Staten-Generaai Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Het tarief dezer gesprekken bedraagt f 15 voor Java en Madoera en f 18 voor Sumatra; de duur is bepaald op twee minuten, zonder recht op verlenging daarvan. De gesprekken kunnen een on beperkt aantal dagen te voren op eiken werkdag worden aangevraagd, doch uiter lijk tot 31 December a.s. Een bepaalde dag kan niet worden ge waarborgd. Daar de gesprekken in den regel in volgorde van den dag van in diening worden afgewikkeld, verdient het aanbeveling de aanvragen zoo spoedig mogelijk in te dienen. Met de afwikkeling dezer gesprekken wordt aangevangen op 21 December e.k. en geëindigd als alle aanvragen zijn behandeld. TUINBOUWPRODUCTEN NAAR ENGELAND. Een aanvankelijk bevredigend verloop. De commissie, die op initiatief van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen de vorige week naar Engeland is vertrok ken, in verband met de op handen zijnde tariefsmoeilijkheden in dat land, is terug gekeerd. Uit den aard der zaak bestaat er thans geen gelegenheid om over het op onze producten te heffen invoerrecht met de Engelsche Regeering bepaalde onderhan delingen te voeren. Zoo spoedig als de te heffen tarieven bekend zijn, is daar voor het oogenblik gekomen. Toch hebben de in Engeland gevoerde besprekingen aanvankelijk een bevredi gend verloop gehad. Er zal moeten worden afgewacht, in hoeverre de ongunstige plannen der En gelsche Regeering ten opzichte van den export van tuinbouwproducten ook voor ons land onder den invloed van de actie die zich van alle zijden tegen de hooge invoerrechten aan het ontwikkelen is, zullen leiden tot een mildere regeling. Hoewel de vooruitzichten ten opzichte van de Engelsche tarieven van groenten en fruit nog ongunstig zijn, mag dit geen oorzaak zijn, om niet alle krachten te blijven inspannen en alle middelen aan te grijpen ter verkrijging van een tarief, waarbij de export van groenten en fruit, zij het onder zeer zware en moeilijke omstandigheden, mogelijk blijft. De commissie, die is samengesteld uit handelaren en kweekers, blijft werkzaam ter verkrijging van een zoo gunstig mo gelijke tariefsregeling. Het is voor den tuinbouw te hopen, dat die pogingen zul len slagen. TWEEDE KAMER. Avondvergadering. Begrooting van het Wegenfonds. In de avondvergadering werd de be grooting van het wegenfonds behan deld waarbij een groot aantal sprekers het woord voerde, om plaatselijke- en ver- keersbelangen te bepleiten, om op klin kerbestrating aan te dringen of er tegen te waarschuwen enz. Vermelding verdient, dat de heer Van Voorst tot Voorst het pleit voerde voor verbetering van de tertiaire wegen, die druk door auto's worden be reden en stuk gereden. Wie zal die we gen in berijdbaren toestand brengen, als dit niet uit het Wegenfonds geschiedt? De polderbesturen kunnen dit niet en de provinciën evenmin. Die krijgen slechts een bijdrage voor de provinciale wegen. Aan de primaire wegen wordt zóóveel be steed, dat het best wel iets minder kan en dat kan dan voor de tertiaire wegen worden aangewend. Spr. zou 10 pet. van de opbrengst der wegenbelasting willen zien bestemd voor de tertiaire wegen Daartoe dient dan de Wegenbelasting te worden gewijzigd. In zijn antwoord verklaarde de Mi nister van W aterstaat, oe heer R e y m e r, dat er een groote ach terstand is in te halen zoowel ten aan zien van de wegen als van de bruggen Maar men vergete niet, dat er pas sedert 1929 over de noodige fondsen wordt be schikt. De wegenbelasting brengt echter niet genoeg op, om aan