No. 82 Donderdag 7 Januari 1932 46e Jaargang ÏES Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. V VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. 512. oes. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bescherm Uw Jw keel van Gi- ort Said, mg. iel Armi. 4 Ferim. ICHT. 7 Jan.; Westel. t, regen- tempera- 766. i 4 4 I ANTIE irg C102 jten. Er |eten. 1KE te te be- Dstweg capelle, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT EL1SN WIRISA8. Abonnementsprijs; Per 3 me and en, franco per post, 13.- Losse nummers 10,08 Prfjs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et BIJ abonnement belangrijke korting. De offer-theorie. Het is een verblijdend verschijnsel, dat er in onze dagen een krachtig streven openhaar wordt om het oorlogsgevaar te beperken en den wereldvrede te bevor deren. Niet ongevaarlijk echter is de w ij z e waarop dit vaak wordt gedaan. Gepropageerd wordt toch niet 't „vrede door recht" maar: „vrede door lijdelijk te bukken voor het geweld". Het recht en de roeping van de Over heid om het recht te handhaven wordt in tegenstelling met wat Gods Woord daaromtrent leert, ontkend. De „offer-theorie" wordt verbreid. „Het klinkt zoo mooi, zegt terecht de „Rijkseenheid". Maar zachte heelmees ters maken stinkende wonden. Als men het gezag niet laat gelden, opdat er geen Moed zal vloeien, dan vloeit er dikwijls oneindig veel meer bloed door revolutie en chaos. Wanneer men den vijand in het land laat, en dus lijdelijk verzet in toe passing brengt, dan ontstaat er nog zoo veel meer leed voor de zwakken oude ren, vrouwen en kinderen dan dikwijls het gevolg zou zijn van een oorlog, die in de eerste plaats door de sterkeren wordt gestreden. Vraagt maar eens, wat er ge beurde tijdens de Roerbezetting en het lij delijk verzet in Korea. Bovendien ontsnapt onze weerbare jon gelingsschap toch niet aan de directe ver schrikkingen van den krijg, doordat deze met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid gedwongen zal worden krijgs diensten te verrichten voor den overwel diger. In plaats dus, dat zij den oorlog ontgaan, zouden zij, integendeel, waar schijnlijk tegen de belangen van het eigen land moeten deelnemen aan den krijg. Het is een vreemde mentaliteit, die in den naam van de zachtmoedigheid en liefde voor den naaste opkomt tegen ge- zagshandhaving en verdediging van huis en haard. Is liefde niet dikwijls juist hard? Of is het toonbeeld van een goe den vader de zwakkeling, die aan zijn kin deren toegeeft en de roede spaart?" Volkomen juist is deze redeneering. De z.g. „offer-theorie" is niet alleen principiëel omdat zij niet rekent met 't recht en de roeping der Overheid maar ook uit practisch oogpunt volstrekt ver werpelijk. Zij bevordert niet den vrede, en dient niet het recht, maar zij baant den weg voor onrecht en geweld, geeft den misda diger vrij spel en bevordert in bepaalde omstandigheden den oorlogsgruwel. ROODE RAADSLEDEN ONDER CURATEELE. Door B. en W. van Rotterdam is een voorstel aanhangig gemaakt tot verlaging van salarissen en loonan met 3 pCt. D-it voorstel werd door B. en W. met algemeene stemmen genomen; ook de Soc.