It Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. I Gemeenteraad van Vlissingen. Slapto In de textiel-lndusirle. j Aan ongeveer vijftig arbeiders, werk zaam bij de katoenmaatschapij v/h Gebrs Scholten Co. te Almelo is ontslag aan gezegd wegens slapte in het bedrijf. Een deel hunner is kostwinner. Bij de Koninklijke Stoomweverij te Nij- verdal wordt met ingang van deze week slechts tot Donderdagavond gewerkt Tot nu toe werkte men tot Vrijdagavond. Inkoopcombinaties van middenstanders. Onder den titel „Inkoopcombinaties van Handeldrijvende en Industriëele Midden standers" is vanwege het Economisch In stituut voor den Middenstand uitgegeven een beredeneerd overzicht van hetgeen hier te lande van middenstandszijde op het gebied van den gemeenschappelijken inkoop is tot stand gebracht. Zooals op elk gebied, waar nieuwe we gen worden ingeslagen, bleven ook op het gebied van den gemeenschappelijken in koop mislukkingen in den beginne niet uit. Verschillende organisaties, welke op het terrein van den gemeenschappelijken inkoop werkzaam waren, gingen na kar teren of langeren tijd, als gevolg van den conjunctuuromslag in 1921, te niet, an dere wisten zich een blijvende plaats te veroveren. In de laatste jaren is op dit gebied een herleving waar te nemen en werden ver scheidene nieuwe combinaties opgericht. De thans verschenen publicatie bedoelt een voorloopig overzicht te geven van de op het oogenblik hier te lande bestaande inkoopcombinaties van handeldrijvende en industriëele middenstanders. Indien besloten werd de bijeengebrachte gegevens reeds nu openbaar te maken, ge schiedde zulks, omdat men zich aan de hand van een en ander althans bij bena dering een beeld kan vormen van de plaats, welke de gemeenschappelijke in koop bij den middenstand inneemt. Het Economisch Instituut voor den Middenstand zal gaarne opgave ontvangen van inkoopcombinaties, welke voor ver melding in een volgende uitgave in aan merking wenschen te komen. RUKSSTEUN AAN DE GEMEENTEN. Voorl. Verslag Eerste Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot het ver- leenen van steun uit 's Rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de gemeenten wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden achtten het hoogst bedenkelijk, dat tot de indiening van het onderhevige voorstel moest worden over gegaan. Zij waren van oordeel, dat de regeering niet tijdig genoeg heeft inge grepen in de huishouding van tal van gemeenten. Dat deze leden zich niet zouden ver zetten tegen dit ontwerp, vond zijn oor zaak in de eerste plaats hierin, dat voor waarden kunnen worden gesteld, waar onder de voorschotten zullen worden ver leend en in de tweede plaats in het tijdelijk karakter van den maatregel. Eenige leden verklaarden aanvankelijk bezwaar te hebben gehad tegen het stel len van voorwaarden waaronder steun zou worden verleend. De nadere toelich ting echter dienaangaande had hen vol komen gerustgesteld. Sommige leden hoewel van oordeel, dat in het huidige tijdsgewricht de hulp van het Rijk aan de gemeenten onontbeerlijk is meenden niettemin de vraag te moe ten stellen of niet ook in anderen vorm steun zou kunnen worden verleend. Deze leden hadden hierbij het oog op de moge lijkheid, dat de Rijksfondsen met ver schillende gemeenten definitieve leenin gen zouden aangaan. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad waren de heeren Huson wegens ziekte en Rorije wegens uitstedigheid afwezig. De Nieuwjaarsrede van den voorzitter en de woorden van den heer Van Westen werden met applaus bezegeld. Overgelegd werden de volgende stuk ken: Een schrijven van de Prov. Commis sie voor werkloozenzorg (N.V.V. en S.D. A.P.), betreffende voorzieningen in de werkloosheid. De voorzitter stelde voor, dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van Spanning gaf toe, dat het meer een provinciale kwestie be treft, doch wilde toch wijzen op het groote belang voor Vlissingen, dat de nieuwe weg naar de haven, hoog noodig voor een goed snelverkeer, op het rijkswegen plan meer naar voren komt, omdat die weg ook een prachtig object voor werk verschaffing is. De voorzitter zeide, dat het col lege met veel genoegen heeft kennis ge nomen van het voorkomen van dezen weg op het verlanglijstje. Ook B. en W. zullen alles doen om dezen weg op een betere plaats op het wegenplan te doen komen. Een schrijven van het gemeentebestuur van Wehl inzake de instelling van een apart ministerie van landbouw. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. In handen van B. en W. om advies werden gesteld een adres van P. de Kie viet om vermindering van pacht voor den voormaligen „Proeftuin" en dat van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. om maat regelen te willen treffen, waardoor het mogelijk worde, dat on- en minvermo genden opgenomen kunnen worden in 't ziekenhuis hunner keuze. Ten slotte een schrijven van notaris Paap bij toezending van een extract uit het testament van mevr. Kalbfleisch-van de Sande, houdende modedeeling, van een aan de gemeente bemaakt legaat ten be- j hoeve van het stedelijk museum. De voorzitter zeide, dat het legaat vervult met gevoelen van dank voor de erflaatster en spr. stelde voor, het met ge voelen van waardeering te aanvaarden, waarmede de raad zich z.h.s. vereenigde. Herbenoemd werden tot regent van het Gasthuis de heer W. de Ridder; tot lid der Commissie voor de Zeemans- en Vis- schersbeurs de heer W. L. Huson; tot lid van de Commissie van Toezicht op het N.O. de heer F. G. Matzinger; tot lid van de Commissie van toezicht op het L. O. de heeren L. P. van Oorschot, A. W. van Nieuwland en G. van Alten en tot leden van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon de heeren F. J. G. van Span ning, J. Polderman, en J. J. van den Broeke. Z. h. st. vereenigde de raad zich met het voorstel van B. en W. om aan het programma voor het openbaar vervolg onderwijs (facltatief) toe te voegen het vak teekenen voor jongens en met dat om den tweeden vleugel van de Oranjeschool aan de Bloemenlaan in eigendom over te dragen aan de Vereeniging tot bevorde ring van het Christelijk onderwijs. Het voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van bet hoofdbestuur van den A. N. P. B. betreffende den gewezen agent van politie J. C. den Broeder, gaf aanleiding tot een korte discussie. De beer v. d. Beke Callenfels zeida alleen met zeer gemengde gevoelens voor dit voorstel te kunnen stemmen, want al is bet wettelijk in orde, het zal voor het betrokken gezin een groote te leurstelling zijn. Spr. roept de belangstel ling van B. en W. voor bet gezin in. De voorz. verzekerde dat de belang stelling van B. en W. voor den heer Broeder en de zijnen groot is. Dhr v. Spanning meende, dat het adres van den secretaris van Maatschappe lijk Hulpbetoon toch bekend is, als het ge zin steun noodig heeft en achtte het niet noodig, dat hier anders wordt gehandeld dan met arbeidersgezinnen, omdat het nu toevallig een agent van politie betreft. Vervolgens werd bet voorstel z.h.st. aan genomen. Dit geschiedde