Onze Mode-Rubriek 7? o /V EEN ROK Bewerking Gemengd Nieuws. In plaats van om 10.80, zooals in den omroepgids was aangekondigd, was het 11.20, toen de avond werd beëindigd. Wij kunnen er natuurlijk niet aan den ken verslag te geven van de verschillende redevoeringen, die in den loop van den dag door verschillende sprekers zijn ge houden. Zij zullen ongetwijfeld door zeer velen in en buiten Zeeland beluisterd zijn. Het Prov. Comité der N.C.R.V. kan met groote dankbaarheid en voldoening op dezen dag terugzien. Vijftig jaar tramverbinding tusschen Middelburg en Vlissingen. (Slot.) Af en toe zijn ook ernstige ongelukken niet uitgebleven. Van het overrijden van personen vinden wij nu en dan melding gemaakt, doch een zeer droevig ongeluk was het zeker toen in September 1903 een storm een boom bij de Langevielebuiten- brug ontwortelde en dit gevaarte op een der tramwagens neerkwam, die als een kaartenhuisje in elkaar werd gedrukt. Helaas liet daarbij een jeugdig scholier het leven. Velen zullen zich ook nog wel herinne ren hoe eens de stoomtram juist op de brug over de watergang te Souburg dérail leerde en hoe de locomotief daar een on vrijwillig bad nam, terwijl de machinist en stoker met een nat pak uit hun nete lige positie moesten worden bevrijd. Zeer zeker, de oude stoomtram heeft heel wat wederwaardigheden medege maakt, maar, hoe het ook zij, zij voorzag in een werkelijke behoefte. En ook, hoe knusjes, hoe gezellig was niet dat oude stoomtrammetjel Aanvankelijk mocht de tram niet an ders dan stapvoets de stad binnen komen en gold het voorschrift, dat voor de loco motief een man moest loopen met een roode vlag. Wat heeft deze „stoklooper", de laatste functionaris is nog altijd aan de tram verbonden niet bloot gestaan aan spotternijen. Wat is er in de jaren niet veranderd. Maakte de tram in 1881 slechts 10 ritten en aanvangende zomerdienst 1882 18 rit ten per dag, thans is dit niet minder dan honderdveertien De grootste verandering is wel de trans formatie van stoomtram in electrische tram. Bij deze omzetting ondervond de Société een zeer dreigende concurrentie, omdat de firma Izaak Boasson Zonen te Middel burg concessie aanvroeg voor een elec trische tramweg, die zou loopen langs den Westelijken Berm van het kanaal door Walcheren (het jaagpad). Dit was in October 1907, doch de Société had intus- schen haar plannen ook uitgewerkt en vroeg een maand later concessie aan om haar stoomtram in een electrische te ver anderen. - De openbare colleges zagen toen geen bezwaar in het verleenen van beide con cessies. Van de tram-Boasson is echter nimmer iets gekomen. De Société heeft haar plan wel tot uit voer gebracht en op 31 Mei 1910 kon de officieele opening der electrische tram plaats hebben. Het zou 14 Juni worden eer de tram voor het publiek met electrische kracht ging rijden. Té Vlissingen werd het eenige eindpunt voor de interlocale lijn het Bad huis, doch spoedig kwam ook de lijn Vlis singen StadVlissingen Haven in exploi tatie. Ook aan de electrische zijn de moeilijk heden niet gespaard gebleven, vooral in de laatste jaren. Denk aan de autobus- 'concurrentie. Eerst, nadat maanden lang de bussen met dubbele snelheid de tram voorbij snorden, werd vergunning verkre gen om de rijsnelheid te verhoogen. Tege lijkertijd werden de tarieven verlaagd, zelfs zoo verlaagd, dat het niet lang ge leden noodig bleek de tarieven weer iets te verhoogen. Door de verhoogde snelheid kon de kwartierdienst weer in eere worden her steld en voldoet nu zeer goed. Bij' het uitreiken van de concessie voor de electrische tram zal wel niemand ver wacht hebben welke gevolgen dit zou heb ben voor Vlissingen en Middelburg, voor Walcheren, ja zelfs voor een gioot deel van Zeeland. Voor de electrische tram moest een cen trale worden gebouwd. Door deze wat grooter te maken, kon tevens Vlissingen van electriciteit worden