DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Gebroken Bakken Uit de Provincie RUWE HU/D Brieven uit de Residentie. FE U ILLETON VAN MAANDAG 28 DEC. 1931, Nr 74. Dansen om en bij den Kerstboom, wat klinkt dat toch echt schril in dezen tijd. Millioenen zijn er in de wereld, die gebrek lijden, duizenden zijn er ook om ons heen, die gebrek aan het noodige heb ben, hetzij dit meer publiek blijkt, hetzij het meer in het verborgen gedragen wordt. En daarnaast wordt er met geld ge smeten voor vermaak en jolijt. Dat is juist de ellende van de moderne wereld. De slagen worden niet gevoeld, zooals ze gevoeld moeten worden, n.l. als een oordeel. Wel geslagen, maar geen pijn gehad. De „mondaine wereld" leeft, alsof het alles rozengeur is. Dat is mede één der gevolgen van het feit, dat men den mensch steeds meer leert leven bij dat wat hier beneden is en wat van beneden komt. Als het waar is, dat de mensch maar één keer leeft, dan is het ook te verstaan, dat die mensch van die eene keer zoekt te halen, wat er van te halen is. Dat is te begrijpen. Dan brast de rijke en baadt zich in weelde, immers het uur is kort en men moet er van maken, wat er van te maken is en er van halen, wat er van te halen is. En dan probeert de arme en misdeelde op zijn wijze precies hetzelfde te doen. Wie zal het hem kwalijk nemen? Dat is het cynische van het leven in onzen tijd. Het loopt alles horizontaal, geen enkele lijn wijkt af, om naar boven te wijzen. Als de beesten, die vergaan. Dat is als uitkomst te schrijven onder het leven van den modernen mensch, on verschillig, of hij zijn buik vol eet met den draf der verzadiging, of dat hij wel naar dien draf verlangt, maar niemand ze hem biedt. Ver van het Vaderhuis, waar overvloed is, zwerft de mensch. En zoo gaan wij het oude jaar uit, het nieuwe in. Hoe zullen wij dat doen? In somber pessimisme over de verdwa zing, die alles kapot maakt en ons heen voert naar het faillissement? Of in uitgelaten optimisme, spelende als kinderen op den vulkaan, die elk oogen- blik kan uitbarsten? Wij gelooven, dat de christen bij dezen jaar-overgang moet staan nóch als de pes simist, nóch als de optimist. Immers, wie het heden ziet in het licht van wat was en daarbij de toekomst niet los ziet van het heden, die is werkelijk- h9idsmensch. En dat moet do christen zijn. Het geloof spreekt in dezen tijd een taal, die terecht der wereld als orakeltaal in het oor moet klinken. Geen ding is er in de wereld, noch be neden, noch boven de aarde en geen macht is er, die ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods in Christus, den Heere! Al veranderde de aarde hare plaats, al werden de bergen verzet in het hart der zeeën, geen vrees, want de Heere der heirscharen is met ons, de God van Jakob is ons een hoog vertrek. Dat is wondere taal! Zeker dikwijls in den mond genomen, zonder dat de wereld-overwinnende kracht, er van wordt gevoeld. Maar het is de taal des geloofs, te mid den van de benauwde en de benauwende werkelijkheid om zich heen. Orakeltaal? Ja zoo lijkt het. Immers, de moderne mensch zwalkt daar heen op de kokende zee als een schip zonder roer. Op welke klip zal hij te pletter slaan? Het politieke, het sociale, het econo mische leven is onvast en onzeker naar allen kant. Het „rommelt" overal, de wijsheid der wijzen vergaat, het verstand der verstan- digen wordt te niet gemaakt, er is 'n tas- door H. Zeeberg. 