nze No. 8 1 De worste X Meisjesjurken gelegd, stelde de recherche vest, dat ln enkele gevallen zioh 2000 families hadden gemeld, die het Duitsche kind wilden op nemen. Al die candidaten krijgen een antwoord, waarin f 10 tot f 20 voor de informatie- kosten wordt gevraagd, want een kind van zulke ouders kan maar niet aan den eer ste den beste yvorden toevertrouwd. En inderdaad zenden ongeveer 80 pet. der Nederlandsche families dat geld en hooren nooit meer iets. In een ander geval wordt een afkoop som geëischt, gemiddeld 10.000 tot 20.000 mark. Voor een honderd mark of wat worden arme lieden hun kinderen afhan dig gemaakt, dan worden de papieren van die kinderen vervalscht en worden zij on der allerlei hoogdravende woorden naar Nederlandsche gezinnen gebracht, die er goed voor betalen. Het verschil tusschen „inkoop en verkoop" is voor de zwende laars. Dak van een huis gesoho- v e nZondagavond is het dak ingestort van het perceel 30 Bouwenlouwsteeg te Leiden. Het huis werd bewoond door de weduwe J. Sinteur. Het dak schoof via den voor- en achtergevel van het huis, waardoor de zolder nagenoeg intact bleef. In het huis bevonden zich de weduwe en een vijftal kinderen. De 19-jarige dochter kreeg een steen op het hoofd en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd ter behandeling. Het ongeval wekte in de om geving veel consternatie. Vrouw door een hond gebe ten. Te Diepenheim is een landbouwers vrouw door een hond aangevallen, toen zij pogingen .deed, den hond een haan te ontnemen, die door den viervoeter was gegrepen. De vrouw werd aan een der beenen zoodanig gebeten, dat zij ten gevolge van het vele bloedverlies is over leden. Brand te Blerick. Gisternacht te half twee uur werd de brandweer te Blerick (L.) gealarmeerd voor een zeer zwaren brand, uitgebroken in het huis, bewoond door den heer Wagemans en het gezin Grimmink. Het eerste gezin bestaat uit 4 personen, het tweede uit negen. Het onderhuis bestond uit een café restaurant en woonhuis. Omstreeks half 2 schrok de bovenbewoonster mevr. Grim mink wakker door een luiden knal en het rinkelen van glas. Naar buiten ziende, ontwaarde ze hevige vlammen en zware rookwolken. Nog tijdig kon ze zich met haar man en zeven kinderen van wie het jongste 3 is en de oudste 14 jaren telt, redden. Ook de bewoners van het bene dengedeelte werden gered. Beide inboedels gingen totaal verloren. Tegen de vuurzee was niets te doen. De nevengebouwen en een achtergebouw tje bleven echter gespaard. Diefstal in een kerk. Terwijl de gemeente op Oudejaarsavond in de Ned. Herv. Kerk te Pernis bijeen was, zijn dieven zoo brutaal geweest, te onge veer 8 uur de consistoriekamer binnen te dringen en de drie aldaar staande offer bussen, waarin naar schatting tusschen 400 en 500 gld aanwezig was, mee te ne men, zonder dat iemand er iets van heeft gemerkt. Waarschijnlijk hebben de die ven gebruik gemaakt van een auto, ten minste een der omwonenden heeft om streeks dien tijd een auto hooren stilhou den, doch wijl er meer bij de kerk ston den, daar geen acht op geslagen, denken de, dat het een „laatkomer" was, omdat de godsdienstoefening nog niet lang ge leden was begonnen. Ook geen der pas- seerende personen schijnt eenig vermoe den te hebben gehad, ofschoon de geheele omtrek van het kerkgebouw baadde in 't licht der electrische lampen. In acht maanden tijds is dat nu reeds de vierde maal, dat in dit kerkgebouw is ingebroken en van geen der diefstallen is ook nog maar een spoor van een dader ontdekt. Een „magnetiseur" aan 't werk. De gemeentepolitie te Etten (N. Brabant) heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren M., uit Breda, die zich uit gaf als magnetiseur. Het trok den laat- sten tijd de aandacht, dat een arme vrouw op verschillende plaatsen geld trachtte te leenen tot een bedrag van f 200. Toen men haar naar de oorzaak vroeg, deelde zij mede, dat meneer M. haar beloofd had, haar man, een ongeneeslijk krankzinnige, die te Vught verpleegd wordt, binnen 14 dagen volkomen te genezen. Maar, dat kostte f200, en die moesten vooruit be taald