No. 81 Woensdag 6 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland De worsteling in Mantschoerije. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. -« Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1l regels 11.20, elke regel meer 30 c.t. Bij abonnement belangrijke korting. Het is een eigenaardige toestand in Mantschoerije. Daar wordt nu sinds eenigen tijd een- niet-officiëel geproclameerde oorlog tus schen China en Japan gevoerd, en het is niet onmogelijk, dat uitdezen oorlog al lerlei verwikkelingen zullen voortvloeien. Mantschoerije is weieens de Balkan- zone van Oost-Azië genoemd. Zooals op den Balkan het oorlogsspook telkens weer opduikt, zoo is ook Mant schoerije een bron van twisten, die ge makkelijk meer algemeene uitbarstingen tot gevolg kunnen hebben. „We hebben hier, zegt Baarbé in een zijner interessante overzichten in „Stem men des Tijds", te doen met een gebied, dat van ouds tot China werd gerekend; met een oppervlakte van ongeveer twee maal Duitschland, met een bevolking van ongeveer 30 millioen zielen, en met een ruimte en bestaansmogelijkheid voor wel 100 millioen. De bodem is er vruchtbaar en er is een overvloed van mineralen. De Japansche rechten op Mantschoerije dateeren uit den oorlog met Rusland, toen een groot stuk van den spoorweg dien de Russen hadden aangelegd 640 K.M. aan Japan werd afgestaan. Het noorde lijk stuk, 1725 K.M. bleef als Oost-Chi- neesche spoorweg in Russische handen. De Zuid-Mantschoerij:sche spoorweg is 't centrum geworden van een grootscheep- schen arbeid ginds. De schatting schijnt niet overdreven, dat Japan in totaal wel een paar milliard guldens in de exploi tatie van Zuid-Mantschoerije heeft ge stoken. De bedoeling was, het te veel aan eigen bevolking daarheen te doen emigreeren, doch dat lukte niet. Tegen den Ghinee- schen koelie, die met zooveel minder te vreden is, viel niet te concurreeren. Zelfs de Koreanen met wie Japan het ook probeerde konden tegen de inheemsche bevolking niet op." Dit gaf tot allerlei moeilijkheden aan leiding. „Maar het belangrijkste geschil liep over de spoorlijnen en dat gaf ook aanlei ding tot een niet-officiëel geproclameer- den oorlog, die nü al eenige maanden aan den gang is. China moet men weten is de laat ste jaren begonnen ginds op eigen gelegen heid, spoorwegen aan te leggen, die ten deele concurreerden met de Japansche. Het doel was, een verbinding tot stand te brengen tusschen de Mantschoerijsche lij nen en het overige deel van China, en zoo aan Mantschoerije Chineesche havens te verschaffen. Japan wil, dat deze Chinee sche spoorwegen aan de Japansche on dergeschikt zullen zijn, en daar zij voor een deel met particulier Japansch kapitaal zijn gebouwd, kan men door het eischen van geregelde rentebetaling op de leeningen druk uitoefenen, Want rente betaling is in China een moeilijk werk. Economisch kan Japan het zonder Mant schoerije niet stellen. Op de eilandenrij heeft het voor zijn bijna 70 millioen men- schen geen voldoende bestaan. Nu emi gratie waarheen ook, voorshands ta melijk wel is uitgesloten, moet industri- aliseering uitkomst brengen, doch daar voor is een gebied noodig, waar nog ruimte is, dat voedselvoorraden over heeft en in staat is, fabrikaten af te nemen. Aan al deze voorwaarden voldoet Mant schoerije. Moge dan de Japansche boer er, om het gure klimaat vooral, geen tweede vaderland kunnen vinden, groote kapitalen heeft Japan aangewend voor den mijnbouw, voor de ontwikkeling van de nijverheid en voor den handel. Naarmate nu het land zich onder Ja pansche leiding ontwikkelde, en aan vele honderdduizenden werk en brood kon verschaffen, had er een groote toestroo- ming van Chineezen uit de aangrenzende provincies plaats. Waren er, naar ra ming, op het eind der vorige eeuw nog slechts twee millioen inwoners, thans wordt hun aantal op 30 millioen begroot. Jaarlijks