0081 s Heerenhleeding naar Maat. 15% KORTING H Uit de Provincie. WEEK-ABONNEMENTEN Gemengd Nieuws. Alloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz. Marktberichten. Burgerlijke Stand Scheepstijdingen. Advertentiën. J. D0NNER-MEULER. Drogisterij SMITE S1DIEME Kleine Advertentiën. v°£ o*! FIR P. G. Handel „HY Do Eorato Kamer ii bijeengeroepen te gen Dinsdagavond 15 December half 0. Op de agenda voor de vergadering van Woensdag d.a.v. komen o.m. voor de wetsontwerpen: Regelen betreffende den rechtstoestand van de militaire ambtena ren; Goedkeuring van het verdrag van Oslo, verhooging van het tarief van in voerrechten, benzinebelasting en dat in zake den economischen voorlichtings dienst. gelijkt nuifttflohappelijkA omstandigheden. gaan de goorg&nieeorden voor bij de te werkstelling," De (reorganiseerden zou hij voor de on georganiseerden willen stellen, omreden dit mensohen zijn, die reeds geruimen tijd hun premie hebben betaald. Uien 4-4.8, Knolraap 1, Spruiten 5-18, Kroten 4-0, Wijnpeon 2.5-8.5, Kleine peen 8.5-5, Witlof 0-11, Sohorsoneeren 15, Br. boonen 8-10, alles per K.G. OOSTKAPELLE. G API NGE. Het Peetuur van het Waterschap LICHTSTRALEN UIT HET WOORD Gedurende de Maand DECEMBER Lange Kerkstraat 28 - GOES Steenen Warm waterkruik. NETJES AKKL GEVE Groote A. KLAP, VI ONDER De kleit Aanb Earita Kamar. t De noodtoestand in de schoenindustrie. De federatie van Neaerl. schoenfabri kanten kwam in voltallige bestuursver gadering bijeen ter bespreking van den noodtoestand der Nederlandsche schoen fabrieken. Dat hier van een noodtoestand gespro ken moet worden bleek duidelijk uit de van alle afdeelingen ingekomen berich ten, dat overal de werkgevers zich ge noodzaakt zien hun arbeiders in steeds grootere getale te ontslaan en dat de productie op het grootste gedeelte der aangesloten fabrieken tot ver beneden 50 pet. der normale capaciteit is gedaald. Slechts door zeer spoedig van regee- ringswege te treffen maatregelen zal kunnen worden voorkomen, dat verschil lende fabrieken tot den ondergang wor den gedoemd. Besloten werd daarom de Regeering opnieuw telegrafisch om onverwijlde maatregelen tot steun der industrie te verzoeken. Het veer naar Zijpe. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid den heer K r ij g e r betreffende het vervoer over het bij de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij in exploitatie zijn de veer Anna JacobapolderZijpe en verlaging van het tarief voor dat vervoer heeft de minister van Waterstaat o.m. geantwoord: Aan het bezwaar, dat niet alle automo bielen met de veerboot, die volgens de dienstregeling vaart, kunnen worden ver voerd, wordt voor zoover de dienst dit toelaat, tegemoet gekomen door vóór of na de overvaart volgens de dienstregeling extra overvaarten in te leggen. Hoewel het aantal overgezette automo bielen meer dan verdubbeld is, is de op brengst in de eerste vijf maanden sedert het in werking treden van de tariefven- laging met f 1080 verminderd, zoodat voor verdere verlaging geen aanleiding bestaat. Ziekteverzekering. Het Tweede Kamerlid de heer Hiemr stra heeft den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld. Is het juist dat de' verzekering tegen de gevolgen van ziekte van de vanwege het staatsboischbeheer te werk gestelde worklooze arbeiders per 1 Dec. j.l. is overgebracht van de Centrale Landbonw- Onderlinge naar de Raden van Arbeid? Is het den minister bekend, dat door een of meer Raden van Arbeid bezwaar is gemaakt, deze