28. „Hé, hé, opgeofferd. Niet zoo'n dik woord," meende Elsa. „Je moet dat niet doen, hoor, Elsa", zei de andere, de opmerking negeerend. „Ik ben al dankbaar, dat jij je met mijl, eenzame, wilt bemoeien. Dat is al meer dan genoeg." „Kom, kom, nu geen dwaasheden, Ger- da. Zeg, ik heb moe geschreven, dat ons plannetje wel zal doorgaan, bij leven en welzijn." „O, mooi. Ik krijg een week extra va- cantie. Om met jou mee te gaan. En dan daarna met de familie naar buiten." „Leuk zeg. Je kunt nogal een potje breken bij de Van Zevenhuizens." „Nu, jij zult het hier kwaad hebben. Maar intusschen, gelijk heb je. Ik heb het er goed. Een echte moeder kan niet beter voor mij zijn dan Mevrouw Van Zevenhuizen. Dat is zeker." Op het gelaat van de spreekster ver toonde zich een wolk, die Elsa zeer wel opmerkte. Zij vroeg echter niet nader, ten als van de blinden naar den wand. En nu is daar de vastheid, de onbewo genheid van het geloof. Niet uit dien mensch, maar in dien mensch, uit God, den Onbewogene, "Wiens jaren niet eindigen. Al m'n lezers wensch ik iets toe. En dat is, dat ze ook voor het jaar 1932, met al z'n donkerte en dreiging en hoe donker lijkt het nietl een schuil plaats mogen hebben. „Die in de schuilplaats des Allerhoog- sten is gezeten, die zal vernachten in de schaduw des Almachtigenl Dan durft en kan men werkelijksheids- mensch zijn! Niets ontgaat ons en toch niets deert ons, want wij kennen een schuilplaats Wij leven heel het volle, rijke leven en het sleurt ons toch niet mee in z'n draai kolken, want wij kennen een schuilplaats. Het geloof slaapt niet, maar waakt! Ook in 1932. Rust, mijn ziel, uw God is Koning'. Wees tevreden met uw lot; Zie, hoe alles hier verandert, En verlang alleen naar God! Wie zoo het oude jaar uitgaat en het nieuwe jaar in, diens levenscheepke koerst veilig temidden der opspattende golven, want, hij heeft 's Vaders Zoon aan boord en veilig strand voor he' oog J. H. In de plaats van den heer W. An- theunisse, die den dienst met pensioen gaat verlaten, is tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te O. en W. Souburg benoemd de heer A. J. Bruijnooge, thans als zoo danig werkzaam te Oostburg. Middelburg. Donderdag vervoegde zich een gescheiden vrouw, die vroeger alhier woonde, maar die thans met een man te Amsterdam leeft, ten huize van fami lieleden van haar vroegeren echtgenoot, waar een 8-jarig dochtertje van de vrouw dat aan den man was toegewezen, ver toefde. Beide ongenoode gasten ontvoerden het kind en reden met de autobus naar Domburg. Het gesprek in de bus trok de aandacht van den chauffeur, en deze had de activiteit de politie te Domburg te waarschuwen. Toen het drietal dan ook met de tram naar Vlissingen zou vertrek ken, blijkbaar om daar den trein naar Amsterdam te nemen, werd het aange houden en naar Middelburg overgebracht. Hier is het kind aan de familie terug gegeven. De ontvoerders werden na op gemaakt proces-verbaal Vrijdag weder op vrije voeten gesteld. Nadat Vrijdagmorgen in de gods dienstoefening der Vrijz. Herv. ds A. W. Landstra reeds, terwijl de aanwezigen van hun plaats waren opgestaan, woor den van groote droefenis over het over lijden van het bestuurslid, mej. W. P. van der Harst, had doen hooren, had Za^ terdagmiddag op de algemeene begraaf plaats de ter aarde bestelling plaats van haar stoffelijk overschot. Alvorens de kist in de groeve werd neergelaten, trad