-democratische wethouders hebben daaraan meegewerkt. Het Soc. Dom. „Volksblad" spreekt hierover zijn afkeuring uit: „De financieel© toestand der gemeente Rotterdam is zeker bij uitstek moeilijk. Geen stad in het land heeft zoozeer met een overweldigend aantal werkloozen te kampen. De kosten der werkloozenzorg stegen daardoor ontzaglijk, terwiji het rijk slechts een betrekkelijk geringe bijdrage geeft. Uit deze zeer moeilijke financieele om standigheden, de noodzakelijkheid om de begrooting sluitend te maken en om in elk geval te zorgen, dat de weridoozan- uitkeeringen veilig gesteld worden, is uiteraard het voorstel tot verlaging van het loonbedrag voortgekomen. Wat wij intusschen ten zeerste betreu ren is, dat tot dit voorstel, medewerking verleend is door onze wethouders en, naar wij aannemen, ook door onze raads fractie, buiten alle overleg met ons partjjL bestuur om." Dit laatste zinnetje heeft bijzondere be- teeikenis. Want, zoo heet het verder, op 1 Nov. had te Amsterdam een bijeenkomst plaats ter vaststelling van een gemeenschappe lijke houding t.en aanzien van eventueel© loonsverlagingen. En dan heet het verder: verzorg haar dag gel droog met a, 45 en 65 cu. igelijks - gor-^»/* „Algemeen was het inzicht, dat onze vertegenwoordigers in de verschillende ge meenten te dien opzichte schouder aan schouder moesten staan. NIETS ZOU POOR EENIGE RAADSFRACTIE IN DEZEN MOGEN GESCHIEDEN BUITEN HET PARTIJBESTUUR OM, waarbij op grond van de besprekingen in deze bij eenkomst de algemeene leiding zou heb ben te berusten, terwijl het, bij onvoor ziene omstandigheden, zoo noodig een tweede bijeenkomst zou hebban uit te schrijven om in elk geval de eendrachtige gedragslijn te waarborgen. Als resultaat van dit gemeenschappelijk beraad ging dan ook van het partijbestuur (EEN1 CIRCULAIRE AAN AL ONZE RAADSFRACTIES UIT, WAARIN VAN HAAR EN VAN ONZE WETHOUDERS GEVORDERD WERD GEENERLEI BE SLISSING TE NEMEN, DIE ONZE EEN DRACHTIGE ACTIE ZOU SCHADEN en aan de regeering de gelegenheid zou ge ven het ©ene gemeentebestuur tegen het andere uit te spelen. In geval van twijfel hadden onze verbegenwooirdigers in de gemeentebesturen zich tot het partijbe stuur te wenden, dat zijn advies dan in overleg met het bestuur van onze raads- ledenvereeniging verstrekken zou." Dat komt dus hierop neer, dat de Soo.- Dem. raadsleden niet naar eigen inzicht mogen handelen. Inzake voorstellen tot loonsverlaging mag NIETS GESCHIEDEN BUITEN HET PARTIJBESTUUR OM. Het partijbestuur beslist en de roode raadsleden hebben als gewillige marionet ten te gehoorzamen. Per circulaire is van raadsfracties en wethouders GEVORDERD in het le ger zou men zeggen GELAST geen zelfstandige beslissing te nemen. Het is maar goed, dat dit nu eens duidelijk zwart op wit is gezegd, zoo- dat iedereen weet dat de roode raadsleden ONDER CURATEELE zijn gesteld. JapanChina. De Japansche troepen, die den op- marsch naar het Zuiden zijn begonnen, hebben, naar officieel wordt medegedeeld, Hoeloetau, ten zuiden van Tsjingtsjau, bezet. Met betrekking tot bet bericht, dat de Japanners optrekken naar den Grooten Muur, wordt medegedeeld, dat het minis terie van Buitenlandsche Zaken van de Japansche regeering de verzekering heeft gekregen, dat Japan buiten het eigenlijke China zal blijven. Uit officieele telegrammen door bet departement van Staat te Washington ontvangen, blijkt, dat de Japanners ver der oprukken dan Tsjingtsau, betgeen daar met ongerustheid waargenomen wordt. Uit Moscou wordt gemeld: Naar uit betrouwbare bron gemeld wordt, zouden Japansche troepen uit Tsjingtsau zijn vertrokken voor een op mar scb naar Peking. Het Japansche gar nizoen te Tientsin, dat 2400 man telt, is met talrijke vliegtuigen en met artillerie versterkt. Te Moscou neemt men aan, dat de Japanners voornemens zijn Peking te bezetten. Nieuwe tariefverhooging in Frankrijk. De Fransche minister van Handel Rol- lin beeft in een voor de Kamer van Koop handel te Parijs gehouden rede nieuwe ta riefverhooging en aangekondigd. De tot dusver genomen maategelen, aldus de mi nister, vormen slechts een klein deel van het program, dat de regeering thans in studie heeft. Frankrijk is