No. 73 Donderdag 24 December 1831 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Lloyd Fotograaf A. W. VERS0H00RE, Lange Vorststraat 28, GOES. Fotohandel Hendrikse Go's Bank N.V. 8oes AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Coupons - Effecten - Vreemd Bank papier - Cheque's - Safe-Loketten HT LAAT TWEEOEN KERSTDAG UW FOTO MAKEN BIJ: X EERSTE BLAD. De geboren Koning. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BIJKANTOOR GOES Agentschap zijn voordeeligt BERTELS' Oliefabriekeo N.V. A'dam. Eerste Kerstdag gesloten. i* Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. •vV. U -•A Buieau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3,— Losse nummers 10,05 Prijs der Advertentien: 14 regels X 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Aan feeststemming, aan Kerststemming ontbreekt bet niet in deze dagen. Huiskamers, vergaderlokalen, winkels en café's zijn met groen en schitterende lichtjes vroolijk versierd en bieden een feestelijken aanblik. De kaarsjes aan de kerstboomen wor den ontstoken en aan muziek, ook aan ge wijde muziek is geen gebrek. Zelfs in de meest luchthartige en wereldsche om geving wordt soms getracht althans en kele oogenblikken, een wat men noemt ge wijde stemming te brengen. Dat wordt beschouwd als te behooren tot den goeden toon. Het Kerstfeest is immers een feest voor allen, voor oud en jong, voor arm en rijk, voor orthodoxen en vrijzinnigen, die sinds lang met den Bijbel en met de Kerk en den godsdienst officieel hebben gebroken. Wie zou niet gaarne enkele oogenblik ken toeven in den romantischen stal bij die eenvoudige kribbe en dat hulpelooze kind. En wie zingt niet gaarne, zooal niet van de eere Gods dan toch van welbehagen in menschen en van vrede op aarde? Neen, wat men ook moge zeggen, aan feeststemming ontbreekt het niet en van alle kanten kan men het „een vroolijk kerstfeest" beluisteren. Evenwel, en dat is het droeve bij al dat moois, daar blijft het dan ook maar al te vaak bij. Men wil nog wel toeven in den stal en mediteeren over het kindeke, maar men komt er niet toe om zich met de wijzen uit het Oosten naar Bethlehem te spoeden om den daar geboren Koning hul de te brengen en te aanbidden. Dat in geen geval. Want dat zou zijn de zaken op den kop te zetten. Als men daar staat bij de kribbe en meewarig spreekt over de armelijke om standigheden waaronder dat kindeke ge boren werd en over de ongevoelige be volking die aan de moeder een plaats in de herberg weigerde, dan zit daarin niets vernederens voor den mensch. Integendeel. Dan is de m e n s c h groot in zijn belangstellend medelijden. Dan is hij het, die groot is en grootsch en dan blijft dat kindeke zwak en hulpeloos en niets anders dan een voorwerp van lief devolle vereering. Dan is de mensch groot en het kindeke Jezus klein. De herders die zich in den geheim- nisvollen nacht spoedden naar Bethlebem verstonden het anders. Zij zagen in dat kind den beloofden Zaligmaker, Christus de Heere, de beloof de en langverwachte Messias. En de wijzen uit het Oosten, die naar- stiglijk zochten naar de plaats waar de Koning der Joden geboren was zagen het ook anders. Zij stonden daar bij de kribbe niet om hun medelijden te betuigen, maar neder- vallende hebben zij het Kindeke aangebe den en hunne schatten geopend hebbende brachten zij geschenken om den gebo ren Koning hunne hulde te bieden! En zie, dat is het juist wat bij velen de rechte viering van het Kerstfeest in den weg staat. De mensch wil staan en niet bui gen. Zelf wil hij koning zijn en hij denkt er niet aan den geboren Koning als zoo danig te erkennen en te huldigen. Als het daartoe moet komen, dan ge voelen velen zich beter op hun plaats bij een Herodes die zocht den Koning om te brengen, en stemmen zij in met het koor hetwelk daar roept: wij willen niet dat deze over ons Koning zal zijn. En zij denken er niet aan in te stem men met Vondel's edelingen: Ingezonden mededeelingen. GEVESTIGD TE AMSTERDAM KAPITAAL f 55.000.000 RESERVE f 46.500.000 Telefoon 