de heer M. J. Jonk, secretaris van de afd. van den N. P. B., naar voren om namens die afdeeling te schetsen hoe diep dit overlijden treft. Gedurende bijna een halve eeuw heb ben honderden, die thans in het binnen en ook in het buitenland wonen, het eer ste vrijzinnig Godsdienstonderwijs van de overledene genoten. De N. P. B. dankt haar voor al dit werk uit den grond van zijn hart en met heel zijn ziel. Hierna nam ds Landstra het woord en zeide een kort woord te willen spreken namens de vereeniging van Vrijzinnig Hervormden en inzonderheid namens het bestuur. Mejuffrouw v. d. Harst is weg gerukt uit het midden van het werk, dat haar volle liefde had. Spr. ziet ook in dit heengaan een herin nering aan het „Memento Mori". De broeder van de overledene, dr J. J. v. d. Harst uit Koudekerke, dankte allen voor de laatste eer zijn zuster bewezen. Driewegen. Vrijdagavond gaf het Ghr. Gemengd Koor „Hosanna" zijn 7de uit voering, die in vele opzichten geslaagd mag heeten. Dit koor, hoewel zwak bezet, omdat het hier ging over de familiever houding, waarvan Gerda nog niet had gerept, omdat op dat punt nog geen ver trouwelijkheid was geschonken, en om vertrouwelijkheid vragen deed Elsa niet, daar zij Wel wist, dat de echte vertrouwe lijkheid ongevraagd moet gegeven moet worden. Bij intuitie had Elsa echter sinds lang*" gevoeld, dat er in het gezinsleven van de Zuidermans iets hokte, al wist zij dan ook niet wat. „Kun je ook al zeggen, wanneer je mee kunt gaan?" „Neen, dat nog niet." „O, ik vraag dat, omdat de brief naar moeder nog niet weg is. En dan kon ik het er nog even bij zetten. Maar het geeft niet. Ik schrijf het volgende week wel. Moeder is zeer enthousiast, dat wij ko men." „Het doet me genoegen. Het moet heer lijk zijn, als je nog een moeder hebt, die blij is, als je komt", peinsde Gerda hard op, terwijl op haar gelaat weer die don kere wolk verscheen. Elsa beet zich op de lippen. Want bij na was daarover de logische vraag ge komen „Heb jij zoo'n moeder dan niet?" Maar dat wilde zij niet vragen. Van haar familie had Gerda zoo goed als geen woord nog gerept, zoodat Elsa de conclu- durft moeilijke nummers als Meiklokken en het Geuzenvendel op de Thuismarsch van den Bond van Chr. Zangvereen. aan. De partijen waren goed ingestudeerd, waardoor de leden blijken gaven ijverig op te komen bij de repetities. Technisch was elk stuk goed verzorgd, zelfs ook in zooverre dat het anders zoo hinderlijke zakken weinig voorkwam. Toch zou ern stig overwogen dienen te worden, zich wat de moeilijkheid van de stukken betreft, op lager niveau te stellen, opdat er meer tijd overblijve voor het verzorgen van de voordracht, te letten op dynamische tee- kens enz. Niettemin werden enkele num mers verdienstelijk uitgevoerd, waaronder vooral dient vermeld te worden: Hemel- klokken. Door de ongunstige weersgesteldheid was de ópkomst slechts matig. Ouderling Jb. de Muynck, die de vergadering leidde, mocht aan het eind constateeren, dat allen luisteraars een genoegelijke avond was verschaft. Wemeldinge. Donderdag had alhier de inschakeling van het electrisch net van de P. Z. E. M. plaats. Daarvoor waren over gekomen de heeren Ir. de Regt en Kool wijk. Voordat de gemeente aan het elec trisch net werd verbonden nam ir de Regt het woord, schetste het nut van de electri- citeit. Hij wees er bijvoorbeeld op dat een gemeente, nog grooter dan deze in 't