ook met de volgende voorstellen: tot vaststellen van een bijdrage van 10 cent per inwoner (f2175) voor extra- hulp aan hen, die ingevolge een steun regeling uitkeering genieten; dat tot re- organisatie van het bedrijf der Groente- en Fruitveiling; dat tot hef vaststellen van een plan van verkaveling van een gedeelte van het villapark aan de Bakkersdorp- laan; dat tod; het verleenen van het recht van optie aan „de Broederband" op bet terrein aan de Paul Krugerstraat en den Singel; dat tot bet weder verhuren voor 5 jaar van de woning Oranjestraat 27; dat tot bet verbreeden van een gedeelte van den Boulevard Bankert in de werkver schaffing; dat om in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen van de firma die Muijnok eenige stukjes grond aan de Duijvendrechtschestraat, dat tot aankoop van den westelijken zijkant van de Bosoh- jeslaan van den Polder Walcheren, die tot veikoop van grond. Het voorstel tot aankoop van een per ceel bouwgrond aan den Boulevard Evert- san groot ongeveer 830 M2 tegen f5 van J. H. v .d. Ven, werd z.h.s. aangenomen. Dat .tot aankoop van twee perceel en (bouwland aan de Anjelierenlaan en Bosch- jeslaan, boek Hoogeweg, groot 1040 en 790 M2 ad f 1.25 van D. Kwaak, deed dhr Wesseling opmerken, dat z.i. deze prigs te hoog is, waar daar grond verkocht is voor 45 en 50 cent. De heer d e M e ij, wethouder van ge meentewerken, zeide, dat het niet de ge woonte is over den grondprijs in openbare vergaderingen te spreken. Nu dit toch geschied is, iwilde spr. er op wijzen, dat er enkele hinderpalen in het uitbreidingsplan moeten worden op geheven. Er zijn in die omgeving reeds eerder stukken grond gekocht voor fl.10 tot f 1.20. Dhr Paap zeide, f 1.25 toch een hoogen prijs te vinden, en meende dat men wel wat had kunnen afdingen. Het voorstel werd aangenomen, waar bij dhr Wesseling wenschte geacht te worden te hebben tegengestemd. Rondvraag. Dhr Van Oorschot had schriftelijk de vraag gesteld of het B. en W. bekend is, dat de aannemer van den bouw der woningen voor „Goed Wonen", zich niet houdt aan de bepaling dat hij Vlissingsche werklieden moet ge bruiken en dus ten deze sabotage pleegt. Dhr de Me ij zeide, dat dit zeker be kend is, men dacht dat de bestekbepa lingen zoo waren opgesteld, dat zij alle waarborgen inhielden. Toch heeft de aan nemer getracht een 6 of 7 werklieden uit Zevenbergen aan het werk te stellen en ze als inwoners van Vlissingen «te laten inschrijven. Reeds 3 er van zijn weer ontslagen en Zaterdag zou de wethouder een onderhoud hebben met den architect en den aannemer over deze kwestie. Dhr Van Oorschot meende, dat de aannemer slinksche manieren heeft toe gepast. Men moet hem goed laten voelen dat hij de bepalingen heeft na te komen. Nu nam hij wel die andere werklieden aan, maar die waren pas uit Oostburg gekomen en hadden zich te Vlissingen laten inschrijven als inwoners. Spr. zou willen dat alleen serieuze werklieden uit Vlissingen worden aangenomen. Spr. wees er verder op, dat volgens den minister bouwvakarbeiders geen crisis- werkloozen zijn. Zij hebben slechts korte uitkeeringen en spr. zou een extrasteun voor hen willen doen overwegen. Dhr Laernoes, wethouder van so ciale zaken, zal de eerste kwestie nader onderzoeken en wat het tweede betreft, zal een nader advies van B. en W. wor den uitgebracht. Tegen kwart over drie werd de open bare vergadering gesloten, de raad bleef echter nog in een vergadering met ge sloten deuren bijeen. Bij het in de maand November te Amsterdam gehouden examen voor