Tandarts VAN OE VELDE Financiële Berichten. Land- en Tuinbouw Telegrammen. Burgerlijke Stand Marktberichten. Scheepstijdingen. Adyertentiën. DOOFHEID EEN 60ED GEVOERDE WAAKHOND BESCHERMT II VOOR OVERVALLEN! Abonnementen en Advertenties voor De Ze v worden aan^ genomen doo de verschillende Kantoorhouder der Posterijen. VROüiVEPOLDER. WOLPHAARTSDIJK. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door C. VERSCHÜURE. Lepelstra at A 261. AFWEZIG KRABBENDIJKE. Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen door H. A. F0NTE1JNE. De beste en voordeeligste voeding blijft: JOH. QUINTEN, GOES gezet in een relief-figuur, opgevangen in een reoepter die ze op-den-tast leesbaar maakt. D.w.z., dat elke aan het nieuwe apparaat blootgestelde tekst, op het mo ment zelf van zijn projectie, onverwijld in Braille-schrift wordt getransformeerd. Thomas heeft zich van begin af met zijn proeven, waarvoor hij zich bittere ontbe ringen getroostte, ten doel gesteld den blinden de volledige beschikking terug te geven over het gansche domein der we reldlitteratuur, waarvan de bestaande Brailie-bibliotheken maar een beperkt deel binnen hun bereik brachten. „De van het gezichtsvermogen verstoken intel lectueel zal voortaan, zooveel hij wil, kunnen lezen precies wat iedereen leestOfschoon de pers bij de de monstraties in het Hospice nog niet wordt toegelaten, staat de hooge reputatie van dr Gérardin er borg voor, dat de im mense hoop, die hiermee wordt verwekt, niet bedrogen wordt. De proefnemingen worden n.l. voortge zet, tot het veroverde terrein is uitge breid tot het geschreven, niebgedrukte schrift. De uitvinders meenen, dat het principe waarop hun systeem berust, de reliefgeving door den foto-electrografi- schen straal, het mogeLijk maakt iedere letter, ongeacht haar materieele structuur, in relief om te zetten en met den vinger leesbaar te maken. Vooral in dien zin wil len zij den nacht der blinden verhelderen: met tranen in de oogen heeft Thomas gesproken van het gelooft hij vast nabije moment, dat de hand van den blin de ook zijn eigen brieven en die van zijn geliefden zal kunnen ontcijferen. Dr Gérardin veronderstelt, dat de nieu we vinding nog verdere mogelijkheden kan bieden. Hij gelooft zelfs dat met de foto-electrograaf van Thomas op den duur ook het fcleurenprisma zal kunnen worden ontleed, en elke kleur afzonderlijk gepro jecteerd, gereleveerd en tastbaar gemaakt, zoodat ten slotte onder de vingers van den blinde een aquarel of schilderij zich „gevoels-visueel" zou herscheppen. Daar mee zou, tot zekere hoogte, het geheel® gebied van kunst en natuur, van kleur en vorm, eindelijk weer voor dezen open gaan. Het is nog pas een vage moge lijkheid, zegt hij, „ik wil er nog niet op ingaan; maar het verloop van de proe ven met de fotoelectrograaf sluit ze ze ker niet uit." FABIUS EN KUYPER. Van een botsing die goed afliep. Er zijn dikwijls botsingen geweest, zoo schrijft Mej. H. S. S. Kuyper in „De Stan daard" tusschen die twee strijdbare reu zen Fabius en Kuyper. Van zoo'n botsing, die echter best af liep, vertelt zij het volgende: „Meer dan veertig jaar geleden. In den „goeden ouden tijd". De V. U. zeven jaar oud. De Doleantie pas achter den rug. De Grondwetsherziening van 1887 had voor onzen politieken strijd nieuwe mogelijk heden geopend. Er was een nieuwe dist- tricts-indeeling. Voor het eerst zou de „Kamer van honderd" worden gekozen. Druk werk aan den politieken winkel. Ook in de A. R. partij. Een snerpend- koude dag in Februari 1888, Fabius secretaris van het Centraal Gomié; mijn vader voorzitter. Dus: bot singen, waarvoor drukke arbeid met over spanning altijd vruchtbaar terrein was. Prof. Fabius kreeg een bureel te zijnen huize, Hoogte Kadijk. Verweyck werd zijn bureauchef. Wij woonden dichtbij, op de Prins