Zaterdag 19 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Sotterdamsche Lloyd Hendrikse Co's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. In de lijn van Groen. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. BERTELS,,KUNSTKORREL" vBERTELSvaKUNSTKORR^ AMSTERDAM Dit nummer bestaat uit 3 bladen Gemeenteraad van Middelburg. Agentschap: KWALITEIT HOLLAND/CH El BOVENAAN DOOD Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. In het onlangs verschenen werk van Prof. Diepenhorst over Groen van Prin- sterer is ook een hoofdstuk gewijd aan „Groen en de sociaal-economische vraag stukken". Dit is uit den aard der zaak niet het langste hoofdstuk. Want al stelde Groen van Prinsterer ten volle belang in het stoffelijk-maatschappelijk leven, getuige zijn woord: De Oeconomia Politica een onwaardeerbare wetenschap, veel te flau- welijk in ons vaderland beoefend, econoom van professie was hij niet. Daar bij kwam, dat in zijn dagen tal van an dere belangrijke vraagstukken aan de orde waren en dat met name het sociale vraagstuk veel minder in het brandpunt der belangstelling stond, dan thans het geval is. Dit neemt niet weg, dat Groen toch ook, wat deze vraagstukken betreft, een eigen standpunt innam, een standpunt dat ook nu nog in groote trekken door de Antirevolutionaire partij wordt ge deeld. Het liberale laat-maar-waaien-systeem had niet zijn sympathie. Hij achtte het noodig aan den inderdaad kommervollen toestand der lagere bevolking aandacht te schenken en hij erkende, dat het roe ping der Overheid kan zijn, zondige eco nomische onderdrukking te keeren. „Al kwam het bij Groen niet tot een gedetailleerd program van sociale actie, zelfs niet tot een schematische uitwer king van zijn sociaal belijden, toch doet weldadig aan de warmte zijner sociale ontroering, die hem tegen de verheer lijking der vrije concurrentie verzet deed aanteekenen. Meer dan één uitspraak gewaagt van zijn overtuiging, dat de Overheid geroepen is haar schild ter be scherming van de zwakken op te heffen". Bij de behandeling van een initiatief voorstel tot afschafing van den accijns van het geslacht, waarschuwde Groen tegen het tegen elkaar opbieden in het afschaffen van belastingen, teneinde de kiezersgunst te winnen en tegen het ex- ploiteeren van den nood van een deel der bevolking voor politieke doeleinden, al wilde hij ook aan dien nood volle aandacht geschonken zien. Van een negatieve politiek wilde hij niet weten. „Ik ben, zoo zeide hij juist vandaag 78 jaar geleden, geen socialist; ik heb een weerzin tegen het socialisme, maar niet alles is afgedaan met dergelijke algemeene beluigingen. Ook thans moet men de valsche systemata met de waar heid zelve bestrijden, die in de dwaling gemengd is en haar kracht geeft, en men behoort naar verbetering te trachten ook van materiëele toestanden, wier verkeerd heid den invloed der dwaling verdub belt. Tegenover die socialistische begrippen lette men op den inderdaad kommerlijken toestand der lagere bevolking; men zij gedachtig aan het nadeel, hetwelk de hoogere standen door zedebederf en val sche wetenschap bij het volk hebben ge sticht. Men zij op een tegenovergestelde werking bedacht. Er is gezegd: de voeding des volks is aan de orde van den dag. Ik zou liever zien, dat de opvoeding, waar onder ook de voeding begrepen is, aan de orde van den dag gesteld wierd". Het komt ons voor, dat hier lijnen zijn getrokken, die ook nu nog in hoofdzaak door de A.