Leestafel. Gemengd Nieuws. orde te brengen. Spreker zon gaarne zien, dat met bedoelde werkzaamheden spoedig werd begonnen, met het oog op het te werk stelle nvan werkloozen. De voorzit ter zal aan den gemeente-opzichter om een betreffende begrooting van kosten vragen. Veere. Spoedeischende gemeenteraads vergadering op 23 Deo. n.m. 4 uur. De veorz. deelt mede, dat op verzoek van drie leden van den raad deze spoedeischende vergadering is belegdl. Allereerst zijn een paar ingekomen stukken te behandelen. Ingekomen is de goedkeuring vanwege de Bank der Nederlandsche gemeenten dat het aangevraagde crediet zal verleend worden. Ingekomen een schrijven van den Pensioenraad inzake het pensioen van wij len dhr Perrels. Daarna deelt de voorz. mede waarvoor en waarom deze vergadering is belegd, n.l. in verband met de aanstelling van werk lieden waarover in de laatstgehouden ver gadering is gesproken, n.l. dat door B. en W. met het oog op de werkloozen, opdat die ook zouden kunnen arbeiden aan het stadhuis, aan een werkman ontslag werd aangezegd tegen 1 Jan. a.s. Er is een contract gesloten, waarin staat, dat om trent het aanstellen van werklieden enz. met het dagel. bestuur overleg kan wor den gepleegd. Maar de bevoegdheid is eigenlijk in handen van den architect. Ook heeft de gemeente gevraagd om dhr van Heenswijk op te dragen daarvoor te zor gen en nu moeten wij ook vertrouwen, dat hij dat behoorlijk regelen zal. We gevoelen wel, dat we de belangen der werkloozen te veel op den voorgrond hebben ge zet; daarom is gevraagd aan den opzich ter of het mogelijk was dit ontslag nog in te trekken en als niet gedaan te be schouwen. Spr. meent te moeten zeggen, als de raad zich met de restauratie gaat bemoeien, dat zeer onaangenaam zal zijn voor den architect, waardoor zijn liefde zou kunnen verkoelen, wat niet zou zijn in 't belang der gemeente. Spr. vraagt dan of de raad zich er mee kan vereenigen alles aan den archi tect over te laten. Dhr J. v. Beveren zegt dat Barendse ontslag is gegeven, maar dat hij op toer beurt ook weer andere werkzaamheden kan verrichten. Dhr Blind zegt, dat hij de zaak zooals die is, goed en zuiver weet en zwart op wit bij zich heeft en dat op aandringen van het dag. bestuur Barendse tegen Januari ontslag is aange zegd. Ook heb ik nog gevraagd of het werk soms werd stopgezet en het bleek van niet. Spr. is het met den voorzitter eens, dat de architect als het dagel. be stuur zich overal in mengde, zich be- leedigd zou gevoelen. Ook is Spr. bang dat Barendse toch de benadeelde zal zijn. Dhr van Beveren zegt, dat het ontslag zoo niet is geschied. De voorz. leest den brief voor waarin het ontslag is aangezegd. Dhr Blind zegt, dat een opzichter maar moet kijken of er goed materiaal wordt gebruikt. De voorz. deelt nog mede, dat er gebrek was aan steen, zoodat ze haast niet voort konden werken, maar dat de architect hem had meegedeeld dat hij nu in de kel ders ging graven, en dat hij daar wel werkloozen voor nemen kon. Spr. wil hier door aantoonen, dat er voor werk is ge zorgd voor die menschen en dat men soms een verkeerde uitspraak of uitlegging van iets kan geven. Dat er geen goede stem ming zou zijn voor Barendse is onjuist, maar B. en W. geven er de voorkeur aan rekening te houden met den architect.De voorz. voegt hieraan nog toe dat als we door een geval van misverstand onzen ar chitect kwijt raken, die altijd alles doet in 't belang van de gemeente en die al zooveel heeft gepresteerd, dit zeer nadeelig en betreurenswaardig zou zijn. Na alles gehoord te hebben, gaat de heer