Vrijdag 18 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Lloyd Hendrikse Cos BankN.y. Goes Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. De economische oorlog. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Pirma P. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.' Losse nummers f 0.06 Prijs der Advertoniiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. In een der bladen zagen wij de aan dacht gevestigd op een drietal merkwaar dige uitspraken waarin de ernst van den internationalen toestand geteekend wordt. President Hoover liet zich op 8 dezer in zijn boodschap aan het CongTes als volgt uit: „De economische malaise duurde in het afgeloopen jaar voort en werd steeds ern stiger in alle deelen der wereld. Vele landen verkeeren in politiek opzicht in een wankele situatie. De overmatige be wapening, de schulden, de uitgaven der regeeringen en de zware belastingen heb ben geleid tot revoluties, verstoring van het begrootingsevenwicht, ineenstorting der valuta's, paniekstemming in de finan- cieele wereld, het dumpen van goederen op buitenlandsche markten en een ver minderd verbruik. In twee jaar tijds hebben zich ia ne gen tien landen, die meer dan de helft der wereldbevolking omvatten, revoluties of ernstige wanordelijkheden voorgedaan Tien landen zijn niet bij machte geweest aan hun buitenlandsche verplichtingen te voldoen. Veertien landen hebben hun valutastandaard tijdelijk moeten loslaten Al deze stoornissen hebben op ons haar terugslag gehad. Elke poging om ons eigen herstel teweeg te brengen heeft de noodzakelijkheid medegebracht, samen te werken met andere landen, ten einde op verstandige wijze het vertrouwen der we reld en de economische stabiliteit te her stellen." Op denzelfden dag verklaarde Dr B r n i n g, de Duitsche Rijkskanselier: „Eiken dag neemt de ontwrichting van het economische leven der wereld groo- ter afmetingen aan. Een economische oor log van ongekenden ernst is ontbrand en deze dreigt de welvaart van alle volken te zullen ondermijnen. De besluiten der regeeringen dienen van dit besef door drongen te zijn. Met het vasthouden aan onjuiste rechtsopvattingen kan men den toestand niet meester worden. Gedeelte lijke oplossingen zonden niet slechts te kort schieten, doch zelfs groote gevaren opleveren." Een dag tevoren had generaal Smuts zich bij zijn terugkomst in Kaapstad van zijn Europeesche reis als volgt uitgelaten: „Wanneer Duitschland in gebreke blijft, moet Engeland vroeger of later volgen en het is beter dit feit openlijk te erken nen en bijtijds onder de oogen te zien. Het dient nergens toe de illusies te verlengen aangaande de internationale schulden en de herstelbetalingen, welke de internatio nale financiën reeds in de war gestuurd en de internationale betrekkingen vergif tigd hebben. Het is tijd geworden een einde te maken aan deze gevaarlijke grap en aan de arme wereld nieuwe hoop en nieuwen moed te geven. Wij naderen inderdaad met snelle schreden een nieuwe crisis in de kwestie van het herstel en de schulden en de noodzakelijkheid van een nieuwe en mis schien laatste oplossing, is zeer drin gend." Niet gunstiger was het oordeel van Kunschak, een der leiders van de Christelijk sociale partij in Oostenrijk: „Wij leven onder een hemel zonder zon, in een lucht die bezwangerd is met giftige nevels, en op een ondermijnden bodem die op zijn grondvesten wankelt." Uit deze uitspraken blijkt, dat men ook in leidende kringen van den ernst van den toestand wel overtuigd is, en dat men ook zeer goed inziet waar de schoen wringt. De vraag is nu of men ook bereid is de noodige consequenties te trekken. Dr H. Colijn heeft eenigen tijd geleden te Genève met grooten ernst gewezen op de noodlottige gevolgen die de thans ge voerde economische