p No. 77 Donderdag 31 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes BANK VOOR ZEELAND N.V. - GOES en EERSTE BLAD. BIJ DE JAARWISSELING. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN ipron het spint □it nummer bestaat uit 3 bladen. 1931-1932. SAFE-LOKETTEN ALLE per 1 Januari vervallende worden verzilverd door in, waardoor het jgt en de groei zeer benadeeld mits zij zorg- m dus alle tak- [ochtigd, een af- De in zwarte :en zoo veelvul- zoo schadelijke iet een 7 Yi pet. lende bestreden, sen goeden oogst :elijk te achten. |truiken moet in iet midden van rorden gaarne tenziektenkundi- en door de bij I ambtenaren. |delburg. ir. |ec. 1931. waren gedag- te Kruiningen, Abraham Mie- 5 d. h. Ier, te Souburg, |beleediging van 5 d. h. lecht te Middel- 2 planken, toe- louthandel v.b. uitspr. f 10 of Irker te St. Jan- aemen door een bankbiljet van H- Breyaert, lev. str. met ge in te Philippine, In zijn eehtge- glasruiten in de te Terneuzen. 110 d. b. poep te Middel- bloemen, toe- fonbebel. 10 d. h. zonder vaste |tal van twee toebehoorende 10 d. h. Jep te Zierikzee, J. Zwarte. 5 d. h. te Bruinisse, Cornelis Kik. litspr. f 10 of 5 |te Cadzand, we- is Rijk. 5 d. h. pchilder, zonder vernieling van |cel van het po en openbare leid te Middel- 10 d. h. |iddelburg. 23 Dec. 1931. [iddelburg heeft een bocht hin de rechterzijde S., te Middel- iig zonder spie- f 5 of 5 d. h.; it of reflector: 2 d. h.; Ie K., te Vlissin- luig zonder rij- rg f 3 of 3 d. h.; J of 3 d. h.; lig zonder num- Idelburg f3 of b f 3 of 3 d. h.; tuig zonder dat llicht is nummer lelburg f 3 of 3 lig op zoodanige felheid, dat dè wordt in ge- 3t. Laurens 1*5 jwiel geen ge- bevoegd amb- F. A., te 0. en r*' Motorrijtuig niet likers niet wor- Üt motorrijtuig 1. H., te Vlis- Ing van daartoe ïerbewijs ver- |lissingen f 5 of te St. Laurens eken en rapen: tree maal f 5 of ig een trekdier Iden leeftjjd van Gh. R., te N. en Direoteur-Hoofdredacteuri R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. G455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT RLKEN WSRS5A®. Abocnemeietsjss'Js; Per 3 maanden, franco per posts f 3.~> Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Wij waken bij de stervenssponde Van 't oude, afgeleefde jaar. De klok wijst dra zijn laatste stonde Den doode wacbt de zwarte baar. We naderen weer snel bet moment van de wisseling der jaren. Het oude jaar is zooals Gezelle zong gekist, genageld en begraven; en 't nieuwe, kort nadien, kwam schielijk aan te draven. In ons vorig jaaroverzicht hebben wij het jaar 1930 gekarakteriseerd als een tijdperk van onrust en spanning. Eb zooals het was in 1930, zoo is bet ook geweest in bet jaar dat voorbij ging en dat thans op zijn beurt weer oud is ge worden. Alleen met dit verschil misschien, dat de onrust grooter was en dat over de ge- heele wereld de spanning is vermeerderd. De hoop van vele optimisten, dat we met een crisis van voorbijgaanden aard te doen hadden en dat spoedig weer een tijd van opleving zou aanbreken, is niet vervuld. Er werden anders zulke scboone illu sies gekoesterd. Zeker, de groote wereldoorlog was een geweldige verschrikking en de gevolgen van dien strijd waren ontzettend, maar toch, 't ging nu in de goede richting: door de diepte naar de hoogte, uit de donkerheid naar het licht. Edeler en beter, zoo waande men, was de mensch uit den smeltkroes van den wereldkrijg te voorschijn gekomen. De vredesgedachte had nu de overhand ge kregen en de oorlogsgezindheid zou wor den uitgebannen. Vijandschap en haat zouden plaats maken voor vriendschap en liefde; de tegenstellingen zouden verdwij nen en men begon reeds te droomen van een Statenbond van Europa, die, wie weet, zou uitgroeien tot een wereld-sta tenbond, waarin vrede en gerechtigheid elkaar zouden ontmoeten, en waar de grootheid