No. 84 Zaterdag 9 Januari 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BIRT1LS EERSTE BLAD. HEDEN EN TOEKOMST. IPUROL SÜP VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! "1* Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Winterhanden Wintervoeten Winterteenen Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 1t&h& Kwaliteits-producten zijn voordeeligt Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, I>. Burg. Tel. No. 259. Te Zeeuw VERSCHIJNT ELKSN WEFESAG. A b o u n e m e n t s n r (i s: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f 0, 05 Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. msg JÊW M M M B M Pri] s der Advertentiën: 1regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. De huidige wereldcrisis komt voor hen die rekening houden met de lessen van Schrift en Historie niet geiieel onver wacht. Zoo is wat thans gebeurt, reeds meer dan 80 jaar geleden, door Mr Groeu van Prinsterer voorspeld, door, zooals hij het uitdrukte, „de waarschijnlijkheid van hetgeen wij tegemoet gaan in verband te brengen met de zekerheid van hetgeen wij nu reeds aanschouwen". In zijn historische voorlezingen over „Ongeloof en Revolutie" wees hij er op, dat er veel was dat rust en eendracht, of althans bewaring van de toenmalige staatsinrichting voorspelde. Genoemd werden o.a. afgematheid bij het herdenken van de worstelingen van den revolutietijd en verdriet in theoriën, welke teleurstelling en' jammer hebben gebaard. Hierbij werd echter niet over het hoofd gezien, dat weerzin tegen theorieën niet in de eerste plaats op principiëele, maar voornamelijk op gronden van eigenbe lang rustte. Datzelfde eigenbelang echter was oor zaak, dat er bij de volksmassa veeleer liefde en geestdrift voor radicale begrip pen kon ontstaan. „Met de losmaking van velerlei ban den aldus Groen heeft de Revolutie spanning tusschen rijken en armen doen geboren worden, welke om den gestadi- gen aanwas van het pauperisme, telkens onrustbarender gedaante verkrijgt. Te meer, omdat bij het toenemen van ver lichting zonder hooger licht, de minver mogenden, wellicht rijk aan kundigheden en zeker aan beginselen arm, door een onderwijs, waaraan het Christelijk ge halte ontbreekt, meer dan tevoren vat baar voor de prediking van verderfelijke leerstellingen zijn". En dan vervolgde Groen met een reeks van verontrustende verschijnselen aan te geven. Gewezen werd op den voortgang van Communisme en Socialisme; op ongodis terij en menschenvergoding, te beschou wen als stelselmatige voortzetting van het door de revolutiepredikers in Frank rijk onafgedane werk. Verder op de her haalde poging om door betere toepassing de verwezenlijking van de revolutionaire droombeelden te bewerken. „Wanneer men bedenkt, dat deze leer stellingen voor hen, die invloed hebben, dreigend, te vleiender voor onvermogen- den en behoeftigen zijn; dat ze, uit het ongeloovig standpunt onbetwistbaar de geschikheid hebben om een fanatisme te ontsteken, te lichter ontvlambaar, omdat het door uitzicht op verzadiging van drif ten en begeerlijkheden aangevuurd wordt, dan blijkt, dat er reden voor on gerustheid bestaa n". „Dan, zoo betoogde Groen verder, doet zich de mogelijkheid, de waarschijnlijk heid, de onvermijdelijkheid van nieuwe uitbarstingen aan ons voor; dan ontwaren wij, dat, ofschoon de verwezen lijking der idealen van den godverlooche- nenden mensch onoverkomelijke beletselen in de natuur zelve der dingen ontmoet, de vernieuwing der proef, al weder, met verdubbelde hevigheid en op uitgestrek ter schaal, naar alle soort van schrikbe wind en despotisme zou brengen". Deze