Blind met het gesprokene accoord. Hij is geheel door den voorz. overtuigd. De voorz. deelt nog mede, dat er bij het electrisch net in de gemeente al veel zijn aangesloten en bericht had ontvangen, dat als er nog eenige opgaven kwamen voor 1932 de prijs dan zou worden 37 ct. per K.W. Nu het nog op een paar aankomt stelt de voorz. voor om nog enkele ge meentegebouwen aan te sluiten. Na veel discussie werd hiervoor door den raad toestemming gegeven. Na nog eenige bespreking over de elec- triciteit ook buiten Veere op Zandijk, waar nog steeds op aanvragen van de bewo ners wordt gewacht, wordt de vergadering gesloten. Westkapelle. Alhier zal eerstdaags be gonnen worden met het geven van een cursus in huishoudboekhouding, waar voor zich reeds een 12-tal dames hebben aangemeld. Deze cursus wordt gegeven door dhr Spinaaij te Middelburg. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergader de de gemeenteraad voltallig. B. en W. stellen voor op het verzoek van de ver- eeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer om subsidie afwijzend te beschikken. Het verzoek is in April 1.1. in gekomen, waarna het in handen van B. en W. gesteld is om advies. B. en W. hebben toen aan de Vereeniging verzocht om een afschrift van de laatste rekening en de loopende begrooting van de vereeni ging, om te kunnen beoordeelen of de vereeniging aan subsidie behoefte heeft en hoe de gelden worden besteed. B. en W. hebben op hun verzoek geen antwoord ontvangen. Dhr Verhage zegt, dat het de bedoeling van de vereeniging is, dat de gemeente door een kleine subsidie blijk zal geven het werk der vereeniging op prijs te stellen. Spr. stelt voor f 10 sub sidie te geven. Dit voorstel wordt niet ge- Bteund, waarna het voorstel van B. en W. z. h. st. wordt aangenomen. (Dhr Ver- ha ge tegen). Naar aanleiding van een schrijven van de vereeniging „Rijwielpad Walcheren" wordt besloten aan deze vereeniging ver gunning te geven tot verbreeding van het rijwielpad, zóó, dat er met een kruiwa gen op mag gereden woden. Het voor stel van dhr Verhage inzake een ventver- bod, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, wordt nu met 5 te gen 2 st. verworpen. Voor dhrn Verhage en Maas. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten een brandput te maken bij het Duinstraatje. Dhr P. Geschiere wordt herkozen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Bij de rondvraag klaagt dhr Maas over de slechte grintweg. De weg is verslech terd inplaats van verbeterd door hetgeen er op gebracht is. De voorzitter zegt, dat het werk te roekeloos is uitgevoerd. Dhr Adriaanse klaagt over de duurte van het electrisch licht en zegt, dat het door de P. Z. E. M. wel wat te mooi is voorge steld. Gezegd is, dat het niet duurder zou zijn dan petroleumverlichting en nu blijkt dit anders te zijn. De voorzitter antwoordt, dat electrisch licht, de lichtsterkte in aan merking genomen, niet duurder is dan petroleumverlichting. De heer Adriaanse vraagt in hoeverre de personen, die op het electrisch net zijn aangesloten tegenover de P.Z.E.M. verbonden zijn. De voorzitter kan momenteel hierop geen antwoord ge ven. Dhr Verhage heeft gehoord, dat er on tevredenheid heerscht onder de vervoer ders van het materiaal voor den grint weg en vindt het ook onbillijk, dat het werk verdeeld wordt naar de verhouding van het aantal paarden dat ieder heeft. Verder heeft spr. vernomen, dat een persoon, die invalide is, benoemd is tot brandweerman. Hoe is dat mogelijk? De voorzitter antwoordt, dat het vervoerwerk der gemeente zoo verdeeld moet