worden. Al spoedig kwamen nu meerdere staaltjes voor den dag van de „kunde" van den magnetiseur en de er gerlijke lichtgeloovigheid van het publiek. Overal wist meneer raad op. Hij zou hardnekkige keelkwalen genezen, opge trokken beenen hun normale lengte terug geven. Maar alle gevallen moesten vooruit betaald worden; f 100 was wel het minste honorarium, dat meneer zich liet welgevallen. Volgde geen succes, dan werd het bedrag terugbetaald, natuurlijk na aftrek van de gemaakte onkosten. Deze waren echter schrikbarend hoog; minstens gelijk aan de vooruitbetaalde som. Natuurlijk stelden meerdere eenvou dige lieden vertrouwen in den magneti seur, en gingen links en rechts er op uit, om het gevraagde bedrag bij elkaar ge leend te krijgen. Dat succes tot dusverre ten eenenmale uitbleef, behoeft wel niet gezegd te worden. Thans is tegen den „magnetiseur" pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl hij heeft af te wachten, of de manier, waarop hij aan zijn „honorarium" kwam, niet als op lichting gekwalificeerd wordt. LOOP DER BEVOLK8NO. 1 Januari 1931 Geboren Gevestigd TJ Overleden Vertrokken 1 Januari 1932 GEMEENTE M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal Terneuzen 5276 5182 10458 120 79 199 281 303 584 76 49 41 90 322 323 645 5306 5200 10506 Rilland-Bath 1054 965 2019 15 24 39 29 38 67 9 8 17 30 49 79 1059 970 2029 Biggekerke 443 435 878 15 11 26 18 18 36 5 6 6 12 26 15 41 444 443 887 Kapelle 1423 1375 2798 33 24 57 59 72 131 29 11 14 25 70 90 160 1434 1367 2801 Stoppeldijk 794 712 1506 16 16 32 29 37 66 14 14 9 23 54 55 109 771 701 1472 Zaamslag 1779 1814 3593 45 35 80 55 72 127 22 19 15 34 64 86 150 1796 1820 3616 Vrouwepolder 539 498 1037 12 11 23 17 13 30 4 5 9 25 14 39 539 503 1042 Axel 3082 2978 6060 64 56 120 173 177 350 43 24 31 55 141 148 289 3154 3032 6186 Oosterland 1954 1908 Arrestant op zijn sokken er van door. In een der politiebureaus te Rotterdam bevond zich een arrestant die verdacht werd een inbraak op zijn geweten te hebben. Nadat hij bij den dienstdoenden inspecteur van politie ge durende eenigen tijd verhoord was, kreeg een der agenten opdracht den arrestant weer naar zijn cel terug te brengen. Zoo geschiedde. Beneden gekomen bij de agen- tenwacht wierp de arrestant een begeeri- gen blik door de glazen tochtdeuren naar buiten, waar de blijde vrijheid hem lokte. Met één duw ontrukte hij zich aan den greep van den agent, die daardoor tegen een der ruiten tuimelde en lichte ver wondingen bekwam, en met een paar sprongen stond hij buiten in de vrij heid al was het dan ook op zijn sokken. Het ruitengerinkel had de aan dacht der agenten in het wachtlokaal getrokken en in een oogwenk snelden zij naar buiten om den vluchteling te ach terhalen. De ijzal had de straten echtei tot één spiegelglad vlak gemaakt en dit kwam den achtervolgers nu niet bepaald van pas. De eene agent na den anderen rolde over de straat, terwijl de man op sokken louter en alleen aan dit schoeisel zijn aanvankelijk voorspoedige ontvluch ting dankte. De agenten werden gedwon gen hun pogingen op te geven. De glad heid van arrestant en straat was hun te machtig. Lang heeft de man zich ech ter niet over zijn vrijheid kunnen verheu gen. Hij is opnieuw opgespoord en in het politiebureau opgesloten. (Tel.) Mislukte overval te Nijme- g e n. Zaterdagavond om elf uur heeft, naar de Tel. meldt, een overval plaats gehad in de woning van mej. v. M. op Achter Valburg, een straat met onaanzien lijke huisjes "te Nijmegen. Mej. v. M. had zich op genoemd tijdstip reeds ter ruste begeven, toen er aan de deur der woning werd geklopt en een onbekend persoon de slaapkamer binnen trad. De man droeg een zwart masker en bewoog zich, daar hij op gymnastiekschoe nen ging, vrijwel geruischloos. Hij na'derde het bed, waarin de vrouw gelegen was en stelde vervolgens de vraag: „Is v. d. K. thuis?" Op hot ontkennende antwoord van mej. v. M. riep de onbekende uit: „Dan zu! je me 16 gulden geven." De vrouw, nog steeds te bed liggende, antwoordde geen geld in huis te hebben. Plotseling stortte daarop de