Zaterdag 12 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes BIJKANTOOR GOES Credieten, Deposito s, Effecten, Coupons. SAFE-LOKETTEN. EERSTE BLAD. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Oit nummer bestaat uit 3 bladen Gevaren van den tijd. (tijdelijk gevestigd Vlasmarkt 18) Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE DORDRECHT 5 pCt. vijfjarige Obligatiën Ratio in de praktijk! „Ratio" ia een wetenschappelijk BERTELS' Ollsfabrisken N.V. A'D AM Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. Ui55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs derAdvertentiBn! 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. De tijd waarin wij leven is vol verwar ring en vol van gevaren. Op maatschappelijk en economisch, maar ook op zedelijk en geestelijk gebied. De gevaren, zoo schreef dezer dagen .e heer Hans in de liberale „Avondpost" ringen op onze jeugd toe. Hij dacht hierbij in de eerste plaats aan de zedelijke gevaren in verband met de ontwrichting van het gezinsleven mede als gevolg van het optreden der moderne vrouwenbeweging. En zoo gaat het eigenlijk overal. Neem slechts de lectuur in onze dagen. Welk een verderfelijke geest wordt daar door verspreid. Wat komen er ook in Christelijke gezinnen niet vaak boeken en bladen op tafel waaruit de pestwalm ons tegenslaat. Boeken en bladen die gelezen worden, omdat men zoo het dan heet lite rair toch „bij" moet blijven of omdat men anders niet op de hoogte blijft met wat er in het breede wereldleven voorvalt. En waar dat niet het geval is, daar dringt zich toch de gevaarlijke lectuur aan een ieder op en niet in de laatste plaats aan de jeugd, wier belangstelling geprikkeld wordt, door pikante illustra ties. Daarbij komt dan nog de overvloedige gelegenheid die er is voor genot en ver maak, de bioscopen en schouwburgen en dancings enz. Zoo dreigt het gevaar letterlijk van alle kanten. Nu moeten we bij dit alles voorzichtig zijn en de vroegere tijden niet bovenmate prijzen boven den tijd waarin wij thans leven. Velen doen dat. Vroeger was alles an ders en beter zoo meenen zij. En inderdaad, het was anders. Maar of 't toen zooveel beter was, mag op goede gronden worden betwijfeld. Er was toen ook de uitgieting der on gerechtigheid misschien zelfs nog wel meer dan thans, al bleef het toen vaak meer verborgen.. Maar het verschil met nu is, dat toen de scheidslijn tusschen goed en kwaad, tus- schen het gevaarlijke pad en den goeden weg duidelijk was aangegeven, dat er toen meer natuurlijke dijken en dammen wa ren, die het kwaad eenigermate localiseer- den. Men denke slechts aan de uitstalling van boek- en plaatwerk, aan de kleeding van vrouwen en meisjes en zooveel meer. Daarbij kwam dat vroeger de tegen stand schijnbaar veel grooter was. Met de inzichten en de belangen van de belijders van den Christus die naar Gods Woord wenschten te leven, werd eenvoudig niet gerekend. Zij werden bespot en gehoond. Openlijk werd het uitgesproken, dat men met hen niet van doen wilde hebben. Die tegenstand en vijandschap openbaarde zich op elk gebied. De grenzen waren vrij scherp aange geven. Dat is nu alles anders .geworden. Schijnbaar is de tegenstand geminderd en de afstand verkleind. Zoo wordt b.v. door de liberale staats partij de waarde van den godsdienst open lijk erkend. De sociaal-democraten zijn naar het schijnt van religie niet afkeerig en hebben zelfs hunne religieuze bijeen komsten. In de literatuur is een dwepen met onbestemde z.g. religieuze