441 (2 lijnen) Tijdelijk Vlasmarkt 18 Wij edelingen, blij van geest, Ter Kerke gaen op 't hooghste feest, Den eerstgeboren Heiland groeten, En knielen voor de kleine voeten Van 'tkint, waervoor Herodes vreest. En toch: daartoe moet het komen. Jezus zal als Koning heerschen, maar hij moet-ook als Koning worden erkend en geëerd. En één van de fouten van onzen tijd is zeker wel, dat dit Koningschap niet al leen door de wereld wordt miskend, maar dat ook in de kringen der belijders de glorie van dat Koningschap taant. „Men eert, zooals Dr Kuyper vroeger schreef, den Christus als God geopen baard in het vleesch; men knielt in aan bidding voor hem neder; men zweert bij hem als onzen Hoogsten Profeet; men loopt hem aan als onzen eenigen Hooge- priester; men laat zich door hem als het Hoofd van het Lichaam bezielen; op ker kelijk gebied wordt uit hem, en uit hem alleen, alle daad afgeleid; en ook het Ko ningschap van Christus, in zijn eeuwige Majesteit en glorie, wordt wel beleden, wel in geschriften erkend, en zou zelfs te genover een ieder die het loochenen wilde, met klem en ernst verdedigd worden. Maar niet loochenen, erkennen zelfs en bepleiten, is nog zoo heel iets anders dan het in zijn zielsbestaan hebben opgenomen en er zelf uit leven." Deze uitspraken gelden nog. Het roe pen voor Christus als onzen van God gezalfden Koning is ver zwakt. En het is daaraan toe te schrijven, dat er bij velen zoo weinig belangstelling is voor den Christelijken strijd op publiek terrein, op het gebied van staat en maat schappij. Zij een van de vruchten van het te vie ren Kerstfeest, dat het Koningschap van Christus weer wordt erkend en dat de eere van den Koning wordt uitgeroepen over alle terreinen des levens. Japan en China. Een Russisch bericht uit Tokio meldt, dat Japansche bombardementsvliegtuigen Tsjingtsao hebben gebombardeerd. De Japanners wierpen 23 bommen. De Chi- neesche verliezen en de aangerichte scha de zouden zeer aanzienlijk zijn. Een bericht uit Tokio meldt: De bedreiging van Japansche operaties tegen Tsjingtsao schijnt thans afgewend te zijn. Volgens de laatste berichten is een groot deel der Japansche troepen na de operaties tegen de bandieten teruggetrok ken in de Zuid-Mandsjoerijsche spoor- wegzöne. Een accoord te Bazel bereikt. Een H.N.-bericht meldt, dat het rap port der adviseerende oommissie is on- derteekend en door den voorzitter der oommissie aan de regeeringen der betrok ken landen zal worden toegezonden. In het vierde hoofdstuk geeft de oom missie als haar conclusie te kennen, dat Duitschland na jtfloop van het Hoover- jaar niet in staat zal zijn, het voorwaar delijke gedeelte der annuïteiten te trans fereeren wegens den omvang van de te genwoordige crisis, zoodat een nieuw plan noodig zal zijn. Do wereldhandel is in omvang vermin derd, terwijl de wereldprijzen aanzienlijk zijn gedaald, zoodat de in het Young-plan vastgestelde betalingen in werkelijkheid met 40 pot. zijn verhoogd. Als niets geschiedt zullen de thans opgetreden moeilijkhe- den voorboden zijn van nog verdere rampen. De algemeene toestand wordt steeds meer verward. De regeeringen moeten het probleem volgens de economische ge zichtspunten behandelen. Tenslotte wordt gewezen op de krach tige maatregelen, waarmede de Duitsche regeering de stabiliteit van de Duitsche valuta verdedigt en de noodzakelijkheid betoogd, dezen maatregelen een duurzaam karaikter te verzekeren. Daarom moeten de rsgeeringen ten spoedigste een beslissing treffen en zoo doende de hoop wekken, dat de crisis beëindigd zal kunnen worden. Duitschland heeft een zorgvuldig over legde politiek tot verlaging van de prijzen en Loonen gevolgd, teneinde zijn handel tegenover het buitenland zooveel mogelijk te beschermen. Door de laatste noodverordening zijn de loonen en prijzen nog verder verlaagd. Ongeveer een derde van het Duitsche economische leven heeft thans feitelijk opgehouden te bestaan, de werkloosheid stijgt verder en de landbouw is eveneens in het gedrang gekomen. Een verdere