA. Dek 02, F. G. PluimersJ. Krombeen 02. Totaal resp. Vlissingen en Kruinin gen 812. Hedenmorgen (Dinsdag) is te Oost- dijk de schuur en bergplaats van H. Meeuwse afgebrand, waarbij een partij oude fiets- en autobanden en onderdee- len verbrandden, welke daarin geborgen waren. Serooskerke. Maandagavond vergader de de afdeeling Patrimonium alhier. Na verschillende huishoudelijke zaken werd door dhr L. Jobse een inleiding geleverd over: „Patrimonium op 't platteland". Op deze inleiding volgde een aangena me bespreking. Ook werd nog een en an der geregeld voor de a.s. jaarvergadering. w Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Godlinze, A. A. de Bruijn, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Ritthem, G. de Ru, cand. te Scheveningen. Bedankt voor Oosteraieland, J. G. P. v. Berkel te Wetsinge. Geref. Kerken. Aangenomen naar Neede, K. Meima, cand. te Groningen. Bedankt voor Schoonoord, K. Meima, cand. te Groningen. Remonstr. Kerkgenootschap. Beroepen te Nieuwkoop, J. Nienhuis, proponent te Leiden. Te Oude Wetering, L. W. van Wijngaarden, prop. te Rijs wijk. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ridderkerk, W. G. La- main te Leiden. Afscheid. In de namiddaggods dienstoefening der Gereformeerde Kerk te Hoek nam Da J. B. Vanhaelon Zondag afscheid van zijn gemeente. Hij bepaalde de aandacht van zijn talrijk ge hoor bij Hebr. 6: 48. Na de prediking richtte hij een persoonlijk woord tot Ds J. S. Post van Axel, die de classis Axel vertegenwoordigde, het dagelijksch be stuur der gemeente en ten slotte tot den kerkeraad en de gemeente. Ds Post sprak namens de classis en als vriend een zeer hartelijk woord tot zijn vertrekkenden col lega, terwijl namens kerkeraad en ge meente woorden van dank en waardee ring tot den scheidenden herder en leeraar werden gericht door ouderling W. H. Louwerse. Ds Vanhaelen hoopt a.s. Zondag 24 Jan. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Gerkesklooster— Stroobos. Predikantennood. Ondanks het feit, dat in het afgeloopen jaar ne gen candidaten in de Ghr. Geref. Kerk tot het predikambt werden toegelaten, welk aantal in jaren niet bereikt werd, blijft de predikantennood in de Chr. Geref. Kerk nog zeer groot. Vijftig pro cent der gemeenten blijft verstoken van herderlijke bearbeiding. Over de resp. classes verdeeld, zegt „De Wekker", heeft de classis Groningen op de tien gemeenten er zes vacant; de classis Leeuwarden van de twaalf gemeenten er vier vacant; de classis Zwolle van de vijf tien gemeenten vijf vacant; classis Am sterdam van de negentien gemeenten tien vacant; de classis Apeldoorn van de acht gemeenten zes vacant; de classis Utrecht van de zeventien gemeenten zes vacant; de classis Dordrecht van de veertien ge meenten zeven vacant; de classis Den Haag van de twaalf gemeenten vijf va cant en de classis Rotterdam van de der tien gemeenten acht vacant. Totaal zijn van de 120 gemeenten er niet minder dan 59 vacant. De heer Vliegen, een van de vetera nen der S. D. A. P., heeft in verband met het optreden van de „linkervleugel" in die partij een zeer verstandige opmer king gemaakt. Hij heeft n.l. gewezen op het groote ge vaar dat er in dezen tijd van economische ontreddering ligt in de negatieve z.g. re volutionaire woordenkraam van de z.g. linkschen. Daarin ligt inderdaad een niet te on derschatten gevaar. Het is allepn maar jammer dat dit door de leiding van de S. D. A. P. niet eerder is bedacht. Er zou dan heel wat negatieve z.g. re volutionaire woordenkraam tegen de re geering en de partijen die haar bij haar bezuinigingswerk steunen, achterwege zijn gebleven. Men zou dan niet de voorstelling heb ben gewekt, dat de bedoeling van de bezuinigingsmaatregelen is de arbeiders belangen te schaden. Men zou dan niet dag in dag uit de massa hebben opgehitst. Men zou dan gedacht hebben aan het woord, dat wie wind zaait, storm zal oogsten. De storm is er nu. Maar het is niet alleen de Regeering zooals de bedoeling was die er door wordt getroffen. De „windmakers" zelf zitten gevaarlijk in den tocht. OPMERKER DE RAMP VAN LEIDEN. 