alle eischen te voldoen, er moet nog worden geleend. Met voldoening mag worden geconsta teerd, wat in het eerste lustrum is tot stand gekomen. Snelverkeerswegen voor het groote af standsverkeer blijft spr. vooralsnog niet noodig achten. Natuurlijk wordt er op gelet, dat wegen, die thans worden aan gelegd, geschikt gemaakt kunnen worden voor eventueel toenemend internationaal verkeer, dat zich nog moet ontwikkelen. Een speciale commissie voor de lintbe bouwing acht spr. niet noodig. Dat de hoofdwegen te royaal worden opgezet kan niet worden toegegeven. Dat het centrum des lands wordt be voordeeld moge schijnbaar waar zijn, maar van opzettelijke bevoordeeling ia geen sprake. Spr. erkent, dat het met de tertiaire wegen droevig gesteld is, en dat ®r reden is tot klachten. Maar krachtens c.e Wegenbelastingwet kunnen geen rijksgel- den uit het Wegenfonds voor de tertiaire wegen worden aangewend. Geschiedde dit volgens een wetswijziging, dan zou er minder voor de primaire wegen overblij ven. Zorg voor de tertiaire wegen is niet in de eerste plaats rijkszaak. Overlegging van de provinciale wegen- plannen wil spr. overwegen. Wat de brug over het Hol la n d s c h Diep betreft, daarover behoeft men niet te praten. Het gaat er maar can, waar de teug zal komen. Spre kers sympathie gaat uit naar een brug bij den Moerdijk. Tegen een brug bij Wil lemstad heeft spreker bezwaren en houdt die vol. Er is onderzocht, of de bestaande spoor brug kan worden ingericht ook voor ge woon verkeer, dan wel, dat er een nieu we brug moet komen, hetzij voor alleen gewoon verkeer, hetzij voor spoorweg- en gewoon verkeer. Een beslissing kan spoe dig worden verwacht. Spr. hoopt begin 1932 de plaats te kunnen vaststellen. De Kamer zal hierover in volle vrijheid kun nen beslissen. Maar men behoeft zich over Willemstad geen illusie te maken. Ten aanzien van het wegdek zegt spr., dat men niet tot een algemeene stel ling kan komen, welke wegbedekking ge- wenscht is. Dat hangt af van de fundee ring. Als de klinker kan worden toege past, zal de Regeering de nationale in dustrie niet voorbijgaan. Over de oplei ding van straatmakers wacht spr. een rapport. De begrooting werd daarna aangeno men. REGELING VAN DEN UITVOER. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft een nota gezonden naar aanleiding van het verslag over het wets ontwerp tot toekenning van de bevoegd heid tot het tijdelijk treffen van maatrege- len ter regeling van den uitvoer van bepaalde goederen. Hierin merkt de minister op, dat de vraag, of in den exporthandel reeds de noodzakelijkheid is gebleken, dat de re geering zich in deze aangelegenheid mengt bevestigend beantwoord moet wor den. Reeds thans vloeien uit contingentee- ring van den invoer in verschillende lan den ernstige moeilijkheden voor onzen uitvoerhandel voort. Ook het antwoord op de vraag, of de regeering te dezer zake overleg heeft gepleegd met belang hebbende kringen, kan bevestigend luiden. Met name is zulk overleg gepleegd van wege het departement van binnenland- Sche zaken en landbouw, waar de oontin- genteering vooral landbouwproducten be trof. De vast te stellen „regelen" zullen kun nen leiden tot de afgifte van uitvoercerti ficaten. Deze certificaten zijn geen uit voeroonsenten in den eigenlijken zin deis woords. Zij' hebben niet de strekking var een vergunning tot uitvoer, doch van een middel om den invoer van een met zulk een certificaat gedekte partij in het contin- genteerend land -mogelijk te maken. Inschakeling van de landbouworganisa ties zal