verhooging van de be lastingen is niet meer mogelijk. België dreigt met protectie-maatregelen. In de Belgische Kamer heeft minister president Renkin een verklaring afgelegd waarin hij o.a. zeide, dat de protectio nistische maatregelen, die alle landen ne men, de Belgische regeering nopen ver dedigingsmaatregelen te treffen. De re geering beschikt te dien opzichte over de noodige bevoegdheden en zij zal er een voorzichtig gebruik van maken. Doch zij zal zich krachtig van haar plicht kwijten, want de ondergang van bepaalde indus trieën en de uitbreiding der.werkloosheid moeten worden vermeden. Korte Berichten. Voor belangstellenden in het weer diene het volgende: De Britsche draad- looze dienst deelt mede, dat het weer in Engeland gedurende de Kerstdagen fraai belooft te worden en minder koud dan in de afgeloopen dagen. Van een „witte Kerstmis" schijnt echter niets te zullen komen. De meteorologen voorspellen ten minste dat het niet 't geval zal wezen; wel verwachten zij sneeuw vóór Nieuwjaar. De koude golf heeft zich ook tot Noord-Afrika uitgebreid. Te Fez vriest het 5 graden. Een dergelijke koude is tot nog toe in Afrika niet waargenomen. Reeds zijn verschillendel sterfgevallen ten gevolge van de koude voorgekomen. Te Shanghai zijn 7000 arbeiders van de Britsch-Amerikaansche katoenspin nerij en andere textielfabrieken in sta king gegaan. Zij eischten een loonsver- hooging van 20 pet. Bij een poging om de fabrieken binnen te dringen, werden zij door de politie teruggedreven. Hierbij werden drie ar beiders gedood en 15 zwaar gewond. Koning Christiaan en Koningin Alexandrina van Denemarken, hebben besloten, dit jaar het traditioneele Nieuw jaarsbal ten paleize niet te laten door gaan. Hoewel deze mededeeling niet ge paard ging met een opgaaf van redenen, ziet men er algemeen een versobering in, in verband met de algemeen heer- schende economische crisis. De Koningin naar Den Haag. De Koningin is gistervoormiddag per auto van het Loo in de residentie terug gekeerd. Het nationale crisis-comité. De Hofmaarschalk van de Koningin heeft aan het Comité bericht, dat het per soneel van het Paleis Noordeinde zich heeft verbonden tot een periodieke bij drage, waarvan het totaal circa f 600 per maand zal bedragen. Bezuiniging op leger-uitgaven. Naar het „Vaderland" verneemt, zullen, afgezien van de reeds aanzienlijke bezui nigingen op de legeruitgaven, verkregen door het niet laten doorgaan van de ma noeuvres en het niet oproepen van ver schillende herhalingslichtingen, ook nog meer bezuinigingen worden toegepast, o.a. door het beperken van schietoefeningen in de legerplaats bij Oldenbroek en het aanzienlijk besnoeien op kaderoefeningen in het terrein, te houden door de divisie commandanten en den commandant der Lichte Brigade. Uit de glasindustrie. Bij de glasfabrieken van de firma Bak ker te Nieuw-Buinen wordt deze week de laatste nog in gebruik zijnde gasoven vooreerst gedoofd, zoodat dan het geheele personeel werkloos is. De benzinebelasting. Ter uitvoering van de wettelijke bepa lingen omtrent de navordering van het bijzonder invoerrecht op benzine heeft de Minister van Financiën eenige voor schriften vastgesteld, welke in Stct. 249 worden gepubliceerd. Zij betreffen de op neming en aangifte van de in de tanks van benzinepompen aanwezige voorra den. Nederl. boter in Nederland. Nu de boter-uitvoer voornamelijk door de slechte tijden in Duitschland zeer sterk is teruggeloopen, wordt een nog belang rijker deel van de Nederlandsche boter dan vroeger in Nederland zelf geconsu meerd. Deze consumptie is echter in hooge mate van den prijs afhankelijk; zoodat de vermeerderde consumptie alleen plaats kan hebben doordat de prijzen sterk zijn gedaald. Een onderzoek naar deze prijsafhankelijkheid verricht door het Centraal Bureau voor de Statistiek en gepubliceerd in „De Nederlandsche Con junctuur" van December 1931, wijst uit, dat de elasticiteit van de vraag in de na bijheid van de eenheid ligt, d.w.z. dat op een daling van den prijs met een