f No. 86 Dinsdag 12 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Groene Kruis Hoestbonbons. EERSTE BLAD. „LOCARBITS" VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DUIZENDEN EN DUIZENDEN Buitenland. Belangrijkste Nieuws, a Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Zeeuw VERSCHIJNT ELKSN WERISAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3.— Losse nummers i 0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. Kiezers en gekozenen. Van Antirevolutionaire zijde is steeds aangedrongen op contact tusschen kiezers en gekozenen. Niet natuurlijk op de wijze zooals de S. Dj A. P. dit voorstaat en waarbij de gekozenen worden verlaagd tot gewillige instrumenten in de hand van het partij bestuur. Enkele dagen geleden heeft men kun nen lezen, dat Sociaal-Democratische wet houders en raadsleden in bepaalde ge vallen niet bet recht hebben zelfstandig te beslissen. Inzake loonsverlagingen van gemeente-personeel mag niets worden ge daan buiten het partijbestuur om. Een Soc.-Dem. wethouder mag als het gaat om het sluitend maken van de be grooting, een gemeentebelang van de eer ste orde, niet naar eigen overtuiging han delen, maar hy moet de meening vragen van het partijbestuur. Een raadslid, al is hij honderdmaal overtuigd, dat salarisverlaging in het be lang der gemeente noodzakelijk is, mag dat niet uitspreken zonder eerst de mee ning van het partijbestuur te hebben ge vraagd. Niet het gemeentebelang, maar het partijbelang geeft hier den door slag. Het spreekt vanzelf, dat dit voorbeeld geen navolging verdient. Raadsleden en wethouders zijn zelf standig verantwoordelijk. Iets anders is dat er een band, dat er contact is tusschen kiezers en ge kozenen. „Een Raad, zoo schreef terecht „An tirevolutionaire Staatkunde", moet niet zijn een college, dat in opperhoogheid een geïsoleerde plaats in de gemeente inneemt en waarvan de leden zoo weinig mogelijk contact zoeken met hun kiezers, doch juist het omgekeerde moet het geval zijn. De Raad moet in het midden der ingezetenen staan in dien zin, dat de gevoelens der ingezetenen in de vergadering tot uiting komen of althans door een nauw conact tusschen de kiezers en gekozenen bij de raadsleden bekend zijn". Het overleg in de vergadering van de kiesvereeniging, mag echter niet ontaar den in het geven van bindende instruc ties ten aanzien van allerlei actueele punten van gemeentepolitiek aan de raadsleden. „Men mag zeker ook actueele zaken be spreken. Zelfs zouden wij er geen bezwaar in zien, dat men ten aanzien van zulke punten tot bepaalde conclusies trachtte te kcwnen. Doch daarbij behoorde op den voorgrond te worden gesteld, dat de band tusschen kiezers en gekozenen is en moet blijven die, welke gevormd wordt door overeenstemming ten aanzien van de be ginselen. En al mag de vergadering der kies vereeniging of sommige leden daarvan een nadere uitwerking dier begihselenl aangeven ten aanzien van bepaalde actu eele zaken (b.v. invoering eener verma kelijkheidsbelasting, salariskocrting, Zon dagssluiting der café's), eerbiedigd moet toch worden de zelfstandige verantwoor delijkheid der raadsleden om ter raads vergadering te beslissen naar de uitspraak van geweten en verstandelijk inzicht en aan de hand van de omstandigheden en argumenten, die alsdan te hunner kennis worden gebracht. Een verdere gebondenheid der raads leden zou in strijd komen met de Gemeen tewet en Grondwet en aan de beteekenis van den Raad als verantwoordelijk col lege te kort doen". De raadsleden krijgen en aanvaarden geen bindende instructie. Maar wel verdient het aanbeveling, zoo- ais