Uit de Provincie. Zoeklichtjes. Nu een onmiskenbare radicaliseering ten onzent zich verraadt, zal deze minder heid groeien in kracht. Vallen de Belgische geestverwanten om, dan wordt het Nederlandsche proces al weer versterkt. Daarom schrijven wij aan den Belgi schen strijd meer dan alleen Belgische beteekenis toe. 't Gaat op den duur om de geestesvrij heid voor christen-ouders. DE LIBERALEN EN HET INKORTINGSWETJE. Over dit onderwerp schrijft het Hdbl. een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen: Dat het wetsontwerp bij de S.D.A.P. en de Vrijz. Democraten op onverzettelijke tegenstand zal stooten, is na hetgeen bij de algemeene beschouwingen en in de partijpers aan het licht kwam, niet aan twijfel onderhevig. Omtrent de houding der liberalen zijn wij nog niet ingelicht. Waar zouden zij politiek-theoretisch moeten staan? Om op deze vraag te antwoorden, moe ten wij juist de tegenstanders groepeeren. Die ter linkerzijde zijn bezorgd voor de gemeentelijke autonomie, maar willen vooral de salarissen der gemeente ambtenaren en de loonen der gemeente werklieden niet verlagen. De tegenstan ders ter rechterzijde zijn in de eerste plaats gebeten op wat door hen geacht wordt een aantasting der autonomie te zijn. Maar ten aanzien van de bezuiniging zelve zijn de rechtsche tegenstanders niet eens van zin met die van links. Wat zal nu de politieke houding kun nen zijn van de liberalen, die als een cen trum-partij wellicht „op de wip" komen te zitten? Naar onze meening dienen de liberalen zich af te vragen of zij als tegenstanders in het gezelschap zouden komen van an dere tegenstanders, die op dit punt het liberaal inzicht ondersteunen. Dit schijnt niet het geval. Wanneer de liberalen de bezuiniging van minister De Geer afstemr- men, zijn zij na de eventueeie gezamen lijke overwinning in het zegevierende kamp in de minderheid tegenover de an dere tegenstemmers, die de liberale be zuinigingsactie niet willen steunen. (Dat er anderzijds werkelijk sprake zou zijn van aantasting der gemeentelijke auto nomie die door de wet zelf aan de gren zen van het algemeen belang gebonden was, kan moeilijk worden volgehou den.) Wat zouden de liberalen zoodoende met deze houding bereiken in het alge meen belang? Wanneer zij echter ondanks hun be zwaren tegen sommige kanten van dit ontwerp de voorstanders ondersteunen, bereiken zij een bezuiniging die later voor uitbreiding vatbaar is. Wat de liberalen willen is immers: bezuiniging desnoods onder leiding der regeering, óók in de provincie en gemeenten. 'Bij voorkeur echter zóó, dat de plaatselijke 'be zuiniging ooik aan de plaatselijke geldmiddelen ten goede zouden komen. Daarop kan toch worden aangedrongen voor alle toekomstige plannen. Wij heb ben trouwens onlangs al gewezen op het onvermijdelijke van een definitieve wijzi ging der financieele verhoudingswet tot verlaging der rijksuitkeeringen in het al gemeen. Maar met de bezuiniging die de minister De Geer voorstelt, kan toch wor den begonnen. Deze maatregel, wiens vorm wij niet kunnen bewonderen, is in elk geval een stap in een onontkomelijke richting. Wij gelooven dan ook dat de liberalen dit ont werp in laatste instantie niet zullen wil len afstemmen. GEMEENTEBEGROOTING VAN MIDDELBURG. B. en W. zeggen in him antwoord op het reeds eerder gepubliceerde rapport van de Commissie van Financiën, dat zij het ernstige bezwaar tegen gebruik van een deel van het vermoedelijk batig saldo van den dienst 1931 tot een bedrag van f 14836.94 voor den dienst 1932 niet be grijpen. Immers is van den dienst 1930 naar dien van 1931 overgebracht het van het Rijk ontvangen bedrag ad f 55415.94 als te veel betaald voor