Dinsdag 22 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Oees EERSTE BLAD. Buitenland. Wybert Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hier begint het! Prof. Mr D. P. D. FABIUS. f Agentschap BUBete«f=He§itfei8§teH?i R. ZU1DEMA, Bureau: Lange Vorititraat 70, Ooes. Tel.: Redaotie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw vmmmum mtm WSBIIAÖ, AbeBaeïfieeiügïy fc« Pet 3 HSBBBfleHs fïaaoo pe* post; f3, Losse nummers a to.ne Pr IJ s der Advertentfën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et. Bi] abonnement belangrijke korting. In verband met den Zondagsdienst bij de posterijen op a.s. Vrijdag moet „De Zeeuw" Donderdag vroeger verschijnen. H.H. berichtgevers en adverteerders ge lieven hiermee rekening te houden. Advertentiën voor het Donderdag-num mer moeten uiterlijk Donderdagmorgen half 10 in ons bezit zijn. DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers Zondagstreinen. Met voldoening kan worden geconsta teerd, dat het treinverkeer op Zondag de laatste jaren belangrijk is ingekrom pen. En meermalen is van regeeringszijde de toezegging gedaan, dat het aantal treinen, dat 's Zondags rijdt, zooveel mo gelijk zal worden beperkt. Dit neemt echter niet weg, dat de Ne- derlandsche Spoorwegen maar rustig voortgaan met niet alleen extra-treinen in te leggen wat althans nog verde digd kan worden met een beroep op de verkeersbehoeften maar dat ook tel kens z.g. goedkoope treinen op Zondagen rijden, met geen andere bedoeling dan den reislust te prikkelen en zoodoende de inkomsten van het bedrijf te ver sterken. En nu komt er weer een bericht, dat speciaal ten behoeve van de voetballers in Zeeland des Zondags een extra-trein zal rijden. „Ingaande 20 December zullen de Ned. Spoorwegen bij wijze van proef des Zon dags een extra-trein Vlissingen—Roosen daal laten loopen. Deze trein vertrekt 9.55 uur van Vlissingen, stopt te Middel burg en Bergen op Zoom en komt te 11.14 uur te Roosendaal. Thans moeten de spelers reeds te 7 uur uit Vlissingen vertrekken, aankomst Roosendaal 9 uur. De trein is hoofdzakelijk ingelegd voor de deelnemers aan de verschillende voet balwedstrijden en is als proef ingelegd. Moch n.l. niet voldoende gebruik worden gemaakt van dezen trein dan zou hij worden opheven." Zooals men ziet, is hier van een ver- keersbehoefte geen sprake. Alsof het nog niet mooi genoeg is, dat de Zondag misbruikt wordt voor het hou den van allerlei wedstrijden, moet nu ook nog een extra-trein worden ingelegd om het bezoek te bevorderen. Zoo werkt een semie-Overheidsbedrijf met de voetbal-maniakken samen om de Zondagsrust te doen afnemen en de Zon dagsheiliging voor velen onmogelijk te maken. Wordt het nu niet tijd, dat de regee ring ingrijpt en aan dergelijke tegen de eischen van het Christelijk beginsel in gaande en onsociale maatregelen een einde maakt? Gunstige wending te Bazel? In de besprekingen der 11 leden van de adviseerende commissie der Bank voor in ternationale betalingen schijnt gistermid dag een wending te zijn gekomen, waar door men hoopt, dat de werkzaamheden voor Kerstmis kunnen eindigen. In dezen zin liet zich na afloop der be sprekingen gistermiddag ook een der ge delegeerden uit, die vaststelde, dat men vorderingen beeft gemaakt. Omtrent den vermoedelijken inhoud van het rapport is nog niets met zeker heid bekend en alles wat daarover in de pers verscheen, moet als gissingen wor den beschouwd. Communistenbestrijding In Polen. De actie der Poolsche politie tegen de communisten heeft in sovjet-Rusland groote opwinding veroorzaakt. De sovjet-bladen publiceeren artikelen, waarin de