verzekering over te ne men? Kan de minister meedeelen, of en zoo ja, welke maatregelen zijn getroffen om dezen arbeiders een vlugge en regelmatige uitkeering krachtens de Ziektewet te waarborgen, zoolang het orgaan, waarbij deze arbeiders thans zullen worden ver zekerd, weigert deze verzekering te accep teeren? Invaliditeitsrente. Op 1 Nov. j.l. werden 19.320 weduwen- renten en 12.826 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 92.460 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van f 3 per week. Voorts genoten 33.386 personen een in validiteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 132.314 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van f 3 per week. Zierikzee. In de kringen van den Ned. Chr. Landarbeidersbond is men ontstemd over de houding van het Dag. Bestuur dezer gemeente. Zoo lezen wij in het or gaan van dien Bond: Burgemeester en Wethouders beteekent in dit geval burgemeester alleen. De wet houders vonden den tijd te kort om op een onderhoud voorbereid te zijn. Bleven ze misschien liever buiten schot? De burgemeester deed de mededeeling, dat de ongeorganiseerden in de werkverschaf fing bleven en de georganiseerden eerst de werkloozenkas moeten plunderen, wat dus practisch hierop neer komt, dat on georganiseerden werk hebben en georga niseerden van hun werkloozenuitkeering moeten leven. We hopen hiervan ook ter bevoegder plaatse kennis te geven. Ook in een deze week gehouden ver gadering viel de Macht te beluisteren: wat doet het gemeentebestuur voor de georganiseerden? Gerust kan men zeg gen: niets! Door gelijkstelling hier ter plaatse van georganiseerden en ongeor ganiseerden, 'breekt men het particulier initiatief van zich zelf verzekeren tegen werkeloosheid en bevordert men het on georganiseerd zijn. Tan een Tweede Kamerlid is bij den vöwHattw «lei- afdedisg' een schrijven in gekomen met de volgende zinsnede: „Bij Met verschillende voorbeelden uit an dere plaatsen toonde de voorzitter aan, dat de gemeente de georganiseerden kan en moet helpen. Biggekerke. Vrijdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad voltallig. Allereerst werd de heer A. Dommisse als lid van den Raad beëedigd en geinstalleerd. De voor zitter wenschte hem geluk met het raads lidmaatschap, en hoopte, dat hij de belan gen der gemeente naar vermogen zal be hartigen. Het voorstel tot het verzekeren tegen brandschade van de brandblusch- middelen, welk voorstel wegens staking der stemmen op de vorige vergadering, thans wederom ter tafel kwam, werd nu met 4 tegen 3 st. aangenomen. Tegen de heeren Foppe, Lampert en Dommisse. B. en W. stellen voor, het verzekerd bedrag te stellen op f 250. wat z.h.s. werd aan genomen. Ingekomen was van de verschillende neringdoenden dezer gemeente een ver- zoek, ook hier een ventverbod uit te vaar- digen, daar zij nadeel in hun zaken on- t dervinden door handelaars van elders. Dit verzoek werd om advies verwezen naar B. en W. Van de afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond was een verzoek ingeko men, tijdig maatregelen te nemen tot werkverschaffing, daar het verstrekken van arbeid veel beter is dan het verwijzen naar een armbestuur. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen, daar punt 9 der agenda was „werkverschaffing" en dus een ander toch wel ter sprake zou komen. Een verzoek van de vereen. „Rij wielpad Walcheren" om vergunning tot het leggen van het rijwielpad op grond in eigendom der gemeente (bij groot Valke- nisse) werd op voorstel van B. en W. voorloopig aangehouden, daar de gemeen- 1 te misschien zelf den benoodigden grond noodig heeft, dewijl het plan bestaat, den weg naar Zoutelande bij Valkenisse thans door het overwaaien der duinen onbruik baar, door het doen wegvoeren van het overgewaaide zand weer bruikbaar te maken. Aldus besloten. Een verzoek van L. Verhage Pzn om ontheffing van de verplichting tot het rechtshouden in de bebouwde kom, werd voor kennisgeving aangenomen. Op voor stel van B. en W. werd besloten de laatste wijziging der politie-verordening in te trekken en Ged. Staten te vragen een besluit te willen nemen om het ver keer betreffende voertuigen, karren enz. in de kom te willen regelen overeenkom stig art. 91 van het Prov. wegenregle ment. Tot leden van het Burg. Arm bestuur werden herkozen de heeren P. Dekker en J. Moens en tot lid van de Commissie van schooltoezicht werd her kozen de heer H. F. C. Musch. B. en W. vroegen en verkregen thans vergunning de keien uit te breken uit den keiweg, tot welken verkoop reeds eerder was be sloten en deze thans zoo spoedig moge lijk van de hand te doen op de voor waarden, die toen bij raadsbesluit geno men zijn. Werkverschaffing. B. en W. stellen voor te werken als vorigen win ter. Loon fl.75 per dag. Te werken ver schillende aantal dagen, al naar de be hoefte van het gezin. Toezicht van B. en W. en een commissie bestaande uit leden van den Raad en Burg. Armbe stuur. Trekkers uit werkloosheidskassen geen werk te geven. Evenals ongehuwden behalve hen, die kostwinner zij n. Te trach ten eenigen Rijkssteun te krijgen en met Nieuwjaar te beginnen. Tot nog toe heeft zich nog niemand aangemeld. Dhr Poppe noemt iemand, die al enkele dagen leeg loopt. Dhr P. Janse kan zich niet met alles vereenigen. Het doet hem genoegen, dat ongehuwde kostwinners te werk zul len worden gesteld, doch hij zou willen, dat voor alle ongehuwden wat werd ge daan, zij het dan, dat ze minder zouden verdienen als kostwinners. De voorzitter antwoordt, dat het Dagelijksch Bestuur bang is ook de jongelui te werk te stel len, daar reeds gezocht moet worden voor werk voor de kostwinners. De heer Lampert vraagt: kunnen de ongehuwden zich niet verhuren als knecht, 14 personen van elders dienen hier, waarom zijn hunne plaatsen nu niet bezet door jongelui uit onze gemeente. De heer P. Janse zegt naar aanleiding van het gesprokene, dat dit een heiwijs is, dat er elders ook jongens overcompleet zijn en daarom probeeren ze hier een plaats te krijgen en bovendien, wij kunnen ze niet weren. Wij zitten in een crisis en ook hierdoor komt het, dat jongens, die werk hadden in de stad, nu zonder werk zitten. De heer Goppoolse zegt te staan op zijn zelfde standpunt van verleden jaar, wijl hij meent, dat de jongens 's zomers wel zoo veel verdienen, dat ze 's winters wel tegen enkele dagen leeg- loopen kunnen, hij zou de gehuwden in de eerste plaats willen helpen. De heer J. Janse deelt de gedachte van dhrn Goppoolse en Lampert en wijst er op, dat als er eens ruimer werk mocht komen misschien dan ook nog wel wat kon wor den gedaan voor de ongehuwden. De voor zitter voelt de moeilijkheid en wil met de wethouders een en ander onder de oogen zien, maar de kostwinners moeten er niet door geschaad worden. De heer Dom misse wil de jongelui op de een of andere manier werk geven en de kostwinners wil hij steun geven o.a. ook door het ver strekken van levensmiddelen. Hij wil geldelijke steun vragen aan