komen er gemiddeld een half millioen bij. Het totaal aantal Japanners is niet veel meer dan een kwart millioen, en dat der Koreanen ongeveer een milli oen. Van dezen toestand trachtte de re geering van Nanking gebruik te maken, door Mantschoerije als een zuiver Chi- neesch gebied op fe eischen." Geen wonder, dat Japan op dit gebied een begeerig oog heeft geslagen. En geen wonder ook, dat het tracht thans zijn slag te slaan. Immers, op d i t oogenblik kan er nog worden geprofiteerd van China's tijdelijke zwakheid, als gevolg van verdeeldheid. Daarbij komt, dat de invloed van den Volkenbond nog betrekkelijk gering blijkt te zijn. En Rusland, dat hier ook belang hebbende is, heeft vooralsnog andere zor gen aan het hoofd. Toch is het volstrekt niet zeker, dat het gelukken zal het conflict te locali- seeren. China en Japan staan als twee mach tige rijken tegenover elkander. En als Rusland de kans schoon ziet, zal het ze ker niet nalaten, zijn gewicht in de schaal te leggen, of althans van de omstandig heden te profiteeren om de revolutie te bevorderen. En dat is te erger nu Europa, ondanks alle conferenties, nog steeds het beeld ver toont van een verscheurd en verdeeld we relddeel, waarvan volstrekt nog niet kan worden gezegd, dat de rechtsorde over de machtsorde heeft gezegevierd. Niet ten onrechte is dan ook gezegd, dat de toekomst van het Verre Oosten een onheilspellend aspect heeft. De beroering in Britsch-lndië. De Britsche militairen ontwikkelen in Indië met het oog op den gespannen toe stand een verscherpte bedrijvigheid ten einde excessen reeds bij voorbaat te ver hinderen. Het vlaggeschip „Effingham" heeft te Ghittagong een afdeeling matro zen en scheepsgeschut aan wal gezet. Een marsch door de straten der stad volgde, waaraan ook werd deelgenomen door de manschappen van het Britsch-Indische leger en de politie. De politie te Calcutta heeft in zestig lokalen van de Congrespartij huiszoeking gedaan en de gebouwen daarna gesloten. Een bekende vrouwelijke agitator is ge arresteerd. Verscheidene Europeanen hebben dreigbrieven ontvangen, waarin hun 24 of 48 uur gelaten wordt om de stad en het land te verlaten of anders zouden ze vermoord worden. Men ziet in de Indische wijken en voorsteden in Cal cutta slechts enkele Europeanen en dan nog onder gewapend geleide. Te Cawnpore is gisteren weer een op tocht met trommels en vaandels gehouden door de jongens van de hoogste klassen der Indische scholen. Op zichzelf zou dit niets beteekenen, maar precies dezelfde soort optocht heeft vorig jaar geleid tot de bloedige onlusten, waarbij meer dan 600 menschen het leven hebben verloren. De optocht droeg duidelijk een uitdagend karakter, maar de politie heeft de jon gens laten zingen en op hun trommels slaan tot ze tenslotte moe werden en naar huis zijn gegaan De gouverneur heeft voor 's avonds ech ter samenscholingen van meer dan zeven personen verboden. In het algemeen heeft men te Nieuw Delhi echter den indruk, dat de bevolking niet te vinden zal zijn voor daden van ter rorisme, al zullen plaatselijke onlusten nog wel hier en daar eenige dagen voort duren. Te Benaris heeft de politie vruchteloos getracht de Gandhistische menigte met den bamboestok uiteen te drijven, die haar met steenen bekogelde, en was ge dwongen van de vuurwapenen gebruik te maken. Men weet niet welke de totale ver liezen der betoogers zijn, maar men ge looft dat er een gedood werd bij een char ge met den bamboestok. Gandhi wordt zeer hoffelijk behandeld in de gevangenis van Jeravda. Hij be schikt over verschillende cellen in het ge deelte, dat gewoonlijk voor de European nen gereserveerd is. Hij slaapt in een cel, voorzien van een bed, een tafel, stoelen, tapijten en boekenrekken en zal weldra zijn eigen geiten hebben. Gedurende een groot deel van den dag zit hij aan zijn spinnewiel. Gisteren heeft hij een pond