Rijks veldwachters om in aanmerking te wor den gebracht voor een benoeming tot bri gadier, is o.a. geslaagd, de rijksveldwach ter A. Kouwen te Middelburg. De nieuwe motorveerboot. In het verbreed kanaal te Vlissingen heeft ligplaats genomen de nieuwe motor veerboot „Prinses Juliana" voor de lijn VlissingenBreskens van den Provinci alen Stoombootdienst op de Westerschel- de. Zooals bekend, zijn de meeste afme tingen van deze 'tweede motorveerboot grooter dan die van de „Koningin Wil- helmina" en het schip maakt dan ook een veel grooteren indruk. De boot is door de werf naar Vlissingen gebracht en zal binnenkort na gehouden proeftocht, als zij voldoet, door de Provincie worden overgenomen. Vlissingen. Door mevr. H. E. van do Sande, weduwe van den heer G. A. Kalb- fleisch, is gelegateerd vrij van rechten aan de gemeente Vlissingen ten behoeve van het Stedelijk Museum en Oud Archief een brankast nummer 2625 merk Carl Ade; een penhouder van gesneden bout met wapen van Vlissingen, nummer 324a; een zilveren geweertje met kettinkje, ver bonden aan zilveren fleschje; vorm: wa pen van Vlissingen, wegende zeven en twintig grammen; een antieke parapluie; twee bronzen huisschellen; twee kruis vormige tegeltableaux in eiken lijst, elk vier tegels, van Delftscb aardewerk; een langwerpig paars tegeltableau met wa pens, vier en twintig tegels; Een schoentje van afgekeurd Amerikaansch bankpapier, een schilderij van Kruidenier („Leuntje Schroevers"). een schilderij van Luitwie- ler (hoofd); alle nog in haar bezit zijnde penningen en niet-gangbare munten. Goes. Win ter lezing. Voor de Ver een. voor Christelijke Winterlezingen trad Vrijdagavond op Ds H. Knoop van Rot- terdam, met het onderwerp: „Twijfel". Er was voor deze lezing zeer veel be langstelling. De zaal van het Schutters hof was tot in alle hoeken gevuld. Nadat de voorz., de heer L. Smit, een kort inleidend woord had gesproken, werd het woord gegeven aan Ds Knoop, die begon met te iwijzen op de erfenis, die de 19e eeuw ons heeft nagelaten. Toen deze eeuw kwam droeg zij de fak kel der verlichting en de parels van vrij heid, gelijkheid en broederschap. Maar wat is er van terecht gekomen? Wat is haar speciale erfenis? Zeker, het is de eeuw geweest, die op kwam voor het recht en de beteekenis van de persoonlijkheid, die de zaden van de solidariteit heeft uitgezaaid en de idee der evolutie heeft ontwikkeld, maar het is ook de eeuw geweest, 'die ons heeft nagelaten: de twijfel, de sluier die ge worpen wordt over het leven des ge- loofs. De twijfel: dat is niet de stikdon kere nacht, maar de schemering, waar in het licht aarzelt geboren te worden, waarin alles vervaagt en vernevelt. Het is onmogelijk dit onderwerp ge heel uit te putten; daarom wil Spr. zich beperken tot den twijfel, zooals deze op komt in het leven onzer ziel als ver schijnsel in het godsdienstig leven van den mensch op aarde, en dan wel in hoofdzaak van den practischen kant. Deze twijfel concentreert zich om een tweetal vragen, n.l.: le of daar zijn gees telijke werkelijkheden en 2e. of er systeem en leiding zit in ons leven, of het geleid wordt door de hand van Hem, die de eeuwigheden draagt Spr. staat achtereenvolgens stil bij het ontstaan, het karakter en de genezing van den twijfel. Bij het eerste punt wijst hij op de pri maire en secundaire oorzaken. Het echte christenleven op aarde is harmonie van tijd en eeuwigheid, de eeuwigheid in den tijd verwerkelijkt De Christen is aardeverschijnsel, maar hij is tegelijk eeuwigheidsmensch Wij moeten