oorlog na zich moet sleepen, maar, hoewel zijn rede werd toe gejuicht, zonder resultaat. Thans heeft hij opnieuw, nu te Bazel, zijn waarschuwende stem laten hooren. Op indrukwekkende wijze heeft hij naar de bladen melden de noodlottige gevolgen van de herstelbetalingen geschilderd. Dit ernstige woord vond weerklank. Het betoog van den heer Colijn werd niet aangevochten, zelfs de Fransche verte genwoordiger, zoo wordt gemeld, kon zich niet geheel onttrekken aan de kracht van de door Dr Colijn aangevoerde argumen ten. Dat is heel mooi. Maar van meer belang is, wat er nu gedaan zal worden. Of zal ook de klank van dit woord weer vervliegen en door haat of vrees verblin de leidslieden regelrecht op den chaos worden aangestuurd? Wij vreezen. Omdat er bij de beraadslagingen der grooten onder de volken wel belangstel ling is voor eigen belang en eigen groot heid, terwijl er niet gevonden wordt de begeerte om te buigen voor den te Bethle hem geboren Koning, voor den Vrede vorst. ENGELAND'S INVOERBEPERKINGEN. Een nieuwe lijst verschenen. Met ingang van 19 Dec. zal een invoer recht van 50 pet. ad valorem worden ge heven van een aantal artikelen, welke in een derde lijst zijn vermeld en waarvan de voornaamste zijn: Glazen voor verlichting-doeleinden, fo totoestellen en onderdeelen daarvan, on belicht gevoelig papier zoowel als platen en films, lampen voor radiotoestellen en onderdeelen daarvan, electrische gloei- draadlampen met een lichtsterkte van 20 volt en daarboven; onderdeelen en instal laties voor electrische huisverlichting; grassnijmachines met draaiende messen en onderdeelen daarvan; geheel of ge deeltelijk afgewerkte katoenen weefsels, zooals opgerolde stukken katoen, vlag gen, zakdoeken, sjaals en katoenen huis houdelijke goederen; touwwerk, touw en koord, vervaardigd van plantaardige ve zels en met een doorsnee van minder dan een kwart duim; geheele of gedeeltelijke kleedingstukken, behalve ondergoed, doch wèl met ihbeprip van sokken en kousen voor mannen, vrouwen en kinderen, als mede op maat vervaardigde stukken voor het maken daarvan. Voorts omvat de lijst zekere chemische producten, waterdichte weefsels en jacht-munitie. De herstelkwestie. Reuter verneemt, dat de nota van de Britsche regeering, inzake Engelands standpunt betreffende de handelsschul den, reeds aan den Franschen gezant te Londen is ter hand gesteld. De herstelconferentie zal, naar men te Londen meent, te 's-Gravenhage en niet te Brussel plaats vinden, omstreeks mid den-Januari. De eigenlijke datum zal af hangen van de beëindiging der werkzaam heden der speciale commisie te Bazel. Een telegram uit Washington meldt, dat men in politieke kringen aldaar van oordeel is, dat van een internationale schuldenconferentie op het oogenblik geen sprake kan zijn, tenminste wat betreft de deelneming van Amerika aan een derge lijke conferentie. Men wijst er op, dat het onpractisch zou zijn, twee groote conferenties bijna tegelijkertijd te houden. In congreskringen wordt er andermaal op gewezen, dat men eerst zal hebben af te wachten, of de „geallieerde regeerin gen" te Genève tot beperking van bewa pening kunnen besluiten. Duitschland's Noodverordening. Volgens bericht uit Berlijn heeft de commissaris voor de prijzencontrole, Dr Goerdeler, gisteren aan de pers eenige mededeelingen verstrekt over het tot nog toe door zijn werkzaamheden bereikte resultaat. Inzake verlaging van den broodprijs heeft Goerdeler den burgemeesters van de steden met meer dan 100.000 inwoners bepaalde voorstellen gedaan, waarop hij nog deze week antwoord verwacht, zoodat hij hoopt nog vóór Kerstmis een zooveel mogelijk uniforme regeling voor de brood prijzen te kunnen treffen. Over de vleeschprijzen is hij nog in onderhandeling met de slagersorganisa