begin met zeer weinig aansluitingen begon, en dat thans het getal van 400 was bereikt. Voorts dat dit de 27ste gemeente was die van electriciteit werd voorzien. Hij hoopte dan ook, nu deze gemeente ook van gas is voorzien, dat beide, gas en electriciteit, nuttig en goed samen mogen gaan tot wei zijn van de ingezetenen dezer gemeente. De burgemeester zei, dat hij in 't eerst een beetje pessimistisch stond tegenover de electriciteit, aangezien deze gemeente een eigen gasfabriek bezit, doch bij nader beschouwing is hij veel terug gekomen van dit standpunt en ziet hij in dat het ge bruik van electriciteit en gas zeer goed sa men kan gaan, beide tot welvaart van de gemeente. Nadat dhr Ir de Regt de 10.000 Volt sterke stroom in het 'transformatorge bouwtje had ingeschakeld, en was om gezet in 220 Volt, verrichtte de burge meester op verzoek van dhr de Regt de in schakeling voor deze gemeente en was de aansluiting met de P.Z.E.M. een feit ge worden. De demonstratiewagen van de P.Z.E.M. was inmiddels gearriveerd. Aan de inge zetenen werden daaruit de electrisch ge bakken wafels rondgedeeld. Verder werd getoond, hoe gemakkelijk men zich op radio- en huiselijk gebied door middel van electriciteit kan bedienen. Zaterdag is de motorrijder v. d. Have uit Scherpenisse met als duorijder M. den Hartog, veelal verblijvende te "We meldinge, nabij de Postbrug onder deze gemeente met vrij groote snelheid tegen een bij die brug staande ijzeren balie ge reden, met het gevolg, dat beiden van den motor werden geslingerd en met ge compliceerde beenbreuken Werden opge nomen en later vervoerd naar het zieken huis te Goes. De motor is door de politie in beslag genomen, terwijl een onderzoek wordt ingesteld. Krabbendijke. Dhr J. D. A. Sneep, di recteur van de Zuid-Bevelandsche Gascen- tale „Oosteinde" te Krabbendijke, is be noemd tot directeur van het waterleiding bedrijf te Assen. i Vrijdag j.l. gaven de Christelijke Zangvereen. Halleluja van Krabbendijke en Excelsior van Rilland-Bath een zang uitvoering in de Geref. Kerk alhier onder leiding van den directeur dhr Adr Kouse maker. Ds Andree opende op de gebruikelijke wijze en verwelkomde de groote schare die opgekomen was. Nadat de liederen door beide vereeni- gingen uitnemend gezongen waren en de directeur enkele nummers op het orgel ten beste had gegeven, sloot ds Andree dezen welgeslaagden avond met dankzegging. Woensdag nam dhr J. Frelier af scheid van het O. L. onderwij's na 36 jaar hier in deze gemeente werkzaam te zijn geweest. Door de Commissie voor Volks onderwijs werd hem een vulpen aangebo den. Door den Burgemeester werd hem een woord van welgemeenden dank toege- sie had getrokken, dat tegenzin haar vriendin verhinderde, iets te zeggen. „Ik was gisteravond thuis, en toen heb ik het gezegd, dat ik een weekje met jou naar Kerkwijk ga. Och, je zegt dat, om dat het zoo hoort. Maar notitie wordt er niet van genomen", zeide Gerda opeens. „Dan is het bij' den dominé, bij de Van Zevenhuizen's en ook hier heel anders." „Alle gezinnen zijn niet gelijk", zeide Elsa, om tochmaar wat te zeggen. In eenen begreep zij, dat Gerda vertrouwe lijker wilde worden op het punt van haar familieleven. „Neen, alle gezinnen zijn niet gelijk", herhaalde Gerda. „Toen ik gisteravond op bed lag, heb ik mij in slaap gehuild." „Maar dat moet je niet doen", zei Elsa op verschrikten toon. ,,'tWas thuis weer ellende. Ik heb het maar niet gevraagd, wat er aan de hand was. Cor had natuurlijk weer hooggaan de ruzie gehad, ik begreep het wel. Zij was niet thuis. Maar vader was in een slechte stemming en zijn vrouw heeft zoo goed als geen woord tegen mij gezegd. En toen ben ik maar gauw heengegaan. Wat zal je anders doen?" 