Het Vrouwenhoekje. Dammen. sturen overal den boel in de war. Dhr v. d. Wart vraagt of Goes ook kan profiteeren van het nationaal crisis- comité. Ook. zegt Spr., dat er geen verwant schap is blijkens de programs van begin selen, tusschen Vrijheidsbond en Chr.- Historischen. Spr verdedigt nog nader zijn bedoeling t.o.v. de jeugdige werkloozen. Dhr de Roo (v.b.) meent ook, dat B. en W. rekening hadden moeten houden met het Gasthuistckort. Daarnaar heeft do fin. commissie een onderzoek ingesteld. Maar dat hadden B. en W. moeten doen. Het batig saldo van vorig jaar hoorde niet in deze begrooting thuis, maar in het reservefonds. De handeling van B. en W. kan leiden tot zelfbedrog. De werkelijke toestand wórdt dan verbloemd. Men stelt het voor, alsof er geen tekort is. In alles wat mogelijk is, moet bezuinigd B. en W. hebben de begrooting niet ver kwistend opgesteld, maar we moeten re kenen met daling in de belastingopbrengst. We moeten ons niet op het standpunt stellen, dat er niets meer van af kan. Desnoods moeten we in kleinigheden af dalen. Antwoord van B. en W. De voorzitter krijgt het gevoel, dat aan het college van B. en W. niets meer goed is. Ze doen niets, zijn lui, achterstal lig, enz. Spr heeft ook wel zijn fouten, maar heeft toch nooit het gevoel gehad, dat hij bijzonder slecht zijn plicht doet. Do verdeeling van het werk in B. en W. is in een plaats als Goes niet zoo gemakkelijk. De wethouders hebben hier geen eigen portefeuille. B. en W. hebben de begrooting serieus opgemaakt. De begrooting van Gemeente werken b.v. is sterk besnoeid. Als nu de fin. comm. gaat bezuinigen op een gor- dijntjo en een kleedje is het toch wel heel droevig met de gemeente gesteld. Met genoegen heeft Spr. de verklaring van dhr v. d. Wart gehoord over het grondbedrijf. In dit verband prijst Spr het beleid van Gemeentewerken. De Raad komt nu met strenge hezui- nigingseischen, maar komt straks weei met allerlei wenschen, die geld kosten. Spr. wil er toch den nadruk op leggen, dat B. en W. voor 2/3 bestaan uit men- schen, door den Raad zelf gekozen. Betreffende het Gasthuis zegt Spr., dat B. en W. nog geen volledige gegevens hebben kunnen krijgen. Spr. hoopt, dat die zullen binnen zijn vóór de Januari vergadering. Over de literair-economische afd. der H.B.S. kan spr ook weing zeggen. Het is jammer dat de omliggende gemeenten wel van Goes willen profiteeren, maar er niet aan meebetalen. Wat de kaspositie van Goes betreft, precies kan Spr. die niet uiteenzetten. Spr. zal de volgende week naar Den Haag gaan om deze zaak te be spreken. Goes heeft tijdelijke leeningen Ioopende tegen laag rentetype. Die wil men nu niet continueeren. B. en W. willen nu het voorbeeld van Bergen op Zoom volgen en medewerking zien te verkrijgen van ue regeering. Spr erkent, dat er nog dingen in Goes zijn, die duur gehouden worden. Het dansen is in Goes verminderd. De uren van de kermis heeft Spr. steeds ingekrompen en zoo mogelijk zal Spr. daarmee doorgaan. Zoo heel veel exces sen gebeuren er niet, Waar men de ker mis heeft afgeschaft, verplaatst men ze naar andere gelegenheden. Er zijn menschen, die ook het op treden van dhr Mazure tijdens de winkel weken afkeurden. Wat het onderwijs aan jeugdige werk loozen betreft, die zaak is reeds door den voorzitter van den Chr. Besturenbond met B. en W. besproken. Voorstellen worden ingewacht. De zaak van het crisis-comité is in wor ding. Verschillende