stellig minder hevig door de crisis aangetast dan andere landen, maar de algemeene depressie legt ook aan Frankrijk zware beproevingen op. Het probleem der protectie noemde hij buiten gewoon moeilijk. Frankrijk moest zijn toevlucht nemen tot contingenteeringen, waarbij overigens geen onderscheidingen zijn gemaakt ten opzichte van de impor- teerende landen en welk stelsel zoo breed mogelijk is opgevat, opdat de normale handel de minst mogelijke stoornis onder vindt. De regeering poogt de contingen teeringen langs vriendschappelijken weg tot stand te brengen. De communistische agitatie in Duitschland. In verband met de eenige dagen gele den door de communisten aangekondigde stakingsactie heeft de regeeringspresi- dent te Keulen aan alle politie-autoritei- ten in zijn district instructie gegeven alle vergaderingen der communistische par tij of communistische neven-organisaties tot nader aankondiging te verbieden. Op grond van de jongste noodverorde ning heeft de regeeringspresident voorts een instructie uitgevaardigd, volgens wel ke alle vuurwapenen en munitie, overeen komstig de wapenwet van 12 April 1928, bij de plaatselijke autoriteiten moeten worden aangegeven. Bezitters van vuurwapenen, die zulks Een moratarium voor den Deenschen landbouw? Naar in regeeringskringen verluidt, zal binnenkort de regeering den Deenschen Rijksdag een wetsontwerp voorleggen, in zake een moratorium voor den noodlij denden landbouw. In de afgeloopen week beeft bet kabinet zich ook bezig gehou den met andere takken van industrie, die zich in kritieken toestand bevinden, zoo dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het wetsontwerp een uitbreiding van het moratorium tot het geheele Deensche bedrijfsleven zal inhouden. Het zal o.a. tengevolge hebben, een vér gaande „Stillhalte"-actie, waardoor beta lingen op hypotheken en leeningen van geval tot geval uitgesteld kunnen wor- Binnenland. Een vrachtboot op de Zuiderzee vergaan? De storm van gisteren. Een ramp op Bali en Lombok? De relletjes te Enschedé. Verbod van sa menscholing afgekondigd. Buitenland. Nieuwe tarief verhoogingen in Frankrijk. Opmarsch der Japanners. Storm in Engeland en België. Het verzet in Britsch-Indië. Hoog water in Duitschland. Moratorium in Denemarken? Minister van Oorlog in Frankrijk over leden. Ingezonden mededeelingett. vóór 31 Januari a.s. niet hebben gedaan, kunnen worden gestraft met een gevange nisstraf van ten minste drie maanden. Het verzet in Britsch-Indië. Te Bombay heeft de politie een onder zoek ingesteld bij de banken, waar de gel den waren gedeponeerd van het congres ten bedrage van 4000 pond sterling, die op particuliere rekeningen waren ge plaatst. Na in de boeken een onderzoek te hebben ingesteld, heeft de politie aan de banken order gegeven, deze sommen intact te houden. In de Europeescbe wijken stelde een de legatie van vrouwen der nationalistische partij posten op voor de winkels, waar buitenlandsche manufacturen worden ver kocht. De leidster van deze delegatie is in hechtenis genomen. Bij de incidenten te Benares waarbij de politie zich genoodzaakt zag op de me nigte te vuren, zijn twee betoogers gedood en honderd gewond, van wie veertig ern stig. Ook een aantal politie-agenten heb ben verwondingen opgeloopen, terwijl eea autoriteit door steenworpen is gekwetst. Het stadsbestuur van Ahmedabad heeft in meerderheid besloten geen Britsche goederen te koopen. In Madras zijn giste ren drie plaatselijke Congres-leiders gear resteerd. De regeering heeft bij banken te Bom bay 50.000 roepijen van de congrespartij in beslag genomen. Reeds zijn totaal 500 organisaties on wettig verklaard in de districten