Uit de Provincie. Hoe spreekt van voorgelegde vragen. Had de commissies dan bepaalde vragen te beantwoorden?" „Ongetwijfeld. De commissie was niet vrij in dien zin, dat zij zich kon zetten tot een onderzoek van den toestand en een advies kon uitbrengen alsof er ter zake nog geen regelingen bestonden. Zoo als bekend mag worden verondersteld, bevat het z.g. nieuwe plan, dat vastgesteld werd bij de overeenkomst van Den Haag van 20 Jan. 1930, twee soorten van be talingen, door Duitschland te verrichten, t.w. een bedrag van 660 millioen Mark per jaar, dat onder alle omstandigheden zou moeten worden opgebracht en een ander bedrag, waarvan de hoogte in den loop der jaren varieerde, doch dat men gemiddeld op ongeveer 1300 millioen mark per jaar kan stellen. De betaling van dit laatste was niet on der alle omstandigheden verplicht. Duitschland kon, wanneer het negentig dagen tevoren kennis gaf, het overmaken van deze laatste bedragen stopzetten. Het kon ook een schrijven richten aan de Bank voor Internationale Betalingen, waarin 't in goed vertrouwen verklaarde, verzekerd te zijn, dat de koers van de mark en het economisch leven in Duitschland gevaar zou loopen, wanneer dit voorwaardelijk bedrag getransfereerd zou worden. In dezen laatsten zin had Duitschland zich tot de Bank gericht. In beide geval len echter was de Bank verplicht een spe ciale commissie bijeen te roepen, die haar van advies zou .moeten dienen, inzake de te nemen maatregelen. Deze commissie had een onderzoek in te stellen naar de positie van Duitschland met betrekking tot de mogelijkheid om de voorgeschreven betalingen te verrichten: zij moet de oorzaken nagaan, die ge leid hadden tot de Duitsche mededeeling en zy moet ook onderzoeken of Duitsch land al het mogelijke gedaan had om zijn verplichtingen na te komen. Daarbij was intusschen bepaald, dat de commissie slechts raadgevende bevoegd heid bezat en de beslissingen berustten bij de B. I. B. en zoo noodig bij de betrokken gouvernementen. Hieruit volgt dus, dat de commissie in haar advies aan zekero grenzen gebonden was en in dat licht zal men de uitkomsten waartoe zij kwam allereerst hebben te be- oordeelen. En als men dat doet, kan men zich slechts verheugen over het resultaat, waartoe de commissie unaniem geko men is." „Het rapport der commissie stelt vast, dat het Duitsche probleem in hooge mate verantwoordelijk is voor de steeds groeien de financieele verlamming, waaronder de wereld lijdt. Men kan het vraagstuk der Duitsche betalingen dus niet meer als op zichzelf staand beschouwen, doch moet het bezien als een onderdeel van een we reldomvattend probleem. Deze grondstelling was door mij ont wikkeld in de vergadering van Maandag 14 Dec. en vormt den grondslag van het rapport. Natuurlijk is hier en daar op deze grondstelling afgedongen en de weerslag daarvan komt in het rapport tot uiting." „Uw oordeel is dus over het geheel ge nomen, niet ongunstig, voor zoover het de resultaten betreft, waartoe de commissie is gekomen?" „Inderdaad, ik meen zelfs te mogen zeg gen, dat dit oordeel gunstig luiden kan, wanneer men althans rekening houdt met de beperkingen, waaraan de commissie bij haar advies gebonden was. Het beste komt dit misschien tot uiting in het vierde hoofdstuk, dat de conclu sies bevat. Daarin hebben wij o.a. het volgende gezegd: Het is duidelijk, dat tengevolge van de feiten, Duitschland gerechtigd zou zijn te verklaren in overeenstemming met zijn rechten onder het Youngplan dat het in spijt van alle maatregelen, welke het genomen heeft om de stabiliteit van