Hendrikkade. Hard werd er gewerkt op het bureel. Fabius zat soms tot diep in den nacht aan zijn schrijftafel. Op een middag komt er aan 't bureel op de Hoogte Kadijk een telegram met dringend verzoek dien zelfden avond een bekwaam spreker naar Ridderkerk te zan den voor debat met Goeman Borgesius. Fabius was niet thuis. Gaf college aan de V. U. Kon dus niet geraadpleegd wor den. Verweyck wetende, dat er dien avond niemand beschikbaar was, besloot even naar de Prins Hendrikkade te stappen en mijn vader om advies te vragen. „Fabius moet gaan", was 't antwoord, kort en krachtig. „Onmogelijk, Professor", zei Verweyck. „Hij heeft zooveel te doen, dat bij er geen halven dag zou kunnen uitbreken". „Zooveel te doen" dat was een be zwaar, dat mijn vader nooit telde! Voor al nü niet. „Wie zooveel te doen heeft, komt tóch niet klaar! We hebben eenvoudig niemand anders. En Ridderkerk moet geholpen worden. Fabius moet gaan". Met het bevel van den generalissimus ging de bureauchef weer naar de Hoogte Kadijk, en wachtte de terugkomst van den secretaris af. En nu zie ik die ontmoe ting. Verweyck zoo vriendelijk, zoo be leefd mogelijk de pas ontvangen opdracht inkleedend, bepleitend en de toenemen de verontwaardiging in gezicht, houding en ademhaling van den al onwilliger luis terenden FabiusDe pil was niet te verzilveren! Hard en hoog klonk het: „Heeft u, de voorzitter, dan niet gezegd, dat ik voor zoo iets onmogelijk tijd heb???" „Zeker, Professor", deed Verweyck nog eens erg zijn best. „Dat heb ik gezegd. Maar de voorzitter vond het toch ge- wenscht, dat u naar Ridderkerk zoudt gaan". Ontploffing! Boos liep hij weg. Ver weyck heeft me niet verte1 d, wat Fabius toen zeide. Maar ik weet wèl althans wat hij dacht. Minstens dit: Was dat een manier om hem te behandelen! Hem, Fa bius, een man van zijn naam en positie! Hem zoo'n opdracht thuis te sturen, mon deling, door zijn ondergeschikte! Dat deed Kuyper zoo dikwijls! Wat verbeeldde hij zich wel zoo'n autocraat zonder ma nieren! Maar hij, Fabius, liet zich niet behandelen als een kwajongen. Hij be dankte er voor. Hij ging niet. Een half uur later wordt er aan de voordeur gebeld. Prof. Fabius, die juist in de beneden gang was, deed de deur open. Wie stond daar? Dr Kuyper's oudste zoon, toen student aan de V. U., met een dikke pelsjas over zijn arm. „Ik kom u vader's pelsjas brengen, Pro fessor", zei de student. „Vadër is bang, dat het voor u te koud zal zijn op die reis naar Ridderkerk, en vader hoopt, dat u zijn pelsjas voor vanavond van hem zed willen leenen". De warmte van die aangeboden pelsjas ontdooide plots de ijskorst om Fabius' hart. Een uur later vertrok Fabius in Kuy- pfer's pelsjas naar den debatavond in Rid derkerk. Zóó waren die twee sterke reuzen met hun harde vuisten en hun kinderharten. De N. V. Izaak Boasson Zonen's Bank te Middelburg-Oostburg Deze bank heeft aan hare cliëntèle de volgende circulaire gezonden: Tot ons leedwezen moeten wij U mede- deelen, dat wij ons genoodzaakt hebben gezien bij de Rechtbank te Middelburg surcéance van betaling aan te vragen. De voortdurend toenemende opvragen van gelden, de in de laatste tijden vrij geregeld afkomende lagere beursnotee- ring, de krach van vele andere finan- tiëele instellingen, die het vertrouwen van het publiek dermate schokten, dat dit huiverig was om orders op te geven en verder zaken te doen, hebben ons ten slotte in moeilijkheden gebracht, welke een momenteele stopping van ons be drijf noodzakelijk maakten. Wij hebben goede verwachting dat, in dien de algemeene malaise niet grooter omvang aanneemt, en de beurs- notee ringen niet lager dalen, een voortzetting van het bedrijf mogelijk blijkt en de cre diteuren, van wien eenig geduld zal moe ten worden vereischt, bevredigd zullen worden. De moeilijkheden