Poolsche regeering hevig wordt aangevallen als een regime van verschrikking. Ook de gebruikelijke protestvergaderin- Ingezonden mededeellngen. Voorkom I Gorgel droog met gen van het proletariaat hebben reeds in meerdere groote steden der sovjet-unie plaats gehad. Er zijn tevens besluiten genomen, waar in bet wereldproletariaat wordt opgeroe pen tegen de maatregelen der Poolsche re geering te protesteeren. De verliezen van de Banque de France. De financieele commissie van den Franschen Senaat heeft de overeenkomst der regeering met de Banque de France betreffende het pondenverlies verworpen en besloten de voorstellen nog eens in ge- wijzigden tekst te behandelen, ten einde het gevaar voor een regeeringscrisis te voorkomen. Deze behandeling zal direct worden aangevangen. In parlementaire kringen meent men, dat de Senaat het niet zal laten aanko men op den val van het kabinet-Lava], maar een uitweg zal vinden. Het nieuwe Japansche offensief in Mantsjoerlje. De definitieve verdrijving van Tsjang soe Iliangs strijdkrachten uit Mantsjoe- rije is, naar men in Chineesche kringen gelooft, het uiteindelijke doel van het Ja pansche offensief, dat op touw is gezet. Men verwacht de inneming van Tsjingtsjau nog vóór Kerstmis. De Chi neesche troepen zullen zich waarschijn lijk naar Yehol terugtrekken. Volgens een bericht uit Tokio is de Ja pansche infanterie, na een beschieting door de artillerie en onder dekking van mitrailleurvuur de bestorming van Tsjing tsjau begonnen. De Japanners slaagden er in den Ghineeschen tegenstand te bre ken en rukken ononderbroken op. Zoo wel aan Chineesche als aan Japansche zijde hebben de gevechten honderden dooden geëischt. Invoerrecht op boter in Zwitserland. De Zwitsersche Bondsraad heeft beslo ten, met ingang van Woensdag a.s. en tot uiterlijk 31 Maart 1932 een voorloopig extra invoerrecht te heffen op versche ta- felboter, gezouten boter of gesmolten bo ter van 60 francs per 100 K.G. Het in voerrecht op boter, dat aanvankelijk 20 francs bedroeg, werd reeds tweemaal met 50 francs verhoogd, zoodat het totale in voerrecht thans gestegen is tot 180 francs per 100 K.G. Aardschokken In Italië. In verschillende dorpen rondom Rome. in de Campagna, zijn hevige aardschok ken waargenomen, die echter geen schade hebben aangericht. Onder de bevolking hebben deze aardschokken echter een zoo danige vrees veroorzaakt, dat velen uit hun huizen gevlucht zijn en de nachten in tenten op het veld doorbrengen, alhoewel het de koudste winter is, dien men in vele jaren in Italië heeft gekend. Korte Berichten. In Zuid-Duitschland heerscht op het oogenblik felle koude. Te Mün- chen vroor het vannacht 21 graden. Uit de Alpen en het Zwarte Woud worden temperaturen gemeld van 20 graden on der nul en hevige winden. Kerstfeest op Het Loo. De Koningin en Prinses Juliana zijn Zaterdagmiddag per auto van Het Loo naar Gortel gereden, waar in het Jacht huis een Kerstboom was geplaatst voor de bewoners van Gortel en Niersen. Alle aanwezigen, mannen, vrouwen en kinde ren, werden onthaald, er werden Kerst liederen gezongen en geschenken uitge deeld. De Koningin is Vrijdag en Zaterdag eenige malen uitgereden voor het afleg gen van ziekenbezoek aan ouden van dag gen. H. M. bracht Kerstboompjes en ge schenken mee. Nationaal Crisis-Comité. Bij het Nationaal Crisis-Comité is se dert de vorige opgave aan giften f 85.787.51 binnengekomen, waardoor het totaal is gestegen tot f 277.508.50. De oppositie in de S. D. A. P. Naar het persbureau V.D. verneemt zal met ingang van 1 Januari a.s. een nieuw onafhankelijk socialistisch weekblad ver schijnen van