worden, omdat er ook tijden zijn, waarin de ver voerders liever niet voor de gemeente ver voeren, n.l. wanneer het druk is in den landbouw. Invalide personen worden op vertoon van een verklaring van een dok ter, dat ze invalide zijn van den dienst bij de brandweer ontslagen. Sluiting. (Te laat voor ons Nr van Donderdag ontvangen. Red.). Terneuzen. Donderdagmiddag kreeg de Ferryboot van den Prov. dienst Vlissin- gen-Breskens een defect. Hierdoor verviel de reis van 3 uur van Neuzen-Hoedekenskerke, waardoor vele reizigers gedupeerd werden, vooral zij, die nog verder dan Holland moesten. Eenigen lieten zich per auto naar Wals oorden brengen, zoodat te Vlake de trein nog gehaald werd. De laatste boot kwam 's nachts om ruim 12 uur in Neuzen aan uit Hoedekenskerke, inplaats van om kwart over tien. Deze boot had ongeveer 2 uur gewacht op de reizigers die zooveel te laat in Goes aangekomen waren uit de richting Roo- zendaal. Donderdagmiddag j.l. werd door de Rechtbank te Middelburg in behandeling genomen het ingediende verzoekschift tot in vrijheid stelling van Mej. M. alhier, in voorarrest, verdacht van vergiftiging. Na de behandeling hiervan werd Mej. M. onmiddellijk in vrijheid gesteld. St.-Kruis. Het gemeentebestuur besloot tot de benoeming van een gemeente-op zichter. Voor deze betrekking werden sol licitanten opgeroepen tegen een salaris vanf5 per jaar. Antirevolutionaire Staatkunde. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Van de driemaandelijksche editie van dit orgaan der Dr A. Kuyperstichting, ter bevordering van de studie der Anti revolutionaire beginselen, verscheen het vierde nummer. Het heeft den volgenden inhoud: Vrij heid, gelijkheid, broederschap. Toelich ting van de spreuk der revolutie, door Mr G. Groen van Prinsterer. (Een herdruk van de brochure door Mr Groen van Prin sterer geschreven, „onder het stormge loei van 1848"). De grondslagen eener economische politiek naar Calvinistische beginselen, door J. Ridder. De scheiding van 1820, door Dr A. Goslinga. In de maandelijksche uitgave van dit maandblad, waarin onderwerpen van meer practischen aard worden behan deld, verscheen het December-nummer van den 7den jaargang. De volgende onderwerpen worden be handeld: Overheid en consciëntiebezwa ren, door Dr L. W. G. Scholten; De Raad van State 15311 October 1931 (slot), door A. K. de Kwaadsteniet. In de adviezenrubriek worden vragen beantwoord; omtrent Coöperatie, Inter communale regeling inzake stichting en exploitatie van een slachthuis en Electri- citeitsnet. Al onze raadsleden lezen en bestudee- ren toch dit voor hen onmisbare blad? Het Schouwvenster. Kerstnum mer 1931. Uitgave N.V. Uitg. Mij E. J. Bosch Jbz., Amsterdam. Evenals vorige jaren verscheen ook nu weer een Kerstnummer van „Het Schouw- ster", weekillustratie voor het Christelijk gezin. De tijd, dat de Christelijk geïllustreerde bladen in het achterste gelid stonden en niet meetelden is gelukkig voorbij, „Het Schouwvenster", dat elke week verschijnt en door steeds meerderen gewaardeerd wordt, is er het bewijs van. En het pas verschenen Kerstnummer, royaal geïllu streerd en prachtig uitgevoerd, niet min der. Van den rijk gevarieerden inhoud vermelden wij: Het Licht, dat in de duisternis scheen. Schriftoverdenking), door Ds A. M. Berk- hoff; Kerstfeest (Gedicht), door J. M. Engel; Op zoek naar verloren jaren, door Mevr. A. v. Hoogstraten; Kerstfeest en Zang, door M. van der Hilst; De wondere tocht (Reisschets), door Elise Nordhaus; Cultuurschemering (Jubal en Tubal-Kain) met platen, door Abel Pann; De