Dinsdag 29 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikss Go's Bank N.V. Boes Gebroken Bakken Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Januari vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. ÏL Postrekening No. «4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3.- Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentien: 1-4 regels 11.20, elke regel me9r 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. In het belang van een tijdige bezorging van ons Nieuwjaarsnummer moet „De „Zeeuw" a.s. Donderdag vroeger verschij nen. H.H. berichtgevers en adverteerders ge lieven hiermee rekening te houden. Advertentiën en berichten voor het Donderdagnummer moeten uiterlijk Don derdagmorgen half 10 in ons bezit zijn. DIRECTIE. Terar dum prosim. Toen Prof. Fabiua in Maart 1909 de uitgaven van „Studiën en Schetsen" be gon, plaatste hij daarboven het motto. „Terar dum prosim". Ter toelichting werd daarbij opge merkt „In Groen van Prinsterer's Aan de Kiezers no XX bl. 42 leest men: „Wat zou er voor den Christen heerlijker kun nen zijn dan iets te mogen gevoelen van 't „de ijver uwes huizes heeft mij ver teerd?" dan eenigszins met toepassing op eigen levensbeschouwing, de eenvoudig verheven beeldspraak der Benedictijners de brandende kaars met het opschrift Terar dum Prosim (laat ik ver teerd worden, mag ik slechts van nut zijn) te verstaan." Het Terar dum Prosim moet levensleuze wezen van elk, die zich waagt op politiek terrein. Beginselen, partijen, volk, zijn er niet tot bevrediging van persoonlijke eerzucht, en voor winstbejag van politieke fortuin zoekers. Maar aan het beginsel, de partij, het volk, in hoogeren zin dienstbaar te willen zijn, is heerlijk voorrecht, en eeni- ge brief van legitimatie voor wie het poli tieke erf betreedt." Het is zeker niet overbodig deze woor den van den thans overleden hoogleeraar nog eens in herinnering te brengen. Indien ergens, dan geldt hier wel zeer in het bijzonder, dat de zonde voor de deur ligt. De mensch is van nature geneigd, niet verteerd te worden, maar groot te wor den. Niet te dienen, maar te heerschen. Het gevaar om, terwijl men in schijn het beginsel, de partij, het volk dient, zichzelf te zoeken, eigen belang te 'dienen, voor zichzelf iets te bereiken, is zoo groot. Dat blijkt wel het best hieruit, dat veler belangstelling soms zoo spoedig vermin dert en de liefde zoo haastig verflauwt, als er geen ladder blijkt te zijn, waarlangs men omhoog kan klimmen, als de partij, het beginsel, niet langer dient de oogmer ken die men zichzelf had gesteld. Dit gevoelen zij in u, zoo waarschuw de de apostel Paulus, hetwelk in Chris tus Jezus was, die zichzelven heeft ver nietigd, de gestaltenis eens dienst knechts aangenomen hebbende, en heeft zichzelven vernederd, gehoor zaam geworden zijnde tot den dood. Wij zoeken 'tvaak liever in omgekeer de richting. Zelf groot worden, niet dienen, maar gediend worden. En toch, een Christelijke levenshouding is dat niet. FEUILLETON. door H. Zeeberg. 29.) o— „Neen. Ik weet nu, dat een eenmaal gesloten huwelijk onverbreekbaar is, be halve in een enkel geval. Dat zegt de Hei land, dat zegt Gods Woord ons duidelijk. Maar dat ééne geval was bij vader en moeder niet aanwezig, dat weet ik zeker. Het huwelijk was niet gelukkig. Ik heb al wat ellende medegemaakt. Mijn gan- sche leven was ongelukkig, ondanks de zoogenaamde pret die ik had." „Nu heb je toch het hoogste geluk ge grepen, Gerda?" „Gade zij 'dank, ja. Dat is in orde. Maar je begrijpt natuurlijk wel, dat een mensch van vleesch en bloed niet een, twee drie met het verleden breken kan. Als een zwarte schaduw staat dat toch nog steeds voor mij. Het was een peillooze afgrond van verdriet en ellende, Elsa. Dat is in woorden niet uit te drukken. Er was in geen enkel opzicht harmonie. 