Gemengd Nieuws. Radio-Nieuws. Land- en Tuinbouw troffen door den ondergang van twee oude gevestigde bankiersfirma's, dan had 1931 tot de goede jaren voor Vlissingen moeten worden gerekend. De bevolking steeg van 21710 tot 21750 op 1 Januari j.l,, eene vermeerdering dus van 34 personen gedurende 1931. De gewone dienst van het dienstjaar 1930 sluit met een voordeelig saldo van f 59.497.08, dat aan den gewonen dienst van 1932 ten goede komt. Afgezien van oude stedelijk gevestigde schuld bedroeg onze gemeenteschuld op 1 Januari j.l. f 1.831.500, een der laagste bedragen voor alle grootere Nederlandsche gemeenten, waarbij echter moet worden overwogen, dat wij geen groote gemeentebedrijven ex- ploiteeren. Het restant der leening van 1926 is van 5 pet op 4^ pet. geconver teerd. Evenals het vorige jaar zullen 80 opcenten op de hoofdsom van de gemeen tefondsbelasting worden geheven. Onze kaspositie verschaft ons gelukkigerwijze voorloopig geen bizondere zorgen. De werkloosheid in de metaalindustrie, die in September 1930 is begonnen, heeft in onze gemeente in 1931 ernstige afme tingen gekregen, gemiddeld waren bij de gemeentelijke arbeidsbeurs 456 werkzoe kenden ingeschreven, in de laatste week van December zelfs 650 personen, het ge middelde werkloosheidspercentage van alle verzekerde arbeiders in deze gemeente steeg in 1931 tot 19 pet. tegen 2.5 pet. in het vorige jaar. In Mei 1931 werd eene werkverschaffing ingesteld, waarvan de leiding na eenige maanden werd opge dragen aan de Directie van de Neder landsche Heidemaatschappij. Ruim 300 personen zijn korteren of langeren tijd bij deze werkverschaffing werkzaam gesteld. De toenemende werkloosheid noopte ons in November j.l. ook de rijkssteunregeling toe te passen, waardoor tot 26 December j.l. aan ongeveer 110 „uitgetrokkenen" uitkeeringen zijn gedaan. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs steeg het aantal aanvragen om arbeidskrachten in 1931 tot ruim 1500 tegenover 1100 in het vorige jaar. In 1931 zijn er 82 woningen voltooid, terwijl begonnen is met den bouw van een complex van 21 woningen voor de Wo- ningbouwvereeniging „Goed Wonen". De voormalige Kerkhoflaan, thans Kou- dekerkscheweg Oost, is geheel nieuw aan gelegd en voorzien van trottoir en rijwiel pad. Het riolenplan van het Ingenieurs- en Architectenbureau v.h. Op ten Noort- Scheffer is aanvaard. In werkverschaf fing zijn verschillende werken verricht. Bij het Volksbad zijn 25 cabines bijge bouwd. De verfraaiing van den Boulevard wordt voortgezet. Eveneens de bebossching van de terreinen op en nabij het voor malige Fort de Nolle. Het voortbestaan van het Christelijk Ziekenhuis B e - thesda", dat zoowel wat lig ging als wat inrichting be treft, aan de hoogste eischen voldoet, loopt door zeer ern stige financiëele moeilijkhe- den, ontstaan door groote ver liezen, geleden bij de firma's Siegers en De Koster, groot gevaar. Het Vlissingsch Zie ke nhuisvraagstuk is daar door eensklaps weer acuut ge worden. De financiëele resultaten van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst waren gunsti ger dan in de laatste jaren. Het Burgerlijk Armbestuur is omgezet in een gemeentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Besloten is de aan de Vlissingsche Duin waterleiding-Mij verleende concessie met ingang van 1 Juli op te zeggen. Bij de brandweer werd een nieuwe auto- motorspuit aangeschaft, en eenig verder materiëel. Met den verkoop van gemeentegrond is bij het Grondbedrijf een record bereikt en is er voor f 120.145.50 grond verkocht