corporaties en instel lingen zullen worden uitgenoodigd. He: is de bedoeling een deel van het ingeza melde geld in Goes te houden. Spr. acht een nieuwe autospuit geen overdreven luxe. De mogelijkheid be staat, dat we haar noodig hebben. Het aanbesteden der onderhoudswer ken is een moeilijke kwestie. De groepen, die het eens zijn, werken ongeveer naar* het tarief en zij, die elkaar beconcurree- ren, schrijven ver beneden het tarief in. Sportpark en kinderspeelplaats zou Spr. hartelijk toejuichen. Maar dat bren *t kosten mee. Dhr Crucq: ik heb alleen een onder zoek gevraagd. Weth. Goedbloed: B. en W. zijn r mee bezig. De voorzitter vervolgt, dat we arn de radio-distributie nog 7 jaar vast zn- ten. Van vele klachten heeft Spr. nh j vernomen. Het rapport van het dansvraagstuk z: 1 worden besteld. Het persbericht over de sluitende b grooting zonder belastingverhooging niet van B. en W. afkomstig. De heer Visscher heeft van een wanbeleid gespro ken. Spr. zou haast aan zichzelf gaan twijfelen. Dhr Visscher: Was 't maar waar! De voorzitter zou niet weten, waar op nog te bezuinigen is. Dhr v. Poelgeest: Dan zullen we bij de posten voorstellen doen. Spr. ziet 'n ais om f 7u00 te bezuinigen. De. voorzitter: Iedere post is goed uekeken. Kleinigheden moeten toch aan B. en W. worden overgelaten. Weth. v. Meile zet uiteen, hoe tot •v'omt. dat soms zoo 'er beneden t taria' vcv.'d.t ingeschreven. We'h. Goedbleed meent, dat op bouwende critiek nuttig is voor B. en W Maar men moet niet onbillijk zijn. De be schuldiging, dat Spr. niet goed in de za ken zou zitten, werpt Spr. van zich. Spr. werkt zich zoo goed mogelijk in de za ken in. Voor de verdeeling van de portefeuilles in B. en W. is iets te zeggen. Maar Goes is een betrekkelijk kleine plaats en daar door is het mogelijk, dat B. en W. zich in alle kwesties inwerken. De Raad kan nu het heele College aanpakken. Wensclit de Raad echter een verdeeling der porte feuilles, dan kan het geschieden. Het kennisdebat is vier jaar geleden hier ook gevoerd. Toen is besloten tot be houd van de kermis. Nu voelt spr. niets voor die herhaalde vlaggenuitstekerij. Spr is persoonlijk voor afschaffing. Spr. is voor beperking van het dans- kwaad. B. en W. zullen tegen een veror dening geen bezwaar hebben. B. en W. hebben getracht zooveel mo gelijk te bezuinigen. De begrooting is zoo sober mogelijk opgezet. B. en W. hebben de zaken kalm en bedaard willen bezien, in de eerste helft van 1932. Een buffer was aanwezig om groote schokken op te vangen. Van op zien komen spelen is geen sprake. Er kunnen toch ook meevallers komen. Als B. en W. verwijt treft inzake de gasthuistekorten, dan evenzeer de Raad, want hem zijn steeds de rekeningen en begrootingen aangeboden, Het staat nog niet vast, dat de gemeente de tekorten moet dragen. Rustig moet overwogen, hoe ze eventueel te dekken. Verschillende vra gen doen zich hier op. In de eerste hel R van 1932 moet dat rustig bezien worden De voorzitter: Het ziekenhuis is geen instelling van weldadigheid. Het niet a priori te zeggen, dat de gemeenic moet betalen. Weth. Goedbloed: deelt nog mede dat de regeering waarschijnlijk niet al w onredelijk is in haar eischen bij de verlet ning van geldelijke hulp. Dit punt bt hoeft niet al te groote zorg te baren. Ir- zake de salarisverlaging gelooft Spr., dc hot nu nog niet noodig is, daarmee te be ginnen. Van de critiek op B. en W. is naar Spr meent, niet