No. 83 Vrijdag 8 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Kunst mgen JWS Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. siding" der iar- tomende jaren vrucht zoo ge- sseling, om in blijven telen; dat bij on- in de Twee- ïeerderheid zal oging van het dsche tarwe, het verkeerd omdat met zekerheid ia .ucten te gaan e, nog in min- prija waarbor- n m ai an ir. jhr. ralt. het gebied van schillende uit te lande, doch veelvuldig zijn o.a. bestaat in de betonmuren a golfoploop bij in de laatste lengte gemaakt rk kostte ruim rijl, vergeleken ers zouden zijn llioen werd be ns in geslaagd den, die volko- toch soepel en nieuwe beton- <rondslag (dijk in volgen, zon- ontstaan. uit muurmoo- ie door eigen en onderling tusschenlijsten liet, die met de naar beneden vormen, waar- ek (volgens het worden ge - onstructie is de d.w.z. zoodanig gen invloed op Ontstaat er een ere wijze, door een houten ha- ntueel ontstane saterdicht, at door de Bel- ptoir de Vente overgenomen, die maatschap- ugevraagd. uitgevoerd te n België. >m rivierdijken, loopt en die bij >t verdwijnen of soepele beton- vierzijde op zij Let twee voetin- an rivierzijde), en vrij te hou- ilegd om hooge op of over de pen, zoo noodig stille waterpeil nd met het be- moet ongeveer kosten van de ken. Blaupot ten Werkum. 1de en Heijboer. De Kok. in Dijke. BI. ten Cate. de Wilde en edel, de Groot Van Werkum. n, Schuur, Wa- ein, Kram g 8 Januari. N.G.R.V. pro ving. 8.15 gra- ij'ding. 11 uur piano, viool, cel- :oon. 3 uur con- artet. 4.30 gra- ur orgelconcert. O radio-praatje, roeristenpraatje. -orkest. 12 uur concert 1.30 gramofoon. .30 concert om- eep. 4 uur gra- 10.35 Morgen daten. 1 uur or- ramofoonplaten. 3relude's en fu- ert militair or- 'U Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELK3N WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet. *3, Losse nummers f 0,05 Prfjs der Advertentien: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. Geen geweld. De sympathie van vele vredesvrienden gaat in deze dagen uit naar Gandhi, den geheimzinnigen Britsch-Indiër, met zijn theorie van non violence, geen ge weld. Men heeft hier te doen, zoo meent men, met een nobele figuur, die weet te lijden en te dulden en die torenhoog uitsteekt b.v. boven de Britsche regeering, die des noods met geweld, het gezag handhaaft. Eenige voorzichtigheid bij de beoordee ling is hier echter wel gewenscht. De schijn is hier mooier dan het wezen. Zoo schreef kort geleden een medewen ker van de Indische Courant: „Non-violence heeft in Indië een zeer bizondere beteekenis. Het beteekent niets meer of minder dan de prediking van het evangelie van den haat, omsluierd door velerlei schijn baar hoogst zachtzinnige axioma's en levensregels. Het beteekent het ten gron de richten niet alleen van rechtstreek- sche tegenstanders, doch ook van totaal onschuldige winkeliers en handelaars. Het beteekent het vergoelijken van de daden van jeugdige heethoofden, die voor moord niet terugdeinzen, of van andere lieden, die de wet geweld aandoen, ter wijl men daarbij zelf den schijn kan aan nemen van ten zeerste gekant te zijn tegen geweld en met voldoening kan blijven wijzen om zijn eigen superieure moraliteit." „Teruggebracht tot zijn eenvoudigsten vorm is de leer van non-violence, dan wel die van burgerlijke ongehoor zaamheid, niets anders dan een poging die gelijk staat met het doodhongeren van levende menschen, in plaats van hen met wapens te dooden. Het is niets an ders dan een lijdelijke methode van vernietiging en roof, die in de plaats komt van de meer gebruikelijke door middel van wapens en geweld." „Het is heel moeilijk voor den opmerk- zamen beschouwer om in deze methode iets edels of menschlievends te ontdek ken. Zooals zij in het verleden in Britsch- Indië is toegepast, heeft zij niet alleen armoede en ellende gebracht aan de wevers van Lancashire, doch ook in In dië zelf heeft zij onberekenbaar kwaad gesticht. Afgezien van de armoede en de verarming, die er het gevolg van zijn geweest, heeft zij den rijken textielfabri kanten en anderen grooten inheemschen industriëelen groote voordeelen gebracht. Een