Kerknieuws. Onderwijs. Hoe het weer ook zij, Gemengd Nieuws. Rechtzaken Ingezonden stukken Telegrammen. Land- en Tuinbouw Financieële Berichten. Scheepstijdingen. Marktberichten. Afloop Verkoopiman, Aanbestedingen enz, Advertentiën. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lemelerveld, H. A. L. Fur- nee, cand. te 's Gravenhage. Aangenomen naar SlijkEwijk, J. F. L. A. de Jagher te Delden. Naar Lemele, J. J. P. Valeton, cand. te 's Gravenhage. Naar Ureterp, P v. Wijnen, cand. te Gouda. Bedankt voor Jaarsveld, A. M. den Oudsten te Elburg. Voor Zwartsluis, G. J. Sanders te Ee bij Dokkum. Geref. Kerken. Beroepen te Bolsward, A. D. R. Polman te Rhoden. Te Oudehorne, J. L. Bakker, cand. te Santpoort. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Wormerveer, P. Dijkstra te Lutten en S. v. d. Molen te Rotterdam (G) Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aagtekerke, J. D. Barth te Borselen. Voor Gouda, G. H. Kersten te Rotterdam. Kapelle. Benoemd tot pres. kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Kapelle dhr J. van Wingen. (Belangeloos bericht.) 's-Gravenpolder. Benoemd tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk dhr H. Tolhoek, zulks in de plaats van dhr A. Geelhoed, die voor een herbenoeming bedankte. Beroepbaar. De heer J. H. Mul der, theol. cand. te Leeuwarden, Westsin gel 38, stelt zich na 1 Februari a.s. be roepbaar in de Geref. Kerken. Afscheidenintrede. DsJ. B. Vanhaelen te Hoek is voornemens D.V. op 10 Januari a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk aldaar en 24 Januari zijn intrede te doen te Gerkesklooster Stroobos, na vooraf bevestigd te zijn door zijn ambtsvoorganger aldaar Ds W. Doornbos te Urk. Tot hoofd der te M e 1 i s k e r k e te openen school uitgaande van de Ge reformeerde Gemeente is benoemd dhr H. Jansen, onderwijzer aan een Geref. school te Leiden. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Hoofddorp Mej. W. J. Ph. v. d. Wart, kweekelinge met akte aan de Ghr. school, Westwal, te Goes. Ingezonden mededeelingen. guur en schraal, regenachtig of koud, vat heeft het niet op Uw gezicht, als gij U tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zij"-Grême in te wrijven. Uw huid blijft dan onder alle omstandigheden fraai van teint en zacht als fluweel. Ernstige vecht part ij te Vee- n e n d a a 1. In den voornacht van den Eersten Kerstdag heeft te Veenendaal een vechtpartij plaats gehad, waarvan zekere B. v. d. W., oud 59 jaar, en afkomstig uit Veenendaal, het slachtoffer is ge worden. V. d. W., die zich omstreeks drie uur op genoemden weg bevond in gezelschap van den 40-jarigen J. L., werd evenals laatstgenoemde plotseling door een man aangevallen. Hierbij kreeg v. d. W. dwars over het gelaat een zeer diepe mess ried e, waardoor beide oogen werden getroffen. Na geneeskundig onderzoeik, waarbij kwam vast te staan, dat hij het linkeroog zal moeten missen, terwijl voor het an dere oog wordt gevreesd, is v. d. W. naar de klinieken te Utrecht overgebracht. L. bekwam eveneens eenige snijwon- den aan het gezicht, doch deze waren niet van ernstigen aard. Vermoed wordt, dat hier een oude veete in het spel is. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Tot op heden heeft men den dader nog niet kunnen vinden. Vechtpartij. Op den Eersten Kerstdag is te Groningen een vechtpartij ontstaan tusschen den 36-jarigen H. en den 42-jarigen G., bewoners van een woonschip. De oorzaak van de oneenig- heid moet worden gezocht in de kinderen. G. wond zich zóó op, dat hij een bijl greep en daarmee H. te lijf ging. H. wist de slagen gedeeltelijk met zijn arm op te vangen, doch werd niettemin met eenige gebroken ribben in het academisch zie kenhuis opgenomen, waar tevens werd geconstateerd, dat de pezen van zijn lin kerarm doorgeslagen waren. De dader is gearresteerd. Brand te Lier. Een zware brand heeft in den Kerstnacht heel wat op schudding gebracht in het anders zoo rustige stadje Lier (België). Terwijl het vuur een groote meubelfabriek geheel in de asch legde, liep het over naar een garage, waarin