alle vereen. De heer P. Janse kan de gedachte van dhr Dommisse niet deelen, de meeste ver- eenigingen bezitten zelf niet meer dan ze voor 'hun bestaan noodig hebben. Hij wil de &?3beM«rs arbeid d.Gen ver richten tja goed betalen. De heer Poppe veroordeelt het bedelen van den heer Dommisse. In elk geval wil hij steunen de gezinshoofden en als er wat wordt gedaan voor de ongehuwden wil hij dien steun houden aan de lage zijde. De heer Moens vraagt dhr P. Jan se of ongehuwde georganiseerden ook steun kunnen krijgen bij werkloosheid. De beer Janse antwoordt bevestigend mits ze 18 jaar oud zijn. De heer Moens wil voorzichtig wezen met de ongehuwden en kan zich niet voreenigen met de meening van dhr Dommisse. De voorzitter stelde hierop voor, om het besluit te nemen tot werkverschaffing aan ongehuwden te ver schuiven tot de volgende vergadering, ten einde een en ander onder de oogen te zien. Aldus besloten. Hierop werden de voorstellen van B. en W. z.h.st. aangeno men. De voorzitter deelt hierop mede, dat B. en W. de werkloozen gaarne produc tief werk willen laten verrichten en ge noemd werden: De verbetering van den keiweg naar Krommenhoeke, afsteken van graskanten aan de straatwegen, wegvoering van overgestoven zand bij de duinen te Valkenisse en het klaar maken van den weg aldaar naar Zoutelande, verbeteringen op het dorp en in het voor jaar verbetering aan aarden wegen. Tot leden van de werkloosheidscommissie werden gekozen de heeren J. Poppe, J. Lampert en P. Janse. Bij de rondvraag wees dhr J. Poppe op den slechten wa terafvoer in de Stationsstraat. B. en W. zullen hierop letten. Hierna sluiting. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Conflict bij de werkver schaffing te Roosendaal. Bij de werkverschaffing aan de Engebeök te Roo sendaal is het tot een conflict gekomen. Toen Donderdagmiddag het signaal klonk voor de hervatting van den arbeid, wei gerde een 100-tal werkloozen, wegens het slechte weer en den sleQhten toestand van het terrein, aan het werk te gaan. Hierop besloot de opzichter van de Ned. Heide-Maatschappij, die het werk in uit voering heeft, het geheele werk voorloo pig te scliórsen, waarna hij mededeelin'g deed aan den rijksinspecteur voor de werkverschaffing. Naar aarsleiding van deze kwestie ver voegde zich gistermorgen een 100-tal werkloozen1 bij den wethouder voor So ciale Zaken van Roosendaal, die mede deelde, dat de schorsing moet gehand haafd blijven totdat de gemeente in deze zaak de uitspraak van de regeering heeft ontvangen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is n.l. per circulaire d.d. 7 Dec. 1.1. aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, opdat het den arbeiders duidelijk wordt, dat orde en rust bij de werkver schaffing noodzakelijk zijn, Z.Exc. heeft bepaald, dat door den Rijksinspecteur voor de werkverschaffing aan hem opgave moet worden gedaan van arbeiders die wegens wangedrag bij de werkverschaffing worden geschorst. De minister zal dan daarna den duur van de uitsluiting be- pelen. Het spoorwegongeluk bij M e c h e 1 e n. Op drie na hebben al de te Mechelen verpleegde slachtoffers van de spoorwegramp te Kathelijne-Waver het ziekenhuis kunnen verlaten. Een der. bij dit ongeluk gewonde Nederlanders, de heer Jacob de Bruyn, uit Breda, is thans reeds zoover hersteld, dat hij naar zijn woning kan worden overgebracht. De tweede Nederlander, Abraham Delmonte, uit Amsterdam, is eveneens aan de beter hand, maar zal nog eenigen tijd in het