geest van wetteloosheid en onver draagzaamheid heeft zich meester ge maakt van het volk en dat wel in zulk een mate, dat de orde ook in het eigen kamp der Congrespartij ten zeerste is verstoord" „De communisten bestrijden en boycot ten de partij van Gandhi, terwijl in Bom bay en Bengalen verschillende secties van die partij zelf als vijanden tegenover elkander staan. De vakvereenigingen voe ren haar eigen stakings- en sabotage- strijd. Studenten en schoolkinderen zelfs ageeren en gaan tot staking over bij de geringste grief tegen onderwijzers of autoriteiten. Er is, buiten en behalve den strijd om zelfregeering, ook nog een strijd die het geheele land ontwricht en die het resultaat is van de leer der burger lijke ongehoorzaamheid, door den zacht- zinnigen Gandhi zoo ijverig gepredikt" Wat blijkt hieruit? Niets anders, dan dat we hier te doen hebben met een in wezen revolutionaire beweging, die zich wel als zeer vrede lievend en als afkeerig van geweld aan dient, maar die in zijn gevolgen niet minder gewelddadig is dan een openlijk geproclameerde oorlog. In s c h ij n zachtzinnig en afkeerig van geweld. Maar het is een schijn, die het wezen niet dekt. De Japansche opmarsch. Vérstrekkende actie der mogendheden. Naar verluidt, hebben de bij Mantsjoe- rije geïnteresseerde mogendheden beslo ten een definitieve actie van vérstrekken de draagwijdte te gaan voeren inzake de Japansche bezetting in Mantsjoerije. Hoewel de mogelijkheid wordt openge laten, dat een latere verklaring zal volgen, weigert men in officieele kringen op het oogenblik zich nader hierover uit te laten. De Japansche troepen zetten hun op marsch naar het Zuiden voort en hebben reeds de stad Hoeloetau ten Zuiden van Tsjintsao bezet. Een Japansche voorhoed» heeft reeds Sjanhaikwan bereikt. De Ch"- neezen vreezen, dat de Japanners Tientsin zullen bezetten. Naar het heet, worden door de Japan ners vliegtuigen en nieuwe artillerietroe pen aangevoerd, die voor den Japanschen opmarsch naar Peking zullen worden ge bruikt. Volgens verdere Russische berichten bevinden zich alle verkeersmiddelen in Mantsjoerije in Japansche handen. Bommen naar Italië? De Amerikaansche crimineele politie heeft een radiogram gezonden aan den kapitein van het Amerikaansche stoom schip „Excalibere", waarin wordt mede gedeeld, dat zich aan boord van het schip twee pakketten bevinden, geadresseerd aan den Italiaanschen koning en Musso lini, welke pakketten de verdenking wek ten, helsche machines te bevatten. Het stoomschip is 28 December uit New-York vertrokken en zal vandaag te Marseille aankomen. Een verlenging van president Hinden- burgs ambtstermijn? De bespreking tusschen den Duitschen kanselier, minister Gröner en Hitier, heeft ca. 1% uur geduurd. Naar wij vernemen, heeft Hitier zich daarna onmiddellijk in verbinding ge steld met de leiders der overige tot de Nationale Oppositie behoorende organi saties, om hen in te lichten omtrent de besprekingen en hun meening te verne men over de kwestie eener verlenging van den ambtstermijn van den Rijks president. De persoon van den Rijkspresident is juist onder de huidige tijdsomstandig heden van de grootst mogelijke beteeke nis en een herkiezing van von Hinden burg zou reeds daarom van groot belang zijn. Over de houding der nationaal-socialis- ten ten aanzien van een desbetreffend initiatief bestaat tot dusver geen klaar heid. Ook Duitschland voor uitstel der herstel- conferentie? In politieke kringen te Berlijn acht men het in verband met de jongste diploma tieke onderhandelingen, niet onwaarschijn lijk, dat de conferentie van "Lausanne uit gesteld zal worden. Duitschland heeft er alle belang bijl, dat het herstelvraagstuk definitief opge lost wordt en, aangezien op het oogenblik de vooruitzichten van overeenstemming met de geallieerden niet zeer gunstig zijn, en een voorloopige regeling hoogst onge- wenscht is, acht men het niet uitgesloten, dat de rijksregeering aan uitstel de voor keur zou geven. Overigens geeft het Hoover-moratorium Duitschland den tijd tot Juli. De storm van Woensdagavond. In geheel Denemarken heeft een hevige storm groote verwoestingen