eer van den arbeid, door Prof. Mr P. S. Gerbran- dy; Om den Kersttijd, door Dr W. A. P. Smit e.a.; Roeland Koning en zijn kunst (met reproducties naar werken van den kunstenaar); Kerstmis en kinderen, door Mevr. J. M. Westerbrink-Wirtz; Met Kerstmis naar huis, door G. J. Peelen; Bloemen en planten in den Kersttijd, door Practicus; In den Kerstnacht (Kort ver haal), door Paula; „Oud-jaar", voor zang en orgel of piano, door J. F. Tierie Jr; Kerstkindje (Amerikaansche Kerstnovel le), door Eda J. Hood; Sacramentszilver (Over kerkelijke kunst); Voor onze vrou wen; Foto's van Dr Paul Wolff, Sougez, van Agtmaal etc; Het probleem van com missaris Roos (een origineele en span nende prijsvraag. Bovendien is nog bijgevoegd een prach tige kunstbijlage: „Winter in het dorp". De Tampon. Orgaan voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor de Grafische vakken te Utrecht. Kerstnummer 1931. Der traditie getrouw verscheen weer een Kerstnummer van de Tampon. Het ideaal van de redactie schijnt te zijn: steeds beter. De omvang wordt steeds grooter en de inhoud al maar rijker en meer ge varieerd. We kunnen er niet aan begin nen te trachten van den inhoud een over zicht te geven. We volstaan daarom met er op te wijzen, dat er aan den inhoud, en we denken daarbij vooral aan den technischen kant van de zaak, buitenge woon veel zorg is besteed. Dit Kerstnum mer leert weer opnieuw, dat men aan de Grafische school te Utrecht heel wat weet te bereiken. Het ouderwijs moet daar wel in orde zijn. Iedere bladzijde spreekt er van. Niet het minst de schitterend uit gevoerde reproducties. Aan den heer Joh. T. Hulskamp en in hem aan alle mede werkers, brengen we gaarne een woord van hulde voor wat bereikt werd. Maandblad van „De Neder landen"" van 1845 etc. Van dit maandblad verscheen het eer ste No>. van den nieuwen jaargang als „Kerstnummer". We zouden dergelijke uitgaven liever zien aangeduid als „Win ternummer" of iets dergelijks. Dit blad bevat een aantal bijlagen op het bedrijf van deze bekende Mij. betrekking hebben de en een mooi uitgevoerde reproductie van Vermeer's: Gezicht op Delft. Heemaf-Post, uitgave van de N.V. Heemaf te Hengelo. De z.g. Kerstuitgave van dit blad is geen Kerstnummer in den gewonen zin, maar slechts een meer luxueuse uitgave. Wat dit voordeel heeft, dat de inhoud nog meer spreekt en dat de lezer sterker onder den indruk komt van het kunnen van de Hengelosche electrische en mecha nische apparaten-fabriek. Een mooi num mer, dat door deskundigen op dit gebied zeker gewaardeerd zal worden. Keur van eenjarige snijbloe men, door Turkenburg's Zaad- handel, Bodegraven. Dit boekje wil den amateur-tuinier too- nen, welk een schat van bloemen wordt aangetroffen onder de eenjarige zaai bloemen, die, afgesneden, gedurende den geheelen zomer een prachtige kamerver siering verschaffen. Daartoe is een keur van snijbloemen samengesteld, waarvan de schoonheid getoond wordt door fraaie afbeeldingen. Een tiental foto's is zelfs in natuurlijke kleuren vervaardigd. Bij iedere afbeelding zijn enkele wenken ge- gegeven omtrent de teeltwijze. De gearresteerde notaris. Omtrent de arrestatie van den notaris te Amsterdam, vernemen wij nader, dat deze gedurende eenigen tijd valsche ver klaringen heeft afgegeven omtrent het tijdstip van verkrijging van Duitsche oorlogs-obligaties. Dit geschiedde op aan dringen van de houders dezer obligaties. Het vaststellen van het tijdstip van ver krijging dezer obligaties was destijds vooral ook in verband met de inflatie in Duitschland van groot belang voor de