worden overwogen in alle geval len, waarin daartoe aanleiding bestaat. Zeer waarschijnlijk zal de commissie welke de regeering zal bijstaan in de uit voering der Contingenteeringswet, zoodra deze zal zijn tot stand gekomen, ook voor de in dit ontwerp vervatte regeling dienst baar te maken zijn. Gemeente-begrootingen. Naar wij vernemen, zal de Gemeente raad van Middelburg waarschijnlijk a.s. Vrijdag (18 Dec.) een aanvang maken met de behandeling der Gemeente-begrooting. Ook hoorden wij bij geruchte, dat op dien zelfden dag ook de Gemeenteraad van Gops voor hetzelfde doel zal vergaderen, hoewel hier tot vandaag toe de Raads leden nog niet op de hoogte zijn van het rapport der financiëele commissie en het antwoord van B. en W. Middelburg en Goes zijn dit jaar wel buitengewoon laat met de behandeling der gemeente-begrooting. In Vlissingen is men ze al bijna vergetenI Met ingang van 1 Dec. j.l. is be noemd tot Rijksklerk ten kantore van den Bewaarder van de Hypotheken, het Kadaster en de Scheepsbewijzen te Mid delburg, mej. E. P. van der Weel, aldaar, thans tijdelijk rijksklerk aan genoemd kantoor. Damwedstrijd. Maandagavond speelde te Middelburg Goes I tegen Mid delburg I een damwedstrijd. Stand Mid delburgGoes 1. J. RoelansJ. van Calmthout 02; 2. J. StroobandJ. Snoodijk 20; 3. W. SinkeK. L. Kra mer afgebroken; 4. J. GoedbloedF. den Hertog 11; 5. L. DamenL. Dekker 11; 6. J. van WijckJ. Grucq afgebro ken; 7. W. ReijnierseA. J. Hendrikse 02; 8. M. DommisseG. Schrijver 20, 9. B. F. MontenariM. J. Jeremiasse 2 0; 10. L. G. BrouwersB. Magielse 1 1. Voorloopige uitslag 97 voor Mid delburg. Middelburg. Donderdagavond vond in het Stadhuis alhier een bijeenkomst plaats, waarin op instigatie van den Bur gemeester besloten werd tot stichting van een plaatselijk crisis-comité. De vergadering werd geleid door den. heer Ds M, van Empel, die aan het be gin mededeelde, dat, terwijl het oorspron kelijk plan was een commissie van or derstand voor Middelburg te vormen, dit plan door den loop der dingen gewijzigj is, zoodat dit comité te beschouwen is a s de plaatselijke afdeeling van het Natio naal Crisis-Comité. Daardoor zal het mo gelijk zijn, uit het geld, dat in Middel burg bijeengebracht wordt, hier, waar noodig hulp te bieden of ten minste bij het Nationaal Crisis-Comité de belangen dergenen, die hier ter stede hulp noodig hebben, met klem te behartigen. Vooc- loopig is het zijn taak om de inzameling in onze stad te regelen. Daartoe zullen huis aan huis circulaires verspreid woe den, die dan weer moeten opgehaald. Verder ligt het yi de bedoeling om ge regeld te laten collecteeren. Als pemüngmeesiör treedt op de heer Notaris H. R. Struve, Molstraat N 23 en als secretaris de heer Mr P. van Empel, Molstraat F 94. Vlissingen. Gisterenavond hield de af deeling van „Patrimonium" een vergade ring, waar na behandeling der huishou delijke zaken de voorzitter, de heer J. de Bruijne, een inleiding hield over „Ver lossing". Als wij den Bijbel lezen, aldus spr., dan zien wij daaruit, dat er zeer vele ma len sprake is van verdrukking, in het bij zonder van het volk Israël. Dit begon reeds in Egypte, ten tijde der Richteren, ja bijna de geheele geschiedenis van het Joodsche volt is één geschiedenis van ver drukking, één geroep om verlossing. Ver drukking is er geweest, al de eeuwen door, bij al de volkeren der wereld. Zoo óók de roep om verlossing. Ook in ons land kwam ten tijde der li berale overheersching op het terrein van het sociale leven een kreet om verlossing. Het is de eere