den linkervleugel der S. D. A. P. onder den naam van „De Fakkel", onder redactie van de heeren F. v. d. Goes, J. de Kadt, P. J. Schmidt en toege voegd als redactiesecretaris J. Nunes Vaz. Een en ander staat in verband met het uittreden van de heeren De Kadt en Schmidt uit de redactie van de „Sociaal- Democraat", het discussieblad, gesticht door het Partijbestuur der S. D. A. P. na opheffing van het oude weekblad der linksche oppositie „De Socialist". W1 nkelslu iti ngs-verordeni ng. Naar het „Handelsblad" verneemt, zal de Kroon binnenkort beslissen, aan de door den Amsterdamschen Raad vastge stelde nieuwe verordening op de winkel sluiting, hare goedkeuring te onthouden. Zulks naar aanleiding van de daarin voorkomende dwingende bepaling, tot de sluiting van alle winkels op den Dins dagmiddag. De loonen In de havenbedrijven. De besturen van de bonden van Trans portarbeiders hebben v. d. besturen van de Scheepvaartvereenigingen de mededeeling ontvangen, dat zij overleg wilden plegen teneinde langs organisatorischen weg tot een nieuwe verlaagde loonregeling per 1 Jan. a.s. te geraken. De gezamenlijke besturen zijn daarop dezer dagen over deze aangelegenheid bij een geweest. De beide scheepvaartveree nigingen hebben toen mededeeling gedaan van de voorwaarden, waarop men bereid was tot nieuwe overeenkomsten voor de havenbedrijven te komen. De besturen van de arbeidersorganisaties hebben zich be reid verklaard, het voorstel aan hun leden voor te leggen. De werkgevers hebben den wensch ge uit, de loonen met 12 pet te verlagen. De vakvereenigingen staan, naar het heet, niet volstrekt afwijzend tegenover verla ging. Zij wenschen echter een veel min der verregaande loonsverlaging. De anti-stempel-actie opgeheven. Bij de verschillende stempelbureau's te Amsterdam waren gisteren weer politie maatregelen getroffen; orde verstoringen zijn echter achterwege gebleven. Hoewel van communistische zijde was aangekon digd, dat de actie tegen den tweeden keer stempelen zou worden voortgezet, hebben slechts zeer weinig of geen werkloozen dat advies opgevolgd. Integendeel kwam één der voormannen van de anti-stempel- actie gisterochtend aan de politie vragen, of hij 's middags bij het stempelkantoor op den Baarsjesweg een bord mocht plaat sen met_ de mededeeling, dat de stempel- staking is opgeschort. Dit werd toegestaan en is dan ook geschied. 'Het betreft hier, naar het „Handels blad" meldt, een eigenaardig geval. Deze mijnheer was één der raddraaiers de vo rige week, maarzelf verzuimde hij slechts éénmaal te stempelen. Nadat gebleken was, dat deze commu nistische propagandist zijn kornuiten fei telijk om den tuin had geleid, heeft een groep werkloozen hem bedreigd, waarvan nu weer zijn pro-stempelen-actie een ge volg is geweest. De luchtpost van het verongelukte vliegiuigi Ooievaar. De post van het verongelukte vliegtuig de Ooievaar is gisteravond te 's-Graven- ha,ge ontvangen. Zij was met het vlieg tuig de Valk naar Schiphol gebracht. Een deel van de correspondentie 'blijkt meer of minder ernstig beschadigd te zijn, hoofdzakelijk door water en een enkel stuk is 'bovendien iets geschroeid. Alle beschadigde stukken zijn op het Hoofdpostkantoor voorzien van de aan wijzing „beschadigd door vliegramp Ooie vaar." Van sommige stukken blijken de zegels te zijn losgeweekt; zooveel mogelijk zijn deze opnieuw vastgehecht. De openge sprongen brieven zijn opnieuw dichtge plakt en voorzien van een daarvoor die nend postetiket. Er zijn echter ook enkele poststukken, waarvan het adres, zelfs met het geoefende oog van den postman, niet meer te ontcijferen