Maandag 21 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Lloyd Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Binnenland. it nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Agentschap: Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers 10.05 Pr ij s der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers HET PLAN-HOOVER GOEDGEKEURD. Hoover en Stimson zien den toestand duister in. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft het moratorium van Hoover goedgekeurd met 317 tegen 100 stemmen. Het wetsontwerp inzake het Hoover- moratorium zal thans naar den Senaat worden gezonden. Men kan verwachten, dat het moratorium vóór 21 December a.s. bekrachtigd is. De 100 tegenstemmers behoorden niet tot eenzelfde partij. Zoowel onder de de mocraten als onder de republikeinen wa ren vóór- en tegenstemmers. President Hoover heeft eenige leden van de financiëele commissie van het Huis van Afgevaardigden tot een lunch uitge- noodigd, gedurende welke hij eenige ver klaringen heeft afgelegd. Wat precies besproken is, werd niet bekend, daar de aanwezigen zich tot het strengste stilzwijgen hadden moeten ver plichten. Echter wordt vernomen, dat pre sident Hoover den wereldtoestand in de donkerste kleuren heeft geschilderd, waar bij hij heeft doen opmerken, dat de Ver- eenigde Staten zich niet aan de moeilijk heden van den wereldtoestand kunnen onttrekken. De correspondent van de „Times" te Washington zegt vernomen te hebben, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Stimson, tegenover de financiëele com missie van het Huis van Afgevaardigden eveneens een vertrouwelijke verklaring heeft afgelegd, over den toestand in Cen traal Europa, welke Stimson als hoogst verontrustend heeft gekenschetst. Hij wees er op, dat elk oogenblik ernstige gebeur tenissen kunnen plaats hebben en dat men zich hierop moest voorbereiden. Uitstel van de ontwapeningsconferentie? Naar uit Genève wordt gemeld, zou men in welingelichte internationale krin gen aldaar verwachten, zulks in verband met de diplomatieke onderhandelingen, die in de laatste dagen tusschen de ver schillende Europeesche hoofdsteden zijn gevoerd, dat de Engelsche regeering bin nenkort zal voorstellen, de ontwapenings conferentie, welker openingsdatum was' vastgesteld op 2 Febr. a.s., twee a drie weken uit te stellen. Algemeen neemt men aan, dat de En gelsche regeering een voorstel tot uitstel zal motiveeren door er op te wijzen, dat de regeeringsconferentie tot regeling van het herstelvraagstuk, in het begin of uiter lijk in het midden van Januari bijeen komt en dat het samenvallen van deze conferentie met de ontwapeningsconfe rentie, met het oog op het buitengewoon groote belang der in beide conferenties aan de orde komende vraagstukken, niet gewenscht is. Japansch-Chineesch conflict. In Nanking, dat eenige dagen practisch onder de terreur van studenten heeft ge leefd, is thans de rust weer eenigszins hersteld. De studenten keeren in groote groepen weer naar hun woonplaatsen terug. Naar gemeld wordt, zouden de Japan- sche militaire autoriteiten in Mandsjoerije een nieuw ultimatum willen zenden, waar in onmiddellijk de ontruiming van Tsjin- tsjau door de Chineezen wordt geëischt. die achter den Grooten Muur zouden moe ten terugtrekken. Naar verluidt, zouden de Japanners van plan zijn, Tsjintsjau te bezetten. Treinongeluk bij Londen. Dicht bij Londen is een reizigerstrein op een goederentrein geloopen. Bij de botsing werden een reiziger en een man van het treinpersoneel gedood. Doordien er een dikke mist hing, werd het reddingswerk zeer bemoeilijkt. Het aantal gewonden bedraagt 79, daar onder ook begrepen de lichtgewonden. Zes gewonden verkeeren