'tWas alles disharmonie, 'k Heb nooit anders gekend. Zoo spoedig wij maar eenig on derscheidingsvermogen hadden, ik na- De Christelijke levensbesteding is aan gegeven in het woord van Groen door professor Fabius overgenomenTerar dum prosim. Of wil men het in Bijbelsche taalH ij moet wassen,maarik min der worden. China en Japan. Gemeld wordt, dat de Chineezen be schikken over een leger van dertig tot vijftigduizend man. De Japanners hebben thans ten minste twintigduizend man in het veld, die het Chineesohe „bandieten leger" vervolgen en trachten achter den Grooten Muur terug te dringen. Volgens telefonische berichten uit Jing- kou aan de Gel© Zee concentreert Japan daar een groot leger. Drie bataljons in fanterie en één bataljon artillerie zijn reeds geland en verdere versterkingen worden uit Zuid-Mantsjoerij© verwacht. Kerstmis in Rusland. Gedurende de Kerstdagen is in de ge- heale Sovjet-unie gewoon gewerkt. D© verschillende kerken waren echter druk bezocht, hoewel door de godloozen-orga nisaties een felle antï-religieuse cam pagne werd gevoerd. Vooral te Moskou en Leningrad was het kerkbezoek vrij groot. In enkele gevallen, waarin de kerk gangers vreesden daor het militante op treden der leden van de godloozen-orga- nisaties te zullen worden gehinderd, ver leende de roode militie assistentie, zoo- dat de kerkdiensten ongestoord voortgang konden vinden. De toestand in Britsch-lndië. Kort voor het binnenstoomen van het schip, waarmede Gandhi de reis heeft ge maakt stroomden de belangstellenden naar de havengebieden waar een gevecht tusschen de paria's en de congresaan- hangers ontstond dat eerst na krachtig ingrijpen der politie kon worden beëin digd. Er werden 25 personen gewond. De oorspronkelijk vastgestelde plech tige ontvangst waarbij Gandhi in een met witte paarden bespannen wagen door de straten van Bombay zou rijden, is niet doorgegaan. Niettemin was een ontzag lijke menschenmenigte naar de haven ge stroomd. Er waren naar schatting 500.000 menschen aanwezig. Gandhi werd luide toegejuicht. Tegenover persvertegenwoordigers ver klaarde Gandhi, dat hij het resultaat van de Londensche conferentie zeer gering noemt. De conferentie was slechts een de batingclub geweest. In een openbare rede, die hij 's avonds hield, heeft Gandhi verklaard: „Indien de strijd onvermijdelijk wordt, verzoek ik u om gereed te zijn. Ik zal ech ter geen poging nalaten om de natie voor deze groote beproeving te behoeden. Wan neer er echter geen zweem van hoop is, zal ik niet aarzelen u te vragen tal van smarten te ondergaan." In een interview heeft Mac Donald verklaard, dat de toestand in Indië aller- betreurenswaardigst is. Het is zeer hard, dat, wanneer de regeering samen met de leiders der Indische openbare meening tuurlijk eerder dan mijn zuster Cor, die drie jaar jonger is dan ik. Vader en moe der harmoniëerden niet. Dat is iets vxee- selijks, Elsa." „Dat móét vreeselijk zijn", beaamde Elsa, „al weet ik het niet bij ondervin ding. Ik heb een gelukkige jeugd gehad. Er was tusschen vader en moeder geen wanklank. „Je moogt er dankbaar voor zijn. Toe standen, als ik heb meegemaakt, verwoes ten menschenlevens. Cor is in den grond der zaak een goed meisje, maar tengevol ge van een verkeerde opvoeding, of lie ver van heelemaal-geen-opvoeding is zij tot in den grond toe bedorven. Ook mijn vader, al is hij later hertrouwd,- is niet gelukkig. Dit huwelijk is niet zooals het eerste. Het is in anderen zin niet ge lukkig. Mijn moeder, in Utrecht