Maandag 14 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Lloyd Hendrikse Go's Bank H.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Agentschap Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AbonnemortsprHa: Per 3 maanden, franco per post, f&— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. V Aanvullende werkloosheidsverze kering. In „Antirevolutionaire Staatkunde" wordt de vraag gedaan, of er geen moge lijkheid is om op andere wijze dan door steun en werkverschaffing te voorzien Is in den nood der z.g. uitgetrokken Werkloozen. Naar aanleiding hiervan wijst de redac tie op een door den Gemeenteraad van Apeldoorn genomen besluit tot instelling van een fonds tot voortgezette verzekering 'bij werkloosheid om de steunverleening aan crisiswerkloozen zooveel mogelijk te voorkomen. „De strekking van dit voorstel is om in het leven te roepen een fonds, dat be heerd wordt door een vereeniging, waar van zoowel natuurlijke personen (met name arbeiders en werkgevers), als ver- eenigingen, lichamen en instellingen lid kunnen zijn; uit welk fonds uitkeeringen kunnen worden verstrekt aan gehuwde leden (waarmede ongehuwde kostwinners worden gelijkgesteld) van werklooeheids- kassen, die reglementair zijn uitgetrokken. Een per dag berekende uitkeering wordt volgens dit voorstel aan deze uit- getrokkenen, ook al zijn ze slechts gedu rende een deel van de week werkloos, verstrekt, indien ze in eenig jaar gedu rende 26 weken ten behoeve van het fonds premie hebben betaald. Bedrag en duur dezer uitkeering zijn gelijk aan die, welke voor de leden in het reglement hunner werkloosheids'kas zijn vastgesteld. De premie bedraagt 50 pet. van de contributie der werkloozenkas, doch niet minder dan 10 cent per week. De inning der premiën geschiedt door den penningmeester van het fonds of door de werkloozenkassen, voorzoover deze laatste zich daartoe bereid hebben ver klaard. Voorzoover de premies niet toereikend zijn, worden de uitkeeringen uit 't fonds gedekt door gemeentelijk subsidie, terwijl ook gerekend wordt op financiëele mede werking der werkgevers door het geven van bijslag op de premiën of toetreding tot de vereeniging als lid of als contri buant". Nu kunnen tegen een dergelijke aanvul lende werkloosheidsverzekering tal van bezwaren worden ingebracht. De vraag is of er bij de arbeiders en de werkgevers voldoende belangstel ling zal zijn; de financiëele lasten der gemeente ten behoeve van zulk een fonds zullen betrekkelijk hoog zijn; ook kan niet worden ontkend, dat een zoo ruime sub- sidiëering de verzekeringsgedachte ver zwakt. „Wanneer wij echter de voorgestelde regeling mogen beschouwen als een cri sis regeling, wil het ons voorkomen, dat zij ondanks de genoemde bezwarens, verre de voorkeur verdient. Want deze aanvullende verzekering heeft althans dit voor, dat zij de belang hebbende arbeiders 'noopt om door een vrijwillige betaling zij het ook een ge ringe betaling zelf iets te doen ter voorziening in de voor hen nadeelige gevolgen der crisis, terwijl een crisissteun regeling het uitsluitend laat aankomen op uitkeeringen uit de g e m e e n t e 1 ij k e en r ij k s k a s s e n Voorts biedt deze regeling aan de werk gevers gelegenheid zich voor dit arbei dersbelang hetwelk tevens een bedrijfs belang is, te interesseeren. AI zou het le optimistisch zijn op deze mede werking der werkgevers in dezen tijd hooge verwachtingen te bouwen, toch be hoeft de kans op medewerking niet bij voorbaat uitgesloten te worden geacht." „Eh indien door een ruim gemeente lijk subsidie de verzekeringsgedachte ver zwakken kan, dan geldt dit bezwaar in nog veel ernstiger mate ten aanzien van een steunregeling, die door het sugge- reeren