voorzien. Niet lang daarna vroeg Middelburg electrici teit en sloot met de Société een overeen komst. Het electriciteitsbedrijf overgroeide het trambedrijf. Zooals bekend zijn enkele jaren geleden het geheele bedrijf (tram en centrale) door de P.Z.E.M. overgenomen. De Raad van Bestuur der N.V. „P.Z.E.M." richtte heden de volgende circulaire tot het personeel der tram „Het is heden de dag, waarop vóór vijftig jaren de tramweg van Vlissingen naar Middelburg werd geopend. Het Bestuur onzer Vennootschap heeft met het oog op de ongunstige economi sche omstandigheden, gemeend, dezen dag niet tot een feestdag te moeten maken. Toch wil het dien ook niet onopgemerkt voorbij laten gaan, aangezien er verschil lende omstandigheden zijn, die bij een te rugblik in het verleden tot tevredenheid stemmen. Met name mag gewag gemaakt worden van een goede plichtsbetrachting van het personeel, en het is daarom, dat ons Be stuur besloten heeft, aan zijn waardeering daarvoor op bescheiden wijze uiting te geven door een klein persoonlijk geschenk aan hen, die meer van nabij bij de tram betrokken zijn. Daarnevens heeft ons Bestuur gemeend den dag van 10 December 1931 tot een ge denkdag te moeten maken, door ten be hoeve van het geheele personeel een be drag van f 1000 af te zonderen tot stich tingen een fonds ter ondersteuning van hen, die in geldelijke moeilijkheden moch ten komen en daarin niet of niet in vol doende mate uit anderen hoofde worden gesteund. Tenslotte spreken wij de hoop uit, dat bijgaand geschrift u aangename herinne ringen aan uwen dienst bij de tram moge geven." Het persoonlijk geschenk bestand uit een kistje sigaren en met het geschrift is bedbeld het in brochurevorm uitgege ven artikel, waarvan hierboven het slot werd opgenomen. DE HILVERSUM 5 is erl Eénknops N. S. F. toestel met electr. dyn. luidspr. f 275. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Tabaksaccijns. De Ontvanger der Directe Belastingen en Accijnzen te Goes, brengt ter kennis van belangheb benden, dat zij, die geen prijs meer stel len, op een bedrijfsvergunning voor den tabaks-accijns voor het jaar 1932, hiervan uiterlijk 31 December 1931 schriftelijk behooren mededeeling te doen aan ge noemden ontvanger. Het vergunningsrecht voor het jaar 1932 behoort vóór 20 Januari 1932 ten kantore Goes te worden voldaan (giro-no. 4899). Belasting betalen. De Ontvanger der Rijksbelastingen te Mid delburg herinnert belastingplichtigen er aan, dat de aanslagen in de Grondbelas ting en in de Personeele Belasting vóór 1 Jan. 1932 behooren te zijn af betaald. Betaling kan behalve aan het Ontvang kantoor (Oost-Indisch Huis) geschieden aan het postkantoor te Middelburg en aan de hulpkantoren en stations der poste rijen en telegrafie in de omliggende ge meenten. Driewegen. Maandag a.s. hoopt in de Geref. Kerk voor de Meisjes- en Knapen- vereen. op te treden ds Lindeboom van Serooskerke, met het onderwerp: „Naar Bijbelschen Bodem". Causerie over een reis door Palestina en Egypte, toegelicht door lichtbeelden. We wekken allen op, dezen avond bij te wonen. Men zie nader de advertentie in het volgend nummer. Riiland-Bath. Dinsdagavond hield de afd. Rilland-Bath van den Chr. Landlar- beidersbond in de O.L. school een open bare vergadering, waarin als spreker op trad de heer Vingerling, hoofdbestuurder. De vergadering was zeer druk bezocht. In een kernachtige rede zette spreker het nut en den zegen van de Chr. organi satie uiteen, en sprak in het bijzonder over de onderlinge verhoudingen tusschen patroon en werknemer. Deze moeten goed zijn en gebaseerd op de Heilige Schrift. Dit werd met een enkel voorbeeld uit de gelijkenis van den wijngaardenier aange toond. Immers daar lezen wij „en als zij. het eens geworden waren". Hier is dus sprake van overleg. Het gaat niet op dat een vrije groep arbeiders geen medezeg genschap hebben, b.v. over