aangericht. De treinen hadden groote vertraging. Ook in België was het noodweer. Vier jongelui maakten een vaartochtje op het kanaal van Willehroek in de richting van Vilvoorden. Tengevolge van den hevigen stormwind sloeg hun bootje om. Twee inzittenden verdronken. Te Nieuwpoort Bad werd de stad in het duister gehuld ten gevolge van het omruk ken der palen van de eleotrische geleiding door den stormwind. Het peil van de Sambre is stroomop waarts met 90 c.M. gestegen. De overvloedige regen van Woensdag en Donderdag heeft een onrustbaren de verhooging van den stand van de Maas en haar zijrivieren ten gevolge gehad. In de stad Namen is de Maas buiten haar oevers getreden. De aan de kade gelegen woningen staan onder water. De Sambre trad buiten haar oevers stroomopwaarts van Namen. Ook de waterstand van de Lesse en de Semois is buitengewoon hoog, zoodat alle omliggende weilanden blank staan. Alhoewel alle sluizen geopend werden, blijft het water op onrustbarende wijze wassen. Uit Britsch-Indië. In Britsch-Indië is het op het oogenblik betrekkelijk kalm. Men vreest echter, dat het de eerstvolgende dagen tot onlusten zal komen, vooral te Bombay. Op het ocjgenblik staat te Bombay het geheele zakenleven stil, daar alle markten en zaken gesloten zijn als protest tegen de arrestatie van de Indische lei ders. Deze arrestaties worden nog steeds voortgezet. Te Bombay hebben thans ook de leden van de laagste kaste, de z.g.n. „onaanraakbaren", zich bij1 den veld tocht der nationalistische partij tot weige ring van de gehoorzaamheid aangesloten. Overigens bestaan, zooals men weet, tus schen deze kaste en de overige Hindoes soheipe tegenstellingen. In de andere di stricten schijnt deze kaste dan ook niet deel te nemen aan den veldtocht en dus geen verzet te plegen tegen de regeering. Vrijwilligers van de congrespartij heb ben zich aan de zeekust wederom bezig gehouden met het winnen van zout, dat later op een volksbijeenkomst werd ver kocht. De petitie heeft niets gedaan om dezen inbreuk op het zout-monopolie te verhinderen. De Londensche bladen zijn eenparig van meening, dat het krachtig optreden van den Indischen onderkoning, lord Willingdon, tegen de Indische Congres- partij zijn doel niet heeft gemist. In officieele kringen vraagt, men zich af, of de aanhangers van het congres die door de massa-arrestaties plotseling van nagenoeg al hun leiders beroofd zijn, nog in staat zullen zijn, stelselmatige strijd- maatregelen te organiseeren. Men houdt er hier eerder rekening mee dat de gematigde kringen in Indië meer op den voorgrond zullen treden, nu de positie der extremisten zoozeer is ver zwakt. Verscheidene Indische gedelegeerden van de jongste Ronde Tafel-conferentie zijn door den onderkoning van Indië tot een bijeenkomst te Delhi bijeengeroepen, om over den door de jongste gebeurte nissen geschapen toestand te beraad slagen. Hiermede geeft hij de meening te ken nen, dat na de eerste scherpe maatrege len, waardoor de ongehoorzaamheidscam pagne in de kiem moest worden onder drukt, zoo mogelijk een soort wapenstil stand moet kunnen tot stand komen. Op de bijeenkomst, die te Dehli Donderdag heeft plaats gehad tusschen den vice-koning en den gematigden leider Saproe, heeft deze, naar nader wordt ge meld, de bijeenroeping van een Indische ronde tafelconferentie voorgesteld, waar aan de leiders van alle partijen zouden deelnemen. Naar verluidt, zou de onder-koning niet afwijzend tegenover dit voorstel staan. Korte berichten. 'Na een periode van zwaren sneeuw val en groote koude is het thans in Zuid- slavië begonnen te regenen. Door het plot seling smelten van de sneeuw zijn stroo men en heken hevig gezwollen, zoodat zij buiten de oevers traden. Een buitenge woon opwindenden nacht hebben de be woners van eenige dorpen op het Top- schider Dach beleefd. Het hooge water brak daar n.l. door de dijken en drong de huizen binnen, waar tal van menschen in hun slaap werden verrast. Zij moesten door brandweer en pioniers in veiligheid worden gebracht. De Engelsche mijneigenaars hebben fiesloten geen vertegenwoordigers te zen den naar de internationale kolenconfe- rentie, welke