TANDARTS VAN DE VELDE STOTTERAARS Kerstmis M. E. ZYL, Bal weg 14, ZEIST Gemengd Nieuws. Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Scheepstijdingen. Adyertentiën. 00RSUIZEN Openbare Vergadering NUTSSPAARBANK Zaterdag 19 December GEEN spreekuur. l^jnstzinnigë^f^schenken CBHHBPDt MMJOR District „Zeeland" van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. op Zaterdag 19 December, De heer J. HQVENS-GREVE, Bogardstraat D 51, Middelburg. GOES Genezingen In 4 5 weken. De crisis in den landbouw is ernstig en daarvan ondervindt Goes de gevolgen. Spr. komt nu tot de publieke vermake lijkheden. Het dansen wordt zeer druk beoefend. Het rapport der staatscommis sie heeft gewezen op de funeste gevolgen van het dansen voor de rijpere jeugd. Spr. zou willen, dat dit rapport, verkrijg baar bij de landsdrukkerij, door de Raads leden zou worden bestudeerd. Ook behandelt Spr. de kermis. Daan aan zit een aesthetische en 'n paedago- gische kant. Telkens vraagt Spr. zich af: welke opvoedende kracht gaat er nu toch van de kermis uit? Het is een wanstaltig onsmakelijk, demoraliseerend gedoe. Spr. weet niet, hoe de R.-K. leden hierover denken. In dit verband citeert spr. een circulaire van de Brabantsche R.-K. jeugdorganisaties. Daarin wordt de ker mis ten zeerste afgekeurd. Spr. is niet tegen gepast vermaak en juicht daarom toe het organiseeren van feestweken door de middenstandsorgani saties. Ten slotte vestigt Spr. de aandacht op de vele jeugdige werkloozen in Goes. Kan voor hen niet wat gedaan worden? Spr. denkt aan onderwijs, zooals dat elders gegeven wordt. Dhr C r u c q, s. d., werpt een terug blik op de gehouden verkiezingen. De S.D.A.P. is flink gegroeid en kan tevre den zijn. Procentsgewijs is haar groei zelfs het hoogst. Spr. behoort niet tot hen, die gedacht heben dat de S.D.A.P. een derden zetel zou behalen en had wel vermoed, dat de Stk. Gereformeerden op de Chr. Hist, en de vrijz.dem. op den Vrijh. Bond zouden stemmen. De linksche fractie is dus op 5 zetels gebleven. Nu wil Spr. direct zeggen, dat hij niets met den Vrijheidsbond gemeen heeft. Die hoort meer bij de Chr.-Histo- rischen. Ook behandelt Spr. de wethoudersver kiezing, die volgens de persberichten niet zoo vlot verliep. De S.D.A.P. heeft weer blanco gestemd, omdat er van deze wet houders in sociale opzichten weinig te verwachten is. De heer Van Melle is een beste en goede man, maar in deze schunnige sa menleving gaat er geen regeerkracht van hem uit. Weth. Goedbloed heeft wel voldoende kunde, maar blijkt vermoedelijk door tijdsgebrek meestal niet goed in de za ken ingewerkt te zijn. Daardoor krijgen we een ambtenaren-regeering. Den voorzitter zal Spr. buiten beschou wing laten, hoewel hij zich wel eens uit laat tegen en over personen op een wijze, die niet door den beugel kan. Spr. vraagt, wie er wethouder van fi nanciën is. In den regel verdedigt de voorzitter alles. Goes had alt ij4 lage belastingen en leefde in de wetenschap een rijken oom (Burg. Armbestuur) te hebben. Daardoor was de financieels politiek bier niet zoo moeilijk. Maar nu komen de moeilijkheden. Het gasthuis werkt met een tekort. Dat is een publiek geheim. Spr. betoogt, dat het noodzakelijk is, dat de salariscommissie spoedig met haar rapport gereed komt in het belang van het gemeente-personeel. De post onvoorzien is te klein. Daarom zal Spr. hier en daar trachten te bezui nigen. Met de werkverschaffing maakt Goes wel een groot gebaar maar het kost niets. B. en "W. blijven ondanks de wethouders verkiezing staan op het standpunt dat