te gen f 90.097.50 in 1930. Op de Groenten- en Fruitveiling werd veel meer aangevoerd dan in 1930, ech ter bij slechte prijzen; er zijn 146 kleine en 14 groote veilingen gehouden. Voor het Badbedrijf was 1931 een zeer ongunstig seizoen, dat verre bij 1930 ten achter bleef. Toch werd nog een kleine winst behaald. De Zeevaartschool „De Ruyterschool" werd in het afgeloopen jaar door 410' leerlingen bezocht tegen 394 in 1930, er werden in de verschillende cursussen 112 diploma's behaald tegen 126 in 1930. De toestand van het binnenhavenbedrijf was in 1931 bevredigend. Op 1 Juli 1930 nam ik tijdelijk het directeurschap van het havenbedrijf op mij, totdat het nieu we bedrijf van de op te richten N. V. Hei- ven vein Vlissingen zou zijn georgani seerd, voorloopig is deze datum echter nog steeds niet in 't zicht. Voor het bunkerstation der Steenkolen Handels Vereeniging, is niettegenstaande de teruggang sedert September j.l. het jaar 1931 een recordjaar geworden, er bunkerden 356 zeeschepen tegen 299 in 1930 en 238 in 1929. Hoewel de nieuwe haven nog niet ge outilleerd is en nog niet geëxploiteerd wordt, is daar sinds kort toch reeds een kunstmestbedrijf gevestigd. Op 10 December j.l. meerde het eerste zeeschip, de „Boskoop" aan den nieuwen kaaimuur om 3000 ton kunstmest te los sen. De verwachting kan worden gekoesterd dat zoowel de havensporen als de be stratingen in 1932 gereed zullen komen. De in verband met de havenverbetering uit te voeren spoorwegwerken tot wijziging van het station Vlisingen zijn reeds ver gevorderd. Het nieuwe bordes voor de ponton van de booten der Maatsohappij .Zeeland" en voor de nieuwe Rijksponton, alsmede het verleggen van de eerstgenoemde ponton en het versterken van de toegangsbrug- gen naar beide, zullen in de eerste helft van 1932 gereed komen. Het wachten is nu op het stichten van de N. V. Haven van Vlissingen; wij ho pen en vertrouwen, dat daartoe het wets ontwerp binnenkort bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden inge diend. Voor den dienst van het Belgisch loods wezen is een mooi kantoorgebouw aan den Boulevard de Ruyter gebouwd en ge opend. Bij den Provincialen Stoombootdienst was het passagiersvervoer normaal. Het automobielvervoer nam sterk toe. Indien de voorgenomen opheffing van de lijn Vlissingen-Temeuzen werkelijk zou plaats vinden, zou dit in onze provincie alom zeer betreurd worden, temeer daar vol gens deskundigen daarvan geen bezuini ging het gevolg zal zijn. Over het algemeen is het vervoer van de Stoomvaart Maatschappij ^Zeeland" Koninklijk Nederlandsche Postvaart in 1931 niet slecht geweest. Het passagiers vervoer was zelfs iets grooter dan het vorig jaar, het goederenvervoer was on geveer gelijk, het postvervoer 5 pet. ge ringer. De resultaten der exploitatie door de Maatschappij Zeeland van het Grand Ho tel Brittannia overtroffen die van 1930, Het vliegveld Vlissingen werd dezen zomer met veel succes als basis benut voor oefeningen van militaire vliegeniers uit Soesterberg. Het besluit om in het seizoen Donderdags geregeld het traject Ostende-Vlissingen te vliegen, kon niet uit gevoerd worden. In voorbereiding is nu een plan in de zomermaanden voor een vliegdienst Rotterdam-Haamstede-Vlis singen v.v. Bij de P. Z. E. M. werd ook dit jaar de centrale wederom belangrijk uitgebreid Bij de Kon. Mij „De Schelde" bedroeg het aantal werklieden met inbegrip van losse arbeiders te Vlissingen en op buiten- karweien op 31 December 1930 2310, tegen op 31 December 1931 ongeveer 1775, met inbegrip van 104 „tijdelijk" ontslagenen, wier aantal in de naaste toekomst sterk zal toenemen. Het aantal ambtenaren bedroeg op 31 December 1930 296, tegen op 31 Decem ber 1931 ongeveer 300. Aan arbeidsloonen en salarissen werd betaald ongeveer f 3.5 millioen. Op 31 December zijn reeds ongeveer 700 man definitief en ongeveer 100 man tij delijk ontslagen. Tenzij de algemeens toe stand zeer spoedig een belangrijke verbe tering ondergaat, is in de naaste toe komst nog ontslag op groote schaal te verwachten. Ook de kleine industrieën hebben te Vlissingen onder de crisis te lijden, de Koninklijke Electro Tinfabriek ligt nog steeds stil, de N. V. Fijnwerk is door de Kon. Mij. ,De Schelde" gekocht. Spr. eindigde met het aanbieden van zijn beste wenschen voor 1932. De heer Van Westen (A.R.) beant woordde als oudste lid van den Raad deze rede. Spr. dankte den burgemeester voor zijn uitgebreid verslag. Waar we vorige jaren met moeilijkhe den te kampen hadden, toch konden deze met inspanning van krachten en zuinig beheer te boven gekomen worden. De ma laise waarvan we in vorige jaren wel eens spraken, heeft zich nu in veel- scherper vorm doen zien. Gelukkig zijn ons land en onze goede stad nog niet in al hun levensbronnen aangetast, doch de teekenen wijzen er op, dat het nog veel erger zal worden. De paradox van een oud Romeinsch staatsman, Cicero: „Zuinigheid is een groot inkomen" zal ongetwijfeld de les voor ons allen moeten zijn. Zuinigheid en verstandig beleid kunnen ons helpen, niet alleen geldt dit den Raad maar ieder persoonlijk. Spr. ziet één licht punt, n.l. de drang om allerwege de ar men, zwakken en hulpbehoevenden te steunen en te helpen waar de nood dreigt; dit is nog de machtige uiting van de een heid van ons volk. Namens den Raad wenschte Spr den burgemeester Gods zegen toe voor zijn persoon en arbeid. (De vergadering duurt voort). De „Stanfries IV" vergaan. Naar wij1 vernemen, is gistermiddag door de reddingboot van Harlingen ten Westen van Gaast aan Zee (dicht bij Breezand) het wrak van de Stanfries IV gevonden. De mast van de Stanfries stak nog slechts een halven meter boven water uit. De loodsboot „Vliestroom" is daarop uitgevaren om een baken te zetten op de plaats waar de kapitein van de redding boot „Jhr den Tex" het wrak had aange troffen. Gistermiddag is de boot echter onver- richterzake in Harlingen teruggekeerd, daar men niets meer had kunnen vinden. De vernieling op Bali en Lombok. De eerste directe berichten omtrent het gebeurde op Bali en Lombok, afkomstig van een schip, liggende'in de haven Boe- leleng werden te Batavia met een gevoel van opluchting ontvangen, zoodra verno men werd, dat de wereld-bekende tempels en andere scheppingen van Hindoe-boed dhistische kunst naar alle waarschijnlijk heid onbeschadigd waren. Het eiland zal zich spoedig kunnen herstellen van de ge volgen van den orkaan, die het deze week geteisterd heeft, indien de regenstormen tenminste niet aanhouden. In de gezwollen rivieren werden dertien lijken drijvende aangetroffen. Sinds gis termorgen is het gebruik van telegraaf en telefoon wederom mogelijk. De resident van Bali en Lombok heeft in een telegram medegedeeld, dat het westelijk deel van Bali, de onderafdeeling Djembrama, door een hevigen storm en bandjir op 3 Januari ernstig is geteis terd. Vier nieuwe bruggen zijn wegge slagen. De schade, welke aan wegen, bruggen en telefoon werd toegebracht, wordt in totaal voorloopig geraamd op f 200.000. Door den storm en bandjir is verlies aan menschenlevens te betreuren, terwijl ook vee verloren is