van den mensch geprezen zou worden en het Woord van God gelogenstraft. Schoone droomen werden gedroomd. Er werden plannen gesmeed voor een her haling van Babel's torenbouw, niet om de eere des Heeren uit te roepen en de grootheid van den te Bethlehem geboren Koning te vermelden, maar om een naam te maken voor den mensch. Maar op wreede wijze zijn deze illusies verstoord. Het jaar 1931 beteekende voor de menschheid niet een tijdperk van opgang maar van teruggang, van zorg en druk. En de spanning is zóó groot ge worden, dat het soms wel schijnt, dat al leen een geweldige uitbarsting weer ont spanning kan brengen, terwijl de onrust onder de volken grooter is dan ooit te voren. Wij behoeven om dit te laten uitkomen niet de verschillende landen de revue te laten passeeren. Slechts enkele aanwijzingen zijn hier voldoende. Duitschland, om daarmede te be ginnen, dat er na de aanvaarding van het Young-plan weer bovenop scheen te zul len komen, zit zoo mogelijk nog dieper in den put dan voorheen. Noodverordeningen, die heel het leven aan banden leggen en die onder het kei zerlijk bewind ondenkbaar zouden zijn, worden nu geaccepteerd en zelfs door de Soc. Democraten uit vrees voor erger, zon der tegenspreken aanvaard. Als gevolg daarvan komt thans niet tot uiting wat er leeft bij het volk, maar dat er een geweldige spanning heerscht, blijkt wel uit de toenemende macht van de Nat. Socialisten aan de eene en van de Com munisten aan den anderen kant. De onrust en spanning zijn hier ove rigens zeer goed te verklaren, als men denkt aan wat er zich op financieel ge bied heeft afgespeeld, zoodat het zelfs noodig bleek de beurzen een tijdlang geslo ten te houden en aan de economische depressie, waaronder het Duitsche volk gebukt gaat, met als gevolg toeneming en verscherping van den socialen nood. In Engeland is misschien de span ning minder groot, maar ook hier is de toestand ver van gunstig. KANTOOR GROOTE MARKT 21 TELEFOON 74 (2 LIJNEN) Deposito, Rekening-Courant, Spaarbank Cheque's op binnen- en buitenland Effecten Coupons, Lossingen Rentevergoedingen vanaf heden: Deposito 1 jaar opzegging 4% Rekening-Courant I °/0 - Vreemd Bank en Munt - 6 maanden opzegging 3 Spaarbank 3.6 't Zou daar zoo goed worden! De Socialisten hadden immers het be wind in handen genomen en zij zouden het Engelsche volk naar een betere toekomst leiden. Wij gaan zoo schreven de Soc.- Dem. bladen en zij meenden het in vollen ernst een grooten tijd tegemoet. Yan het Labour-bewind begint de victorie. De teleurstelling is dan ook wel zeer groot geweest. Het Labour-Kahinet zag zich genoodzaakt krasse maatregelen te nemen, met het gevolg, dat het door de Arbeiderspartij werd losgelaten. Zij was niet tot opofferingen bereid en daar de leiders het kleine partijbelang stelden bo ven het groote volksbelang, kon een con flict niet uitblijven. Bij de daarop gevolgde verkiezingen werd de Labour-partij ge voelig geslagen, met het resultaat dat ten slotte een Nationaal Kabinet aan het bewind kwam. Daarmee zijn echter de moeilijkheden niet opgelost. De economische crisis waardoor ook dit land geteisterd wordt bleef onvermin derd voortduren, zoodat tenslotte zelfs de goudbasis moest worden losgelaten en nieuwe zorgen zijn gekomen nu de con ferenties met Gandhi mislukten en de spanning tusschen Engeland en Britsch- Indië weer grooter werd. Onrust en spanning: dat geldt van zoo ongeveer alle landen. Aan pogingen om daarin verandering en verbetering te brengen heeft het niet ontbroken. In conferenties zonder tal zijn de lei dende mannen van het volkenleven bijeen geweest om middelen tot verbetering te beramen, maar het resultaat van dat alles is zeer gering. Als de voornaamste oorzaken daarvan zijn aangegeven het gebrek aan vertrou wen tusschen de volken en de economi sche oorlog