vaii een recht op steun zonder persoonlijke prestatie van den arbeider de energie verlamt en dientengevolge de werkloosheidsverzekering in veel ernsti ger mate schaadt. Daarom achten wjj, ondanks de door ons genoemde bezwaren, het bedoeld voorstel verre te verkiezen boven het verleenen van crisissteun." De tarievenstrijd. De Londensche gezant te Parijs heeft een onderhoud met den Franschen mi nister-president gehad over het vraagstuk van den toeslag van 15 pet. op de invoer rechten, die van Engelsche goederen wordt geheven. De Engelsche regeering beklaagt zich vooral over de belemmeringen, welke de invoer van Engelsche kolen hiervan on dervindt. Laval zegde toe, dat de Fransche regee ring deze kwestie in vriendschappelijken zin zal overwegen. De salarisverlaging bij de Rljksweer. Een bericht meldt over salarisverla ging bij de Duitsche rijksweer krachtens de noodverordening, dat salarissen voor generaals tot en met oversten met 9 pet. zullen worden verminderd, dus evenals die der andere rijksambtenaren. De majoors zullen over het algemeen 5 pet. moeten prijsgeven, terwijl geen kor ting zal plaats hebben op de tractementen van kapiteins en lager, tot en met gewoon soldaat. Waarschijnlijk zullen de verschillende landen voor de politie een dergelijke rege ling treffen. Gandhi ta Rome. De Indische leider, Gandhi, is Zater dagmorgen vroeg te Rome aangekomen. Bij uitzondering had hij gebruik gemaakt van den door de Italiaansche regeering te zijner beschikking gestelden lste-klasse wagen. Gandhi zal twee dagen te Rome ver toeven en de voornaamste sociale instel lingen bezoeken van het fascistisch be wind. Spreekverbod voor Hitler. De leider der Duitsche fascisten Hitier was van plan een radio-rede te houden, voornamelijk ten behoeve van Ameri- kaansche luisteraars. De rede zou over den versterkingskabel naar Londen en vandaar naar Amerika worden overge bracht. Het rijksministerie van posterijen heeft zulks echter verboden. Het W. B. weet omtrent het verbod van de radiorede van Hitier naar de Ver- eenigde Staten nog mede te deelen, dat het houden van die rede in strijd werd geacht met de noodverordening die geen politieke redevoeringen toestaat geduren de de Kerstweken. Bovendien behoort het verzoek om een rede te mogen houden bij het centraal bureau van de Rijkspost in gediend te zijn: 15 dagen vóór den da tum waarop men zich voorstelt de rede te houden. Meerderheid voor de noodverordening. Uit de verklaringen van de partijen in de begrootingscommissie van den Rijks dag blijkt reeds thans, dat opheffing van de noodverordening door middel van een vroegere bijeenroeping van den rijksdag is buitengesloten. Nadat de woordvoerder van de econo mische partij zich in hoofdzaak in toe stemmenden geest had uitgesproken, ver klaarde ook de soc.-dem. afgevaardigde dr Hilferding, dat de soc.-dem. weliswaar tegenstanders waren van vele bepalingen van de noodverordening, doch dat zij niet zouden aansturen op haar opheffing, aan gezien zij om staatspolitieke redenen den val van de huidige regeering en haar vervanging voor een fascistisch regime beletten willen. Adrlanopel overstroomd. Naar uit Stamboel wordt gemeld, heb ben geweldige stortregens in de streek van Adrianopel de Maritza en de Toendzja buiten haar oevers doen treden. Adriano pel is overstroomd, 400 huizen staan on der water. Het aantal slachtoffers is on bekend. De Europeesche spoorwegverbin dingen met Stamboel zijn verbroken. Opschorting betaling Regeerlngsschulden voorgesteld. Reuter meldt uit Washington, dat de oud-minister van financiën Mills aan de leiders der beide partijen in den Senaat heeft gevraagd een verklaring goed te keuren, te richten tot de Europeesche lan den, waarbij