de R.H.B.S., dat anders geheel aan den dienst 1932 zou zijn ten goede gekomen, zoodat het zeker niet ongemotiveerd is om nu de begroo ting voor 1932 daartoe aanleiding geeft, door een algemeene belastingverhooging, een vierde deel van dit bedrag voor den dienst 1932 te gebruiken. Maar de comm. adviseert zelve om van genoemd bedrag van f 55415.94, vermeerderd met even tueeie hoogere winst dan geraamd bij de bedrijven een gemeentelijk reservefonds te maken, om daaruit te putten bij schrap ping van het praelevement. Dit blijft vol gens B. en W. practisch hetzelfde. Intus- schen achten zij een crisistijd, nu het sluitend maken der begrooting meer moeilijkheid veroorzaakt dan anders, niet de tijd voor het vormen van een reserve fonds. Zij handhaven dan ook hun voor stel ten opzichte van het praelevement. Als blijkt, dat de raming van de ge meentefondsbelasting, op hetzelfde bedrag van 1931/'32 te hoog was, zal het verschil zoo noodig op andere wijze gevonden moeten worden. Bovendien is het de vraag of voor de gelden voor werkver schaffing geleend zal kunnen worden, waarvan B. en W. trouwens geen voor standers zijn. De commissie geeft in over weging de winst van het Gasbedrijf voor zcover de reserve minstens 10 pet. van het in dat bedrijf vastgelegde kapitaal be draagt, over te brengen naar den gemeen tedienst. Ogenschijnlijk zouden daardoor da inkomsten verrseerleren met 18972,71 gulden. Afgejaen van de vraag of het ge- wenscht is af te wijken van de bedrijfs- verordening, die 20 pet. bepaalt, meenen B. en W., dat men niet reeds thans de geraamde winst van het gasbedrijf in de gemeentebegrooting moet laten vloeien. Dit om drie redenen. Ten eerste is de be grooting van het gasbedrijf zeer zuinig geraamd, zoodat het de vraag is of de geraamde winst wel zal worden bereikt; ten tweede overwogen B. en W. om met name voor verwarming een vastrecht tarief in te voeren, waarbij op een voor- loopige winstvermindering van f 10.000 tot f 12.000 is te rekenen, en ten derde is het juist in tijden als thans gewenscht, dat men iets achter de hand houdt om tegenvallers mee goed te maken. Als zoo danig beschouwen zij ook de verlaging, die sommige uitgaven zullen ondergaan door de korting toegepast op de salaris sen der Rijksambtenaren en door de be zuinigingsmaatregelen, die van Regee- ringswege worden getroffen, o.a. bij het N.O. B. en W. kunnen zich ook niet ver eenigen met het denkbeeld van een der leden om te overwegen of Middelburg niet in de tweede klasse der gemeentefonds belasting dient te worden geplaatst. B. en W. noemen het een sobere argumen tatie van dat lid als hij er aan toevoegt, dat het in Vlissingen is geschied zonder dat dit tót noemenswaardige klachten aanleiding gaf. Op zichzelf kan het gemis aan klachten toch nooit bewijzen, dat men in alle op zichten tevreden is. Inzake de salarieering van het ge- meentepersoneel heeft ieder der leden van de commissie een ander© opvatting. B. en W. meenen, dat het de beste weg zal zijn om af te wachten wat in de Staten-Gene- raal het lot zal zijn van het bekende ont werp tot korting op de uitkeeringen uit het gemeente-fonds, hetwelk met de sala ris-materie ten nauwste verband houdt. Zoodra dat lot bekend is, zal de sala rieering nader worden bezien en zal de raad in de gelegenheid worden gesteld zich daarover uit te spreken. Eene be handeling van dit vraagstuk achten B. en W. nu beslist praematuur. Inmiddels zeg gen zij nu reeds, dat zij instelling eener algemeene salariscommissie, bestaande uit Raadsleden, volmaakt overbodig vin den. Nog daargelaten, dat met door een zoodanig commissie voor te bereiden her ziening waarschijnlijk geruimen tijd zou gemoeid