werkloosheidsvoorziening armenzorg is. Spr. beoogt, dat het voorstel betreffen- den de gasprijsverlaging niet zal worden terug- maar aangenomen. Spr. voelt er niets voor, reserves door de bedrijnen te laten vormen, zoolang hier in Goes op sociaal gebied zoo weinig gebeurt. Spr. begrijpt niet, dat B. en W. dur ven komen met een voorstel tot aan schaffing van een autobrandspuit. Dit is grootsteedsch. Evenals sirenes, enz. Mis schien zou Spr. zijn voor aanschaffing van 'n spuit in samenwerking met andere gemeenten. Spr. bepleit de bouw van een badhuis en verandering in de aanbesteding van onderhoudswerken. Laat de gemeente en kele goede vakmenschen aanstellen en verder de werken aanbesteden. De tegen woordige practijk kweekt oneerlijke prac- tijken. Ook wil Spr. een sportpark, waar voor ook steun van het Rijk is te krij gen. Daarmee is te combineeren een kin derspeelplaats. Over de radio-distributie brengt spr. enkele klachten ter sprake. De bediening is nonchalant. Spr. bepleit gemeentelijke radiodistributie, die in de meeste gemeen ten een winst afwerpt. Dhr Simons (R.K.) zegt, dat de m o- g e 1 ij k h e i d bestaat, dat de Gemeente het Gasthuistekort moet bijpassen, maar vast staat dit toch niet. Inzake de kermis zegt Spr., dat we hier niet in Brabant maar in Goes zijn. Spr. wil niet spreken van een wanstaltig ge doe. "Er zijn nog vele honderden men- schen op Zuid-Beveland, die gepast ken mis komen vieren. Spr. zegt, dat de R.- Katholieken de noodzakelijkheid van ai- schaffing niet inzien. Het is spr. bekend, dat ook op de winkelweken door een deel der burgerij critiek wordt uitgeoefend. Spr. vindt het beter de kermis haar eigen dood te laten sterven. Inzake het dansen staat Spr. dichter bij den heer v. d. Wart. Een regeling is noodig. De R.-K. fractie zal spoedig met een voorstel dienaangaande komen. Spr. heeft goede hoop, er geen spijt van te hebben, dat. hrj weer beeft mede- S©werkt aan de herkiezing der wethou- era. Ten slotte beslist de Raad over de belangrijke punten. Ook over do wijze van aanbesteding door de gemeente is spreker niet te vreden. Maar eigen beheer wil spreker voor bet allerlaatste bewaren. De mid- denstandsvereenigingen hebben destijds'n voorstel dienaangaande ingediend. (De vergadering duurt voort) Communistische relletjes te Amsterdam. Omtrent de Communistische relletjes te Amsterdam (zie tweede blad) wordt nog aan bet „Volksblad" gemeld: Een dertigtal werkloozen is zich we gens ondergane mishandeling door deel nemers aan de stempelstaking bij de po litie van het bureau-J. D. Meyerplein ko men beklagen. Daar waren huisvaders bij van middelbaren leeftijd, die huilend en zenuwschokkend bet bureau binnen kwa men en als het ware om bescherming smeekten, daar zij zich niet meer op straat durfden te begeven, zelfs niet om naar bun woning te gaan. Een aantal van deze personen is toen onder geleide van agenten thuis gebracht. Vastgesteld is nog kunnen worden, dat zeker twee "derden van het aantal werk loozen, dat in het kantoor van de Nieu we Kerkstraat had moeten stempelen, daar niet is geweest, uit vrees voor den com- tnunistischen terreur. De ter plaatse aanwezige politiemacht heeft zeker ten volle haar plicht gedaan, maar haar sterkte was te gering om een afdoende bescherming van ieder, die zich naar 'het stempellokaal wilde begeven, te waarborgen. Wij hebben geen bevestiging kunnen krijgen van het gerucht, dat een groep „stakers" een man, die zich van 't stem pellokaal door de Bethaniënstraat ver wijderde, op de Nieuwe Prinsengracht heeft