Nü. 62 Vrijdag 11 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 9* Hendrih Co's BankK.V. Soes EERSTE BLAD. van het ws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE DORDRECHT 5 pCt. vijfjarige Obligation op de werk- .iidere aan- smeester is reming nu Hij sprak raadsleden ;oe, waarna iopend ver- nkte Z.Exc. heer bur- ïe aandeel, ng van het gehad. Het wacht na 't ide andere uit de bur- nieuwe ge- e, oud-bur- ans lid van )estand van laatste 50 sloot de rij vergaderde lang" onder Rijke. Aan- Aangekocht steenkolen, !0 K.G. an- riketten, sa- eden F. N. ldof werden en uitgaven in kas van een persoon ek School- jn door een rammen en ongeval nog eannonceerd in de Ned. van Selms, wwerp: Wat de den Bij- erwerp, daar ia is geweest opgravingen, nietl igavond ge adering van us in tegen-< vorige ver- meene stem- nog niet uit te wachten wee de werk- erleggen van den Tolhoek Wed. Ponse, sn (raming en is losge- 3 dagavond is }t slachtoffer eluk. Op het ilde overste pen door een ir den wagen men. Woens- t R. K. Zie- rolge van in- eden. De net zijn auto de gevolgen i do 8-jarige dngshaven te en verdron- 18-jarige B., Muiden, toen «nspoelde, te 1. Ooievaar, p, aan het overkomen, het volgende slachtoffers Kotte, ge- sche kerkhof elling. Reve- de plechtig- Duitschland, van den Ne- redevoering sche gezanten tigheid bij te overledenen!, begraven op de plechtige thedral daar- e a r r e s- er te Gronin- den Nieuwen jij zijn terug- is de geldlado en doch men ging door een weten te grij- -jarige B. uit j e s o p e n. knecht de V. jorzichtigheid stuk te krab de wang ech- ikundige hulp Geconstateerd i zorgelijken ,r een zieken- i g e g r e - sdagavond is st het lijk ge- H., stations- jk is de heer en. Het hoofd o. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. *ï)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers £0.05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Moeilijke vraagstukken. In „Economisch Statistische Berichten" bespreekt Prof. G. M. Verrijn Stuart de veranderingen in de Nederlandsche beta lingsbalans. Door allerlei oorzaken is een enorm gat geslagen in de koopkracht, welke Nederland ten opzichte van het buitenland zal kunnen uitoefenen. De verhouding tusschen in- en uitvoer waarde van goederen wijzigt zich ten na- deele van den uitvoer. Deze toestand wijst op gevaar en eischt remedie, wat op twee wijzen geschieden kan, n.l. door verhoo ging van de uitvoerwaarde en door ver mindering van de invoerwaarde. „De eerste mogelijkheid, aldus de schr., laat zich ontwijfelbaar realiseeren, zoo dra de kostprijs in de Nederlandsche uit voerbedrijven maar genoeg wordt gedrukt. Daarbij zal thans in de eerste plaats het loon een verlaging moeten ondergaan; wij schrijven „thans", omdat het kapitaal zijn klap al te pakken heeft en allerlei ondernemingen, vooral in de scheepvaart, zoo zwak zijn komen te staan, dat conti nuatie van den huldigen toestand levens gevaarlijk moet worden geacht. Hoe alge meen de noodzaak van loonsverlaging voor de exportbedrijven thans wordt be seft, en hoezeer wordt gevoeld, dat het van het hoogste belang voor de volkswel vaart is om uitvoerbedrijven niet door een te hoog loonpeil te gronde te laten gaan, blijkt wel uit de woorden op 10 Nov. door den Premier in de Tweede Kamer uitge sproken „Wanneer de Regeering ten aanzien van de wenschelijkheid der loonen zich zou moeten uitspreken, dan is het in den zelfden zin, waarin ook gesproken is op 12 October, en wel in dezen zin, dat de noodzakelijkheid voor het economisch le ven onverbiddelijk eischt, dat onze ex port-industrieën kans van bestaan heb ben. Moeten onze export-industrieën te rugtreden in de concurrentie, al zouden wij die concurrentie slechts beperken tot andere cultuurvolken, dan ware het met de welvaart van ons land voorgoed ge daan." Intusschen kan ook worden overwogen, den invoer te doèn afnemen, door maat regelen te nemen, die tot vermindering van de binnenlandsche verteringen, dus tot versobering van den levensstandaard strekken. „Afgezien van de bezuiniging