katoen verwerkt, die hij aan zijn vriend Patel heeft cadeau gedaan. Hij krijgt een speciaal rantsoen geitenmelk Ondanks zijn verblijf in de gevangenis blijft hij zijn sobere gewoonten trouw. Als kussen gebruikt hij de boeken, die hij heeft meegenomen. Hoewel in zijn cel een tafel met stoelen staan, zit hij bij voor keur op den grond en schrijft op zijn' knieën. Het plaatselijk congTes-comité ontwik kelt de grootst mogelijke activiteit bij het nemen van voorbereidende maatregelen voor de campagne tegen de Indische re geering. Zestig oorlogsraden zijn samen gesteld, die elkaar successievelijk zullen opvolgen als de vorige gearresteerd is. Er zal een propaganda gevoerd worden voor het boycotten van overzeesche goe deren. Voorts zal het op ongeoorloofde wijze vervaardigen van zout worden voortge zet. Het congres heeft twee ziekenhuizen met 450 bedden laten inrichten voor de eventueele slachtoffers van de campagne, teneinde te voorkomen, dat haar aanhan gers moeten worden verpleegd in de door de regeering gesteunde ziekenhuizen. De boycot van Engelsche goederen in Britsch-lndië is reeds begonnen. Talrijke katoenfabrieken hebben wegens de arres tatie van Gandhi besloten, geen Engel sche goederen meer te koopen. Ook wil men de reeds in Engeland geplaatste be stellingen voor machines enz. annuleeren. De Scandinavische ministers-conferentie. Omtrent de conferentie der ministers van buitenlandsche zaken der Scandina vische landen, welke vandaag te Kopen hagen begint, meenen de bladen te Stock holm, dat deze conferentie zal dienen ter voorbereiding van een economisch bond genootschap tusschen Engeland en de Scandinavische landen en tot vorming van een gemeenschappelijk valutafront door deze landen. Intusschen wordt er op gewezen, dat de economische belangen van de verschil lende landen zeer uiteenloopen, wat ook oorzaak is geweest, dat het toi nu toe niet gelukt is, de munt-unie tusschen de drie Scandinavische landen te herstellen. Volgens een bericht uit Kopenhagen wordt van bevoegde Deensche zijde te gengesproken, dat op deze conferentie der ministers van buitenlandsche zaken ter stond een Engelsch-Scandinavische valu taconferentie te Londen zal volgen. De misère te Chicago. Tengevolge van de wanhopige finan- cieele positie der stad hebben 14000 on derwijzers van Chicago sedert April geen salaris meer ontvangen. Er is thans bovendien besloten, dat hun salarissen verlaagd zullen worden. De on derwijzers hebben den staat verzocht wet gevende maatregelen te treffen teneinde de scholen gedurende den winter open te kunnen houden. In totaal is de stad Chicago den ondeir- wijzers een bedrag van 20 millioen dol lars aan achterstallige salarissen schul dig, voldoende om de bank van de stad bankroet te laten slaan, wanneer het be drag ineens zou moeten worden betaald. In drie voorsteden van Chicago werden onlangs de scholen reeds voor onbepaal- den tijd gesloten. Thans zijn ook negen avondscholen ge sloten, aangezien er geen geld meer is voor verlichting en verwarming der loka len en voor salarieering van de onderwij zers. Tengevolge van de sluiting van een aantal scholen zijn ongeveer 12000 kin deren zonder onderwijs. Nieuwe onlusten In Syrië. Het officieele Russische telegraafagent- schap „Tass" meldt, dat het in verschil lende deelen van Syrië tot bloedige onlus ten is gekomen. In de nabijheid van Damascus zouden Fransche soldaten twee handgranaten in een menschenmenigte hebben geworpen, waardoor drie personen werden gedood en tien gewond. In de hoofdstad zelf zou de orde slechts door Fransche tanks en pantser-auto's gehandhaafd kunnen zijn. China en Japan. De Japansche troepen zijn van Kirin uit een opmarsch begonnen in Zuidelijke richting. Zij zijn voornemens zich te ver eenigen met de Japansche troepen, die te Sjanhaikwan gelegerd zijn. De berichten uit het Verre Oosten geven uiting