No. 67 Donderdag 17 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank IV. Goes Gebroken Bakken FE U I LJ-ËTo N Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V Dr Colijn op de vlucht geslagen? In de „Vrijzinnig Democraat" wordt het optreden van den heer Colijn bij de be handeling van het ontwerp tot verhoo ging van invoerrecht aan critiek onder worpen. Onder het hoofd; „Colijn's vlucht" schrijft dit blad o.m.: „De heer Colijn heeft zijn stem uitge bracht voor het amendement-Van den Heuvel, hoewel dit naar zijn eigen zeg gen een zeer ondoelmatige methode was, om de verbouwers van suikerbieten te steunen, omdat een betere regeling toch niet van de regeering zou zijn te verkrij gen. Hem is toen tegemoet gevoerd, dat het nog volstrekt niet gebleken was, dat de regeering niet bereid zou zijn mede te werken tot een verhooging van de pro ductiepremie, een vorm van steun, die het voordeel heeft, dat iedere cent, die wordt uitgegeven, inderdaad ten bate komt van hen, voor wien de steun be stemd is. Immers, of de regeering daar toe bereid zou zijn, zou eerst kunnen blij ken bij de behandeling der landbouwbe- grooting. De heer Colijn durfde echter de behandeling van de begrooting niet eens af te wachten uit vrees voor een daarbij mogelijk dreigende kabinetscrisis. Hij sloeg op de vlucht nog voordat het ge schut der regeering op hem gericht was. Thans blijkt, hoe voorbarig de vlucht van den heer Colijn geweest is. De regee ring heeft reeds voor het mondeling de bat in de Kamer over de begrooting is begonnen, bij: haar memorie van ant woord het voor den steun aan de suiker bietenteelt uitgetrokken bedrag verdub beld, door het van 7 op 14 millioen gld. te brengen. Zij blijkt dus volkomen bereid te zijn, de regeling te treffen, waaraan de meerderheid der Kamer de voorkeur geeft. De heer Colijn blijkt op de vlucht geslagen te zijn voor een geschut, dat alleen in zijn verbeelding bestond". "Wie niet beter weet, zou den indruk krijgen, dat de leider van de A. R. partij toch eigenlijk wel een droevig figuur heeft geslagen. Wie echter de moeite gedaan heeft de Kamerverslagen te lezen, weet, dat da zaken toch wel een weinig anders staan dan 't hier wordt voorgesteld. "Wat is de zaak. De heer Colijn was inderdaad van mee ning en hij heeft dit ook duidelijk uitge sproken, dat de beste vorm van steunver- leening zou zijn een verhooging van de teeltpremie. Maar.tot op dat oogenblik was niet gebleken, dat de Regeering voornemens was de premie te verhoogen. En de Ka mer was niet in de gelegenheid geweest daarop invloed uit te oefenen. Vandaar dat de heer Colijn met den meesten aandrang den minister uitnoo- door H. Zeeberg. 22) o— „Ja, ik vroeg, waarom zij dan in een Christelijk gezin wilde. En het antwoord was, dat zij meende, het daar te zullen vinden. Ik wil eerlijk bekennen, dat wij want later bleek mij, dat mijn vrouw er ook zoo over dacht niet veel lust ge voelden, dat meisje te nemen. Onze kinde ren groeien op. En dan heel vaak onder de hoede van een meisje, dat van God en Zijn Woord nooit had gehoord, we von den het wel wat onverantwoordelijk. Zij meende blijkbaar het te hespeuren, want zij' smeekte bijna, het eens met haar te probeeren. 