gegaan. (Aneta.) Omtrent deze ramp deelt een Aneta- telegram van 7 dezer nog de volgende bizonderheden mede Nadat het Zaterdagmiddag 2 Januari over geheel West- en Midden-Bali nood weer was geweest, en hevige regens wa ren gevallen, zijn Zondagmiddag groote bandjirs ontstaan. Voor zoover tot dusver bekend, zijn be trekkelijk weinig menschenlevens verlo ren gegaan. Op den weg Pengastoelan naar Poe- poean, de verbinding naar Zuid-Bali, hebben groote aardverschuivingen plaats gehad. Aan het herstel van deze verbin dingen wordt krachtig gewerkt. Aan vele sawahs werd ernstige schade toegebracht. In de Kali Tabanan zijn twaalf lijken ge vonden. De gemeenschap is nog aller wegen gestoord, zoodat de onderafdeeling Djembrana vrijwel geisoleerd is. Nog steeds relletjes te Enschedé. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het te Enschedé gisteren rustig zou blijven, dank zij het verbod van samenscholing. 's Avonds was in de omgeving van de fabrieken van Janning en de volkswijk Pathmos een beduidend aantal menschen op de been, doch de belangstelling was lang niet zoo groot als op vorige dagen. De politie hield de menschen voortdu rend in beweging. Soms werd aan de be velen der politie slechts schoorvoetend voldaan en door enkelen een uitdagende houding aangenomen, doch ongeregeld heden vielen niet voor. In den loop van den middag is het ech ter wederom rumoerig geworden, en des avonds hebben de relletjes zich op ver schillende punten in de stad herhaald, zoodat de toestand hoogst bedenkelijk blijft, 's Middags werden ruiten inge gooid bij de fabrieken van de firma ter Kuile aan den Bothof. Eveneens was dit het geval bij een tweetal werkwilligen, wonende aan den Bothof en de De Bou terstraat. Herhaaldelijk moest de politie hier ingrijpen. 's Avonds is het opnieuw tot woeste straattooneelen gekomen. Dit keer vonden de relletjes echter plaats in een geheel ander deel van de stad, meer in de om geving van de fabrieken Tubantia en Schuttersveld. Om half zes verzamelde zich een vrij groot aantal menschen voor de laatste fa briek. Men schreeuwde en schold en vol deed ternauwernood aan de politiebeve- len. Zoodra met steenen werd gewor pen, en eenige lantarens waren stuk ge gooid, werd door politie en marechaus- sée te paard gechargeerd. Verschillende personen liepen rake klappen op. In de Wagelerstraat is op een mare- chaussée gegooid met steenen; de daders sloegen op de vlucht, doch werden achter volgd. Uit een donkere zijstraat, waar de lantarens even te voren waren stukge gooid, werd wederom uit het publiek met steenen geworpen. De marechaussee heeft toen drie schoten gelost, waarop de rust is weergekeerd. Om half zes was ook in de Tubantia- straat en omgeving veel publiek op de been. Er heerschte een zeer rumoerige stemming en tegen zeven uur werden ook hier tal van lantarens onder „vuur" ge nomen. Dit was voor de politie het sein, om gestreng op te treden. Er werd duch tig op los geslagen, en bij een der charges kreeg zekere V. een houw met een kle wang over het gezicht. Een groote groep menschen trok daarop naar het Volkspark. Politie en marechaus- sée maakten hier een omtrekkende be weging en ontmoetten de herrieschoppers op den Pathmossingel. Ook daar zijn toen gevoelige klappen gevallen. Naderhand heeft de politie in de Tu- bantiastraat nogmaals van de vuurwa pens gebruik gemaakt omdat er met stee nen was gegooid. Een uur later is daar in de omgeving opnieuw gechargeerd. Aan den Rigtersweg zijn de ruiten in de woning van een werkwillige ingegooid. Omstreeks