Gemengd Nieuws. Leestafel. Radio-Nieuws. ordening te be de verordening tl elke beschik- de aanvrager oet worden ge- erordening een ande, de veror den omtrent de en geen wonin- hriften omtrent op Art. 1 der nming te bren- nde bepalingen 3. en W. voor dening te lezen en wethouders komstig Art. 42 raagde vergun den dag van een beslissing, iverwijld schrif- esteld. Goedge- om al de ge- ssingstermijnen, zekeren bij de .dsche Gemeen- bleken, dat de ze vereeniging bij de andere zal straks in handeld. om de onder- ente-slachthuis, 1 Jan. 1932 renoemen, doch dragen aan den st. aangencw Commissie van ens periodieke Jobse. B. en en G. Jobse. Ig. st. herkozen. om te bepa- en toestand der vijfjarig tijds- worden uitge- raagt dhr Hoe- t was een vier- met het oog op iinaatschap. De een wettelijke 1 wel een kor- doch dit nut- jke kosten mee zegt, dat het :orteren termijn wordt het voor omen. ren van de Ver- nderwijs alhier, arin thans van- iging onderwijs >m over te dra- te belasten No- ielburg. n. 1932 het be- eigendom over iehoudens goed- asten Notaris is Blaupot ten ran de gemeen- n heeft te beta- de kosten dezer der gemeente ïeening althans, eeft door welke len opgemaakt. van het Groe- eente in onder- :ende een event, ©lijk slachthuis ;rond. B. en W. >op inderdaad lien in verband ^k aan te hou- ht dit punt in elen. Aldus be ur der Vereen. >m een subsidie t bestuur opge- W. hebben zich nister van Bin- ,et de vraag of n worden ver- [oor genoemden tellen B. en W. louden. Aange- at na het zen- iljetten nog is van de afd. id voor Seroos- aarin verzocht werkverschaf- en uitbetaling z. zegt, dat B. niet in behan- nemen, zoodat ■stel kon wor- ïtste, de regen mede, dat de dat regenuren 6 cent per uur, regenuren van rkt wordt, deze staald. 3 b. g. verzoek anders noodig Januari daar- t. wordt beslo- m. Dhr Hoegen ilfde standpunt gadering. Naar (standaard nog dat met f 1.50 eth. Goedbloed teeds niet kan ieen met f 1.50 -A -♦ per dag toe kon, althans nimmer om meer is gevraagd, terwijl thans vele ver bruiksartikelen aanmerkelijk in prijs zijn gedaald, waardoor dus de koopkracht voor f 1.50 beduidend is vergroot. Weth. Wondergem spreekt in gelijken geest en verdedigt het voorheen ingeno men standpunt van B. en W. Dhr A. Melis meent ook, dat f9 per week voor een gezin te gering is om behoorlijk van rond te komen. Tegen de bewering van dhr Hoegen als zouden de prijzen der verbruiksartikelen niet noemenswaardig zijn gedaald, moet hij opkomen. Hij toont door cijfers het tegendeel aan. De voorz. meent niet geheel accoord te kunnen gaan met het betoog van Weth. Goed bloed. Wel is waar, dat de koopkracht van f 1.50 grooter is dan voorheen, maar dan had men nog een spaarpotje voor aanvulling en dit is thans ook verdwe nen. Tegenwoordig moet alles worden opgeleefd om behoorlijk rond te komen. Hij lanceert de gedachte om een kinder toeslag in te voeren, dan worden althans de groote gezinnen eenigszins geholpen. Weth. Goedbloed zegt, dat deze zich kun nen wenden tot de welbekende inrichtin gen van barmhartigheid. Dhr Koegen zag het liefst het loon ge bracht op f 1.75 per dag. Hij maakt hier van een oorstel, hetwelk in stemming gebracht, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Hierop doet de voor zitter een voorstel om benevens het loon van f 1.50 per dag een kindertoeslag te verleenen van 40 cent per kind en per week, voor kinderen beneden den leef tijd van 14 jaar. Dit voorstel in stemming gebracht wordt met alg. st. aangeno men en zal ter goedkeuring aan den Minister worden voorgelegd. De voorz. zegt, dat nog is binnenge komen een beschikking van den Minister, dat aan tewerkgestelde werkloozen, welke op 19 Dec. a.s. zullen zijn ingeschreven en in de daaropvolgende Kerstweek en Nieuwjaarsweek tewerkgesteld zullen zijn voor den len Kerstdag en Nieuwjaars dag