Woensdag 16 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Wfrêsg Rotterdamsche Lloyd Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Staten-Gcneraal Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Uit de Provincie Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentien: 1regels 11.20, elke regel meer 30 cl. Bi] abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. TWEEDE KAMER. Regeling der werkzaamheden. Besloten werd gisteren het wetsantwerp tot instelling van bedrijfsraden te ver zenden naar een commissie van voorbe reiding. De v o o r z. stelt voor, Donderdag avond de begrooting van het Zuiderzee- fonds te behandelen. De heer Duymaer v. Twist (A.R.) verzoekt deze begrooting van de agenda af te voeren, omdat een steunmaatregel voor de Zuiderzeevisschers nog niet is afge kondigd. Men kan dus nu moeilijk beslis sen over het definitieve lot der visschers. De heer Albarda (S.D.A.P.) sluit zich bij het verzoek aan. Het voorstel van den voorzitter wordt verworpen met 3734 stem men. De begrooting van Landbouw. Daarna wordt voortgegaan met de be handeling van de Landbouwbegrooting. De Minister van Binnen landse he Zaken en Landbouw, de heer Ruys de Beerenhrouck, wijst er op, dat de regeering den loop der gebeur tenissen niet kan wijzigen; zij kan slechts lenigen en steunen, waar vitale belangen in gevaar komen. In zeer ernstige gevallen, dat zijln in gevallen waarin staatsonthouding tot on dergang van een heele streek zou kunnen leiden, wil de regeering het, staatscrediet beschikbaar stellen om te helpen. Dat staatscrediet is echter niet onuitputtelijk en daarom moet elk concreet geval wor den getoetst aan de beschikbare middelen. Spr. komt thans tot de drie voornaam ste steunregelingen die tot stand zijn ge komen: a. de Tarwe wet. Met genoe gen heeft spr. ontwaard, dat deze nut tige wet gunstig werkt en tot tevreden heid van landbouwkringen. Natuurlijk heeft de wet nadeelen, maar ondanks de critiek durft spr. verklaren, dat de regee ring hier niet gefaald heeft. Door onder ling overleg en medezeggenschap zijn de scherpe kanten der wet sterk verzacht en de regeering zal op dien weg voortgaan. De heer Hiemstra drong aan op verhoo ging van het mengpercentage, maar daar over kan spr. zich thans nog niet uit laten. Het verzoek van den heer Van den Heuvel om aardappelmeel in het brood voor te schrijven, moet spr. afwijzen. B. De steun aan de suikerbieten- telers. Wat spr. te dezen aanzien in de M. v. A. heeft meegedeeld, heeft blijk baar instemming gevonden bij de Kamer. De heeren Loerakker en Hiemstra hebben gewezen op de aanspraken van de land arbeiders. Spr. zal er ernstig over denken op welke wijze hij op de beste wijze uiting kan geven tegenover de landbouwwerk- gevers van hetgeen spr. van deze steun regeling verwacht. Deze zaak gaat spr. zeer ter harte. C. De steun aan de a ar dap pel- meelfabricage. Hierbij kan een credietverleening slechts voorloopige hulp geven. Spr. meent, dat van de nu voor gestelde hulp een gunstig gevolg kan wor den verwacht. Wat den steun van andere 'bedrijfstak ken betreft, wijst spr. er op, dat ten aan zien van vleesch, boter en dergelijke een gunstig resultaat van de contingentee- ringswet wordt verwacht. De vraag naar verlaging van de vrachttarieven voor land en tuinbouwproducten zal spr. nog eens bij zijn ambtgenoot van Waterstaat aanhangig maken. Ten aanzien van het vlas wijst spr. er op, dat er geen aanleiding is de steun- verleening over meer dan 6000 ha. te ver- grooten, omdat