de munt te handhaven, niet in staat zal zijr in het jaar, aanvangende Juli a.s., het voorwaardelijk deel der annuïteit over te dragen. Echter is de commissie van meening, dat zij haar taak niet volledig vervuld zou hebben en het vertrouwen, in haar ge steld niet gerechtvaardigd zou hebben, indien zij de aandacht van de regeerin gen niet vestigde op den buitenge wonen ernst van de crisis, waarvan de omvang ongetwijfeld uitgaat boven de betrekkelijk korte depressie, be doeld in het Youngplan en waarvoor de daarin bedoelde maatregelen waren be doeld. Sinds de inwerkingtreding van het Youngplan is toch niet alleen de wereld» handel ingekrompen wat betreft den om vang, maar de buitengewone daling van de goudprijzen, welke in de laatste twee ja ren tot stand gekomen is, heeft ook veel bijgedragen tot den grooten druk, niet al leen voor wat betreft de Duitsche annuï teiten, maar voor alle betalingen, vast gesteld in goud. In deze omstandigheden roept het Duit sche probleem, dat in bijzondere mate verantwoordelijk is voor de groeiende fi nancieele verlamming van de wereld, om een gezamenlijke actie, welke uitsluitend de regeeringen kunnen ondernemen. Het probleem heeft een wereldbetee- k e n i s gekregen. Wij kunnen geen voorbeelden vinden in vroegere tijden van vrede van. een ver warring, als thans heerscht en die een jj diepgaande verandering zou kunnen ver oorzaken in de economische betrekkingen van de landen tot elkaar. Ingrijpen wordt dringend vereischt en we! sp vee! wijder terrein dan op het Duitsche alten. LoitffmugrUtfKid dl* $©volg®a van de terugloopendv activiteit in bet eene land na bet andere merkbaar. Deze stand van zaken wordt nog verergerd door den terugslag der economische kwes ties op de politieke rituatie en vice-versa. De economische depressie, welke in de laatste twee jaar plaats greep, de groeien de nood, welke er door veroorzaakt werd hebben een algemeene politieke instabili teit veroorzaakt, waaronder een angstige wereld meer en meer is gaan lijden. Maar evenzeer hebben politieke overwegingen dikwijls de behandeling van economische vraagstukken door de regeeringen beïn vloed en aldus de laatste verhinderd om de problemen in bun waar licht te zien en deze op de juiste waarde te schatten. Wanneer de regeeringen bet geheele complex van vraagstukken, met bet onder werp van dit rapport samenhangende, gaan onderzoeken, zullen zij rekening heb ben te houden met zeer veel aangelegenbe den, welke met deze problemen verband houden en die uitsluitend opgelost kunnen worden in overeenstemming met de econo mische feiten. In verband hiermede komen zekere overwegingen de commissie van groot be lang voor. De eerste is, dat transfer van het eene land naar het andere op een zoo groote schaal, dat de betalingsbalans er door in de war wordt gestuurd, den huidigen chaos slechts kan verergeren. Daarbij moet er intusschen de aandacht op worden gevestigd, dat de ontheffing van een debiteurstaat van een last, dien hij niet dragen kan, tengevolge zou kun nen hebben, dat crediteurstaten in hun kwaliteit van debiteurstaat (jegens der den) een last zouden te dragen krijgen, dien zij, op hun beurt, evenmin zouden kunnen torsen. Daarom is de aanpassing van het ge heele internationale schuldenprobleem (herstel- zoowel als andere oorlogsschul den) aan de gewijzigde omstandigheden van de wereld een aanpassing die zon der verwijl tot stand moet komen als man nieuwe onheilen vermijden wil de eenige doelmatige stap, die op duurzame wijze het vertrouwen herstellen kan, dat de onmisbare voorwaarde is