-R. partij kunnen worden ge volgd en metterdaad ook gevolgd wor den. Antirevolutionaire politiek wil niet zeg gen anti-socialistische politiek in dien zin, dat we alles wat van die zijde komt, zouden moeten afwijzen. Ook met het bestrijden van de socialistische beginse len en practijken, al is dat óók noodig mogen wij niet volstaan. Wij hebben ook op sociaal gebied een positieve taak. Hieruit volgt ook, dat we ook met 't na- loopen van de Socialisten en met het te gen deze groep opbieden, niet kunnen volstaan. Bij de socialisten is de voeding des volks schijnbaar althans de hoofd zaak. De Antirevolutionair erkent tenvolle de groote beteekenis van de voeding, maar zooals Groen scherp opmerkt, als on derdeel van de opvoeding. Dit houdt ook in, dat het eigen recht en de eigen roeping van de verschillende volkskringen wordt erkend en geëerbie digd. De Overheid is niet almachtig en zij is ook niet voor alles verantwoordelijk. Zij heeft een eigen taak. Een fout van onzen tijd is dat dit weieens teveel uit het oog wordt verloren. Het is een opvoeding in de verkeerde richting als de massa in de waan wordt gebracht dat het de taak der Overheid is in de individueele behoeften van de onder danen te voorzien. Dan komt zij op een plaats, waar zü tenzij de nood het vor dert niet mag staan. Omgekeerd is het een opvoeding in de verkeerde richting als getracht wordt de maatschappelijke organisaties te zetten op de plaats van of boven de Overheid. Groen heeft de dingen wel heel scherp gezien. Het schijnt zoo mooi en het klinkt zoo sociaal, als gezegd wordt, dat de Over heid voor de voeding heeft te zorgen. En 't is gemakkelijk ook. Want dan heeft men slechts zijn eischen te laten hooren. En 't kan in politieken zin voordee- lig zijn bovendien. Maar 't eind is toch dat we zoo op den verkeerden weg komen tot schade van de volkskracht. Tot schade ook van de voeding. Er is op dit gebied zeer veel verwarring. En het is de taak van de Antirevolutio naire partij er voor te waken, dat hier de lijnen recht worden getrokken en dat de grenzen, door God gesteld, worden ge ëerbiedigd. Fouten woiden hier gemakkelijk ge maakt. Maar toch kan met blijdschap ge constateerd worden, dat de A.R. partij ook wat het sociale vraagstuk betreft, geble ven is in de lijn van Groen v. Prinsterer. Jack Diamond doodgeschoten. Uit Albany (staat New-York) wordt ge meld: Jack Diamond is gisterochtend een paar uur na zijn vrijspraak doodge schoten door twee onbekend gebleven lie den die in de hotelkamer waren binnenge drongen, waar Jack Diamond zich op hield. Het was de derde aanslag op zijn leven. Met Diamond verdwijnt een der be ruchtste revolverbandieten van de Ver- eenigde Staten. Hij was pas 36 jaar en i zijn leven was een aaneenschakeling van misdaad geweest. Naar V.D. meldt, wordt het waarschijn lijk geacht, dat hij door leden van zijn eigen bende is doodgeschoten. Jack Diamond was reeds vijf en twin tig maal in hechtenis genomen, doch tot dusver slechts twee maal veroordeeld. Vechtende volksvertegenwoordigers. Het einde der Fransche Kamerzitting werd gekenmerkt door een ernstig inci dent tusschen Basset, onafhankelijk af gevaardigde en Brunet, republikein-soci alist. De boden slaagden er aanvankelijk in, de strijdenden te scheiden, doch het hand gemeen werd in de wandelgangen voort gezet. De boden, die tusschenbeiden wilden komen, liepen zelf klappen op. De quaestor der Kamer slaagde er ten slotte in de vechtenden te scheiden. Korte Berichten. In de Rijnsche bruinkolenindustrie zullen met ingang van 1 Januari de loo- nen van het kantoorpersoneel met 10 pet. worden verlaagd, volgens een vrijwillige overeenkomst, welke gisteren tusschen de werkgevers en de bonden van hun perso neel getroffen is. De bestaande