percents gewijs nagenoeg gelijke stijging van de vraag gereageerd wordt. Het mijnbedrijf. De totale netto-productie der gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg gedu rende November bedroeg 1.084.778.297 ton. Het aantal arbeiders der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg op 1 Dec. bedroeg 26.857 ondergrondsche en 11.271 bovengrondsche, totaal 38.128 axbeiders. Het aantal dagen waarop het bedrijf ge durende November geregeld werd uitge oefend bedroeg 25, behalve bij de mij nen Willem-Sofia, waar 22 dagen, en bij de mijnen Laura en Vereeniging, waar 21 dagen geregeld werd gewerkt. De malaise in de steenfndustrle. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor het Land van Maas en Waal te Nijmegen heeft een officieel schrijven gericht aan den Raad van Ministers, waar in krachtig wordt aangedrongen, dat de Regeering alle mogelijke maatregelen zal treffen, waardoor de woningbouw en de noodzakelijke openbare werken ten zeer ste zullen worden bevorderd, teneinde daardoor de nijverheid aan te wakkeren. Aangedrongen werd in verband hiermee Binnenland. Staking te Goes geëindigd. De Eerste Kamer over de Indische lee ning. Buitenland. Accoord te Bazel. Japan en China. Koude in Italië. Ingezonden mededeelingen. bij openbare werken zooveel doenlijk het gebruik van Nederlandsche klinkers e.d. materiaal voor te schrijven. Daardoor zou een Nederlandsche industrie, die aan dui- zensden werk versohaft, weer gesaneerd kunnen wordein. Toeslag op de veilingprijzen. In de te Zuid-Scharwoude gehouden vergadering van de 4 Centrale Veilings- vereenigingen, is besloten, den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te verzoeken voor alle geveilde tuinbouw- Ingezonden Mededeelingen. Kwaliteits-procfucten Murwe Lijnzaadkoekjes mei Suiter 11% vet Halfz. Lijnzaadkoekjes met buiker 8vet staan in kwaliteit en melkopbrengst sedert 1905 aan de spits. 25 Ecre-Medailles en Gouden Medailles. Kunstkorrel, volledig dagra tsoen voor pluimvee, bevat in M vitaminrijke, biologisch beproefde grondstoffen alles wat het pluimvee behoeft voor zelfonderhoud en hooge produc tie de eierproductie verhoogde met 30°/» en de dieren blijven in krachtige conditie. De eieren zijn grooter en van hoogfijnen smaak. Octrooi in België, Canada, Engeland, Frank rijk. Italië, Hongarije, Oostenrijk, Polen, Spanje, Zuid-Afrika. Murwe „Ratio" volledig kraebtvoeder- koekje: uitgebalanceerd voor voeding van iedere koe overeenkomstig hare melkgiftde grootst mogelijke melkgift tot 4°/0 melkvet verzekerd. Voederverspilling door foutief voe deren, waardoor nog millioencn guldens ver loren gaan, wordt hierdoor voorkomen. De melk van „Ratio" kost slechts 3 ct. per liter. Vltaminenmeelt 75% dierlijk eiwit en vet, voor Baconvarkenseene bijvoeging van 10•6°/o, naar gelang van den leeftijd, bi) het gewore meelvoeder, gaf eene méérwinst van f 4912 op 6 biggen, tegenover evenveel visch- meel en eene méérwinst van f 81.- tegenover gewoon meelmengsel zonder dierlijk eiwit, bij officiëele mestproef Geld. Overijs. Mij. v. Landb. „Ratio" volledig Opfokvoeder en mestvoeder in korrelvorm voor piepkuikens. Zuivere Murw* Lijnzaadkoekjes 11*/, vet Zuivere Halfz. Lijnxaadkockjas 8% vet Zuivere Lijnzaadschilfers 8vet Ideaal KalvermeelBostclmelasae. Vraagt brochure met voederrantsoencn voor iedere melkgift tot 4% vet en pluimveevoeding. Het merk Bertels voluit in de koekjes geperst en ons Loodje aan de zakken „Kunstkorrel" enz. waarborgt kwaliteit. Bestelt bi) Uw Leverancier in Uwe plaats indien daar niet voorradig, direct a/d fabriek. WAARSCHUWING. Voor onze gebruikte Labels is 5 cent per stuk betaald, waarmede namaak „Kunstkorrels" zijn afgeleverd, waarvan de kippen dadelijk van den leg geraaktenen als Bertels' Lijn zaadkoekjes met Suiker worden namaaksels geleverd, die 5—6méér vocht bevatten. Dus opgepast! Weigert namaaksels! Klakkeloos namaken, hoe vereerend ook voor het origineel, voelt toch als iets zeer inferieurs aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1