in den Overheidsdienst zelf kunnen als zoodanig hun nut hebben speciale verteringsbelas tingen en invoerrechten op „overbodigen" invoer, d.w.z. invoerrechten op hier te lande niet vervaardigde gebruiksartike len, resp. op de daarvoor benoodigde grondstoffen en halffabrikaten, voorzoo ver deze niet voor heruitvoer in aanmer king komen na hier de noodige bewerking te hebben ondergaan. Naast invoerrech ten kunnen, teneinde aan de getroffen maatregelen meer kracht bij te zetten, ook invoerverboden worden uitgevaardigd. Een dusdanig Overheidsoptreden ver hoogt de ontwikkeling van onze produc tieve kracht." De waarheid van wat hier gezegd wordt, kan niet worden ontkend. Als het met de betalingsbalans niet in orde komt, dan dreigen allerlei gevaren. Maar aan den anderen kant gevoelt men ook de moeilijkheden. In de exportbedrijven althans wat be treft land- en tuinbouw, zijn de loonen over het algemeen van dien aard, dat een verlaging van eenige beteekenis vrijwel onmogelijk moet worden geacht, tenzij het geheele prijsniveau daalt en de prijzen der noodzakelijke levensbehoeften lager worden. Doch nu hebben invoerrechten en in voerverboden en meer dergelijke maatre gelen, hoe goed ook op zichzelf, juist tot gevolg, dat de prijzen omhoog gaan en dat dus de uitgaven van allerlei levens behoeften stijgen. En dan gaat het mes van twee kanten snijden. Als b.v. tengevolge van de regeerings- maatregelen onze land- en tuinbouwers betere prijzen maken van hunne produc ten, dan beteekent dat voor de textielar beiders, die voor een algemeene loonsver laging staan, vermeerdering van uitgaven. Wij bedoelen daarmee niet te zeggen, Neeltl 25, 45 en 65 tti. dat dergelijke maatregelen dan maar ach terwege moeten blijven. Misschien en er is veel, wat daarop wijst is zoowel het eene als het andere noodzakelijk, om erger te voorko men Wij wijzen hierop dan ook alleen, om te doen uitkomen, hoe uiterst moeilijk het is in dezen tijd maatregelen te nemen die wel profijt en geen nadeel brengen. Er zijn echter tijden, dat het o m h e t leven gaat. Een zeer pijnlijke operatie kan dan voor verder herstel absoluut noodzakelijk zijn. Zulk een tijd is nu misschien voor ons aangebroken. De eerste president van Spanje. Alcala Zamora is met 362 van de 410 in de Cortes uitgebrachte stemmen tot eersten president van de Spaansche Re publiek gekozen. In 1906 was hij voor de eerste maal lid van de Cortes. Gedurende 30 jaar heeft hij het beroep van advocaat uitgeoefend. Bij den aanvang der dictatuur begon zijn actie als samenzweerder, waaraan hij zijn talent, persoonlijken invloed en geld wijdde. Vrijwel alle burgerlijke bewe gingen tegen de dictatuur vonden hem aan hun zijde. Als de samenzwering van Cadiz den val van Primo de Rivera en de komst van Berenguer ten gevolge heeft, verbreken de samenzweerders hun banden, en is het Alcala, die de verstrooide en teleurge stelde elementen om zich heen schaart. Sinds dit oogenblik neemt de nieuwe sa menzwering een bepaald republikeinsch karakter aan. Het land is reeds republikeinsch, en de constitueerende Kamer moet gevormd worden om het land de republikeinsche Grondwet te geven", zeide Alcala. En aan die zekerheid van visie dankt Alcalé. Za- moia o.a. zijn verkiezing tot president van de republiek. Op initiatief van den socialistischen minister van arbeid is Alcala Zamora tot de hoogste betrekking in den lande verheven. De Kamer heeft hem een toe lage van millioen peseta's verzekerd. Volgens de nieuwe grondwet zal hij zijn betrekking zes jaar moeten waarnemen. Hef Japansch-Chineesch conflict. Slotzitting van den Volkenbondsraad. Na de opening van de slotzitting van den Volkenbondsraad, legde de Japansche gedelegeerde de verklaring af, dat zijn re geering de ontwerp-resolutie aanneemt, doch ten aanzien van de tweede para graaf het voorbehoud maakt, dat de Ja pansche strijdkrachten in Mantsjoerije niet mogen belemmerd worden in een ac tie, die noodzakelijk zou kunnen worden voor de bescherming van leven en eigen dom der Japansche onderdanen. Daarna zette