toeslagen blijven gehandhaafd. President Hoover heeft zich accoord verklaard met het voorstel van den repu- blikeinschen senator Reed, om Mac Fad- den, die dezer dagen een zoo scherpe rede tegen het Hoover-moratorium heeft gehoudeu, te royeeren als lid van de repu- blikeinsche partij. Het royement is reeds geschiedt. Productiebeperklng steen industrie. Uit Arnhem wordt gemeld: In principe is gisteren besloten tot een drastische productiebeperking in het grootste gedeelte der Nederlandsche steenindustrie. Het gevolg zal zijn, dat het meeren- deel der groote fabrieken in het begin van het nieuwe jaar zal worden stilge legd. Contingenteering gevraagd. De vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Drente te Meppel heeft een motie aangenomen waarin der regeering wordt verzocht over te gaan tot het in werking stellen van de contingenteeringswet en voorts tot het nemen van steunmaatregelen om onze boeren voor algeheelen ondergang te behoeden. De staking In de textielindustrie. De toestand te Enschedé blijft nage noeg ongewijzigd en sinds Maandag is er weinig veranderd. Overal is het buiten gewoon rustig. In tegenstelling met klei nere plaatsen uit de omgeving valt hier niets bijzonders voor. Donderdagavond vergaderden de hoofd besturen van de Eendracht en Unitas met hun leden, werkzaam bij de firma Jan- nink, bij welke firma a.s. Maandag de staking ingaat. Met klem werd er onder instemming van alle aanwezigen op aan gedrongen, dat allen zonder uitzonde ring het werk bij de firma Jannink zul len neerlegen. Gevolgen van het textiel-conflict. Naast de groote textielfabrieken in Enschede en Twente bestaan verschillen de grootere en kleinere nevenbedrijven, wier productie vrijwel onmiddellijk af hangt van die der eerstgenoemde. 't Staat daarom vast, dat zij binnen kort de nadeelige gevolgen der textiel staking zullen ondervinden. O.m. zal dit 't geval zijn met de stoombleekerij v.h. O. J. Ten Cate en Zn. te Eibergen en de Boekeloeche stoombleekerij. Reeds beeft de directie der Chemische fabriek, Dr K. A. Ockinga zich genoodzaakt gezien haar productie tot de helft te beperken. Voor- loopig zal het personeel slechts om de andere week een volle werkweek kunnen maken. TWEEDE KAMER. Verschillende ontwerpen. Met vacantie. Wetsvoorstel-Albarda. De voorzitter deelde gisteren mede, dat de heer Albarda heeft ingediend een wetsvoorstel tot wijziging van artikel 187 der Grondwet met de strekking, dat voor mobilisatie de toestemming zal noodig zijn van de Staten-Generaal. De motie-Ketelaar. (geen verandering in het avondnijver- heidsonderwijs gedurende deze cursussen) werd verworpen met 38 tegen 36 st. Radio-interpellatie. De v o o r z. stelde voor toe te staan de interpellatie-Van Dijk over het Zender- vraagsuk. Hiertoe wordt besloten; de interpellatie zal worden gehouden op een nader te be palen dag. Hierna kwam o.m. aan de orde de orde begrooting gemeentefonds 19321933. De heer De Wilde (A.R.) zegt, dat verscheidene leden het op prijs zouden stellen indien de regeering een overzicht van de werking der nieuwe wet op de fi- nancieele betrekking tusschen rijk en ge meenten zou willen geven. Dit zou meer stabiliteit kunnen geven voor de financie ring der gemeenten, die dan zouden weten, waaraan zij zich hebben te houden. De heer Vliegen (S.D.) wijst er op, dat er reeds 306 gemeenten zijn welke het maximum heffen van 80 opcenten. Daarnaast zijn er 30 die met toestemming der regeering reeds meer, n.l. 100 opcenten heffen. Er zijn dus reeds tal van gemeenten, die de grens der heffing hebben bereikt en behoefte hebben aan meer inkomsten. Hoe zullen deze worden gevonden? De Minister van Financiën antwoordt den heer De Wilde, dat het moeilijk is mededeelingen te doen over feiten die nog niet vaststaan. Dhr VI i e g e n antwoordt spr., dat tien tallen jaren een regeling bestond, dat het rijk dan een bijdrage gaf, onder voorwaar de,dat >de provincie een zelfde bijdrage gaf. Thans wordt in de practijk diezelfde weg gevolgd en in den regel geeft de provincie dan ook een bijdrage. Het wetsontwerp werd z.h.st. goedge keurd. Dhr v. d. Waerden (s.d.) 