'k Heb haar gezegd, binnen vier en twintig uur antwoord te zullen geven." „U stond niet voor 'n gemakkelijke be slissing," meende Mevrouw Meinema, die in het verhaal voor een deel haar eigen geschiedenis zag, hetzelfde, wat Elsa dacht. ,,'t Was verbazend moeilijk, Mevrouw. Toen het mettsje weg was, zagen wij: elkaar besluiteloos aan. Wij praatten en praat ten, maar kwamen niet verder. Den vol genden morgen heb ik een enkele infor matie ingewonnen, die xnij weinig zeide digde te verklaren, cordiaal te verklaren dat hij bereid was op zijn ambtgenoot van Landbouw krachtigen aandrang uit te oefenen om de voorgestelde regeling in gunstigen zin te wijzigen. In dat geval zoo verklaarde de heer Colijn ben ik bereid mijn best te doen, dat het amen- dement-v. d. Heuvel wordt ingetrokken. De Minister verklaarde zich echter niet bereid, stappen in de gevraagde richting te doen. Dat was geen gewoonte, zoo meende hij. En van de zijde der Regeering liet men met geen enkel woord doorschemeren, dat er plannen bestonden, de bietenpremie te verhoogen. Dit zoo zijnde, verklaarde de heer Co lijn voor het amendement te zullen stem men. Nu de Regeering weigert eenige toe zegging te doen, zoo zeide hij, en gezien de ervaring, dat men goede maatregelen voor den landbouw haar als het ware uit de keel moet halen, zal ik, nu er een gelegenheid is iets in het belang van den landbouw te doen, dat niet nalaten. De heer Colijn is dus niet op de vlucht aangeslagen, maar hij heeft hoe ongaarne ook, den strijd aangebonden. En met goed succes. Want de stemming over het amende- ment-v. d. Heuvel heeft aan de Regeering dit geleerd, dat er meer gedaan moet worden. Men kan veilig aannemen dat, als met name de heer Colijn niet zoo krachtig was opgetreden, de bietensteun ten eenen- male onvoldoende zou zijn gebleven. Maar gelukkig, de heer Colijn is niet op de vlucht geslagen. Hij heeft niet het voorbeeld van de Vrijz. Democraten ge volgd, die altijd precies weten hoe het niet moet, maar hij heeft dapper stand gehouden. Met een tenslotte voor den landbouw verrassend resultaat. De Bazelsche conferentie. Leden der Bijzondere Commissie van de B. I. B. rekenen er stellig op, dat het ad vies der commissie begin van de volgende week gereed zal zijn. Er zijn geen beletsels meer de groote schuldbetalingsconferentie begin of mid den Januari a.s. te houden. Als plaats waar de conferentie zou komen, wordt behalve Lausanne en Bazel ook Baden- Baden genoemd. De ondercommissie voor de statistiek die reeds'verleden week haar werk begon nen is, is de eerste die gereed is gekomen, en heeft haar rapport vastgesteld. Daar in wordt o.a. verklaard, dat de Duitsche betalingsbalans een tekort van 1.300 mil lioen mark aanwijst. De commissie is voorts, zooals reeds als waarschijnlijk was aangenomen, tot de erkentenis gekomen, dat het onmogelijk is de Duitsche cre- dieten in Nederland, Zwitserland, Ameri ka en andere landen nauwkeurig te schat ten, doch dat deze Duitsche credieten in het buitenland in elk geval meer dan 8,5 milliard Duitsche mark bedragen, meent de ondercommissie voor de statistiek ech- Een puur modern gezin, wat wij al wisten. Behoorend tot de uitgaande wereld, wat wij' wel konden begrijpen. En verder wei nig meer. De moeilijkheid bleef dus. Toen heeft een woord van mijn vrouw den doorslag gegeven. Zij zei: „Als God ons dat 'kind nu eens op onzen weg zendt?" Het besluit was genomen. Ik schreef, dat zij komen kon." „En u hebt er geen spijt van?" vroeg Elsa. „Spijt? Wij danken God, dat wij het ge daan hebben. Zij: bleek een zoekende ziel te zijn, zooals er vrij: zeker hier in Rotter dam meer zijn dan wij wel weten. En nu beweer ik niet, dat zij: reeds gevonden heeft. Maar dat het gestrooide zaad in goede aarde gevallen is, dat is onze heilige overtuiging. Zij gaat trouw ter kerk; be zoekt de catechisatie, als de zomer voor bij is, komt zij weer, dominé; leest de kin deren voor uit den kinderbijbel, kortom, leeft geheel met ons mee. Uw preek over de „gebroken bakken'' ven eenige weken geleden heeft een machtigen indruk op haar gemaakt, 's Avonds zeide zij:; „Ik heb ook gebroken