het bepalen der loonen en arbeidsvoorwaarden. Dit zijn geen goede verhoudingen. Als wij een conferentie aanvragen en dit wordt gene geerd, dan is dit een spelen met vuur. Er moet ook niet worden getornd aan de sociale wetten. Ook als wij oud en zwak zijn hebben wij recht op een be staan. Dat de verhoudingen nog niet be ter zijn is een aanklacht tegen onze Christelijke landarbeiders, vooral hier in Zeeland is men 10 tot 20 jaar te laat met de Christelijke organisatie begonnen. Het moet ook niet voorkomen, dat maar een gedeelte georganiseerd is. Men moet niet profiteeren van eens anders werk.. Het hangt van de mentaliteit der leden af, om de organisatie op hooger peil te bren gen. De leden moeten leven uit een vast Christelijk beginsel. Door den burgemeester werd nu een kort overzicht gegeven van hetgeen door de gemeente is gedaan voor de aanstaande werkzaamheden, terwijl door den heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke de aard en de wijze van het werk wat door de werk verschaffing aan het waterschap „Val- kenissegeul" zal worden uitgevoerd en waar ook verschillende werkloozen uit deze gemeente zullen worden te werkge- steld, nader werd uiteengezet. Hierop volgde nog eenige bespreking. Krabbendijke. Loop der bevolking over de maand November: Gevestigd: 9, Th. J. van Doorn en vrouw uit Leiden. 10, Laurus Sinke en gezin uit Kruiningen. 16, W. H. van Dongen uit Ierseke. 20, Adriana Geense uit Bussum. 24, Willem Ooms en gezin uit Giessen- dam. Vertrokken: 3, Corn. D. van de Vrede naar 's-Gravenhage (Loosduihen) Jknb steenstr. 19. 21, J. M. Bouwman naar Dordrecht, Vrieseweg 40. 24, H. F. C. Kooman naar Middelburg, Gasthuis. Gisteren vergaderde alhier het ziekenfonds „Onderling Belang". De af tredende bestuursleden werden herkozen zijnde A. van 't Leven, Jac. Jacobusse, en G. Slabbekoorn. In de centrale coimnio- sie werden gekozen A. van den Berge en A. Hollestelle. Door de vergadering werd vastgesteld dat den penningm. wordt toe gekend f 25. De penningmeester deed verslag over den toestand der kas van 4 Mei 1931. De ontvangsten waren f 388.94, aan zie kengeld uitgegeven f 274.83, saldo f 114.11. De nieuwe regeling werkt uitstekend. Jammer dat er niet meer werklieden lid worden van dit ziekenfonds. Baarland. Gisterenavond herdacht de Geref. Meisjesvereeniging Spr. 3:6 op feestelijke wijze haar 20-jarig bestaan. Ds Vonk opende de vergadering en heette de vele aanwezigen welkom, o.a. afgev. van kerkeraad en jongelingsvereen. en inzonderheid mevr. Lanning, die een groot aandeel had in de oprichting der vereeniging en tevens de eerste presidente was, daarna had mevr. Vonk de leiding der vergadering als presidente. Verslag werd uitgebracht van den loop der gebeur tenissen gedurende de 20 jaren van het bestaan der vereeniging, welke werd op gericht met 15 leden, thans bedraagt dit 17. De penningmeesteresse deed verslag, waaruit bleek, dat crisis en malaise in haar woordenboek niet te vinden zijn. De avond werd gezellig doorgebracht met drie tableaux, opstellen, voordrach ten, verscheidene liederen werden gezon gen door koor en gezamenlijk, tweemaal werd gepauzeerd, waarin ververschingen werden toegediend. Felicitaties werden uitgebracht door mevr. Lanning, den ker keraad, de jongelingsvereeniging en de meisjesvereeniging te Driewegen. Het was middernacht geworden toen het 22 punten rijke programma was afgewerkt en ds Vonk dank bracht aan de meisjesvereeni ging en allen, die tot het welslagen van het feest hadden medegewerkt, waarna Z.Eerw. voorging in dankgebed. Heinkenszand. Gistermiddag werd al hier het nieuwe gemeentehuis geopend door Z.Exo. de Commissaris der Konin gin in Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford in tegenwoordigheid van den heer Burgemeester mr dr Mes, heeren wet houders, raadsleden, de heeren Gedepu teerden mr Stieger en van Bommel