dit niet noodig is met het oog op de werkverschaffing in die in dustrie. De regeling van den uitvoer van pootaardappelen is in voorberei ding, dank zij de medewerking van de commissie-Lovink. Of deze regeling nog voor het nieuwe seizoen zal kunnen gel den kan spr. nog niet toezeggen. Het overleg is gaande en er zal aansluiting worden gezocht hij de Landbouwuitvoer- wet. Subsidie aan de reclame van de N.F.Z. kan thans niet worden verleend met het oog op de bezuiniging. Spr. moet dan ook de motie-Hiemstra ernstig onraden. Den heer Braat kan spr. antwoorden, dat het vetgehalte van de kaas voor ex port zonder bezwaar op 46 pet. gebracht kan worden. Het voorkomen van executies bij1 niet- betaling der hypotheekrenten is zoo'n belangrijk vraagstuk, dat dit niet incidenteel kan worden opgelost. De heer Van den Heuvel heeft spr. ge vraagd, met zijn ambtgenoot van justitie in overleg te treden om een noodverorde ning te maken ten aanzien van pacht- contracten. Spr. wil daarover gaarne rijpelijk nadenken. Hij zal nagaan of voor de bestrijding van 't Tarweroest nog iets meer kan worden gedaan met de be schikbare middelen. De heer Engels hield een rede die tot strekking had de leuze: „terug naar het land". Spr. hoorde dit betoog met instem ming. Met een wij'ziging der Landarbei- derswet is dat doel echter niet te berei ken. Bij deze wet is gedacht aan platte landsarbeiders. De heer Van der Sluis bracht eenige wensohen ter tafel. De motie om de vóór 1 Jan. 1930 gesloten pachtcontracten te annuleeren, moet spr. beslist afwijzen. Reeds vele verpachters trouwens begrij pen het tijdsgewricht en hebben uit eigen initiatief offers gebracht. Eveneens moet spr afwijzen wat de heer Van der Sluis heeft gezegd ten afin- zien van de hypotheekboeren. Bij steunregeling moet voorop staan de mogelijkheid om tot normale toestanden te kunnen terugkeeren. De heer Beumer heeft enkele vragen gesteld over de watersnippen en de goud pluvieren. Of de gesloten jachttijd ver lengd moet worden, zal spr. nader over wegen. Spr. eindigt met den wensch, dat na deze crisis een periode van opbouw en nieuw leven zal komen. Wat de regee ring daarvoor kan doen, zal zij niet na laten; maar daarbij' mag niet worden ver geten, dat alles afhangt van den zegen van Hem, die het Al bestiert. Met den wensch, dat ons volk dien zegen zal deel achtig worden eindigt spr. zijn rede. Interpellatie-aanvrage Boon. De heer Boon (Lib.) vraagt verlof tot den minister van Waterstaat enkele vra gen te mogen richten in verband met plaats gehad hebben publicaties van de voorgeschiedenis van het totstandkomen van het Zendtijdbesluit en over den zen- derbouw. Over dit verzoek zal morgen bij den aanvang der vergadering worden beslist. Landbouwbelangen. De heer Knottenbelt (Lib.) be strijdt bij de voortzetting der afd. Land bouw de motie-Van der Sluis en dient zelf een motie in, waarin geconstateerd wordt dat tal van burgerrechtelijke over eenkomsten een beletsel vormen tot ver laging der productiekosten, en de kosten van levensonderhoud, en de regeering wordt uitgenoodigd te bevorderen, dat tijdelijke maatregelen daartegen worden genomen. De Minister bestrijdt de moties-Hiem- stra en -Van der Sluis. De eerste wil de regeering uitgaven opdringen, wat hij moet afwijzen. Mocht de motie-Hiemstra worden aangenomen, dan kan spr. haar niet uitvoeren. De motie-Hiemstra (subsidie voor re clame der F. N. Z.) wordt verworpen met 48 tegen 30 stemmen. De motie-Van der Sluis wordt verwor pen met 56 tegen 21 stemmen. Vóór: S. D., de heeren Floris Vos, 'Braat en Wijn koop. Bij art. 87 bestrijdt de heer E b e 1 s (V.D.) de voorgenomen omzetting van de Rijkstuinbouwwinterschool te Hees bij Nijmegen in een 'bijzondere school, uit gaande van den N.