deze landen gemachtigd worden hun schuldenbetalingen, die Dins dag a.s. vervallen, op te schorten in af wachting van de ratificatie van het mo ratorium van Hoover. Het-wetsontwerp tot ratificatie van het moratorium zou gisteren bij het Huis van Afgevaardigden worden ingediend. Er is overeenstemming bereikt tusschen de regeering en de leiders in den Senaat ten aanzien hiervan dat de buitenland- sche regeeringen niet als in gebreke zullen worden beschouwd als de betalingen Dinsdag niet worden verricht in afwach ting van de ratificatie van het morato rium. Hevige koude aan do Kaspische Zee. Aan de Kaspische Zee heerscht sedert eenige dagen een hevige vorst, die den thermometer heeft doen dalen tot bene den 25 graden onder nul. De scheepvaart in de Kaspische Zee wordt door de vorst ernstig bedreigd. Zes groote trawlers en negen kotters worden vermist. Vijf stoom schepen met te zamen tachtig koppen aan boord zijn tusschen het ijs afgedreven. Een groot stoomschip met 110 arbeiders aan boord wordt eveneens vermist. De Sovjet-regeering heeft een vliegtuig-eska der naar de Kaspische Zee gezonden, die de afgedreven en door het drijfijs geïso leerde schepen van de lucht uit van levensmiddelen moeten voorzien. Men vreest, dat vooral eenige kleinere sche pen geen weerstand aan den druk van het ijs hebben kunnen bieden en dat in totaal een zestig- a tachtigtal visschers verdronken is. Tot nog toe weet men slechts met zekerheid, dat een klein stoomschip is vergaan, waarbij de uit elf personen bestaande bemanning verdron ken is. De smokkelhandel aan Dultschlands Westgrens. In de begrootingscommissie van den Duitschen rijksdag werden Zaterdag door de regeering verklaringen afgelegd over den zich steeds meer uitbreidenden smok kelhandel aan de Duitsche Westgrens met name aan deNederlandsohegrens. De smokkelhandel aan de Westgrenzen wordt door tot honderd man sterke smok kelaarsbenden uitgeoefend, die ten deele sterk bewapend zijn en zich tegen de be ambten verweren. De omvang van de smokkelarij blijkt reeds uit het feit, dat de geheele handel in het Westen van het Duitsche rijk door de smokkelarij sterk benadeeld wordt. De gesmokkelde waren voornamelijk thee, koffie, sigaretten, sigarettenpapier, tabak en meelproducten, worden naar de groote steden van het Rijnland en West- falen gezonden, doch ook naar Berlijn we ten de smokkelaars hun waren te brengen. De voornaamste oorzaak van de smok kelarij is de groote ellende der werkloos heid. Het zijn vooral werkloozen, die de gesmokkelde waren in kleine hoeveelhe den in de groote steden verhandelen. De smokkelwaar wordt op van te voren afgesproken geheime plaatsen verborgen en vervolgens door vertrouwensmannen op motorfietsen verder Duitschland inge bracht. Den laatsten tijd is het bij ontmoetin gen tusschen de douane en smokkelaars herhaaldelijk tot ernstige vuurgevechten gekomen. Niet zelden zijn de beambten gedwongen, gepantserde smokkelauto's, welke de eerste linie hebben weten te doorbreken, met motorfietsen en auto's te achtervolgen en gewapenderhand tot stilstaan te dwingen. Ondanks al deze moeilijkheden wordt de strijd tegen den smokkelhandel met alle kracht voortgezet. Zoo werden alleen in de districten Munster, Diisseldorf en Keulen van 1 April tot 30 October 25.800 gevallen van smokkelaren ontdëkt en 18.900.000 sigaretten, 223.000 pakjes si garettenpapier, 45.000 sigaren, 30.460 kg. tabak, 252.600 kg. koren, 112.600 kg. meelproducten. Korte Berichten. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche Kamer het regeeringsvoorstel volgens hetwelk een bijzonder crediet van 100 millioen francs beschikbaar zal worden gesteld, om de particuliere coöpe ratieve landhouwbanken te steunen, die ten gevolge van de algemeene crisis in moeilijkheden zijn geraakt, heeft aange nomen. Zoowel tusschen Teheran en Kazvin als tusschen Teheran en Hamadan (Per- zië) is een reusachtige hoeveelheid sneeuw gevallen, terwijl het verkeer in tusschen- genoemde plaatsen volledig is gestremd, en op vele plaatsen ook het telegraaf- verkeer is gestremd. De Gemeenteraad van Parijs heeft gisteren voor het eerst een crediet van 9i/» millioen franken beschikbaar gesteld voor steun aan werkloozen, Men meent te weten, dat zeer waar schijnlijk volgende week een derde ver ordening krachtens de wet op den ab- normalen invoer door het Engelsche mi nisterie van handel zal worden uitge vaardigd. Het is bijna zeker, dat zij niet van toepassing zal zijn op ijzer en staal. Ontslag In de steenindustrie. Men meldt aan het „Hdbl.", dat in de eerstvolgende weken vermoedelijk circa 17.000 arbeiders, werkzaam in de steen- industrie, zullen worden ontslagen. Godslastering. Het eindverslag der Tweede Kamer is verschenen over het wetsontwerp tot aan vulling van het Wetboek van Strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. Het conflict In de textielindustrie. Het algemeen bestuur van het Chr. Na tionaal Vakverbond kwam eergisteren in spoedvergadering te Utrecht bijeen ter be spreking van het in de Twentsche tex tielindustrie bestaande conflict. Gehoord het verslag der besprekingen, betreurt het bestuur het, dat de aankondiging van de tweede loonsverlaging van 5 pet. mede gemotiveerd is als straf voor het optreden in een ander conflict. Erkend werd, dat het resultaat der besprekingen in Zwolle een basis had kunnen bieden voor een ac- coord, doch overwegende, dat de daaxaan door de werkgevers verbonden voorwaar den niet zelfstandig door Uuitas kunnen worden vervuld, erkende men, dat op grond daarvan het aan Unitas niet mo gelijk is gemaakt, het advies tot staking op 14 December a.s. terug te nemen. Besloten werd daarom Unitas moreel en financieel te steunen. Wijziging art. 20 der Invaliditeitswet. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van art. 20, eerste lid, der Invaliditeitswet zeggen de Ministers van Arbeid en van Financiën, dat zij de be zwaren, welke bij verscheidene leden be staan tegen de voorgenomen tijdelijke ver laging van de Rijksbijdrage aan het In- validiteitsfonds, niet deelen. Van een bijdrage, verleend door het In- validiteitsfonds aan het algemeen Rijks budget, is geen sprake. Alleen wordt de Rijksbijdrage, welke het Rijk verleent tot dekking van het aanvangstekort op de verzekering van het tegenwoordig ge slacht, tijdelijk teruggebracht tot een lager bedrag, omdat het bij de vaststelling van de Staatsbijdrage berekende tekort op grond 'van de uitkomsten der weten schappelijke balans van het Invaliditeits- fonds per 31 December 1924 op een lager bedrag viel te stellen dan waarop was gerekend. Het onderhavige wetsontwerp leidt er uiteraard toe, dat de in het Invaliditeits- fonds aanwezige resrve niet ten volle kan worden gebruikt voor verbetering van de wettelijke voorzieningen. Dit beteekent echter niet, dat de ontworpen verminde ring van de Rijksbijdrage verbeteringen in de voorzieningen der Invaliditeitswet zou onmogelijk maken. Wel uiteraard, dat bij het formuleeren der aan te brengen verbeteringen in die voorzieningen met de vermindering van het daarvoor beschik bare bedrag rekening moet worden ge houden. Vermindering van de wachtgelden. Het dagelijksch bestuur der Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, het daarheen te leiden, dat de regeering ten opzichte van de wachtgelders in verband met de toepassing van salaris-kortingen, een soe peler houding aanneemt, opdat de finan- cieele