DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Gebroken Bakken Gemeenteraad van Middelburg. VAN MAANDAG 21 DEC. 1931, Nr 70. AVONDVERGADERING VAN VRIJDAG. Dhr C o r n e 1 i s s e (S. D.) erkent, dat Middelburg er niet rooskleurig voorstaat op financieel gebied. Dit kan niet andera, gezien de wereldcrisis. Reeds jaren heeft men hier veel werkloozen en spr. vraagt of het geen tijd wordt, dat ook het Rijk meer zal moeten helpen, maar ook de werkge vers die in tijden van hoog conjunctuur de menschen noodig hebben en ze nu ge makkelijk op straat zenden. Spr. zou het betreuren als Middelburg in de tweede klasse werd geplaatst. Hij zou het erg vinden als de lagere inkomens ook nog belast werden. Wat betreft het préleveeren, daarmede heeft spr. zich vereenigd, maar practisch staat hij aan den kant van B. en W. Het was zeer goed geweest, als de financieele commissie geweten had van de plannen voor het vastrecht-tarief. Het is ook ge vaarlijk maar steeds de opcenten te ver- hoogen, maar toch is het billijk, omdat het naar de inkomens gaat. Wat de salarissen betreft meent spr., dat het niet noodig is die te verlagen. Zeker, men heeft een somberen toestand, maar dat is de schuld van het kapitalis tisch wanbeheer. Het is juist, dat sommige levensmid delen dalen. Maar spr. haalt cijfers aan van een R. K. Kamerlid, waaruit blijkt, dat de daling niet zeer groot is. B. en W. van Enschedé zeggen o.a. dat als er geen reden is om de loonen in parti culier bedrijf in stijging te volgen, dit ook omgekeerd onnoodig is. Op en neer gaan der loonen kan wellicht in het vrije be drijf, maar niet in overheidsdienst. Ver soberen moet niet geschieden ten koste van het loon van de arbeiders en ambte naren. Men verergert de crisis er door, ook voor den middenstand. Spr. behandelt ook de stukken van Me- tellus in „De Zeeuw". Deze schreef, dat de minister zorg had om zijn begrooting sluitend te maken. Dit hadden ook de wet houders en ook die van Amsterdam. Men mag ook niet van een wanbeheer spreken van den heer Wibaut. Spr. kwalificeert het schrijven van Metellus als kletspraat jes en hij vraagt aan den heer Van Andel dit aan hem over te brengen. In ieder geval meent spr., dat men niet aan de loonen mag tornen. Dhr Van Andel (A. R.) zegt, dat er nog zoo iets is als een persgeheim. Metellus is geen verantwoording schul dig aan de A. R. partij of aan de fractie van den Raad. Dhr Paul moet hoofd redacteur zien te worden van „De Zeeuw". De heer Paul is de oorzaak, dat de kin deren van de leden der Geref. Gemeente anderhalf jaar in slechte lokalen hebben gezeten. Daar waren ook arbeiderskinde ren bij. Spr. wijst op de vergunning, om verkiezings-optochten te houden door de straten. Wat moet dit worden als b.v. de communisten dit ook doen? Spr. meent, dat men dit aan allen moet verbieden. Spr. heeft opgemerkt, dat de uitdrukking van den heer Onderdijk, dat hij steun wei gert aan hen, die niet werken willen, wei nig instemming bij zijn partijgenooten vond. In Engeland gooide men de voor mannen uit de partij. Ook in ons land zijn meeningsversehillen in de S. D. A. P., ge zien het gebeurde met de linksche groep. Er zijn er onder deze groep, die meenen, dat men de greep naar de macht moet doen, zooals in 1918. De begrooting besprekende, zegt spr., dat de uitgaven niet verminderen, maar wel de belastingen worden verhoogd. Tot dit laat ste is spr. niet bereid als niet belangrijk wordt bezuinigd op de uitgaven. Als het bekende kortingswetje niet wordt aange nomen, dan houdt spr. zich het recht voor, te komen met een voorstel tot salarisver laging of pensioenaftrek van alle ambte naren. FEUILLETON. door H. Zeeberg. 