't Was Elsa, of zij plotseling in een ga penden afgrond blikteGerda sprak niet eens van „moeder", maar van zijn „vrouw". Wat was dat toch? sproken. Ook werd door de kinderen een cadeau aangeboden. Zaterdag speelde de Voetbalver- eeniging V. V. G. van Krabbendijke een wedstrijd tegen Smit van Wemel dinge. De uitslag was 11. Wissenkerke. Vrijdag werd door de Chr. zangvereen. „Hosanna" alhier met mede werking van het kinderkoor een zanguit voering gegeven in de Ned. Herv. Kerk. De opkomst was groot. De opbrengst was ten bate der bewaarschool. Wolfaartsdijk. Vrijdag werd alhier in de Ned. Herv. Kerk de kerktelefoon in gebruik gesteld. In totaal zijn 15 zitplaat sen voor dooven en hardhoorenden aan gesloten, welke allen vol lof waren over de schitterende werking. Deze inrichting is aan de Kerk geschonken door de Chr. meisjesvereen. „Martha". De installatie is aangebracht door dhr M. Tramper alhier in samenwerking met dhr Polderman uit Goes. Vrijdagavond gaf de Zangvereeni- ging „Looft den Heer", directeur dhr J. H. Tamminga uit Goes, een uitvoering in de Herv. Kerk alhier. De verschillende zangnummers, zoowel van het jeugdkoor als van de vereen. „Looft den Heer" wer den op verdienstelijke wijze ten gehoore gebacht, evenals een Sonate van G. F. Handel, gespeeld door de heeren J. H. Tamminga, viool en P. Platteeuw, piano. Donderdag hield de kolenvereen. E. M. M. alhier haar jaarvergadering. Door den secretaris, dhr J. Linden- bergh, werd verslag over het afgeloopen. dienstjaar uitgebracht. Aangekocht wer den: 1846 H.L. kachelkolen f 1.35 per H.L.; 889 H.L. nootjes f 1.15 per H.L.; 685 H.L. anthraciet f 2.20 per H.L. en 2930 H.L. eierkolen f 1.30 per H.L., alles vrij aan huis bij de leden. Als bestuursleden werden herbenoemd dhrn J. Lindenbergh en J. v. d. Werff. Donderdag gaf de Gymnastiekvereen. „Uitspanning door Inspanning" met me dewerking van de damesafdeeling „Oefe ning baart Kunst" te Kort gene een goed geslaagde uitvoering in het gebouw T. A. V. E. N. U. Schore. Woensdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig alle le den. Het schrijven van den Bestuurders- bond Oostelijk Zuid-Beveland wordt voor 'kennisgeving aangenomen evenals het adres van de Moderne Vakbeweging en de S. D. A. P. in Zeeland betreffende weilk- loozenzorg. Aan het adres van den gemeenteraad van Wehl inzake instelling van een Mi nisterie van Landbouw wordt met alge meene stemmen, adhaesie betuigd. Medegedeeld wordt: le. dat voor 3e brandslangen nieuwe koppelingen zijn aangekocht (kosten f65); 2e. dat met de werkzaamheden betreffende de electrifi- catie van de kom der gemeente vermoede lijk ongeveer half Januari a.s. zal worden begonnen; 3e. dat het Burg. Armbest. heeft medegedeeld, niet in staat te zijn dit jaar een bijdrage te geven in de kosten van werkverschaffing. B. en W. hebben daarom besloten 7 at. p. vierk. roede te geven voor het spitten van gronden. Indien de werkgever dan 5 ct. bijbetaalt, is werkverschaffing op deze wijze moge* lijk. Wil de werkgever meer geven, dan is deze hiertoe natuurlijk geheel vrij. Dhr Bruijnzeel 'kan niet ^egr\jipen, dat het arm bestuur in dezen niets doet. Dhr Zoete- weij acht 12 ct. per vierk. roede te laag voor goed werk, waarop de roarz. ant woordt, dat de werkgever meer kan geven hetgeen dhr Stevense _[van wie grond is gespit) dan ook heeft gedaan. B. en W. hebben besloten tot aankoop van 175 ton steenslag voor het onder houd der wegen van de maat 13 c.M. franco op den wal voor f 4.05 indien met de gidk en voor f4.25 per ton indien met de hand wordt gelost. Over de los sing met de giek of met de hand zullen Bi. en W. een besluit nemen bij aankomst met het oog op mogelijke werkloosheid ten tijde der lossing. Bij werkloosheid zal met de hand worden gelost. Dhr Karelse gevoelt met het oog op het moderne verkeer meer voor steen slag van een kleinere maat b.v. 0,5 c.M. Wel is deze wat duurder, doch dan kan wat minder worden gekocht. Met alg. st. wordt besloten 150 ton „Ben je zelf ook niet onvriendelijk te gen je moeder, Gerda?" vroeg zij:. „Het kan voor een deel ook aan jou liggen. Kinderen kunnen er ook veel aan af of toe doen, of het in een gezin gezellig is." „Ik kan gerust zeggen, dat ik voor de vrouw van mijn vader nooit lastig ben ge weest", zei Gerda. De uitdrukking werd Elsa te kras. „Zeg dat toch niet, Gerda. Je kunt toch wel „moeder" zeggen, al is zij, naar ik nu ga begrijpen, niet je eigen moeder, maar je stiefmoeder. Wat een toestand zou het worden, als alle kinderen in een gezin, waar de moeder overleden is, zóó spreken over de tweede vrouw van hun vader. Je moet het mij niet kwalijk nemen, dat ik je terechtwijs, Gerda, maar ik kan dat moeilijk hebben. Het is ook niet comme il faut." „Je mag mij gerust op fouten wijzen, dat weet je wel. Maar hoe kan ik haar nu moeder noemen, als mijn eigen moeder nog leeft?" Nu eerst werd het Elsa duidelijk. Zij' had vaak van ontbonden huwelijken ge hoord. Ook in Rotterdam waren er ver schillende en het aantal echtscheidingen nam toe. Maar nooit had zij kunnen ver moeden, dat zij in onmiddellijke aanra king met zoo'n droef geval komen zou. Aan de gelaatstrekken van Elsa had Ingezonden mededeelingen. Schra/e Lippen Gesprongen Handen steenslag te koopen van de maat 0,5 c.M. De P.Z.E.M. wil de kabel van het trans formatorhuisje achter de school naar de ■Sjchorebrug door het schoolplein leggen (70 c.M. onder den grondj. Met alg. st. toegestaan. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar- de in 1932 te houden vergaderingen van de waterleiding-mij. worden benoemd de burgemeester en wet houder Karelse. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur, wegens periodieke aftreding van dhr Ml. -in 't Anker op 1 Jan. a.s. De door het Armbestuur ingezonden aan beveling luidt: nr. 1 dhr M. in 'tAnker (aftr.), nr. 2 dhr. H. Glorum. Benoemd wordt dhr. H. Glerum met 4 st. tegen 3 st. op dhr M in 't Anker. Nu volgt behandeling „demping van den gemeenteput te Vlake". In B en W. is het denkbeeld geopperd deze put te dempen met het oog op de heersdhende werk loosheid. De daardoor beschikbaar ko mende grond kan dan later worden ver kocht. De gemeente-opzichter heeft bere kend, dat hiervoor ongeveer 440 M3 grond noodig zal zjjn. Gedacht is aan afgraving van de oude begraafplaats te Vlake. In dien hiervan ongeveer 15 c.M. wordt af genomen kan de put bijna geheel worden gedempt; weuschte de kerkvoogdij minder grond af te staan, dan i;s een laag van 6 c.M. van die begraafplaats