gevoelens Op het gebied van de moraal worden al lerlei hoogst gevaarlijke theorieën verkon digd, maar niet zelden wordt daarbij een beroep gedaan op den godsdienst. In het maatschappelijk leven spreekt men van „breede opvattingen". Men is geneigd wat toe te geven en met de gevoelens van „an dersdenkenden" te rekenen, mits die „an dersdenkenden" dan ook niet al te stijf op hun stuk staan. Er is in één woord een pogen, om de scherpe kantjes af te slij pen en de scheidslijnen te verdoezelen. Dat alles maakt het vaak zoo moeilijk met name voor de jonge menschen. Er komt zooveel verwarring. Zij zien niet meer de rechte lijnen en het smaadheid dragen om den Naam van Christus wordt verwisseld met het mee gaan, of althans met een heel eind mee gaan met de wereld. de tegenstanders is toch ook wel veel goeds? En dat mogen we toch waar- GEVESTIGD TE AMSTERDAM. KAPITAAL F 55.000.000,- RESERVE F 46.500.000,- deeren? En we moeten toch ook waken voor eigengerechtigheid? Zóó wordt gepraat en gekronkeld in- plaats van de klare eisch van het Woord Gods te laten hooren ente gehoor zamen. Er is zooveel verwarring in onze da gen. En dat maakt onze tijd zoo gevaar lijk. Geheel nieuw is dit alles ook al weer niet. In de vorige eeuw heeft men getracht ons volk in slaap te wiegen met een Christendom boven geloofsverdeeldheid. In dienzelfden tijd werd in Duitschland gepoogd het Christendom uit de scholen uit te bannen. Daardoor behoefde echter, zoo heette het, de school niet goddeloos te worden. Slechts een andere gods dienst moest er zijn: de eeredienst, de godsdienst van- den eeuwigen Kosmos. 'tWas naar aanleiding daarvan dat Groen van Prinsterer schreef kort en za kelijk en duidelijk: Wij hebben niet ge noeg aan den eeuwigen Kosmos. Wij gelooven en belijden den Levenden God. Als dit maar in het oog wordt gehou den. Als maar geluisterd wordt naar het Woord van God. Dat zal de verwarring wijken. En het gevaar minder groot zijn. De loonsverlaging in Duitschland. De nieuwe noodverordening heeft met ingang van 1 Januari a.s. alle loonen en salarissen in het particuliere bedrijfs leven tot het peil van 1 Jan. 1927 ver laagd. Volgens de officieele statistiek gingen zij in October van dit jaar dat punt nog ongeveer 10.8 pet. te boven, nadat zij sedert Januari reeds ruim 11 pet. waren verminderd. In het geheel zullen, als het Nieuwjaar is, ten gevolge van de crisis-, de loonen dus met niet minder dan 22 pet. zijn gekort. In werkelijkheid nog meer, want in 1927 golden de in de collectieve contracten vastgelegde loonen als een minimum1, waarbij in de practijk nog bijslagen kwa men. Die bijslagen waren al afgeschaft. Voor de zware industrie zal die loon- fcorting 6% pet. bedragen, daar het uur loon van vakarbeiders thans 75 pfennig, 'Jan. 1927 70 pfennig bedroeg. Er gaat dus '5 pfennig af. Voor den mijnbouw zal de korting 10 pet. bedragen. Engelsche beetwortelsuiker. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Engelsche Lagerhuis heeft minister Gilbour verklaard, dat hij zijn volle aandacht zal blijven geven aan het vraagstuk van de toekomst der beetwortel- suikerindustrie. Met nadruk moet ik er echter op wijzen, aldus de minister, dat van een hernaling van "bijzondere steun maatregelen in den vorm van een extra subsidie, gelijk in de wet op de suiker industrie van 1931 is voorzien,, geen spra ke kan zijn. Bouw van een schip gestaakt. De directie van de Cunardlijn heeft medegedeeld, dat zij- voorzichtigheidshalve den houw van het nieuwe luxe