25) o— Het gesprek ging een richting uit, die hij niet wilde. Liever was hij alleen ver der gegaan, maar zij bleef eenvoudig ver trouwelijk naast hem loopen en hij wilde niet onbeleefd zijn met haar te laten gaan. „Wat geeft dat?" repliceerde zij. „Zoo veel te meer hebt u er op den eigen lijken avond aan. 'tls een pracht van een blijspel. 'kHeb er heel wat werk mee gehad, om het er in te pompen, maar 'tzit er best in. U kunt toonen, dat uw excuus gemeend is, door morgenavond te komen in „Favoriet", 't Is op den Cool- singel. Na afloop gaan wij dan nog een uurtje naar beneden. Daar is een piek fijne dancing. U doet het, hé?" Dolf wendde zijn oogen af. Hij wilde niet in de hare zien. „Ik kan niet dansen", zeide hij kortaf. „Lieve tijd, doen ze dat in Meerstad niet, mijnheer Van Lankeren? Leert u het dan alsjeblieft gauw. Wie hier niet dansen kan, kan niet meedoen." ,,'t Lijkt mij een heel onzinnig gedoe", zei Dolf, welke opmerking hij inderdaad meende. Er is nog geen zekerheid van een goed slot in 1931. Spr. is tegen een prelève- ment. Tegen verhooging van de opcenten der vermogensbelasting is spr. Hij meent, dat allen belasting moeten bijdragen en niet een deel van hen. Spr. wijst op het ver- mogensverlies door de groote daling der koersen. Het N. V. V. met zijn 13 millioen zal het nog ondervinden. Nu zouden er bij komen 50 opcenten op de vermogensbelasting. De opcenten op de fondsbelasting zijn 12 boven Amsterdam, de opcenten op de personeele belasting zijn in enkele jaren van 60 op 150 gekomen. Dhr Paul was er tegen, omdat het hen treft, die iets mooier wonen. En zullen die daarvoor niets willen betalen? Spr. wijst er op, dat men hier geen mil lionaire meer heeft, zij zijn dood, ver trokken of gedegradeerd. Nu de schoolarts. Deze bemoeit zich zelfs met nog niet-schoolplichtige kinde ren. De gemeentereiniging steeg in 20 jaar van f 19.000 tot f 56.000. Een aparte directeur was niet noodig, ook niet een woningbeurs. Bedrijven, politie, brug wachters1, onderwijs, alles is hier te veel. Nu het Gasthuis. Hij zal op de techni sche zijde van deze zaak niet ingaan, maar wel op den financieelen kant. Er is noodig differentiatie, ook op medisch ge bied. Kan niet ieder ziekenhuis speciale zieken opnemen? Er zijn in Zeeland te veel ziekenhuizen. Er staan nu veel bedden leeg, en daar naast zijn de doktoren steeds grooter in hun eischen. Men koopt hier een duur radiotherapeutisch instrument en bouwt een nieuw t.b.c.-consultatiebureau bij een tekort van f 40.000. Er is een indexcijferdaling sedert 1926 van 10 pet. Is er dan geen reden voor 5 pet. lagere loonen? Men leest een adver tentie om te adverteeren in de Arbeiders pers, welker lezers onder alle klas sen, vooral onder de welvarende ar beidersklasse worden gevonden. Spr. meent, dat niet alleen anderen, doch ook de ambtenaren moeten mede- betalen aan werkloozenzorg en dergelijke. Spr. critiseert de woorden van dhr Oude geest inzake het crisis-comité, waarin de S. D'. A. P.