voor econo mische stabiliteit en werkelijken vrede. Wanneer men deze conclusies rustig leest, aldus vervolgde Dr Golijn, zal men ontwaren, dat de commissie duidelijk uit spreekt, dat voldoening van het bedrag van de betalingen, als waartoe Duitsch land verplicht is, niet geschieden kan zonder den tegenwoordigen toestand te verergeren. Tegelijkertijd leest men er in, dat een kwijtschelding of vermindering der Duit sche betalingen het probleem niet oplost, zoolang andere landen verplicht zullen blijven de betalingen hunner schulden voort te zetten. De eindconclusie der commissie is der halve, dat zoowel het een als het ander onder de oogen behoort te worden gezien en dat wel onmiddellijk, indien men nog erger catastrofe wil voorkomen. Mij dunkt dat dit duidelijk is. De beslissing inzake dit advies berust uit den aard der zaak bij die landen, voor wie het Youngplan kracht van wet heeft verkregen. „Bestaat er eenig uitzicht dat de poli tieke conferentie der betrokken regee ringen tot eenig resultaat zal leiden?" „Daarover kan ik u geen oordeel geven. De moeilijkheden zijn ongetwijfeld groot, overweldigend groot zelfs. Men kan alleen hopen, dat de verantwoordelijke staatslie den zullen inzien, dat, wanneer geen be sluiten van beteekenis worden genomen, de toestand van Europa en daarom van de wereld, nog veel ernstiger worden zal, dan bij nu reeds is." Dammen. Woensdag 23 December speelde Goes II tegen Souburg II. Uitslag als volgt: Souburg. Goes. J. JanseA. M. Slabbekoorn 20 A. PalmhoekM. W. v. d. Berge 20 L. LeynseM. Harinck 11 J. v. EenenaamL. H. Weekers 11 J. WalraveP. van Liere 20 F. v. EenenaamM. J. Jeremiasse 02 J. YetteB. Magielse 11 J. MuringP. A. Romyn 20 J. LousG. Beeke 02 A. v. EenenaamH. de Nooyer 20 Totaal 13—7 Met ingang van 1 Jan. bevorderd tot Commies bij den postchèque- en giro dienst te Den Haag Mej. M. E. den Her der, vroeger te Goes. Middelburg. Maandagavond trad in een volle Schuttershofzaal alhier op dhr Arie Post, Christelijk voordrachtkunste naar te Scbeveningen. In een fragment uit den roman „Het wassende water" van Herman de Man deed hij de krachtige fi guur van den sympathieken boerendijk- graaf leven, terwijl in zijn voordracht ge titeld „Een kinderkruistocht in bet jaar onzes Heeren 1929", de verschrikkelijke ellende van de kinderverwaarloozing in Rusland geteekend werd. Licht en vroolijk als afwisseling waren. „Ooievaren" van mevr. H. KuyperVan Oordt en „Motorvaren" van Piet van Grar ven. Goes. Dhr J. G. Krijger heeft wederom concessie aangevraagd voor een autobus dienst Goes-Wolfaartsdijksche veer. Nog kort geleden werd hem door de Kroon, in afwijking van bat advies van Ged. Sta ten» daze concessie geweigerd. Deze her- a&ETCWiig ml wd in verband staan met de geruchten omtrent opheffing van de locaalspoor op Zuid-Beveland. lerseke. Door de voetbalvereen. Ajax alhier werd 2e Kerstdag een wedstrijd ge speeld met Surenborg te Anwerpen. De ontmoeting had plaats te Antwerpen. De zilveren beker door Ajax beschikbaar gesteld werd door Surenhorg met 32 ge wonnen. Kruiningen. Zaterdagmiddag hield de Burgerwacht een onderlinge schietwed- j strijd met Buks en K.I.O.