Woensdag 23 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Uoyd Kendrikss Co's Bank N.V. Soes Gouden Verlovingsringen C. J00SSE - ST. ADRIAANSTRAAT 11 - GOES. Belangrijkste Nieuws. Buitenland. Staten-Generaal Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. VERSCHIJNT SILKEN WERKDAG. Keuze uit meer dan 100 stuks. Ongekende lage prijzen. Graveeren gratis. Schitterend mooi Klokje of zilveren Lepel cadeau. Agentschap: 2e Kerstdag geopend. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. - Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. In verband met den Zondagsdienst bij de posterijen op a.s. Vrijdag moet „De Zeeuw" Donderdag vroeger verschijnen. H.H. berichtgevers en adverteerders ge lieven hiermee rekening te houden. Advertentiën voor het Donderdag-num mer moeten uiterlijk Donderdagmorgen half 10 in ons bezit zijn. DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V Krabbendijke. Eindelijk komt dan toch de „Banier" terug op het gebeurde te Krabbendijke bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting. Erkend wordt, dat door samengaan van Chr.-Historisch.en en Staatk. Gerefor meerden de Antirevolutionairen uit het college van B. en W. geweerd werden. Erkend ook, dat men van de Antirevo lutionairen verwachtte wat de Staatk. Geref. om des beginsels wille niet wensch- ten te doen. De Staatk. Geref. hebben bezwaar te gen verzekering en tegen pensioen-pre mie, maar zij rekenden er op, dat de A.R. leden, met wie overigens in geen enkel opzicht gerekend werd, wel zouden zor gen dat de hiervoor noodige gelden toch op de begrooting zouden worden gebracht. De Antirevolutionairen bedankten ech ter voor de eer. In gewone gevallen zou den zij dit zeker niet gedaan hebben, maar nu duidelijk te kennen was gegeven dat men zonder hen de zaken wensch- te te bedisselen heeft de minderheid ge zegd: welnu, dan moet gij meerderheid ook maar zien hoe gij het zonder ons klaar speelt. En toen liep de zaak vast. De posten op verzekering en pensioen betrekking hebbende werden verworpen. De twee Chr.-Hist. leden stemden voor en de twee Staatk. Geref. leden tegen. De „Banier" spreekt nu van een onver antwoordelijke en kwajongensachtige hou ding van de Anti-revolutionairen, maar vergeet er aan te herinneren dat van An tirevolutionairen kant volledige medewer king werd toegezegd, mits zij ook werden erkend. Toen dit echter zonder meer ge weigerd werd, hadden de Antirevolutio nairen ook geen behoefte om het pad voor de Staatk. Geref. te effenen. Zij bedankten voor de eer om eerst als onbruikbaar terzijde geschoven te worden en dan de meerderheid te helpen uit het moeras waarin deze zichzelf gebracht had. Merkwaardig hierbij is, dat de „Ba nier" wel critiek heeft op de houding der Antirevolutionairen maar niet op de zon derlinge houding van den heer de Kok. Deze stemde toch, gelijk bekend, voor het voorstel van den Burgemeester om de begrooting opnieuw in behandeling te brengen, met de uitgesproken bedoeling de minderheid gelegenheid te geven te stemmen voor posten die de Staatk. Geref. principieel verkeerd achten. De Staatk. Geref. staan op het stand punt dat verzekering in strijd is met Gods Woord. Dat is een standpunt, waarvoor men, ook al is men het er niet mee eens, respect kan hebben. Maar men heeft geen bezwaar ande ren in de gelegenheid te stellen de ver zekering en het betalen van pensioen premie mogelijk te maken en ze dan straks voor de voeten te werpen dat ze principieel op den verkeerden weg zijn. Toen het gezantschap bij den Paus met behulp van revolutionaire groepen ver worpen werd, juichte de „Banier" omdat zelfs deze groepen meegewerkt hadden het goede doel te bereiken. Inplaats echter dat nu gejuicht werd omdat te Krabbendijke posten, die men principieel verkeerd acht, werden verwor pen, worden zij die dit mogelijk maakten, over hun z.g. kwajongensachtige houding gekapitteld. En de man die zijn best deed öpda,t anderen die verkeerd geachte posten op de begrooting zouden brengen en die dus handelde in strijd met zijn begin sel, wordt in bescherming genomen. Een zonderlinge houding. De beginselen der S. G. P., zegt de „Banier", zijn op Gods Woord gegrond. Maar hoe kan dan een lid van die partij meewerken anderen uit te noodigen in strijd daarmee te handelen? En verdient Ingezonden mededeelingen. Spoorwegontvangsten. De ontvangsten van de Nederlandsche Spoorwegen bedroegen in November 1931: geschat f 11,786,600; van 1 Januari af ge schat f 151,587,986 tegen v. j. definitief f 162,254,139.33. Binnenland. Het contingenteeringswetje door de Eer ste Kamer aangenomen. Half Januari een herstel-conferentie to Den Haag? Buitenland. Het Hoover-moratorium, ook door den Senaat aangenomen. Winterweer in Frankrijk. Ingezonden mededeelingen. dan geen toejuiching de houding van hen, die door zich van stemmen te onthouden meewerkten aan de verwezenlijking van wat de S. G. P. wenscht, op grond .van de eischen van Gods Woord? Wat te Krabbendijke gebeurde, moet hooge uitzondering blijven. Maar in dit geval berust de verantwoordelijkheid daar voor tenvolle bij de meerderheidspartijen, die meenden de minderheid zonder meer van allen invloed in het college van B. en W. en in belangrijke commissiën te kun nen uitsluiten. Het nieuwe Cunard-mailschip. De directie van de Cunard Line publi ceert een verklaring, waarin zij mededeelt, dat de bouw van het nieuwe mailschip van 72.000 ton zoo' spoedig mogelijk her vat zal worden, zoodra zulks bij de tra- ditioneele en welbeproefde wijze van fi nancieel beheer mogelijk is. Koude en warmte in Frankrijk. Terwijl het op de Bretonsche kust en in geheel Bretagne ongewoon zacht weer is, zelfs met een gemiddelde temperatuur van 13 gr. C. is het in het Oosten van Frankrijk en in de bergstreken van het Zuiden buitengewoon koud. In het Rhöne-gebied boven Lyon heeft men zelfs in jaren zulk een streng inval lenden vorst niet gekend. Zelfs langs den benedenloop der Rhone hebben de land bouwers veel van de koude te lijden. In het Ain-gebied nam inen zelfs een mini- imum-temperatuur van 18 C. waar. Ook in Parijs is het zeer koud en de overheid heeft onmiddellijk maatregelen moeten nemen. De politiebureaux zijn opengesteld voor de dakloozen, terwijl op verschillende punten van de stad weer fLe bekende oakeshaarden zijn opgesteld, om den verkleumden gelegenheid te ge ven zich wat te verwarmen. Uit verschillende plaatsen komen be richten van personen, die van koude bezweken zijn. Ook te Parijs zijn eenige personen door de koude gedood. De kanalen in het Marnegebied en zelfs in de Limousin zijn met ijs bedekt. In het Marnegebied is zelfs 14 gr. C. vorst waar genomen. Herstelconferentie te Lausanne. In politieke 'kringen te Parijs verluidt, dat Lausanne in aanmerking komt als de plaats, waar de schadevergoedingsconfe rentie zal worden gehouden, die, zooals reeds herhaaldelijk gemeld, vermoedelijk 15 Januari zal beginnen. Het blijft intusschen de vraag, of deze conferentie vóór 2 Fabr. zal beëindigd zijn, op welken datum de ontwapenings conferentie moet beginnen. Instorting in een vleugel van het Vaticaan Gistermiddag is dat deel van bet Vati caan te Rome ingestort, waarin zich de Vaticaansche bibliotheek