UIS' No. 80 Dinsdag 5 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland TE ftSCHE ORST EERSTE BLAD. MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! ~*i Binnenland. ÏS-1NSPAN; agtafel Is oor allen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Regeering en crisis. Buitenland. Wat de borstel is tanden - Belangrijkste Nieuws. mveehouderij op denken over de en te ontcijferen, k op taalfouten ilf ook met hoo- een stukje dun rijgt met potlood luidt: „Geachte J s.v.p. een mid- ït een witte leg- veest weer beter uppel is gewor- dan zit men st het mij dubbel geval, waar de ar hard noodig >en. Ik weet niet was en nu weer, .uberculose heel it, maar er kun- lijn. brieven die de ne lezer wil een md beginnen en oover ik uit den Jen chaos wijs ebied, raad ik U op dit gebied te uders daar heb- zich staande te U een kans zou Het zou U ook Ik zie in Frank- ook alleen voor plaatselijke om- De tijd is te on- ed thans ergens tn. Wie er in zit trachten er van aar wie er nog t te blijven. Dit- m lezer die me om een eenden- ;e om de goed eren, doch niet niet voor de Ziedaar werke reschouwing op lat dit niet aan weten de lezers Ik heb al jaren Lat het met de ten weg op kon kippen kwamen ïun invoer gin- TE HENNEPE. straffende, kun- worden gezon- Diergaardesin- tzegel voor ant- vermelden. L. VAN DER ïens om op Januari 1932, in „Mercurius", Middelburg, erkoopen: TUIN aan de 244 te Middel- 70 centiaren, gen gebruik, ge- voor ƒ2.per gs vóór den ver- 12 en van 24 n een bewijs van ere inlichtingen :antore van ge- JSf WERKUM te op NUARI 1932, verzoeke van ERMAN, op de Zanddijk te Ier- eld, publiek ver- eelen jaard (afta~ds), ilfvaars, 2 Jaar- arling Vaars, 8 ivarkens, :0 n, Driewielskar, omeet), Melotte- epbord, Sleeper, en (Vleeschhou- eeschblok, Lad- Vorken, Rijven, rtij Mangels en rder zal worden dan andere, i 100 jaar. winkelier. ^"V Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'He Zeeuw VERSCHIJNT ELKHN WEF15AG. ctstvw-. -,~w Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentien: 1—1 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Aan critiek op het optreden der Re geering ten opzichte van de moeilijkheden als gevolg van de crisis heeft het niet ont broken de laatste maanden. Het was trouwens niet anders te ver wachten. De crissis grijpt diep in in het leven. Geen enkele tqk van bedrijf wordt ge spaard. Geen volksgroep, die niet de na~ deelige gevolgen van de crisis onder vindt. Het geheele lichaam lijdt en alle leden lijden mede. En er is geen regeering, die in staat ia de oorzaken of de gevolgen van de crisis weg te nemen. Geen wonder, dat, vooral nu het helaas gewoonte is geworden om alles van de Regeering te eischen en te verwachten en er bovendien niet weinigen ziju, die zelfs uit een crisis als thans ons volks leven bedreigt, gaarne politieke winst zou den slaan, de critiek niet achterwege blijft Wie echter billijk wil oordeelen en re kening houdt met bet feit, dat ook het kunnen van de Regeering niet onbeperkt is, zal moeten toegeven, dat zij' volstrekt niet beeft stil gezeten, maar dat er in overleg met het parlement zeer veel gedaan werd en wordt, om de gevolgen van de crisis te verzachten. De „Maasbode" beeft de moeite gedaan eens na te gaan, wat er zooal bereikt werd en kon daarbij wijzen op de volgen de punten: 1. Er komt een Departement voor Eco nomische Zaken, waaronder de Econo mische Voorlichtingsdienst en bet Cen traal Bureau voor de Statistiek zullen ressorteeren. 2. Landbouw, Handel en Nijverheid komen in één hand. 3. Aangenomen werd het contingent©©-- rings-wetsontwerp, waardoor de Regee ring groote bevoegdheden verwierf, waar door zij aan de nooden van landbouw, tuinbouw, veeteelt en industrie kan tege moet komen, door deu te grooten invoer te beperken. 4. Aangenomen ook werd een wetsont werp tot regeling van den uitvoer. 5. De crisis-commissie-Kan zou niet het karakter dragen van een loonsverla- gings-commissie. 6. De Directie van den Arbeid stelde een enquête in naar den bedrijfstoestand. 