Maandag te Genève zal be ginnen daar de politiek van verscheidene Europeesche lalden den internationalen toestand van den kolenhandel heeft ver scherpt. Nadat Dortmund als eerste groote Duitsche stad haar betalingen met ingang van 1 Jan. op den amortisatie- en rente- dienst der gemeenteschulden niet meer kon verrichten, is thans ook de stad Dresden niet in staat de rente te betalen over de maand Januari op de binnen- landsche schulden op korten termijn. Er dreigt een staking onder de arbeiders der Berlijnsche gas- en water leidingbedrijven. De stemming is vastge steld op Vrijdag en Zaterdag a.s. De beide telegraafarbeiders, die ge arresteerd waren, daar zij' ervan verdacht werden, de radio-rede van rijkspresident Hindenburg op Oudejaarsavond t« "heb- ben onderbroken, zijn weer op vrije voe ten gesteld, daar zij hun alibi hebben kun nen bewijzen. Het rijksbureau voor arbeidsbemid deling en werkloosheidsverzekering deelt Snede, dat het aantal werkloozen in Duitschland op 31 December 1931 ruim 5.666.000 bedroeg, of een vermeerdering van ongeveer 316.000 sedert 15 Dec. 1981. Departement van defensie. Te rekenen van heden zal gedurende de afwezigheid van den minister van defen sie in verband met zijn reis naar Ned.- Indië de minister van binnenlandsche za ken en landbouw worden belast met de leiding van de aangelegenheden van het departement van defensie. De ramp van de Ooievaar. In verband met het ongeluk met de Ooievaar bij Bangkok zijn op Schiphol proeven genomen met een vliegtuig der K.L.M. van hetzelfde type als de Ooie vaar en even zwaar belast, terwijl het veel besproken noodluikje openstond. De pilo ten Smirnoff en Frijns probeerden op te stijgen, doch het lukte niet. De proeven werden bijgewoond door ir. Maas van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en den heer Aler van den vliegtechnischen dienst der K.L.M. Het lid van den Volksraad van Neder- landsch Indië, de heer Roep, heeft de vol gende schriftelijke vragen tot de regeering gericht: "Was het bureau luchtvaart van het de partement van gouvernementsbedrijven, hetwelk o.m. is belast met de veiligheid van het burgerlijk luchtverkeer, op de hoogte met het resultaat van de genomen proeven met betrekking tot het maximum gewicht, waarbij verkeersvliegtuigen van het type „Ooievaar" hier te lande (N.-I.) nog aan de internationale eischen betref fende startlengte en stijgvermogen kun nen voldoen, zoo mede met de maxima, welke de K.L.M. na die proeven voor dit type heeft vastgesteld? Zoo ja, welke maatregelen heeft dat bu reau genomen om de K.L.M. te bewegen het door die maatschappij laatstelijk vast gestelde, niet gedifferentieerde maximum (5250) K.G. te verlagen tot de limiet, welke blijkens vorenbedoelde proeven hier te lande (N.-I.) resp. te Batavia en te Bandoeng, niet mag worden overschre den? Uitvoer van vleesch naar Frankrijk. In een gisteren vanwege de Vereeni- ging van Nederlandsche expediteurs van vleesch en vleeschproducten in Den Haag gehouden vergadering van exporteurs, die meenen aanspraak te kunnen maken op een aandeel in den thans gecontingenteer- den invoer van vleesch in Frankrijk, is na eenige besprekingen, onder voorzitter schap van den heer S. van Zwanenburg, het advies aan de regeering vastgesteld. Als basis zal in het algemeen worden aan genomen de periode van 1927 tot en met eind Juni 1931. De commissie van advies bestaat uit de heeren S. van Zwanenburg, OssNijmegen, F. J. M. Smits van Oyen, Boxtel, en F. Stout, Nieuwerkerk a. d. Amstel. Een consentenbureau voor be langhebbenden bij dezen handel zal te Nij megen, waar het secretariaat van de Ver- eeniging is gevestigd, worden ingericht. In het bijzonder ten behoeve van den ex port van schapen zal spoed worden be tracht. Uit de vergadering, die namens de re geering werd bijgewoond door den heer P. Bonthuis, werd dank gebracht aan de regeering en aan den heer Van Zwanen burg voor hun activiteit en leiding ten deze. Naar een conflict In het mijnbedrijf? Donderdag kwam te Heerlen de pen sioencommissie van de contact-commissie bijeen. Behalve de aanhangige voorstel len ter verbetering van de mijnwerkers