de Ghineesche gedelegeer de uiteen, dat zijn regeering zich bereid verklaart, de uit de ontwerp-resolutie voortvloeiende verplichtingen uit te voe ren, doch gedwongen is eenige reserves te maken. Nadat de Engelsche gedelegeerde, Lord Cecil, de hoop had uitgesproken, dat geen van beide partijen de bemiddelingsactie van den Volkenbond zal verijdelen, bracht de Raadsvoorzitter, Briand, de resolutie in stemming. Zij werd aangenomen met algemeene stemmen. Daarna wees Briand er op, dat het aan nemen der resolutie een belangrijke stap beteekent welke voor de regeling van het Ghineesch-Japansch conflict beslissend is. Na de resolutie van 30 September is er wel geen oorlog geweest in den zin van artikel 12 van het Volkenbondspact, maar wel „vijandelijke handelingen". Briand bracht dank aan de leden van den Raad en aan de leden van de redac tiecommissie. Duitschlands financieele toestand. In de begrootingscommissie van den rijksdag heeft de rijksminister van finan cien dr Dietrich gisteren een overzicht gegeven van den algemeenen. financieel Ion toestand. Hij wees er op, dat de begrooting, die in Juni door de noodverordening in even wicht was gebracht, tengevolge van de sluiting van eenige banken en de econo mische crisis sterke beperkingen had on dergaan. Door de bank-catastrophe werden in Juni bijna tweehonderd millioen Mark verloren, terwijl er bovendien groote be- lastingverliezen werden geleden. Zooals de zaken thans staan moet de opbrengst van belastingen en tarieven met 1714 millioen verlaagd worden. Deze gelden worden gedeeltelijk het rijk, gedeeltelijk den landen en gemeenten ont trokken. Men moet er bovendien op rekenen, dat de opbrengst van belasting en tarieven ook verder met tweehonderd millioen Mark zal dalen. Bovendien vreest men, dat de 150 mil lioen Mark preferente aandeelen rijks spoorwegen niet ondergebracht zullen kunnen worden. Bovendien zal 50 millioen Mark boven de begrooting noodig zijn voor het win- terhulpwerk, zoodat een nieuw gat van 400 a 450 millioen zal ontstaan. Een deel daarvan wordt gedekt door de muntwinst, die 17 millioen opbrengt. Zestig millioen wordt gevonden door bezuinigingsmaatregelen, vijftig millioen door nieuwe salarisverlagingen, en hon derdtwintig millioen door verhoogde om zetbelasting in Januari en Februari. Door een inkomsten-belastingvoorschot zullen nog vijftig millioen er bij1 worden gevonden. De vermindering der uitgaven met 2.6 milliard Mark bestaat in een verlichting der herstelhetalingen met 1250 millioen, in de daling van de belastingaandeelen met 700 millioen en in beperking van de uitgaven met 650 millioen. Brittannië dreigt met represailles. In goed ingelichte kringen wordt uit Parijs meegedeeld, dat het Foreign Office aan Frankrijk een nota heeft doen toe komen waarin de intrekking wordt ge vraagd van het compensatierecht van 15 pet. wegens de daling van het opdat Brittannië zich niet genoodzaakt zal zien op zijn beurt een extra-compensatierecht op den invoer van Fransche producten in te voeren. De Belgische Kamer tegen een tolverbond met Nederland en Frankrijk. De Belgische Kamer heeft een motie verworpen, waardoor de regeering uitge- r.oodigd werd onderhandelingen aan te knoopen over een tolverbond met Frank rijk en Nederland. 'Zij heeft vervolgens een motie aange nomen, waarin zij haax vertrouwen be tuigt in den minister van Buitenlandsche Zaken voor het aanknoopen van onder handelingen met Engeland, Frankrijk en Nederland, voor de vorming van een groote buitenlandsche markt. De besprekingen te Bazel. Gisterenmorgen hield de commissie te Bazel zich bezig met de Duitsche Rij'ks- 'begrooting. De vertegenwoordiger van het Rijksministerie van Financiën, graaf Schwerin von Krosigk, gaf een uiteenzet ting van de structuur en de ontwikkeling van de Duitsche begrooting, die, naar ver luidt, eeu gunstigen indruk op de gedele geerden heeft gemaakt. Ook over de ge volgen van de economische crisis, en de toenemende werkeloosheid en verarming deed von Krosigk mededeeling. De uit eenzettingen van den Duitschen