7. Door de Centrale Commissie voor de Statistiek werd op verzoek van den Hoo- gen Raad van Arbeid in studie genomen een onderzoek naar de verhouding tue- scben arbeidsloon en kostprijs. 8. Wederom werd ingesteld een Com missie voor de exp ortcrediet-garanties. 9. Besprekingen werden gevoerd met den Middenstandsraad, teneinde de kos ten van het levensonderhoud te doen da len. 10. Het Nederlandsch Fabrikaat wordt bevorderd door de Rijkscommissie voor Werkverruiming door een subsidie van f 100.000 voor een reclame-campagne en door een subsidie van f 10.000 voor een Commissie inzake de staal-industrie. 11. Een steun van 4.5 millioen gulden zal als credietverleening gegeven worden aan de Veenkoloniën. 12. Verhoogde steun (van 7 op 14 mil lioen gulden gebracht) zal aan den sui- kerbietenbouw worden gegeven. 13. Tijdelijke vrachtprijsverlaging voor de vroege aardappelen. 14. Steun aan de buonenlandsche tar- weteelt. 15. Steun, als maatregel van werkver schaffing, aan de vlasbewerking. 16. Crediet aan den tuinbouw in Noord- Holland van f 700.000. 17. Crediet aan de kweekers te Bree- zand van een halve ton. 18. Invoerrechten op aardappelen, paar den en vleesch. 19. Toegezegd werd verlaging van de vrachttarieven der spoorwegen voor den groentevervoer. 20. In overweging zijn nog maatrege len ten behoeve van rogge en haver. 21. De uitkeeringen uit de werklozen kassen der landarbeiders werden met zes weken verlengd. 22. De Regeering zal de gemeenten dringen, en desnoods zelfs dwingen, om voldoende steunregelingen te stichten, ook in plattelandsgemeenten. 23. Ingediend is een ontwerp-anti-dum- pingswet. 24. De salariskorting der ambtenaren zal niet ingaan met 1 Januari, maar op 1 Maart, zoodat zij, die hun salaris per maand ontvangen, haar eerst 31 Maart, dus als de winter voorbij is, zullen voe len. 25. Bij tusschentijdsche eenigszins aan zienlijke stijging der indexcijfers, zal de salarisregeling worden herzien. Dat is nog niet zoo weinig. Natuurlijk valt er nog wel wat te cri- tiseeren. De beste stuurlui hebben altijd aan den wal gestaan en ze staan daar nog. Maar wie onbevangen oordeelt, zal moeten erkennen, dat de Regeering waar lijk niet heeft stil gezeten en dat veel werd gedaan en bereikt om de crisisge volgen zooveel mogelijk te verzachten. De toestand in Britsch-lndië. Omtrent de arrestatie van Gandhi wordt nog gemeld, dat het nog donker was, toen de gevangenneming geschiedde. Aan Gandhi werd een half uur toege staan, om zich voor zijn vertrek naar de gevangenis gereed te maken. In het geheel niet ontdaan door zijn arrestatie, schreef de mahatma geduren de de laatste minuten de instructies voor zijn opvolger en luisterde naar het ge zang van zijn volgelingen. Binnen den vastgestelden tijd stelde Gandhi zich ter beschikking van de wach tende politie-officieren. Gandhi's arrestatie geschiedde zander ©enig incident en alleen in tegenwoordig heid van zijn familieleden en aanhangers. Patel, die van 1925 tot 1930 ook voor zitter van het Indische parlement was, geldt sedert jaren als Gandhi's rechter hand. Ook hij is, evenals Gandhi, reeds tot gevangenisstraf veroordeeld. Twee jaren geleden heeft hij den pas sieven tegenstand der bevolking tegen het Britsche gezag in Indië georganiseerd Patel richtte vóór zijn vertrek nog een boodschap tot het volk. „Dit optreden der regeering zal een verwoede oorlog, een oorlog zander par don ten gevolge hebben", aldus Patel. Hij hoopt, dat de natie een uiterste krachts inspanning zal doen, echter zonder ge weld. Te Bombay bleef de markt gesloten en in verschillende steden zijn stakingen uit gebroken. 