positie dezer oud-ambtenaren niet nog zwakker worde gemaakt. Loonsverlaging. Naar gemeld wordt, heeft de Directie van de Nederl. Buurtspoorweig-Mij1, ex- ploiteerende de tramlijnen UtrechtZeist RhenenArnhem en ZeistAmersfoort aan de personeelsorganisaties medege deeld, dat zij voornemens is aan den Mi nister van Waterstaat machtiging te vra gen om, met ingang van 1 Januari an. de Ioonen van het personeel met 5 pet. te verlagen. Ter bespreking van dit plan kwam Vrjj- Binnenland. Een radio-kerstgroet van H. M. de Konin gin. Roofoverval in het postkantoor te Gin- neken. De Minister van Waterstaat over de Zui- derzee-inpoldering. Het textielconflict. De staking begonnen. De gemeente-begrooting van Goes. Buitenland. Strenge winter in 't gebied der Kaspische Zee. De toestand in Duitschland. Japan laat den gouden standaard los. dagavond het personeel bijeen. Met alge meene stemmen werd besloten tegen het voornemen der directie stelling te nemen. DE S. D. A. P. EN DE EERSTE KAMER In de kringen van de S. D. A. P. zijn er niet zoo weinigen, die het niet kunnen rijmen, dat de Socialistische pers eerst geweldig heeft afgegeven op het Nat. Crisis-Comité en dat daarna toch ver schillende Soc. Democraten in dat comité hebben zitting genomen. In verband daarmee schreef het 8o©. Dem. hoofdorgaan o.m.: „Het staat met ona zitting nemen in het Crisis-Comité juist eender als met ons zitting nemen in de Eerste Kamer. Wij zijn ook sterk tegen de Eerste Kamer, die wij als een nuttelooze, ja schadelijke in stelling beschouwen en liefst opgedoekt zouden zien. Zoolang zij echter bestaat, zorgen wij ervoor, zoo talrijk mogelijk er in vertegenwoordigd te doen zijn, en doen wij de reactie niet het genoegen er uit te blijven". „Het Vaderland" merkt naar aanleiding hiervan op: „Wij hebben ons lachen niet kunnen houden over do voorstalling, dat de soci aal-democraten slechts noodgedwongen in de Eerste Kamer zouden zitten en me delijden zouden verdienen om den „har den plicht", dien zij daar zouden verral len; het is allemaal zoo onwaar, en lario- fari van de minste soort. Waarheid is, dat ze zeer op hun zetels daar zijn gesteld. Wibaut is het zóó, dat hij op een van de sociaal-democratische congressen reeds met nadruk verzocht heeft verschoond te blijven van de beken de stekeligheden, die in sociaal-democra- tischen kring opgang deden, in den tijd, dat onze Senaat voor de S. D. A. P. ge sloten was. Mendels geniet er van, dat hij in zoo deftig milieu zijn geestige zet ten kan plaatsen en doet dit waarlijk niet als boetprediker, maar zooals de betreur de Kappeyne van de Coppello er een ge- achten confrère tusschen nam, en hij is niet weinig in zijn schik met den goeden voet, waarop hij met zijn medeleden staat, en met de gunst, die hem van de zijde van niemand minder dan den voorzitter te beurt valt. En zelfs onze oude tegen stander Hermans kan men het van. zijn guitig gelaat aflezen, dat hij blij is, dat hij den rooden Belzebub voor the House of Lords heeft losgelaten. Alleen van Oudegeest zou men kunnen zeggen, dat hij daar niet op zijn gemak is; hij zit daar Bteeds met de armen ge- kruisd, als Napoleon op St Helena, breed, uitzittend, ne faisant qu'une bouchée d'un strapontin, zooals de geestige Fransch- man zegt, en kijkt somber rond. Maar misschien is dit slechts diepe overpein zing, hoe hij het voor elkaar zal boksen, om de f 20 vergoeding daags, die den Kar merleden van buiten de stad per zittings dag ten deel valt, verhoogd te krijgen; deze goede heer heeft zich toch beklaagd, dat een mensch van l 20 daags onmoge lijk kan rond komen. En dan denken wij er aan, koe wij sowers in onze vacantia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1