stedelijk ziekenhuis moeten blijven. Groote brand aan de Neder landsche grens. In dein nacht van Donderdag op Vrijdag is de cementfabriek van gebr. Stultjens te St. Truiden, aan de Nederlandsche grensi, totaal afgebrand. Ook de voorraden gingen verloren. De schade wordt geschat op 1 millioen francs. Colijnsplaat. Gisteravond is door nota ris Matthijs te Kortgene voor mevr. de wed. A. KoleMoens in het openbaar verkocht, de hofstede Zorgvliet, groot 55 gemeten 142 roeden bouwland, bene vens 3 arbeiderswoningen. Kooper dhr C. Schrier te Colijnsplaat als gemachtigde van notaris H. M. Markusse te Leiden voor f37.115. VLISSINGEN, 11 Dec. 1931. Tomaten 2125, Gron. Kroon 10, Goudreinctlen 9-19, Zure Bellefleur 5-10, Grauwzoet 7, Ermgaard 9-12, Baldwin 12, Hondsmuil 6-9, Lady Henneker 11, Roode Ribben 10, Schagen van Bath 12, Comtesse de Pa/- ris !2j Gieser Wildeman 6-11, Kleipeer 5-8, Winierlouwije 6-7, Jodenpeer1 16, Eieren 50-55 per 10 stuks. Boerekool 1-3, Roode Kool 2.5-0, Sa- voye kool 1-4, Bloemkool 3-22, alles per etuk. Selderie 2.5-4.5, Prei 4-7, Peen 5.5 10, Kroten 4.5-7.5, Rapen 3-4, Chrysan ten 9-19, alles per bos. Veldsla 3-37, Andijvie 5-25, Peterselie 14-16, alles per kist of mandje. Poters 18-24 per 10 K.G. BAARLAND. Geboren: Jacobus z.v. Cbr. Huissen en N. de Bart. KATS. Overleden3 Dec. Anthonie Mullié, 69 jaar, echtgen. van Jannetje Gebraad; 7, Pieter, 2 mnd, kind van Fran cois Hamelink en Grietje de Wild. KORTGENE. Geboren3, Theodoor, z. v. Marinus Adriaan de Looff en Sara Dees; 8, Jan, z. v. Jan de Looff en Blazi- na Kramer. ST. ANNALAND. Over November 1931. Geboren Cent, z.v. J. van de Repe, en K. A. Goedegebuure; Adriaan, z.v. J. M. Voshol en A. E. Burgers; Maatje Cor nelia, d.v. P. J. van der Welle en E. M. van den Boogaard; Johannes Jacob, z.v. L. G. van Vossen en P. Franke. OverledenElizabeth Cornelia, 3 w., d. v. W. van Vossen en van S. M. Moeli- ker; Elizabeth de Jonge, 77 jaar, wed. van K. Kurvink. SCHERPENISSE. Over de maand No vember. GeborenAnthonij Cornelis, z.v. Pieter v. d. Werff en Maatje Lindhout; Catkarina Pieternella, d.v. Cornelis Kloet en Clazina Dijke. OverledenDirk Duijnhouwer, 81 jr, wedn. van Janna Polderman; Pieter Ja cob van der Slikke, 66 jr, echtgen. van Cornelia Geertruida Polderman; Johan- nis Poot, 86 jr, echtgen. van Elisabeth Cornelia van der Ree. Stoomvaart Mij Nederland. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuis reis, 11 van Port Said. TABINTA, uitreis, 11 te Southampton. Rotterdamsche Lloyd. KEDOE, uitreis, 10 te Sabang. KOTA RADJA, uitreis, 11 te Suez. MODJOKERTO, 11 v. R'dam te Batavia. KOTA INTEN, thuisreis, 11 te Suez. DEMPO, uitr., 11 (nam. 6 u.) van Mar seille. In plaats van kaarten. Verloofd: JOHa. THIERRY en Mr G. TICHELMAN, Advocaat en Procureur. 's-Gravenhage, Van Stolklaan 3, Ter Neuzen, Scheldekade 30, 12 December 1931. Voor de vele en treffende bewij zen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en na het over lijden van onzen innig geliefden Zoon en Broeder MARINUS CORNELIS, betuigen wij onzen hartelijken dank W. VAN HEKKEN. N. P. VAN HEKKEN—MELSE en Kinderem Vrouwepolder, 12 December 1931. Voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen bij onze 50-jarige Echtvereeniging betuigen wij onzen hartelijken dank. J. DE DREU en Echtgenoote. Oudelande, 11 Dec. 1931. D.V. 29 DECEMBER A.S., hoopt dhr. AR IE POST, Chr. Declamator te Scheveningen op te treden in de Geref. Kerk. Aanvang 7.30 uur. Entree 25 cent. Kaarten