in levensgevaar. De botsing was zóó hevig, dat een der omgevallen wagens geheel vernield is. Ook de overige wagens zijn gedeeltelijk zeer zwaar beschadigd. Overstroomingen op Malakka. Er bestaat groot gevaar voor ernstige overstroomingen in den staat Pahang (Malakka). Men vreest zelfs, dat deze overstroomingen wel eens even erg zou den kunnen worden als in 1926, toen de Pahang een hoogte van 21 M. bereikte. De spoorwegverbindingen zijn ver stoord en de wegen onbegaanbaar. Een groote hoeveelheid rijst te velde is ver nield. De regeering zal vermoedelijk hulp maatregelen in overweging nemen. De toestand is verontrustend. Het wa ter staat reeds bijna 13 M. hoog. Tal van steden en dorpen staan onder water. Moeilijkheden te Bazel. De opstelling van het rapport van de speciale adviseerende commissie te Bazel stuit op ernstige moeilijkheden. Het is nog niet te zeggen, of het rap port wel voor Kerstmis klaar zal zijn. De toestand is zeer duister. Ieder oogenblik kan verrassingen brengen. De plenaire zitting van de BIB is voor onbepaalden tijd verdaagd. Korte Berichten. In heel Zwitserland heersdht buiten gewone koude bij helder weer. Op middel matige hoogte der bergen vriest het zes tien graden. De politie te Kassei heeft een vrij grooten voorraad wapens en munitie ont dekt, die vermoedelijk eigendom zijn van communisten. Dertien geweren, een groote hoeveelheid springstof, patroontasschen, patronen en verboden manifesten werden in beslag genomen. Vier communisten werden gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. DE KERSTREDE VAN DE KONINGIN. Een verzoek van Joodsche zijde. Het „Centraalblad voor Isr. in Neder land" betreurt het, aldus het „Hbld.", dat de feestgroet, welke de Koningin uit zal spreken op Vrijdag 25 Dec. a.s. te 4 uur, voor de radio geschiedt juist op het mo ment waarop de Sabbath reeds ingetre den is en de godsdienstige jood, wil hij dezen voor hem heiligen dag niet schen den, de radio noch aan- noch afsluiten mag. Het blad heeft zich schriftelijk gewend tot den particulier secretaris van de Ko ningin waarin het meedeelt, dat „indien H. M. b.v. om 2 uur Haar radio-rede zou houden, de godsdienstige jood ook in de gelegenheid zou zijn, om naar het ge zaghebbend woord van onze Hooge en Ge- eerbiedigde Landsvrouw te luisteren. Een Nederlandsch-Belgisch verdragje? Volgens de Dernière Heure heeft de mi nister van Landbouw, Van Dievoet, te Brussel een lang gesprek gehad met den Nederlandschen directeur-generaal van den Landbouw, mr Frederiks, over de te nemen maatregelen op landbouwgebied, opdat beide landen elkaar geen nadeel zullen berokkenen door de beschikkingen, welke met het oog op de economische cri sis door hen zouden moeten worden ge troffen. Deze voorzorgen vallen binnen het kader der Conventie van Oslo. Arbeidsbemiddeling 1930. Naar het Corr. Bur. verneemt zal de Arbeidsbemiddelingswet 1930 op 1 Jan. a.s. in werking treden. inwisseling van buiten omloop gestelde guldens. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat het na 31 Decem ber a.s. niet meer mogelijk zal zijn de buiten omloop gestelde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920, bij de postkantoren, bijpostkantoren, hulppost kantoren en poststations in te wisselen. Het nationale crisis-comité. Het secretariaat van het nationale cri sis-comité deelt mede: Met nadruk moet het nationale crisis comité nogmaals verzoeken, geen steun aanvragen rechtstreeks te richten aan het secretariaat, maar uitsluitend door tus- schenkomst van de plaatselijke crisis- comité's. (In plaatsen, waar nog geen plaatselijke crisiscomité's zijn opgericht, de aanvragen te doen door tusschenkomst van den burgemeester.) Rechtstreeksche