veel overgebleven. Replieken Dhr Van Poelgeest blijft bij zijn meening, dat B. en W. niet op de juiste wijze de financieele commissie hebben be antwoord. B. en W. zijn niet ingegaan op twee voorname punten. Zij hebben zich geër gerd gevoeld over het rapport en zijn over de hoofdpunten heen gestapt. Een vinnige discussie ontstaat tusschen den voorzitter en den heer Van Poelgeest over de fout, die de fin. commissie in haar schuldenberekening heeft gemaakt. De voorzitter zegt, dat de comm. daarop haar betoog heeft gebaseerd. Dhr Van Poelgeest ontkent dit ten stelligste. Al hadden we geen schuld dan moesten we nog zuinig zijn. Boven dien heeft Spr. die foutieve cijfers ter secretarie gekregen. (De secretaris antwoordt ontkennend.) We hebben n.. uren zitten te praten wat voorkomen had kunnen worden als B. en W. anders had den geantwoord. De salarissen mogec niet aangetast, vóór alle uitgaven tot op het minimum zijn teruggebracht. De v o o r z i 11 e r: de fin. comm. moet geen onjuiste cijfers geven. Dhr Van Poelgeest: zeg u dan maar: de fin. commissie weet er niets van. Ze kan haar werk niet doen. De voorzitter: u moet u niet boes maken. B. en W. hadden meer reden om zich boos te maken. Dhr VanPoelgeest: het was de be doeling samen te werken in 't belang der gemeente. De voorzitter: dan had men an dere woorden moeten gebruiken. Dhr Crucq meent uit de practijk ge zien te hebben, dat er zoo een groot ver schil niet bestaat tusschen Vrijheidsbond en Ghr.-Historischen, getuige de over gang van zoovelen van V.B. naar C.H. Spr. is voorstander van eigen beheer. Verder is het mogelijk sommig onder houdswerk in perceelen aan te besteder; Spr. betwist de bewering van dhr Eek- hardt, dat de soc.-dem. wethouders in ck groote steden de financiën niet kunne: beheeren. Ook iemand als Mr de Wilde heeft geprotesteerd tegen de hetze tegen de groote gemeenten. Een sportpark is wel economisch op U> zetten. Een badhuis idem. Spr. is nog voorstander van een ve1- deeling der portefeuilles onder de wet houders. Verder herhaalt hij zijn bewt ring aan 't adres van weth. Goedbloet! dat hij niet altijd toont goed in de zakea ingewerkt te zijn. De voorzitter verzekert, dat lij den heer Goedbloed zeer apprecieert a s wethouder en bij zijn vele werkzaamhe den de belangen der gemeente in geen et,.- kel opzich verwaarloost. Dhr E c k h a r d t: waar socialistische wethouders aan het roer zijn, is het me de financiën niet in orde. Dhr v. d. Wart herhaalt zijn vragen aangaande de litt. econ. afd. der H. B. S. en het Gasthuistekort. De eenige uitweg zal zijn: belastingverhooging. De voorzitter: Als het gaat, zoo als u denkt, wordt het Gasthuis voor de gemeente een strop. Om allerlei rede nen leek het B en W. beter, deze zaak in deze vergadering nog niet te behandelen Straks komen B. en W. met een voorstel tot verhooging van het aantal opcenten op a e f o dsbeïaöttog. Ingezonden ir.ededeelingen. Dhr Van Poelgeest: waarom is dat niet medegedeeld aan de financieele commissie? Dhr Visscher: is niet verantwoor delijk voor dit college van B. en W. Spr. rekent zich tot de oppositie, heeft geen onhebbelijkheden, maar de naakte waar heid aan B. en W. gezegd. Spr. ziet het beleid van B. en W. niet anders als wan beleid. Gaat dat zoo door, waar komen we dan terecht? Over het Gasthuistekort wordt niet te vroeg, maar te laat gespro- gen. De begrooting van het gasthuis is zonder opmerking van