aangevallen, mishandeld en te wa ter heeft geworpen. Ook de politie, die naar dit bericht een onderzoek heeft ge daan, kon dienaangaande niets vast stellen. Op de Rozengracht, in de Laurierstraat en omgeving was het gisteravond tus- schen acht en elf uur nog vrij druk. Groote groepen buurtbewoners bespraken de gebeurtenissen van 's middags en ze kerheidshalve hield de politie een wa kend oog. Ernstige incidenten hebben zich echter niet meer voorgedaan. Alleen werd tegen tien uur een trekkende troep op de Lauriergracht gesignaleerd, en kort hadien werden van het zich daar bevin dende stempellokaal een paar ruiten in gegooid. Ln verband met dit feit zijn dadelijk maatregelen getroffen om alle stempel lokalen in de stad hedennacht onder po litiebewaking te stellen. De gewonde inspecteur te Rotterdam. De inspecteur van de be reden brigade, de beer v. d. Wilt, die bij de Dinsdagavond plaats gehad hebbende ongeregeldheden op den Goudscbensingel na afloop van een werkloozenvergadering door iemand uit het publiek door een re volverschot in zijn linkerzij werd getrof fen, is heden geopereerd. De kogel is thans uit bet lichaam verwijderd. De toestand van den gewonden inspec teur is gelukkig goed. Door kipkar overreden. Op de werken van de in aanleg zijnde nieuwe spoorlijn GoudaAlphen heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. De 20-jarige arbeider K. Pille, woon achtig te Waddinxveen, stond bij bet af rijden van een hoogte achterop een zwaar beladen kipkar, toen hij door bet schok ken van de kar en de gladheid van zijn met klei besmeurde schoenen van den wagen viel en op de rails terecht kwam. Hierdoor kreeg hij de volgende zwaar beladen kipkar over zich heen. 'Het slacht offer werd door zijn medearbeiders be* vrijd en in hoogst ernstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Communistische relletjes te Amsterdam. AMSTERDAM. De actie van Commu nistische zijde tegen het tweemaal per dag stempelen, heeft zich vandaag op den dag van de uitkeeringen der werkloozen- steun gewroken. Vele werkloozen die de laaste dagen slechts eenmaal per dag hadden laten stempelen, kregen n.l. allen naar rato van het aantal stempels uitgekeerd. Te be treuren is, dat onder hen verschillenden zijn, die uit vrees het stempelen hebben nagelaten. In de omgeving van de Lauriersgracht stonden hier en daar groepen mannen en vrouwen. Op de Lauriersgracht werden geen samenscholingen toegelaten. Er was hier veel politie op de been, die er voor zorgde, dat de uitkeeringen zonder stoor nis voortgezet konden worden. Op den hoek van de Laurierstraat en de 2e Laurierdwarsstraat werd om goed 11 uur door iemand uit een groep personen een ruit van een slagerij ingegooid. Een agent loste daarop een schot, waarop de menschen in alle richtingen uiteen stoven. Kort daarna werd op de Lauriergracht op de politie geschoten. De politie schoot te rug maar voor zoover valt na te gaan werd niemand gewond. In de omgeving van het stempellokaal in de Nieuwe Kerkstraat was het heden morgen rustig. Op de brug van de Muidergracht heb ben drie mannen een agent aangevallen. De oploop die hierdoor ontstond werd door de politie uit elkaar geslagen. In verband met een en ander is in de Wees- perstraat een man aangehouden, Roofoverval te 's-Gravenhage. DEN HAAG. Gisteravond werd in het struikgewas naast het verhoogde voetpad in de Scheveningsche Boschjes een man in bewusteloozen toestand aangetroffen. Bij onderzoek bleek hij gewond te zijn. Toen de man in het ziekenhuis bij ken nis was gekomen, verklaarde hij een Franschman te