voldoende om op den gedempter), put een laag vruchtbare aarde aan te brongen van on geveer 30 c.M. Onderin kan dan grond ge stort worden, welke beschikbaar is ge steld door dhr van Hoeve te Vlake. Deze grond is wel van heel slechte kwaliteit, doch voor onderin kan dat wel. Moet de geheele put met slechte grond worden gedempt dan is deze zoo goed als onverkoopbaar. Dhr Bierens zou alleen willen vragen om een laagje van 6 c.M. hetgeen wordt goedgevonden. Dhr Bruijn zeel vermoedt, dat ook tegen een laag van 6 c.M. bezwaar zal worden gemaakt. De voorzitter kan zich dat moeilij indenken daar de begraafplaats er thans heel slelcht bij ligt. De gemeente brengt deze netjes in orde en zal later voor behoor lijke bezaaiing met gras zorg dragen. Het perceel van de kerk gaat er dus zeer mee vooruit, terwijl er voor de werkloozen werk is. Dhr Glerum had gaarne gezien dat vroeger contact met de kerkvoogdij was gezocht. De voorzitter wilde eerst den Raad in deze aangelegenheid kennen. Het voorstel van B. en W. wordt hier op met algemeene st. aangenomen, met dien verstande, dat alleen de bovenste laag van den put, indien mogelijk, met grond van de oude begraafplaats zal wor den gevuld, zoodat slechts geringe afgra ving van die begraafplaats noodig zal zijn. Dhr Bruijnzeel dringt op spoed aan, en zou liefst Maandag a.s. reeds met de werkzaamheden beginnen. De regeling van een en ander wordt overgelaten aan B. en W. Hierop wordt vastgesteld een verorde ning ingevolge de Winkelsluitingswet, waarbij is bepaald, dat de winkels gedu rende den zomertijd een uur langer zullen mogen openblijven dan bij de regeling der wet is toegestaan. Bij de rondvraag zegt dhr De Vrieze, dat de rioleering bij het erf van dhr L. Rottier niet goed functioneert. Spreker acht delven van de sloot ter plaatse beslist noodig. Begint de gemeente, dan wil dhr Rottier ook medewerken. Dhr Glerum zegt, dat ook verderop gedolven zal moe ten worden tot aan den springwatergang. Alsdan moet ook gedolven worden van wege de Diaconie en verschillende aan palende eigenaars. Kon hiertoe worden overgegaan, dan was er meer werk. De Voorzitter zal hieraan aandacht schen ken. Dhr Karelse deelt mede, dat het in de bedoeling ligt de rioleering bij1 de wo ningen van dhrn Keim en De Jager in Gerda bespeurd, dat de eerste haar be grepen had. „Zou jij tegen zoo iemand moeder kun nen zeggen?" vroeg zij'. En de spanning was op haar gelaat te lezen. De pertinente vraag verraste Elsa vol komen. Zij wist niet, wat zij antwoorden moest, omdat zij zulk een geval in de verste verte zich niet kon voorstellen. ,,'kWeet het niet", bekende zij eerlijk weg. „Ik weet het ook niet", zei Gerda. „Ik weet alleen, dat ik het niet kan. Hoe is het mogelijk, als mijn eigen moeder nog leeft?" 't Was even stil in de prettige meisjes kamer, waar elk voorwerp vrede en rust ademde. Het kwam Elsa voor, alsof door Gerda's mededeeling een schrille wan klank dien vrede verstoren kwam. „Je moet er alsjeblieft met niemand over praten, Els", zei Gerda Zuiderman opeens. „Zelfs mijnheer en mevrouw Van Zevenhuizen weten het rechte niet. Ik spreek er nooit over. Hoe het komt, dat ik er nu over begonnen ben, weet ik niet. Het is niet zoo verkwikkelijk." „Dat is het zeker niet", beaamde Elsa. „Er zijn wel menschen, die er gemakke lijk over spreken, maar dat is niet in orde." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5