ties, doch op sommige plaatsen zijn de prijzen reeds verlaagd. Op verzoek van de organisatie voor den détailhandel heeft Dr Goerdeler pogingen gedaan, om ook de prijzen voor huis houdelijke artikelen en keukengerei ver laagd te krijgen, waarbij hij het resultaat heeft bereikt, dat de prijzen op het oogen blik slechts ongeveer 10 procent boven de prijzen van voor den oorlog zijn. De grootste moeilijkheid was het in grijpen in de prijzen van bepaalde ar tikelen, Hiervoor moet men tevens des kundig op zulk een gebied zijn. De kwestie van verlaging der gas- en eledriciteitsprijzen is moeilijker dan die op eenig ander gebied, aangezien ook de geldelijke subsidies een rol spelen. Niettemin kan ook hier nog wel iets ge daan worden door verlaging van rente, afschrijving en loonen. De rijkscommissaris voor de controle der prijzen heeft een verordening uitge vaardigd, volgens welke de bakkers, sla gers en coiffeurs in hun winkels de prij zen van de waren en artikelen, die zij verkoopen, op duidelijk zichtbare wijze moeten aangeven. Hardnekkige overtre ding van deze voorschriften kan met sluiting van het bedrijf worden gestraft. De betreffende verordening treedt den eersten Januari a.s. in werking. Het noodweer In Tunis. De gevolgen van het noodweer, dat in de afgeloopen dagen in Tunis heeft ge woed, zijn thans eenigszins te overzien. In het slik, dat na de overstrooming van de Medsjerdah op een groote uitge strektheid land is achtergebleven, heeft men tot nog toe zeven lijken gevonden, doch men vreest, dat er nog meer slacht offers ontdekt zullen worden. Na het noodweer begon vorder het bin nenland in een groote hoeveelheid sneeuw te vallen, een ongewoon, ver schijnsel voor de bewoners van dit ge deelte van Afrika, voor zoover zij niet op de bergen thuishooren. Op sommige plaatsen bereikte de sneeuw een hoogte van 60 c.M., zoodat het verkeer eenige malen werd gestremd. Korte Berichten. 2000 werkloozen, die een betooging Melden te Stoke (Eng.), zijn in botsing gekomen met de politie, die zij steenig- den. De politie ondernam een charge met den gummistok en verspreidde de betoo- gers. Enkele personen, o.a. een politie agent, zijn gewond, twee betoogers wer den aangehouden. NATIONAAL CRISISCOMITE. Gisteren vergaderde bet werkcomité van het Nationaal Crisiscomité. Prinses Juliana woonde deze vergadering bij. De voorzitter deelde mede, dat behalve de giften in natura, een bedrag van f 261.455.75/4 iis binnengekomen. Dit be drag moet worden vermeerderd met een groot aantal toezeggingen, voornamelijk van periodieke bijdragen. Met betrekking tot bet verdere inzame len van gelden werd besloten dit zooveel mogelijk aan de plaatselijke comité's over te laten, ten einde op dit gebied geen con currentie te scheppen. Met die gemeenten, waar plaatselijke crisiscomité's zijn opgericht, wordt over eengekomen, dat in den regel van de ter plaatse verzamelde gelden minstens 10 pet. in de kas van het Nationaal Crisis- comité zal vloeien; nog andere metboden om de kas van het comité te versterken werden besproken. In bet algemeen zal men locaal bet beste kunnen beoordeelen, boe dit moet geschieden. In plaatsen, waar geen crisiscomité is of wordt op gericht, zal de tusschenkomst van den burgemeester worden ingeroepen, om de ingezetenen tot bijdragen aan het Natio naal Crisiscomitó op te wekken, hetzij door collectes aan de buizen, hetzij door bet plaatsen van busjes of op andere wijze. Wat de werkwijze van bet comité be treft, werd besloten dat getracht zal wor den deze arbeid zooveel mogelijk te decen- traliseeren en dat alleen dan door bet centraal bureau hulp zal worden gebo den, indien bijzondere omstandigheden dit wensehelijk maken. Wet op de middelen voor 1932. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer maakten enkele leden de opmerking, dat bet niet onbelangrijk ver schil tusschen de loodstarieven voor de Nederlandsche en die voor daarmede con- curreerende buitenlandsche havens wel degelijk een ongunstigen invloed heeft op het aandoen door zeeschepen van onze •havens. Voorts zouden zij gaarne verne men, welk bedrag aan loodsgelden ver schuldigd is voor schepen naar Neder landsche havens en voor die met bestem ming naar Antwerpen. De Wieringermeerpolder. Ten kantore van de directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar is gis termiddag aanbesteed de bovenbouw van 33 landbouwloodsen en 72 arbeiderswo ningen op verbreide plaatsen in den Wie ringermeerpolder. Laagste inschrijvers Geuzebroek en Boekei te Medemblik met f 355.428. De gunning is aangehouden. De Zenderbouw. In ide gistermiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de beer J. J. G. van D ij k (A.R.) bet verzoek gedaan, lettende op de omstandigheid, dat de ver sterkte Hilversumsche zender niet aan de verwachtingen beeft voldaan, aan den minister van Waterstaat eenige vragen te mogen stellen betreffende de maatrege len, die de minister zich voorstelt te ne men ten einde te bevorderen, dat zonder verspilling van gelden een aan alle tech nische eiscben voldoende zendapparatuur tot stand kome. Over dit verzoek zal de Kamer van daag beslissen. NEDERLAND EN DE GOUDEN STANDAARD. Financieele journalistiek van een bedenkelijk soort. Wij hebben, zegt bet H a n d e 1 s b 1., in het kort betoogd, op welke gronden een loslaten van den gouden standaard door Nederland al bijzonder onaannemelijk moet worden geacht. Nu wij de zoo juist hier binnengekomen Engelsche bladen ter hand nemen, kunnen wij niet nalaten te wijzen op bet onverantwoord e- 1 ij k geschrijf van een blad als „Fi nancial News", dat zijn lezers woordelijk vertaald de volgende enormiteit voorzet: „In vele kringen is men van meening, dat Nederland de keuze beeft tusschen een aanvaarding van de rubberrestrictie en het loslaten van den gouden standaard". Wij weten wel, dat men in Engeland soms kinderlijk naïeve begrippen beeft omtrent den financieelen en economischen toestand van andere landen, maar wij' kunnen toch nauwelijks aannemen, dat de doorsnee Engelschman dergelijke wartaal als booge wijsheid opneemt. Maar dit is nog niet alles. In dezelfde beschouwing van het blad tracht de redactie de algempene verwar ring en onrust nog te vergrooten door de stelling te poneeren, dat indien Neder land den gouden standaard zou opheffen, het zeer w a a r s c b ij n 1 ij k is, dat andere landen van den eersten rang (dat is een vriendelijkheid, waarvoor wij niet ongevoelig zijn) spoedig zouden volgen. Er zou volgens bet blad een sterke baisse- aanval komen op de nog overblijvende goudvaluta's en er zou alle kans bestaan, dat de weerstand van elk dezer valuta's stuk voor stuk zou worden gebroken. Deze opwekkende lectuur wordt den le zers van „Fin. News" aan bet ontbijt voorgezet. Deze en dergelijke uitingen dat is de funeste zijde van de zaak tee kenen de stemming in bet buitenland. In Engeland komt daar misschien bij, dat sommige kringen bet uit een oogpunt van prestige (meer diepgaande overwegingen kan men van een blad, dat zóó schrijft, niet verwachten) nog zoo kwaad niet vin den als nog meer landen den weg der va luta-verzwakking zouden opgaan. Men vraagt zich wel eens af, bij bet plotseling ontstaan van zulke bewegingen als thans weer tegen den gulden gaande is: wie maakt die onrust? Het antwoord op deze vraag krijgt men na het lezen van uitingen als waarop wij bier de aandacht vestigden. Een conducteur te Borsselen aangereden en gedood. Donderdagavond had bij het station te Borsselen eern droevig ongeluk met doo- delijken afloop plaats. Toen te ongeveer 