dat in tal van plaatsen ook gewoonte is, dat zoo nu en dan een speciale verga^ dering van de kiesvereeniging wordt ge houden, bv. ter behandeling van de ge- meentebegrooting, waar de afgevaardig den gelegenheid krijgen hun optreden zoo noodig toe te lichten en waar ze ook met wat van andere zijde ter sprake wordt ge bracht hun winst kunnen doen. Ingezonden Mededeeling. zijn dezen winter weer geholpen met Aangenaam middel tegen elke Hoest en Verkoudheid. Volgens de recepten van Dr. Alph. Louquette. De bezetting van Mantsjoerije Japansche troepen treffen voorberei dingen voor een uitgebreide militaire ac tie „tegen de bandieten in het Zuiden van Mantsjoerije". Dertien treinen voor het vervoer van troepen worden in Moekden in gereedheid gehouden. De Japansche nota van antwoord op de Amerikaansche nota houdt in hoofdzaak in: De militaire maatregelen in het ge bied van Tsjingtsao hebben geen ander doel dan de ongeregelde Gbineesche troe pen en de bandieten te verdrijven. Japan wenscht, dat bet Mantsjoerij- sche geschil wordt bijgelegd en zal daarbij de beide volgende gezichtspunten in acht nemen: 1. Geenerlei maatregelen, die in strijd zijn met het Kelloggpact, zullen worden genomen; 2. Japan is voornemens geenerlei nieuw verdrag, of nieuwe overeenkomst met China in de Mantsjoerijsche kwestie te sluiten. Japan wenscht evenwel een staking van de systematische anti-Japansche be weging in China en de erkenning van de tusschen Japan en China bestaande ver dragen. Volgens berichten uit Gharbin heeft de Japansche generale staf in de laatste da gen weer troepen gezonden naar Noord- Mantsjoerije, teneinde de bezetting van Gharbin voor te bereiden. De Chineesche autoriteiten zouden geen tegenstand bie den, doch de stad zonder strijd overgeven aan de Japanners. Hindenburg's ambtsperiode. De aangekondigde bespreking tusschen Hitier en dr Hugenberg heeft plaat3 gehad. De beide partijleiders zullen den rijks kanselier in een schrijven mededeelen, dat zij een verlenging van de ambtspe riode van den rijkspresident door den r ij k s d a g afwijzen, aangezien een der gelijke verlenging van het presidentieel mandaat een grondwet wijzigend karak ter zou hebben. In welingelichte kringen rekent men er echter op, dat het antwoord de moge lijkheid van een verkiezing van Hin denburg door het volk op breede basis niet uitsluit. Tegenover Von Hindenburg zou dan slechts een communist candidaat gesteld worden. In ieder geval hebben Hindenburg en Hitier den rijkskanselier Brüning opzet telijk onaangenaam willen zijn door zijn voorstel te verwerpen. Uit Britsch-lndlë. Reuter meldt uit Bombay, dat volgens een niet-bevestigd gerucht Gandhi op zijn eerewoord zou zijn vrijgelaten; hij zou ech ter op een hem aangewezen plaats in af zondering moeten verblijven. Reuter meldt uit Bombay dat de ver- eeniging van katoen-makelaars eenstem mig een resolutie heeft aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de ar restatie van Gandhi, welke een beleediging van geheel Indië wordt genoemd. Te Bombay wordt de resolutie be schouwd als een voorteeken, dat de groot handel in alle soorten van goederen voor 75 pet zal worden stilgelegd, en de ge- heele beurshandel in Bombay gestaakt. Ofschoon de katoenmarkt, de markt in edele metalen en de andere markten in naam open blijven, is er nog geen handel gedreven. Rajendra Prasad, die 5 Januari werd gearresteerd, direct nadat hij benoemd was tot president van het Congres, is tot een half jaar strenge gevangenisstraf ver oordeeld. Het bestuurshoofd van het president schap Bombay heeft een decreet