'keurt de korting van 6.5 mill, op de uitkeering aan het Invaliditeitsfonds ten sterkste af. Het fonds moet een onafhankelijk ka rakter hebben. De heer SoeckHenkemans (G.H.) acht de bewering dat de reserves worden aangetast, onjuist. Het eenige feit is, dat de reserve tijdelijk niet wordt versterkt. Ook dat is te betreuren. Niet omdat de be langen der verzekerden niet voldoendet zijn gedekt, maar omdat nu aanwezige re serve niet ten volle kan worden gebruikt voor verbetering der wettelijke voorzie ningen. De heer Oud (V.D.) begrijpt niet, dat de heer Snoeck Henkemans met het ont werp kan meegaan. Wie de rechten der verzekerden wil verdedigen, moet thans met hand en tand de fondsen vasthouden. De heer B e u m e r (A. R.) meent, dat de verzekerden geen rechten kunnen doen gelden op het fonds. Het niet storten van de rijksbijdrage kan men ook niet noe men een aanslag op het vermogen der verzekerden, want er is alleen sprake van het niet vergrooten van het fonds. De heer Kersten (S. G.) zet opnieuw zijn standpunt ten aanzien van de sociale verzekering uiteen. Spr. is tegen de fondsvorming; hij; heeft dikwijls gezged: spreek die fondsen aan, welke zijn bijeengebracht door de af persingen van het volk. Vijfhonderd mil- lioen is er in het Invaliditeitsfonds! De heer D e V i s s e r (G. P.): Wij gaan samen den boer op! De Minister van Arbeid, H. en N. verdedigt het voorstel, dat met de tegenstelling fondsvorming bf omslag niets te maken heeft. Het fonds dient ten deele voor de ver zekerden van heden, die geen voldoende premie hebben kunnen betalen. Het tekort ten behoeve van het levende geslacht is meegevallen en daarom kan een deel der reserves worden gebezigd voor een andere bestemming. Spr. herinnert aan den soortgelijken maatregel, die in 1924 is genomen en spr. ziet daartegen nu ook geen bezwaar, nu de groote nood der schatkist daartoe dwingt. Het wetsontwerp wordt aangeno men met '47 tegen 21 stemmen. Tegen: de sociaal-democraten en de communisten. Sluiting. De voorzitter constateert, dat de Kamer thans gedurende zeven weken bezig is met veelom vattend en en inspannenden ar beid, waarvan men hopen mag, dat deze een heilzamen invloed zal hebben op 's lands zaken. Het is sprekers voornemen, de Kamer weder bijeen te roepen tegen 9 Februari. Spr. wenscht ten slotte de leden en allen, die van verre en nabij betrokken zijn geweest bij onze werkzaamheden, een gezellig Kerstfeest en een gelukkig Nieuw jaar. (Algemeeaie instemming.) Vergadering van Vrijdag 18 Dec. te 2 u. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Ingekomen, stukken. Het college van brandmeesters bij de oude brandweer doet mededeeling van haar ontbinding en biedt enkele attributen o.a. een tafelbel en foto's voor de oud heidskamer aan. Met dank wordt 'dit aanvaard. Een verzoek van de gemeente Wehl, om adhaesie te betuigen aan een adres om te komen tot een afzonderlijk Ministerie van Landbouw, werd voor kennisgeving aan genomen. Een adres van de comm. voor de werk- loosheidszorg van de S. D. A. P. en het N. V. V. in Zeeland zal ter visie wordlen gelegd. Een