-ers zitting nemen (als con troleurs over de andere leden). Spr. ont kent, dat er voor de S. D. A. P. reden is om te juichen over den uitslag der verkiezingen en wijst op 29 eischen van hen, die alle luchtkasteelen zijn en mil- lioenen zullen kosten. De S. D. A. P. doet, of zij alleen de goedkoope cokes deed ver strekken. Alle leden werkten er aan mede. Dhr Jeronimus wijt de oorzaak dat zijn partij verloren heeft, aan oneer lijke bestrijding. Een deel der stemmen ging over op no. 2 der Kath. lijst, die aanbevolen werd als een goed kenner der drankwet. De A. R. kwamen er het slechts af. Zij stemden tegen het ambtenarenreglement, wetende, dat het tóch werd aangenomen. Spr. wijst op de kwestie der benoeming van Ds Kastein tot leeraar aan 't Gymna sium en ontkent, dat die benoemd werd om de Vrijz. Herv. een plezier te doen. Spr. ontkent, alléén bezuiniging te die nen. Hij heeft ook oog voor het algemeen belang. Spr. meent, dat gebleken is, dat Middelburg in democratischen geest wil bestuurd worden. Spr. wijst op den grooten achteruitgang van Middelburg. Op grond van het index cijfer moet het loon met 10 pet vermin derd worden. Een andere grond voor ver laging is, dat de belastingopbrengst in 1932 en 1933 minder zal zijn. Mevr. Weijl ontkende destijds de daling der prijzen en zij is dan welicht een goed medica en raadslid, doch een slechte huis vrouw. Spr. bespreekt nu den strop van den woningbouw, en meent, dat de crediet- verleening gebreideld moet worden; ge lukkig wordt dien weg opgegaan. Inflatie moet vóór alles voorkomen worden. De loonen moeten naar beneden. Als de gulden het niet houdt, zullen de prijzen der goederen direct stijgen. De leiders der arbeiders moeten doen als Snowden en Mac Donald, maar het zijn lijders, en de S. D. A. P. en het N. V. V. zijn marktkooplieden. Het leven moet op peil gehouden worden, maar niet ver hoogd. Spr. wil de belastingverhooging afstem- „Omdat u het niet kent. Ik ben er een voudig dol op." „Smaken verschillen", meende Dolf. „Maar wat doet u dan op de fuif? We hebben een dansje na. U kunt toch niet zitten kijken? Wat spijt me dat. U lijkt mij zoo'n aardige partner." „U vergist u", zei Dolf, naar zijn hoed grijpend. „Goeden avond, juffrouw Zui derman. Hier scheiden zich onze wegen, als ik het wel heb." „Woont u op den Goudschen weg? Waar ergens?" „Boven dien schoenwinkel", zei Dolf, wien de gemeenzaamheid van het meis je begon te vervelen. „Leuk, hé, dat kamerleven? Je bent zoo vrij als een vogel in de lucht, 'k Heb er ook wel eens aan gedacht. Maar, dit..." zij schoof duim en wijsvinger over elkaar om dat te besluiten: „Maar enfin, thuis mag ik ook alles doen, wat ik wil. Mijn vader moppert wel eens, maar Mevrouw zegt, dat een mensch maar eenmaal jong is. En dan is het al lang goed." Zij schaterde het uit, zoó, dat de voor bijgangers op den Goudschen weg ver baasd opkeken. Haai' lach klonk ook Dolf onaangenaam in de ooren. Nogmaals nam hij den hoed af en liet haar alleen. Zij keerde op haar schre den terug. men, de loonen tijdelijk 10 pet verlagen en een verzoek daartoe voor den burge meester en den secretaris aan Ged. Stap ten doen. Spr. dient twee moties daar toe in. De bruggen moeten verpacht worden, zoo weinig mogelijk moet in eigen geheer worden gewerkt. Spr. hoopt, dat er geen abattoirplannen komen, de slagers moe ten hun slachtplaatsen in orde brengen. Spr. blijft vooral tegen de 50 opcenten op de vermogensbelasting, omdat wel de menschen met een lijfrente, doch niet de gepensionneerden er in betrokken worden. De loonsverlaging en het brengen van Middelburg in de tweede klasse kunnen het verder stijgen der belasting opvan gen. Spr. handhaaft het standpunt dat Mid delburg inzake het indexloon een voor beeld moet geven. Feitelijk moet de be grooting terug naar B. en W. om de loo nen te verlagen met 10 tot 