zich een autobus en ver scheidene andere motorwagens bevonden. Tien naburige perceelen moesten in al lerijl door de bewoners worden ontruimd en werden eveneens zwaar beschadigd. Slechts met de hulp van de Antwerp- sche brandweer slaagden de Liersche spuitgasten er in het vernielend element meester te worden en een ware ramp te voorkomen. De schade wordt op ver scheidens millioenca francs gsraamd. Trichlnose-gevallen in Utrecht. Te Utrecht hebben zich, naar de Tel. meldt, eenige gevallen van trichi- nose voorgedaan, een vergiftigingsziekte, die in ons land zeer weinig voorkomt en gewoonlijk ontstaat door het eten van rauw of althans niet geheel gaar vleesch van een varken, dat door trichine is aan getast. In het totaal zijn op het oogen- blik in het Stedelijk Ziekenhuis negen personen ondergebracht, afkomstig uit 2 gezinnen, die van denzelfden slager hun vleesch hadden gekocht. Uitdrukkelijk zij echter vermeld, dat deze in geen enkel opzicht schuld draagt, daar de varkens niet op trichine worden gekeurd, omdat die ziekte zoo zeldzaam voorkomt. De toestand van de patiënten is redelijk goed. De statistieken hebben uitgewezen, dat op circa 2.00.000 varkens er 1012 voor komen welke met trichine besmet zijn. De directeur van het abattoir zeide in zijn veeljarige loopbaan nog nimmer een geval van trichinose te hebben meege maakt. Juffrouw overvallen en beroofd. Een vrouwelijke kantoorbe diende was naar de Twentsche Bank te Amsterdam geweest en had voor haar fir ma een bedrag van f 2000 geïnd. Het geld had zij in een taschje gedaan. Terwijl zij de trap van het kantoorgebouw aan de Heerengracht opging en halverwege de eerste verdieping was, sloop een man ach ter haar aan die haar het taschje ontrukte en er mede op den loop ging. Behalve het geld was er nog een spoorabonnement voor het traject Amsterdam-Bussum in het taschje. Op haar geroep kwamen eeni ge personen toeschieten, doch de dader was verdwenen. Brand in Den Helder. Gister avond is door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in het burgerlogement van J. Kiesling te Den Helder. In minder dan geen tijd was het bovenhuis uitgebrand. De brandweer heeft het benedenhuis en de belendende woningen kunnen behou den. Het benedenpand heeft veel water schade opgeloopen. Huis en inboedel wa ren verzekerd. Vermomde loterij. Te Culem- borg heeft dezer dagen de rijkspolitie al daar een inval gedaan bij winkeliers, kap pers, enz., die gelegenheid gaven, te raden naar den uitslag van voetbalwedstrijden. Elk der deelnemers stortte een zeker be drag, en het totaal werd uitbetaald aan hem, die den juisten uitslag had geraden. Bescheiden hieromtrent werden in beslag genomen. De rechter zal thans hebben uit te maken of deze raderij strafbaar is. De Kerstgroet van de Ko ningin. Naar wij vernemen is voor en tijdens de rede van de Koningin de zen der te Huizen (N. G. R. V.) onder extra- politiebewaking gesteld geweest; er was een detachement van 14 marechaussée bij geplaatst. De bewaking betrof het gebouw der zendinrichting en het postkantoor, terwijl surveillance per rijwiel geschiedde langs den kabel, die beide gebouwen ver bindt. Het smokkelaarsdrama op de Belgische kust. Aan „De Landwacht" ontleenen wij hierom trent nog het volgende: De gedoode makelaar was zekere Gerard de Bussehere, handelsreiziger, wonende te Gent, vader van twee kinderen. De sche pelingen waren Hector Seynaeve uit Len- delede, J. d. S., uit Gent, vroeger te Neu zen en Jacques Allaert, uit Zoute. Ook wordt een jongmensch uit Vlissingen ver mist, die aldaar in gezelschap van een van bovengenoemden is gezien, iemand met een avontuurlijken aard. De Antwerpsche Neptune maakt melding van een naam die daarop wijst, zekere Sp. De motorboot, de vrachtauto, het rijwiel en de aangespoelde 69 bussen alcohol zijn in beslag genomen. Men vermoedt, dat bij elkaar een 100-tal bussen overboord waren geworpen. De lading alleen verte genwoordigt een waarde van verscheidene honderdduizenden franken. Rechtbank te middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navolgende vonnissen uit gesproken Overtreding Motor- en Rijwielwet: I. J. R., 44 jaar, landbouwer te Schoondijke. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo- ger beroep. Vrijspraak; P. van. S., 18 jaar, slager te 's Heerenhoek. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Ontslag van rechtsvervolging en gedeel telijke vrijspraak. J. B., 20 jaar, chauffeur te St. Laurens, Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep f5 b. of 5 d.h. Overtreding Leerplichtwet: F. D., 38 jaar, werkman te Terneuzen. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. Overtreding Visscherijwet: F. de R., 63 jaar, te Kloetinge. Vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Ambte naar van het O. M. niet ontvankelijk verklaard in de vordering van zijn hoo ger beroep. Overtreding Politieverordening: A. C. Th., 26 jaar, te Hoofdplaat. Vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep f5 b, s. 5 d.h. Overtreding ITkwet: F. J. F. de W., 36 jaar, koopman te Sluiskil. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Ont- van rechtsvervolging, et doen van een valsche aangifte: Th. de L., te Waohtebóke (België) 14 dage® gevOTsfemsstaf, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Zondagsrust. Het is mij reeds meermalen opgevallen hoe weinig passagiers de bussen van Krijger en Van Strien des Zondags naar het Katsche Veer vervoeren. Dikwijls zijn beide bussen bijna geheel leeg en alle passagiers kunnen gemakkelijk in één bus worden vervoerd. Beide ondernemers schijnen er, mede ter wille van hun personeel, niet toe te kunnen komen om door onderling over leg, b.v. elk om de beurt om de 14 dagen te rijden. Waar volgens een advertentie in nw blad van verleden week Maandag de con cessies ook voor deze busdiensten moeten worden vernieuwd, daar zouden Ged. Sta ten misschien in de nieuwe concessies een bepaling in den geest als boven aangege ven kunnen opnemen. Het publiek beeft van zoo een bepa- lin geen hinder, daar geen diensten uit vallen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, K. Vreeselijke brand te Tilburg. Vijf personen verbrand. TILBURG. In den afgeloopen nacht heeft in perceel Heuvel 77 een brand ge woed, waarbij 5 personen om het leven zijn gekomen. In bedoeld perceel was ge vestigd het café van den heer Roeling. .Daarboven waren de woon- en slaapver trekken. De brand is door tot nog toe onbekende oorzaak ontstaan in de cafézaal. Toen de buren het vuur bemerkten had het reeds zulk een omvang aangenomen, dat de be woners het gebouw niet meer konden ver laten. Omwonenden hebben nog getracht de familie te redden, maar dit is niet ge lukt. De beer R., zijn vrouw, hun twee jonge kinderen en een dienstbode zijn jammerlijk in de vlammen omgekomen. De brand is te half twee uitgebroken. Het smalle perceel brandde spoedig als een fakkel. De brand is ontdekt door de nachtwaker van. de fa Vroom Drees- man. In het tegenovergelegen hotel Riche heeft men telefonisch de politie en de brandweer (de laatste zelfs tot tweemaal toe, omdat ze niet spoedig verscheen) ge waarschuwd. De heer R. verscheen, toen het vuur beneden reeds fel woedde op het balcon met één zijner kinderen. Met behulp van bedidelakens, wilde hij zich omlaag laten zakken. Op dat moment sprong echter de ruit van het café en sloegen de vlammen naar buiten, zoodat de lakens verbrand den. Later hebben de buren nog een karpet opgehouden, maar de bewoners durfden daarin niet te springen. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen, werden direct alle stralen op de bovenverdieping gericht, omdat de bewo ners daar vertoefden. Pas na een half uur echter kon de brandweer in de boven vertrekken doordringen. Het was toen al te laat. Alleen de vrouw leefde nog. Zij kermde vreeselijk. Spoedig overleed ook zij. De kinderen waren 2'A jaar en acht maanden oud. De vader had, toen men hem vond, zijn oudste kind in de armen. De heer R. was afkomstig uit Zeven bergen en woonde drie jaar in Tilburg. Eerst tegen half zes vanmorgen kon het grootste deel van de brandweer weer inrukken. Het gebouw is geheel