zooals gezegd is, zwemmen in dezen tijd, maar ademen in de eeuwigheid. En nu is het de groote vloek van het moderne leven van dezen dag, dat we duiken in het water van dezen tijd en dat we de lucht der eeuwigheid, dat we God kwijt raken, dat God niet meer is het centrum van ons leven. En zoo raken we verward met ons eigen leven en met de vragen, die onzen geest bestormen en blijft ten slotte nog alleen over de bange vraag van ien twijfel. Daarnaast zijn er oorzaken van den tweeden rang. In dit verband teekent spr. met levendige kleuren en pakkende voor beelden den invloed van personen, boe ken en levensomstandigheden, die den twijfel kunnen doen geboren worden en het leven kunnen verwoesten. Bij de behandeling van het tweede punt, het karakter van den twijfel, wijst Spr. op den twijfel in zijn plotselingen en in zijn nog gevaarlijker geleidelijken vorm. Na de pauze behandelt Spr. tenslotte de genezing, die de twijfel in ons geeste lijk leven krijgen kan. Voorop wordt gesteld, dat de aan te wijzen geneesmiddelen op zichzelf niet kunnen helpen, maar dat er slechts één is, die ons van den twijfel verlossen kan: de God van de eeuwige zekerheid, Chris tus Jezus, die gisteren en heden dezelfde ia en tot in alle eeuwigheid Verder worden genoemd als geneesmid delen: het wagen van den sprong om uit de bewogenheid te komen tot de zeker heid: de sprong tot het bidden. Het bid den helpt Het tweede middel is het zoeken van den omgang met geloovigen, de gemeenschap der heiligen. Dit kan van reddende beteekenis zijn en van genezen de zekerheid. Een derde middel is: het zingen: zingen voor God en daanmee voor elkaar. Tenslotte: zoekt den oversten Leidsman en Voleinder des geloofs, Jezus Christus. Wie Hem zoekt, Hem vindt en ervaart Hij draagt eiken dag mijn last. Met gespannen aandacht werd deze rede beluisterd. Kapelle. Bevolking: Ingekomen: Adr.a Felius van Wemeldinge, A 77; Ma. Ga. de Mul van Wemeldinge, B 20; C. Goedege- bure en gezin van Rijswijk, A 34 w; L. den Os van Rijswijk, A 34 w; Jothanna Kale van Ierseke, A 81. Vertrokken: C. L. Soeters en gezin naar Goes, Violenstraat 16; N. J. Schipper naar Goes, Kade 42; S. Oudeman naar Wemel dinge, Hoogste A 46; M. v. Iwaarden, naar Amsterdam, Houtrijkste 60IIH. Soheffars, naar Amsterdam, Prinsengracht 775. Koudekerke. Op verzoek van den bur gemeester, voorzitter van het Plaatselijk Nationaal Crisis-Comité, zijn alsnog als lid tot dat comité toegetreden de heeren S. Moens en L. Janse Czn. Colijr'splaat. Donderdagavond vergader de alhier het varkensfonds „Hulp in nood". Aanwezig waren 19 van de 25 le den. Aan dezeleden werd presentiegeld uitgekeerd, ten bedrage van 1 gld. per persoon. De penningm dhr Vink kon een vooruitgang in de financien boeken van ongeveer f 100, zoodat op het oogenblik is kas is ruim f 900. Herkozen werden als voorzitter dhr A. de Pree, als bestuurs lid dhr G. Geelhoed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterend (Fr.), J. van Kuiken te Exmorra. Te Schaarsbergen, R. J. D. Beerekamp te Heelsum. Geref. Kerken. Beroepen te Oudemirdum, C. Lugtig- heid, cand. te 's Gravenhage. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Wormerveer, P. Dijkstra te Lutten a. d. Dedemsvaart. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Meliskerke en Oostka- pelle, M. Heikoop te Utrecht. Westkapelle. Bij de Ned. Herv Kerk is benoemd tot president-kerkvoogd dhr M. Heijt Hz. in de plaats van dhr A. Theune, die als zoodanig had bedankt. Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk is toegelaten de heer J. J. Plantsoen te Kortgene, tbeol. cand. aan de rijksuniversiteit te Utrecht. D s J. B. Vanhalen. Bij Kon. Besluit van 7 Januari is aan Jean Bap- tiste Vanhalen, te Hoek, geboren te St. Gilles bij Brussel (België), 26 November 1899, op zijn verzoek, toestemming ver leend tot het aanvaarden der bediening van dienaar des Woords bij: de Gerefor meerde Kerk te Gerkesklooster-Stroobos. Ned. Herv Kerk. Goes, vm. ds de Vries (H.Av.), nm. ds Steinz (H.Av.), av. ds Homburg (Dankz.) Lokaal Chr. Bewaarsschool vm. leas- di ernst. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg (H.Av.). Biezelinge, vm. dhr Smit te Heemstede, n.m. ds Koopmans. 'sH. Hendrikskinderen, vm. ds Koopmans, nm. geen dienst. Hansweert, 9.30 en 6.30 u. ds v. SeTms. Wissenkerke, vm. leesdienst, nm. Hs Lou- werse. Geersdijfc, vm. ds Louwerse, nm. lees dienst. N. en St. Joosland, vm. ds Burger, nm. geen dienst. Tewerkgestelden mishan delen een opzichter. Donderdag werden de opzichters en voormannen in de rijkswerkverschaffing in Oostschoter- land door arbeiders aangevallen en mis handeld. Zij presten hun een betere loon regeling af. Gisterochtend verscheen op bet terrein der werkverschaffing de rijks inspecteur Falkena uit Heerenveen met politiemacht om een onderzoek in te stel len. Veertien personen, verdacht van mis handeling, werden gearresteerd. Daarna deelde de inspecteur mede, dat op last van den minister de werkverschaffing tij delijk stopgezet is. Weer noodweer op Bali. Op Bali is het Donderdagavond weer schrikkelijk noodweer geweest. Zware bandjirs worden verwacht. Onder meer is de weg van Kloehkoeng naar den Passar geheel overdekt met omgewaaide boomen en telegraafpalen, terwijl enkele loodsen te Benoa zijn in gestort. (Aneta.) Rooiversbeade geknipt. De politie te Stettin is op bet spoor gekomen van een groote roovers- en inbrekersbende Zij kon 12 leden der bende en 23 helers opsporen en een aantal hunner arrestee- Ingezonden mededeellngen. BIJ BEDORVEN MAAG, gistingen in den darm, leelijken smaak in den mond, voorhoofdspijn, koorts, constipatie, bra ken of diarrhee heeft reeds een glas natuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater een zekere, snelle en aangename uitwerking. ren. De bende heeft te Stettin en omge ving meer dan 50 groote inbraken met diefstal gepleegd. Men vond nog een groot deel van den buit in haar bezit, o.a. 25000 mark in contant geld en vijf auto's. 1 De Vecht overstroomd. De Vecht is gisteren te Maarssen weder bui ten haar oevers getreden. Vele landerijen staan blank en ook staat reeds op enkele grachten het water. Een gebrekkige man be stolen. Gisternacht omstreeks drie uur hebben dieven kans gezien, de woning van C. J. C. Wiebrecht te Westknollen dam, gemeente Wormerveer, binnen te dringen. W., een alleen wonende man, heeft een winkeltje in rijwiel-onderdeelen en electrische artikelen. De indringers wisten zich meester te maken van den in houd van de winkellade, waarin zich een bedrag van ongeveer f 300 bevond. Voorts zagen zij kans uit de broek van W., welke in zijn slaapvertrek over een stoel hing, een portemonnaie met eenig klein geld te ontvreemden. Ook namen zij eenige electrische batterijen mede. Reeds vroeg in den ochtend deed de gedupeerde aan gifte bij de politie, die met een hond het spoor der daders trachtte te volgen. W. is een lichamelijk gebrekkig, onbemiddeld man Een bode verdwenen. Sedert Dinsdag j.l. is een plm. 50-jarige bode bij den voogdijraad 's-Gravenhage I verdwe nen. De man