is. Spoorwegvervoer ter gelegenheid van de Kerstdagen. In verhand met den aan de Kerstdagen 25 en 26 December aansluitenden Zondag 27 December, waardoor de gelegenheid Ingezonden mededeellngen. Een heerlijke tractatie is een KERST KRANS uit „Den Soeten Inval", Goes, A. L. VAN MELLE, Telefoon 114. tot aanbieding en aflevering van goede ren dus 3 dagen stilstaat, hebben de sta tionschefs der Nederl. Spoorwegen op dracht ontvangen om, indien op hun sta tion een aanvraag tot vervoer van bestel of ijlgoed en van levende dieren op die dagen inkomt, na te gaan in hoever het mogelijk is met de bestaande treinen aan het verlangen van belanghebbenden tege moet te komen en zoonoodig aan den be trokken inspecteur van het vervoer om regeling van het vervoer te vragen. De aanneming ten vervoer als ijlgoed kan al leen worden toegestaan voor aan spoedig bederf onderhevige goederen. Wat de af levering, resp. de bestelling betreft, ook van de goederen, die op Donderdag 24 dezer niet meer afgeleverd of besteld kon den worden, zullen de stations zich zoo mogelijk met de geadresseerden in ver binding stellen en met den plaatselijken 'directeur v. 'Gend en Loos overleg plegen omtrent de bestelling op een der Kerst dagen. Nederland en België. De Belgische ministerraad heeft zich gisteren bezig gehouden met de vraag of het gewenscht wordt geacht een wetsont werp in te dienen betreffende de gelijk stelling van Nederlandsche en Belgische onderdanen voor wat betreft de ouder- domsverzekering en betreffende onder linge aanpassing van de wetgeving in die beide landen, waarbij de gevolgen van die verzekering geregeld zijn. Gisteren is in Den Haag in den ouder dom van 80 jaren overleden staatsraad Prof. Mr D. P. D. Fabius. Met hem is een man heengegaan, die jarenlang een voorname plaats in de A. R. partij heeft ingenomen. Dammus Paulus Dirk Fabius is den 6en Juli 1851 te Garderen geboren, waar zijn vader predikant was. Aan zijn politiek denken is koers gegeven door Groen, dien hij in 1872 leerde kennen en wiens moed om desnoods1 alleen te staan in zijn over tuiging hij heeft geëvenaard. De aanra king met Dr Kuyper dateert van 1876. Dr Kuyper vroeg hem toen hoofdartike len voor „De Standaard" te schrijven. Aan dat blad heeft Fabius later ook de buitenlandsche rubriek geredigeerd. In 1878 is hij summa cum laude gepro moveerd op een dissertatie „De leer der souvereiniteit". Daarna volgt een korte periode als commies aan de provinciale griffie van Drente en in October 1880, op den openingsdag van de Vrije Universi teit, aanvaardde hij het hoogleeraarschap in het Romeinsch recht en de rechts-en- cyclopaedie, terwijl hij later ook 't staats!- recht en de wijsbegeerte des rechts heeft gedoceerd. Gedurende 28 jaren was hij lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad en 21 jaar van de Staten van Noord-Hol land. In den Raad van Amsterdam is hij vooral tegen te ver doorgedreven gemeen tebemoeiing in het krijt getreden. In 1883 koos de Raad hem tot wethouder, doch hij bedankte, omdat hij oordeelde, het wet houderschap niet met zijn hoogleeraar schap te kunnen vereenigen. In 1895 werd hij weer verkozen; hij nam de benoeming eerst aan, doch,bedankte na een week. In 1919, toen bij niet opnieuw candi- daat was gesteld voor den Raad en de Staten, werd hij benoemd tot lid van den Raad vein State. Toen de combinatie van dit ambt met zijn hoogleeraarschap naar het oordeel van de directeuren der Vrije Universiteit niet te handhaven was, beeft bij zijn taak als hoogleeraar opgegeven. Fabius was een sterk geteekende fi guur, in vele opzichten een tegenvoeter van Dr Kuyper, wat