zijn. Hij was door twee mannen aangevallen die hem tegen den grond sloegen en hem van zijn portefeuil le,, inhoudende 2 biljetten van 1000 Fran- sche fr. en 7 bankbiljetten van 100 Belgi sche fr. beroofden. Hij was niet in staat van de daders een duidelijk signalement te geven. ROTTERDAM. In verband! met den aanslag op den bereden inspecteur van politie op de Goudsche Singel j.l. Dins dag, heeft de politie thans zes personen aangehouden en voorloopig in arrest ge steld. EINDHOVEN. Gisteravond heeft te Bergeik een doodelijke aanrijding plaats gehad. Een luxe auto kwam in botsing met een vrachtauto met het gevolg, dat de 28 jarige L. 0. tusschen beide voer tuigen verpletterd werd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. BERLIJN. De Pruisische Landdag) heeft een door de Duitsch Nationalen in gediende motie van wantrouwen tegen den minister van Financien Klepper, met 217 tegen 177 stemmen verworpen. ROME. Met het stoomschip „Pilsna" is Gandhi heden naar Britsch-Indië ver trokken. Hij verblijft in een tent op het achterdek opgeslagen. LONDEN. Gisteravond is het bij een werkloozendemonstratie, waaraan 2C00 werkloozen deelnamen tot een botsing met de politie gekomen. In totaal werden 13 personen gewond. Er zijn 2 personen ge- aresteerd. Eén van hen is een bekende communistische leiders. Wisselkoersen. Amsterdam, 18 Dec., 2.30 u. Parijs 9.769.80 Londen 8.358.47 Brussel 34.6634.69 New-York 2.481/22.48% Berlijn 58.7058.80 8, knolselderie 2.40, tulpen 25 gld., alles v») f.*v, VIUJJUU GU ftAUi.y CUJ.UD V UWI U(VUUUU« LiCCUJCUlUlty Ui) UC per 100 bos. Hazen 2.202.95, eenden ziekte en 't overlijden van onzen MIDDELBURG. Bevallen: E. J. v. d. Akker, geb. Bliek, z. Overleden: J. Jongepier, 85 jr, weduwe J. de Bree. Ondertrouwd: J. L. de Troij'e, 26 jr, en C. Kempe 19 jr. Van 1017 December 1931. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. van den Berg, 30 j. en G. W. de Veij, 27 j Getrouwd: M. van de Dijk, 27 j. en E J. G. Rouw, 17 j.; J. F. Geleijn, 34 j. en M. A. Roelse, 29 j.; H. Kopmels, 23 j. en A. Hirdes, 22 j. Bevallen: C. A. Goetheer, geb. Heijink, d.; M. Jasperse, geb. de Nooijer, z.; J. Dierx, geb. Verhage, z.; A. Th. Vroome, geb. Blondé, z.; W. de Nooijer, geb. Bronke, d.; J. J. van de Plasse, geb. de Kramer, z. Overleden: H. H. Schoonis, man 91 j.; W. Kruidenier, 54 j., wedn. van H. A. van Noppen; J. de Rijke, 83 j., wecLn. van G. Blaasse; L. Pot, 45 j., man van N. Kunst; H. E. van de Sande, 86 j., wed. van G. A. Kalbfleisch; M. Saaij, 67 j., wed. van G. N. de Vries. (Vliss. Crt.) Van 1118 December 1931. IERSEKE. Gehuwd: Jan Pikaar, 23 j. jm. en Suzanna Cornelia Janna Duinker- ke, 24 j. jd. Geboren: Johanna, dv. Jacobus Duin- kerke en Jannetje van Stee. Arendje, dv. Jan Baaij en Engelina Cornelia Loch. Overleden: Elisabeth de Koeijer, 77 j. wed. van Jacob Hieftje. Hendrik Leen- dert Nelisse, 81 j. wedr van Helena Jo- zina Schot. Van 12—17 Dec. '31. SOUBURG. Gehuwd. Pieter Izeboud 27 j., en Apolonia Maria Verhage; Jacobus Eiff 22 j. en Helena Catharina Polfliet. MIDDELBURG, 17 Dec. 1931. Kleine veiling. Gomtesse de Paris 15-31, Le Lec- tier 25-44, Pondspeer 5-12, Kleipeer 2-12, Gieser Wildeman 3-11, Bergemot 3-9, Goudreinet 2-27, Landsberger Reinet 9-18, Gron. Kroon 5-16, Armgaard 1-10, Cam- pagnezoet 1-9, Grauwzoet 4-11, Roode Bakker 10, Sterappel 5-10, Eisdinner Klumpke 10, Hondsmuil 4-7, Zure Bel lefleur 1-13, Zoete Bellefleur 2-4, Roode Ribbing 2-7, Gele Pipping 6, Peperappel 2-5, Present d'Engeland 4, Uitschot Ap pels 1/101. GOES. Veiling van 