waardebepaling daarvan. Het gevolg van de valsche verklarin gen was, dat de Duitsche debiteuren groo- tere bedragen moesten uitbetalen aan de houders der obligaties, dan waartoe zij wettelijk verplicht waren. Eenigen tijd geleden hebben de Duit sche debiteuren van de houders dezer obligaties terugbetaling geëischt van het teveel betaalde. Een Amsterdamsch ad vocaat, die voor de obligatiehouders op trad, heeft toen een aanklacht ingediend tegen den notaris wegens vervalsching, waarna de justitie tot diens aanhouding is overgegaan. Smvokkelaarsbende gear resteerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag merkten douanebeambten een Belgische motorboot, „l'Aurore" ge naamd, op, welke gestrand was tusschen Zeebrugge en Blankenberg. De beman ning, bestaande uit vier koppen, had na de stranding de lading ln zee geworpen. Deze bestond uit een twintigtal bussen alcohol. Daarop sprongen de opvarenden zelf in zee om de aanspoelende bussen op te pikken. De douane-ambtenaren, welke zich ver dekt hadden opgesteld, achtten toen het oogenblik gekomen om in te grijpen. Zij zagen op hetzelfde moment een vijfden persoon, die op den uitkijk stond in de duinen, in de nabijheid van een auto. Toen de man zich ontdekt zag sprong hij op een gereedstaande fiets en reed weg. Twee der douane-ambtenaren snel den den man echter na. Toen de man niet voldeed aan hun verzoek om te blij ven staan, losten zij enkele schoten in zijn richting. De man werd in den rug getroffen en viel dood neer. Ondertusschen hielden de andere drie douane-beambten de leden van de be manning der boot in bedwang. Een ge vecht ontstond, waarna de mannen ten slotte werden aangehouden. Het waren twee Belgen en twee Nederlanders (uit Terneuzen). De motorboot en de auto werden in beslag genomen. De Haarlemsche Raad in verzet. De Burgemeester loopt boos weg. Woensdagnacht om 12 uur is de Haarlemsche gemeente raad is verzet gekomen tegen den burge meester, die de vergadering presideerde. De behandeling der begrooting was nog niet afgeloopen en het zag er niet naar uit, dat de raad klaar zou komen. Daarom werd besloten er een eind aan te maken, maar tal van leden hadden er bezwaar tegen om Donderdagmorgen door te gaan. De burgemeester stelde toch voor, Don derdagmorgen te half elf te beginnen. Van alle kanten werd geprotesteerd. Het werd' een groot spektakel en de burge meester werd boos. Hij legde de voorzittershamer neer, stond op en vertrok door de hoogst ver baasde raadsleden nagestaard, die samen- groepten om te overleggen wat hun te doe" stond. De nacht schijnt de gemoederen te heb ben gekalmeerd, want Donderdagmiddag om half twee werd de raadsvergadering op gewone wijze voortgezet. Verschillende leden spraken hun misnoegen uit over het optreden van den burgemeester. Deze verdedigde zich met te zeggen, dat de hee- ren het hem zoo moeilijk maakten. •Communistische propa ganda in het Limburgsche mijngebied. Men meldt uit Hasselt: De veiligheidsdienst ontdekte gisteren in de nabijheid van de kolenmijnen van Genck bij de Nederlandsche grens een degelijk ingerichte communistische organisatie in volle werking. De communistische groe- peering bezette een geheele huizengroep, welke 16 afgelegen woningen omvatte. Men heeft er een geheel secretariaat ont dekt met drukkerij, de volledige lijst der propagandisten voor het geheele Lim burgsche kolenbekken enz. Het hoofd de zer organisatie, een Hongaar, werd aan gehouden. Daar er echter geen bewijzen waren aan te voeren voor een samen zwering, heeft men hem weer op vrije voe ten moeten stellen. Een goede slag. De alcohol- politie te New-York heeft een goeden slag geslagen. Zestig prohibitie-agenten deden een inval in een der voornaamste geheime drank-inrichtingen van New-York, in het theater kwartier van Broadway. De geheele distilleer-iustallatie, ,-ter waarde van een millioen dollar, werd in beslag genomen. Ontsporing te Roosendaal. Donderdagavond omstreeks 6 uur zijn eenige wagens op het stationsemplace ment te Roosendaal uit de rails geloo- pen. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, terwijl de materiëele schade niet zeer ernstig blijkt te zijn geweest. Uiteraard heeft dit ongeval eenige stag natie veroorzaakt in den treinenloop, ook naar Zeeland, welke in verband met de Kerstdrukte op dit kruispunt van spoor wegen toch reeds vertraging ondervond. Auto-ongeluk bij Mechelen. Drie dooden, een zwaargewon- d e. Op den straatweg MechelenPutten is een auto, waarin vier personen ge zeten waren, in volle vaart tegen een muur van een bakkerij gebotst. Tusschen de overblijfselen van de auto vond men de lijken van twee der inzit tenden, die op slag waren gedood. Het waren de 53-jarige P. en de 23-jarige de V., beiden slagers uit PuttenGras heide. De twee anderen werden levensgevaar lijk gewond. Een hunner, de 28-jarige \an Aken, eveneens uit Putten—Gras heide, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag aan de bekomen verwondingen overleden. De toestand van den vierden gewonde is zorgwekkend. Drama te Rotterdam. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft in een café aan den Schiedamschen Dijk de 26-jarige zeeman L. v. Z., na een mee- ningverechil met de 31-jarige buffetjuf frouw v. d. Z. met een dolkmes een aan tal steken toegebracht, aan de gevolgen waarvan zij kort daarop is overleden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Kindje overreden en ge dood. Te Alphen a. d. Rijn is eersten Kerstdag het bijna 4-jarig dochtertje van den arbeider S., dat onverwacht den straatweg overliep, door een passeeren- de auto overreden. Zwaar verminkt aan het hoofd, werd het kind naar het Acad. ziekenhuis te Leiden vervoerd. Bij aan komst aldaar bleek het reeds te zijn over leden. De burgemeester krijgt straf. Men schrijft ons uit Melick— Herkenbosch (L.): De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten, het salaris van den burgemeester met f1051 te verlagen. Hier bij werd overwogen, dat de handelingen van den burgemeester van dien aard zijn, dat hoegenaamd geen vertrouwen in hem wordt gesteld, en zijn gedragingen in strijd zijn met het openbaar belang en de goede orde. Capriolen van een vracht auto. Donderdagavond reed in de Hoofd straat te Hillegom een vrachtauto. Plot seling begon de wagen te slingeren, week naar rechts, reed het trottoir op, reed daar twee personen aan en vervolgens tegen de winkelpui van een manufactu renwinkel aan, welke beschadigd werd. Daarna stak de wagen dwars den weg over en reed aan de overzijde van de straat tegen het huis van den heer C. aan, waardoor in den muur van het huis een gat kwam. Daarna kon de wagen tot stilstand gebracht worden. De twee personen, die aangereden wer den, waren mej. M. v. d. L. en de heer G. Beide hadden verwondingen aan hoofd, arm en beenen bekomen, terwijl de heer G. waarschijnlijk tevens een hersenschudding opliep. Beide personen zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Voorts bekwam een inzittende van den vrachtwagen, de heer M. uit Rijnsburg, nog een lichte hoofdwonde. De chauffeur, die geen letsel had be komen, schreef het ongeval toe aan een defect aan de