vooral uitkwam in zijn „Studiën en Schetsen", waarin hij 15 jaar lang zijn korte, pittige, vaak steke lige beschouwingen gaf omtrent de din gen van den dag en waarin hij zich in het bijzonder keerde tegen wat hij zag als uit wassen van de democratie, de ver door gevoerde Overheidsbemoeiing enz. Maar hoezeer hij in menig opzicht ook van Dr Kuyper verschilde en tegen de houding door de A. R. voormannen bij verschillende vraagstukken bezwaar had, hij is toch altijd de A- R. partij trouw Binnenland. De Gemeenteraad van Middelburg heeft de begrooting aangenomen. De Kerstgroet van H. M. de Koningin (Vrijdag van 12 uur). Buitenland. Ja.pansch offensief in Mantsjoerije. Aardschokken in Italië. Vorderingen te Bazel? c Ingezonden mededeellngen. gebleven. Hij wist te critiseeren maar ook te waardeeren. Bij 't overlijden van Dr Kuyper wees hij er op, dat Dr Kuyper met zijn gansch bij zondere talenten, duurzamere en met na me stelligere vruchten van zijn arbeid had kunnen zien in de verdringing van vrij zinnig door anti-revolutionair regeerings- belei'd, indien op staatkundig gebied die per ware getreden in, en nauwere aan sluiting ware gezocht bij de door Groen getrokken lijnen, maar dat andere, zeer overvloedige en positieve uitkomsten van Kuyper's „geweldige kracht voor de we tenschap, voor de zaak van Gods Konink rijk, voor de Kerk van Christus en voor geheel ons Vaderland" overrijke stof bo den om God te danken „voor zoo buiten gewone gave in dezen doode vereen!gd,, en zooveel heilzaams door hem gewrocht" Prof. Fabius was een stroeve figuur. In geen enkel opzicht een „volksman". Hij was niet wat men noemt populair en hij streefde er ook niet naar het te worden. Maar hij was een figuur. Een man, die wist wat hij wilde en die steeds heeft ge zocht naar vaste lijnen. En het is niet onmogelijk, dat, wat hij nastreefde, ontdaan van zekere over drijving, waarvan hij zicb niet wist vrij te houden, na zijn dood meer instemming en waardeering zal vinden dan tijdens zijn leven. Hoewel Prof. FaHus reeds geruimen tijd ernstig ziek was, werd de Raad van State gisteren in den namiddag toch nog pijnlijk verrast door dit overlijden. De- toe stand van den patiënt liet de laatste dagen allerminst denken, dat het einde zoo na bij zou zijn. Er schijnt, echter den laatsten dag een plotselinge hartverlamming te zijn ingetreden. Prof. Fabius was Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en Gommandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Voorts ver leende de Fransche regeering hem de on derscheiding van Ridder van het Legioen van eer. HET EINDE DER CRISIS? Dat is nogeens een goed bericht! Een lichtstraal in den donkeren nacht. „In een rede, Zondag door den Soc.- Dem. den heer Sam. de Wolff gehouden voor den Vereenigingsraad van de Ned Ver. van Fabrieksarbeiders te Amster dam, waarin hij de cyclus-theorie der cri sisverschijnselen op economisch gebied toelichtte, heeft deze voorspeld, dat de huidige crisis even goed zal verdwijnen als al haar voorgangsters. Zij zal het vol gend jaar in Amerika eindigen; in ons land zal de opgang even later inzetten." Toch wel prettig als er van die groote mannen zijn met een vooruitzienden geest, die zoo precies weten hoe de crisis zal verloopen. Men kan er nu al vast mee rekenenl ELECTRISCHE KACHELS in tien tallen modellen bij: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Men deelt ons mede, dat niet de scholieren der Middelburgsche kweek school, maar de H. B. S.-ers alhier den voetbalwedstrijd van Zaterdagmiddag met 5—1 gewonnen aabbea.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1