half elf werd gerapporteerd, dat bij een villa-bewoner in de Stadswei (een bekende villa-wijk in Enschedé) een groote ruit was ingegooid. De daders ble ven onbekend. Zigeuners. Nabij Budel trachtte Woensdag een troep Zigeuners met zes wagens uit België onze grens te pessee- ren. De grenswacht heeft deze poging verijdeld. O'ntduiking van de ben- zine-belasting. De ontduiking vein het bijzonder invoerrecht op benzine blijkt hier en daar groote afmetingen te hebben aangenomen. In de omstreken van Gouda zijn de proces-verbalen niet van de lucht. Behalve te Haastrecht, zijn bekeuringen gevallen te Stolwijk, Reeuwijk, Moordrecht Moercapelle, Schoonhoven en Bergam bacht. In deze laatste gemeente werd bij één persoon zelfs 4100 liter aangetroffen. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen trekken er dageliiks hip uit, ge wapend met gepunte ijzeren stavon, om dat zelfs de benzinevaten ingegraven in den grond worden aangetroffen,, om niet te spreken van andere listen, die te baat worden genomen. Drie koeien geëlectrocu- t e e r dGisternacht is door den hevigen wind kortsluiting ontstaan in den boven- grondschen kabel der P. N. E. M. te Val- kenswaard, tengevolge waarvan op den stal bij den landbouwer Jonker 3 koeien zijn geëlectrocuteerd. Het hooge water te Gro ningen. Tusschen Winschoten, Boven buren en Meerland (gem. Midwolda) zijn vele landerijen en wegen onder water ge- loopen. Alle verkeer is daardoor ge stremd. In den Noordoosthoek van de provincie is het niet tot bijzondere gebeurtenissen gekomen. Het water is gestegen maar ern stige doorbraken van beteekenis hebben niet plaats gehad. Hetzelfde geldt voor het Schil dmeer. De grootste waterzee staat op het oogenblik nog steeds aan den westkant van de stad Groningen. Van het Eelder diep af tot het Lerscher meer is het een aaneengesloten watervlakte over een af stand van ongeveer 2% uur gaans. Er bestond groot gevaar voor het door breken van de dijken. Men heeft een kwaden nacht gehad, doch gelukkig is het overal goed gegaan. De keerdammen, welke men heeft aange legd, zijn wel in staat de watermassa's te gen te houden. Het spreekt van zelf, dat men onafgebroken op zijn qui vive moet blijven. Wel kan gezegd, betreffende het hooge water in de provincie, dat aan de hand van den waterstand in de provincie door de bevoegde autoriteiten wordt verwacht, dat het hoogtepunt voorloopig is bereikt. In den Veentjerpolder in de nabijheid van Siddeburen, was de situatie gisteren slechter geworden, doordat het water is gestegen. Verscheidene nieuwe stukken land zijn daar onder water gtloopen. Het water van het Schildmeer is door den regenval en den hevigen storm over den weg SiddeburenAppingedam geslagen. Gisterenmiddag stond deze weg blank. Gelukkig is het echter niet tot een door braak gekomen, mede tengevolge van het feit, dat de wind naar hot Noorden is ge- loopen. Programma van Zaterdag 9 Januari. HUIZEN. 298 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 8 uur gramofoon. 10 uur concert door het KRO-trio. 12.15 concert door het KRO- sextet. 2 uur gramofoon. 2.30 kinderuur tje. 4 uur concert. KRO kunst-ensemble. 6.20 Journalistiek overzicht. 7.45 gramo foon. 8 uur concert. 9 uur Den Dré met een praatje. 10 uur concert KRO-salon- orkest. HILVERSUM. 1875 M. Uitsl. VARA- uitz. 10 uur VPRO. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert. 5.05 Orgelspel. 6.50 zang. 7.50 Radio-opera. Programma van Zondag 10 Jan. 1932. HUIZEN, 298 M. 8.30 R. K. morgen wijding, 9.30 Ned. Herv. kerkdienst te Huizen (Ds A. Luteyn), 12.15 Lunchcon cert. 2.30 Middagconcert. 