profetie is schier letterlijk ver vuld. De revolutieproef, voorbereid door on godisterij en menschenvergoding is her haald en heeft met name in Rusland alle soorten van schrikbewind en despotisme gebracht. Met blijdschap mag worden geconsta teerd, dat niet overal op zoo gruwelijke wijze als in Rusland de revolutiebeginse len hebben doorgewerkt. Dat is al evenmin toevallig. Als een lichtpunt, als een even onloo chenbaar als heugelijk verschijnsel, werd door Groen van Prinsterer tegelijkertijd gewezen op de herleving van C h r i s t e- 1 ij k geloof. Zeker, hij zag ook de werking der wan begrippen onder de protestantsche Chris tenen en de zwakheden en den tragen onwil der belijders in den strijd tegen ongeloof en revolutie. Maar er was ook te bespeuren „de wederaanneming der waar heden, welke onder den invloed der val- sche wijsbegeerte, voorwerp waren van verwaarloozing en minachting, zoo niet van vijandschap en spotternij". Met dank aan God mag worden gecon stateerd, dat er wat dit betreft, met name in ons land een opwaking is gekomen als Groen van Prinsterer niet had dur ven denken. De oude belijdenis is weer van onder het revolutie-stof te voorschijn gehaald. De anti-revolutionaire beginselen heb ben weer hun invloed doen gelden. Er is gekomen een vragen naar God en Zijn Woord en op alle levensterrein is de eere van den Schepper van hemel en aarde uitgeroepen. Is het revolutie-beginsel een macht die de volken naar den afgrond sleept en welks toepassing naar het verderf voert; het anti-revolutionaire begin sel, de erkenning van de souvereiniteit Gods en de aanvaarding van Gods Woord en Wet, is gebleken te zijn een macht ten goede ter bevordering van rust en vrede, van vrijheid en welvaart. Het is er ver vandaan, dat ons volk als volk voor God zich buigt. Maar toch zien we hier bewaarheid het woord, dat de godsdienst rijke beloften heeft niet alleen voor het toekomende, maar ook voor het tegenwoordige leven. Dit neemt niet weg, dat als we letten op wat er in het wereldleven voorvalt, de toe komst donker schijnt. De teekenen des tijds zijn niet gunstig. Het kan zijn, dat om met Groen te spreken, wat wij thans zien gebeuren, de „aannadering verkondigt en bewerkt eener worsteling tusschen licht en duis ternis, waarvan de wereldhistorie tot dus ver, in omvang en felheid de wederga niet gekend heeft." Ook hier ligt de vastheid in de Heilige Schrift, die spreekt van benauwdheid der tijden, maar ook van de volkomen zege praal van den Zoon des Menschen, Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde en Wiens eere ook in het pas be gonnen jaar moge worden gezocht. Aanslag op den Italiaanschen consul- generaal. Uit Parijs wordt gemeld, dat gister middag op de Avenue de Villars een aan slag is gepleegd op den Italiaanschen consul-generaal, Gentile. Toen deze in een taxi voor het consulaat voorreed, wierp een jonge man zich op hem en loste een revolverschot, waardoor de consul in het rechter-bovendijbeen werd gewond. Terwijl de ambtenaren van het consu laat den consul te hulp schoten, nam de dader de vlucht. Verscheidene politie agenten achtervolgden hem; zij werden door hem beschoten, doch niet geraakt. Tenslotte werd hij gepakt en naar het politiebureau overgebracht. Hij bleek Richili te heeten, student te zijn en in 1899 te Palermo te zijn geboren. Hij bepaalde zich tot de verklaring, dat de consul hem heeft belet als leeraar les te geven. De toestand van den consul is niet zorgwekkend. De aanslag op Japan's keizer. In verband met den aanslag op den Ja~ panschen keizer deelt de politie te Tokio mede, dat uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat de dader in relatie staat met de zoogenaamde Koreaansche regee ring, welke haar zetel heeft te Shanghai, en in haar opdracht heeft gehandeld. Tevens zou gebleken zijn, dat verschei dene aanslagen op vooraanstaande per sonen in voorbereiding waren. Zonder het ontslag van het ministerie te hebben aangenomen of verworpen, heeft de keizer minister-president Inukai verzocht tot nader order zijn functie te blijven vervullen. Financieels toestand van Bulgarije precair. De Bulgaarsche min.