uitge vaardigd, waarbij samenscholingen van meer dan 5 personen, alsmede optochten en vergaderingen, en alle andere hande lingen in verband met burgerlijke onge hoorzaamheid voor den tijd van twee maanden in de stad Bombay worden ver boden. De opzienbarende verklaring van rijks kanselier Brüning. Rijkskanselier Brüning heeft dus een verklaring afgelegd: hij heeft het stand punt van zijn regeering en van geheel Duitschland in het herstelprobleem uit eengezet. Wat hij zeide, was feitelijk slechts een herhaling van hetgeen de Duitsche staatslieden sedert jaren ver- De Kanaalbooten uit Frankrijk en Bel gië kwamen met groote vertraging bin nen. Tegen den nacht ging de wind iets liggen. In Zuid-Engeland zijn groote over stroomingen ontstaan tengevolge van wolkbreuken, welke bijna 30 uren hebben geduurd. Korte berichten. Het dorpje Castigano is tengevolge van een hevigen sneeuwval bedolven on der bijna 10 voet sneeuw. Aanvankelijk was het geheel van de buitenwereld afge sloten, doch een expeditie op ski's slaagde er in, uit het nabijgelegen Offida voedsel en medicijnen naar het dorpje te brengen. Binnenland. De relletjes bij de werkverschaffing in het Noorden. Rumoerige vergadering der S. D. A. P. te Rotterdam. De slechte economische toestand van Ne- derL-Indië. Buitenland. De verklaring van Dr Brüning. Ghandhi vrijgelaten? Japan en China. Het Fransche kabinet neemt cmtalag. Ingezonden Mededeeling. kondigd hebben; van hetgeen in Enge land, Amerika, Italië en bij de meeste neutrale volken sinds lang openlijk gezegd en geschreven werd. En men behoeft er niet aan te twijfelen, dat als Brüning nu nog gezwegen had, hij toch op den eersten dag der conferentie hetzelfde had moeten zeggen. Hij heeft willen zeggen, dat het Young- plan het leven van Duitschland en de geheele wereld vernietigt. Aan de regee ringen, aan de conferentie van Lausanne liet hij de geweldige en verantwoordelijke taak, om int dit feit, reeds in het rapport van Bazel onomstootelijk vastgesteld, alle conclusies te trekken. Niet ten onrechte wordt in Frankrijk, o.m. door minister Flandin gemeend, dal aldus het geheele verdrag van Versailles op losse schroeven wordt gezet. Maar op dit oogenblik staat meer op het spel, dan dit rampzalige vredesverdrag, dat alge meen, ook door vele Franschen, als een der voornaamste oorzaken der wereld- catastrofe wordt beschouwd. Men moet den geheelen oorlog likwideeren. Volgens een bericht van de „Associated Press" moet een leidende persoonlijkheid van de Amerikaansche internationale bankengroep verklaard hebben, dat zij en de meerderheid harer assoeie's verwach ten, dat niet Lausanne, maar Geneve, waar de ontwapeningsconferentie zal plaats vinden, de uiteindelijke oplossing van het herstelvraagstuk brengen zal. Men verwacht n.l., dat daar de vertegen woordigers der geallieerde mogendheden, die bij deze kwestie betrokken zijn, de uit gaven voor bewapening, de schulden der geallieerden en de herstelbetalingen ter sprake zullen brengen. Zooals wel te begrijpen was, heeft de verklaring van den rijkskanselier in de Parijsche pers vrij groote verontwaardi ging gewekt, en de storm duurde ook in de bladen van Maandagmorgen voort. De „Echo de Paris" schrijft reeds over eventueele repressaillemaatregelen, die Frankrijk zou kunnen nemen. De Bank van Frankrijk kan het dollarcrediet, dat zij met de Baak van Engeland en de Fe derale Reservebank door bemiddeling van de bank voor internationale betalin gen ter beschikking van de Duitsche rijks bank heeft gesteld, bij afloop op einde fe bruari niet verlengen. Ook stelt het blad de