van „Patrimonium" ge weest, dat zij dien kreet om verlossing heeft gehoord en den strijd heeft aange bonden voor de verheffing van den arbei denden stand, in gebondenheid aan Gods Woord. Dit geweldige werk, door „Patri monium" begonnen, en later door de Chr. Vakbeweging voortgezet, werd door spr. breedvoerig behandeld. Eensdeels had „Patrimonium" den kamp te voeren tegen de oppermachtige liberale werkgevers en tegen veel voor oordeel en tegenwerking uit eigen kerke- lijken kring, en aan den anderen kant tegen het opkomende socialisme. Spr, stond stil bij de principiëele ver schillen tusschen het Marxisme en de be ginselen der Chr. Sociale beweging. Een heerlijke, doch moeilijke taak is nog weggelegd voor onze Chr. sociale be weging, die eerst wil zoeken het Konink rijk Gods en in dit bewustzijn wil werken voor sociale gerechtigheid op het maat schappelijk terrein des leven3. Op deze inleiding volgde nog een leer zame discussie. Zaterdag 19 December zal het mo- torvrachtschip „Bengalen" aan de werf der Kon. Mij „De Schelde" voor den Rot- terdamschen Lloyd gebouwd, te water worden gelaten. Door het college van regenten en regentessen van het Gasthuis te Vlis singen is tot analyste in het Gasthuis al daar benoemd mej. G. Louwerier, te Vlissingen. Goes. Gisteravond hield de aid. Goes van den Ned. Chr. Vrouwenbond een flink bezochte vergadering, waarin als spreker optrad ds E. H. Blaauwendraad van Vlissingen, met het onderwerp: Het pro bleem van het 1 ij den. Nadat de presidente, Mej. Donner, de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, werd dadelijk het woord gegeven aan D:s Blaauwendraad. Het vraagstuk van het lijden, aldus Spr., is algemeen, omdat het lijden aan nie mand voorbijgaat en zoo diep ingrijpt in elk menschenleven. Zoo is het niet alleen nu, maar zoo is het alle eeuwen door geweest. Het is dan ook geen won der, dat de Bijbel .er zich mee bezig houdt. Maar de Bijbel geeft niet een en kele oplossing. Telkens wordt er weer iets van de oplossing gegeven. Het eigenaardige v.an de oplossing die in den Bijbel wordt gegeven is, komt daar vandaan dat deze van meet af aan anders tegenover het vraagstuk staat, dan de literatuur van de volken die Israël om ringden. De Bijbel ziet alle dingen in Gods (hand. Zou er een kwaad zijn., dat de Heere niet doet? En de Bijbel ziet als ge vraagd wordt naar de oorzaak, de zonde als oorzaak, dus komt daarmee op zedelijk terrein. Later wordt dat persoonlijk toege spitst, en dat blijft vooral na de balling schap zoo. Toch is daarmee de volle op lossing niet gegeven. Wij mogen van een ander niet altijd zeggen, dat wat men lijdt gevolg is van bepaalde zonden. Het is niet altijd gevolg of vrucht, maar ook wel eens iets anders. Zoo doet daarnaast de Bijbel ons gevoe len, dat lijden niet gevolg is, van wat voorafging, maar ziet op hetgeen volgt. Het lijden heeft dan een doel. Het is er tot ons heil en tot eer van God, zooals Jezus het zei van den blindgeborene. Daarin wordt dan weer dieper gegrepen de bedoeling die het lijden kan hebben. Maar ook zoo hebben we geen volkomen oplossing. Dat voelen we het best als we beden ken hoe het ons te moede is, als anderen lijden en het moet ons ten goede komen. Of als hel lijden te groot is naar de vrucht die het meebrengt, of als het iets sata nisch in zich bergt. Dan voelen we, dat wij1 nooit de vol komen oplossing van het vraagstuk van het lijden zullen verstaan. Daar gaat meer om op den achtergrond van het leven dan we vermoeden. Dan is het beter niet aan te komen met