-geweer, waar voor veel animo was. Ook was er een ge- luksbaan, waar alle deelnemers aan mee deden, doch slechts één prijs per lid te behalen was. De uitslag was: 1. P. Wondergem 86 p.; 2. H. Jansen 598; 3. G. Duindam 81 p.; 4. D. Waverijn 483; 5. A. Karelse 81 p.; 6. J. Fraanje 475; 7. J. J. Franeoys 80 p.; 8. F. v. d. Peijl 462; 9. E. Houtman 77 p.; 10. M. Kostense 457; 11. Jeroon Waverijii 66 p.; 12. W. J. de Groof 390; 13. P. Lo- diers 62 p.; 14. D. Duindam 367; 15. I. Vermeulen 57 p.; 16. E. v. Hootegem 316, 17, A. v. Hootegem 53 p.; 18. Jb. Eromheen 309; poedelprijs A. v. Hoo tegem 189. Met een toepasselijk woord werden de prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, door den voorzitter, dhr W. J. de Groof, uitgereikt. Heinkenszand. De kom dezer gemeente zit voor 'n groot gedeelte sinds gistermid dag zonder electrische stroom. Voor velen was het gisteravond of de petroleumlooze dagen uit de mobilisatie waren terugge keerd. Wemeldinge. Maandagavond hield de coöp. aan- en verkoop-vereen. „Helpt Elkander" alhier hare gewone jaarver gadering, onder voorzitterschap van M. Hoogesteger Fz. Uit de verslagen van den penningmeester en secretaris bleek dat in "t afgeloopen jaar werd ontvangen f 11.796.86, uitgegeven f 11.126.84, alzoo meer ontvangen dan uitgegeven f 672.02. ian de leden werden verstrekt 452 H.L. kachelkolen, 226 H.L. nootjeskolen, 352,5 H.L. anthraciet, 7462 H.L. eierkolen, sa men 8494 H.L. De prijzen bedroegen voor kachelkolen f 1.40, nootjeskolen f 1.45, anthraciet f 2.30, eierkolen gemiddeld f 1.30, alles per H.L. Het entreegeld bleef bepaald op 1 gld. per lid. Salaris bestuur op 2 pet. van de bruto ontvangsten. Aan de beurt van aftreding waren F. Wabeke Fz., penningm., en J. Oele, com missaris, welke beiden bij acclamatie wer den herkozen. In de vacature-F. Domini- cus Jz. werd gekozen Th. Vleugel. Allen namen hun benoeming aan. Voor het lossen van de in 1932 te ver wachten brandstoffen was de minste in schrijver W. van Stel Jacz. voor 3,5 ct. p. H.L. Door een combinatie van vracht rijders werd voor bet vervoer ingeschre ven voor 2% ct. p. H.L. Aan beiden werd door bet bestuur lossing en vervoer gegund. Door den voorzitter werd tot com missielid tot nazien der rekening aan gewezen Jac. de Neef. 's Gravenpolder. Heden had de teraar debestelling plaats van bet stoffelijk over schot van wijlen wetb. Joziasse. Een groote schare was op bet kerkhof bijeen. .De baar werd grafwaarts gedragen door al de leden van den raad behalve dhr Schouten, die niet tegenwoordig was. Aan het graf werd gesproken door dhr Hoek man, ouderling der Geref. Gemeente, waartoe dhr Joziasse behoorde. Verder door dhr Kodde van Zoutelande namens de Stk. Geref. fractie in de Staten, door dhr Verhulst als vriend, die met den overledene 12 jaar als wethouder en raadslid beeft samengewerkt, door dhr Slotboom als bestuurslid der Christelijke schoolvereeniging. Tenslotte door den burgemeester, die herdacht hoeveel dhr Joziasse voor de gemeente heeft verricht. Kapelle. De Gemeenteraad kwam gis termiddag bijeen. Afwezig de heer Fraanje met kennisgeving. De voorzitter deelde mede, dat door de S.D.A.P. en het Ned. Verbond van Vakvereenigingen een adres is gericht aan den Raad, waarin op verschillende pun ten gewezen wordt, als objecten voor werkverschaffing. Aan het verzoek van den Raad van Wehl werd geen adhaesie betuigd. Vanwege den Minister van Waterstaat is bericht ontvangen, dat de verlegging van de Weststraat niet noodzakelijk wordt geacht. Notaris M. Oele heeft bericht namens zijn moeder, mevr. Wed. Oele, dat de vraagprijs van den grond gelegen tegen over haar hofstede in de Ooststraat on billijk is en haar te hoog voorkomt. De heer van Liere zegt: deze grond is veel waard, en kan voor diverse doeleinden benut worden. Weth. van der Have wees er op, dat deze grond misschien nog wed eens te pas kan komen. De gemeente be zit op het moment geen bouwgrond in de kom van de gemeente. Spr. is tegen