f 1.50 en 2en Kerstdag f 0.75 zal worden uitbetaald. Bij eventueelen vorst vervallen deze uitkeeringen. Eveneens is nog ingekomen een ver zoek van den Minister om alsnog een verordening op de Winkelsluitingswet vast te stellen. Het algemeene sluitings uur wordt vaak gesteld op 8 uur n.m., maar vermoedelijk mag het voor onze gemeente wel 9 of 10 uur zijn. Dhr Al- laart ziet voor onze gemeente geen be hoefte om verandering in den heerschen- den toestand te brengen. Dhr Hoegen meent, dat, als wij een verordening moe ten maken, het sluitingsuur best ge steld kan worden op 10 uur. Laten wij de gelegenheid zoo lang mogelijk maken om de winkeliers te laten verdienen in dezen moeilijken tijd. Weth. Goedbloed meent, dat het ge- wenschter was, de winkeliers eens te polsen over het sluitingsuur. De voorz. sluit zich hierbij aan. Allen gaan hier mede accoord en indien het blijkt, dat er geen behoefte bestaat om een veror dening op te maken, zal dit den Minis ter worden tei* kennis gebracht. Bij de rondvraag vestigt Weth. Goed bloed de aandacht op het niet-afsnijden van sommige afgegeven vergunningen van zijkanten der wegen. Voortaan zal met het afstaan daarvan rekening worden gehouden. Dhr Allaart vestigt de aandacht op wegverzakking tengevolge van mollen. De voorz. zegt, dat wegens ziekte van den gemeentewerkman, deze verzakkingen nog niet zijn opgehaald. Hierna wordt in comité vergaderd. Ritthem. De gemeenteraad vergaderde Woensdagmiddag voor het eerst in de gerestaureerde raadszaal. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter hierover zijn blijdschap uit. Namens den gemeen teraad feliciteerde dhr H. M. van de Putte den burgemeester met zijn spoedig herstel. Voor kennisgeving werden aangenomen o.a. een verzoek van de stichting Land verhuizing Nederland om een jaarlijksche subsidie van f 10. Een afschrift van de rekening van den vleeschkeuringsdienst. De mededeeling van de P.Z.E.M., dat de lichtprijs voor Ritthem 37 cent per K.W.U. bedraagt. Over een ontvangen mededeeling van den minister omtrent steunverleening aan werkgevende land- en tuinbouwers, die misschien genoodzaakt zouden zijn een deel van hun personeel te ontslaan, ont spon zich eenige discussie. B. en W. adviseerden hiertoe niet over te gaan, daar dit kan leiden tot grootere werk loosheid. De verzoeking is dan, dat de boeren hun knechten ontslaan met het plan, ze later terug te nemen met ge meentesteun. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Nog was ingekomen een uitspraak van den Hoogen Raad, be treffende de aanslagen ip de wegenbe lasting van de erven W. Cevaal Pz. en dhr P. Cevaal. De Raad is in het gelijk 'gesteld echter op formeelen grond, daar het beroep wegens vormgebrek niet ont- vankelijk werd verklaard. Op een verzoek van dhr H. C. A. Varel om tegemoetkoming in de door hem 'gemaakte kosten bij het dempen van de sloot voor zijn woning werd gunstig be schikt. Op voorstel van B. en W. zal 'f25 worden bijgedragen. Nu was aan de orde een voorstel van B. en W. om enkele wegen te doen ver beteren n.l. een gedeelte van de Wever straat, idem van den Dorpsweg en idem van de Zuidwateringstraat. Daar de heer Wisse ook wees op den slechten toestand van een gedeelte van den Zuidweg, werd na eenige bespreking op voorstel van den Burgemeester beslo ten dit punt der agenda aan tel boude® tot de volgende vergadering, opdat het feollege van B. en W. het een en ander hog eens nader kan onderzoeken. B. en W. stelden voor het aantal op centen op 10 te handhaven. De voorzitter gaf nadere toelichting. Dhr van de Putte vroeg of de begrooting sluitend kan blij ven, als de rijksuitkeering aan de ge meente mocht verminderen. Na een be vestigend antwoord van den voorzitter werd besloten, het aantal opcenten op 10 te houden. Herziening beroepsbepa- lingen in verband met de woningwet. Deze werden vastgesteld, zooals ze wer den aangeboden. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen om de rechten tot het slachten van varkens te verlagen van f 1.75 tot f 1 en van biggen van f 1 tot f 0.75. Met algemeene stemmen werd de heer B. J. de Meij herbenoemd tot lid van de oommissie van toezicht op het lager on derwijs. Benoeming lid van de werkloozenoom- missie. De voordracht van B. en W. was: '1. L. Pouwer, 2. S. A. van 'der Linde. Met 5 stemmen werd no. 1 benoemd, no. 2 kreeg 2 st. Dhr H. M. van de Putte vroeg naar het aantal werkloozen in de gemeente. Ant woord: 19. Hij vroeg ook of de gemeente de andere wegen wilde doen opronden, die het eigendom van de ingelanden zijn. B. en W. beloofden deze zaak zoo spoe dig mogelijk te onderzoeken. Rondvraag. Dhr van de Putte wees op de te hooge ligging van de bermen van den Ritthemschen straatweg. Bij het uitwijken door auto's wordt te veel mod der op den weg geworpen. Hij zou daar om een strook van den berm willen laten besintelen. Dhr Wisse vond dit een on nuttig werk. Alleen een dikke laag sin tels zou helpen. B. en W. zullen echter met een gedeelte de proef nemen. Dhr W. Boogaard wees er op, dat het rooien van hoornen op den Boomdijk voor de gemeente geen voordeel zal op leveren. Hiermede dient rekening te wor den gehouden. Dhr J. de Pagter wees op de slechte herbestrating der wegen door de P.Z.E.M. waar de kabels zijn gelegd. Aan de P.Z. E.M. zal hierover geschreven worden. Dhr J. de Visser wees op den slechten toestand van het gemeentevoetpad in Welzinge en dhr Wiss© op de z.i. te hooge bermen van den Zuidweg, waar door deze bij een regenbui dadelijk blank staat. Dit zal worden onderzocht en zoo noodig verbeterd. Dhr J. Cevaal meende, dat de school geldheffing niet juist is. Moeten sommige ouders niet te veel betalen? De voor zitter antwoordde, dat dit is buitenge sloten, daar ieder betaalt naar zijn in komstenbelasting. Nadat de voorzitter den leden een pret tig Kerstmis en een gelukkig Nieuwjaar had toegewenscht en dhr van de Putte al len had bedankt voor de aangename sa menwerking in het afgeloopen jaar, werd de vergadering gesloten. Oostkapelle. Donderdagavond vergader de het Veefonds „Onderlinge Hulp" onder voorzitterschap van dhr Joh. Poppe. Uit hetj aarverslag van den secr. dhr Jac. Maljaars bleek dat het fonds 49 leden telt. In 21 gevallen is een uitkeering ge daan. De penningmeester dhr C. Brand sloot zijn boekjaar af met een batig sal do van f 6.98. De vleeschprijzen werden vastgesteld voor klasse A 80 ct., klasse B 70 ct., en klasse C 50 ct. per k.g. Voor het doodenfonds is het 10 ct. per k.g. minder. Tot bestuursleden werden herkozen C. Brand, en gekozen C. Wijkhuis inplaats van dhr Abr. Maljaars Johz. De bode Chr. Joziasse werd weder her benoemd. Biggekerke. Donderdagavond vergader de de afd. van Patrimonium. Door dhr Z. Roelse werd een inleiding geleverd over 't onderwerp:„Marx en het Anarchisme Marx en Lasalle". Een drukke bespre king volgde. Op de volgende vergadering in Januari zal het concept program van den Bond behandeld worden. Arnemuiden. Woensdagavond hield de Chr. Jongedochtersvereeniging „Ken den Heere in al uw1 wegen", alhier, haar jaarvergadering in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Ds Burger van N.- en St.-Joosland, de consulent der gemeente, opende de ver gadering. Na het voorlezen van Matth. 25 en de bespreking daarvan, kwamen de armen der gemeente binnen, om de genaaide goederen in ontvangst te ne men. Nadat ieder van hen tevens nog een krentenbrood had ontvangen, omdat de vereeniging haar 15-jarig bestaan her dacht, vertrokken zij en hielden de leden der vereeniging met enkele genoodigden hun jaarfeest. Na het voorlezen van de verslagen van secretaresse en penning- meesteresse en 't zingen van eenige lie deren, spraken de vorige presidente's, mej. Mulder van Ovezande, mej. Brak man van Domburg en mej. v. d. Male Crucq van 's-Heer Arendskerke, die voor dat feest waren overgekomen, ieder een toepasselijk woord. Ook de heer L. v. d. Ketterij, diaken der gemeente en de heer C. v. Waarde, pres.