goedkoope oplossingen, maar te willen erkennen dat we het nooit geheel zullen doorgronden, zoo ziet de Bijbel het ook. En als het een troost vyidt, vindt het daarin troost, dat we onder de raadselen van het lijden mogen opzien naar God en dan ails een wonder mogen ondervinden, dat hoewel de raad sels blijven, het in ons hart anders wordt. Zelfs al zouden wij God willen loslaten, dan laat God ons niet los. Ja, we begin nen te voelen, dat God er niet alleen is onder dat lijden, maar dat Hij mee draagt. Zoo naderen we de visie die het nieuwe Testament erop heeft. Zoo beginnen we iets te begrijpen van wat Jezus kwam doen en wat hij doormaakte en voor wie hij het leed. En hoe hij ons daarin den V.adei- ook heeft getoond. Dan voelen we dat het grootste ljjden is, het gescheiden zijn van God. En de groot ste oplossing, de verzoening in Christus. Dan staan we ook anders tegenover al het andere lijden. Het is ons niet meer zoo vreemd. Wij kunnen het dragen voor al als we om Christus wil lijden en we weten dat de heerlijkheid zooveel grooter zal zijn. Na afloop van deze lezing, die met groote belangstelling werd beluisterd en waarvoor den spreker hartelijk dank werd gebracht, werden nog enkele huishoude lijke zaken afgedaan. Besloten werd weer, evenals vorige ja ren, aan zieken en anderen die daarvoor in aanmerking komen, een kerstverrassing te bereiden. Een bedrag van ruim f 16 werd staande de vergadering voor dit doel ingezameld. Opnieuw konden drie nieuwe leden worden ingeschreven. Medegedeeld werd nog dat op 20 Janu ari voor de afdeeling hoopt op te treden Mej. H. S. S. Kuyper te 's Gravenhage. Tegen gisteravond waren voor de tweede maal in dit winterseizoen de Chr. Kantoor- en Handelsbedienden te Goes in de Melksalon-Bustraan ter vergadering opgeroepen, teneinde een afdeeling van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden op te richten. Het eer ste gedeelte van den avond stond onder leiding van den voorzitter van den Chr. Besturenbond, het tweede gedeelte onder die van den secretaris. Na een openings woord van den voorzitter sprak de heer W. Bras, Hoofdbestuurder uit Rotterdam, over beginsel en practijk der Chr. Vak beweging, waarna een leerzame bespre king volgde. Enkele der aanwezigen gaven zich op als lid, zoodat aangezien er reeds en kele verspreide leden waren met 12 leden een afdeeling kon worden opgericht. Als leden van het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Jb. Klooster man, W. v. Dalen en C. G. Valk, wien de leiding van de verdere actie in de eerstvolgende weken werd opgedragen. Na een kort slotwoord door den secretaris van den Chr. Besturenbond werd deze vergadering door den heer Bras met dank gebed gesloten. Men schrijft ons: Op het a.s. Toonkunst-concert op Woensdag 16 Dec. zullen worden gege ven: „La Vita nuova" van Wolf-Ferrari en de C dur Mis op. 86 van Beethoven. „La Vita nuova" (das neue Leben) is de titel van een merkwaardig klein boekje door Dante Alighieri (feitelijk Durante Aldiger, 1265 geboren uit een Floren- tijnsch patricisch geslacht) vermoedelijk omstreeks 1292 geschreven. Dante schil dert in dit boekje zijn liefde voor Beatrice (vermoedelijk Beatrice Portinari). Op dit meisje werd Dante op 9-jarigen leeftijd verliefd. Hij heeft haar slechts van verre .gezien, zijn liefde bleef dus een zuiver ideëele. Bovengenoemd boekje js feitelijk een commentaar op de gedichten van Dante en door Wolf-Ferrari (een modem Italiaansch componist en directeur van het muzieklyceum in Venetië) zeer geniaal op muziek gezet, 