1807 12 Januari 1932. Vandaag is het 125 jaar geleden, dat door het springen van een met buskruit geladen schip de geheele binnenstad van Leiden werd verwoest, bij welke ramp 151 inwoners het leven lieten. Ter gelegenheid van de honderdjarige herdenking van dit feit verscheen van de hand van prof. dr L. Knappert bij S. en W. N. van Nooten te Schoonhoven een volledige beschrijving, getiteld: De ramp van Leiden. Aan dit werkje, worden via het „Va derland", de volgende bizonderheden ont leend: De dag liep ten einde, de zon was te 4 uur 1 minuut ondergegaan en daar het den 8sten nieuwen maan was geweest, was het spoedig geheel donker. Bovendien was de winter er dat jaar niet een van heldere vorst, maar guur en druilig, met natte sneeuwbuien. Het was Koppermaan dag en de drukkersgezellen hadden hun feest gevierd. Wie had eenige aandacht geschonken aan een kraakschip, binnen vaartuig met één mast, dat in den vroe gen morgen de Mare ingevaren, reeds ten halftien was komen te liggen aan de noordzijde van het Rapenburg bij de Langebrug? En dit te minder, omdat nie mand wist welke gevaarlijke lading het inhield, het ook niet vermoeden kon bij de waakzaamheid der politie en de strengheid der keuren op het vervoer van buskruit. In wezenlijkheid was het geladen met 37000 pond grof buskruit, ingenomen bij den kruitmolen van den heer Hasselaar te Ouderkerk a. d. Am- stel. Het werd gevoerd door schipper Adam, zoon Adam oud 14 jaar en zeer gebrekkig en Jan van Engelen, oud 21 jaar. Wie vermag uit te maken, wat toen is geschied? Dat er op 't oogenblik der ont ploffing meer dan één man aan boord was, blijkt uit het getuigenis van Jan Overduin, een baggerman, die, kort tevo ren daar langs komend, een man aan dek tegen anderen had hooren praten. Ook is er eten gekookt, want er werden aard appelschillen over boord geworpen. Maar overigens. Waren de knechts dronken vanwege den Koppermaandag? En dus roekeloos met het vuur, waarboven zij spek brandden? Of stokvisch kookten? Hadden zij bovendien kruit uit de vaten gestolen en daarbij op de planken ge stort, dat nu allereerst vuur vatte? Of wa ren zij niet dronken, maar daarom niet minder zorgeloos? Men wist het toen niet en vermoedelijk zullen wij het nimmer weten. Maar toen op dien rampzaligen middag de klokken 15 minuten over vieren wezen vloog het schip in de lucht. Er was een hel en schitterend licht, dan een witte wolk zichtbaar boven de huizen van het Rapen burg, welke zich met rukken uitbreidde; daarna werd een doffe slag gehoord met sterke dreuning en tegelijk (ofschoon de aangegeven volgorde duidelijk is waarge nomen) wankelden de huizen, spleten de muren en stortten inéén. Leidens schoon ste stadswijk in één reusachtigen, ontzet- tenden puinhoop, ijselijk graf van een aantal harer burgers. De slag van het losbarstend kruit was in Leiden zelf niet zóó zwaar als men zich buiten Leiden verbeeldde. Te Zwam- merdam was het een „verschrikkelijk ge luid" en 'n schok als van een „verdel gende aardbeving". In gansch Rijnland sprongen de deuren open. In Den Haag hoorde men als het suizen van een plot- selingen, geweldigen wind. In Amster dam dacht men, dat er op de Zuiderzee een oorlogsschip gesprongen was. In Zwolle, in Deventer, ja in Friesland werd de slag gehoord, maar, vreemd genoeg, niet in Katwijk. Ter plaatse waar het vaartuig gelegen had, vóór de huizen van de weduwe Zee- wold, den Utrechtschen emeritus-hoog- leeraar Rau, de weduwe Tak, den predi kant Broes en den hoogleeraar Rau Jr., werden wal en straat tot aan de huizen weggeslagen, terwijl bet Rapenburg tus- scl bli me gei we da; dei we het de de bai sle ov< ba ste zij< gr;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2