-Brabantschen Chr. Boerenbond. De heer Van Rappard (Lib.) sluit zich hierbij aan. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer de regeering uitnoo- digt, de voorgenomen omzetting niet te doen doorgaan. De Minister meent, dat men deze zaak moet terugbrengen tot haar werke lijke proporties. Deze rijkstuinbouwwin terschool is in 1920 gesticht. De gemeente heeft daarvoor een gebouw gesticht, dat kosteloos ie in gebruik gegeven aan het Rijk. Er i* nu een verzoek gedaan aan het gemeentebestuur om dit gebouw be schikbaar te willen stellen voor een bij zondere school, waar zoowel tuinbouw- als landbouwonderwijs zal worden gege ven, wat wel gewenscht is. De heer Van den Heuvel vroeg aan spr. deze zaak nog eens te onderzoeken, en de Kamer mededeeling te doen van de resultaten van het nadere onderzoek. De motie-Van Rappard beoogt dit laatste evenzeer en ofschoon spr. er uitstel van vreest, wil hij een nader onderzoek toe zeggen. Er is in deze zaak niets te ver bergen. De heer Van Rappard (Lib.) trekt zijn motie in. De heer L o v i n fc (C.H.) vraagt of de minister ook wil overwegen, of de be staande rijkstuinbouwwinterschool kan worden omgezet in een rijksland- en tuin- bouwwintersohool. De Minister zal dit verzoek even eens in zijn onderzoek betrekken. Bij art. 154 betuigt de heer Vos (R.- K.) zijn ingenomenheid voor het bij Nota van Wijziging uitgetrokken bedrag van f960.000 voor steun aan de vlas-in- d u s t r i e, maar meent toch dat de voor gestelde regeling nog niet geheel voldoen de is. De Minister zal de practijk deT rege ling afwachten. Mocht wijziging noodig blijken, dan zal deze niet uitblijven. De Regeering zal er het beste van zien te maken wat er van te maken is. De verdere artikelen evenals de ge- heele begrooting van Binnenlandsche Za ken en Landbouw worden z. b. st. aan genomen. (De heer Wijnkoop wenscht aanteekening, dat hij tegen was.) De vergadering wordt te 5.55 u. ge schorst tot 's avonds 8 uur. ENGELAND EN BRITSCH-INDIE. Verklaring van Gandhi. De onderkoning van Indië heeft een verordening uitgevaardigd, waarin de re geering der vereenigde provinciën ver strekkende volmachten krijgt ter bestrij ding der ongehoorzaamheidscampagne en van de belastingweigering. De volmachten houden o.m. in controle en eventueel verbod van vergaderingen, in beslagneming van huizen en gebouwen voor militaire doeleinden, controle op de transportmiddelen, huiszoekingen enz. Gandhi verklaarde tegenover een Ita- liaansch journalist, dat de uitslag der round table-conferentie een definitieve breuk tusschen de bevolking van Indië en de Engelsche overheid beteekent. Hij keert naar Indië terug om den strijd in den ouden vorm van lijdelijk verzet te hervatten. De Indiërs zullen geen belasting beta len, geen Engelsche goederen koopen en geen notitie van de Engelsche overheden nemen. Gandhi verklaarde, dat hij nog steeds alle daden van geweld en bloedvergieten afkeurt. Indien dit echter Gods wil is, zal het niet in zijn macht staan, dit te ver hinderen. Sneeuwstormen in Zweden. In heel Zweden woeden hevige sneeuw stormen, die groote schade hebben aan gericht. Overal zijn telefoon-, telegraaf- en electrische leidingen verbroken. Het telegraafverkeer met Duitschland en Fin land staat daardoor geheel stil. Uit Wis- by op Gotland werd gisteravond een wind sterkte van 35 meter per seconde gemeld. Een groot gedeelte van deze stad ligt door de storing in het electriciteitsnet in het donker. Een schip met een bemanning van 5 koppen is in den storm afgedreven en kon tot nu toe niet gered worden. Ook op de spoorwegen komen talrijke storingen voor. Verwoestende brand In Bangkok. De grootste brand, die ooit in Bangkok heeft gewoed, verwoestte 500 huizen in het Chineesche handelskwartier. Ook de bank van Kanton werd geheel vernield. 