schip van 73.000 ton moet opschorten, omdat de on gehoorde en nog steeds toenemende ver mindering van het reizigers- en vrach- tenvervoer de financieele positie en ge zonde politiek van de maatschappij an ders in gevaar zouden kunnen brengen. De maatschappij had altijd de waarde vermindering der oude schepen verdiend, voor zij opdracht tot nieuwbouw had verstrekt, maar dit jaar voor het eerst was dit zelfs niet het geval geweest, zoo dat de directie geen ander besluit had kunnen nemen. Het besluit is het ergst voor de arbei ders te Clydebank, waar nu weer drie duizend man op straat komen. Het schip zou 4'A millioen goudpond gekost hebben. Verschillende Engelsche bladen schrij ven naar aanleiding van bet besluit van de Cunard Line om den bouw van het nieuwe schip van 73.000 ton te staken, dat dit besluit den trots en de hoop van bet Engelsche volk treft om spoedig den Blauwen Wimpel terug te winnen. Bijna alle bladen spreken zich uit voor even- tueelen steun van de regeering om den bouw van het stoomschip voort te zetten. In het Lagerhuis vroegen verscheidene afgevaardigden of de regeering niet tus- schenbeide kan komen om nog op bet laatste oogenblik een stopzetting te ver hoeden, die, behalve voor de onmiddel lijk betrokkenen, ook voor het geheele land als een noodlottig feit beschouwd moet worden. Minister Runciman antwoordde, dat de regeering reeds in vertrouwen genomen was door de directie en de zaak met haar van alle kanten bekeken had, voordat het feit der stopzetting wereldkundig gemaakt werd. De minister wilde gaarne erken nen, dat èn de directie èn de ambtenaren van zijn departement alles in het werk gesteld hadden om een oplossing te vin den, maar dat ten slotte de stopzetting de eenige mogelijkheid was gebleken, die overbleef. De Regeering mocht onder de huidige -omstandigheden niet verder gaan, waaraan de overweging, dat een gevaar lijk precedent zou geschapen zijn, niet vreemd was gebleven. Samenzwering op de Phllippijnen. Te Manilla op de Philippijnen heeft men een samenzwering tegen de regee- rings-autoriteiten ontdekt, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag tot uit barsting had moeten komen. De samen zweerders zijn voor het grootste deel lid van de revolutionaire Tangulan-organi- satie; 214 lieden zijn gearresteerd. Een communistisch predikant. De kerkelijke disciplinaire raad te Karlsruhe heeft besloten, om den predi kant Eckert te Mannheim uit het kerke lijk ambt te ontzetten. Evangelische gees telijken kunnen volgens den raad geen lid zijn van de communistische partij, die de kerken vijandig gezind is. Eckert had voorts zonder verlof een reis naar Rus land gemaakt. Practische prijzen-contröle. Gisteren heeft de nieuwe Duitsche rijks commissaris voor de prijzencontróle de pers in de gelegenheid gesteld, kennis met hem te maken, waarbij hij tegelijker tijd eenige mededeelingen heeft gedaan over de eerste maatregelen, die hij zal nemen. Alle mogelijkheden tot prijsverlaging, die de noodverordening biedt, moeten zoo spoedig mogelijk tot den laatsten ver bruiker ten goede komen. Voor prijsverlaging kunnen zich soms moeilijkheden opdoen, die door enkele be langengroepen worden veroorzaakt. Deze moeilijkheden moeten met de middelen, welke de noodverordening biedt, zoo spoedig mogelijk uit den weg geruimd worden. Een belangrijke taak hebben ook de huisvrouwen te vervullen. In alle etalages en winkels, op de mark ten en in de hallen, moeten de prijzen overal duidelijk zijn aangegeven. Dr