woont zij, is ook niet gelukkig, al leeft zij er maar op los." „Is je moeder niet hertrouwd?" vroeg Elsa, die, nu vertrouwelijkheid geschon ken was, ook durfde vragen. „Het héét, dat moeder hertrouwd is", antwoordde Gerda. „Het is beter, om er niet meer van te zeggen". De in-droeve toon, waarop dit ant woord gegeven werd, sneed Elsa door de zielhet opende haar een wereld vaD zich voorbereidt om een zeer groote uit breiding der Indische vrijheid in te wil ligen, de voorstanders van geweld en on rust den aangeboden beker van de lippen van Indië hebben teruggeduwd. De jong ste gebeurtenissen zijn eenvoudig het ge volg van een verderfelijke beweging, die opzettelijk den vooruitgang van Indië be lemmert. Patel, die met hetzelfde schip als Gandhi is aangekomen, zeide in een interview, dat de derde Ronde Tafelconferentie een échec zal worden. Er zijn aanwijzingen, dat Indië snel een agrarische revolutie te gemoet gaat. De boycot van Engelsche goederen, van Engelsche handels- en ver zekeringsinstellingen moet veel strenger toegepast worden. Gisteren zijn in de Noordwestelijke pro vincie opnieuw 700 aanhangers van de „Roode-Hemd-beweging" gearresteerd. Eenige leiders zijn tot zware vestingstraf- fen veroordeeld. Te Lahore zijn geen verdere ongere geldheden na de afkondiging van de verscherpte maatregelen van orde ge schied, doch het verbod van 'Samenscho lingen en het zich op straat ^èvinden na 's avonds 10 uur blijven v^Srloopig nog van kracht. President Hindenburg voor de radio. Donderdagavond a.s. zal rijkspresident von Hindenburg een radio-rede houden, die door alle Duitsche zenders zal worden uitgezonden. De rede vindt plaats om 21 uur 30 Duit- schen tijd (20.50 uur Amsterdamschen tijd). Waar de herstelconferentie? Naar uit Genève wordt gemeld, is tot dusver nog geen beslissing genomen over de plaats, waar de regeeringsconferentie zal bijeenkomen. Van Fransche zijde wordt Lausanne voorgesteld. Engeland en Duitschland geven de voorkeur aan Den Haag. Te Genève neemt men aan, dat binnen enkele dagen een beslissing zal worden genomen. De nood in Bulgarije. De Bulgaarsche minister van handel heeft den ministerraad een plan voor bui tengewone werkzaamheden voorgelegd, waardoor 30.000 werkloozen arbeid zul len vinden. O.a. zullen wegen aangelegd en bruggen gebouwd worden. De Bulgaarsche regeering hoopt hier voor een crediet van 3.9 millioen door be middeling van het internationale arbeids bureau te Genèève te kunnen verkrijgen. Korte berichten. Een zware sneeuwstorm heeft giste ren in Noord-Wales en Zuid-Lancashire gewoed. In het gebied van den Snowden is drie voet sneeuw gevallen in 18 uur. Te Manchester werd de sneeuwstorm be geleid door hagel en onweer. Een buitengewoon hevige sneeuw storm heeft in den nacht op Maandag bo ven Zweden gewoed en in het bizonder aan de kusten groote schade aangericht. De storm bereikte op eenige plaatsen wel een snelheid van 25 M. per seconde. ellende en een poel van ongerechtigheid. Zij wilde niet verder vragen. Kwam zij er iets verder mee, als haar wat meer werd verteld? Was het, overlegde zij voorts, niet veel beter, dat haar verdere détails bespaard bleven? Gelukkig had Gerda ook geen lust, bizonderheden te vertellen. „Hoe het met mij zelf gegaan is, weet ik niet", vervolgde Gerda. „Ik geloof, dat ik het karakter van mijn vader heb. Va der leeft betrekkelijk een stil leven. Hij gaat wel met zijn vrouw uit, maar 'k weet niet, of het altijd wel van harte gaat. Met mij was het precies zoo. Je moet name lijk weten, Elsa, dat ik bij vader ben ge bleven, toen de scheiding uitgesproken werd. Gor ging met moeder mee naar Amsterdam en later naar Utrecht. De af spraak was, dat ik één dag in de maand bij moeder zou komen. Dat is ook ver schillende malen gebeurd. Maar 'twas niet gezellig bij moeder. 