uitge brand. Nader wordt nog gemeld: TILBURG. Omtrent de noodlottige brand op den Heuvel kan nog het vol gende worden gemeld: De brand is uitgebroken in bet café waar de kachel stond te branden. Vermoe delijk is de oorzaak van den brand daar aan te wijten. Toen de brandweer, die te kwart voor 2 werd gealarmeerd en die drie minuten later reeds uitreed, voor bet brandende gebouw aankwam, was er van de be woners niets meer te zien. Na ongeveer een half uur kon de brand weer met ladders langs de voor en achter zijde de bovenverdieping betreden. De be woners werden gevonden op den overloop op de eerste verdieping. Vermoedelijk heb ben zij nog getracht naar het achterhuis te komen dat een plat dak heeft en via de keuken is te bereiken. Het vuur woedde echter in de keuken zoo hevig, dat passee- ren daar niet mogelijk was. Toen men de slachtoffers vond, waren de beide kinderen, knaapjes van 2 A jaar en 6 maanden, reeds overleden. De 40- jarige caféhouder J. Q. Roeling, geb. te Klundert en zijn 25-jarige echtgenoote Adriana G. M. Danen, geb. te Zevenber gen, leefden nog, doch stierven reeds voor zij vervoerd konden worden. De 19-jarige dienstbode J. Broeders, geb. te Zevenber gen, werd stervend naar het gasthuis overgebracht, waarheen ook de lijken van de slachtoffers werden vervoerd. Aan de achterzijde van het brandende perceel is de- brand overgeslagen naar het aangrenzende hotel „De Lindeboom". Hier werd het vuur echter spoedig ge- bluscht. Het bericht van den noodlottigen brand verspreidde zich hedenmorgen snel door de stad en heeft allerwegen grooten indruk gemiftaM. ARNHEM. De maandsalarissen bij de Algemeene Kunstzijde Unie N. V. worden over de geheele linie met 10 pet ver laagd. AMSTERDAM. In nauw contact met het Centraal Comité voor steun aan wehk- loozen te Batavia is de A. M. J. V. in, Ned. Indië bezig een arbeid voor te bei- reiden ten behoeve van de Nederlanders die door de ook daar heerschende ma laise buiten werk geraakt zijn. De bedoeling is te trachten hoogge legen ondernemingen, die reeds gesloten zijn zóó in te richten, dat ze als werfc- loozen-nederzetting kunnen dienen en aan zooveel mogelijk menschen onderdak kun nen bieden en verder door den verbouw van groenten enz. den lediggang te voor komen. Reeds werden voor dit doel en kele niet onbelangrijke giften ontvangen. MOSKOU. Naar hier vernomen wordt, heeft de Chineesche regeering in een nota aan de Vereenigde Staten medegedeeld, dat de toestand in Mantsjoerije zich on danks de besluiten van den Volkenbonds raad verscherpt heeft. In de nota wordt de interventie van de Amerikaanscihe re geering verzocht, teneinde het oorlogs gevaar in het verre Oosten te verhin deren. LONDEN. De Fransche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan den En- gelschen Minister van Buitenlandsche Za ken en hem de wenschen der Fransche regeering overgebracht omtrent een spoe dige bijeenroeping der regeeringen-confe rentie. De Fransche Kamer komt 12 Jan. bijeen, zoadat 20 Jan. het vroegste tijd stip is, waarop de conferentie kan aan vangen. Daar op 25 Jan. de Raad van den Volkenbond en een week later de ont wapeningsconferentie beide te Genève bij een komen, wordt als plaats van de regee- ringenconferentie de voorkeur gegeven aan Lausanne boven Den Haag, omdat Lausanne dicht bij Genève ligt. De proefpolder te Andljk. Aan een overzicht over 1931 van de resultaten bereikt in den proefpolder te Andijk is het volgende ontleend: De opzet van de proefnemingen was in hoofdzaak gelijk aan die van voorgaande jaren. Behoudens op enkele lagere, slecht-ont- waterde en dientengevolge natte plekken, was de toestand van den grond vrijwel normaal, over het algemeen zelfs zeer gunstig. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de grond van den proefpolder van uitstekende kwaliteit is, terwijl hij, zelfs op de zwaarste gedeelten, een prachtige structuur heeft. Op de goed ontwaterde gedeelten is de bouwvoor thans geheel vrij van keuken zout, op enkele slecht ontwaterde ge deelten is dat nog niet het geval.' Op grootere diepte treft men nog wel zout aan. De toestand van den bodem is thans zoodanig, dat daarop alle gewassen met succes verbouwd kunnen worden. Met ujtzondering van de niet- en van de slecht-ontwaterde gedeelten, was de opbrengst van alle verbouwde gewassen de matige opbrengsten van dit jaar in aanmerking nemend, zeer bevredigend. Wisselkoersen. Amsterdam, 29 Dec., 2.30 u. Parijs 9.74—9.78 Londen 8.508.60 Brussel 34.68—34.72 New York 2.492.49 Berlijn 59.1559.20 Stoomvaart Mij Nederland. CHRISTIAAN HUYGENS, thuisr., 27 v. Sabang. POELAN ROEBIAH, 28 v. Amst. te Ba tavia. POELAU TELLO, uitr., pass. 24 Gibral tar. TABINTA, uitr., pass. 26 Perim. Rotterdamsche Lloyd. DEMPO, uitr., 28 te Belawan. INSULINDE, uitr., pass. 27 Kaap del Armi. KOTA TJANDI, uitr., pass. 27 Perim. Goes, 29 Dec. '31. Graanmarkt. "Wegens de feestdagen geen noteering. Eieren p. 100 st. f 4.50, middenpr. p. 25 f 1.1214, winkelpr. 5,5 ct.; boter p. kilo f 1, middenpr. p. pond 50 ct., winkel pr. 60 ct. Fabrieksboter 65 ct.; eendeieren f4.50 p. 100; poeleieren 2,5 ct. VPZ. Aanvoer 12.913 eieren. Prijs f 4.80 p. 100 stuks. MIDDELBURG. Veiling van 28 Deo. Aardappelen poters 44 ct. p. 25 k.g.; spruiten 115, veldsla 412, witlof 2 13, uien 0.14, roode kool 3, kroten 46, koolrapen 1, witte rapen 1, nantuspeen 3 5, wijnpeen 13 ct. Rapen 1,53, prei 67,5, savoye kool 0.53,5, roode kool 0.52,5, boereköol 1,5 2,5, knolselderie 23, rammenas 2, an dijvie 1Jl,ö, bloemkool 46, snsjiulpsn i 12 p. 1000 stuks, 1 VLISSINGEN. Veiling van 28 Dec.: Tomaten 16, Goureinet 721, Zure Bel lefleur 14, Campagnezoet 8, Ermgaard 11, Comptesse de Paris 16, Pondsperen 7, Kleiperen 35, Winterlouwtjes 3, brui ne boonen 7—9, uien 2—4,5, koolraap 0,5 1, spruiten 11—17, kroten 34, wijn peeën 1,52, kleine peeën 22,5, witlof 413 ct., alles per K.G.; kipeieren 40 52 ct. per 10 stuks; boerekool 12, roode kool 14, savoye kool 14 ct., alles per stuk; selderie 23, prei 46, kroten 1 3, rapen 22,5 ct., alles per bos; andijvie 1317, peterselie 15 ct. per kist. Kloetinge. Het huis en erf alhier, eigendom van den heer Sinke, gisteren ten overstaan van notaris Verbist in het openbaar verkocht, is aangekocht door dhr Jacob Hoekman voor de som van f 2635.—. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Matige tot krachtige Wes telijke tot Noord-Westelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, sneeuw- of hagelbuien, temperatuur om het vries punt. Stand van hedenmiddag 3 uur: Licht op voor fietsers: Woensdag 4 u. 27. Bij deze zeggen wij hartelijk dank voor de deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze innig geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante Mej. E. BLOMAARD—STRAUB. Namens de familie: Wed. J. M. STRAUB- DE JONGE. Kloetinge, 28 December 1931. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader DAVID LANKESTER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Familie LANKESTER. Kloetinge, 29 December 1931. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, deelneming en hulp, ondervonden gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, den heer TH. J. MARCUSSE. Uit aller naam; Wed. TH. J. MARCUSSE- JACOBS. Hoek, 28 December 1931. Ondergeteekenden betuigen, ook namens hun kinderen, hun hartelijken dank voor de betoonde belangstelling bij hun 45-jarig Huwelijksfeest, op 10 December j.l. J. SIMONSE Sr. M. SIMON SEBESUIJEN Koudekerke, December 1931. De Familie KOOLE betuigt haren hartelijken dank voor de deelneming betoond voor en na het overlijden van hare onvergetelijke lieve Vrouw, Moeder. Behuwd- en Grootmoeder Mej. LENA KOOLE- COPPOOLSE. Uit aller naam, P. KOOLE Sr. i 't Zand Koudekerke, 29 Dec. "31. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het Zieken huis „St. Joanna" te Goes, zacht en kalm, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante LEUNTJE GESCHIERE, Wed. P. de Maaker, in den ouderdom van ruim 72 jaar. De Heere sterke ons ook nu in dit smartelijk verlies. Namens de familie: P. GESCHIERE. J. GESCHIERE. Nieuwdorp, 28 December 1931.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3