stuurinrichting. De politie heeft de zaak in onderzoek en nam de auto in beslag. Vrachtauto op bewaakten overweg door een trein gegre pen. Huisvader gedood, een an der gewond. Op den bewaakten over weg nabij de Vink onder de gemeente Voorschoten is Donderdagavond een vrachtauto uit Voorschoten door een uit de richting Leiden komenden electrischen trein gegrepen, toen de afsluitboomen niet gesloten waren. In de auto zaten A. v. B. en A. v. d. H., beiden in Voorschoten woonachtig. De auto werd bij de cabine gegiopen door den trein en opzij van den weg geslingerd, terwijl de cabine en de motor geheel vernield werden. De beide inzittenden werden er uit- gesmakt en kwamen een twintigtal me ters verder neer, waar zij bewusteloos bleven liggen. Van B. bleek er het ergst aan toe. Hij had een zware schedelbreuk bekomen. Nadat een dokter een voorloo- pig verband had gelegd, werd hij naar het Diaconessenhuis te Leiden vervoerd. Daar is hij eenigen tijd later, zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen, over leden. De toestand van het tweede slacht offer van der H. was gelukkig niet zoo ernstig. Hij had een arm gebroken. Hij is eveneens naar het Diaconessenhuis voervoerd. De gedoode v. B. was gehuwd en vader van twee kinderen. De politie van Voor schoten stelt een uitgebreid onderzoek in naar de omstandigheden waaronder het ongeluk heeft plaats gegrepen. Het treinverkeer in de richting Den HaagRotterdam ondervond aanzienlijke vertraging. Toch carnaval in Bergen op Zoom. In de vergadering van den gemeenteraad van Bergen op Zoom wer den de adressen van de plaatselijke R.-K. geestelijkheid en van den Kerkeraad der Geref. Kerk om de openbare carnavals viering in 1932 te verbieden voor kennis geving aangenomen, zoodat het volgend jaar de carnavalsviering gewoon zal kun nen plaats vinden. Tabak in biervaten. De Duit sche douanebeambten zijn een belang rijken smokkelhandel op het spoor ge komen, n.l. het verzenden van smokkel waar, voornamelijk tabak, in biervaten van de Mainzer Aktienbrauerei. De vaten werden in Aken midden doorgezaagd en over de breuk werd een ijzeren band ge legd. Per auto werden de vaten vervol gens naar de plaats van bestemming ge bracht over de Roermonderstraat. Aan het grenskantoor Pannesheide (gelegen naast het kantoor Bleierheide) vroegen en verkregen de smokkelende bierbrou wersknechten een bewijs, dat de vaten met bier gevuld waren, aangezien de beambten, die overigens zeer scherpe con trole uitoefenen, niet den geringsten arg waan koesterden. Tusschen de Duitsche kantoren Pannes- heide en Strasz, dus langs de z.g. Nieuw- straat, de Nederlandsche grens bij Kerk rede, werden de vaten geopend en ge vuld met allerhande smokkelwaar. Na dit intermezzo werden de vaten in de vrachtauto geladen. Aan het kantoor Strasz toonden de smokkelaars het ver- voerbewijs van de beambten van Pan nesheide ook de douanen van Strasz hadden geen achterdocht. De smokkel- vaten werden vervolgens van het station Herzogenrath per trein verzonden naar Hamburg, waar de handlangers de bier vaten in ontvangst namen. De ledige vaten maakten vervolgens weer de reis naar het station Aken-West; werden daar geadresseerd ontvangen. Dan begon het smokkelspelletje op nieuw. Sinds geruimen tijd hebben de smok kelaars hun winstgevend bedrijf kunnen uitoefenen. Thans is het voorbij. Vermoed wordt, dat het hoofd der smokkelbende in de grensgemeente Herzogenrath woon achtig jjs, en dat ook Nederlanders bij deze geraffineerde smokkelzaak betrok ken zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6