bevindt. In deze bibliotheek zijn ongeveer der tigduizend handschriften en omstreeks 250.000 boekdeelen ondergebracht. De instorting breidde zich uit over een uitgestrektheid van 30 M. van het dak tol de eerste verdieping. Bij het tragische ongeluk kon een deel der arbeiders, waarvan zich een groote ontsteltenis had meester gemaakt, in groote verwarring nog vluchten. Eenige arbeiders echter, vermoedelijk vier, liggen waarschijnlijk onder de puin- hoopen van het ten deele ingestorte pla fond der bibliotheek begraven. De aan de bibliotheek aangerichte scha de is nog niet bij benadering vast te stel len. Het zwaar beschadigde gedeelte van het bibliotheekgebouw maakt op den toe schouwer een ontstellenden indruk. Treurige oorlogsherinneringen. Tengevolge van de werkloosheid die ook in de omgeving van Yperen meer en meer toeneemt, groeit met den dag het aantal personen die naar ijzer en koper- afval zoeken in het voormalige frontge bied. Al delvend vonden zij niet minder dan 11 lijken van Duitsche soldaten, deel uit makend van de infanterie, doch wier na men of nummers totaal onbekend zijn. In de volle overtuiging, dat er daar ter plaatse minstens een 50-tal lijken gevon den zullen worden, graven de menschen voort, temeer daar zij tien franken krij gen per gevonden lijk. Korte Berichten. De seismograaf te Bodenheim en ook andere seis.mografen in Württemberg hebben gisternacht om '3 u. 48 een aard beving geregistreerd, waarvan de haard niet ver verwijderd was en in het gebied van den Zwabische Alb gezocht moet wor den. Schade is waarschijnlijk niet aange richt. De Volkenbondsraad heeft thans de naar Mandsjoerije te zenden commissie van onderzoek benoemd. De Ghineesche nationale regeering te Nanking is in haar geheel afgetreden. De voorloopige president der republiek heeft aan de aftredende ministers ver zocht, de zaken te blijven waarnemen en weigert het ontslag terstond te aanvaar den. Het aantal werkloozen in Duitsch- land is in de eerste helft van December met 290.000 gestegen, tot 5.349.000. Deze stijging is iets hooger dan in het overeen komstige tijdvak van 1930. Op den weg Kyritz-Pritzwalk heeft de auto, waarin zich bevonden Adolf Hitler, Goebbels, generaal Epp en eenige andere leiders der nationaal-socialisten, zoomede de predikant, die onlangs Goeb bels in den echt heeft verbonden, een on geluk gehad, als gevolg van de groote snelheid, waarmede de auto reed. De chauffeur werd zwaar gewond. De overige inzittenden konden, nadat zij verbonden waren, d6 reis voortzetten. Het aantal werkloozen in Engeland is in Engeland in de week van 14 tot 22 dezer met 54.722 tot 2.572.602 gedaald. Volgens een bericht uit Chicago zijn de leden van de Amerikaansche bonden van spoorwegarbeiders formeel opgezegd met een termijn van 30 dagen voor het geval zij niet accoord gaan met een loons verlaging van 15 pet. Door dezen maat regel worden 100.000 arbeiders getrof fen. Loanen van Haarlemsch gemeente- personeel. De Gemeenteraad van Haarlem besloot om met ingang van 1 Jan. a.s. op alle salarissen en loonen, met uitzondering van den kindertoeslag en den vacantie- toeslag, welke ten laste der gemeente uit betaald worden, een tijdelijken aftrek toe te passen van 7 pet., met dien verstande, dat voor gehuwden en ongehuwde kost- winnersi, over wier werktijd de gemeente ten volle beschikt, als gevolg van dit raadsbesluit het inkomen uit hoofde van hun dienstverband bij de gemeente niet zal dalen beneden de f 30 per week. Burgemeesters. Benoemd met 1 Febr. 1932 tot burge meester van Bergambacht en Ammerstol J. Kooiman