bakken uitgehouwen. Dat was niet goed." Wij hebben toen een lang gesprek gehad, waarin zij nóg nader tot ons is gekomen." „Weet u ook, hoe zij er toe gekomen is, om een Christelijk gezin te zoeken?" vroeg Mevrouw Meinema, die in groote spanning toeluisterde. ter wel als vaststaand te mogen aanne men. Hoover's moratorium. Opnieuw hebben heftige debatten plaats gehad in den senaat en het Huis van af gevaardigden over het moratorium inzake de oorlogsschulden. De Dinsdag vervallende termijnen van de geallieerde schulden aan Amerika be dragende in totaal 31 millioen dollar voor aflossing en 992 millioen dollar voor ren te zijn niet betaald zooals niet anders te verwachten was. De regeering der Vereenigde Staten be schouwt echter haar schuldenaars des wege niet in gebreke. Mac Fadden riep met luide stem in het Huis van Afgevaardigden: „Hoover is buiten zijn bevoegdheid gegaan, door met buitenlandsche regeeringen een morato rium af te sluiten." Als de Duitsche internationale ban kiers in New-York, n.l. Kuhn, Loeb Cy, Seligman en Paul Warburg, niet van plan geweest waren, de schulden der geallieer den in Duitschlands belang te schrappen, was Hoover nooit tot president gekozen." Staatssecretaris Stimson heeft het Hoo- vermoratorium verdedigd. Hij wees er op, dat daardoor een ineenstorting van Duitschland en daarmede een wereldpa niek vermeden is en dat zonder het mora torium een algemeene staking van beta lingen der schuldenaarsstaten gevolgd zou zijn. Het moratorium beteekent daardoor geen extra-offer van de V. S. Noorsche bankmoeilijkheden. De schorsing van de betalingen door de beide Noorweegsche banken Norske Gre- ditbank en Bergens Privatbank, welke op 14 dezer heeft plaats gehad, is geen ge wone schorsing van betalingen. De banken wenschten een moratorium van 3 maanden, hetwelk hun op grond van de Noorweegsche bankwet is ver leend. Het moratorium bleek noodzakelijk om een bovenmatige beschikking over de de posito's te verhinderen in den tijd, dat de banken een regeling voorbereiden, welke een waarborg is voor den verderen gang van het bedrijf. De moeilijkheden der beide banken zijn in de eerste plaats het gevolg van de ster ke terugtrekkingen door de algemeene, in ternationale crisis. Wat de Spaansche president verdient. De minister-president Azana heeft bij de Cortes een wetsontwerp ingediend over de organisatie van het civiele huis van den president der Spaansche Republiek. Daarbij wordt 't salaris van den President bepaald op ruim 200.000 gulden per jaar, terwijl bovendien nog een bedrag van ruim 100.000 gulden wordt uitgetrokken voor reis- en verblijfkosten. Bovendien wordt er nog 150.000 gulden beschikbaar gesteld voor de salarissen van personeel en onderhoudskosten. Op de nieuwe be grooting staat nog een bedrag van 160.000 gulden en 220.000 gulden voor de bureaux van den President. Uit het bovenstaande blijkt, dat de pre sidenten al niet voordeeliger zijn dan koningen. „Bepaald verklaren kan zij dat niet. Wij zeggen: God heeft haar, hoe dan ook, ge grepen. Dat kan eenvoudig niet anders. Zij heeft alleen gezegd, dat het leven van uitgaan haar tegen de borst stuitte. Want zij kent èn 'bioscoop èn schouwburg èn ook dancing van haver tot gort. Zij: walgde er van. En zij' heeft ingezien, dat zij het zoeken en vinden moet in het Christelijk gezinsleven. Dat is al, wat zij: zeggen kan." „Weet u ook iets van haar familie af, ik bedoel aan van grootouders of nóg ouder?" vroeg dominé Meinema. „Wij; zijn gewaar geworden, dat haar grootvader, de vader van haar vader, een ernstig vroom man was. Daaromtrent heeft zij zich eens uitgelaten. Overigens spreekt zij zoo goed als nooit over