5 u. Geref. kerk dienst te Maassluis (Ds J. H. Rietberg). 6.30-7.45 N. G. R. V. Dameskoor. 8.15 K. R. O.-orkest. HILVERSUM, 1875 M. 9.30 Instrumen taal concert. 10.30 Vrijz. kerkdienst. 12 Kamerorkest. 2.30 Concertgebouworkest. 6 Orkest. 8.15 AVRO-omroep-orkest (me dewerking Mr Kamp). Over den smaak der eieren en waterig eiwit. Deze week werd mij een vraag of liever een aantal vragen gesteld, die van bij zonder groot belang zijn inzake de kennis van eieren, en die thans, nu men meer op de kwaliteit der eieren gaat letten, in allerlei landen der wereld de aandacht trekken. De brief luidde als volgtEen aantal kippen van het bedrijf legt eieren die zeer klein van formaat zijn en die wanneer ze gekookt worden, wel een vasten dooier vormen, doch waarvan het eiwit niet of zeer onvolkomen wil stollen. Ook de smaak is niet aangenaam. Het zijn Bar nevelder hennen, maar zij leggen eieren ter grootte van de eerst gelegde eieren van jonge Leghorns. Verleden jaar kwam het voor en dit jaar is het weer precies hetzelfde. Het zijn een achttien hennen, die verleden jaar gekocht zijn. De andere hennen op het bedrijf leggen eieren waar van het eiwit bij koken wolkomen normaal stolt en die ook goed van smaak zijn. De hennen zijn goed gezond en mooi van kleur. Ik heb aan de voeding gedacht, die bestaat uit maismeel, tarwemeel, mais en tarwe als korrelvoer, en verder wat de dieren in de weide en op het erf en het bouwland vinden. Verleden jaar werd geen mais gevoerd, en geen maismeel, daar ik verband zocht tusschen de mais en te groote vetafzetting en het onver mogen van het eiwit om te stollen." Hier hebben we feitelijk in één brief drie hoofdvragen: le. kleine eieren; 2e. onstolbaar eiwit; 3e. minder goed smakende eieren. Over elk dezer onderdeelen zou een serie artikelen te schrijven zijn, doch daar kunnen we niet aan denken, omtrent de kleine eieren zeg ik in het "kort slechts dit: Het kan een voedingsfout zijn doch is meestal een fokfout. Bij de fokkerij te veel Ietten op het aantal eieren en te weinig op de maat der eieren, leidt spoe dig tot een veel te hoog gehalte aan kleine eieren. Een onaangenaam en zeer duide lijk voorbeeld hiervan werd gedurende 2 jaar in Engeland op een internationalen legwedstrijd gedemonstreerd door een in zending Hollandsche Wit Leghorns. Deze kippen sloegen een droevig figuur, niet omdat ze te weinig legden, integendeel, ze legden veel, doch allemaal haast on- dermaatsche eieren. Het leggen van kleine eieren kan dus, als men niet goed oppast, bij het fokken snel in een stam kippen in hooge mate voorkomen en daar helpt geen goed voe ren meer aan. Ook kan het voorkomen, dat men jonge dieren te veel op den leg forceert, en ze dan aan den leg gaan voor ze feitelijk goed zijn uitgegroeid. Hierdoor bederft men de hennen voor den verderen leg en blijft de maat der eieren bij de in hun groei belemmerde dieren te klein. Bij Barnevelders is het leggen van kleine eieren al een heel leelijk gebrek, daar dit juist dieren zijn, die om hun mooi groot en bruin ei het meest gewaar deerd worden, evenals de Welsummers. Bij beide rassen komt men licht tot de fout, dat men ze gaat fokken op veel eieren en dan verliest men de kwaliteit der eie ren te veel uit het oog. Nu geef ik toe, dat in het geval van den briefschrijver de voeding wel erg karig is. Mais en tarwe alleen is voor een kip niet voldoende, als zij tenminste buiten niet veel wormen, insecten enz. kan vin den. In het voorjaar en den zomer gaat dat op de boerenbedrijven