20 pet. De heer Van der Feltz (G. H.) be gint met de kwestie over het dure gym nasium en zegt, dat de leeraren hier toch leven en wonen. Komende tot de begrooting zegt spr., dat de rechtschen wel eens verschil van meening hebben, maar het komt weer te recht. Bij links is het anders. De partij van den heer Jeronimus is geen partij, er is geen bestuur, het is Jeronimus, Je ronimus en nog eens Jeronimus. De Vrij heidsbond is nauw verwant aan Jeroni mus; men kan ook daar geen vaste lijn vinden. De Vrijz. Dem., daarvan is reeds ge zegd: met de S. D. A. P. lood om oud ijzer te zijn, maar spr. noemt het salon-socia listen, minder revolutionair. Spr. meent, dat er geen verschil is. De G. H. zijn 500 stemmen vooruitgegaan, een groote waar deering voor haar beginsel en het optre den der vertegenwoordigers. Wat de S. D. A. P. betreft, zegt spr., dat, het koortsachtig werken in 't voor jaar en het resultaat bewijst dit, de partij op haar hoogste punt is. De S. D. A. P. is altijd materialistisch, en heeft nooit iets gedaan, de arbeiders geestelijk te verheffen. (Protesten). De S. D. A. P. belooft hooge loonen, korteren arbeidstijd, en kan dit doen, want zij was in de oppositie. Als de ver beteringen door anderen werden verwe zenlijkt, dan zei de S. D. A. P.: dat heb ben wij gedaan. Dat is onoprecht en snoe vend. Op 30 Mei 1930 deelde wethouder On derdijk een en ander mede over de werk verschaffing in Drenthe, en kreeg daar voor hulde van den voorzitter en den heer v. d. Weel. En later zegt hij: ik deed dit op drang der regeering. De heer Paul zeide, dat de heer Jero nimus rechts hielp om het ambtenaren reglement den nek om te draaien en het was juist rechts die het redde. De S. D. A. P. is te groot geworden om niet mede verantwoordelijk te zijn. De S. D. A. P. wil meermalen wat, hetgeen zij niet durft te zeggen. De heer Paul zeide, wij weten ons vertegenwoordigers der arbeiders; hij moet een voorbeeld nemen aan de Ghr. Vakbeweging. Het Nat. Crisis-Comité is een sympa thieke daad en de S. D. A. P. behandelt het op een onwaardige wijze. Komende tot de salarissen zegt spr., dat men aan het eind van zijn Latijn is op het gebied der belastingheffing. Spr vraagt, of, als de kortingswet niet wordt aangenomen, toch een voorstel van B. en W. is te wachten. Velen durven de verantwoording niet aan te bezuinigen, men is bevreesd voor de kiezers. Spr. gelooft, dat de wet kans van slagen heeft, maar het is beschamend dat zij noodig is. Spr. brengt hulde aan B. en W., maar ieder heeft zijn fouten en bij het college is het streven om moeilijkheden te voor komen. Spr. had gaarne krachtige po gingen gezien tot vermindering van uit gaven alvorens tot belastingverhooging over te gaan. Spr. heeft vernomen, dat ingewijden in de bedrijven weten waarop te bezuinigen is. Het komt z. i. door wethouder Onder- dijk voornamelijk, met wien de wethouder van financiën mede gaat. Eerst moet men andere middelen toe passen, alvorens op de vermogensbelas ting opcenten te leggen. Spr. vergelijkt wat men betaalt van inkomen uit vermo- Dolf betrad zijn kamer. Dat moet zóó niet weer, overlegde hij. Ik geloof, dat Dirksen gelijk heeft. Die vrijpostige jonge dame moet op een afstand worden ge houden. Onwillekeurig dacht hij aan Elsa. Wat een verschil tusschen haar en zijn col lega! Hij vond trouwens verschillende dametjes op het kantoor heel anders dan Elsa. Kwam het omdat zij dagelijks met elkaar samenwerkten? Of was het leven in Rotterdam anders? Hij wist het