met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Vledder. Prof. Mr D. P. D. Fablus. In de vergadering van den Raad van State heeft de vice-president gistermiddag met enkele woorden herdacht het over lijden van het lid van den Raad van State prof. mr D. P. D. Fabius. Spr. gaf uiting aan de waardeering, die het College had voor de belangstelling, en toewijding door den overledene steedis bij de werkzaamheden van den Raad be toond en voor do groote kunde, waarvan zijn adviezen steeds blijk gaven. EERSTE KAMER. Beperking van den invoer. In de Eerste Kamer kwam gisteravond aan de orde het wetsontwerp, houdende toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter be perking van den invoer van goederen. De heer P o 11 e m a (C.H.) zal de juri- disch-staatsrechtelijke bezwaren tegen dit wetsontwerp onbesproken laten en con stateert, dat dit ontwerp de bedoeling heeft in deze crisis de felste slagen af te weren. Aanvankelijk had dit wetsontwerp een beperkte strekking. Eerst later is het ook in verband gebracht met onze han delsbalans en de goudwaarde van onze munt. In de veel verdere strekking dan de aanvankelijke, ziet spr. groot gevaar. De wet zal op den minister van Arbeid, H. en N. een veel te groote verantwoordelijk heid leggen. Spr. zou daarom liever zien, dat de te nemen beperkingsbesluiten niet door dezen minister alleen, maar samen met den minister van buitenlandsche zak ken, dien van financiën en dien van bin- nenlandsche zaken en landbouw zouden worden genomen. Op die manier zou men meer waarborgen krijgen, dan men meent te hebben door het amendement-Oud, dat de repressieve controle door de Staten- Generaal heeft gebracht. Spreker stelt de vraag, of de minister voor elk te nemen besluit overleg zou wil len plegen met zijn ambtgenooten van bui tenlandsche zaken en van financiën. De minister zal dan zelf veel sterker staan. De heer VandenBergh (Lib.) zegt, dat het wetsontwerp in zijn oorspronke lijke redactie zuiver het karakter had van een crisis wet. Was het wetsontwerp ongewijzigd gebleven, dan zou sprekers fractie er haar stem niet aan hebben kun nen geven. Bij het overleg met de Tweede Kamer is echter het tijdelijke karakter van de wet vastgelegd en de repressieve controle door de wet ingevoerd. Dit acht spr. een groote verbetering en daarom zal zijn fractie er genoegen mede nemen. De heer W i b a u t (S.D.) zal zich tegen deze noodregeling niet verzetten, met dit voorbehoud, dat met de goed keuring van een genomen maatregel bij de wet geen dag langer mag worden ge wacht dan noodig is. De heer Diepenhorst (A.R.) acht het nieuwe art. 3 een verslechtering. De repressieve controle door de Staten-Gene raal acht spr. eerder een gevaar. Hoe kan de Kamer over het nut van een contingen- teeringsmaatregel oordeelen? Intusschen verwacht hij, dat de minister ook met deze repressieve sanctie precies hetzelfde zal doen als zonder die sanctie. De minis ter zal haar wel met spoed en met kracht moeten toepassen en niet alleen met voor zichtigheid, zooals is bepleit. De minister zegt, als vergoelijking van het late indienen van het wetsontwerp, dat wij de laatsten zijn geweest die trouw bleven aan het stukgeschoten vaandel van den internationalen vrijhandel. Maar de kogels, die het vaandel hebben stuk ge schoten, hebben ook het bedrijfsleven ge troffen. En nu zal den minister kracht moeten worden toegewenscht bij de uit voering van deze wet. De harde noodzakelijkheid dwingt tot dezen maatregel, waarvan Spr. geenszins groote verwachtingen heeft; alleen de allerergste slagen zullen kunnen worden afgeweerd. Daarnaast isi misschien een