14 van de 72 spinnerijen der stad, als mede de beurzen van edele metalen, ka toen, graan en andere waarden zijn ge sloten uit protest tegen de arrestatie van Gandhi. De onderkoning heeft vier ordonnan ties uitgevaardigd tegen de burgerlijke ongehoorzaamheid. De eerste verklaart, dat er buitengewone omstandigheden ont staan zijn en geeft speciale volmachten aan de regeering en haar vertegenwoor digers om wet en orde te handhaven, de tweede bevat maatregelen tegenover aansporingen in strijd met de wet, de derde gaat tegen onwettige vereenigingen en de vierde tegen molestaties en boycot. Gisteren is hel in enkele plaatsen tot bloedige botsingen met de politie geko men. In Cawnpore was door de congres- leiders een groote protestvergadering te gen Gandhi's arrestatie georganiseerd, welke door de politie met steun van de cavalerie werd uiteengedreven. In Allaha bad was iedere protestbetooging door de autoriteiten verboden. Er werd toch een optocht gehouden, die tot een ernstige botsing met de politie leidde. Drie perso nen werden gedood, waaronder de direc teur van een postkantoor, en vier demon stranten werden gewond, tijdens een met de lahti uitgevoerde charche. Er zijn zes tig personen gearresteerd, waaronder zich een aantal oongresfoiders Bevindt. Te Bombay is hel tamelijk rustig geble ven, hoerwed er onophoudelijk door de menigte werd gedemonstreerd. Tijdens deze betoogingen galmde voortdurend het woord boycot door de lucht. De oongresbladon melden, dat er zich reeds 15.000 vrijwilligers hebben aange meld. Voorts zijn 270 noodraden gevormd, die de leiding in handen zullen nemen, indien de huidige leiders in hechtenis worden genomen. Zelfs indien eiken dag opnieuw de leiders worden gearresteerd, maakt deze reserve het mogelijk de agi tatie negen maanden voort te zetten. De politie te Cawnpore moest herhaalde malen chargeeren, daar de betoogers na uiteengedreven te zijn, zich in stegen en slobjes weer groepeerden tot een nieu wen optocht van demonstranten. Thans is de slaat van beleg afgekondigd. Te Delhi heeft de politie met stokslagen een menigte van 2000 Indiërs uiteenge jaagd, die een ongeoorloofde vergadering hielden. Drie personen werden gewond, terwijl er drie in hechtenis werden geno men. De regeering neemt allerwegen krach tige maatregelen. Het uitvoerend comité van- het Al-Indische Congres is na de arrestatie van Gandhi on wettig verklaard. Deze door Gandhi ingestelde commissie omvatte de leiders der Indische revo lutionaire beweging. De arrestatie van tal rijke andere congresleiders wordt ver wacht. Waarschijnlijk zal de regeering alle eigendommen van het Congres met inbe grip van de gebouwen in beslag nemen en den Congresleden alle voorrechten ont nemen. De Engelsche politiebeambten in alle Indische steden zijn in het bezit van arrestatiebevelen, waarbij zij gemach tigd worden ieder congreslid desnoods te arresteeren. De regeering van Bihar heeft het pro vinciale congres aldaar onwettig verklaard en do zestien leden gearresteerd. Gandhi is jn dezelfde, cel opgesloten, Ingezonden mededeellngen. dat i 23,43 ca 63 voor Uw keek en Naranjales werden vier personen ge dood en verscheidene gewond. Zweden, Noorwegen en Denemarken. Morgen zal te Kopenhagen een confe rentie plaats hebben van de ministers van buitenlandsche zaken van Zweden, Noor wegen en Denemarken tot gemeenschap pelijke besprekingen van vraagstukken die deze drie landen betreffen. De confe rentie zal 2 a 3 dagen duren. Hoogwater en storm. Uit het Donaugebied, de Allgau, Neder- en Noord-Beieren komen thans steeds meer berichten van hooge waterstanden. Bjjzonder sterk zijn de beken van het Beiersche Woud gestegen. De Weser is in de laatste dagen sterk gestegen. Ook de zrjxivieren van de Weser voeren massa's water mee. De eleotrische centrale in het Weser dal zoo wordt uit Hameln gemeld, is geheel door het water ingesloten. De brandweer en de rijksweer moesten bewoners uit het Oostelijk gedeelte der stad met bootjes uit de overstroomde huizen halen. In de nabijheid van Hasperde zijn 40 40 auto's in het watecr blijven steken. Binnenland. De handelsbetrekkingen met België. De crisis en het bedrijfsleven. Buitenland. Gespannen toestand in Britsch-lndië. Koude, storm en hoog water. Ernstig mijnongeluk in Duitschland. het scheepvaartverkeer ernstige stagnatie