vertegen woordiger hebben, naar verluidt, een diepen indruk in de commissie gemaakt. Korte Berichten. In de tweede helft van November is de werkloosheid in Oostenrijk verder ge stegen. Het aantal steuntrekkende werk- loozen is thans 273.000. Te Sofia wordt een landbouwconfe- rentie gehouden van Midden- en Oost- Europeesche landen. Aan deze conferen tie nemen vertegenwoordigers deel van Hongarije, Polen, Roemenië, Zuid-Slavië en Tsjechoslowakjje. Een Fransch postvliegtuig, dat op de lijn van Marseille naar Algiers vloog, wordt vermist. Men vreest, dat het in zee gestort is en drie leden der bemanning en de passagiers om het leven zijn ge komen. Een telegram uit Marseille meldt, dat volgens een aldaar ontvangen draad loos bericht het postvliegtuig van Mar seille-Algiers nabij de Balearen in zee gevallen is, Ondanks het optimistisch commu niqué, dat de Belgische minister Hymans over zijn reis naar Londen heeft laten verspreiden zijn de meeste bladen het er over eens dat hij ginds een volledig echec heeft geleden en met ledige handen is thuisgekomen. De bakkers uit het Noord-Fransche grensgebied, ontevreden over de maat regelen door de regeering genomen ten opzichte van den invoer van het Belgi sche brood, hebben tot een staking van 24 uur besloten. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL NIJVERHEID. Gisteren zijn opnieuw besprekingen ge voerd tusschen de besturen van N V.Y., R.K. Werkliedenverbond en Christelijk Nationaal Vakverbond en de commissie ad hoe uit de Enschedesche en Twentsch- Geldersche Textielfabrikantenvereenigin- gen inzake het conflict in de textielindus trie. De besprekingen zijn nog niet ten einde gebracht. Een niet malsch liberaal oordeel. De politieke hoofdredacteur van het „Vaderland", de heer Roodhuyzen, her haalt in zijn blad nog eens het oordeel, dat hij reeds 20 jaren geleden in de Ka mer gaf over de Twentsche textiel-fabri- kanten, n.l.: „dat de textielfabrikanten in Twente, zoo heel anders dan een Stork, in de ar beiders nooit gezien hebben de medewer kenden in een groot bedrijf, bij welks bloei beide partijen groot belang hadden, maar een hun vijandige macht die tot el- ken prijs er onder moest gehouden wor den. Vandaar hun aanvaarden van den klassestrijd, met de daaruit voorvloeien de beschouwing, dat de strijdmiddelen minder getoetst worden naar hunne mo- reele beteekenis, dan naar het effect, dat er mee wordt bereikt, vandaar dat zij in dien strijd tot middelen him toevlucht na men, die gelukkig door het grootste deel van onze fabrikanten uit den booze wordt geacht. Zij zijn namelijk de mannen van de solidariteitsuitsluiting. Tot welke wantoestanden zoo iets leidt, moge uit het volgende blijken: De leden van de Textielwerkgeversvereeniging zijn verplicht, als er aan fabriek A staking uitbreekt, aan hun eigen fabriek, B, G, en zoo het heele alphabet door, eigen arbei ders te straffen, arbeiders, die dus geheel buiten het conflict staan, en daaraan dus zoo onschuldig zijn als een pas geboren kind. Heeft de staking aan fabriek A een week geduurd, dan wordt aan alle an dere fabrieken de werktijd ingekort, en krijgen de arbeiders dus zooveel min der loon, en dat gaat progressief, zoodat de arbeider aan de fabriek, die staakt, ge noopt moet worden die staking op te ge ven, omdat hij daardoor het loon van mede-arbeiders doet dalen. Feitelijk is het een compliment aan de arbeiders ge bracht, want de maatregel gaat van de gedachte uit dat de arbeider, niet lan ger geneigd zal wezen op wat hij ver meent zijn recht te zijn te blijven staan als hij andere arbeiders door zijn volhouden ziet lijden. Maar tevens maakt het ieder, die iets voor recht en billijkheid voelt, op roerig." Dit getuigt aldus het „Vaderland", van „niets ontzienden machtswellust". „Die machtswellust heeft thans ge maakt, dat zij wederom een groote fout hebben begaan: zij dreigen mèt 10 pro cent loonsverlaging in plaats van 5 pro cent als de staking niet opgeheven wordt, waarmede zij implicite erkennen, dat bij hen de loonsbepaling niet afhangt van het