nevenwerking mogelijk, welke heftig is bestreden. Die nevenwerking is, dat de wet ons sterker kan doen staan bij onder handelingen met andere landen. En on bedoeld en ongevraagd kan deze wet een middel zijn voor actieve handelspolitiek. De heer Ter Haar (C. H.) kan, nu het amendement-Oud in de wet is geko men, daaraan zijn stem geven. Het ver heugt spr., dat voor elk bijzonder geval het oordeel van deskundigen zal worden ingewonnen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer Verschuur, zegt, dat het ontwerp met vrijhandel en pro tectie niets te maken heeft. Ware protec tie het doel geweest, dsn zou de segeerisg eerder het middel van de verhoogde ta rieven gekozen hebben. Ook het stelsel der actieve handelspolitiek heeft de re geering niet gekozen. Dus ook geen ver kapt protectionisme. Bij dezen maatregel heeft steeds het belang van den consument voorge staan; prijsopdrijving wil de regeering te genhouden. Mochten er verschijnselen van prijsopdrijving zich voordoen, dan kan de regeering door grootere contingenten daartegen optreden. De bedoeling van het wetsontwerp is steeds geweest: bescher ming van de nationale markt. De regeering is zich bewust, dat zij een zware taak zal krijgen na de aanneming van het wetsontwerp.Elke maatregel zal aanleiding geven tot tevredenheid en tot ontevredenheid, en van dit laatste mis schien wel het meest. De verantwoordelijkheid zal echter door de aanneming van het amendement-Oud worden gedeeld door de Staten-Generaal. Dat de toepassing voorzichtig zal moe ten zijn, geeft spr. toe. Daarom is een be kwame commissie van advies noodig. Wat betreft de wensch van den heer Pollema, dat meer ministers verantwoor delijk moeten zijn voor de te nemen be sluiten, Spr. heeft in de memorie van Antwoord gewezen op de homogeniteit van het kabinet. Maar bovendien elk wetsontwerp moet door den ministerraad worden goedgekeurd. Er behoeft dus geen reden tot ongerustheid te bestaan bij den heer Pollema. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Woensdagmorgen 11 uur. Vastrechttarief voor gas. Verschenen is het voorstel van B. en W. inzake de invoering van het vastrecht tarief voor gas, waarover ook reeds bij de begrooting is gesproken. Op bet oogenblik is het tarief 12 ct. p. kub. meter voor de eerste 250 M3 van het jaarverbruik en 8 ct. voor eiken M3 daarboven. Voor montgas 1 cent per M3 meer dan voor de genoemde prijzen. Met handhaving van dit tarief zouden B. 'en W. daarnaast voor alle gewone en muntgas-verbruikers een facultatief vastrechttarief willen- zien ingevoerd, on der welks werking de verbruiker behalve een jaarlijfcsch vast bedrag als vast recht (te betalen in 6 gelijke twee-maandelijk- sche termijnen) één gelijken prijs voor el- ken M3 verbruikt gas betaalt. Teneinde de regeling zoo eenvoudig mogelijk te houden, Waarmede ook de administratie zal gebaat zijn, wenschen B. en W. een indeeling in 4 vastrecht-klassen, geldende voor gewone en muntgasverbruikers, voor te stellen. Aangezien zij voor gewone verbruikers, wanneer zij' van 't vastrecht tarief gebruik maken, de meterhuur willen zien gehandhaafd, is het billijk, dat door de muntgasverbruikers, voorzoover zij het vastrechttarief verkiezen eveneens meter en installatiehuur wordt betaald, waar tegenover dan de 1 cent meer per M3 vervalt. Hangt bij gewone verbruikers de me terhuur af van de capaciteit van den meter, dus van het geïnstalleerd vermo gen, bjj muntgasverbruikers zal het geïn stalleerd vermogen weinig uitsenloopan en verdient senzglfd® feusr voor allen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1