ondervindt. Volgens een officieele Russische me- dedeeling bedraagt de begrooting voor het roode leger en voor de marine voor het jaar 1932 1.278 millioen roebel. Boven dien komt op de begrooting voor troepen met bijzondere toestemming een bedrag voor van 118 millioen roebel en voor uit breiding van de luchtvloot 143 millioen roebel. - Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 21 December 2.506.710, het geen een vermindering is van 65.883 ver geleken met de vorige week en een ver meerdering van 98.348 vergeleken met verleden jaar. In Epila, in de provincie Saragossa (Spanje) hebben eenige honderden arbei ders met geweld getracht de suikerfabriek stop te zetten. Toen de burgerwacht in greep, werd door de arbeiders met scherp Ingezonden mededeellngen. waaran big vroeger gevangen zat. Hij heeft zijn spinnewiel, een paar boeken en een paar pannen meegebracht. Dit, is de derde maal, dat Gandhi ge vangenschap moet ondergaan. De eerste maal, in 1919, werd hij tot vele jaren gevangenisstraf veroordeeld doch na twee jaar kreeg hij wegens zijn gezondheidstaet- stand gratie. D'e tweede maal, in 1930, is hij krachtens een regeeringsverordening gedetineerd, zonder gerechtelijke procet- dure en voor onbepaalden tijd. Dit is ook thans het _geval. Die eigenaardige ordon nantie vergunt de regeering personen, die een gevaar voor de gemeenschap zijn voor ombepaalden tijd in verzekerde bewaring te stellen en "dat is thans weder met Gandhi en met den voorzitter van het Nationaal Congres gebeurd. De gestoorde radio-rede van Hindenburg. De aanvankelijk gekoesterde meening, dat de zender te Moskou de Nieuwjaars^ rede van den Duitschen rijkspresident zou hebben gestoord, is onjuist gebleken. Wel iswaar is de storing van communisten uitgegaan, doch de daders hadden de plaats van hun euveldaad heel wat dich ter bij gekozen en wel in de Rudower Strasse in Buckow-Ost, een voorstad van Berlijn, waar de kabel naar den zender te Königswusterbausen loopt. Hier bleek de kabelschacht opengebroken en de ader waarlangs de rede werd doorgegeven, blootgelegd. De daders hebben daarop 'n microfoon op dezen ader gezet en er een Heine rood-front rede voor gehouden. Naar men weet! zijn twee te-legraaf- arbeiders als de vermoedelijke daders aangehouden. Eén hunner is echter al weer losgelaten, zoodat de aanwijzingen van hun schuld niet sterk schijnen te zijn. Valsche mobilisatiegeruchten In België. Sedert eenige dagen doen in België ge ruchten de ronde, volgens welke Frank rijk en België van zin zouden zijn binnen kort tot een militaire mobilisatie over te gaan, ten einde Duitschland te dwingen zijn herstelverplichtingen na te komen Er wordt zelfs gezegd, dat drie militie klassen onverwijld onder de wapenen zouden worden geroepen. De minister van landsverdediging Dens verzekerde, dat deze geruchten niet den minsten grond van waarheid bevatten en dan ook van officieele zijde beslist worden tegengesproken. De revolutie In Argentinië. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de revolutie in Argentinië thans volledig is onderdrukt. Hoewel een honderdtal arrestaties heb ben plaats gehad, zouden de voornaamste leiders erin zijn geslaagd, de wijk te ne men naar Uruguay. Bij botsingen met de politie te La Paz Hot lage gedeelte van Salzhemmendorf is overstroomd. Het plaatsje is van het post en spoorwegverkeer afgesloten. In de nabijheid van FuehLen moesten vele auto's uit het water worden gehaald, terwijl de woningen gedeeltelijk werden ontruimd. Het hooge water in het Ertsgebergte, aldus meldt eem bericht uit Dresden, heeft een stand bereikt, welke nog hooger is dan die van de noodweeroatastrofe in het jSchwarzwass ertal van 6 Juli 1.1. De Mulde is op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden. De laaggele gen huizen zijn overstroomd. Ook te Stihwarzenberg zijn alle laaggele gen huizen door het water overstroomd. Tengevolge van het dooiweer in het bromgebied van de Saaie en haar zijri vieren, zijn de Saaie en de