aan de vrees voor nieuwe gevech ten. Het hooge water. Het water van de meeste Duitsche ri vieren blijft stijgen. Zeer ernstig is de toe stand in Kurhessen. In het dal van de Fulda en wel in het bijzonder in het Oos ten der stad Melsungen staat over een af stand van verscheidene K.M alles blank. Ook het Zuidelijke gedeelte van de pro vincie Hannover is ernstig geteisterd. Bij Hildesheim zijn hsele straten over stroomd, in sommige huizen staat het wai ter een meter hoog. Het spoorwegverkeer naar Goslar is ten zeerste bemoeilijkt. Een molenaar verdronk doordat de brug waarop hij met nog andere personen stond, werd wegge slagen. De overige personen konden ge red worden. Te Eilenburg verrastte het hooge water een aantal bewoners, die zich met bootjes in veiligheid moesten brengen. Een cellu- loidfabriek en een katoenfabriek moesten hun personeel weer naar huis sturen. Blijkens de berichten over de water standen van den Rijn en de zijrivieren kan worden aangenomen, dat het over- stroomingsgevaar is geweken. De hoogstgelegen stations langs den Boven-Rijn melden reeds weer val van het water. De Donau is sedert gisteren vier meter gestegen. De uiterwaarden staan reeds geheel onder water. Korte berichten. Het vertoonen van een film, betref fende het dagelijksche leven van den Duitschen ex-keizer te Doorn, in een der groote bioscoopzalen te Brussel, werd door het publiek op luid protest onthaald. De bioscoopdirectie is dan ook verplicht ge weest deze film van haar programma af te voeren. De communistische staking in het Roergebied kan als geëindigd beschouwd worden. Het aantal stakers was Dinsdag namelijk zoo gering, dat de communisten zelf de hervatting van den arbeid hebben aanbevolen. De slachtoffers van de instorting op de Karsten-Zentrum-mijn zijn gebor gen. Van de 14 verongelukten zijn er 11 vaders van huisgezinnen. Invoer van pluimvee in België. Uit Brussel wordt gemeld: De staatscourant van gisteren, Dins dag, publiceert een lang minsterieel be sluit waarbij de invoer in België van pluimvee wordt geregeld. Het betreft een verscherping van de controlediensten, in gesteld naar aanleiding van den invoer van besmet pluimvee uit Italië. De invoer van kippen en ander pluim vee uit Nederland, zal voortaan slechts toegelaten zijn langs de stations Selzaete, de Clinge, Esschen, Weelde, Achel, Ha- mont en Visé en langs de havens van Ant werpen, Brugge, Zeebrugge, Gent en Ostende. Per spoor mag de invoer slechts ge schieden op den Dinsdag van elke week, van zonsopgang tot zonsondergang. Langs den waterweg is hij toegelaten op alle werkdagen. De invoerders moeten, ten minste vier en twintig uren vooraf, aan den controle veearts den datum en het uur bekend maken waarop de dieren toekomen aan een der bovengenoemde grensstations. De ingevoerde vogels moeten aangebo den worden in de wagons, geplombeerd en derwijze gesloten, dat het onmogelijk is de dieren weg te nemen of te vervan gen. De zegels mogen slechts weggeno men worden in tegenwoordigheid van den controle-veearts. De vogels mogen slechts tot den invoer toegelaten worden, indien ze vrij bevon den worden van de besmettelijke ziekten, voorzien in artikel 2 van het koninklijk besluit van 29 Aug. 1901, en in het ko ninklijk besluit van 16 Juli 1925. Werkverschaffing binnenschippers. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft de gemeentebesturen gemachtigd, de binnenschippers, die in hun gemeente zijn gedomicilieerd en vra gen om tot de werkverschaffing te wor den toegelaten, op de gewone voorwaar den van de centrale werkverschaffing voor rekening van de gemeente te werk te stellen. Het natianale crisiscomité. Gisteren is ten overstaan van notaris W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst in Den Haag de stichtingsacte van het nationale crisiscamitó verleden. Nederlandsch vee naar Italië. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens bericht van Hr. Ms. ge zantschap te Rome de Italiaansche regee ring, gelet op den vrij gunstigen stand van het mond- en klauwzeer in Neder land, besloten heeft, op aanvraag wod^r- Binnenland. Zware brand te Rotterdam. De malversaties bij den Pensioenraad. Relletjes te Enschedé. Buitenland. De beroering in Britsch-lndië. Onlusten in Syrië. Het hooge water. om invoervergunning voor vee uit Neder land te verieenen. Gemeenten en da éïisis. Het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht zond het navolgende schrij ven aan de gemeentebesturen in dit ge west: „De tegenwoordige tijdsomstandigheden geven ons aanleiding bij eene algemeene aanschrijving als deze uwe aandacht erop te vestigen, dat het noodzakelijk is, dal de gemeenteraden zich meer dan in gexyone tijden de grootste beperking aanleggen bij het toestaan van kapitaaluitgaven. Wij zullen ons toch genoodzaakt zien, om in het belang van de gemeenten toe te zien of in verband met de moeilijkheden op de kapitaalmarkt redelijk uitzicht be staat, dat de dekkingsmiddelen inderdaad beschikbaar zullen zijn. Onder de be staande omstandigheden zullen wij slechts goedkeuring kunnen verieenen aan uitga ven, welke strikt noodzakelijk zijn. Wij roepen uwe medewerking in om te bevorderen, dat bij de raming van nieuwe uitgaven met hetgeen hier is opgemerkt wordt rekening gehouden. Met betrekking tot de uitgaven, welke bereids onder onze goedkeuring op de be grooting voor den loopenden dienst zijn gebracht, spreken wij het vertrouwen uit, dat deze uitgaven nogmaals aan de nieuw ontstane verhoudingen op de kapitaal markt worden getoetst." De reis van den minister van Defensie naar Indië. Het is in de staalkundige geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden voor zoover wij kunnen nagaan de allereerste maal dat een actief werkzaam minister een officieel bezoek aan Indië gaat bren gen, schrijft de „N. R. Ct." Uit hetgeen wij over de voorbereiding tot deze reis vernamen, moeten wij overigens opmaken, dat Zijne Excellentie zich zelf niet bewust geweest is van het precedent-looze van het geval en de reis zelf niet zwaarder opge nomen heeft dan een uitstapje naar de Middellandsche Zee. Dat „Koloniën" dit anders inzag, bleek uit 't officieele bericht, dat men op 2 Jan. onder de Indische te legrammen kon vinden: Aneta verneemt uit Buitenzorg, dat de minister van ko loniën bij den gouverneur-generaal infor meerde, of het bezoek van den minister van defensie hem aangenaam zou zijn, waarop Z.Ex. heeft geantwoord, dat dit bezoek hem zeer welkom zou wezen en hij alles zal doen om het welslagen van de reis te bevorderen." Hervatting van Zuiderzee werkzaam heden. Door de N.V. Maatschappij tot Uitvoe ring van Zuiderzeewerken zijn voor in diensttreding op heden 150 grondwerkers en krammers, alsmede 30 bakkenschip- pers opgeroepen. Hiermede worden de vanaf 24 December tijdelijk stilgelegde werkzaamheden wederom hervat, terwijl, al naarmate de werken zich zullen uitbrei den, het personeel geleidelijk tot volle sterkte zal worden uitgebreid. Daar het weer zich momenteel zoo gunstig laat aanzien, is men er toe overgegaan de wer ken vroeger dan gebruikelijk te hervatten, in tegenstelling met vorige jaren toen vorst en andere omstandigheden zulks verhinderden. Uit de Tilburgsche texfiel-industrie. Sedert Maandag is in de Tilburgsche wollenstoffenindustrie, de loonsverlaging ingegaan. Van de zijde van het N.A.S. waren en kele dagen te voren pamfletten verspreid, waarin tot staking werd aangespoord. Er heeft echter niemand aan dez&n op roep gehoor gegeven. Het gevaar voor een conflict aan de Tilb. Katoenspinnerij, wegens het niet uit betalen der Kerstdagen, is op het laatste oogenblik bezworen kunnen worden. Aan deze fabriek gaat de 5 pet. looas- .week .ia, mmi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1