-kerkvoogd, spraken de vereeniging toe met een waardeerend woord. Mej. J. P. Brouwer, de presidente, dankte daarna allen voor hun belangstelling en medewerking. Ongveer 10 u. werd de ver gadering door Ds Burger met gebed ge sloten. Woensdagavond hield de Gerei. Jon- gel. Vereen. „Emmanuël" haar jaarverga dering en herdacht tevens haar 5-jarig bestaan. Na gebruikelijke opening door den heer P. Koster, voorzitter, leidde deze een onderwerp in over den Zendbrief van Judas. De jaarlijksche verslagen wier den uitgebracht door secretaris, biblio thecaris en penningmeester, waarna de avond werd afgewisseld door zang, voor drachten en samenspraken, terwijl tijdens de pauze getrakteerd werd op chocolade melk met een versnapering. Wissenkerke. Alhier is Donderdag op initiatief van den burgemeester, M. J. Verhorst, een plaatselijke afdeeling op gericht van het Nationale Crisis-comité, bestaande uit 10 leden. Voorzitter: M. J. Verhorst; leden: Joh. van der Maas, Jac. Verburg, S. J. de Regt, C. van Halst, K. A. van Langeraad, J. C. Kramer, H. K. Kramer, H. de Bruine, M. M. Schippers. Bevolking over de eerste helft der maand December. Ingekomen: 5, Augustinus Johannes de Ruijter, Hoofdonderwijzer, ut St.-Filips- land. Vertrokken: 19, Adriaan Paulus Filius, naar Vlissingen, Hoogenweg 174; 11, Leendert Jan van de Ende en gezin, naar Kats; 16, Willem Jan Kesteloo, naar Kort- gene, Voorstraat 90; 16, Cornelia de Schip per, naar Bergen op Zoom, Vrederust. Zaamslag. Woensdagavond hield de A.-R. Kiesvereeniging haar 2de vergade ring in deze campagne. Na gebruikelijke opening door den voorzitter, dhr L. de Blaaij, kreeg dhr G. Wiegers het woord om te spreken over „De A.-R. Partij in verleden, heden en toekomst". Spr. kwam tot de conclusie, dat de A.-R. Partij is volkspartij, nationale en democratische partij. Verschillende vragen werden ge steld en op aangename wijze werd van gedachten gewisseld. Relletjes te Amsterdam. Politie beschoten en met steenen bekogeld. Zoolang het dag was hebben de staken de stempelaars het de politie te Amster dam gisteren niet al te lastig gemaakt, maar zoo gauw de duisternis was inge treden hebben zij hun slag in de Jordaan geslagen. Den geheelen middag was het bij het stempellokaal aan de Lauriersgracht ge weldig druk geweest. Op de Lauriers gracht zelf en de grachten daaromheen verzamelden zich groote troepen stakers, die de welwillende stempelaars uitjouw den en naschreeuwden. Verder kwam het niet, want overal was een sterke politie macht. Tegen dat het donker werd, ondernam de politie een groote charge om de buurt grondig schoon te vegen. Naar alle kanten vlogen de stakers weg en het had er inder daad allen schijn van, alsof de buurt schoon was en de herrie weer was afgeloo pen. In de nauwe zijstraten als Laurier straat en Laurierdwarsstraat echter, wa ren groote troepen samengeschoold, die in bondgenootschap waren getreden met de buurtbewoners. Het was inmiddels geheel donker geworden en daar de zijstraten niet al te helder verlicht zijn, gaf dat den belhamels dubbel moed. Zij namen een bepaald dreigende houding aan, eenige steenen vlogen van uit het donker in de richting der politiemannen en toen de po litie daarop de Laurierstraat en de Lau rierdwarsstraat wilde binnendringen, om de oproermakers te verjagen, vond zij de geheele buurt gemobiliseerd. Een regen van steenen daalde vanuit de huizen en van de daken neer onder een oorverdoovend gekrijsch van mannen en vrouwen, welke laatste zich bij dergelijke gelegenheden furieuser aanstellen, dein de