toezending geeft on vermijdelijk extra-vertraging, daar de aanvrage eerst tot nader onderzoek naar de woonplaats van adressant wordt te ruggezonden. Uit de steenindustrie. Eenige duizenden arbeiders straks werkloos. Met betrekking tot de reeds gemelde productiebeperking in de steenindustrie verneemt het „Hbl." nader, dat het Vrij dag te Arnhem genomen besluit tot ge volg zal hebben, dat het meerendeel der fabrieken na 1 Januari a.s. wordt stilge legd. De groep Noord-Brabant heeft nog geen beslissing genomen, doch zal dit in een op 24 Dec. te Tilburg te houden ver gadering doen. De vertegenwoordiger van deze groep, die ter vergadering te Arn hem aanwezig was, deelde echter mede, dat het aan geen twijfel onderhevig is of ook Noord-Brabant zal zich bij de pro ductiebeperking aansluiten. Met betrekking tot deze productiebe perking deelt het blad nog mee, dat alle ringovenfabrieken zullen worden stilge legd voor zoover zij metselsteenen produ- ceeren. Door deze maatregelen worden eenige duizenden arbeiders tot 1 Mei a.s. getroffen. Na 1 Mei zal ongeveer 25 pet. arbeiders minder te werk worden gesteld dan in andere jaren het geval is Deze laatste maatregel is een gevolg van de omstandigheid, dat, wanneer de arbeid 1 Mei hervat wordt, als gevolg van de stopzetting van de fabrieken een groote voorraad ongebakken steen aanwezig zal zijn. Werkverschaffing op het platteland. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw- Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond hebben een adres gezonden aan den minister van binnenlandsche za ken en landbouw, naar aanleiding van diens missive aan de besturen der pro vincies, waarin gewezen wordt op rege lingen, getroffen in gemeenten, waar de land- en tuinbouw hoofdbron van bestaan zijn, volgens welke regelingen in een of anderen vorm aan land- en tuinbouwers steun wordt verleend, indien zij personeel in dienst nemen da,n wel houden. Tegen deze regelingen heeft de minister ver schillende bezwaren aangevoerd. Adres santen zijn van oordeel, dat werkverschaf fing volgens het hier bedoelde stelsel van loonbijslagen, mits goed toegepast, in de huidige omstandigheden voor tal van ge meenten, in het bijzonder op het platte land, verre de voorkeur verdient boven de gewone werkverschaffing, en dat het toe zicht van de regeering, subs, van de col leges van Gedeputeerde Staten zich kan bepalen tot het nagaan, of de getroffen regelingen ook inderdaad beantwoorden aan haar doel: voorkoming, resp. vermin dering of opheffing van de werkloosheid door a. arbeiders, die werkloos zijn of anders werkloos zouden worden, door middel van een loonbijslag in hun gewone werk te laten en/of b. kleine ondernemers, die anders aan de armenzorg zouden moeten worden toe- vertiouwd, in staat te stellen, door arbeid op hun eigen bedrijf in hun levensonder houd te voorzien. Ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. Zaterdagmiddag werd in het Schutters hof te Goes een vergadering gehouden van het district „Zeeland" van de Mij. tot Nut van het Algemeen, onder voorzit terschap van dhr A. v. d. Have te Kar pelle. Vertegenwoordigd waren verschil lende departementen, de gemeentebestu ren van Goes, Kruiningen, Rilland-Bath, Groede en 's Heerenhoek, het hoofdbe stuur van de Z, L. M. en enkele belang stellenden. Dhr. J. Hovens-Greve, alge meen secretaris dier Maatschappij, zette breedvoerig uiteen het belangrijke vraag stuk ^Ontwikkeling en ontspanning van werkloozen". Spr. begon met te zeggen, dat de ont wikkeling van volwassenen onder alle om standigheden moeilijk en rijk aan teleur stellingen is. Er in dezen tijd schijnt de moeilijkheid vertienvoudigd. Wij voelen, dat hier de materieels nood