-president Moes- janov, die binnenkort met den minister van financiën naar Genève zal vertrek ken, heeft in een persconferentie een pes simistische verklaring afgelegd omtrent den financiëelen en economischen toe stand van Bulgarije. De toestand is buitengewoon verslech terd, hoewel Bulgarije alle voorschriften van de financiëele commissie van Ge nève, met name wat de vérgaande be zuinigingen betreft, heeft uitgevoerd. Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drog. De kosten voor het levensonderhoud zijn tot het minimum beperkt, zoodat goe de wil en opofferingsgezindheid in de toekomst niets meer kunnen uitrichten. De deviezendekking der Nationale Bank is zóó ingekrompen, dat Bulgarije ter handhaving zijner valuta om buitenland- sche hulp zal moeten verzoeken. Dat zal te Genève geschieden, aangezien Bulgarije anders onmogelijk zijn financiëele ver plichtingen zal kunnen nakomen. Briand afgetreden. Volgens een bericht uit Parijs is Briand wegens gezondheidsredenen als minister van buitenlandsche zaken afgetreden. Briand heeft naar Havas meldt aan Laval medegedeeld, dat zijn gezondheids toestand hem dwong zich in zekere mate te ontzien, weshalve hij meende de por tefeuille van buitenlandsche zaken te zijner beschikking te moeten stellen, op dat deze aan een nieuwen titularis zou kunnen worden toevertrouwd. Laval heeft het ontslag nog niet aan vaard. CRiSIS-UITKEERING. Een adres van Nederlandsche Gemeenten Door het gemeentebestuur van Krim pen aan de Lek is een circulaire gericht aan alle gemeentebesturen van Nederland inzake de crisis-uitkeering. Aan dit adres ontleenen we het vol gende: Blijkens de circulaire van i Dec. j.L van het Nationaal Crisis-Comité, kan aan een gemeente waar crisis-werkloosheid heerscht, aan die crisiswerkloozen eene uitkeering van een bedrag ineens voor aankoop van kleeding, schoeisel, dekking enz. verstrekt worden, overeenkomende met een bedrag van f 0.010 per inwoner, zoo de gemeente naar verhouding bij draagt. In deze regeling schuilt naar ons oor deel een groote onregelmatigheid voor die gemeenten, waar zeer groote crisiswerk loosheid heerscht. Zoo zou de gemeente Krimpen aan de Lek met zijn ruim 3000 inwoners en 300 werkloozen maar f 310 kunnen krijgen voor crisis-uitkeering, dat is circa f 1.50 tot f 2 per crisis-gezin. Krimpen aan den IJssel met 800 werk loozen op 5000 inwoners is daarmede zelfs nog ongunstiger georiënteerd. Binnenland. De hooge waterstand op de rivieren. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over den rijkssteun aan de gemeenten. Weer noodweer op Bali. De relletjes te Enschedé. Buitenland. Briand afgetreden. Bulgarije's financieels nood. het vervoer en den opslag van munitie, de hierbedoelde berichten ten stelligste kan tegenspreken. In dezen zin zijn reeds aan Harer Ma- jesteits Gezant te Parijs de noodige aan wijzingen gegeven. Minister Deckers' reis naar Indië. Minister Deckers is gisteren om elf uur te Marseille aangekomen. Hij ging onmid dellijk aan boord van de „Sibajak", die om 1 uur naar Nederlandsch-Indië ver trok. De toestand in de textiel-industrie. Tengevolge