mannen. Ook flesschen en potten, alles wat de razende menschen in handen kre gen werd naar beneden gegooid. Zelfs een autoped werd als projectiel gebruikt. De toestand was uiterst kritiek, wat nog verergerde, toen er op een gegeven oogen- blik op de politie geschoten werd. Deze liet zich echter niet onbetuigd. Ruiters en voetagenten chargeerden onop houdelijk, maar in de hagelbui van neer ploffende steenen, die gelukkig niemand ernstig troffen, was het hachelijk vech ten. Ook zij begonnen van de revolvers gebruik te maken, maar nog was de poli tie lankmoedig. Er werd slechts in de lucht geschoten. Het schijnt echter, dat dit wel indruk heeft gemaakt. Het offen sief van de zijde der Jordaners hield van lieverlede tenminste op en eindelijk na lang werken slaagde de politie er dan ook in de Laurierstraat van de onguur ste elementen te zuiveren. Voorloopig heerschte er weer een betrekkelijke rust. Aan het einde van de Kinkerstraat had een agent een stakenden stempelaar, die bij het uiteendrijven van een groep niet wilde doorloopen, gearresteerd. Dat was voor de kameraden het sein, om met een groote overmacht den agent te bespringen. Deze kreeg, geheel ingesloten, benauwde oogenblikken. Aan alle kanten kreeg hij stompen en slagen, zoodat hij op zijn ar restant niet kon letten en deze van de ge legenheid gebruik maakte om de plaat te poetsen. Eenige andere agenten met rij wielen, die in de buurt waren, werden door de stakers tegengehouden. Ze gooi den de agenten eenvoudig van hun fietsen. Van den Baarsjesweg arriveerde intus- schen met bekwamen spoed versterking in den vorm van ruiters en rechercheurs met politiehonden. De honden deden hun werk best. Voor de hondentanden hadden de oproermakers nog meer respect dan voor paardenhoeven. De aangevallen agent is er met onbe duidende schrammen afgekomen. Op heeterdaad betrapt.) Te Zaandam is gisterenavond een brutale inbraak ontdekt, waarbij men de daders na een korte klopjacht heeft kunnen grij pen. Bij afwezigheid van den bewoner van het perceel Rozengracht 2, hebben twee mannen zich toegang tot diens wo ning verschaft. Met den buit, bestaande uit een gestolen geldkistje, dat zij onder het bed vonden, trachtten zij zich uit de voeten te maken, en kozen daarbij den ge- bruikelijken weg. Tegelijkertijd kwam juist de bewoner aangeloopen, waarop zij het hazenpad kozen. Op zijn alarm ontstond een klopjacht en wist men spoedig een der daders te grijpen, terwijl hij onder weg het kistje wegwierp en zich van zijn colbertie ontdeed. Kort hierna werd ook nummer twee in arrest gesteld. De daders bleken te zijn de Zaandam mers, de 21-jarige N. K. en de 25-jarige H. G., beiden goede bekenden van de politie. In het geldkistje bevond zich f 75. Door de afsluitboom en gereden. Gisterenavond te omstreeks halfnegen is een auto, waarin een drietal Delftsche studenten waren gezeten, in volle vaart aan de Molenstraat te Ede door de spoorwegafsluiting gereden. De botsing was zoo hevig, dat de afsluit hekken werden versplinterd en de auto op de rails terecht kwam. De locomotief van een naderenden goe derentrein greep den wagen en duwde dezen voort, doch de machinist slaagde er spoedig in den trein tot stilstand te brengen. Wonder boven wonder kwamen de drie jongelui ongedeerd uit de geheel vernielde auto te voorschijn. Met den trein van tien uur konden zij naar Delft terug- keeren. Wat van de auto overgebleven was, werd per kraanwagen weggesleept. Installatie met hinder nissen. Gisterenmiddag was de heer J. J. C. M. Luske per auto van Nijmegen uit op weg naar Horssen, tot burgemees ter van welke gemeente hij dezer dagen werd benoemd en waar hij als zoodanig zou worden geïnstalleerd. Op den Weurt- schen weg bij het Maas-Waalkanaal is zijn auto met een wagen in botsing ge komen. De heer Luske werd door glas scherven