2000 personen zijn dakloos. De materieele schade wordt geschat op zes millioen gul den. Frankrijk en BelgIS. In het verloop van do Fransch-Belgi- sche handelsconferentie deelden de Fran- sche gedelegeerden aan de gedelegeerden der Belgisch-Luxemburgsche economi sche unie mede, welke contingenteering de Fransche regeering met ingang van org dagelijk» voor Uw eel gorgel droog met Ühet behoort tot de hygi ëne, nèt als 't poetsen van Uw tanden) Alléén In origineels doozen A 25, 45 en 65 ets.' 1 Januari a.s. voor het eerste trimester van 1932 van plan is toe te passen. Deze gegevens worden op het oogen- blik door de gedelegeerden der economi sche unie onderzocht en zullen als basis dienen voor de verdere onderhandelingen, die den 23en December a.s. te Parijs zul len worden hervat. Herstelconferentle op 15 Januari? De correspondent van de Neue Züri- cher Zeitimg te Bazel meldt, dat de re>- geeringsoonferentie voor de schadever goedingen tegen 15 Januari bijeengeroe pen zal worden. Een bevestiging van dit bericht is tot dusverre nog niet ontvangen. Een voor waarde blijft dat het rapport van de oommissie van de B.I.B. tijdig gereed is zoodat voldoende tijd overblijft om de uitnoodigingen aan de regeeringen te doen toekomen. 25 communisten gearresteerd. De politie te Frankfort a.d.M. heeft ongeveer 25 communisten in hun wonin gen gearresteerd. De communisten waren, nietttegenstaande de noodverordening, voornemens vandaag demonstraties te houden, in verband met het feit, dat van middag in den gemeenteraad over het verleenen van winterhulp aan de werk- loozen zou worden onderhandeld. Korte Berichten. Nabij Rogow in congres Polen is Maandagavond de sneltrein Warschau Weenen ontspoord. Eenige passagiers zijn licht gekwetst door vallende bagage. Misdadigers had den de rails losgeschroefd. De Engelsche koopvaardijraad heeft besloten dat alle officieren en machinisten op de handelsvloot van 31 Januari a.s. af een vermindering aan gages zullen ontvangen van 10 percent. Voor officieren dienende op motorschepen, zal de verla ging pas ingaan op 31 Juli. Het aantal werkloozen in Italië is in November van 800.000 tot 878.000 ge stegen. De werkloosheid is volgens het En gelsche departement van arbeid de laatste week weer met 5297 toegenomen en be draagt op het oogenblik 2.627.324; hier van zijn 436.248 vrouwen en 109.442 jon gens en meisjes. Rijkspresident v. Hindenburg zal, naar het W. B. meldt, een nieuwjaarsrede per radio tot het Duitsche volk houden. Het juiste tijdstip wordt later vastgesteld. De linkervleugel der S. D. A. P. Naar „Het Volk" meldt hebben de hee ren J. de Kadt, J. H. Oldenbroek en P. J. Schmidt een brief gericht tot het partij bestuur der S.D.A.P., waarin zij mede- deelen uit de commissie van redactie en de propagandacommissie van „De So ciaal-Democraat" te treden en voorts iede re medewerking aan dit blad te staken. Aanleiding hiertoe was de weigering door de redactie van het blad van een artikel van den heer Schmidt, waarin