zijn, meenen B. en W., dat ver laging eventueel over de geheele linie volgens eenzelfde regeling zou moeten geschieden, omdat de oorzaak voor de verlaging voor allen gelijkelijk geldt. Een salarisherziening zou geheel los moeten staan van de vraag of er al dan niet eene algemeene verlaging zal komen. B. en W. meenen ten slotte, dat wanneer door eenigen wetgevenden maatregel, welke ook, de thans gewaarborgde uitkeeringen van het rijk aan de gemeente verminderd zouden worden, al of niet in verband met de salarieering der gemeenteambtenaren, de daardoor dalende inkomsten niet meet door verzwaring van belastingdruk zou den mogen worden opgevangen. De commissie had de vraag gesteld of onderhoud bestratingen en onderhoud wegen en voetpaden niet zou kunnen wor den teruggebracht op het bedrag van het vorige jaar en daarom met ruim f 4000 zou kunnen worden verminderd. Dit zou h.i. kunnen zonder gevaar voor achter stand of verwaarloozing. Indien b.v. de extra asphaltbehandeling der singels ge raamd op f 3150 het maken van een as- phaltbedekking op de wegen in het Park van Nieuwenhoven geraamd op f 1950, wellicht ook de aankoop en de bestrating van een gedeelte van de Markt met koper slakkeien wat kon worden uitgesteld, dan zou daardoor alleen reeds meer dan ruim f 4000 worden bespaard. B. en W. zeggen dat door elke vermin dering van deze post het onderhoud ver mindert. Het onderhoud laat naar hunne meening geen vermindering toe, ook niet het bedrag voor de extra oppervlakte behandeling van de asphaltbedekking van de singels. Naar aanleiding van een opmerking van de commissie deelen B. en W. mede, dat de Veersche brug, de Vlissingsche brug en de Langeviele-binnenbrug slecht zijn, eerstgenoemde zal wel in 1932 ver nieuwd moeten worden. Op een volgende vraag van de com missie of B. en W. ook kunnen mededee- len of de Poelendaalsche Singel en de Blauwendijk ook voorkomen op het Pro vinciaal wegenplan en of er uitzicht be staat, dat deze wegen spoedig zullen wor den verbeterd, antwoorden B. en W., dat zij in begin 1932 een plan tot verbete ring van den Poelendalesingel en den Blauwendijk bij den raad hopen in te dienen en dat in een gedeelte der desbe treffende kosten de Provincie voor 75 pet. zal bijdragen. B. en W. zeggen toe in 1932 met een definitief voorstel nopens den bouw van een abattoir te zullen komen. Naar aanleiding van een vraag of de Armenraad niet zou kunnen worden op geheven, waardoor f2600 wordt bezui nigd, antwoorden B. en W., dat zij eene opheffing, die trouwens bij Kon. besluit zou moeten geschieden, niet goed mogelijk en niet gewenscht achten. Wellicht is in de toekomst vermindering der uitgaven mogelijk. Goes. Op Zaterdag 26 December (2en Kerstdag) zal de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" alhier (directeur dhr H. Wolzak), haar tweede uitvoering geven in de Geref. Kerk. Medewerking zal wor den verleend door de heeren L. Smit, cwgsl «ffl A4t. BDJfchraad, clarinet, terwijl door den weleerw. heer De W. H. van der Vegt een slotwoord zal worden gesproken. Nadere bijzonderheden volgen per adver tentie. Kruiningen. Onder voorzitterschap van dhr De Groof vergaderde de Kruining- sche Burgerwacht ten gemeentehuize. De afgetreden commandant werd benoemd tot eere-lid en dank gebracht voor al zijn gewaardeerd werk. Dhr Francoijs dankte wederkeerig voor deze eer en de kame raadschappelijke medewerking van allen, inzonderheid de secretaris-penn. G. Duin dam en de bode. De prijzen van den over den geheelen zomer gehouden onderlinge wedstrijden werden uitgereikt als volgt1. G. Duin dam; 2. Z. Klaassen; 3. P. Wondergem; 4. A. Karelse; 5. J. J. Fraanje; 6. H. G. Jansen; 