was o.m. belast met de in ning van gelden voor den Voogdijraad en bleek Maandag j.l. bij de afrekening ten kantore van dat college achterstallig te zijn. Hij kreeg uitstel tot den volgen den dag om te zorgen, dat bet geld dan aanwezig zou zijn, doch stuurde Dinsdag ochtend aan den Voogdijraad een tele gram, dat hij naar Amsterdam was ver trokken. Bij navraag te zijnen huize wist zijn vrouw niet te zeggen, waar de man zich te Amsterdam of elders zou kun nen bevinden. Bijna f 600 wordt vermist. Dit had reeds tengevolge, dat een aantal belang hebbenden, die gister bij den voogdijraad 's-Gravenhage I geld moesten ontvangen, onverrichterzake moesten worden heenge zonden. Bovendien heeft de bode een aan tal kwitanties bij zich tot een bedrag van f 1500 die nog geïnd moeten worden, doch voor de betaling waarvan de betrok kenen thans zijn gewaarschuwd. Een aanklacht wegens verduistering is bij de politie ingediend, terwijl opsporing van den verdwenen bode op de gebruike lijke wijze zal worden verzocht. De man was ongeveer zeven jaren bij den Voog dijraad werkzaam en genoot bet volle vertrouwen. Relletjes te Enschedé. Nog steeds is de rust te Enschedé niet terug gekeerd. Meer en meer blijkt, dat de rel letjes vooraf worden georganiseerd, nu eens in het een, dan in het andere stads deel. Reeds gisterochtend was het bekend, dat des avonds in de arbeiderswijk „Laa- resch" opstootjes zouden worden veroor zaakt. De ongeregeldheden, die daar om half zes begonnen, duurden tot laat in den avond voort. Van de woning van een werkwillige werden alle ruiten stukge gooid. In den loop van den avond wer den tal van lantaarns stukgegooid. Van wege het gemeentelijk electriciteitsbedrijf werden de lantaarns onmiddelijk hersteld doch het duurde niet lang af deze werden opnieuw stukgegooid. De politie voerde herhaalde malen charges uit, en toen met steenen werd gegooid werden schoten ge lost, welke niemand troffen. Ook, in andere stadsdeelen was het rumoerig, speciaal in de wijk „Tuban- tia", waar omstreeks negen uur alle lan taarns waren stukgegooid. Ook hier is met steenen geworpen. Men stond er met harken en schoppen klaar om de politie te ontvangen, doch toen deze charges uit voerde trok men zich achter de woningen terug. De „Stanfries IV" gevonden? Drie K.M. ten Westen van Hindeloopen is een laadboom gevonden, welke vast zat aan een wrak. Dit wrak lag gekap seisd. Aangenomen wordt, dat het wrak van de „Stanfries IV" is. Onze wassende rivieren. De Waal bij Nijmegen is 'in heit vorig etmaal nog 46 c.M. gewassen en bereikte gister morgen een stand van 11,22 M. plus N. A.P. Keulen meldde gistermorgen 55 c.M. was bij een stand van 5.26 plus O. Op den Bioven-Rijn werd gistermorgen een aan zienlijke nieuwe was gemeld. In een kort onderhoud, dat het „Hbld." met dr ir Chr. W. Lely had, deelde deze mede, dat momenteel nog niet van een critieke situatie kan worden gesproken. Het water is wel hoog. maar eerst indien te Keulen een stand van ongeveer 7 M. plus O. geconstateerd wordt, wordt de toe stand hachelijk. Dan gaat de Lobitscbe overlaat werken en bij verdere stijging loopt ook de overlaat in den Ooypolder bij Nijmegen. Intussohen is door de was de Waalkade te Nijmegen reeds voor een groot ge deelte onder water gezet. In Noord-Limburg is de toestand onver anderd. De Maas is een weinig gevallen en daardoor is ook de Niers niet verder gestegen. Uit Maastricht werd gistermor gen ©venwel 68 C.M. was geseind; met a.s.. lang.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2