niet Maar zijn besluit stond vast: wat nu gebeurd was, zou niet weer gebeuren. Behendig ontweek hij in het koffie- kwartiertje van den volgenden dag de jeugdgroep op het kantoor. En bij het uitgaan, ziende, dat Cor Zuiderman treu zelde, klampte hij den langen Laarman aan. „Ik mag wel zoover met je meeloo- pen?" vroeg hij. „Graag, kerel. We moeten toch dezelfde richting uit", antwoordde deze. Tot zijn voldoening bespeurde Dolf, dat het meisje verdween. Zij zou nu toch wel begrepen hebben, dat zij met hem niet kon handelen, als vroeger met an deren, naar Dirksen hem verteld had. „Ik dacht Donderdagavond eens op de Jongelingsvereeniging te komen", zeide gen en uit salaris, dit aan de hand van cijfers, die een veel grooter bedrag geven voor het eerstgenoemde. Nu gaat men zwaar belasten hen, die toch reeds zwaar belast zijn. Spr. zal een voorstel doen, die 50 opcenten niet te heffen. Ten eerste door Middelburg te plaatsen in de tweede klas se. Daar zijn zeker bezwaren aan verbon den, maar men moet niet vergeten, dat vroeger de aftrek geen f 800 was, en dat het levensonderhoud dalende is. Vlissingen plaatste zich ook in de 2de klasse, zonder ernstige bezwaren der 8. D. A. P. Er is nog een middel, dat is het aan spreken der reserve. Niet goed vindt spr. een vastrechttarief in te voeren als er winstderving door ontstaat. Dan is er een potje der H. B. S. en ten slotte salaris verlaging. Spr. gelooft niet, dat er niets af kan. In 1920 zeide de heer Paul, dat het sala ris hier gunstig was. Als het toen goed was, kan men nu niet zeggen, dat het te laag is. Er zijn twee salarissoorten, zij, die wél, en zij, die géén pensioensbijdrage moeten betalen; spr. zou dit verschil willen op heffen. Het is goed, dat men bijdraagt voor zijn pensioen. Spr. zal een voorstel doen dit met Maart te doen ingaan, ge lijk met de verlaging der rijksbelastingen. Spr. zou het potje der R. H. B. S. willen bewaren voor later, wellicht nog erger tijden. Spr. heeft er wel tegen, dat de school arts ook over de tanden gaat, want, dat heeft met het schoolgaan niets te maken, men ontneemt dan de zorg te veel aan de ouders. Voor een school voor zwak zinnigen voelt spr. wel. De heer Mes (R. K.) voelt evenveel voor de arbeiders als de S. D. A. P., maar het is in strijd met de Grondwet voor een groep hier te zitten. De R. K. bestrijden even hard de uit wassen van het kapitalisme als de S. D. A. P., maar zullen niet komen aan het particulier bezit. Spr. wil in de eerste plaats op dood materiaal bezuinigen voor aan de salarissen te komen. Waar dhr Jeronimus gezegd heeft, dat spr. dan de mocraat en d a n conservatief is, zegt spr, dat hij ieder voorstel op zichzelf be schouwt. Spr. meent, dat de statistiek aanwijst, dat vele artikelen gedaald zijn, doch van het eene gebruikt men meer dan van het andere, maar de indexcijfers toonen toch in twee jaar ruim 10 pet aan daling. De kosten van levensmiddelen, van kleeren en schoenen zijn gedaald, doch andere kosten van levensonderhoud zijn niet ge daald of zelfs verhoogd. Geen enkele econoom weet de crisis op te heffen. Gelukkig leven wij nog in Gods hand, en het is te hopen, dat een betere toestand zal geboren worden, niet alleen voor de arbeiders, maar voor allen. De voorzitter zeide, dat men met de grenswijziging reeds te ver is. Spre ker meent, dat een inrichting voor zwak zinnigen voor geheel Walcheren moet ko men. Spr. zegt, dat reeds vóór het natio naal crisis-comité ontstond, hier plannen waren voor een comité. Dat