vraag, of niet teruggekeerd kan worden tot het vroegere stelsel van heffing van directe rechten op den Duitschen invoer in Frankrijk. In ieder geval is men het er over eens, dat men rijkskanselier Brüning niet de vrij heid moet laten om een nieuw „vodje pa pier" in zijn papiermand te werpen. Ook bevatten de bladen uitvoerige be schouwingen over de houding van Enge land ten opzichte van het herstelvraag stuk. Enkele bladen schrijven, dat de En- gelsch-Duitsche overeenstemming thans niet meer te ontkennen valt. Als Brüning het er maar op gewaagd heeft, zijn be langrijke verklaring te doen, dan kon zulks slechts geschieden, omdat hij niet slechts de instemming van de Londensche city, doch ook in zeker opzicht van de Engelsche regeering dacht te hebben. Storm In het Kanaal. In het Kanaal heeft Zondagavond een zware storm gewoed, waardoor vele sche pen hun toevlucht in de havens moesten zoeken. Verschillende kleine vaartuigen zijn vergaan, doch in alle gevallen kon de bemanning gered worden. DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN NED.-INDIë NOG NOOIT ZOO ERNSTIG GEWEEST. Bij de opening van de zitting van den Volksraad, heeft de voorzitter een rede gehouden, waarbij hij in het licht stelde, dat de economische toestand van Ned.- Indië nooit zoo ernstig is geweest, sedert de instelling van den Volksraad. De oor zaak hiervan ligt buiten Nederl.-Indië. De wereldconstellatie wijzigde zich in In- dië's nadeel. De waarde van den export daalde tot minder dan de helft. Niettemin zijn er lichtpunten, indien de vrede ge handhaafd blijft. Spreker wees op den ruimen voedsel voorraad en de toenemende technische ontwikkeling welke moed geven om de de pressie te doorstaan. Met bezuiniging komt men er niet meer, nu blijven alleen over stopzetting van werken, ontslag van personeel, salariskorting en belastingver- hooging. Het besef moet doordringen dat de geheele samenleving een geheel is, welk geheel een zwaren last moet dragen. De tijd is voorbij, waarin men een maat regel kon afwijzen, omdat hij leed veroor zaakt, en afbraak brengt. Thans moet worden gevraagd of andere maatregelen niet nog slechtere gevolgen zullen hebben. De begrooting werd van f 500.000.000 teruggebracht tot f 300.000.000 en laat uo? een tekort van f 150.000.000. De moeilijkheden bij de werkverschaffing. Er worden, naar men uit Heerenveen aan de „N. R. Crt." meldt, druk pogin gen aangewend om ook in andere rijks werkverschaffingen in Friesland solida- riteitsstakingen uit te roepen in verband met het gebeurde in Oost-Schoterland. Voor zoover wij kunnen nagaan is dit tot dusver niet gelukt. Daarentegen heb ben er arbeiders medegedeeld, dat zij be reid waren weer aan het werk te gaan. Wij vernemen, dat aan verschillende hunner daartoe gelegenheid zal worden gegeven en zij dus weer te werk gesteld zullen worden. Van de zijde der moderne arbeidersorganisaties wordt alles gedaan om haar leden terug te houden van de actie der communistische voormannen, die de leiding in handen willen nemen. Ernstig wordt gewaarschuwd om kalm te blijven en geen ondoordachte dingen te doen, gelijk door communistische pro pagandisten bepleit worden, onder meer om ook in andere bedrijven tot staking over te gaan. Intusschen blijft hier en daar de toe stand gespannen en wordt de politie ver sterkt. In de werkverschaffing te Beets werden gisteren de tewerkgestelden overgehaald of door overmacht gedwongen het werk neer te leggen, tezamen 400 man. Al spoe dig bleek, dat verschillende arbeiders wel aan het werk wilden gaan. Zoo werden een 40-tal arbeiders uit Wijnjeterp