die door alle landen wordt gevoerd. Alle pogingen om daarin verandering te brengen hebben tot nu toe gefaald. Het wantrouwen is gebleven, de naijver is niet verminderd en ondanks alle mooie woorden op de verschillende conferenties gesproken gaat men overal voort met het bouwen van de tariefmuren. Daarbij komt nog de chaotische toe stand in China dat terwijl de burger oorlog nog woedde met Japan slaags raakte en in Rusland het goddelooze Bolsjewistische gruwelbewind, dat met niets ontziende haat woedt tegen God en zijn dienst en dat oorzaak is, dat het nor male handelsverkeer hopeloos is ver stoord. Wij zouden zoo door kunnen gaan. We zouden kunnen wijzen op de economische crisis in Amerika, op de onrust in ver schillende Zuid-Amerikaansche Staten, op de revolutie in Spanje, die het Ko ningshuis ten val bracht, maar wat we opmerkten is voldoende om duidelijk te maken, dat het er bij het einde van 1931 donker uitziet in de wereld. Er worden nu weer nieuwe conferen ties gehouden. Te Bazel kwam de voorloopige commis sie voor de herstelbetalingen bijeen en straks zal een Regeeringsconferentie ge houden worden om over het lot en de toekomst van Europa te beraadslagen. Of echter belangrijke resultaten bereikt zullen worden? Het woord van Dr Colijn, dat er in vroegeren tijd van vrede geen voorbeelden zijn te vinden van een ver warring als thans heerscht, doet weinig goeds verwachten. Reikhalzend wordt uitgezien naar het dagen van den morgen. Maar het is nog nacht! En: Zoo 't oude was, zoo zal waarschijnlijk 't nieuwe zijn, vervuld van koud en heet, van lieflijkheid en pijn. Letten we nu speciaal op den toestand in ons eigen land, dan zien we, dat er ook hier onrust was en spanning, dat er was verwarring en verdwazing tevens. De economische toestand was in 1931 mede als gevolg van de gebeurtenissen in het buitenland, ver van gunstig. Het bedrijfsleven maakte een slechten tijd door. Dat geldt zoowel van handel en industrie als van land- en tuinbouw. Van alle kanten werd geklaagd over onzekerheid en slapte; handel en verkeer werden door de maatregelen van het bui tenland op alle manieren belemmerd met als gevolg, dat de productie van tal van artikelen niet meer loonend was. Een ander gevolg van dit alles ia de werkloosheid op groote schaal met al de daarmee gepaard gaande droevige ver schijnselen, waarvan door de onruststo kers, die er op af komen als de gieren op het aas, gebruik wordt gemaakt om het zand van ontevredenheid en revolu tie met milde hand uit te strooien. De economische toestand was ook van invloed op het politieke leven. Het extra-parlementaire Kabinet is feitelijk geworden een crisis-Kabinet, dat tal van maatregelen heeft moeten nemen om de gevolgen van de crisis te verzachten. Wij noemen slechts het Tarwewetje, de steunregeling voor de bietencultuur, de aardappel-industtrie en de vlasteelt, de wet tot beperking van den invoer, en de maatregelen die genomen werden om de werkloosheid te beteugelen en de crisis slachtoffers althans eenigermate te hel pen. Om de hieraan verbonden uitgaven al thans ten deele te bestrijden en het ge raamde tekort op de Staatsbegrooting weg te werken, werden opcenten geheven op den cigaretten-accijns, werd een benzine belasting ingevoerd en werd het tarief van invoerrechten eenigermate verhoogd. Tegelijkertijd werd mede uit over weging, dat, indien mogelijk de val van het betaalmiddel moet worden voorko men over heel de linie een salarisver laging van de rijksambtenaren voorbe reid. In hoeverre deze verlaging ook zal wor den toegepast op de ambtenaren van de Provincie en Gemeente, zal nog moeten blijken. Voor een deel hangt dit af van de al of niet tot stand koming van het kortingswetje op de uitkeeringen, terwijl ook 't verstrekken van kasgeldleeningen met hulp van het Rijk hier van invloed' kan zijn. Dat er naast de stoffelijke, ook zedelijke en geestelijke nood is, blijkt mede uit het wetsvoorstel van Minister Donner inzake de strafbaarstelling van de smalende Godslastering. 