onverlaat zich op haar en greep haar bij de keel. Mej. v. M. verloor echter haar koel bloedigheid niet, wist zich los- te rukken en sprong het bed uit. De man, blijkbaar verrast door deze tegenweer, trok zich eenige schreden terug en schreeuwde ver volgens, met geweld met de vuist op tafel slaand: „Ik kom direct terug en je zult zorgen dat het in orde is." Mej. v. M. bleek echter voor geen klein geruchtje vervaard, greep een pook en wierp die den indringer naar het hoofd, waarop de man ijlings uit de wo ning vluchtte Mej. v. M. heeft hem niet weer gezien; blijkbaar was hem een al te warme ontvangst bereid. Aanrander gearresteerd. Door de politie is te Wagenborgen (Gr.) aangehouden zekere H. J. G. die er van verdacht wordt, meisjes aangerand te hebben. De aangehoudene heeft een vol ledige bekentenis afgelegd en tevens mee gedeeld, dat hij in de Ned. Kerk te Nieu- wolda eenige offerbussen had gelicht. Moordaanslag. Gistermorgen plm. elf uur vervoegde zich aan het per ceel aan de Eiklaan 71 te Rijswijk (Z.-H.) een 24-jarige man, wonende in Den Haag, die de 18-jarige dienstbode wenschte te spreken. Nadat zij oorspronkelijk had ge weigerd hem te woord te staan, omdat zij den vorigen dag haar verloving met hem had verbroken, kwam zij op zijn herhaald aandringen toch naar beneden, omdat hij, naar hij zeide, een boodschap van haar moeder had. Plotseling hoorden de bewoners van het perceel een vreeselijk gegil en zagen zij het meisje bloedend aan gelaat en handen de keuken invluchten. Het bleek, dat zij zware snijwonden aan gelaat en handen had gekregen. Nadat een nood verband gelegd was, is het meisje per auto naar het ziekenhuis overgebracht. De dader was hard weggeloopen, doch werd achtervolgd door een zoon des hui zes, waarna hij in een perceel in de Eschdoornstraat vluchtte, waar hij door de politie kon worden gearresteerd. De verwondingen zijn toegebracht met een scheermes. De omstandigheid, dat het mes afbrak en het meisje de handen voor het gezicht hield, heeft erger gevolgen voorkomen. („Tel.") Roofoverval gefingeerd. Begin December heeft zich op den Ouden Scheveningschen Weg te Den Haag, al thans naar de hoofdpersoon verklaarde, een roofoverval afgespeeld. In het begin van den avond wandelde een Franschman, volgens zijn verklaring, van Sohevenin- gen naar den Haag, en werd op den hoogen weg naast den Ouden Schevening schen Weg plotseling aangevallen. Hem werd de mond gesnoerd met een zakdoek en hij werd daarop beroofd van zijn porte feuille. Feu loopjongen vond hem in de struiken liggen en waarschuwde een agent. Zooals wij destijds reeds gemeld heb ben, waren er verschillende punten in deze zaak, die haar niet zeer geloofwaar dig maakten. De Franschman woonde in een hotel te Rotterdam en was naar Den Haag gekomen, om hier met een no taris te spreken over een erfeniskwes tie. Verscheidene jaren geleden had hij in abnormale betrekkingen gestaan tot een lid van een bekende Nederlandsche familie; de elflater had hem en zijn broer een belangrijk maandgeld bij1 testament vermaakt. Executeur testamentair was- een Haagsch notaris. Toen de franken begon nen te dalen en de lijfrente niet meer voldoende was om van te leven, heeft de Franschman, zekere B., zich tot den Haag- schen notaris gewend en dezen ge vraagd de lijfrente te veranderen in een som ineens^ dadelijk aan hem uit te beta len. De afkoop is tot stand gekomen tegen een zeer belangrijk bedrag. Maar, zooals B, leefde, was zelfs dit zeer belangrijke bedrag niet voldoende om het langer dan een paar jaar vol te houden. (Leeftijd ongeveer 16 jaar.) B.W. 92 C.M., T.W. 76 C.M., H.T/. 100 C.M., L 110. We geven hierbij het patroon van model A. Hiervoor heeft men noodlg 2.75 h 3 M. 140 c.M. breed of 5 M. A 70 c.M. breed. Eerst iets over de afwerking. Wanneer de stof weinig rafelt, kan men de naden uittanden. Anders wordt de rafel omge stikt of omgenaald. Dit laatste gebeurt altijd bij armsgaten en meestal bij het aanzetten van rok en lijf. Als de naden hol loopen, geeft men knipjes voor het trekken. Altijd dadelijk de naden strijken. a. Schouders en zijnaden dichtstikken. 