van de voorruit aan het hoofd en den hals verwond. De overige inzitten den, onder wie zijn echtgenoote, bleven ongedeerd. Nadat de wonden waren ver bonden, is de tocht naar Horssen voort gezet; de installatie heeft onder veel be langstelling plaats gehad. Een gemeene streek. Woens dagavond kwamen bij 'n woning aan den Heemraadssingel te Rotterdam twee als heer gekleede personen, die de bewoon ster heel voorzichtig meedeelden, dat haar echtgenoot een ongeluk was overkomen en dat hij 'in 't Ziekenhuis aan den Cool- singel was opgenomen; zij moest dadelijk naar hem toe gaan. Zeer ontdaan ging de dame naar het ziekenhuis, waar spoedig bleek, dat van het heele verhaal geen woord waar was. Het is niet gebleken, wat de beweegredenen van de beide man nen is geweest. Verduistering van paste- riegelden. De rechtbank te Leeuwar den heeft gister den Ned. Herv. predikant te Wirdum failliet verklaard. Daarna heeft de justitie hem doen aanhouden, verdacht van verduistering ten nadeele van de goederen, waarover hij het beheer voerde, tot een bedrag van f 30.000. Deze verduisteringen loopen over de laatste tien jaren. Voorts wordt hij verdacht van verduistering van f 3000 ten nadeele van de diaconie. De instructie heeft den geheelen namid dag geduurd. De aangehoudene heeft al de tegen hem ingebrachte beschuldigingen bekend. Na afloop gelastte de rechter commissaris bij de rechtbank te Leeu warden zijn gevangenhouding, waarna hij naar het Huis van Bewaring werd over gebracht. De Inbraak bij den Radio- Raad. Omtrent een inbraak, welke dezer dagen in het gebouw van den Radio- Raad te Den Haag is gepleegd, vernemen wij nog het volgende: Uit verschillende aanwijzingen blijkt, dat men hier te doen heeft met een be roepsinbreker, die zelfs de voorzorgen genomen heeft met handschoenen te wer ken. Niet alleen op het bureau van den Radio-Raad, doch ook in de vertrekken van het Centraal 'College voor de Reclas- seering, welk genootschap een étage lager gevestigd is, heeft de inbreker een be zoek gebracht en alles opengebroken. Alle bureaux, alle kasten en alle bergplaatsen zijn opengebroken. Het merkwaardig is echter, dat er behalve het geringe bedrag aan geld niets vermist wordt. De secretaris van den Radio-Raad heeft medegedeeld, dat er geen enke'l document vermist wordt. Wees voorzichtig met wa pens. Een 17-jarige jongen te Wapen veld (gem. Heerde), liep met een met hagel geladen buks naar buiten om op musschen te schieten. Plotseling stootte een zusje hem aan, het schot ging af en trof een vijfjarig broertje in het hoofd. Het kind is direct naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De kleine zal ver moedelijk een oog moeten missen, terwijl ook hagelkorrels in de hersenen zijn doorgedrongen. Krab geen puistjes open. De 17-jarige mej. M. V. te UI venhout krab de een puistje in haar gezicht open, waardoor bloedvergiftiging ontstond. In ernstigen toestand is zij naar het St.- Laurentius-gesticht te Ginneken ver voerd. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDEL EN DE CONTINGENTEERING. Een ontwerp-verdrag. Naar het „Vaderland" verneemt, heb ben er in de laatste dagen besprekingen plaats gehad tusscnen Nederlandsche en Belgische hoofdambteuaren over de han delsbetrekkingen tusschen beide landen. Allerlei plannen zijn overwogen. In ver band met de groote onzekerheid in de economische situatie, acht men het hui dige moment over het algemeen niet ge schikt voor een grootsche actie tot eco nomische toenadering, al hoort men hier en daar ook de meening verkondigen, dat men juist thans, nu de nood dringt, van den toestand zou dienen gebruik te maken om beide landen nader tot elkaar te bren gen. Intusschen is er toch een bescheiden be gin gemaakt met de verwezenlijking van de Oslo-gedachte. Er is namelijke en ontwerpverdrag op gemaakt, waardoor men