B. en W. bij de financieele commissie gekomen. Het was deze commissie, die er opmer kingen over maakte. Spr. heeft den heer Eckhardt hooren spreken over de rooie gemeenten. Maar B. en W. van Goes die allerminst rood zijn moeten toch ook naar Den Haag om kasgeldleeningen. Weth. v. Mei ie zou het toejuichen, indien we de kermis konden kwijtraken. Hierna werd geheime zitting gehou den en daarna gepauzeerd. Om half acht ving de avondvergadering aan. (Zie voor vervolg Derde Blad). In de Kerstweek. De Kerstdagen... toppunt van huise lijke gezelligheid in den familiekring! Wie maar eventjes kan, brengt de Kerstvacantie door in het ouderlijke huis; de jongeren, voor wie deze vrije dagen nog geheel als schoolvacantie te beschou wen zijn, maar ook de ouderen, die er een korte onderbreking in vinden van hun gewonen werkkring. De weldadige rust van de samen door gebrachte Decemberdagen van de Kerstdagen af tot soms den Nieuwjaars dag toe geeft den straks weer ver trekkende een steun mee, die hem langen tijd schraagt. 't Spreekt haast wel vanzelf, dat in deze dagen rekening wordt gehouden met speciale „lievelingskostjes van de gasten", en dat de tafel, zoowel wat de lunch als wat het middagmaal betreft, van 't een of ander „extraatje" wordt voorzien. Wij denken b.v. aan een kopje bouillon als inleiding van de lunch. Als we er Maggi's Bouillonblokjes voor ge bruiken, kost dit werkelijk niet meer dan 3 ets. per persoon. Of vervangen we het kopje bouillon liever door een kop lekkere soep? Ook dan worden de kosten niet meer dan ongeveer 3% ets. per persoon; immers uit een Maggi's soeptablet a 10 ets, berei den we 3 flinke kopjes, terwijl een kop van de zeer „fijne" soorten nog slechts komt op ongeveer 4 ets. Verder volgen nog enkele gelegenheids- j recepten: I Vleeschresten met rijst (4 per- son en). y2 pond koud rundvleesch. 1 flinke uit. 40 Gr. (2 afgestreken eetlepels) boter of gestold vet van jus. 6 eetlepels tomatenpurée. j 20 Gr. (2 afgestreken eetlepels) bloem. 1 d.L. (1 gewoon theekopje) bouillon of „mager" van jus, verdund met water, wat peper, zout, nootmuskaat. 200 Gr. (2 ons of 2 gewone theekopjes) i rijst. 1 theelepeltje Maggi's Aroma. Begin met de flink gewasschen rijst op de bekende wijze mooi droogkorrelig te koken. Maak in dien tijd het vleeschmengsel gereed. Fruit daarvoor de fijngesnipper de ui met de boter of het vet lichtbruin, strooi er de bloem bij en laat die mee lichtbruin worden. Voeg bij dit mengsel roerende den bouillon (of de verdunde jus), de dikke tomatenpurée, het gehakte vleesch, de kruiden en misschien wat zout; laat alles samen door en door warm worden en maak het dan af met cle Maggi's Aroma. Druk de gaargekookte rijst in een tel kens opnieuw met koud water omge spoeld, vrij hoog vormpje of theekopje; keer dit mot heete rijst gevulde vormpje telkens om op den verwarmden vleesch- schotel (op gelijke afstanden langs den rand) en vul de binnenruimte met het warme vleeschmengsel. Gevuld brood. (Aardig gerecht voor een grooten familiekring). 1 oud brood 4 van 4 ons (bij voorkeur in den vorm van een casmobrool). iy2 pond vleeschresten (onverschillig wét. b.v. ook wel eenige soorten door elkaar). 3 d.L. (3 gewone theekopjes) bouillon of met water verdunde jus. 2 volle eetlepels gehakte peterselie. 1 fijngehakt uitje. 