dit thans op zijn instignatie is gebeurd, moet op een vergissing berusten. Een reorganisatie van het Armbestuur zal worden overwogen. De aanvankelijke begrooting is door B. en W. zeer besnoeid, dus er is geen reden voor verwijten dat zij niet bezuinigen. Vermindering van subsidies moet uit den Raad komen, maar B. en W. willen ze rustig en goed nagaan tegen volgend jaar. Wat betreft de kortingswet of die komt of niet, tóch zullen B. en W. met een rapport over de salarissen bij den Raad komen. De stukken van het abattoir zijn bijna gereed. En het zal er bepaald moe ten komen, maar eerst zal getracht moe ten worden er geld voor te krijgen. De werkverschaffing met andere gemeenten brengt moeilijkheden met zich mede. Spr. denkt aan de leiding. Inzake het ambtsgebed moet rechts een voorstel doen. Wordt het aangenomen, dan zal spr. het uitvoeren. Iedere partij kan toestemming krijgen voor optochten en spr. zal zorgen, dat er geen botsingen kunnen voorkomen. De ziekenhuiszorg te specialiseeren zal groote moeilijkheden met zich brengen, gezien de ziekenhuizen met een bepaalde kleur. Dolf, om zijn metgezel gunstig te stem men, daar hij iets meer van hem wilde weten. „Dat doet mij verbazend veel genoe gen." „Ik kan er toch niet over oordeelen, als ik er niet geweest ben. Maar ik beloof niet, dat ik onmiddellijk lid word." „Er is niemand, die dat van je ver langt. Je komt eerst maar eens een paar maal poolshoogte nemen. Dan kun je altijd nog zien." „Zóó had ik ook gedacht", vond Dolf. Laarman beschouwde blijkbaar dat on derwerp als afgehandeld. Want hij sprak over het kantoor. Met groote kennis van zaken, dat bespeurde Dolf onmiddellijk. „Hoe lang ben je al bij Smeetsman Co?" vroeg hij. ,,'t Wordt overmorgen precies tien jaar. Ik kwam er, toen ik zestien was." Hij was dus zes en twintig, dacht Dolf. Hij had hem ouder geschat. „Aanvankelijk meende ik, dat je ge trouwd waart", lachte hij. „Een gek idee, want ik had geen enkele aanwijzing. 'tWas zuiver een idee". ,,'t Was niet zoo gek. 'k Heb den leeftijd, Bovendien zie ik er ouder uit dan ik ben. Verleden jaar om dezen tijd ongeveer was ik in ondertrouw, na drie jaar verloofd te zijn geweest." De vergadering wordt hlera& tot Zaterdagmiddag' 2 uur. VERGADERING VAN ZATERDAG MIDDAG. De wethouders aan het woord. Weth. de Veer beantwoordt ver schillende sprekers. Spr. zal de politieke debatten over de verkiezingen en de verkiezingsresultaten buiten beschouwing laten. De alg. beschouwingen geven niet veel houvast. In de hoofdpunten zijn de spre kers het verre van eens. Ook zij, van wie men oppervlakkig zou denken, dat zij het eens zijn. De argumenten voor salarisverlaging b.v. zijn geheel verschil lend. B. en W. zijn evenals do Raad door drongen van den ernst van de crisis. Zij betreuren zeer de belastingverhooging, maar men moet niet vergeten, dal die voor een doel verband houdt met de nieuwe fin. verhouding tusschen Rijk en Gemeente en de nieuwe belastingrege ling. Vorig jaar was in dat opzicht gun stig, dit jaar zal minder gunstig zijn. B. en W. achten den tijd voor salaris verlaging nog niet gekomen. Maar moch ten de rijksuitkeeringen minder worden of de crisis (speciaal de werkloosheid) nog erger worden, dan zullen B. en W. niet aarzelen met voorstellen te komen (salarisverlaging of pensioenkorting voor allen). De salarissen zijn niet hoog in verge lijking met andere gelijksoortige gemeen ten en Rijk en Provincie. Van gelijksoortige gemeenten staan al leen Bergen op Zoom en