5 uur de goederentrein vanaf richting Driewegen binnenkwam, haalde de con ducteur Z„ woonachtig te Goes, de sleu tels om de wissels open te maken, ten einde te kunnen rangeeren. Daarna sprong hij op de reeds in beweging zijn- den trein om nog een eindje mee te rijden. Daarbij schijnt hij op het eind Binnenland. De Tweede Kamer over de Onderwijsbe- grooting. De Burgemeester van Amsterdam over den toestand der gemeente. Communistische relletjes te Amsterdam. Buitenland. De Herstelconferentie te 's Gravenhage? Het noodweer in Tunis. van het perron mis te zijn gesprongen met het ongelukkig gevolg, dat hij is gevallen en met zijn hoofd op de rails is terecht gekomen, waarna een der wie len van een goederenwagen over zijn hoofd moet zijn gegaan. Het bovenge deelte van het hoofd was totaal ver pletterd. De dood is onmiddellijk inge treden. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen na. Middelburg. In de onder voorzitter schap van den heer H. C. Wiel and t ge houden vergadering van het comité voor Wandelconcerten, bracht de heer P. de Vos, ais secretaris het verslag uit over bet jaar 1931. De secretaris herinnerde er aan, dat het plan om op Tweeden Pinksterdag een ochtendwandeling te houden met het Middelburgsch Muziekkorps niet 'kon door gaan en het eerste optreden plaats had bij een avondwandeling met genoemd, korps en den Padvindersband, met mu ziek op de Markt, o.a. van den toren trans van het verlichte stadhuis tot slot. Het plan om de kinderen der Middelburg- sche Vacantieschool eens van de tram te halen, mislukte door het slechte weer. Wel is met zeer goed weer medegewerkt aan de feesten van Medioburgum. Ten slotte bad op 26 September de laatste rondwandeling plaats met bet Mid delburgsch Muziekkorps en de Padvin dersband en daarbij kregen verschillende instellingen een speciaal bezoek. Die secretaris zegt aan het einde van zijn verslag, dat bet Comité met voldoe ning mag terugblikken op hetgeen bet dit seizoen als afwisseling in den gewonen gang van zaken aan de ingezetenen heeft geboden, en uit de wenscb, dat na een periode van rust het volgende zomer seizoen de thans populair geworden rond wandelingen weder plaats zullen mogen hebben. Do vergadering keurde het ver slag goed evenals de rekening, die een 'klein batig saldo aanwijst en die voor belanghebbenden met de bescheiden ter inzage liggen bij den penningmeester, den heer mx P. C. Adriaanse. 's-Gravenpolder. Hedenmorgen werd de vrouw van A. de Doodt dood in haar woning gevonden. Toen om 9 uur de ven sters nog niet ontsloten waren, gingen de buren kijken en men vond ze geheel ge kleed in het schuurtje, dat in haar huis gebouwd is, liggende. Haar man was 's morgens op tijd weggegaan naar zijn werk. Bij vernieuwing blijkt het: „Gelijk het gras is ons kortstondig leven". lerseke. De vereeniging tot bevordering van Chr. onderwijs op Geref. Grondslag was Donderdagavond, onder voorzitter schap van den heer H. Vendeville, in vergadering bijeen. Aanwezig waren 27 leden. Na voorlezing notulen werd over gegaan tot bestuursverkiezing in de va catures J. Sinke en H. Vendeville, die werden herkozen, Tot leden der commis sie tot nazien der boeken werden ge kozen de heeren P. van der Weele, M. Willemsen en Jac. J. Bogaards. Het hoofd der school de heer J. Rothuizen, woonde voor de laatste maal de vergadering der school bij. Een ernstig woord van af scheid en -dank werd hem door den voor zitter toegesproken met den wensch, dat God hem verder in Maassluis voor het bijzonder onderwijs tot een zegen stelle. Op een vraag van den heer Ph. Bom werd de financiëele toestand der school uitvoerig door den heer J. Sinke be sproken, waarna de heer J. Rothuizen de vergadering met gebed sloot.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1