ver koop. Dhr Wisse steunde het voorstel van Weth. van der Have. Besloten werd om niet tot verkoop over te gaan. Alsnu deelde de voorz. mede, dat het graafwerk voor de mogelijke aansluiting voor gas, van de rekening wordt afge trokken indien dit door anderen wordt verricht. Door negen gezinnen aan. den Vroonlandschenweg was verzocht om aan sluiting. Nadere onderhandelingen zullen volgen. In verband met de verbreeding van den boek bij dhr P. Mol zal door dhr Mol zelf getracht worden een overeen stemming te verkrijgen met de Staats spoorwegen. De voorzitter deelt mee dat door B. en W. met de comitéleden om voor Ka- begraafplaats te verkregen op het 'dorp Kapalle, is geconfereerd. Na een drukke bespreking is men overeen gekomen, om de sloot aan de nieuwe begraafplaats te verbreeden en tot ver- hooging van het terrein over te gaan. Dhr Zuidweg noemt het geld vermorsen en durft gerust beweren dat de water stand niet zal verbeterd worden. Tot leden voor de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs worden herbenoemd de heeren Ds A. Scheele en M. de Klerk. Besloten werd tot aankoop van een strook grond van den heer A. Rottier tot verbreeding van de Abdijstraat te Bie- zelinge. Vastgesteld werden de voorwaarden tot subsidie van de bewaarscholen te Ka pelle en te Biezelinge. Door Ged. Staten is het verzoek van de Chr. Bewaarschool te Biezelinge niet ingewilligd om een gelijke subsidie te verstrekken aan beide scholen. Ged. Sta ten laten dit, aangezien dit een zaak van gemeentebeleid is, aan den Raad over. De voorzitter deelde mede het onder houd met de crisiscommissie inzake de bespreking van cie werkloosheid. Ver schillende objecten van werkverschaffing werden aangegeven. 26 georganiseerden trekken thans steun en 7 ongeorganiseer den meldden zich werkloos. Bij de rondvraag vroeg dhr De Jonge, of Ged. Staten niets berichten naar aan leiding van hetgeen door den heer Do- minicus is naar voren gebracht in de gehouden vergadering der Provinciale Staten inzake opknapping van den grint weg Kapelle-Wemeldinge. De voorzitter zegt niets te hebben ont vangen. Ook is het beweerde destijds in den breede weerlegd. Ook zag dhr De Jonge gaarne, dat de schoolbehoeften (spr. doelt hier op de benoodigdheden voor de nuttige hand werken) in "de gemeente werden aange kocht. De voorz. zegt gaarne hiermede rekening te willen houden, doch er zijn enkele gegronde bezwaren. Dhr Wisse vestigt de aandacht van B. en W. op het moeilijk uitzicht in verband met de hooge doornhaag voor het erf van den heer J. Rottier, bij de begraaf plaats te Biezelinge. De voorz. zegt toe, hierover te zullen onderhandelen. Domburg. Het alhier uit 15 personen gevormde crisis-comité, dat is samenge steld uit vertegenwoordigers van het Ge meentebestuur, vakorganisaties, wijkver pleging, landbouw, vereenigingen werk zaam op bet gebied van ziekenverzorging, diaconieën, armbestuur en onderwijs, be sloot een afdeeling te vormen van het Nationaal Crisis-comité. Het bestuur is samengesteld uit de heeren: L. J. van Voorthuysen, voorzitter; W. Brand, secretaris; M. Janse, penning meester; Ds H. K. Queré, vice-voorzitter en Adr. Provoost, 2e secretaris. Westkapelle. Alhier is na een rede van dhr Bax uit Roosendaal opgericht een afd. van den modernen Landarbeidersbond, aanvankelijk met 7 leden. Grijpskerke. Op 26 December j.l. hield de Bijz. Vrijw. I_,andstorm zijn jaarlijk- schen wedstrijd. Maximum aantal punten 100. Ie prijs \V. de Wolf met 99 punten; 2e A. Koets 97; 3e Jn Vlieger 97; 4e W. Krijger 96; 5e P. S. Geschiere 95; 6e J. Walhout 