de noodlottige gevolgen van de contingenteeringspolitiek, welke in beide lauden in uitzicht gesteld is voor elkaar zooveel mogelijk verzacht. Bei de landen hebben elkaar voor wat be treft die contingenteering, een uitzonde ringsregime toegekend. „Wij willen er in ieder geval voor zorgen zoo zeide men ons dat de twee landen in dezen tijd van al- gemeenen nood elkaar zoo weinig moge lijk schaden door hun crisismaatregelen." Op het oogenblik is het ontwerp door de Regeeringen in Den Haag en te Brus sel in studie genomen. Stemmen des Tijds. Van dit maandblad voor Christendom en Cultuur verscheen de December-aflevering. Als hier al niet geldt: „lest best", dan kan toch wèl ge zegd worden, dat deze laatste aflevering een der beste is van het geheele jaar. Wij laten hier de rijke inhoudsopgave volgen: Bilderdijk, door P. J. Molenaar; Een Rococo-huwelijk, door Wouter van Riesen (slot); Ervaringen van Nederland sche kolonisten op hun reis naar Noord- Amerika, omstreeks 1850, door Dr A. Eekhof; Jan Luyken en de vrienden van zijn jeugd, door Dr J. G. v. d. Does; Ib sen's „Keizer en Galilaeër", door Dr H. Wagenvoort; Literaire Kroniek, door Dr G. Tazelaar; Leestafel. Uitgeefster van dit maandblad is de N. V. G. J. A. Ruys' Uitg. Mij, Zutfen. Antirevolutionaire Staatkunde, orgaan van de Dr A. Kuyperstichting. De November-af levering opent met een beschouwing van Prof. Dr J. Waterink over de moderne Eugenetische wetenschap in verband met onze Antirevolutionaire beginselen. Een zeer belangrijke bijdrage in verband met het pogen van dezen tijd om ons geslacht door natuurlijke midde len te veredelen. Verder geeft deze aflevering: Winsten uit Overheidsbedrijven, door Mr P. G. Knibbe en als steeds de zeer gewaardeer de Adviezenrubriek onder leiding van Dr J. W. Noteboom. Uitgeefster is de N.V. J. H. Kok te Kaïnpen. Onze Aarde. Zoo nu en dan worden wij verrast met de toezending van een afle vering van het maandschrift „Onze Aart- de", uitgave N.V. van Holkema Wa- rendorf's U. M. te Amsterdam. Een prachttijdschrift. Mooie artikelen en schit terende illustraties. De December-aflevering geeft: Dezout- berg van Hallein, door W. v. Bemmelen; Een blik naar het dak der wereld, door J. Sibinga Mulder (Het dak der wereld is de vertaling van den naam van de grootste en hoogste bergketen der aarde, de Hymalaya); Iets over enkele oude burchten en ridderhofsteden, door J. G. Sinia; De mangrovenwouden langs de zeekust der nieuwe wereld, door Prof. Dr J. C. Th. Uphof; Door Soemba, Flores en Timor (HI), door Dr J. Bijlmer. Kalenders. Van de N. V. Albert Heyn ont vingen wij een vierbladige kalender voor 1932, uitgevoerd in zes-kleurendruk, naar ontwerpen van den bekenden Nederland- schen dierenschilder H. Verstynen te 's- Gravenhage en gedrukt bij de fa. L. van Leer Go. te Amsterdam. Dit keurige kalendertje wordt in al de winkels van de fa. Albert Heyn als pre mie aan hare verbruikers uitgereikt. Een attentie, die door velen op prijs zal wor den gesteld. Evenals het vorig jaar hebben de Nederlandsche Spoorwegen weer een kalender in boekformaat uit gegeven. Deze kalender bevat tal van gegevens omtrent het spoorwegbedrijf en geeft voor iedere week een plaatje, welke plaatjes in hoofdzaak onderdeelen van het spoor wegbedrijf in beeld brengen. Sommige zijn in kleurendruk uitgevoerd. Programma van Zondag 19 Dec. HUIZEN, 1875 M. 8.30 R.K. morgenwij ding. 9.30 Ned. Herv. kerkdienst (Ds Heyer te Vlaardingen). 11—12.15 Orgel spel. 12.15 Lunchmuziek. 2.30 Concert Schola Cantorum te Amsterdam. 6 Ev. Luth, Kerkdienst te Amsterdam (Ds H. L. Boerlijst). 8.15 K.R.O.-orkest,. HILVERSUM, 298 M. 9.30 Concert. 10.30 Muziek. 12 AVRO-omroeporkest 6.30 Vrijz. wijdingsdienst. 7.30 Uitz. Concert gebouw Amsterdam (Hobe Meat* van J. S. Bach).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 7