van Vloten, benevens de heeren burgemeesters van 's-Heer Arendskerke en 's Heeren- hoek en ambtenaren en beambten der ge meente. De burgemeester hield een rede over de geschiedenis der gemeente Hein kenszand vanaf ongeveer 1400 en schetste verschillende gebeurtenissen die in deze periode voorvielen. Daarna sprak de Commissaris der Ko ningin. Hij1 wenschte den burgemeester Talllewljdte 82. Heupwijdte 110. Lengte 83 c.M. Aangevraagd werd een rok van geruite wollen stof. De rok kan natuur lijk van verschillende andere stoffen ge maakt worden. Model A met het vest ls b.v. heel ge schikt om van fluweel gemaakt te wor den Benoodigde stof, bij een breedte van 1.30 M. ls 2.10 M. De afknipsels kunnen gebruikt worden om een das van te ma ken. De rok knipt men voor en achter ge lijk. Het stuk wordt schuin van draad genomen. Men knipt er de naden aan, als voorb. I laat zien. a. De rechterzijnaad van het heup stuk dichtstikken. Van de Unkerzljnaad wordt aan den onderkant 2J c.M. dicht gestikt. De rest blijft open voor het split. De voorzijde van het split op maat om- rijgen. Aan den achterkant laat men de naad van 3 c.M. breedte zitten voor on derschiet. De drukkers zet men i c.M. van den kant. Voor stevlgte rijgt men een boorlintje tusschen de stof, waar de drukkers komen en achter het onderschiet wordt, om dezelfde reden, een boorlintje gezoomd. De bovenkant van het onder schiet wordt nu ook nog schuin wegge slagen (Zie voorb. II). Daarna wordt de onderkant van het stuk op de maat omgeregen. Bij de hoe ken de naad schuin inknippen (Zie voor beeld I). Bij de stof, die niet erg rafelig ls, kun nen de naden uitgetand worden, anders moet men ze afwerken met een schuin biesje satinet. b. De zijnaden van den rok dichtstik ken en openstrijken. c. Onderaan wordt langs den rok een boorlintje over de rafel gestikt, vervol gens de zoom afgemeten en Ingeregen; daarna wordt deze met de hand gezoomd. d. Nu de plooien inrijgen en dan het rokje aan het heupstuk zetten. Het stuk kan óf heel smal opgestikt worden óf op een breedte van 1 C.M. e. De tailleband maakt men precies op taillewijdte. De rok wordt nu op den band geregen en over de rafel wordt een boorlintje gestikt. De rok valt dus los over den band heen. (Zie voorb. III.) Aan den band zet men nu 3 haken en oogen. Wil men den rok laag ln de taille hebben, dan neemt men een band van 8 c.M. Model B. Bij dit model vallen de plooien anders dan bij het voorgaande en ook komen de punten hier niet teger. elkaar zooals bij model A. Opzij ls een stuk recht. Patronen verkrijgbaar op schriftelijke aanvrage bij vooruitbetaling (ln postzegels, per postwissel of door stor ting op giro No. 44455 bij het bureau van „De Zeeuw" te Goes. Duidelijk aangeven de maat welke ge- wenscht wordt. De kosten voor het rokpatroon zijn 10.40, van het vest /0.35. geluk met de totstandkoming van het nieuwe gemeentehuis, en wees op de werk kracht die in deze en meer andere aan gelegenheden van den burgemeester is uitgegaan sinds zijn benoeming nu ongeveer zes jaar geleden. Hij sprak daarna heeren wethouders en raadsleden benevens secretariepersoneel toe, waarna hij het gemeentehuis voor geopend ver klaarde. Wethouder Nijsse dankte Z.Exc. voor de gelukwenschen en den heer bur gemeester voor het werkzame aandeel, dat deze in de totstandkoming van het nieuwe gemeentehuis heeft gehad. Het muziekgezelschap „Euterpe" bracht na 't „Wilhelmus" nog verschillende andere nummers ten gehoore. Velen uit do bur gerij bezichtigden daarna het nieuwe ge meentehuis. De heer Steketee, oud-bur gemeester dezer gemeente, thans lid van den raad, memoreerde den toestand van de gemeentehuisvesting in de laatste 50 jaar. De gemeente-secretaris sloot de rij der sprekers. Koudekerke. Dinsdagavond vergaderde de Kolenvereeniging „Ons Belang" onder voorzitterschap van dhr F. de Rijke. Aan wezig 68 van de 392 