95; 7e S. Vreeke 95; 8e Js Vlieger 93; 9e C. Clarisse 92; 10e A. Bastiaanse 91; lie L. Louwerse 91; 12e C. Vader 90; 13e L. Bimmel 88; 14e Jasp. Joziasse 85; 15e Sam. Jobse 80. De wisselbeker werd gewonnen door W. de Wolf met 99 p. Er werd door 22 personen aan den wedstrijd deelgenomen. Koudekerke. Maandagmiddag verga derde de Gemeenteraad. Verzoek van P. de Potter om pachtver- laging van 25 pet. gaat naar B. en W. om advies. Het bekende verzoek van B. en W. van Wehl wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van het N.V.V. en van de S. D. A. P. betreffende werkobjecten enz. B. en W. adviseeren het voor kennisge ving aan te nemen. Dhr Sanderse pleit er voor om er steun aan te verleenen temeer omdat bet geen politiek adres is. De voorz. meent, dat het adres druipt van politiek. De uitvoering zou millioenen kosten. Hier wordt van het Rijk het on mogelijke gevergd. Ook Ged. Staten wer ken met den heer Commissaris der Ko ningin ernstig mede om de noodige werk objecten te vinden. Dhr De Rijke is in de toelichting van dhr Sanderse teleurgesteld. Spr meent ook, dat de Regeering actief is. Dhr Contant waarschuwt in bet bij zonder voor de duinbebossching in ver band met wegligging enz. Dhr Sanderse is bereid met dhr De Rijke een openbaar debat hierover te houden. Spr. protesteert tegen de uitlating, dat bet een politiek adres zou zijn. De voorz. zegt: de politiek van het adres is dit, dat Rijk, Prov. en Gemeenten eenvoudig in gebreke gesteld worden, en gezegd wordt: nu moet u dit en dat doen. Het is lekkere druiven voorhouden die men niet krijgen kan. Dhr De Rijke antwoordt: wij hebben hier een openbare vergadering en nu een uitnoodiging voor een openbaar debat is al zeer vreemd. U kunt nu uw belangen zeggen. U kunt dit blijkbaar niet, omdat U de gegevens mist om aan te wijzen waar de dubbeltjes vandaan moeten ko men. Dhr Sanderse erkent niet klaar te zijn om volledig van antwoord te dienen. Het voorstel van B. en W. om het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen wordt met 10 tegen 1 stem aangenomen. Vergoeding bijz. scholen en driejaar- lijkacba verrekening. Over 1929 Geref. i school dorp f 2449.40, Herv. school 't Zand f 1172,37, Geref. school "t Zand f 721.83, Herv. school dorp f 1154.32)4. Een en an der na aftrek schoolgelden. Driejaarlijk- sche verrekening over 1928 tot 1930 aan de Herv. school dorp alsnog f 101.04 uit te betalen. Verzoek Herv. school 't Zand betref fende aanschaffen schoolmeubelen wordt overeenkomstig advies Inspecteur en B. en W. toegestaan. Alsnu volgt praeadvies van B. en W. inzake kasgelden. De Amsterdamsche Bank wil geen onderpand geven. Ged. Sta ten maken bezwaar zonder onderpand te beleggen. Nu kunnen wij niet anders dan met de Rijkspostspaarbank en de Bank voor de Ned. Gemeenten handelen. Alsnu volgt een geheime vergadering. Na heropening deelt de voorzitter mede,, dat de rente 3)4 pet. is. Er is een schrijven van Ged. Staten in gekomen. Gemeld wordt daarin dat som mige gemeenten gelden over hebben, an deren tekort aan kasgeld hebben. Nu zou den deze elkander kunnen leenen via Ged. Staten. De voorzitter is persoonlijk van meening, dat dit zeer goed zou kun nen. Natuurlijk zullen wel waarborgen noodig zijn. Dhr Lorier spijt het dat het besluit van Augustus niet kan uitgevoerd worden. Nu stellen B. en W. voor f 2500 te beleggen bij de Rijkspostspaarbank en bet overige bij de Bank van Ned. Gemeenten. Spr. is blij over bet schrijven van Ged. Staten, doch zou gaarne weten onder welke ga rantie wij leenen aan de gemeenten; en oók: hoe