7. J. Waverijn; 8. M. Houtman; 9. J. Krombeen, alle geschenken gekocht uit den inleg der leden. De penn. deelt mede, dat de schietbaan is gerepareerd, waardoor de kas ongeveer leeg is. Dinsdagavond vergaderde de ge meenteraad. Afwezig dhr A. v .d. Straa- ten wegens ongesteldheid. De publieke tribune was geheel bezet met belangstel lenden. Eerst kwam aan de orde het punt werkverschaffing. De voorzitter zegt, dat B. en W. reeds 3 October begonnen zijn met besprekin gen over de werkverschaffing. Ook de Valkenissegeulwerken hadden hun aan dacht. Dit laatste had nog geen resultaat doch is ook nog niet afgewezen. Verder is in Kruiningen gezocht naar andere ob jecten, welke echter gering zijn. Er is een lijst opgemaakt van werkloozen en naar den Inspecteur verzonden, subsidie voor de werkverschaffing is gevraagd en onder zekere voorwaarden ook verkregen. Daarna had een bespreking plaats tus- schen B. en W. en het bestuur van het waterschap Kruiningen. Dit laatste werd bereid gevonden voor werkverschaffing dezen winter vervroegd delfwerk uit te voeren. Raming aan werkloon f2500 Het Polderbestuur zou aan de vergadering van Ingelanden voorstellen dit werk te laten doen, waarbij één derde voor den Polder en twee derde voor rekening der Gemeente komt, waarbij de gemeente dan een subsidie van het Rijk hiervoor zou vragen. Dhr Ir Stevens had zijn mede werking hiervoor toegezegd. Den heer Burkunk doet het genoegen te hooren van de vele pogingen die B. en W. in deze doen, doch het is reeds De cember en de werkloosheid stijgt. Dhr De Groof vraagt wanneer de Pol der met het werk begint. Dhr Witte merkt op, dat B. en W. niet stil hebben gezeten, doch had het Rijk er liever buiten gelaten, nu zal niet elke werklooze er aan kunnen werken. De voorzitter geeft inlichtingen, en zegt dat B. en W. het zouden betreuren, wan neer dit werk niet kon doorgaan door de gemaakte critiek. Het gaat bier om 2400 .gld werkloon" al of niet, Tegen vorst en hoogen waterstand kunnen wij niets doen. Niet ieder heeft laarzen noodig bij dit werk. Dhr van Hootegem toont uitvoerig aan, dat de Polder weinig of geen voordeel heeft van dit werk, ook ingelanden moe ten bun goedkeuring nog geven en die zou uitblijven?'wanneer 't werk tot schade van den Polder bleek. Dhr Witte meent, dat we zonder Rijks subsidie vrijer waren en bet loon nu te weinig zal zijn. De voorz. zegt: dus geen subsidie en meer loon, waar moet bet geld dan vandaan komen? Dhr Witte meent, dat het bedrag nog voldoende zal blijken voor de werkver schaffing. Dhr Francoys meent, dat toch ook zij, die niet aan de werkverschaffing kunnen komen, geholpen moeten worden. Dhr De Groof en Minnaar danken B. en W. voor hun bemoeiingen in deze en zullen hun stem aan dit voorstel geven. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan de orde is thans een verzoek van den bestuurdersbond Oostelijk Zuid-Beve land betreffende werkverschaffing en steunregeling aan werkloozen. De voorzitter zegt, dat toen dit verzoek kwam, B. en W. reeds met een steunrege ling bezig waren volgens hun besluit van 7 Jan. 1931. Spr. meent, dat de andere steunregeling vorig jaar nog zoo kwaad niet was, hoewel ze veel onverdiende cri tiek heeft gehad. B. en W. stellen steun voor aan de ge- organiseerden tot een maximum van f9 per week (met 4 kinderen), en kostgan gers f5 per week, voor de ongeorgani seerden deze bedragen te stellen op f 7 en f 4, alles berekend naar de norm van f 1.80 loon per dag en verhoogden toeslag tot 85 pet van het Rijk. Na uitvoerige bespreking, waaraan de heeren Witte, Burkunk, de Bat, Kole, Francoys en van Hootegem deelnamen, stelde 'dhr Witte voor de norm te brengen op f 2 per dag. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 2 st., terwijl op voorstel van dhr van Hootegem de ongeorganiseerden met f 1 verhoogd worden. Het maximum van 50 opcenten op de vermogensbelasting wordt zonder hoof delijke stemming opnieuw vastgesteld, ter wijl de opcenten op de gemeentefondsbe- iasting gebracht worden van 40 (vorig jaar) op 80, teneinde in de kosten van steun en werkverschaffing te kunnen voorzien. De voorzitter zegt, dat hiermede het maximum is bereikt. We zijn aan het einde van onze draagkracht, daar we boven de 80 opcenten onder curateele komen en alleen verhooging personeele belasting en een straatbelasting nog res ten. Bij de wifoiging in de begrooting Gas- i centrale Oosteinde worden door de heeren de Groof, Witte en Minnaar bezwaren ge noemd tegen de gratificatie, het bedrag vergoeding auto directeur, en reiskosten. Ook het slechte gas vorige week te Hans- weert wordt scherp becritiseerd. De voor gestelde wijzigingen worden verworpen met 6 tegen 4 st. Nadat de heeren Burkunk en Witte bezwaren geopperd hadden tegen de hou ding en voordracht van het Burg. Arm bestuur worden tot leden daarvan be noemd J. v. d. Kreeke, en H. Markusse te Hansweert en het aftredende lid J. Blok Az. te Kruiningen. Herbenoemd tot ge machtigden naar de Water leiding-Mij dhr A. van der Straaten en in de vacature-B. J. Elsman gekozen dhr A. van Hootegem. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt in de plaats van dhr W. A. de Blaey gekozen dhr J. Luteijn. Bij dé rondvraag zegt dhr Burkunk als lid der Electriciteitscommissie, dat deze week haar rapport over die zaak zal wor den aangeboden. Dhr Minnaar vestigt weer de aandacht op het gevaarlijke kruispunt bij den Nis- seweg en wil borden plaatsen. De voorzitter zegt, dat de A.N.W.B. daarop opmerkzaam is gemaakt door den consul. Dhr De Groof vindt dat de ver lichting daar rij.et voldoet. Dhr Minnaar geeft B. en W. in over weging, om een rookverbod voor kinderen beneden de 16 jaar voor te stellen. In dezen kritieken tijd blijkt, dat de ouders het gezag over hun kinderen kwijt zijn, en dan moet de overheid ingrijpen. Dhr De Groof zou gaarne zien, dat aan de werken bij' de sluis te Hansweert men- schen van hier werken konden. De voorz. zegt, dat dit verzocht is, doch dit heeft zijn bezwaren soms. Ook stelde dhr De Groof een stukje wei land beschikbaar ter storting van straat- vuil te Hansweert. B. en W. zullen hun aandacht hieraan wijden. De vergadering wordt daarna gesloten. Colijnsplaat. Woensdagmiddag verga derde de raad dezer gemeente. Ingekomen was een schrijven van dhr A. de Pree, dat hij wegens familieomstandigheden verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Verder een schrijven van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem., dat, in dien hem geen andere wegen gewezen worden, dan de raad gedaan heeft, hij genoodzaakt is, de bewaarschool met Maart 1932 op te heffen. Een verzoek van de Oudercommissie om een lokaal beschikbaar te stellen voor jeugdwerk, wordt door den voorzitter dier commissie, dhr Hartog, nader toegelicht. Het geldt hier lichamelijke oefeningen voor de schoolvrije jeugd. Dit verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van de A.P.C. te 's-Gra- venhage om een benzine-meetpomp te plaatsen op en in gemeentegrond wordt gunstig beschikt, onder nadere voor waarden. Herkózen werd tot lid van het Burg. Armbestuur dhr W. Adriaanse, tot lid van de Comm. v. Toezicht op het lager onderwijs, dhr M. H. Kieviet. Gewijzigd wordt op voorstel van B. en W. de gemeentebegrooting 1931. Mede werd op voorstel van B. en W. het geld- leeningsbesluit gewijzigd, daar men niet is geslaagd voor een