haar familie." „Komt zij niet thuis?" „Jawel. Wij staan daar op. Trouwens, wij behoeven haar dit niet te zeggen. Dat weet zij wel. Zij gaat dan ook elke week 'n avond. Maar spreken doet zij er niet over. En wij achten het 't verstandigst, al thans voorloopig, er niet van te reppen." „Zie je wel, Elsa, tóch een: in de lijn der geslachten," zeide Mevrouw Meinema. Elsa knikte. De historie van Gerda Zui derman was de geschiedenis van Mevrouw Meinema, zooals deze die haar -had ver teld. Onder het relaas van den heer Van Zevenhuizen had zij aan Dolf gedacht. God handelde wonderlijk en raadselachtig: Korte Berichten. De toestand te Nanking is, tenge volge van de onlusten, zeer verward ge* worden. De staat van beileg is afgekon digd. De minister van buitenlandsche zaken is afgetreden. Koning Albert heeft Dinsdag te Ant werpen een bezoek gebracht aan de daar in uitvoering zijnde werken voor den tun nel onder de Schelde. Dinsdag zijn te Leipzig, M'ainz, Ham burg, Bergedorf en Stockholm communis tische demonstraties gehouden. Hier en daar werden bij pogingen tot demon- streeren 16 personen geaxresteerd. Onlus ten van beteekenis hadden echter niet plaats. Het aantal werkloozen in Italië is gedurende de maand November gestegen met 78.000 tot 878.000. De scheidsrechter voor de Berlijn- sche metaalindustrie heeft besloten, dat de loonen voor de Berlijnsche fabrieken in toepassing van de jongste noodveror dening voor geschoolde arbeiders zullen worden verlaagd van 1.03 Mark tot op 93 pf. per uur. De loonen voor hulparbei ders worden met 15 pet. verlaagd, van 77/4 pf. op 66 pf. De uitzending van den Kerstgroet van H. M. de Koningin. Ten einde mogelijk misverstand te voor komen deelt men van bevoegde zijde mede dat het gewenscht voorkwam bij de uit zending van den Kerstgroet van H. M. de Koningin op Vrijdag 25 December van geen voorkeur voor een der omroep-ver- eenigingen te doen blijken. In verband hiermede wordt de uitzending bepaald in het algemeen programma, dat dien dag door de N.C.R.V. zal worden verzorgd. Hofarts. De Koningin heeft met ingang van 1 Januari aan den heer L Pot, arts, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ont slag verleend als geneesheer bij Hr. Ms. hofhouding, onder dankbetuiging voor de gedurende een reeks van jaren als zooda nig bewezen belangrijke en gewichtige diensten. Bezuiniging bij het leger. De minister van Defensie heeft bepaald, dat, te beginnen in 1932, de dienstplich tige, die voor eerste oefening onder de wapenen komt bij een onbereden korps, alsmede de onberedenen van een bereden wapen, uitsluitend gedragen overjassen en jekkers zullen ontvangen. De magazij nen van militaire kleeding hebben n.l. nog vrij groote voorraden gedragen overjas sen en jekkers, welke nog in goeden staat verkeeren en die bovendien voorzien zijn van uitneembare voering. Voorts zal geen tweede overjas of twee de jekker worden verstrekt aan het dienstplichtig personeel, dat de eerste oefening volbrengt tusschen 1 Maart en 1 October en aan het dienstplichtig per soneel, dat als regel van een tweede stuk Dolf, geheel op de hoogte, zakte weg; dat meisje, absoluut onkundig, zocht Hem en zou Hem ook vinden „Ik wil met mijn verhaal, dat precies gegeven is, zooals het in werkelijkheid is een schrijver zou misschien in .zijn fan tasie zulk een meisje teekenen maar dit geval is pure werkelijkheid, ik wil met mijn verhaal slechts zeggen, dat er ook lichtpunten zijn. Wat u zooeven vertelde, is ontzettend. Maar in ons geval zien wij toch een frappant voorbeeld van 's Hoe ren opzoekende liefde, zóó sterk, als mo gelijk nog noodt voorgekomen is." „Er zijn méér voorbeelden van, Van Zevenhuizen. Bijna of geheel gelijke, als ge zooeven hebt verteld. 