Maandag 28 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse S Co's Bank N.V. Eoes EERSTE BLAD. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Januari vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. {££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT RLKSN WERKDAtl. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prtjs der Advertentlën: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 et Bl] abonnement belangrijke korting. DE KERSTGROET VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft zich Vrijdag middag 25 December per radio met den volgenden Kerstgroet tot bet Nederland- scbe volk gewend: „Voor mij is bet een reden tot dans baarheid, mij op dit oogenblik door do radio met U allen verbonden te weten en daardoor zoovele landgenooten te kunnen toespreken. Het is als scheidde ons geen afstand, als toefden wij in eikaars tegen woordigheid. Ik zie in ons contact door den aether het beeld van een hoogeren band, door God zelf gelegd, die de gebeele mensch- heid omvat. Terwijl ik U thans mijn Kerstgroet zal voorlezen, doe ik dit in bet levendig be sef van die saamhoorigheid en gedenk met een uit het hart komende heilbede de gebeele menschheid. Er lijkt ongetwijfeld voor velen een© groote tegenstelling tusschen de schaduw welke de ongunst der tijden op de men- schen en omstandigheden werpt, en de groote blijdschap van bet Kerstfeest. De stoffelijke en geestelijke nood is hoog gestegen. Er is veel wat neerdrukt, wat de levensvreugde van ons allen bedreigt en sterker dan ooit is de overtuiging, dat wij dit uit ons zelf niet kunnen te boven komen. Gelukkig brengt bet feest blijdere bood schap. Want het Kerstfeest is onafscheidelijk verbonden met onzen strijd en met ons lijden, het is de vervulling van al hetgeen wij daarin ontberen. Het verlegt in ons het zwaartepunt van zorgen en moeite naar Hem, die ons spreekt van verlossing en troost, het brengt den klemtoon van die zorgen en die moeite over op Zijne liefde. Het komt met iets nieuws, met hoogera kracht, bet doet die kracht in ons ontwa ken, bet leert ons dragen wat zonder die kracht niet te dragen is. Over de wereld, gedompeld in kommer, daalt de Kerstnacht, komt de liefde van God ons lichtend tegemoet, schenkt God. Zijn heerlijke gave, Immanuël daalt af in onzen diepen nood. „Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet overmocht" De liefde van Christus straalt door de schaduwen van dezen tijd heen, zij zal sterker blijken te zijn dan dat donker. Wij zingen „Stille nacht, Heilige nacht"Die liefde maakt innerlijk stil. Waar zij overwint verdwijnt de on rust, die velen in onzen tijd den innerlij- ken vrede ontrooft. Zij voert ons naar dal thuis van de ziel, waar alles in overeen stemming is met het beste en met hel diepste in ons wezen. Zij leert bidden, zóó bidden, dat God verhooren kan; eigen wenschen en be geerten te toetsen aan den hoogen wil van God en dien wil tot den onzen maken en zoo het bedoelen van dat Vaderhart ken nen. Zij bekwaamt ons om zelf mede te arbeiden aan het plan, dat Gods liefde voor ieder onzer persoonlijk heeft bepaald en dat ondanks alle stormen en beproevin gen, welke in deze wereld ons deel moch ten zijn, rustig zijne voltooiing tegemoet gaat, voor welks verwezenlijking Imma nuël onze gestalte aannam. Hij deelt ons Zijn leven mede. Gelijk in de lente de plantenwereld bij haar ont waken, in eindelooze verscheidenheid, het wonder te aanschouwen geeft van het ontluiken van één en hetzelfde leven, zoo vertolkt een ieder het van Christus ont vangen leven, volgens eigen aard en ka rakter in de heerlijke ruimte en vrijheid, welke dit leven ons schenkt. Dit vernieuwe in ons de kracht om met blijdschap onzen weg te gaan. Welk een vastheid, welk een zekerheid komt er niet in ons bestaan, als wij mo gen wandelen bij het licht dat Zijn leven uitstraalt. Onze tijd vraagt veel moed, veel geest kracht, veel geloof. Het Kerstfeest roept het elkeen als het ware toe: waagt het met Immanuël, dit is „God met ons". Vertrouwt op Zijn liefde, in gebed en in persoonlijke gemeenschap. Zóó wordt alle donker een lichtende Kerstnacht en ieder kruis, hetzij bewust hetzij onbewust met hem gedragen, gaat over in heerlijkheid." WILHELMINA. Naar een conflict in de Engelsche katoen nijverheid. In de katoenindustrie van Lancashire (Eng.) is een ernstige toestand ontstaan als gevolg van de houding der federatie van spinnerspatroons in de katoenindus trie, die tegen het eind der maand de overeenkomst inzake de loonen en ar beidstijd, die in 1919 met de onderschei dene vakvereenigingen werd gesloten, heeft opgezegd. Ongevallen tijdens de Kerstdagen. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Ver- eenigde Staten ruim tweehonderd perso nen door ongevallen om het leven geko men. Bij een botsing tusschen twee touring cars werden 130 personen gedood, terwijl bij een botsing tusschen twee auto's zes tien personen het leven verloren. Te Sacramento, in den staat Califor- nië, sprong een locomotief uit elkaar, waarbij de machinist en de stoker werden gedood. Negen personen zijn overleden na het gebruik van vergiftigden alcohol, terwijl bij een hotelbrand te Springfield vijf per sonen levend zijn verbrand. In verhouding daarmee waa ook het aantal gewonden zeer groot. Amerika en Bazel. Senator Borah, de voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken van den Amerikaanschen senaat, heeft naar aanleiding van het rapport der advisee- rende commissie te Bazel verklaard, dat van een herstel van Europa slechts spra ke kan zijn, indien de betalingen voor de schadevergoeding geheel geschrapt wor den. Volgens Borah is het beter, dat de Ver. Staten zich geheel terugtrekken en zich voortaan niet meer met Europa bemoeien, indien dit er niet toe kan besluiten, de kwestie der schadevergoeding te doen verdwijnen en de bewapening te beper ken. In diplomatieke kringen te Washing ton staat men afwijzend tegenover het deelnemen van de Vereenigde Staten aan de aanstaande regeeringsconferentie. De beslissing,, of de Vereenigde Staten aan de Haagsche conferentie zullen deel nemen, ligt in handen van president Hoo ver wiens standpunt evenwel nog niet be kend is. De Belgische taalwet. De nieuwe taalwet zal, na de Kerst vakantie, door het Belgische parlement in behandeling worden genomen. De openbare debatten zullen op 20 Januari beginnen. De regeering verwacht, dat deze wet meer voldoening aan de Vlamingen zal schenken. De koude in Frankrijk en Spanje. De buitengewone koude in Zuid-Frank rijk en Noordelijk Spanje blijft nog steeds aanhouden. Er worden temperaturen van 8 tot 20 graden onder nul gemeld. In de Pyreneën en in de Alpen is de koude buitengewoon groot. In de rivieren drijven groote ijsschotsen. De prijsverlaging In Duitschland. Het „Berliner Tageblatt" drijft een wei nig den spot met de pogingen van dr Goerdeler, den rijkscommissaris voor het toezicht op de prijzen tot het verkrijgen van prijsverlaging in den kleinhandel. Het blad wijst op hetgeen in de gemeen te Mittenwald, in de provincie Branden burg, zonder medewerking van de auto riteiten tot stand is gekomen. In deze ge meente zijn zoowat 80 procent van alle arbeiders werkloos. De verschillende or ganisaties der arbeiders hebben nu de kooplieden der gemeente uitgenoodigd tot een bespreking, waar de nood der werk- loozen werd geschilderd. Wat was het re sultaat? De prijzen voor vleesch en worst zijn in de genoemde gemeente gedaald met 15 a 40 pet. De melk kost thans 15 pfennig per liter, terwijl vroeger 28 pfen nig moest worden betaald. Brood en kolo niale waren zijn 6 pet. goedkooper ge worden. De prijzen van kleeren en voor het maken van schoenen zijn met 10 pet. gedaald en de kappers hebben de tarieven met 20 pet. verlaagd.. De prijzen traden reeds daags na de bespreking in wer king. Spanning in Britsch-Indië. De Engelsche regeering heeft nieuwe maatregelen uitgevaardigd, waardoor zij verstrekkende volmachten tot handhaving van de orde krijgt. Speciale rechtbanken kunnen tegen oproerlingen onmiddellijk de doodstraf uitspreken. Een bijzondere controle zal men uitoefenen op den han del in wapens. De spanning in Britsch-Indië neemt voortdurend toe. Te Pesjawar kregen communisten het aan den stok met de mi litaire overheid. Elf personen werden ge dood en vijftig gewond. Muzelmannen en Hindoes vielen elkaar aan, waarbij aan beide kanten slachtoffers achterbleven. Te Pesjawar zijn 148 personen in kort geding ieder tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. De feestelijkheden die naar aanleiding van de terugkomst van Gandhi te Bom bay zouden plaats hebben, gaan niet loor, daar men een verdere oplaaiing van de opstandige beweging vreest. Gas uit koffie? Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat volgens de bladen de Nictheroy gasmaat schappij met succes proeven heeft geno men voor de vervaardiging van lichtgas uit koffie. Deze experimenten zijn een ge volg van de pogingen, welke door de Bra- ziliaansche regeering in het werk worden gesteld om de overtollige koffieproductie kwijt te raken. Het is dus mogelijk, dat spoedig de straten van Rio door koffie- gas zullen worden verlicht. Aardbeving in italii. Den Eersten Kerstdag zijn talrijke plaatsen in Friaul door een aardbeving geteisterd. In Artegna zijn zeer vele hui zen beschadigd. Te Osoppo en Gemona vertoonen verscheiden gebouwen scheu ren in de muren. De aardbeving werd ook in Udine en Venetië waargenomea. Korte Berichten. Ter vermindering van de staatsuit gaven en om de begrooting in evenwicht te brengen, heeft de Amerikaansche senator Borah een verlaging van 10 pet. voor alle loonen en salarissen in Amerikaanschen staatsdienst boven 2500 dollar voorgesteld. In de gevangenis te Haiphong (Ft. Achter-Indië) is een muiterij uitgebroken. Bij de onderdrukking van den opstand werden vier gevangenen gedood en vier soldaten licht gewond. De muiterij brak midden in den nacht uit, doch de gendar merie wist door krachtig ingrijpen spoedig de orde te herstellen. Verschillende Japansche oorlogs schepen hebben bevel ontvangen zich ge reed te maken voor een eventueel vertrek naar de Ghineesche verdragshaven Ghing- wangtao aan de Golf van Liautung: Volgens een bericht uit Lissabon heerschen boven de kust groote koude en zware stormen, waardoor vooral in het Noorden van Portugal veel Bchade is aan gericht. Uit Engeland wordt gemeld, dat de Kerstdagen sinds tientallen jaren niet zoo'n warm weer hebben gebracht als dit jaar. In de kustplaatsen was het zoo warm, dat sommige gezinnen hnn Kerst maal in den tuin hebben genuttigd. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen "Woensdag 30 December des voormiddags te 11 uur voor de behandeling van een groot aan tal kleinere wetsontwerpen, VERPLAATSING TEXTIELINDUSTRIE NAAR INDIE? Naar ons dezer dagen van een tweetal zijden ter oore kwam, zegt „Humfelds Fi nancier", moeten bij de Twentsche textiel- industrieelen serieuze plannen beslaan om haar industrieën naar Indië over te brengen. De zeer fnuikende Japansche concur rentie heeft de laatste jaren den export naar ons Indië, vroeger een der hoofd bronnen van bestaan voor Twente, ge weldig doen afnemen en tot een uiterst klein percentage doen inkrimpen. De arbeiders-vereenigingen, die in deze tijden niet beter weten te doen dan pa rool voor staking te geven, inplaats van de bedrijven, voor welke verlaging van den kostprijs een levensvoorwaarde is, te helpen steunen, doen den beker bij tal van fabrieken overloopen. In dit verband worden er plannen over wogen om de fabrieken uit Twente over te brengen naar Java. Het gevolg hiervan zou zijn, dat men beter concurreeren kan tegen Japan, om dat men in Indië werkt met goedkoopere arbeidskrachten. En voorts zal niet bloot staan aan de telkens opduikende arbei ders-onlusten, die de sympathie voor de industrie niet doen toenemen. Bekend is het, dat verschillende fabrieken worden aangehouden ten behoeve van het perso neel, omdat zij geen of geen noemens waardige winst meer afwerpen in da te genwoordige omstandigheden. Voor de industrieele centra in ons land zou dit besluit te betreuren zijn. Maar voor de betreffende Maatschappijen, die ook Nederlandsche Maatschappijen zijn en blijven, al verplaatsen zij haar induj trie naar Java, toe te juichen. Het is beter dat Nederlandsche Maat schappijen een bedrijf met winst voeren in onze Koloniën, dan met verlies in eigen land. Echter deze overplaatsing zou even tueel beteekenen, verdere vermindering van het aantal arbeiders, dat noodig is voor dezen tak van nijverheid in Neder land." Het contingenteeringswetje. Donderdag is Staatsblad no. 535 ver schenen, waarin is afgekondigd de wet houdende toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beperking van den invoer van goede ren. Ingevolge hetgeen in art. 11 dier wet is bepaald, is zij dus sedert 24 dezer in werking. Den Haag zetel der herstelconferentie? Het gerucht, dat de aanstaande herstel conferentie te D e n H a a g zal plaats heb ben, duikt voortdurend opnieuw op en neemt voortdurend vasteren vorm aan. Thans meldt de „Petit Parisien" dat 't hoogstwaarschijnlijk is, dat de conferentie 18 Jan. te Den Haag zal worden geopend en dat de regeeringen van Frankrijk en Groot-Britanni'ë reeds tot overeenstem ming zijn gekomen. Zij' zullen dit voorstel aan de andere belanghebbende mogendhe den voorleggen. Een bericht uit Londen meldt, dat vol gens een Excange-telegram uit Parijs de conferentie definitief te Den Haag zal worden gehouden en op 18 Januari zal aanvangen. Het Hbld. meent, dat in Den Haag reeds de noodige stappen worden overwogen wat betreft het organisatorisch werk indien een officieel verzoek tot het houden der conferentie te bevoegder plaatse mocht worden ontvangen. De Metaal-industrie in 1930. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat binnenkort in het Maandschrift de statistiek van Voortbrenging en Verbruik der Metaalindustrie over 1930 zal opne men, publiceert thans reeds eenige voor- loopige totaalcijfers nopens de voornaam ste gegevens. Met uitzondering der ijzer- en staalgie- terijen, welke alle zijn opgenomen, heeft zij alleen betrekking op ondernemingen, welke in de jaren van telling gelijktijdig 25 of meer werklieden in dienst hadden. Uit de verstrekte gegevens blijkt, dat in 1930 de buitenlandsche afzet zeer aan zienlijk gedaald is, nl. met ruim 14.000000 gulden, daarentegen de binnenlandsche afzet met bijna 7.5 millioen gulden toe genomen. Het ijzerverbruik bedroeg in 1930 slechts 75 pet. van het verbruik in 1929. Ook bij deze groep is de buitenlandsche afzet in 1930 belangrijk tsruggeloopen, Binnenland. De Kerstgroet van H. M. de Koningin. Den Haag zetel der herstelconferentie? Droevig ongeluk op een bewaakten over weg te Voorschoten. Moorden te Rotterdam en Den Bosch. Buitenland. Nieuwe botsingen in Britsch-Indië. Aardbeving in Italië. Amerika en de Bazelsche conferentie. Ingezonden mededeelingen. n.l. met 28 pet.; de binnenlandsche afzet bleef gelijk. Van ijzergietwerk nam zoowel de bin nenlandsche als de buitenlandsche afzet af. De buitenlandsche afzet voor gesla gen emaallewaren is met ca. 27 pet. ge daald, de binnenlandsche afzet bleef vrij wel gelijk; van gegoten emaillewaren is daarentegen de Mnnenlandsche afzet met c.a. 39 pet. gestegen, terwijl de recht» streeksche buitenlandsche afzet slechts met 6 pet. daalde. Arbeidsvoorwaarden kledingindustrie. De verschillende maat- annex confec tiezaken, de bond van kleedermakerspa- troons in Nederland en de werkgevers in het dameskleedingbedrijf in Gelderland en Overijssel hebben de bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten aan de organisa ties van arbeiders en arbeidsters in de kledingindustrie opgezegd. Onze uitvoer naar Frankrijk. Volgens mededeeling van het Neder- landsch Landbouwconsulentschap te Pa rijs is het percentage van het totale kwantum kaas, dat gedurende de eerste drie maanden van 1932 in Frankrijk wordt toegelaten, voor het Nederlandsche product vastgesteld op 47.8 pet., wat be- teekent, dat van 1. Januari tot 31 Maart 2.700 000 K G. Nederlandsche kaas mag worden ingevoerd. Voor boter zijn deze cijfers 20.4 pet. van het totaal, d.i. 244.800 K.G.; voor versch varkensvleesch 85 pet. of 1.700 000 K G. en voor schapenvleesch 62 pet. of 620.0(H) K.G PROF. FABIUS ALS LID VAN DEN RAAD VAN STATE. In „Hef Vaderland" schrijft Mr Kraak Steeman over Prof. Fabius als lid van den Raad van State. Natuurlijk, zegt hij, had ik veel van prof. Fabius gehoord, voordat ik hem voor het eerst bij den Raad van State achter de groene tafel zag zitten. Direct viel hij op door zijn houding. Kaarsrecht, en ondanks zijn ouderdom, nog imponeerende gestalte. Welk een krachtige stem weerklonk er door de zaal, als hij het rapport van de zaak, waarin hij als rapporteur was aan gewezen, voorlas. Nog hoor ik aan het einde die stereotiepe uitdrukking, niet maar zoo haastig er aan toegevoegd, maaf duidelijk latende uitkomen, dat het er hij hoorde: „Dank u wel, mijnheer de pre sident". Met levendige belangstelling volgde hij steeds de pleidooien van beide partijen. Men zag "de trekken in zijn gelaat zich verscherpen. Hoezeer hij echter medeleefde en zich ingewerkt had, bleek later soms uit een door hem aan een der partijen gestelde vraag. Prof. Fabius „zat" in den Raad van State. Van dat zitten heeft echter niemand ooit veel gemerkt. De uitdrukking is, voor wat hem aanging, ook niet juist. Door zg'n doofheid kon hij van achter de groene tafel, welke op eenigen afstand van de spreeklessenaars staat, de pleidooien niet altijd goed verstaan. Vandaar dat hij de gewoonte had om vlak voor den lesse naar, dus vlak voor den spreker, te gaan staan. En hardhoorende menschen eigen keek hij den spreker dus vlak in het gezicht. Er waren heel wat spref- ker», dia dat slecht konden hebben, wel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1