deze het standpunt van den linkervleugel der S. D. A. P. inzake het textielconflict uiteen zette. W etsontwer p-bedrijf srad en. De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten het wetsontwerp-Bedrijfsraden te stellen in handen van een bijzondere commissie, bestaande uit de leden der Kamer: Aalberse (plaatsvervangend Kor- tenhorst), Kuiper (pl. verv. Van Hellen- berg Hubar), Smeenk (pl. verv. Amelink), Knottenbelt (pl. verv. Boon), Joekes (pl. verv. Mevr. Bakker-Nort), Slotemaker de Bruine (pl. verv. Snoeck Henkemans) en Kupers (pl. verv. Van den Bergh). Het Kortingswetje. Het ligt, naar thans gemeld word)), niet in het voornemen van den voorzitter der Tweede Kamer, een voorstel te doen tot behandeling nog vóór Kerstmie van Binnenland. Vergadering Prov. Staten van Zeeland. De Tweede Kamer over de Landbouw begrooting. Werkloozen-demonstraties in verschillen de plaatsen. Buitenland. Engeland en Britsch-IndiS. Sneeuwstonnen in Zweden. het wetsontwerp, dat beoogt de uitkeerin- gen aan provinciën en gemeenten te ver minderen. De staking aan de Kon. Ver. Tapijt- fabrieken te Deventer. In de gisteren gehouden vergadering van de stakende arbeiders der Kon. Ver. Tapijtfabrieken te Deventer, is besloten Donderdag a.s. het werk te hervatten, onder voorwaarde, dat de 5 pet. loons verlaging alleen wordt toegepast op de werknemers, die meer dan f 24 verdienen. Voorts zullen geen rancune-maatregelen genomen mogen worden. De staking, die 110 man personeel om vatte, werd 13 Augustus geproclameerd. DE RADIO-DOKTER, steeds en overal te ontbieden. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Dammen. Maandagavond speelde Goes II tegen Middelburg H. Uitslag als volgt: Middelburg H. Goes IL L. G. Brouwers-H. M. Slabbekoom 1i M. Lous-M. W. v. d. Berge 02 H. v. Eenennaam-M. Harinck 20 G. de Blaey-J. Mange 02 F. v. Sparrentak-P. v. Liere 20 P. A. Torbijn-M. J. Jeremiasse 02 M. Meulenberg-B. Magielse 11 P. de Visser-P. Romijn 2—-O A. Barendsen-G. Beeke 02 G. Fynout-M. den Nooyer 02 Totaal 8-12 Faillissementen. Het faillis sement van L. J. Leendertse, landbouwer te Kamperland-Wissenkerke, Curator Mr A. H. Kuipers te Middelburg, is geëindigd' zonder eenige uitkeering aan de com1, currente schuldeischers. Het faillissement van M. de Wilde, schilder te Goes; Curator Mr H. G. J. Zaaijer te Goes, is geëindigd met een uit keering aan de concurrente 3chuldeischers van 6.628 pet. Ter burgerlijke zitting van de Recht bank te Middelburg werd heden beëedigd dhr Mr W. K. H. Dieleman, advocaat en Procureur te Middelburg. Goes. Gisteravond vergaderde in de melksalon Bustraan, onder voorzitter schap van den heer C. K. Maartense, secretaris van den Chr. Besturenbond, de pas opgerichte afdeeling van den Chr. Fabrieks- en Transport-arbeidersbond. Na de gebruikelijke opening en een ope ningswoord van den voorzitter sprak de heer M. J. Kunst districtsbestuurder van genoemden Bond, een propagandarede uit en beantwoordde vervolgens verschil lende gestelde vragen. Daarna werd het Bestuur der afdee ling als volgt samengesteld: S. Harinck, voorzitter, B. J. van Zwee- den, secretaris, F. P. J. Polderman, pen ningmeester. Medegedeeld werd, dat het aantal leden thans 14 bedraagt. Nadat de voorzitter van den Chr. Besturenbond die inmiddels ter vergadering gekomen was, de jonge afdeeling nog had toegesproken, werden nog enkele huishoudelijke zaken bespro ken De heer Kunst eindigde de vergade ring met dankgebed,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1