verkrijgbaar bij W. Francke Azn, A 18 en Js de Kam Andrz. A 112. Zegt het voort! Op Donderdag 17 Dec. a.s., des avonds om 7 uur. hoopt voor het Comité voor Chr, Winterlezingen alhier, in de Geref, Kerk op te treden Ds. W. F. M. LINDEBOOM, van Serooskerke (W.), met het onderwerp „Naar Bijbelschen bodem" toegelicht door lichtbeelden. Kaarten a 25 cent, bij den ingang der Kerk. Namens het Comité, M. HOUTERMAN. Secretaris. Kruiningon brongt hiormodo ter ulgemeone kennis, dat tot Ont- vanger-Grlffior Is benoemd de heer J. H. J. POLEY, die daartoe zitting houdt ten kantore der Coöp. Boe renleenbank. Het kantoor zal zoowel voor zaken betreffende de Boerenleenbank, als voor het Waterschap tot nadere aankondiging geopend zijn: Maandag 9—11 voorm. Dinsdag 46 nam. Woensdag 91 en 46 nam. Vrijdag 46 nam. Zaterdag 1012 voorm. Ondergeteekende vestigt de aan dacht van de aangeslotenen aan de Waterleiding er op, dat voor het heb ben van ieder badtoestel, closet of urinoir, fontein, kraan voor tuin- of gevelbesproeiïng en brandkraan, een jaarlijksch vast bedrag aan het Waterleidingbedrijf betaald moet worden en derhalve steeds van iedere plaatsing kennis aan de Be drijven dient te worden gegeven. Waar bij geconstateerde overtre dingen, behalve navordering, een boete verschuldigd is, geeft onder geteekende de aangeslotenen in overweging desbetreffende niet-ge- dane opgaven alsnog ter kennis van de Bedrijven te brengen, onder ver melding van tijdstip van plaatsing. De Directeur der Gemeente bedrijven van Middelburg: B. C. ROETERS VAN LENNEP. door K. WIELEMAKER in leven Redacteur van „De School met den Bijbel" Prijs, in fraaien linnen stempelband, f 3.25. Tijdens zjjn leven schreef de heer Wielemaker in „De School met den Bijbel" regelmatig de rubriek „Licht stralen", die zoo zeer de aandacht tr ,kken, dat herhaaldeliik, vooral in onderwijskringen, aangedrongen werd op een bloemlezing daaruit. Deze wensch is thans vervuld. De heer A. Janse, hoofd der Chr. School te Biggekerke, één der bijzondere vrienden van wijlen dhr Wielemaker, belastte zich met de samenstelling van de begeerde bloemlezing, welke thans is verschenen. Er zal zeker geen schoolbibliotheek zijn, waarin dit werk niet een plaats zal vinden, en velen, die zich maar even de „Lichtstralen" van den heer Wielemaker herinneren, zullen zich het werk ook persoonlijk willen aan schaffen, waarde lezing ervan zooveel lichtstralen doet vallen van groote waarde voor het verstaan en door voelen van zoo menig schriftwoorden verband met opvoeding en onderwijs. De Uitgevers, OOSTERBAAN LE GOINTRE - GOES OP ONZE Driekant model met beugelsluiting en draag- beugel. Onze driekante kruik is van de beste grondstof vervaardigd. Door den driekanten vorm ligt deze kruik vast en geeft steun aan de voeten. De kruik springt niet, wan neer bij het vullen eerst een weinig warm water over den buitenkant wordt gegoten. Prijs 45 pent. Er zijn wel goedkoopere, doch geen betere kruiken. in het Huis met de Roode Pilaren MIDDELBURG. De kleine advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" kosten slechts f 0.75 a contant. Stop siroo een te v daari zachl door beeft aden scha die z zijt gebruik J. J. DE JC van de zaa later Direct P. de Jong eervol ontsl; 1 Januari van de z: Maak u mr begin dadeli door haar d beproefd rr DIPHTHER de aangetas dellij k verli Eenvoi Gebruiksaai Per car Per cat NEEM HE PAUL V, Drogi IïïïDDELBU wuvvövu

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2