Bombay en Sind. De financieele nood var Dortmund. Gisteren beeft de burgemeester van Dortmund, Hirsch, zich met den wethou der van financiën en den voorzitter van den gemeenteraad naar Berlijn begeven ten einde met de autoriteiten aldaar be sprekingen te voeren over den financiee- len nood der gemeente Dortmund. De noodtoestand, waarin de gemeente verkeert, is voornamelijk ontstaan door de groote stijging der uitkeeringen aan de werkloozen. In de laatste dagen heeft de regeering de stad geholpen met een be drag van 500.000 Mark, dat echter nau welijks voldoende was om de allernood zakelijkste uitgaven te dekken. Het totaal bedrag, dat voor de maand Januari noo dig is, bedraagt ruim zes millioen mark, waartegenover vermoedelijk slechts een totaal aan inkomsten van 2.6 millioen Mark staat. De overstroomingen in Duitschland. De bijzondere correspondent van het Wolff-bureau in het overstroomde gebied meldt, dat in Eilenburg het water reeds begint te vallen. Tot den spoordijk toe is de streek ge lijk aan een onafzienbare zee. Slechts de toppen der hoornen en de bovenste dee- len der huizen steken nog boven het wa ter uit. De overstrooming in het gebied van de Mulde blijkt een ware ramp te zijn. De schade is nog niet te overzien. Ook het water van de Spree stijgt se dert 24 uur snel, zoodat het Spreewald eveneens door de overstroomingen wordt bedreigd. In Anhalt zijn gistermorgen politietroe- pen aan het werk gezet, aangezien de stad Jessnitz 'en eenige dorpen in groot gevaar verkeeren. Sedert de vroege morgenuren huilen de sirenes over het ondergeloopen land en luiden in alle dorpen de stormklokken. den. Minister-president Stauning ver klaarde, dat de kwestie van een binnen- landsch moratorium reeds in den afge loopen herfst door de regeering is over wogen en dat de beslissing thans zal vallen. De storm. Er woédde gisteren een hevige storm op de Noordzee en langs de geheele Bel gische kust. Vooral onder de schippers- bevolking heerscht ernstige ongerustheid, daar tal van visschersschepen zich op zee bevinden. De mailbooten, die te Plymouth moeten aankomen, hebben draadloos medege deeld, dat zij aanzienlijke vertraging heb ben. De reddingsbooten moesten op S.O.S.- signalen van in nood verkeerende sche pen herhaaldelijk uitvaren. Twee schepen zijn vergaan, doch de bemanning kon worden gered. Een wal- vischvaarder, die door een kruiser van de Atlantische vloot werd gesleept, is op de Midway-rivier gekapseisd. Een lid der bemanning van deze boot wordt vermist en is waarschijnlijk verdronken. De reddingsboot van Soutthend heeft de bemanning van een motoraak gered, die korten tijd later in de Theemsmon- ding zonk. De bemanning was geheel uit geput. Op de Midway is een sloep van den tor pedoboot jager Whirlwind omgeslagen; één matroos verdronk, vijf werden gered. Het vertrek van de Atlantische vloot uit Portsmouth, die gisteren haar voor jaarsmanoeuvres zou beginnen, is een dag uitgesteld. Korte berichten. Twee met revolvers gewapende man nen zijn gisteren een hulp-postkantoor te Roubaix binnengedrongen, maakten zich er meester van 50.000 frank en wisten te ontkomen. In verband met het feit, dat zooveel kinderen te Chicago thans verstoken blij ven van onderwijs, is voorgesteld, dat het onderwijs over de radio zal worden voort gezet. Waar geen radio thuis is, kunnen de kinderen zich bij personen aanmelden die zich bereid hebben verklaard „radio klassen" bij hun huis te organiseeren. Nationaal Crisis-Comité. Het secretariaat van bet Nationaal Crisis-Comité meldt: De gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg hebben een hoeveelheid van 1000 ton eierkolen ter beschikking gesteld