van het verlies van bet En- gelsche afzetgebied heeft de N.V. D. Jor- Ingezonden mededeelingen. Amerika tegenover Japan. In officiëele kringen te Londen wordt verklaard, dat John Simon de nota, welke de Vereenigde Staten aan Japan gezon den hebben, onderzoekt. Het is zeer wel mogelijk, dat ook de Britsche regeering een nota aan Japan zal zenden, doch bet is niet noodig, dat deze identiek aan de Amerikaanschë is. De woordvoerder van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken beeft verklaard, dat de Vereenigde Staten wel van meening kunnen zijn, dat het optre den van Japan in Mantsjoerije een schen dig van het Chineesche bestuur aldaar is, doch dat het een feit is, dat de regeering te Nanking nooit in werkelijkheid Mant sjoerije heeft bestuurd. Dit gebeurde slechts in naam. Het gerucht, dat binnenkort door Ame rika drastische maatregelen zouden wor den genomen, als bijvoorbeeld het afbre ken der diplomatieke betrekkingen, wordt niet bevestigd. De regeering van de Vereenigde Staten beperkt er zich thans niet meer toe, inlich tingen te vragen en adviezen te geven, doch zij heeft thans bescheiden, maar met klem gewezen op de rechten van haar burgers en op rechten, voortvloeiende uit verdragen, tot welker handhaving zij zich verbonden heeft. Deze stap van de Vereenigde Staten staat geheel buiten de bemoeiingen van den Volkenbond. Korte berichten. - In een hotel te Weenen heeft de politie drie buitenlandsche kooplieden gearresteerd, die zich onder Engelsche schuilnamen hadden laten inschrijven. Hun juiste namen worden geheim ge houden. In hun koffers vond men 45- Kg. goud, voorzien van de Oostenrijksche keur. De politie heeft zich direct tot de buitenlandsche autoriteiten gewend, ten einde de handlangers der gearresteerden op te sporen, aangezien men meent een georganiseerde bende smokkelaars op het spoor te zijn. Aan de Russische kust van de Zwar te Zee is het water op eenige plaatsen over een breedte van honderden K.M. met een dikke laag ijs bedekt, waardoor de scheepvaart onmogelijk is geworden. Van de Duitsche Noordzeekust wordt 'n dijkdoorbraak gemeld. Bij Holtgast aan de Oldenburgsche-Oostfriesche grens is de dijk bezweken. Verscheidene dorpen worden met overstroomingen bedreigd. William Graham is aan een ernstige longontsteking overleden. Hij was zooals bekend, een van de voornaamste leiders van de Labouxpartij in Engeland. Teneinde nu bet Nationaal Crisis-Co mité en bet Departement van Binnen- landsche Zaken te kunnen overtuigen, dat die gemeenten, waar bijvoorbeeld 10 pet. en meer der bevolking werkloos is, door een overheerschende eenzijdige crisis werkloosheid in een abnormalen toestand verkeeren en op speciale belangstelling recht hebben, verzoekt het gemeentebe stuur van Krimpen aan de Lek die ge meenten, waarvan de bevolking in dezelf de moeilijke omstandigheden verkeert, eenige daarop betrekking hebbende vragen te willen beantwoorden, teneinde deze collectief aan het Nationael Crisis>-Comité over te kunnen leggen. Ingezonden Mededeelingen. Gorgel eens tijdens het Concert 1 Natuurlijk droog met C Dat is prettiger en 't gaat overal. ÏDoozen 25, <5 en «5 ets. daan Zonen's Textielfabrieken Haaks bergen thans de damastafdeeling, bestaan de uit ongeveer 100 getouwen, geheel moeten stopzetten. Voorts is in genoemde fabriek bekend gemaakt, dat ingaande deze week in de oude weverij voortaan des Vrijdags en Zaterdags niet gewerkt zal worden, ten einde aldus de productie te beperken. Ingezonden Mededeelingen. Nationaal Crisis-Comité. Het Nationaal Crisis-Comité meldt: Met uitzondering van de zoo mooie gift van 1000 ton eierkolen