zoo overwe gend is, de verbittering, van wie werken wil en geen gelegenheid daartoe krijgt zoo hevig en gerechtvaardigd, dat wjj ons schamen over de maatschappij, waarin Ingezonden Mededeelingen. wij leven, in opstand komen tegen eigen onmacht en die van anderen om hier radicale verbetering aan te brengen en dat we haast liever in onze schulp krui pen, dan de vrijmoedigheid hebben om te zeggen: en tóch wil ik probeeren U Uw leed te helpen dragen niet alleen, maar ook u verder te brengen. Daarmede is de tweeledigheid van ons doel eenvoudig uitgedrukt. Helpen dragen en verder brengen. Als wij volksontwikkelaars, iets voor de werkloozen kunnen doen, dan zal ons werk zich naar deze twee doel stellingen moeten richten. Spr. wees ver der op een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, gericht aan alle gemeentebesturen. In deze circulaire wordt o.a. gezegd: „Een der moeilijkste vraagstukken, wel ke zich bij de werkloosheid naar voren dringt, is de zorg voor de jonge werk loozen. In deze tijden van crisis-werk loosheid valt helaas het verschijnsel te constateeren, dat talrijke jonge menschen niet in de gelegenheid zijn zich in het vak dat zij gekozen hebben, verder te bekwamen. Velen van hen zoeken troost op de straat met al de gevolgen daar aan verbonden. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke gang van zaken zeer te betreuren is, omdat daaruit èn voor de betrokkenen èn voor de maatschappij allerlei ouge- wenschte gevolgen voortvloeien. Indien nu in die gemeenten, waar zich dit ver schijnsel voordoet, door eendrachtige sa menwerking van het gemeentebestuur, de vakbeweging, de jeugdorganisaties en an dere corporaties, welke geacht kunnen worden rechtstreeks belang te hebben bij of belang stellen in het treffen van maat regelen om het hier geschetste euvel eenigermate te bestrijden, het noodige zou kunnen worden gedaan, dan zou de regeering zulks in hooge mate toejuichen. Op genoemde circulaire werd slechts door een klein aantal gemeenten gereageerd. Spr. ging daarna uitvoerig na, wat er in verschillende plaatsen gedaan werd en wat zou kunnen gedaan worden. Na de rede van genoemden spreker volgde een geanimeerde bespreking. Het woord werd gevoerd door den burgemeester van Groede, wethouder Van Melle van Goes, burgemeester van Kruiningen en 's Hee renhoek. Met een woord van dank door den voorzitter aan den spreker werd deze vergadering gesloten. WASCHTAFEL, BAD en GEIJSER voor f 145. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel 129. (Adv.) Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 J\n. 1932 o.a. 'Benoemd tot reserve 2e luitenant bij het 3e reg. inf. de vaan drigs J. van Baren en W. C. van Liere; bij het lie reg. inf. de vaandrig J. de Vries; bij het 14e reg. inf. de vaandrig Oom; bij het le reg. onbereden artillerie de vaandrik J. C. Kram,; bij het le reg, onber. Art. de vaandrig der Kol. Adm. A, C. M. Deurloo. Middelburg. Van 12 tot 12.15 u. is hier hedenmiddag geen electrische stroom ge leverd. Het was een tijd van den dag, waarop geen licht wordt gebruikt van be- teekenis. Maar voor sommige industrieën, voor verwarming en huishoudelijke be zigheden waren de gevolgen niet aange naam. Gelukkig dat het maar kort duurde. Naar men ons bericht zal er gele genheid worden gegeven de radio-kerst rede van H. M. de Koningin op Vrijdag a.s. met de daarbij te zingen liederen te beluisteren in de Nieuwe Kerk alhier. Na kwart voor vier zijn alle onbezette plaatsen vrij. Aan den uitgang wordt een collecte ge houden voor de onkosten. De te zingen liederen kan men vinden in den omroepgids van de Ned. Chr. Ra- diovereeniging verkrijgbaar bij den boek handel. Kloetinge. Van het oude