van het Nationaal Crisis-Comité. Deze zoo buitengewoon belangrijke gift wordt door het Comité op boogen prijs gesteld en zal zoo spoedig mogelijk ge distribueerd worden. Steun aan de aardappelmeelindustrie. Naar de „Tel." verneemt, beraamt de regeering maatregelen tot steun aan de aardappelmeelindustrie c.a., welke zou den neerkomen op een prijsverhooging van glucose, zoowel buitenlandsche als binnenlandsche. De crisis-invoerwet. De Landelijke Bond van Confectiefabri- kanten te Rotterdam, waarvan de leden sterk betrokken zijn bij de a.s. contingen- teering, heeft zich tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewend met het verzoek, in staat te worden ge steld, bij de bepaling van de invoerscha- len de belangen der Nederlandsche con- fectiefabrikanten te bepleiten. De minister heeft daarop geantwoord, dat hij met belangstelling van het schrij ven van den Landelijken Bond kennis nam en het schrijven zal overleggen aan de ingevolge die wet ingestelde commis sie. Directeur-generaal van handel en nijverheid. Bij Kon. Besl. is dx H. M. Hirschfeld, i te Rotterdam, te rekenen van 28 Decem ber 1931, benoemd tot directeur-generaal van handel en nijverheid. Dr H. M. Hirschfeld studeerde aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam, welke studie hij afsloot met een dissertatie over hot ontstaan van het moderne bankwezen in Nederland. Hij is daarna eenigen tijd werkzaam geweest in het bankwezen hier te lande, waarna hij als secretaris van de directie der Javasche Bank naar Indië is gegaan. Daar heeft hij zich in het bijzonder bezig gehouden met de bestudeering van den oeconomischen toestand van Ned.-Indië en er de leiding van de statistische ai dee ling op zich genomen. De ramp van de Ooievaar. Het lid van den Volksraad van Neder- landsch-Indië, de heer Roep, heeft de volgende schriftelijke vragen tot de regee ring gericht: Was het bureau luchtvaart van het de partement van gouvernementsbedrijven, hetwelk o.m. is belast met de veiligheid van het burgerlijk luchtverkeer, op de hoogte met het resultaat van de genomen proeven met betrekking tot het maximum gewicht, waarbij verkeersvliegtuigen van het type Ooievaar hier te lande (N.-I.) nog aan de internationale eischen betref fende startlengte en stijgvermogen kunnen voldoen, zoo mede met de maxima, welke de K.L.M. na drie proeven voor dit type heeft vastgesteld? Zoo ja, welke maatregelen heeft dat bu reau genomen om de K.L.M. te bewegen het door die maatschappij laatstelijk vast gestelde, niet gedifferentieerde maximum (5250 K.G.) te verlagen tot de limiet, welke blijkens vorenbedoelde proeven hier te lande, resp. te Batavia en te Ban doeng, niet mag worden overschreden? Contlngenteering. Naar de „Volkskr." verneemt, is in voorbereiding een contingenteeringsmaat- regel betreffende den invoer van buiten- landsch vleesch en buitenlandsche boter. Na het ongeval te Smilde. Het Eerste Kamerlid Rugge heeft aan den Minister van waterstaat de volgen de vragen gesteld: Is bet den minister bekend, dat op Dinsdag 29 December, weder een auto in de Smildervaart geraakte, waardoor twee personen het leven verloren en dat in on geveer twee jaar door den toestand van den weg langs de Smildervaart 14 per sonen door auto's in de vaart geraakten en het leven verloren? Is de minister voornemens te bevorde ren, dat ten spoedigste maatregelen wor den getroffen tot verbetering van bedoel den weg? De Koningin als schilderes. H. M. de Koningin heeft het plan op gevat om in het belang van de noodlijden de schilders haar teekeningen en olieverf- schetsen, zoowel hier te lande ais op Hr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1