18 Dec. Appels: zure bellefleur 48, zoete armgaarde 89, id. Campagne 9, kroet en stekappels 12 gld. alles p. 100 k.g. Peren: Gieser Wildeman 911, kleipe- ren 69, St. Remy 8, Winterbergemotten 5, kroet en stekperen 13 gld. alles p. 100 K.G. Diversen: Tomaten 19, witlof 47, spruiten 26, id. 2e soort 12, aardapp. poters 2 gld. alles p. 100 k.g.; bloemkool 812, 2e soort 7, roode kool 2.60, gele savoye 2.80, groene savoy© 1.502.50, witte kool 0.90, andijvie 0.701.90 gld,, allsa jt. 100 stake. Prei 4, schorseneeren 0.50, patrijzen 0.61 gld, alles p. stuk BERGEN OP ZOOM, 17 Deo. '31. Vei ling van den R.K. Boerenbond. Prijzen per 100 stuks. A eieren (van 60—63 k.g.) f 5.28f 5.45; B eieren (van 5660 k.g.) f 4.31f 5.12; C eieren (beneden 56 k.g.) f 3.54f 3.83. Prijs per k.g. A f 0.881, C f 0.67 nettto. Stoomvaart Mij Nederland. TABINTA, uitr., 17 te Gennua. MARNIX VAN ST.-ALDEGONDE, thuis reis, 17 v. Algiers. Rotterdamsche Lloyd. KOTA PINANG, thuisr., 17 (5 n.m.) v. Londen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verw. tot den avond van 19 Dec. 1931. Zwakke veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, over dag temperatuur om het vriespunt. Stand van gistermiddag 3 uur 777. Licht op voor fietsers: Zaterdag 4 u. 15 min. Geboren JAN ADRIAAN zoon van A. C. IZEBOUD en I. IZEBOUD—WISSE. Middelburg. 17 December 1931. Beenhouwerssingel K 80a. Heden overleed onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader P. PASSENIER, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam. Wed. P. PASSENIER— LOUWERSE. Serooskerke (W.) 17 Dec. 1931. Gisteren overleed door een noodlottig ongeluk onze vriend en collega, de heer H. J. P. ZWETSLOOT, ln leven conducteur der N. S, Wij verliezen ln hem een trouw vriend en bondskameraad. Namens den Centralen Bond van Spoor-, Tram-, en van Gend Loos-personeel Afd. Goes. HET BESTUUR. Goes, 18 December 1931. Voor betoonde deelneming bij de geliefden Vader A. LOUWERSE, en voor de liefderijke verpleging van Zuster Schaberg, betuigt de familie hartelijk dank. W LOUWERSE. Oostkapelle, 18 December 1931. en doofheid ook ouderdoms- doofheid, oorverkalking, loo- pende ooren, brommen, suizen, fluiten, geraas in het hoofd, enz. Vraagt kosteloos brochure nr. 4 omtrent „genezing", S. WIJNBERG, Oosterpark 45, Amsterdam. nam. om twee uur, in het „Schuttershof" te Goes. Spreker: Algemeen Secretaris. Onderwerp: „Ontwikkeling en ontspanning van werkeloozen" Het Bestuur: A. v. d. HAVE, Voorzitter. ADR. TOLLENAAR, Secretaris. Wordt gevraagd door zakenman spoedig f 250.Rente 6 °/o- Brieven bureau van „De Zeeuw" te Goes. Aangesloten bij het Nederlandsch Spaarbank-Bureau. Eiken dag geopend van 101 uur Donderdags van 10—12 uur en 1 2 uur. Woensdag- en Zaterdagavond van 7—8 uur. Rente 3 pCt. van één tot IOOOO gulden, per dag berekend. Sedert jaren gelegenheid tot be taling van belasting door tusschen- komst der Spaarbank, sinds 1 Jan. 1926, dito van schoolgelden. Inlichtingen hieromtrent, omtrent spaarbusjes, het ontvangen van traktementen en pensioenen per giro Spaarbank No. 92296 worden gaarne verstrekt. In elke goede meubelzaak kunt U voor verleidelijk-lagen prijs het mooie aanvullings-meubi- lair van „De Genneper Molen" koopen. Kerstgeschenken bij uitnemendheidEn door vorm en uitvoering een sieraad in het mooiste intérieur. De ont werpen zijn beschermd door de Auteurswet. No. 330. Modern/ Boekenkastje. Uitvoering eiken mei CO' romandel. Het succes-, model van de jongste Jaarbeurs! H(Jnd i irai

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 3