Goerdeler sprak de hoop uit, dat niemand tot het laatste oogenblik met zijn kerstinkoopen zou wachten. Dit zou een onvergeeflijke economische fout zijn. Ten slotte verklaarde hij, dat zijn eerste maatregel zou zijn, een onderzoek naar de brood- en vleeschprijzen, alsmede naar de prijzen van gas en electriciteit in ,te stellen. Door de rijksregeering zijn voor de winterhulp en tevens als een hulpmaat regel voor den landbouw gelden uitge trokken, welke het mogelijk zullen ma ken, dat de noodlijdende bevolking zich versch rund- en varkensvleesch tegen verlaagde prijzen kan aanschaffen. Korte Berichten. 1 De Berlijnsche politiedienst heeft, behalve de twee Berlijnsche dagbladen „Der Angriff" en de „Rote Fahne" thans ook de „Berliner Börsen-zeitung" voor den duur van een week verboden. Te Hannover heeft de opperpresident van Hannover de Duitsch nationale „Nie- derdeutsche Zeitung" voor veertien da gen verboden. De Vlaamscbgezinde dienstweige raars van den Broeck en Thielemans wer den te Brussel respectievelijk tot 12 en 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Toen het vonnis werd voorgelezen, riep Thielemans „Leve Vlaanderen", Deze kreet werd door zijn moeder, die zich in de gerechtszaal bevond, met klem her- haald. In Havre heeft een hevige brand ver scheiden groote gebouwen en haven-entre pots, waarin o.a. 30.000 balen koffie wa ren opgeslagen, vernield. De schade be draagt zeven millioen francs aan goederen en twee millioen aan de gebouwen. Twee brandweerlieden en twee havenarbeiders werden gewond. De gepensionneerde generaal en oud-Inspecteur van de Hongaarsche gen darmerie, Franz Schill, is, in verband met de vermoedelijke rol, die hij heeft gespeeld hg de jongste Putsch-poging, ge arresteerd, nadat hij reeds eenige malen verhoord was. In Silezië heeft het zwaar ge sneeuwd, zoodat in het gebergte een sneeuwlaag van 25 tot 50 o.M. dikte ligt. De temperatuur is tot 10 graden onder nul gedaald. Op sommige plaatsen werd zelfs 14 graden vorst geregistreerd. In Engeland gaat men ook de kinder ren op de scholen van het platte land meer dan tot dusver gebruikelijk gratis tandheelkundige hulp verleenen. Tot dit doel zijn tandartsen aange steld, die het land afreizen met auto's, die een oompleet instrumentarium bevat ten. Acht rebellen uit Cyprus zijn door de rechtbank tot gevangenisstraffen van 2 tot 7 jaar veroordeeld, wegens hun deelneming aan den jongsten opstand tegen het Engelsche gezag. De Joodsche bevolking van Jeruza lem is sedert 1922 meer dan verdubbeld. Uit het voorloopig resultaat van de jongste volkstelling Ibtlijkt, dat in 1922 het aantal der Joden 83.794 was en nu 175.006. HET KORTINGSWETJE. Behandeling nog voor het Kerstreces. In tegenstelling met de geruchten, dat de wet tot korting van 3 pet. op de rijks- uitkeering aan de provinciën en gemeen ten niet meer voor het Kerstreces zou worden behandeld, deelt het Volksblad mede, dat het in de stellige bedoeling van den voorzitter der Tweede Kamer ligt, het wetsontwerp de volgende week te behan delen. De stand van de begrootingsde- batten is trouwens zoodanig, dat de tijd voor de debatten over dit belangrijke on derwerp beschikbaar is. HET CONFLICT IN TWENTE. Maandag begint de staking. Naar wij vernemen hebben de bespre kingen, welke deze week zijn gehouden tusschen de vertegenwoordigers van de vakcentralen het N. V. V., het R.K. Werkliedenverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond en de commis sie ad hoe uit de Enschedesche en