Witte Elster sterk gewassen. Uit Walkenried in den Zuidelijken Harz wordt het hoogste water sinds 1909 gemeld. De brandweer moest des nachts gealarmeerd worden om het vee in veilig heid te brengen. Ook de Wupper heeft hoog water. Uit Hildburghausen wordt gemeld, dat door het plotseling smelten van de sneeuw en den velen regen de rivieren in het Thüringerwoud voortdurend wassen. Van den spoorweg EisfeldUnterneu- brunn is een deel van den spoordijk weg gespoeld, zoodat het verkeer moest war den gestaakt. Tengevolge van hevige aanhoudende regens in de westelijke en zuid-westelijke districten van Schotland, zijn verschei dene rivieren buiten haar oevers getreden. Bebouwde landerijen zijn in meren her vormd. terwijl de straten te Glasgow, Kil marnock en andere plaatsen op kanalen gelijken. Talrijke huizen zijn overstroomd, waar door eenige honderdtallen personen tij delijk dakloos geworden zijta. Vooral op het platteland zijn verschei dene huizen door het water ingesloten. De toestand is echter heden iets ver beterd. De provincie Ancona (Italië) is door een storm geteisterd. De sneeuw is in zulke hoeveelheden ge vallen, dat het verkeer en de telegraaf diensten geheel zijn stilgelegd. Ook de omgeving van Viterbo is door een hevigen orkaan geteisterd. Alle ver bindingen zijn verbroken, terwijl ook de geheele streek in duisternis is gedompeld. Korte berichten. In heel Spanje heerscht een buiten gewone koude. De temperatuur is op vele plaatsen 15 tot 19 gr. onder nul, op eenige plaatsen vriest bet zelfs 25 gr. De Middellandsche Zee wordt door een h«vigen storm getaiprd, waardoor geschoten. Het vuur werd beantwoord, waardoor twee arbeiders werden gedood. Vier arbeiders werden ernstig en een groot aantal licht gewond. De Amerikaansche Senaat heeft een voorstel aangenomen, waarbij verdeeling onder de werkloozen goedgekeurd wordt van 40 millioen bushels tarwe uit de voor raden van de Farmboard. Het voorstel is nog niet in het Huis van Afgevaardigden behandeld. i Naar uit Genève wordt gemeld, re kent men er aldaar op, dat de herstelcon ferentie niet op 18 doch eerst op 25 Ja nuari zal beginnen. Candidaat Indisch ambtenaar. Heit Commissariaat voor Indische Zaken bij het Departement van Koloniën deelt mede, dat in 1932 geen jongelieden zullen worden aangewezen als candidaat Indisch ambtenaar (Indologische studie aan de Rijksuniversiteit te Leiden en Utrecht). Uitvoering Tarwewet. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft het voorstel van de oommissie van advies, om ook na 1 Ja nuari 1932 de thans geldende regeling bet- treffende de uitvoering van de Tarwemet 1931 te oontinueeren, goedgekeurd. De minister wenscht echter een herziening van de regeling in overweging te nemen, indien omstandigheden zich voordoen, welke het wenschelijk of noodzakelijk ma ken, de regeling te wijzigen of aan te vullen. De inwendige toestand der S. D. A. P. Volgens een verslag in het „Volksblad" over een vergadering van het Partpe stuur der S.D.A.P., hield het bestuur zich in uitvoerige beraadslagingen, bezig met den inwendigen toestand van de Partij. Het optreden van den z.g. linkervleugel, als volledige organisatie, die tegenleiding geeft in de Partij, bedreigt thans ernstig de partij eenheid. D e langdurig volgehou den pogingen van het P.B., om, door groo te tegemoetkomendheid aan den „linker vleugel", de verspillende stroomingen in de Partij bijeen te houden, moeten, na het uittreden van p.g. Schmidt uit het Par tpestuur en van de p.g. Schmidt en De Kadt uit de oommissie van redactie van „De Sociaal-Democraat", klaarblijkelijk als mislukt beschouwd worden. Het P.B. is niettemin van oordeel, dat ondanks het bedanken van de p.g. Schmidt en De Kadt als leden van de redactie-commissie van „De Sociaal-De mocraat", het karakter van dit weekblad als algemeen discussie- en voorlichtings orgaan der Partij, gehandhaafd blijft. Het P.B. bestest de bsstesneta vacature® in de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1