3 theelepels Maggi's Aroma, wat peper, nootmuskaat en wat zout, ongeveer 100 Gr. (1 ons) boter. Snijd van het brood het bovenste kap je gelijk af; hol het onderste deel uit; tot rondom ongeveer 2 c.M. van den rand overblijft. Besmeer den binnenkant geheel met een gedeelte van de week gemaakte boter. Hak of maal het vleesch, vermeng het met ongeveer de helft van het uitgeno men broodkruim, dat in den bouillon of de verdunde- jus geweekt is, werk het goed door elkaar met het zeer fijn ge hakte uitje; de gehakte peterselie, de kruiden, de Maggi' Aroma en naar smaak misschien ook wat zout. Vul met dit mengsel het uitgeholde brood, leg er het kapje weer op (aan den binnenkant met wat weeke boter in gesmeerd), bestrijk het brood langs den geheelen buitenkant met de nog over gehouden boter en zet het dan op een bakblik of in een braadslee in den oven, tot de korst croquant is en het binnen ste door en door heet is geworden. Snijd het brood, dat de plaats inneemt van een eenvoudige pastei", bij het voordienen in tamelijk dikke plakken. Natuurlijk kunnen voor een kleiner aantal gasten ook op dezelfde wijze kleine broodjes geraspte b.v. worden ge vuld; het groote brood is echter veel minder bekend en zal waarschijnlijk op één van de Kerstdagen een succes voor Uw tafel vormen. Kerstbrood. Men maakt hiervoor een deeg van 1 klo bloem, 1 ons gist, 2 lepels zout, 5y2 kopje melk, 8 lepels suiker, 2 eieren, 6 lepels boter, 1 y2 lepel citroensap en kneedt dit alles luchtig dooreen. Men laat het vervolgens een uur rijzen en mengt er dan 7 ons gewasschen, gedroogde rozijnen door en y2 pond gesnipperde sucade. Men rolt dan den deegbal ovaalvormig uit, zóó, dat de uit einden iets dikker zijn. Dan slaat men het deeg even over de helft dubbel, be smeert het dik met geklopt ei en laat het gaar bakken op een bestoven bak plaat. De juiste tijd van bakken is niet precies te bepalen, men probeert of het gaar is door er met een breipen in te steken, kleeft het deeg niet aan, dan is het gebak gaar. Men laat het gebak steeds op een treef bekoelen, zoodat de afkoeling niet te vlug geschiedt. Kerstkoeken. Op 1 pond bloem neemt men 6 ons honig, 2 ons aman delen, 30 gram sucade, 30 gram snippers, 3 theelepeltjes kaneel, y2 theelepeltje kruidnagelgruis en y2 theelepeltje vlug zout. Men zet den honig in een diep pan netje op 'tvuur, tot hij omhoog komt, zet hem dan af en roert er eerst de suiker door, dan de amandelen, die men tevoren gepeld en grof gesneden heeft, de fijn gesneden sucade en snippers, de kruiden en het allerlaatst de bloem, die men tegelijk met het vlugzout zeeft. Dit alles moet goed door elkaar ge werkt worden. Dan wordt het deeg, ter wijl het nog waim is, uitgerold tot 1 c.M. dikte. Daar steekt men tamelijk groote koekjes uit, die men een nacht laat opdrogen in een warm vertrek. Den volgenden dag worden ze op een met boter bestreken bakblik gelegd en in 'n matig warmen oven mooi bruin gebak ken. Eenige wenken. Om vlekken van wagensmeer te ver wijderen bevochtigt men eerst de vlek ken met verdund zoutzuur of bij gekleur de stoffen met azijn, en wrijft ze daar mee zoodanig, dat het zoutzuur of de azijn zich vermengt met het wagensmeer. Daarna laat men de plek opdrogen, en wrijft ze flink met benzine, daarna met zeep of verdunden geest van salmiak uit. Verfkwasten, waaraan verf is ver hard, worden weer als nieuw, wanneer u ze een paar minuten in kokenden azijn zet. Daarna moet men ze uitwasschen. Witte wollen goederen, die door het wasschen geel zijn geworden, kunt u hun oorspronkelijke witte kleur weer terug geven. Daartoe moet men ze wasschen in een lauw sopje van goede zeep, waar in een stukje zwavel is gedaan. Vlekken kan men verwijderen door de vlek met kalkpoeder te bestrooien en er daarna een matig warm strijkijzer op te zetten. Indien noodig doet men er opnieuw kalkpoeder op. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Oplossing probleem No. 222. Auteur: A. Knol, Amsterdam. Stand. Zw. 8 sch. op: 7, 10, 13, 14, 17, 21, 27, 29 en dam op 26. Wit 11 sch. op: 23, 25, 28, 34, 35, 37, 39, 40, 42, 43, en 47. Oplossing. Wit: 39—33, 25—20, 37—32, 35X24, 23X5, 28—22, 5X42. Zw.: 29X49, 14X25, 26X30, 49X19, 27X38, 17X28. Oplossing probleem No. 223. Auteur: S. T. Plein, Amsterdam. Stand. Zw. 9 sch. op: 5, 6, 8, 9, 13, 21, 23, 33 en 36. Wit 10 sch. op: 15, 16, 24, 25, 27, 31, 40, 42, 47 en 49. Oplossing. Wit: 25—20, 47—41, 49—43, 31—27, 27—18, 20—14, 15X2, 2—8, 8—17, 16 —11, 17—3, 3X48. Zw.: 21X32, 36X38, 38X49, 49X19, 13X22, 9X20, 22—28, 28—33, 33—38, 38 —42, 6X17. Oplossing probleem No. 224. Auteur: J. Almekinders Jr., Oostburg. Stand. Zw. 7 sch. op: 7, 8, 13, 14, 21, 35, en 36. Wit 7 sch. op: 22, 24, 28, 30, 34, 41 en 42. Oplossing. Wit: 42—37, 28—23, 34—29, 23X3, 3X19. Zw.: 36X47, 47X15, 15X18, 35X24. Oplossing probleem No 225. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand. Zw. 15 sch. op: 3, 8 tot 12, 17 tot 23, 29 en 35. Wit 11 sch. op: 26, 30, 31, 32, 34, 37, 38, 41, 43, 44, 48, en dam op 40. Oplossing. Wit:40—45, 45—50, 50—28, 41—36, 31 X15, 36X29, 15X2. Zw.: 29X49, 35X24, 22X42, 49X27, 42 X31, 24X33. Goede oplossingen. Ontvangen van: S. Blaas, P. de Visser, nos. 222224, A. Verhage, S. Bosselaar, A. Willemse, A. de Visser Lzn., allen te Aagtekerke; J. Scheele, Zaamslag, J. Geel hoed, Zoutelande; M. A. de Bel, nos 222 224, Ierseke; A. J. Moggré Janz., nos. 222 224, te Schoondijke, J. A. van Dixhoorn, nos. 222224, Zaamslag; D. de Hullu nos. 222-224, Oostburg; J. Huissoon nos. 222 224, Nieuwdorp; L. G. van Vijven, nos. 222—224, Goes; J. Almekinders Jr., nos. 222224, Oostburg; J. Kok, Kruiningen, H. K. Allaart, nos. 222224, Ritthem en J. Daane, Zoutelande. Probleem No. 228. Auteur: J. Metz, Amsterdam. 1 2 3 4 5 Zw. 11 sch. op: 2, 6, 7, 9, 13, 15, 20, 21, 25, 26, 35, en dam op 16. Wit 12 sch. op: 11, 22, 24, 28, 29, 32, 34, 37, 38, 41, 45, en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Correspondentie. J. A. v. D., te Z. De laatste zet van zw. was 2429. J. A. Jr. te 0. Van probleem 221 geen oplossing ontvangen. A. J. M. te S. Niet geschikt voor plaat sing. J. K. te K. Uw oplossingen zijn correct. Voor elke goede oplossing wordt 1 punt toegekend. Om de drie maanden wordt een ranglijst opgemaakt van de deelne mers van het door hen behaalde aan tal punten. Die het hoogste aantal pun ten heeft behaald, wordt een kunstvoor werp ter waarde van f 5 toegekend. Het punten-aantal van den winnaar wordt ge schrapt en deze kan opnieuw gaan deel nemen. De niet-prijswinnaars behouden hun punten en dit wordt bij de volgende drie maanden opgeteld. Ieder, kan dus zeker zijn, dat hij op den duur als hoogste aankomt en dus een prijs behalen zal. Den problemisten wordt verzocht hun problemen op diagrammen te zetten en ze te doen vergezeld gaan van de oplossin gen. Tevens moet ieder probleem een num- mer hebben, dit laatste in verband met eventueele correspondentie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6