bedrijf, maar machtsmiddel is, om het stakingsrecht, den arbeider reeds meer dan 60 jaar geleden door het initiatief van Mr S. van Houten verzekerd, illu soir te maken. De textielfabrikanten nemen dus een houding aan, die van groot gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel getuigt, en die tot zeer te betreuren resultaten zou kunnen leiden. Moge de zoo goed als unanieme afkeu ring van hunne houding in de burgerlijke pers maken, dat ze oog krijgen voor de waarheid, dat het beter is ten halve ge keerd dan geheel gedwaald; er wordt hier met vuur gespeeld". De Koninklijke Familie. De Koningin is voornemens zich van 16 tot 23 December naar Het Loo te be- Binnenland. De Tweede Kamer over de landbouwbe- grooting. De Eerste Kamer over de verhooging der invoerrechten. De roofoverval te Katendrecht. Onze tuinbouwproducten naar Engeland? Buitenland. De eerste president van Spanje. De Volkenbondsraad uiteengegaan. De Belgische Kamer tegen een tolverbod met Nederland en Frankrijk. Uitgifte van Koers BB1/* pCt. INSCHRIJVINGEN worden tot a.s. Maandag gaarne aangenomen. geven voor do gebruikelijke Kerstvierin gen aldaar. De Prins en de Prinses zullen eenige dagen later de Koningin volgen. Loonsverlaging te Nijverdal. Naar gemeld wordt, is voer de arbei ders van de N.V. Koninklijke Stoomweve rij te Nijverdal, gevestigd te Almelo, een loonsverlaging aangekondigd van 5 pel. met ingang van 14 Dec. a.s. en eon ver laging van nogmaals 5 pet. met ingang van 1 Februari a.s. Over de aankondiging van deze verlagingen was geen overleg gepleegd met de organisaties van arbei ders. De organisaties zullen zich neer leggen bij de eerste verlaging. Met de volgende verlaging gaat geen der orga nisaties Eendracht, Uuitas en St. Lamber- tus accoord. Zij hebben biervan reeds kennis gegeven aan de directie. Bezoldiging gemeente-personeel. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft door tusschenkomst van de Gedep. Staten der provincies toe zending gevraagd van de bezoidigings- regelingen, welke gelden voor de ambte naren en werklieden in rechtstreekschen of zijdelingschen dienst bij de gemeenten. Telegrammen met Kerstdag sn Nieuwjaar. De Dir.-Generaal van den P.T.T.-dienst maakt bekend, dat bij de aanstaande jaarswisseling gedurende het tijkvak van 14 Dec. a.s. tot en met 6 Jan. a.s. weder de gelegenheid zal worden opgengesteld om tegen sterk verlaagde tarieven Kerst en Nieuwjaarstelegrammen te wisselen en wel in het 'binnenlandsch verkeer, in het verkeer met het meerendeel der landen in Europa, met Ned.-Indië en Ned. West- Indië, alsmede met Ned., Ned.-Indische en Ned. West-Indische schepen en Ne derlandsche oorlosschepen op zee. Er zullen wederom twee soorten Kerst en Nieuwjaarstelegrammen zijn toegela ten, nl. die met vrijen tekst, mits bestaan de uit een Kerst- en/of Nieuwjaarswensch, in het verkeer met alle bestemmingen, behalve Noord-Amerika en Mexico, en die met vastgestelden tekst in het verkeer met Ned.-Indië, Ned. West-Indië, Noord- Amerika en Mexico. Het tarief der vrije-teksttelegrammen bedraagt in het binnenlandsch en het Europeesch verkeer, alsmede in het ver keer met schepen op zee (via Schevenin- gen-Radio) de helft, in het verkeer met Ned.-Indië en Ned. West-Indië pl.m. een vierde, en voor de overige bestemmingen pl.m. een derde van dat der gewone tele grammen. Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Indië. De Dir.-Generaal van den P.T.T.-dienst maakt bekend, dat, evenals bij de vorige jaarwisseling, weder de gelegenheid zal worden opengesteld tot 't voeren van Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken in den radio-telefoondienst tusschen Nederland en Ned.-Indië. (Java en Madoera en van Sumatra de Gouvernementsnetten in de gewesten „Sumatra's Oostkust" en „Atjeh en Onderhoorigheden" en de netten der Deli Spoorweg-Maatschappij, met uitzon- dering van het locale net in Medan. Te Medan kunnen de gesprekken alleen wor den gevoerd in de aldaar ingerichte radio- spreekcel).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1