Roosendaal bo ven Middelburg, de andere zijn alle lager. Ook de rijkssalarissen zijn afgedacht van de korting nog hooger dan in Middelburg. Voor salarisverlaging zijn enkele dood doeners gebruikt. Er zijn zeker menschen, die minder dan vroeger verdienen. Maar er zijn ook tal van menschen, die zeker niet min der verdienen. Ontkennende interrupties. Dhr v. d. Feltz: het gemeenteper- soneel! Weth. de Veer houdt zijn betoog vol. Spr. denkt aan de drukkers, de bakkers- en slagersknechts. Men wijst op het rijkspersoneel, dat pensioenpremie moet betalen. Spr. vindt het niet onbillijk, dat het groote verschil tusschen rijks- en gemeentepersoneel wat kleiner is geworden. Spr. voelt niets voor het idee van mevr. Weijl, om een algeheele herziening der sa larissen te bewerken. Moet er gekort wor den, dan voor allen hetzelfde percentage, want de daling van het indexcijfer is voor allen gelijk. Een salarisherziening zou booze geesten wakker reepen en Spr. voorziet zeker geen verlaging. Nu wil mevr. Weijl een Raadscommis sie. Maar daarvan verwacht Spr. weinig. Ook zou het georganiseerd overleg moe ten worden gehoord. Het meest radicaai was dhr Jeronimus. Die wilde 10 pet. algemeene verlaging. Maar hoe dan met dc salarissen, die door Ged. Staten en de Kroon worden voor gesteld? Het is een voorstel van iemand, die de verantwoordelijkheid niet behoeft te dragen. Dhr Jeronimus: die durf ik te dragen. Dhr v. d. Feltz wilde 8Yz pet. pensioen korting voor het rijkspersoneel. Het minst ver ging dhr Portheine. Maar we komen er niet met de rijkskorting, want het lagere personeel is veel talrijker dan het hoogere. Het best is af te wachten het lot van het kortingswet je, dat in dezen of gewij- zigden vorm het Staatsblad wel zal be reiken. Dhr Portheine was sterk pessimistisch. Dit is toch overdreven. De opbrengst ge meentefonds 193132 is hooger dan ge raamd. De vermakelijkheidsbelasting brengt iets meer op dan vorig jaar. Er zijn symptomen, dat het niet iedereen in de stad slecht gaat. Er wordt wel eens een autootje aangeschaft. Het kortingswetje is door dhr v. d. Feltz een voor de gemeenten beschamend wetje genoemd. Spr. noemt dit onjuist. Ook Minister de Geer beschouwt het zoo niet. Spr. zal afwachten, wat de Raad op de begrooting zal bezuinigen. Op de subsidies zal heel weinig te be- De doffe klank van de stem wees er Dolf op, dat achter het geval iets tra gisch school. Waarom hij den tact had, niets verder te vragen. „Eén dag na onzen ondertrouw werd mijn verloofde ziek. En twee dagen vóór den oorspronkelijk bepaalden trouwdag overleed zij", gaf Laarman de verklaring. „Dat is zeer tragisch", zei Dolf, in eenen sympathie gevoelend voor den jongen man naast hem. „'kHeb het niet gemakkelijk gehad onder dien slag. Maar de geloofsberusting is gekomen na een zwaren strijd." Dolf gaf geen antwoord. Hij wist niet, wat hij zeggen moest. Wel begreep hij nu levendig, hoe het kwam, dat Laar man er zooveel ouder uitzag dan hij in werkelijkheid was. „Deze dagen zijn dan wel vol droeve herinneringen", zei hij, om toch maar wat te zeggen, nu de ander peinzend verder liep zonder te spreken. „Onwillekeurig wel. Maar zooals ik zei, ik heb geleerd, mij geloovig te buigen onder Gods Hand. Hij weet wel, wat goed voor ons is. En waarom zou ik mijn verloofde, die juichend naar Boven ging, de heerlijke rust benijden?" Dolf kende van jongsaf die taal. Maar zij drong niet tot hem door. ("Was at v'ïrreigö.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5