krijgen wij het geld terug. De voorz. antwoordt: Wij beschikken op het oogenblik over veel kasgeld; doch het is van belang dat wij bet uitzetten. Zwart op wit staat bet nergens dat Rijk of Prov. garant zijn voor de gemeenten. Dhr Con tant zegt: wij zullen behoedzaam te werk moeten gaan. De voorz.: Wij kunnen eischen, dat de gemeenten bet op tijd terugbetalen enz. Dhr Sanderse is van meening, dat Ged. Staten borg zijn. De voorz. zou dat niet durven zeggen, doch dat Ged. Staten voldoende verant woordelijkheidsgevoel hebben om geen verkeerde transacties aan te bevelen, mo gen wij veronderstellen. Dhr de Kroo zou liever een zakelijke zekerheid willen en dat hebben wij bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Spr. acht het geen zakelijke en voorzichtige weg om bet geld aan gemeenten te geven. Alsnu wordt in stemming gebracht om f 2500 bij de Rijkspostspaarbank te be leggen en bet overige bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Aldus wordt met alg. st. besloten. Nu brengt de voorz. in stemming om ook van het overige te kunnen leenen aan gemeenten, overeenkomstig bet advies van Ged. Staten. Dit wordt verworpen met 10 tegen 1 stem. Commissie werkverschaffing. B. en W. meenen dat de commissie overbodig is. Dhr Sanderse zegt, dat B. en W. zijn voorstel niet goed hebben begrepen. Het voorstel heeft de bedoeling om alle grie ven, bevoorrechting of achterstelling enz., zooveel mogelijk door de commissie te onderzoeken. Spr. noemt enkele feiten. Spr. sprak reeds over de beroemde of beruchte kaarten. Men kan met de kaar ten bevoorrechten den een boven den an der. Sprekers voorstel draagt geen poli tiek karakter. Elders werkt een commis sie goed. De voorz. zegt: in uw voorstel staat, dat de vakcentrales Middelburg en Vlissingen leden zouden aanwijzen. Dat sluit toch wel de mogelijkheid in dat deze organisaties 2 leden uit andere gemeenten zouden kun nen aanwijzen. De kaarten zijn een groote verbetering. De grieven die door werkloo- zen bij Spr. worden aangebracht worden ernstig onderzocht. Dhr de Kroo zegt, gehoord te hebben, dat georganiseerden worden achtergesteld bij ongeorganiseerden. Dhr Lorier staat wel sympathiek tegen over het voorstel-Sanderse, doch is van meening dat er niets anders bedoeld wordt dan oneffenheden weg te werken. B. en W. doen echter alles om deze te onder vangen. Spr. wil aan B. en W. de bevoegdheid niet ontnemen in de behandeling van de werkloozenzorg. De voorz. erkent, dat er inderdaad in de regeling een zekere onbillijkheid is voor de georganiseerden. B. en W. zul len alles doen om dit te ondervangen. Zij staan sympathiek tegenover de geor ganiseerden en willen die zooveel mogelijk steunen. Spr. meent dat een commissie vaak vertraging zal brengen in bet weg nemen, voorkomen en ondervangen van grieven. Verschillende heeren voeren alsnog het woord. Het voorstel van B. en "W. om geen com missie in het leven te roepen wordt aan genomen met 10 tegen 1 st. Alsnu pauze. (Slot volgt.) Aardenburg. De inbraak bij het echt paar T. op len Kerstdag, waarbij een be drag van 6 a 700 gulden zou gestolen zijn en waaraan over het algemeen wei nig geloof gehecht werd, als gevolg van de eigenaardige omstandigheden, waar onder de diefstal heeft plaats gehad, blijkt tenslotte ook tot een vreemde op lossing te komen. Zondag heeft T. aan de politie medegedeeld, dat bet geld dien morgen in de brievenbus is terug gevon den. Algemeen is men van oordeel, dat het geld niet uit de woning weg geweest is. (M. C.) -T

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2