waarin wij thans ver- keeren, zijn geen gevolg van andere fou ten in 't beheer, dan wellicht een te goed vertrouwen, en behooren dan ook aan den buitengewoon slechten finantiëelen toestand in 't algemeen te worden ge weten. Wij vertroulwen dan ook, dat U ons Uwe medewerking niet zult onthouden ter verkrijging van de verzochte surséan ce, welke inderdaad in. Uw aller belang moet worden geacht. Als onze rechtskundige adviseur treedt op, de heer Mr J. Adriaanse, Langedelft H 7, Middelburg. Wij zullen pogingen aanwenden, om ons kantoor weer open te stellen, ten einde ons werk onder de noodige waar borgen van zekerheid, voort te kunnen zetten. Wisselkoersen- Amsterdam, 8 Jan., 2.30 u. Parijs 9.769.80. Londen 8.468.58. Brussel 34.63—34.67. New-York 2.49^ 2.49%. Berlijn 59.1559.20. Het Westland en de crisis- Het bestuur van den Bond Westland heeft een audiëntie aangevraagd bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, teneinde een bespreking te voeren over den zorgelijken toestand in den tuin bouw. Het bestuur brengt ter kennis van den Minister: dat het zich ten zeerste bezorgd maakt over het bestaan van den reeds sinds eeuwen gevestigden tuinbouw in deze voor korten tijd zoo welvarende streek; dat een zeer belangrijk deel der voort gebrachte producten tot voor korten tijd naar het buitenland kon worden afgezet, en dat deze producten daar evenals in het binnenland door hun prima kwa liteit een vermaardheid hadden verkre gen; dat deze export onmogelijk, of zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt door de invoerrechten, welke in Duitschland gel den en waarmede Engeland thans ge volgd isl dat het Westland hierdoor gedwongen wordt zijn producten voor het geheel of nagenoeg geheel op de binnenlandsche markten te plaatsen; dat het bestuur van den Bond West land vertrouwt, dat de Regeering ervan doordrongen zal zijn, welke gansch ver anderde omstandigheden hierdoor gaan ontstaan, in welk vertrouwen het ver sterkt is door de totstandkoming van de Contingenteeringswet; dat tot dusver nog belangrijke hoeveel heden van producten, die hier in meer dan voldoende mate worden geteeld ter voorziening der binnenlandsche markten uit het buitenland worden ingevoerd, waarvan plaatsing mogelijk was, omdat een deel van onze producten kon worden geëxporteerd dat het bestuur van den Bond het tot zijn taak acht zich in deze critieke om standigheden onmiddellijk aan te passen aan de veranderde toestanden, die hier door zijn ontstaan, en dat het zich voor stelt, te bevorderen, dat de tuinbouw zoo min mogelijk geschonden door de econo- 1 mische crisis zal geraken en daarbij re kent op den omisbaren steun van de Re geering in haar geheel en van dien der meer betrokken departementen in het bi zonder. Roofmoord te Oldenzaal. OLDENZAAL. Hedennacht is hier een roofoverval gepleegd op den alleenwonen- den brandstoffenhandelaar B. Berghuis. Omstreeks 2 uur in den nacht zijn twee mannen de woning binnengedrongen. Zij begaven zich naar de bedstede, waar de man sliep. Onder bedreiging met een re volver en een mes werd de man gedwon gen te zeggen, waar zijn geld verborgen was. Nadat ze op die wijze een bedrag van f 100 hadden ontvangen, werd de man vastgebonden met het gordijnkoord. Een zakdoek werd hem voor den mond gebon den en een handdoek voor zijn oogen. Na de woning geheel doorzocht te heb ben, zijn de inbrekers vertrokken. Eerst tegen 5 uur gelukte het den vast gebonden man, door roepen de aandacht te trekken van een voorbijganger, die on middellijk de marechaussee waarschuw de waarna de man uit zijn netelige po sitie verlost werd. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Te Zutfen is een ver dachte aangehouden, die reeds vroeg in den morgen uit Oldenzaal was gekomen. Hij is daarheen overgebracht. GRONINGEN. De toestand in het over stroomde gebied is veel verbeterd. Het water is overal ongeveer 8 c.M. gezakt. AMSTERDAM. Van den Rijn is een be langrijk hoogere waterstand te melden. Hedenmorgen werd te Bazel een was ge meld van 1.20 M. Op den beneden-Duitschen Rijn zet thans de was door. ABCOUDE. Hedennacht is ingebroken in de pastorie van den Ned. Hervormden predikant Ds Bleeker. De dieven hebben zich toegang verschaft tot de woning, door aan de achterzijde een ruit in te drukken. Van daaruit hebben zij de ge- heele woning doorzocht. Toen de predikant door het lawaai wakker werd, en er op afkwam, zijn de dieven op de vlucht geslagen met achter lating van den verzamelden buit. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Het conflict tusschen Japan en China. TOKIO. Naar aanleiding van de Ame- rikaansche nota verluidt in politieke krin gen te Tokio, dat de Japansche regeering op het standpunt staat dat het Mant- schoerijsche conflict een kwestie is die uitsluitend Japan en China aangaat, zoo dat er geen reden bestaat voor inmenging van andere mogendheden, LONDEN. De bladen weten te melden, dat het voorstel is gedaan, dat Snowden de Britsche delegatie naar de conferentie te Lausanne als adviseur zal vergezellen. EEN BOMAANSLAG OP DEN KEIZER VAN JAPAN. Een Koreaansch communist werpt een bom voor het rijtuig van den Keizer. De dader gearresteerd. TOKIO. Tijdens een rit van den Japan- schen keizer door Tokio heeft een onbe kende een bomaanslag op den Keizer ge pleegd. De helsche machine ontplofte juist voor het rijtuig waarin de Keizer gezeten was, met het gevolg, dat de paarden gedood werden. Als de bom slechts 1 seconde later ont ploft was, zou de Keizer ongetwijfeld het slachtoffer van den aanslag zijn gewor den. Thans kwam hij met den schrik vrij. TOKIO. De dader van den aanslag een Koreaansche commun|gt had nog een tweede bom bij zich. Hij had echter geen gelegenheid deze neer te werpen aange zien hij onmiddellijk werd gegrepen en gearresteerd. TOKIO. De politie deelt mede, dat de dader van den aanslag een Koreaansch communist is die door de Communistische partij in Korea tot zijn daad werd aange zet. De politie heeft onmiddellijk een breed voerig onderzoek ingesteld dat reeds re sultaat heeft gehad. Het onderzoek wordt voortgezet. In geheel Japan heeft de aanslag groote opwinding gebracht. De diplomatieke vertegenwoordigers te Tokio hebben terstond aan de Japansche regeering hunne gelukwenschen met den gelukkigen afloop van den aanslag aan geboden. TOKIO. Volgens Japansche gewoonte heeft na den aanslag het Kabinet zijn ontslag aangeboden. Eenige politieke be- teekenis heeft deze daad niet. MIDDELBURG. Huw.-aangifte: J. J. G. Pronk, 43 j. en W. J. v. d. Ende, 23 j.; C. Sinke, 30 j. en E. F. van Aartsen. 25 Bevallen: T. Moens, geb. Verhage, z. Overleden: L. de Rijke, 66 j., wed. J. Janse. Van 1—7 Januari 1931. VLISSINGEN. Ondertrouwd: P. van Peene, 61 j. en A. M. Quandt, 40 j.; F. G. J. Quite, 28 j. en C. Timmerman, 24 j. Bevallen; M. C. van Belzen, geb. Bar- tolomeeusen, z.; C. Spuij, geb. van Schijn- del, z.; M. E. de Smit, geb. de Nooijer, d.; J. Kieboom, geb. van der Weele, d.; M. P. Aspeslagh, geb. Bosschaart, z. Overleden: C. L. Walstra, 73 j., wed. v. J. J. Schutter; C. Walrave, 75 j., wed. v. S. de Jongh. (Vliss. Crt.) Van 18 Jan. '32. IERSEKE. Ondertrouwd: Cornells van Veen, 26 j. jm. te Bruinisse onlangs te Wolphaartsdijk en Maria Ruissen 23 j. jd. Van 31 Dec. '317 Jan. '32. SOUBURG. Geboren: Hubreoht z.v. Rei- nier de Meijer en Pietemella de Ridder; Jacob Jacobus z.v. Rastianus van Belle en Catharina Neeltje Minet; Adriaan An- tonie z.v. Samuel Duvekot en Henriette Jeanne Ludikhuize. Over de maand December. HEINKENSZAND. Geboren: 11, Pie- ternella, d. v. Adriaan de Jonge en van Cornelia van