't Is een jeugdwerk van Dante, eenigszins overdreven in zijn uitingen. Wolf-Ferrari's muziek sluit nauw aan bij Dante's woorden, even heftig van ge voelsuitingen, even overdreven, maar ook even wonderschoon. De C dur Mis opgedragen aan Vorst Ni- oolaas Esterhazy is voor Beethoven's Ilde periode een ietwat zwak werk. Maar het is door en door klassiek volmaakt zui vere muziek, het tegendeel van de hyper romantische „Vita nuova". Het plan van Toonkunst is op het vol gende concert „Die Jahreszeiten" te ge ven. Bevolking. Ingekomen: B. J. Non- nekens en gezin, chauffeur, van Waal wijk, Ruijterlaan 46; J. van de Velde, loodgieter, van Kloetinge, Kloetingsche- Markt 10; D. Paauwe dienstbode van 's-Heer Arendskerke, Groote Markt 30; M. Steenhard-Meijaard, zonder beroep, van 's-Heer Arendskerke, 's-H. H.kind.d. 42; A. H. Schrijver, dienstbode, van Am sterdam, Westerstraat 48; M. L. van Kleunen, dienstbode, van Kattendijke, Opril Gr. Markt 12; A. Weinberger, dienstbode, van Bergen op Zoom, Gr. Markt 10; D. Paauwe, dienstbodg, van Heinkenszand, Wijngaardstraat 51; G. M. Voerman, leerares, van Haskerland, Oostsingel 152; J. A. Vogele, orgelmaker, van Bonn, Beestenmarkt 10; R. J. H. M. Brouwer, liefdezuster, van Maastricht, Kloet.weg 5a; E. D. C. Fels, liefdezuster, van Maastricht, Kloet.weg 5a; C. M. van Hoogmoed, liefdezuster, van Maastricht, Kloet.weg 5a; P. A. Franken, hoofd U. L. O.-school, van Kortgene, Blaaubeen- straat 10; J. Traas, machinist, van 's- Gravenpolder, 's-H. H.kind.straat 4; L. H. Visser-Wage, zonder beroep, van Sluis, 's-*H. H.kind.dijk 10; C. L. Soeters en gezin, monteur, van Kapelle, Violen straat 16; J. van 't Westeinde, dienst bode, van Hoedekenskerke, Singelstraat straat 5; N. J. Schipper, dienstbode, van 5; N. J. Schipper, dienstbode, van Ka pelle, Groote Kade 42. Vertrokken: M. M. Labeur-de Graaff, zonder beroep, naar Amsterdam, Lode- wijk Boisotstraat 17-11; A. J. A. P. van Calmthout, zonder beroep, naar Amster dam, Reinwardstraat 87-1; J. en K. Baumann, zonder beroep, naar Wol- phaartsdijk; J. A. Buijse en gezin, gros sier, naar Rotterdam, Mathenesserdijk 337; P. J. Rosier, kantoorbediende, naar Oberhausen; J. Adema en gezin, ambten. Plantenziektenkundigen dienst, naar Wa- geningen, Hortenscheweg 34; J. Boutens, dienstbode, naar Schiedam, Hagestraat 50-49; K. A. de Kraker, kantoorbediende, naar Roosendaal, Boulevard 122 B; M. v. Sorge, dienstbode, naar Bergen op Zoom, Vrederust; D. L. v. d. Hiele, dienst bode, naar Kloetinge, Kloetingscheweg; L. v. d. Graaf, kantoorbediende, naar Vlissingen, Palingstraat 20; A. M. de Jonge, dienstbode, naar Heinkenszand G 4; A. M. v. d. Putte, uitvoerder, naar 's- Gravenhage, Hoefkade 55; M. Boudens, dienstbode, naar Nisse; M. N. Quinten, dienstbode, naar Kattendijke A 79; G. Wever, leerling mach. N. S., naar Am- hem, Pakerstraat 24. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Kampen (vac. ds v. d. Kooy), W. Deur te Schoonhoven, P. A. A. Kluse- ner te Wanswerd en Pb. J. Vreugdonhil te Gorinchem. Te Vlaardingen (vac. ds de Stoppelaar), P. Visser te Wamsveld, dr H. J. Honders te Sneek en J. Poort te Beverwijk. Beroepen te Zwartsluis, G. J. Sanders te Ee. Te Emmer-Gompascuum, E. Broe- kema te Opende. Te Vlissingen (vac. ds de Voogd), P. Visser te Warnsveld. Aangenomen naar St. Jacobi Parochie, J. Kalma Jr., cand. te Leiden. Bedankt voor Eethen en Drongelen, L. Nugteren te Giessen-Nieuwkerk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Broek onder Akkerwou- de, J. Drenth te Broek op Langendijk. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Wildervank (toez.), C. F Nolte te Harlingen. Tholen. In de plaats van den heer M. Meerman, die bedankte, is gekozen als diaken der Geref. Kerk alhier, de beer P. de Heer. Hulpprediker. De heer S. Ha- nia, theol. cand. te Leeuwarden, heeft voor zijn benoeming tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Arnhem bedankt. Indische commissie. In de vacature van wijlen den heer P. de Wijs te Brammen is benoemd tot lid der commissie tot de zaken der Protestant- sche kerken in Ned. Oost- en West-Indië, de heer W. J. A. C. Bins, burgemeester der gemeente Weespercarspel, en oud- secretaris van de gemeente Semarang en tot vice-voorzitter van genoemde com missie het lid, Ds J. H. Grottendieck, Ev. Luth. predikant te Dordrecht. Een record. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende Nu de eind telling van de inkomsten in de maand November heeft plaats gehad, blijken deze in totaal niet minder dan f 212.000 te hebben bedragen Daarmee zijn de inkomsten over dit jaar gestegen tot f 725.000. Een dergelijk hoog bedrag in één maand is nog nooit voorgekomen. Eenige jaren geleden is het ook eens boven de twee ton geweest, maar toen dank zij een gift van dertig duizend gulden. En nu is de grootste gewone gift in de Zendings- week duizend gulden geweest. Men zal het verstaan, dat deze gebeur tenis vooral in dezen tijd ons met zeer groote dankbaarheid vervult. Welk een in breedte en diepte groeiende toewijding aan de Zending spreekt hieruit. De mogelijkheid, dat toch dit jaar in alle geraamde behoeften zal worden voor zien, is nu wel veel dichterbij gekomen. Om dat doel te bereiken wordt nu nog een laatste energieke poging gedaan. Ettelijke tienduizenden circulaires gaan er nog uit. De laatste poging, waarvan wij hopen, dat die, gelijk zoo menige vorige, slagen zal. Niet op wie reeds voldoende deed, maar wel op ieder, die nog iets meent te kunnen doen, doen wij een drin gend beroep. Als December evenveel op brengt als verleden jaar, n.l. ruim 90.000 gulden, is de mogelijkheid van een slui tende rekening groot. Ons Lager Onderwijs. In de laatste aflev. van de „Gids" schrijft dhr A. Feberwee, voorstander van het open baar onderwijs, een artikel: „Ons door schijn-democratie verknoeide lager onder wijs", dat de volgende stelling verdedigt: „De eerste en grootste oorzaak van onzinnige geldverspilling met verslechte ring van het onderwijs moet men zoeken bij het Openbaar Lager Onderwijs der groote steden. Hier woont de massa der O.O.-leerlingen en het is volgens de wet telijke bepalingen het Openbaar Onder wijs, dat de kosten voor het Bijzonder Onderwijs in hoofdzaak bepaalt. Het is dus niet de L. O.-wet en de pacificatie, die (ongerekend administratieve correc ties terwille van onderwijs en financiën) herziening behoeven. Onverschillig of men de zeer gunstige leeriingenschaal van de Wet-1920 weer volkomen herstelt, of tot die van de bezuiniging-Colijn met 48 leer lingen terugkeert, of de nu vigeerende schaal-Zijlstra aanhoudt, of de thans ont worpen wet aanvaardt met 45 leerlingen per onderwijzer, de duurte en verslech tering zullen doorgaan, zoolang de scha- blonen-„democratie" het openbaar onder wijs der groote steden blijft beheerschen." De schrijver richt zich dan voorname lijk tegen de te kleine openbare scholen in onze groote steden. De roofoverval op Katendrecht. Zooals reeds gemeld, heeft gisteroch tend te ongeveer half tien een brutale

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2