Twentsch-Gelderscbe Fabrikanten-ver- eenigingen ter bespreking van het con flict in de textiel industrie niet tot over eenstemming geleid. Binnenland. De Tweede Kamer over de begroeting van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Financieele steun aan de ge meenten aangenomen. Maandag begint de textielstaking. Gasontploffing te Waddinxveen. Buitenland. Samenzwering op de Philippijnen. De bouw van een groot Engelsch Bchip ge staakt. Loonen en prijzen in Duitschland. Uitgifte van Koers BS'/i pCt. INSCHRIJVINGEN worden tot a.s. Maandag gaarne aangenomen. Hiermee staat dus vast, dat de staking Maandag a.s. ingaat. Aan een mededeeling omtrent de ge voerde besprekingen ontleenen wij: Door de commissie ad hoe werd mede gedeeld, dat de firma Jannink alleen be reid was voor achttien acht-getouwen- wevers met hulp, de loonen met 2 A te verhoogen. De vertegenwoordigers der vakcentra les verklaarden, dat op deze basis geen overeenstemming mogelijk was. Na overleg met de drie textielarbei dersbonden werd door de vertegenwoor digers der vakcentrales uiteindelijk voor gesteld om de tweede 5 pet. loonsverla ging zonder meer in te trekken en het geschil bij de firma Jannink aan arbi trage te onderwerpen met bindende uit spraak voor beide partijen. Door de commissie ad hoe, welke over deze voorstellen nader overleg had ge pleegd met de z.g. strijdcommissie uit de Fabrikantenvereenigingen, werd arbitrage afgewezen. 22-2-1931. De heer W. van Gilet, Numan»- dorp. deelt on. mede, dat een veehouder, nu hij „Ratiokoekjee" voedert, van zijn 8 koeien 25 liter melk per dag; mUr ver krijgt, dan van de koeken die hij eer.t roerde, en bovendien nog aanzienlijk minder geld uitgaf. 23-2-1931. De Heer R. J. Vroom, Glimmen: De Ratiokoekje. bevallen zoo goed, dat U mij apoedig.t weer 500 K.G. kunt zenden. 13-3-1931. De heer H. C. Sprengela Werahout: Zendt Vrijdag wederom 60 doozea Ratio A; ze bevallen beter dan andere koeken. 24-6-1931. De heer J. Minkema te Lippen huizen meldt: lk voerde mijn koeien goed, doch heb de voeding vernederd, daar de Ratiokoekjea lager in prija waren. Het reaul- taat waa verraaaend; de hoeveelheid melk ging vooruit ea tot mijn groote voldoening steeg ook nog het vetgehalte. 29-5-31. De heer H. V. Oostwaard, Lei- muiden: Van 10 koeien en 3 vaarakoeien, welke met Ratio A gevoederd worden, krijg ik ruim 300 Liter melk per dag en kan ze een ieder aanbevelen. 17-6-31. De heer W. Oo.terhuis te Tolbeit schrijft, dat hij dit voorjaar Bertel.' Ratio koekjea tot groote tevredenheid heeft gevoe derd. Vooral voor aieuwmelkte koeien acht ik ze zeer aanbevelingswaardig. samengesteld krachtvoederkoekje, voor iedere hoeveelheid melk tot 4% melkvet en uit gebalanceerd voor individueele voedering van iedere koe naar hare melkgift. Iedere koe moet overeenkomstig hare melkgift gevoederd wordenhierdoor kan aan de geldelijke verkwisting van millioenen guldens in Nederland door foutieve voeding, waarop door Prof. R. Sjollema in het Algem. Nederl. Landbouwblad van 5 Febr. 1931 is gewezen, een einde worden gemaakt. Vraagt onza brochure met rationeels tuwvoeder- ea krachtvoederrantaoenea voor iedere melkgift en voor mestvee. De Veehoudersprijs is l Ratio A voor melkvee/8.50 p. 100 K.G. Ratio B mestvee ƒ7.50 m 100 bruto in doozen af Amsterdam. De melk van Ratio kost nog geen 3 et. per liter. Bestelt bij Uw leverancier in Uwe plaats en wanneer daar niet verkrijgbaar direct aan de fabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1