0. Zijnaden van het heupstuk dicht stikken Aan den binnenkant of verkeer den kant kan men op afstanden van bijna 4 c.M. smalle plooitjes of riggeltjes stikken, dit geeft aan den goeden kant het idee of het alle aparte reepjes zijn. c. Heeft men stof van 140 c.M. breed, dan kan men het klokrokje zonder naden knippen; bij stof van 70 c.M. breed vouwt men de stof dwars en krijgt men zij naden, deze kan men dan dichtstikken. d. Nu wordt het lijfje lngerlmpeld op heupstukwijdte en daarna het lijfje aan het heupstuk gestikt. e. Het klokrokje wordt weer aan het heupstuk gestikt. (De bovenkant van het klokrokje wordt eerst door strijken goed uitgerekt, alvorens men het aanzet,) f. De mouwnaden dichtstikken, onder kant afboren met tres of rafel omslaan en een boorlintje tegen zoomen, daarna mouwen Inzetten. Schouderteeken op den schoudernaad laten vallen. <7. Pelerine afboren met tres of ook met boorlint afwerken, daarna op den hals van de Jurk rijgen. h. Halsbies knippen volgens model. Schoudernaadjes dichtstikken en open- strijken, daarna de bies op den verkeer den kant aan den hals stikken, omvou wen op den kant, naar den goeden kant en op een breedte van 3 c.M. opstikken. i. Onderkant van den rok afwerken gelijk als pelerine. Patronen verkrijgbaar op schrifte lijke aanvrage bij vooruitbeta ling (in postzegels, per postwissel of door storting op giro no. 44455, Bureau de Zeeuw te Goes. Duidelijk langeven welke maat gewenscht wordt. Patronen A en B 0.60. Sosuvecr. AI spoedig «telde de Franeohmari zich wederom in verbinding met den notaris en eischte van hem min of meer onder bedreiging met chantage, opnieuw geld, Begin Pecember heeft de notaris hem van zjjn kantoor laten verwijderen door de politie, toen B, het al te bont maakte. Daarna heeft de Franschman nog gepro beerd in relatie te komen met de familie van zijn overleden vriend, maar deze heeft hem niet ontvangen. Blijkbaar om nu schandaal te verwekken en de familie in opspraak te brengen, heeft B. den over val op den Ouden Scheveningschen Weg gefantaseerd. Fantasiën zijn geen nieuwe uitingen van hem; reeds in 1924, toen hij in België was gearresteerd wegens dief stal, disohte hij een verhaal op, dat zijn overleden vriend, Nederlandsch diplomaat moest zijn geweest en in die functie op zienbarend spionnagewerk zou hebben verricht. Zijn overleden vriend is echter nimmer in diplomatieken dienst geweest. Naar verluidt is in het ziekenhuis ge bleken, dat B. een gevaarlijk simulant is. Eind December is hij dan ook door Buitenlandsche Zaken over de grens ge zet. De politie had aangetoond, dat er van een overval op hem niets waar was. Ontduiking van benzine belasting. Te Haastrecht hebben de Rijksambtenaren uit Gouda in samenwer king met de Haastrechtsche politie, ruim 500 liter niet aangegeven benzine opge spoord. De heer B. had zijn voorraad benzine bij diverse personen ondergebracht en zorg gedragen, dat bij minder in voorraad had dan de toegestane 200 K.G. Het was de politie te Haastrecht echter niet ont gaan, dat er met vaten benzine was ge scharreld. Na ingesteld onderzoek hebben de Rijksambtenaren der invoerrechten en accijnzen te Gouda in samenwerking met de politie te Haastrecht op den morgen van 3 Januari reeds vroeg de voorraden van den heer B. opgespoord en deze heeft alsnog onder dwang zijn gezamen- lijken voorraad aangegeven voor de hef fing van het bijzonder invoerrecht, terwijl hem tevens proces-verbaal van bekeuring is aangezegd. De voorraad bedroeg ruim 1800 K.G. (plm. 2500 L.). Den heer E. verging het niet beter. Ook deze werd gedwongen, aangifte t/< doen van een voorraad van bijna loOO Kr (plm. 2200 liter) deels bij' anderen onder gebracht. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. Verder is bekeurd de beer K., die zijn voorraad van bijna 300 K.G. (plm. 400 L.) eveneens bij anderen bad opgeslagen. Brand. Gisterennacht is brand ■uitgebroken in het café-restaurant „De lieve witte engel" te Hoorn. Met vijf stralen werd het vuur door de brandweer, die spoedig aanwezig was, aangetast. Na zwaren strijd, de brand werd door den feilen wind hevig aangewakkerd kon de brandweer het vuur blusschen. De beide bovenste verdiepingen van het pand zijn totaal uitgebrand. De zaal be neden kreeg zeer veel vuur- en water schade. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te wijten aan kortsluiting. - Hoogwater in hetNoorden. Tengevolge van de aanhoudende regens is in het Groninger Oldambt het wator zoo gestegen, dat de gemalen de ontzaglijke hoeveelheden niet kunnen verwerken en het land onderloopt. Niettemin werpen de gezamenlijke stoomgemalen niet minder dan 1800 kub. meter water per minuut in het boezem kanaal, terwijl bovendien het nieuwe ge maal de „Cremer" daar nog 1000 kub. M. bijvoegt. Men heeft maatregelen genomen ter keering van het water. Wat Friesland betreft, daar is het boe zemwater zóó hoog, dat het gemaal te Lemmer heden in werking zal moeten worden gesteld. Dat is teekenend voor den toestand, want het gebeurt betrekke lijk zelden, dat dit provinciaal stoomge maal to actie komt. Op 24 Augustus, j.l. was het stopgezet. In de provincie Groningen zag de toe stand er gisteren het bedenkelijkst uit in de omgeving van het Schildmeer. Dit meer, dat ten Zuiden van Appingedam ligt, was geheel volgeloopen. Het water stond tot aan den dijkrand, daar het water werd aangevoerd van de zijde van Tjuchgem en Meedhuizen door het Afwa teringskanaal. Het sterkst stond de druk op den Zuidelijken dijk van het meer, tus schen Noordbroek en Siddeburen. De Westelijke wind joeg het water en het gevolg was, dat een groot gat werd gesla gen in den dijk van den Veentjerpolder. Het water stroomde met groote kracht den polder to. Onmiddellijk werden de ingelanden op geroepen -en zeer snel was hulp aanwezig. Met man en macht heeft men gepoogd het gat te dichten. Maar zóó hevig drong het water op, dat balken, zandzakken en planken, die den vloed moesten keer en, telkens weer werden weggeslagen. Door het water ^ijn verschillende hui zen geïsoleerd, maar gevaar voor de be woners valt voorloopig niet te duchten. Voorts heeft men veel overlast van het water gehad ten Zuiden van de stad Groningen. Naast de Eelderpolder, die grenst aan het stadspark van Groningen wordt een nieuwe polder gemaakt. Van morgen is daar een dam doorgebroken en gedeeltelijk weggespoeld. Dm gebeelen dag is men hard aan het werk geweest en tegen den avond was de toestand in zoo verre overwonnen, dat de dam, die in den loop van dm middag was voorzien, het hield, zoodat vermoedelijk hier niet direct gevaar meer te duchten valt. Noch tans is er den geheelen nacht bewaking bij de bedreigde punten gebleven. A Dire Bureau: Tel.: Redact Pos Bijka Firma F. P. Het is ee Mantschoerij Daar wor niet-officiëel schen China niet onmogel lerlei verwik Mantschoe zóne van Oo Zooals op telkens weer schoerije ee makkelijk m tot gevolg k „We hebb zijner intere men des Tij dat van oud met een opp maal Duitscl ongeveer 30 ruimte en b 100 millioen. en er is een De Japans dateeren uit een groot stu Russen hadd aan Japan lijk stuk, 17 neesche spo~ De Zuid-Ma centrum gew schen arbeid niet overdrev een paar m' tatie van Z stoken. De bedoeli bevolking d doch dat lu schen koelie, vred'en is, vi de Koreanen probeerde bevolking nie Dit gaf tot leiding. „Maar het over de spoor ding tot een den oorlog, den gang is. China ste jaren beg heid, spoorw deele concu Het doel was brengen tussc nen en het ov aan Mantsch verschaffen, sche spoorwe dergeschikt z een deel met kapitaal zijn eischen van de leeningen betaling is i Economisch schoerije niet heeft het voo schen geen v gratie w~ melijk wel is aliseering uit voor is een ruimte is, dat en in staat i Aan al deze schoerije. Mo er, om het tweede vader" kapitalen he den mijnbou de nijverheid Naarmate pansche leidi honderdduize verschaffen, ming van Ghi provincies pl ming, op het slechts twee wordt hun aa Jaarlijks k millioen bij. is niet veel m en dat der K oen. Van dez geering van door Mantsc neesch gebied Geen wond een begeerig En geen thans zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6