nog wel, en daarin ligt ook een van de redenen, waar om deze vorm van kippenhouderij nog wel loonend kan zijn als een hoenderpark reeds lang vastloopt. Maar in den winter is het dierlijk leven buiten gering en krijgt dus de kip te weinig eiwithoudend voer. Ik zou dus in dit geval beginnen met eiwitrijk meelvoer bij te voeren in den winterdag. Nu de tweede vraag: De smaak der eieren. Hier wordt de zaak moeilijker, want erg veel is daaromtrent niet met zekerheid bekend. Men zegt wel eens over den smaak valt niet te twisten en dat is bij eieren heel sterk het geval. Ik heb menschen rustig eendeneieren zien eten van eenden, die met visch gevoerd wa ren; zelf walg ik er van en verschillende menschen, die dergelijke eieren bij onge luk aten, hebben in weken geen eieren meer kunnen eten. In Engeland vernam ik, dat er in de mijnwerkersdistricten veel van deze visch-eendeneieren gegeten worden (met spek gebakken) en dat deze mijnwerkers deze eieren lekkerder vinden dan die van eenden welke geen vischvoedering krij gen. Er zijn menschen, die heelemaal geen eendeneieren lusten al voert men de een den precies als de kippen en anderen vinden zulke eieren juist heel lekker. Het eendenei is sterk verschillend in samen stelling met het kippenei en deze afwij kende vastheid en vetheid in den mond heeft invloed op het smaakgevoel. Dus in het algemeen is 't idee „emaak van een ei" sterk afhangend van den be- oordeelaar. Toch is er over den smaak der eieren wel wat te zeggen. Het eiwit zelf heeft weinig smaak, de dooier bevat in hoofdzaak de smaak- en reukstoffen en bepaalt den smaak. Een zacht gekookt ei smaakt anders dan een hard gekookt ei en de vraag is dus bij welke hardheid men het beoordeelt. In Engeland en trouwens elders ook wel, zegt men, dat bruine eieren fijner smaken en ruiken dan witte eieren en zelfs wordt er vaak beweerd, dat de eieren van de Veluwe fijner smaken dan die van hetzelfde soort kippen uit ander provincies. Ik proef dat verschil absoluut niet, maar geef toe, dat de een een beter fijnproever is dan de ander en dat er ook heel veel suggestie bij in het spel kan zijn. Over het algemeen weet men ook, dat het voer invloed heeft op den smaak. Ik besprak dat zoo juist al met de visch- eieren, doch er zijn meer stoffen bekend die invloed op den smaak hebben. Bij proeven in Duitschland omtrent den invloed van groenvoeder op den smaak der eieren, bleek dat klaver, lu cerne, salade, en koolsoorten geen invloed hadden. Suikerbieten gaven een licht on- aangenamen smaak en knollen hadden een zeer onaangenamen invloed. De ver- sche eieren roken als bedorven eieren, hoewel ze er best uitzagen. Van venkel, anijs, brandnetels en roode peper zegt men, dat de eieren een goeden smaak zouden krijgen en van uien krijgt men oneetbare eieren. Dit bleek bij proeven in Amerika waar men een aantal kippen fijngehakt uienloof voerde. Men gaf per kip maar een paar gram per dag. De eerste weken ging het goed, toen kregen de eieren een lichten uiensmaak en na enkele dagen waren ze finaal oneetbaar. Toen men de uien wegliet, werden de eie ren na een week weer normaal van smaak. Meer interessant is het echter, dat be paalde hennen in sommige tijden van het jaar oneetbare eieren leggen. Hier heeft dus niet het voer de schuld, doch de hen zelf. Hierover een volgend keer, waarbij we tevens de belangrijke kwestie van het waterige eiwit zullen gaan beschouwen. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten ©n blad vermelden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6