'kHeb er een uit eigen ervaring." Met een blik vol liefde, die Elsa op merkte en die zij' ten volle begrijpen kon al wist dominé dat misschien niet, zag hij zijn vrouw aan. „God is ongetwijfeld vrijmachtig in Zijn doen en laten. En ge hebt gelijkhet is niet goed, om steeds de zwarte schadu wen te zien en niet de lichte plekken. Op voorbeeld van mijn vrouw beijver ik mij ook, die lichtzijden te zien. Maar het is niet altijd even gemakkelijk. Gevallen, als ik zooeven vertelde, en die zijn er, he- laasl zooveel in allerlei variaties, drukken onwillekeurig neer. Maar uw geval is heerlijk. Ik wil gaarne, dat ge mij met met het verloop op de hoogte houdt." Binnenland. Vergadering van Eerste en Tweede Ka mer. Onze textiel-export ernstig bedreigd. De rijksmiddelen over November. Buitenland. Debatten over Hoovers moratorium. Bankmoeilijkheden in Noorwegen. Overeenkomst tusschen Italië en Amerika. overkleeding weinig of geen gebruik zal maken (hospitaalsoldaten en intendance troepen). Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der gewone middelen over de maand November, in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar was als volgt; Nov. 1931 Nov. 1930 Grondbelasting 482.382 1.347.920 Pers. bel. 2.218.301 1.816.476 Ink. bel. 11.103.742 10.407.221 Verm. bel. 1.834.703 1.581.322 Div. en tant. bel. 1.032.202 1.378.125 Rechten op invoer 4.910.745 4.980.061 Statistiekrecht 227.718 292.203 Accijns op zout 141.973 160.127 id. op geslacht 634.179 838.089 id. op wijn 47.408 51.842 id. op gedistilleerd 2.940.685 2.962.770 id. op bier 1.341.694 1.380.368 id. op suiker 5.203.902 2.838.261 id. op tabak 2.132.107 2.018.120 Bel. gouden en zilv. werken 87.578 107.520 Zegelrechten enz. 1.469.738 1.8S0.838 Registr. rechten enz. 1.061.178 1.341.685 Rechten succ. enz. 4.468.110 4.413.815 Domein., wegen en vaart. 544.425 587.541 Opbr. Staatsloterij 9.787 9.915 Opbr. Loodsgelden 380.967 432.681 Totaal-generaal 42.273.523 40.626.900 Deze staat maakt op het eerste ge zicht geen ongunstigen indruk. Wanneer we echter de buitengewoon hooge op brengst van den suikeraccijns vermoe delijk als gevolg van het in de Tweede Kamer voorgestelde amendement bui ten beschouwing laten, dan is de indruk veel minder gunstig. Over de verloopen 11 maanden van dit jaar werd ontvangen ruim f 409 mil lioen of ruim f 54 millioen minder dan in betzelfde tijdvak van 1930. Een slag voor onze textiel-export. Een nieuwe slag, zegt het „Hdbl.", treft de Nederlandsche exportindustrie. Op 14 „Dat kan gebeuren, dominé. Wij zelf slaan baar ook aandachtig gade, zonder dat zij het bemerkt. Althans dat vermoe den wij, In ons buis voltrekt God een wonder van Zijn almacht en genade. Wij kunnen het niet anders zien." De gesprekken liepen geleidelijk op an dere onderwerpen over. De predikant be sprak met den ouderling verschillende kerkelijke zaken, terwijl de dames ook een apartje hadden. Maar Mevrouw Yan Zevenbuizen ver gat tocb. niet baar huisgenoote, want zij keerde tot baar terug en vroeg Elsa, of. deze niet eens kennis met baar wilde maken. „Zij moet noodig een vriendin van haar leeftijd hebben, die haar ook leiden kan. Het is niet zoo gemakkelijk, die te vin den. Wij hebben kennissen genoeg, mis schien wel te veel. Maar de jonge meisjes, die er onder zijn, zijn óf te jong óf niet geschikt voor Gerda." ,,'t Is de groote vraag, of ik geschikt zou zijn", vond Elsa. „'kHeb hoop van wel. Zoudt u eens kennis met Gerda willen maken? U moet dan zelf maar eens zien, of zij u geschikt lijkt. Ook zal ik haar niets zeggen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1