verzoek van G. Minet inzake het weigeren van gelegenheid om met een taxi aan het station te staan werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. De v o o r z. deelde mede, dat aan Tis- sink voor een jaar het alleen-recht is ge geven. Dhr Jeronimus meent, dat Minet er reeds eerder stond. De heer Paul keurt het ai, dat alleen recht is gegeven. Dhr Onder dijk deelt mede, dat thans ook met de Ambachtsschool over eenstemming is bereikt over opleiding jeugdige werkloozen en vraagt daarvoor een orediet van f250 aan, en een zelfde Binnenland. De Tweede Kamer op recès. De relletjes te Amsterdam. Begrootingsdebatten in de Gemeenteraden van Goes en Middelburg. Ingezonden mededeelingen. bedrag voor voortzetting van do lessen aan de Handelsschool; daar waren d9 eerste week 16, tweede week 13, derde week 12, vierde week 10, vijfde week 8 leerlingen. Dhr v. d. F e 11 z wijst op het groot ver loop. De v o o r zzegt, dat het meestal gron dige reden zijn. Dhr Mondeel wil de jongelui iets betalen. De v o o r z. is hier met klem tegen, maar zal het bespreken. Benoeming 2 leden Bestuur Godshuizen. Voor de benoeming van 2 leden van het bestuur der Godshuizen luidde de aanbeveling: Vacature-Peek: J. E. H. P. Peek en H. J. Vroom. Vacature-Boudewijnse: L. Onderdijk en B. A. H. Crucq. Benoemd werden de heeren Peek met algemeene stemmen en Onderdijk met 10 stemmen, tegen 6 op dhr Crucq. (Wethou der Onderdijk onthield zich van stem ming.) Belooning leden van 't scheidsgerecht amb tenaren. Het desbetreffende voorstel luidde f 5 presentiegeld voor den voorzitter, f2.50 voor de leden, en belooning van den secre taris f 5 per vergadering. De comm. van financien wilde liever geen vergoeding toe te kennen en het Ambtenarenreglement op dit punt wijzi gen. Dhr v. d. F e 11 z acht het werk niet zoo omvangrijk om er voor te betalen, zeker als er menschen zijn, die het voor niets willen doen. De v o o r z. zegt, dat het heel wat an ders is als b.v. het Armbestuur. Alom heeft men het. Spr. zou tegen wijziging zijn. Dhr Portheine weet bij informatie dat Zeeland geen vergoeding geeft, en aan de comm. voor georganiseerd overleg al leen reis en verblijfkosten. De voorz. zegt, dat men juist per vergadering regelt. Dhr Jeronimus wijst op de amb tenaren-rechtbank, dus een scheidsgerecht is niet noodig, en zeker niet nu het geld kost. Men kan dan beter het scheidsge recht opheffen. Mevr. W e ij 1 zegt, dat het lidmaatschap niet mag afhangen van de kans om in komsten te derven. Maar voor deze com- (Volledig Pluimveevoeder*) daar deze uit ideale grondstoffen is vervaardiqd en géén vischmeel bevat Alles vereend in één korrel.niets Dyvoeren Sedert 1925 is de pluimveeteelt verrijkt met Bertels'.Kunstkorrei'het wefenscnap pelijk ideale, voordeeliger en volledige voeder voor kuikens, kippen.eenden enz waarin degranen.vleeschmeel.vilaminen.voedin'qszouten enz. in één korrel zijn vereeniqd en waarmede ver- kregen wondt arbeidsbesparing, laqere productie kosten en betere bevruchting v.h.ei.qrooteren smake lijker eieren, sterker en mooier dieren en 30% méér eieren dan met de omslachtige dubbel voedering met Ochtendvoeder en gemengd graan Alle foutief voederen, waardoor nog millioenen verspild wor- den.wordt door de. Kunstkorrel "in eens opgehe ven. In Nederland voert men reeds 2. millfoen kippen en eenden met Oenïels\XuMstkoviel" Qfltf 50 kilo f 50postv. ypaaat brochure M <m ons tbodje.wacht Itvom mmaakstils1 Octrooi reeds verkregen in België.Canada.Engeland. Frankrgk.ltalié, Hongarije. Polen.Soanje.Zuid-Afri ka

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1