leden. Aangekocht werden in 1931351.450 K.G. steenkolen, 278.480 K.G. eierkolen, 36.920 K.G. an- thraciet en 31000 bruinkoolbriketten, sa men voor f 10.176.14. De aftredende bestuursleden F. N. Grims, G. Jongepier en J. Geldof werden herkozen. Het totaal der ontvangsten en uitgaven bedroeg f 13.190.16 met saldo in kas van f 557.30. Kloetinge. Woensdag werd een persoon uit Nieuwdorp op den hoek School straatLewestraat aangereden door een vrachtauto. Met enkele schrammen en een vernield rijwiel liep dit ongeval nog goed af. Grijpskerke. Zooals reeds geannonceerd hoopt Vrijdagavond 7 uur in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds A. van Selins, van Hansweert met het onderwerp: Wat leert Palestina ons aangaande den Bij bel? Een zeer interessant onderwerp, daar Ds van Selms zelf in Palestina is geweest en heeft deelgenomen aan de opgravingen. Men vergete dezen avond nietl Oudelande. In de Maandagavond ge houden spoedeischende vergadering van den gemeenteraad, werd thans in tegen" stelling met een besluit in de vorige ver gadering genomen, met algemeene stem men besloten de dorpsvate nog niet uit te baggeren, doch daarmede te wachten tot in Januari, terwijl het tweede werk verschaffingsobject n.l. het verleggen van den grintweg naar en door den Tolhoek tot bij de woning van de Wed. Ponse, wegens de enorme kosten (raming f 15.500), met algem. stemmen is losge laten. Ongelukkon. Dinsdagavond is de 80-jarige R. te Almelo het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. Op hot moment, daUhij 'n bocht wilde overste ken, werd de oude man gegrepen door een auto. De man geraakte onder den wagen en word bewusteloos opgenomen. Woens dag is het slachtoffer in het R. K. Zie kenhuis, vermoedelijk ten govolge van in wendige kneuzingen, overleden, De heer P. te Wervershoof is met zijn auto in een sloot gereden en aan de gevolgen overleden. Gisteravond is de 8-jarige S. bij het spelen aan de Koningshaven te Rotterdam te water geraakt en verdron ken. Gistermiddag is de 18-jarige B., knecht bij de Verffabriek te Muiden, toen hij in de Vecht een bus omspoelde, te water geraakt en verdronken. De ramp van de Ooievaar. In verband met do ramp, aan liet postvliegtuig de Ooievaar overkomen, seint Aneta d.d. 9 dezer nog het volgende uit Bangkok: De begrafenis van do slachtoffers Wiersma, Van Onlangs en Kotte, ge schiedde op het Protestantsche kerkhof onder de grootste belangstelling. Reve rend Cecil Simmons leidde de plechtig heid, terwijl de gezant van Duitschland, Dr Asmis, bij afwezigheid van den Ne- derlandschen gezant, een redevoering hield. De Britsche en Fransche gezanten waren verhinderd de plechtigheid bij te wonen. De beide andere overledenen*, Baudard en Borg, werden begraven op het R. K. kerkhof, nadat de plechtige dienst in de Assumption Cathedral daar aan was voorafgegaan. Ladelichter gearres teerd. Toen een winkelier te Gronin gen even zijn winkel aan den Nieuwen weg had verlaten, zag hij bij zijn terug komst dat een man bezig was de geldlade van zijn inhoud te ontdoen. De dief wist te onvluchten doch men heeft hem na een achtervolging door een groot gedeelte van de stad weten te grij pen. Het bleek te zijn de 26-jarige B. uit Leeuwarden. Krab geen puistjes op e n. Maandag had de bloemist-knecht de V. te Nieuwer-Amstel de onvoorzichtigheid een puistje op zijn wang stuk te krab ben. Dinsdagmorgen zwol de wang ech ter dermate op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Geconstateerd werd bloedvergiftiging. In zorgelijken toestand werd de man naar een zieken huis overgebracht. Door den trein gegre pen en gedood. Dinsdagavond is langs de spoorlijn Acht-Best het lijk ge vonden van den heer A. F. H., stations chef te Acht. Klaarblijkelijk is de heer v. H. door een trein overreden. Het hoofd was van de romp gescheiden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 6