'kZal er niet meer van zeggen, zij is en blijft toch mijn moeder. Alleen, ik kreeg, toen ik wat ouder werd, den indruk, dat moeder liever had, dat ik wegbleef. En die indruk bleek juist te zijn. Want toen ik, tengevolge ziekte, tweemaal niet kon gaan, informeerde moeder niet eens naar mij. Cor is ook niet bij moeder gebleven, 't Was voor haar beter geweest, ale zij in 't geheel niet New Foundland bankroet? Volgens te New York ontvangen berich ten staat New Foundland voor een staats bankroet. Op 1 Jan. a.s. zal de regeering mededeelen, dat zij' niet in staat is de ver vallende rente van de staatsschuld, ten bedrage van ongeveer 90 millioen dollar te voldoen. De Engelsche minister van koloniën, Thomas, heeft in een redevoering, ten aan zien van den financieelen nood van New- Foundland verklaard, dat dit een nieuw noodsein is van de financieele en eco nomische crisis der wereld. Het bankroet van New Foundland bewijst ook, aldus de minister, dat slechts internationale sa menwerking, de wereld voor een ineen storting kan behoeden. NED.-INDIE BIJ DE JAARS WISSELING. De speciale begrotingscommissie (wel ke werd ingesteld met het oog op het in evenwicht brengen van de verminderde in komsten met de vermeerderde uitgaven als gevolg van de snelle ontwikkeling van het land) zal' binnenkort verschillende nieuwe belastingplannen in beschouwing nemen. Hiervan zullen de plannen tot in stelling van een recht op buitenlandsche en inheemsche tabak en een speciale cri- sisbelasting waarschijnlijk wel het eerste bij den Volksraad worden ingediend. Naar Aneta meldt, moet de begrooting teruggebracht worden van f 500.000.000 tot f 350.000.000 teneinde in overeen stemming te zijn met de vermindering van de opbrengsten uit de Ned.-Indische pro ducten als gevolg van de situatie op de wereldmarkten. Dit is voorloopig alleen mogelijk, door een serie van onaangena me maatregelen, waaronder verdere ver mindering van de salarissen der gouver- nements-ambtenaren, een scherpere selec tie van deze en een rigoreuze formaie- vermindering, waartoe reeds werd beslo ten. In verband hiermede wordt nog het volgende gemeld: Volgens de jongste uiteenzetting van den directeur van Financiën in het Col lege van Gedelegeerden op 15 Oct. j.l. zul len de inkomsten dit jaar 193 millioen be neden de raming blijven, d.w.z. niet meer dan rond 330 millioen bedragen. De „zuivere" gewone uitgaven daar entegen zijn geraamd op rond 530 mil lioen d.i. precies 200 millioen meer. Re kent men dat deze door bezuinigingen tot een 500 millioen teruggebracht zullen zijn, dan volgt hieruit, dat het deficit op de be grooting van het loopende jaar op een 170 millioen is te stellen. Verwacht wordt, dat opnieuw een be langrijke salariskorting zal worden toe gepast, terwijl een groot aantal ambtena ren zal moeten „afvloeien". Boven de acht millioen. Blijkens het laatste Maandschrift van het Centraal-bureau voor de Statistiek telde ons land op 1 October 1931 8.006.600 inwoners. In September j.l. bedroeg het aantal inwoners des lands 7.992.991. was meegegaan. Dat heb ik wel begre pen. Maar, dat is nu eenmaal niet an ders. In Utrecht werd de verhouding tus schen moeder en Gor veel minder. Tot er een breuk kwam en zij op zekeren dag vóór ons stond met de mededeeling: ,,'k Heb er genoeg van; 'k ga niet meer te rug naar Utrecht." Vader was toen al hertrouwd „Zeg, Gerda, je behoeft mij dat alles niet te vertellen, hoor", viel Elsa haar in de rede. Zij bespeurde namelijk, dat het de andere ietwat moeite