't Is een droevig verschijnsel, dat zulk een ontwerp noodzakelijk is, maar aan den anderen kant stemt het tot blijdschap dat we een Regeering bezitten, die niet aarzelt zoo noodig maatregelen als deze te nemen. Dat de toestand ook in ons land ern stig is kan overigens blijken uit het feit, dat meerdere banken genoodzaakt war ren hare loketten te sluiten, wat voor ve len nieuwe zorgen en moeiten beteekende. Het is, als we letten op de slechte be- drijfsuitkomsten, zoo hier als in Indië, de groote verliezen op aandeelen enz. en de toenemende werkloosheid en verar ming, geen wonder, dat er in breede kringen onrust heerscht. Een onrust, die verergert en tot s p a n- ning dreigt te worden nu zelfs een machtige partij als de S. D. A. P. zich niet ontziet dag aan dag de massa op te hitsen en de waanvoorstelling te verbrei den, dat al de onheilen en rampen, die ons volk treffen, te wijten zijn aan de Regeering en aan een bepaalde klasse, die welbewust ons volk naar den onder gang jagen. Maar er zijn ook lichtpunten, die we niet over het hoofd willen zien. Het stemt tot dankbaarheid, dat we een Vorstin hebben, die in deze donkere dagen haar volk heenwees naar het Kin- deke in de kribbe te Bethlehem en dat we een Regeering hebben, die zich hare ver antwoordelijkheid ten opzicht van de volksbelangen bewust is en die ook de opperhoogheid Gods wenscht te erken nen. Een ander lichtpunt is, dat de energie onder ons volk nog niet is verslapt, ge tuige de koloniale tentoonstelling te Pa rijs, waar Nederland ondanks den tegen slag in het verbranden van het eerste paviljoen een schitterend figuur maakte en de postvluchten op Indië, die tot een wekelijkschen dienst uitgroeiden. En het mag mede als een oorzaak van dankbaarheid worden aangemerkt, dat er de algemeene begeerte is om den crisis nood te lenigen voor welk doel op initi atief van Prinses Juliana een Nationaal Crisis-Comité werd opgericht. Wat voor ons land geldt is ook voor onze Provincie van toepassing. De ongunst der tijden werd ook in Zee land terdege gevoeld, maar naast de zorgen staan zegeningen van velerlei aard. Wij zouden in dit verband kunnen wij zen op den voor de rechtsche partijen verblijdenden uitslag van de Statenver kiezingen, op de in gebruik neming van het Ziekenhuis te Vlissingen, de opening van den vliegdienst Haamstede-Rotter dam enz. Maar we gaan niet verder. Alleen moge hier worden herinnerd aan het feit, dat de Commissaris der Koningin, Jhr Quarles van Uf- ford op 1 Mei zijn 10-jarige ambtsvervul ling mocht herdenken. Het ou'd jaar is gekist, genageld en begraven; en 't nieuwe, kort nadien kwam schielijk aan te draven. Het oude jaar is voorbij! In spanning turen we naar de toe komst. Wat zal het zijn? Zullen de te houden conferenties sla gen en niet alleen den vrede verzekeren, maar ook den weeropbloei bevorderen? Zal de spanning plaats maken voor ont spanning, de onrust voor rust en vrede? Zal er werk zijn voor de arbeiders. Zal het pogen om het bedrijfsleven op gang te houden slagen? Zal in 1932 de crisis voorbijgaan? Zal. Niemand, die op deze vragen een ant woord kan geven. Maar er is Eén die 't weet. God alleen; Hij weet en Hij zal 't wijzen. Te midden van alle onrust is er een rustpunt. Immers: Heer, een schuilplaats waart Gij ons van geslachte tot geslacht. Zij die God in bet nieuwe jaar de hoop en de toevlucht van vorsten en volken. Dan zal Hij zich als in 't verleden, ook in 1932 krachtiglijk betoonen te zijn: een hulp in benauwdheden. Onlusten in Spanje. Te Madrid schoolden Dinsdagavond vele werkloozen samen. Het gelukte de politie de menigte te verstrooien. Hierbij