den Dries. Gehuwd28, Cornelis Mallekoote, 44 jaar enlsa Paauwe, 31 jaar. Overleden 22, Cornelia van den Dries, echtgen. van Adriaan de Jonge, 41 jaar. MIDDELBURG, 7 Jan. 1932. Peren: Comtesse de Paris 8, Francois Borgea 11 12, Chaumontelpeer 7, Kleipeer 311, Gieser Wildeman 516, Winterlouwtjes 510, Pondspeer 7 ct., alles per K.G. Appels: Goudreinetten 130, Eisdenner Klumpke 13, Court-Pendu 3—5, Reinette d'Or 5, Tante Dora 19, Koningspipping 16, Hondsmuil 19, Peperappel 25, Zoete Bellefleur 28, Zure Bellefleur 1 14, Fransche idem 4—5, Hollandsche Zoet 18, Zoete Ermgaard 113, Cam pagne Zoet 2—10, Grauwzoet 2—17, Huis- manszoet 16, Roode Ribbing 19, Roode Bakker 4, Sterappel 5—12, Uitschot en Kroetappels Vio5 ct., alles per K.G. Stoomvaart Mij Nederland. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitr., 7 te Southampton. CHR. HUYGENS, thuisr., 7 te Suez. TABINTA, uitr., 6 v. Belawan. TAJANDOEN, thuisr., 5 v. Padang. TARAKAN, thuisr., 7 te Gravesend. Rotterdamsche Lloyd. SIBAJAK, uitr., 7 9 u. v.m. te Marseille. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 9 Jan.: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot half of zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Stand van gistermiddag 3 u.: 748. Licbt op voor fietsers: Zatrdag 4 u. 35. Voor de vele blijken van harte lijke deelneming en belangstelling tijdens de ziekte en na het over lijden van onzen onvergetelijken Broeder, Zwager en Oom, den heer JACOBUS PIETERSE, inzonderheid aan de Heeren Doc toren PELL en KOCH, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Namens de Familie: Z. PIETERSE. Middelburg, 7 Jan. 1932. Ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank voor de vele blij ken van belangstelling, zoowel van hier als van elders, bij hun 60-jarige Echtvereeniging ondervonden,! op 29 December 1931. M. DE JONGE en Echtgenoote. 's-Gravenpolder, Januari 1932. De Heer en Mevrouw KOLE POLS, Hocdekenskerke, zeggen bij dezen dank voor de ontvangen ge lukwenschen met het nieuwe jaar, en bieden wederkeerig de hunne aan, en oorsuizen, ook ouderdoms- doofheid, oorverkalking, loo- pende ooren, brommen, suizen, fluiten, geraas in het hoofd enz. Vraagt kosteloos brochure nr. 4 omtrent „rwnezing". S. WIJNBEnG, Oosterpark 45, Amsterdam. De Muziekvereeniging „Arne's Genoegen" te Arnemuiden, betuigt haar hartelijken dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het slagen van den Bazar op Kerst dag j.l. HET BESTUUR. Er biedt zich aan een net per soon, vrij van sterken drank, voor Reiziger of iets dergelijks, bekend doorj geheel Zeeland. Goede ver koopkracht. Brieven letters L. K., Bureau „De Zeeuw", Goes. Voor de J. V. op G. G. hoopt op Woensdag 13 Januari D. V. op te treden Ds. W. F. M. LINDEBOOM van Serooskerke (W.) met het onderwerp Reisindrukken uit het Heilige Land. Toegelicht door Lichtbeelden. Aanvang 7 uur, in de Geref. Kerk, Kaarten 25 ets. verkrijgbaar bij de leden der J. V. en aan den ingang. Met dank voor het genoten ver trouwen berichten ondergeteeken den, dat ze den Bodedienst van wijlen hun Vader hebben overge daan aan JACOB HERREBOUT. Beleefd bevelen zij zijn opvolger in Uwe gunst aan. Hoogachtend, FAM. LANKESTER. Kloetinge, 7 Jan. 1932. Onder referte aan bovenstaande mededeeling bericht ik U, dat ik den Bodedienst KloetingeGoes van de Fam. I,ankester heb over genomen. Door een vlugge en nette bedie ning hoop ik mij het vertrouwen, mijn voorganger zoo ruimschoots geschonken, waardig te maken. Uw dw. dnr, J. HERREBOUT. Kloetinge, Jan, 1932. Maandag 11 Jan. a.s. beginnende. Aan hetzelfde adres EEN GEK. TREKHOND TE KOOP. GOES tot en met 16 Januari. Spoedgevallen Tandarts BONNET. Z'/s K.G. vanaf 90 ct. Verkrij ]baar bij: en de bekende Wederverkoopers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3