pensioenen kwam in behandeling een nota door den actuaris van het Alg. Mijnwer kersfonds, waarin deze een schema be werkt heeft eveneens tor verbetering van de pensioenen. Ondanks de zeer langdurige discussies kwam men niet tot overeenstemming door de houding der particuliere mijnen welke bereids werd neergelegd in hun schrijven aan do kleine commissie. Desniettemin Binnenland. Minister Deckers naar Indië vertrokken. De ramp op Bali en Lombok. De onrust in Enschedé. De „Stanfries IV" vergaan. Roofoverval te Oldenzaal. Buitenland. Aanslag op den keizer van Japan. Een actie der mogendheden tegen Japan. Een verlenging van president Hinden burg's ambtstermijn? De toestand in Britsch-Indië. stelde de Ned. R.K. Mijnwerkerabond aan de particuliere mijnen den eisch dat ze het aanvullingsfonds, waaromheen de moei lijkheden gerezen zijn, zouden aanvaar den. Tevens verwachtte de bond vóór 15 Ja nuari a.s. antwoord op dezen eisch. Mocht het antwoord ongunstig luiden, dan zal de R.K. Mijnwerkersbond zijn houding bepalen in de op Zondag 17 Januari te Heerlen te houden besturenconferentie van dezen bond. MEELIMPORTEURS EN DE TARWEWET. In de organisatie voor de uitvoering van de Tarwewet is, zooals bekend, een fonds opgenomen, dat gevormd wordt door den bijslag van f2.25 per 100 K.Q. op de onvermengde buitenlandsche bloem die fabrikanten van beschuit, biscuit, enz. en ook de broodbakkers tot een percen tage van 7 Vi pet. mogen gebruiken. Dit fonds is bestemd om de importeurs en expediteurs van buitenlandsche bloem schadeloos te stellen voor gevolgen van de Tarwewet, en om hen zoodoende o.a. in de gelegenheid te stellen, personeel aan te houden. De bij het in werking treden van de Tarwewet door belanghebbenden zoo veel vuldig geuite bewering, dat voor bepaalde bedrijven en ook voor de bakkers een be trekkelijk groote hoeveelheid onvermeng de bloem (z.g.n. bloem B) noodig zou blij ven, is aanleiding geweest, dat velen ge meend hebben, dat in dit fonds belang rijke baten zouden vloeien. Reeds eenigen tijd geleden deelden wij mede, zegt het H d b 1. d„ dat dit niet het geval is. Verschillende oorzaken zijn, naar men ons nu ter bevoegder plaatse mede deelde, daarvoor aan te wijzen. In de eerste plaats kunnen de Nederlandsche meelfabrikanten, in weerwil van de Tar wewet, de gemengde bloem (z.g.n. bloem A) goedkooper leveren dan de importeurs het buitenlandsche product'. De impor teurs hebben reeds langen tijd niet met de meelfabrikanten kunnen concurreeren. In de tweede plaats is de gemengde bloem A van kwaliteit zóó goed gebleken, dat vele bakkers van de pet. bloem B waarop zij recht hebben, geen gebruik maken, terwijl ook beschuitfabrikanten veelal de „gemengde bloem" verwerken. Onjuist is het, dat „administratieve romp slomp" hen zon weerhouden bloem B aan te vragen. De administratie was niet in gewikkelder, zoo zeide men ons, dan het nemen van een tramkaartje, zoodat een bakker, die werkelijk prijs stelt op onver mengde bloem, zich niet kan laten weer houden deze aan te vragen. Een derde factor is nog, dat de bakkers over het algemeen groote voorraden on gemengde bloem hadden opgeslagen, wel ke eerst opgemaakt moesten zijn, vóórdat eventueel gelden in het fonds gingen vloeien. Die voorraden raken nu zoo lang zamerhand opgebruikt, zoodat er thans al iets meer in het fonds konxt dan in 't begin. Maar het bovenvermelde is toch oor zaak, dat het fonds veel kleiner is dan vermoed werd. Dit is voor de importeurs natuurlijk een teleurstelling. Aan de fa brikanten kan geen verwijt gemaakt wor den. Het feit, dat hun product goedkooper is dan de buitenlandsche bloem, is niet in de laatste plaats te danken aan de scher pe concurrentie. Een en ander is voor enkele importeurs niettemin aanleiding geweest zich tot de fabrikanten te wen den. Een bepaald resultaat hebben de be sprekingen nog niet opgeleverd. In elk ge val zal de commissie van advies voor de uitvoering van de Tarwewet gehoord moeten worden. De uitvoerders van de Tarwewet, zoo verzekerde men ons, overwegen bij voort during middelen om de importeurs aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1