door de staats mijnen in Limburg en de particuliere mij nen zijn de giften in natura bij bet N. C. G. geheel verdeeld. De ergste wintermaan den moeten evenwel nog komen. De nood is ontzettend en gelukkig kunnen zeer velen zich daarvan geen denkbeeld vor men. Wij meenen zelfs te mogen vaststel len, dat het grootste deel van bet Neder landsche volk steun kan geven aan hun minder bevoorrechte mede-landgenooten. Maar wij hebben veel, zeer veel nog noodig om den nood te lenigen, en wij roepen daarvoor dringend de medewer king in van die industrieën en maatschap pijen, die ons gratis levensmiddelen, de kens, lakens, kleedingstukken en brand stoffen kunnen vestrekken. Wij herhalen, dat de nood groot is en dat er zeer, zeer spoedig steun moet ver leend worden. Nederland geen leverancier van Duitsch geschut. Op de vragen van den heer Albarda in verband met in Frankrijk en in de pers verbreide geruchten als zouden in Ne derland zwaar geschut en granaten wor den vervaardigd, bestemd voor Duitsch- land, deelt minister Ruijs de Beeren- brouck het volgende mede: Juist in verband met de nadering van de Ontwapeningsconferentie stelt de Re geering er hoogen prijs op, te verklaren, dat zij op grond van de strenge controle, welke hier te lande van Overheidswege wordt uitgeoefend op de vervaardiging, Murwe Lijnzaadkoekjes met Suiker lï°/0 vet Ha fz. Lijnzaadkoekjes met Suiker 8% vet staan in kwaliteit en melkopbrengst sedert 1905 aan de spits. 25 Eere-Medallles en Gouden Medailles. Kunstkorrel, volledig dagrantsoen voor pluimvee, bevat in 14 vitaminrijke, biologisch beproefde grondstoffen alles wat het pluimvee behoeft voor zelfonderhoud en hooge produc tie de eierproductie verhoogde met 30% en de dieren blijven in krachtige conditie. De eieren zijn grooter en van hoogfijDen smaak. Octrooi in België, Canada, Engeland, Frank rijk, Italië, Hongarije, Oostenrijk, Polen, Spanje, Zuid-Afrika. Murwe „Ratio" volledig krachtvoeder- koekje t uitgebalanceerd voor voeding van iedere koe overeenkomstig hare melkgift: de groot t mogelijke melkgift tot 4°/o melkvet verzekerd. Voederverspilling door foutief voe deren, waardoor nog millioenen guldens ver loren gaan, wordt hierdoor voorkomen. De melk van „Ratio" kost slechts 3 ct. per liter. Vitaminenmeel t 75% dierlijk eiwit en vet, voor Baconvarkenseene bijvoeging van 10—6%, naar gelang van den leeftijd, bi) het gewo' e meelvoeder, gaf eene mêérwinst van t 49.12 op 6 biggen, tegenover evenveel visch- meel en eene méérwinst van f 81.- tegenover gewoon meelmengsel zonder dierlijk eiwit, bi] officiëele mestproef Geld. Overijs. Mij. v. Landb. „Ratio" volledig Opfokvoeder en mestvoeder in korrelvorm voor piepkuikens. Zuivere Murwe Lijnzaadkoekjes 11% vet Zuivere Halfz. Lijnzaadkoekjes 8% vet Zuivere Lijnzaadschilfers .8% vet Ideaal Kalvermeel) Bosteimelasse. Vraagt brochure met voederrantsoenen voor iedere melkgift tot 4% vet en pluimveevoeding. Het merk Bertels voluit in de koekjes geperst en ons Loodje aan de zakken „Kunstkorrel" enz. waarborgt kwaliteit. Bestelt bij Uw Leverancier in Uwe plaats indien daar niet voorradig, direct a/d fabriek. WAARSCHUWING. Voor onze gebruikte Labels is 5 cent per stuk betaald, waarmede namaak „Kunstkorrel»" zijn afgeleverd, waarvan de kippen dadelijk van den leg geraaktenen als Bertels' Lijn zaadkoekjes met Suiker worden namaaksels geleverd, die 5—6% méér vocht bevatten. Dus opgepast I Weigert namaaksels 1 Klakkeloos namaken, hoe vereerend ook voor het origineel, voelt toch als Iets zeer inferieurs aan. BERTELS' OÜefaferiekea RV- A'dam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1