kostte, haar me- dedeelingen te doen. „Ja, ik moet het wel doen. Ik dank God allen dag, da jij mijn vriendin wilt zijn, maar dan heb je er ook recht op, vind ik, dat je alles weet van mij en mijn fami lie, wat je weten moet. Ik spreek er nooit over. Met niemand. Het verhaal is niet zoo verkwikkelijk. Maar jij moet en mag het ook weten. Dus Cor kwam ook bij ons thuis, al was de vrouw van mijn vader „O, Gerda, wat klinkt die uitdrukking toch hardl" „Ik kan toch niet zeggen: mijn moe der?" vroeg Gerda. „Nu, zij was niet best te spreken over Cor's komst. Zij had al eens iets van Gor vernomen, namelijk, dit zij niet ces katje is om zonder handset oe- Binnenland. Vreeselijke brand te Tilburg. Vijf perso nen omgekomen. Dr Colijn over de Bazelsche conferentie. De dreigende toestand van Indië's finan ciën. Buitenland. Dreigende toestand in Britsch-lndië. Sneeuwstormen hier en daar. Ingezonden mededeelingen. Kerstgroet van de Koningin. De uitzending van den Kerstgroet der Koningin is zoowei in Suriname als in Curasao en op de Bovenwindsche eilan den uitstekend overgekomen. Nationaal crisis-comité. De vorige week is bij het nationaal cri siscomité ingekomen een bedrag van f 53,396,11. In totaal is thans door het co mité ontvangen f 330,964,67. Werkloosheid te Rotterdam. Het aantal werkloozen blijft in Rotter dam op onrustbarende wijze stijgen. De statistiek over de maand November geeft een vermeerdering van het aantal bij de arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen in die maand aan van 4309, wat tweemaal zooveel is als de hoogste tot nu toe vast gestelde vermeerdering. Het aantal ingeschreven werkloozen is dan ook opgeloopen tot 31.746 tegen 27.437 op het einde van October. Naar ruwe schatting loopt het totaal aantal werkloozen in deze stad dus tegen de 45.000. Dr COLIJN OVER DE BAZEL- CONFERENTIE. De resultaten van het onderzoek. Kort na zijn terugkomst uit Bazel had een redacteur van het „Ned. Correspon dentie Bureau voor Dagbladen" een on derhoud met den heer dr H. Colijh, die naar men weet deel uitgemaakt heeft van de bekende Bazelsche commissie in zake de Duitsche betalingen. Men kan zonder eenig voorbehoud zeg gen, aldus dr Colijn, dat de werkzaam heden der commissie voortdurend in een vriendschappelijken geest verricht zijn ge worden en dat er met ernst gestreefd is naar het geven van een antwoord op de voorgelegde vragen, waarmee allen kon den instemmen. nen aan te pakken. Dat is Gor ook niet. 'k Heb al gezegd, dat zij een aardig, goed meisje zou zijn geworden, als zij anders was opgevoed. Maar nu is zij een echte losbol. Je moet dat niet in den kwaden zin van het woord opvatten, hoor, Elsa Ik bedoel er mee, dat zij verbazend vrij is en het leven met volle teugen geniet Wat je dan genieten noemt natuurlijk. Alleen op voorwaarde, dat zij haar eigen brood zou verdienen, mocht zij blijven. Nu, daar had Gor geen bezwaar tegen. In Utrecht was zij op een kantoor. En hier was zij ook spoedig geslaagd. Op het Haringvliet. In het begin ging het vrij goed. Maar het duurde niet heel lang, of zij lag overhoop met „haar", die harde uitdrukking zal ik nu maar niet gebrui ken, wat mij trouwens niet verbaasde." „Kunnen jullie goed met elkaar over weg?" vroeg Elsa. „Och, dat gaat wel. Nu spreek ik haar niet vaak meer, want als ik thuis kom, is zij weg. Ik geloof, dat zij geen enkelen avond meer thuis is. Toen ik thuis was, was dat nog wel het geval. Overigens ben ik natuurlijk het voorwerp van haar spotternij, dat begrijp je. Vaders vrouw is er trouwens ook niet mee ingenomen, dat ik zoo veranderd ben." „Er. ie vader?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1