gebruik, dat in deze omgeving nog in zwang is, het loo- pen met de rommelpot of de z.g. koen- kelpot is hier ter plaatse een geluidsfilm gemaakt met de bedoeling deze binnenkort in de voornaamste bioscopen in ons land te vertoonen. Binnenland. Hoover en Stimson zien den toestand donker in. Uitstel van de ontwapeningsconferentie? Raadsvergadering te Middelburg. Buitenland. Werkverschaffing op het platteland. Ingezonden mededeelingen. Biggekerke. Vrijdagavond gaf de Ghr. Zangvereeniging „Halleluja" ten open bare uitvoering in het Ned. Herv. kerk gebouw. De voorzitter, dhr P. Janse Azn, opende het samenzijn, na gemeenschappe lijk gezang met gebed en heette in een openingswoord de aanwezigen welkom. Hij wees er op, dat de vereeniging sinds de laatste uitvoering is aangesloten bij den bond van Ghr. Zangvereenigingen in Nederland, zoodat op het programma verschillende nummers voorkomen, door den Bond uitgegeven. Hierna gaf hij de leiding over aan den directeur, dhr Joh. Wijkhuis Azn. Uitgevoerd werd een pro gramma van 19 nummers, liederen van verschillenden inhoud, afgewisseld door een drietal voordrachten en een pauze, waarin een collecte werd gehouden, die opbracht f 9.01 en bestemd werd als kerst- gave aan de stichting „Vrederust". Na allen te hebben bedankt, die aan het welslagen van dezen avond hadden mede gewerkt, eindigde de voorzitter met dank gebed. Domburg. Vrijdagavond had alhier in het lokaal „Rehobóth" de tweede bijeen komst plaats in dit seizoen van de „Win- terclub Domburg". De spreekster van dezen avond, mej. Dr D. A. Felix uit Domburg, commies-chartermeester aan het Rijksarchief in Zeeland, had tot on derwerp gekozen: „Zeeland en de Bour gondische Vorsten". Spreekster begon met een aardrijkskundig overzicht van Zee land gedurende de middeleeuwen, de vormverandering van velé eilanden, ver dwijning van andere, enz. en ging toen tot de historie over, waarbij zij vooral het volle licht deed vallen op het Bour gondische tijdvak. Een en ander werd na de pauze verduidelijkt dooi' lichtbeelden. De voorzitter, de heer L. J. van Voort- huysen, die spreekster ook had ingeleid, bedankte haar aan het slot van haar bij zonder belangwekkende voordracht. Grijpskerke. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. Prop. Club, waar de volgende onderwerpen werden behandeld: I. Art. 14 Program van Beginselen, door N. Ge- schiere J. Hz.; II. Het Revisionisme en Bolsjewisme, tweede deel van het boek van Prof. Diepenhorst „Het Socialisme", door A. Pouwer. N.- en St Joosiand. Vrijdag hield de afdeeling der Z.L.M. alhier een ledenver gadering. 22 personen waren aanwezig. Ingekomen is o.a. een dankbetuiging van den heer Zwagerman voor betoonde belangstelling bij zijn 25-jarig jubileum. Verder een verslag van den gehouden ploegwedstrijd, waarbij de heer F. P. Polderdijk gelegenheid vond de landbou wers op te wekken hun personeel daar aan deel te laten nemen. Op 25 Januari 1932 hoopt de heer Stevens te Goes, alhier een lezing te houden over plantenverede ling, toegelicht door lichtbeelden. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren J. J. Mesu en E. Verlare. Dezelfde heeren werden ook gekozen als leden der commissie voor de werkverschaffing aan werkloozen met steun van de gemeente als die regeling eventueel doorgaat. Be sloten werd in 1932 een aanbesteding te houden voor de levering van superphos- faat. Na afloop werd in de bestuursvergade ring de heer J. J. Mesu herkozen als secretaris en dhr Verlare als waarne mend voorzitter. Oostburg. De gemeenteraad heeft be sloten, 'den prijs van den electrischen stroom met 5 cent te verlagen en op 46 cent te brengen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1