weer toegelaten en toen kwamen al meer en meer aanvragen in, zoodat deze wilde sta king vrij zeker zal doodloopen na zeer kort bestaan. Omtrent de heropening van de stopgezette werkverschaffing in Oost- Schoterland vernamen wij, dat geprobeerd is deze gisteren te doen ingaan. De Mi nister vond echter het gebeurde van de zijde der arbeiders van zoo ernstigen aard dat hij het wenschelijk oordeelde de her opening te bepalen op 18 dezer. Verleden week ging het gerucht, dat de arbeidersJoonen van de door het rijk gesubsidiëerde werkverschaffing met 10 pet. zouden worden verlaagd. Het „Nieuwsblad voor Friesland" verneemt thans uit zeer betrouwbare bron, dat werkelijk binnenkort het loon met 5 pet. zal worden verlaagd en na bepaalden termijn nogmaals met 5 pet. Hef conflict in de textielindustrie. Op de Hengelosche Bontweverij, waar de werklieden in staking zijn, ie de bazen aanzegging gedaan dat zij zijn ontslagen. Dit geschiedde, nadat zij aan de directie hadden meegedeeld, dat zij niet bereid waren besmet werk te verrichten. Het aantal bedraagt ongeveer 20. Bij de Koninklijke Weefgoederenfar briek is aan 70 werklieden ontslag aange zegd wegens gebrek aan werk. Onder hen zijn ongeveer 45 wevers. Uit de verwarmingsindustrie. De bond van werkgevers in de verwar mingsindustrie heeft aan de moderne, r.-k. en christ. metaalbewerkersbondon het collectieve contract opgezegd. Van werkgeverszijde wordt o.m. een loonsver laging van 10 pet. voorgesteld. Ondernemersraad voor Ned.-lndië. ga Naar verluidt, kan binnenkort de be noeming van ir J. A. Kalff, oud-directeur der Nederlandsche Spoorwegen en oud- voorzitter van den Bond van Nederland sche Werkgevers, tot voorzitter van den Ondernemersraad voor Nederlandsch- Indië tegemoet worden gezien. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan R. J. van Do- veren, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeenten Wijk en Aalburg en Veen. Steunregeling voor noodlijdende tuinders. Verschillende gemeentebesturen in da tuinbouwstreek waarvan Langendijk het centrum vormt, zijn de laatste weken overgegaan tot het invoeren van een steunregeling voor noodlijdende tuinders. Om de goedkeuring van deze regelingen te ontgaan, wordt meestal een buitenge woon subsidie gegeven aan het Burgerlijk Armbestuur waaraan dan een speciale commissie wordt toegevoegd welke de uitkeeringen aan do tuinbouwers uitbe taalt. Men is tot deze wijze van steun- verleening overgegaan omdat de Minister niet goedkeurt een regeling waarbij aan tuinbouwers toeslag wordt verleend op de loonen der arbeiders. Veeartsenijkundig staatstoezicht. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, heeft door tusschen- komst van den Commissaris der Konin gin, de burgemeesters er op gewezen, dat met de afwikkeling van zaken, waarbij vee is aangehaald wegens overtredingen der bepalingen van de Veewet, niet steeds de noodige spoed wordt betracht, waar door de onderhoudskosten voor de die ren vaak tot een aanzienlijk bedrag stij gen. Teneinde dit zooveel mogelijk te voor komen, wordt er op aangedrongen in de bedoelde gevallen steeds zooveel en zoo spoedig mogelijk toepassing van artikel 88 der Veewet te bevorderen (teruggave aan belanghebbende na betaling van de onderhoudskosten of, indien dit uitgeslo ten is, verkoop op den voet van artikel 29 van het Tarief van gerechtskosten in strafzaken). Stopgezet. De Leidsche Kalkzandsteenfabriek te Leiden heeft wegens groote voorraden an gebrek aan afzet haar geheele bedrijf etopgwset sa hef jessonssl ssitlagsa. -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1