werd een politiebeambte door een schot gewond. In den loop van den nacht werd een po litiepatrouille beschoten. In een dorp in de provincie Cuenca be zetten de socialisten het raadhuis en he- schen de roode vlag. Zij boden aan de politie gewapenden tegenstand. De poli tie maakte van de vuurwapens gebruik. Een man werd gedood, een andere ge wond. In een dorp bij Granada veroorzaakten de socialisten onlusten. Hierbij werden vier politiebeambten gewond. Japansche opmarsch. Het optrekken der Japanners naar Koepangtsoe is begonnen. In de buurt van Patsjipao geraakte een Japansche tank met Ghineesche troepen slaags. Binnenland. Drama te Smilde. Twee personen ver dronken. Buitenland. De Japansche opmarsch. De herstelconferentie waarschijnlijk te Lausanne. Het Fransch-Engelsche standpunt in het schadevergoedingsvraagstuk. Ingezonden mededeelingen. Naar verluidt hebben eenige Japansche oorlogsschepen gisteravond Port Arthur verlaten met onbekende bestemming. Anderzijds wordt gemeld, dat een Ja pansche kruiser en drie torpedojagers in Tsjinwanglao zijn aangekomen. De Japanners hebben bij hun opmarsch tegen Tsjingtao een belangrijk knooppunt aan den Moekden-Pekingspoorweg bezet, dat nog slechts twee dagmarschen van Tsingtsao is verwijderd. Er is een gevecht van man tegen man tusschen Japansche en Ghineesche troe pen geleverd, waarbij de Chineezen, die ernstige verliezen leden, teruggeslagen zijn. Een stad bankroet. Steyr, op een na de grootste stad van Opper-Óostenrijk, en eens het centrum van de Oostenrijksche industrie, heeft zijn betalingen gestaakt. Het gemeentebestuur deelt mee, dat het de scholen sluit, de ver lichting zal eindigen en alle gemeentebe drijven zal staken. Het tekort van de ge meente bedraagt ongeveer een millioen schilling. Van de bevolking leeft 53 pet. van openbaren onderstand. Van de kinde ren is 90 pet. onvoldoende gevoed en van de 22.000 inwoners zijn er 1100 zelfstan dige personen zonder eenig inkomen. Het Fransch-Engelsche standpunt tegen over het schadevergoedingsvraagstuk. De correspondent van de „Echo de Pa ris" te Londen bericht het programma van de voorloopige Fransch-Engelsche politiek ten aanzien van het schadever goedingsvraagstuk, aan welks opstelling de deskundigen van beide landen op het oogenblik werken, als volgt te kunnen omschrijven: le. Aan Duitschland zal een voorloopig moratorium van drie jaar worden ver leend voor het beschermde deel der her stelbetalingen. 2e. Gedurende deze drie moratorium jaren moet Duitschland het onbescherm de deel der annuïteiten uit hoofde van het plan-Young, betalen, doch Frankrijk zal deze gelden, zooals ook gedurende het Hoover-jaar is geschied, terstond weder bij wijze van leening aan de Duitsche spoorwegen ter beschikking stellen. 3e. Duitschland zal er in toestemmen ook in de toekomst aan Frankrijk, Roe menië en Zuid-Slavië zoo weinig mogelijk leveringen in natura te doen. 4e. Na afloop van het drie-jarig mora torium zal Duitschland's betalingscapaci teit opnieuw worden vastgesteld. 5e, Duitschland zal met de Amerikaan- sche, Engelsche, Fransche en de neutrale banken een overeenkomst sluiten over de geleidelijke terugbetaling van de vastlig gende credieten op korten termijn. 6e. De geallieerde regeeringen zullen als schuldeischers van Duitschland de re geering van Washington trachten te over tuigen, dat, nadat zij het economisch her stel van Duitschland begunstigd hebben, hun schulden bij Amerika dienovereen komstig moeten worden verlaagd. Den Haag of Lausanne. De Britsche regeering heeft door be middeling harer vertegenwoordigers den betrokken landen voorgesteld de Herstel conferentie op 18 Januari te doen hou den. Deze landen zijn: Frankrijk, Italië, Bel gië, Japan, Griekenland, Roemenië, Joe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1