verlaagd procent. Met alg. stemmen werd aangenomen om te trachten met een rente van ten hoogste 5(4 pet. te slagen. Door de vrijwillige brandweer werd ge vraagd tegemoet te komen in het aan schaffen van oliepakken en de lantarens te laten verbeteren. Een gratificatie werd verleend aan de twee gemeente-arbeiders van f25 en aan den rijksveldwachter Van Raay f 10 voor bewezen diensten. Dhr Contant deelt mede, dat hij in de volgende vergadering een voorstel wil in dienen, mede gesteund door weth. van Dis en dhr de Regt, om de vergaderin gen te openen met gebed en te sluiten met dankzegging. De burgemeester brengt ter kennis een circulaire ontvangen te hebben van het Nat. Crisiscomité, om de aandacht te ves tigen op de noodlijdenden, tengevolge van de crisis. Besloten werd hierover te spre ken in besloten vergadering. Dhr de Regt brengt nog naar voren het bestaande ge vaar van brand, van de stroo- en vlas- klampen, die in te dichte nabijheid der woningen staan. Gaarne zag hij een art. opgenomen, dat deze 25 M. van de ge bouwen moeten verwijderd blijven. Dit wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Dinsdagavond gaf de Chr. Zangver eeniging „Hosanna" met het Kinderkoor „De kleine Lofstem" een uitvoering in de Herv. Kerk, onder leiding van haar directeur, dhr Abr. van Gilst. Allereerst bracht het Kinderkoor een 10-tal num mers ten gehoore, die op keurige wijze werden uitgevoerd Vooral een tweetal stukjes, gezongen door Janna van Gilst en Carrie de Regt, werden vol aandacht aangehoord en door applaus gevolgd. Daarna volgde de zangvereeniging. En kele stukjes zong zij wel wat onzuiver. Over het geheel genomen was echter de indruk, die verkregen werd, niet ongun stig, wat de aandacht der luisteraars wel bewees. In de pauze werd door ouderling Pou- wer, die ook een inleidend- en slotwoord sprak, een collecte aanbevolen voor de Chr. Bewaarschool. De opkomst was be vredigend. N.- en St Joosland. Dinsdag vergaderde de Raad. Van de zijde der werklieden was veel belangstelling; de tribune was vol. De voorzitter deelt het resultaat me de van het onderzoek, ingesteld door het bestuur der Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen der pl&ttelands-ge- Ik heb nooit goed begrepen waarom Staatscommissies noodig zijn om na te gaan of er op den staatsdienst kan wor den bezuinigd. Veel eenvoudiger scheen 'tmij als deze taak werd opgedragen aan de hoofdambtenaren die toch 'tbest kun nen beoordeelen of de ambtelijke machi nerie noodeloos omslachtig is gemaakt. Temeer, omdat we in Den Haag toch, naar 't schijnt buitengewoon verdienste lijke hoofdambtenaren hebben. Bij de periodieke lintjesregen in Augus tus komt het voor de ambtenaren bestem de deel in hoofdzaak in Den Haag terecht. En de „N. R. Ct." heeft nagegaan dat de f 20.000 die in dezen tijd van bezuiniging werd aangevraagd, voor buitengewone sa- larisverhoogingen, op enkele honderden guldens na, voor de Departements-ambte- naren bestemd was. Daar en niet bij den buitendienst zitten dus de buitengewoon verdienstelijke ambtenaren. Maat dan moeten ze dunkt me toch ook wel in staat zijn na te gaan of een meer economische werkwijze mogelijk is. Zou de Regeering er niet toe kunnen overgaan een zekere provisie te geven, voor belangrijke bezuinigingen? Er is dan tenminste de zekerheid dat de extra-toelagen voor verdienstelijke hooge ambtenaren ook werkelijk verdiend zijn. OPMERKER. meenten in Walcheren, naar de moge lijkheid om goedkoopere deelname te krij gen voor de gemeenten inzake stichting van een ziekenbarak. De kosten daarvan in andere gemeenten liepen nogal uiteen. Besloten wordt deze zaak nog aan te houden. Het besluit om het presentiegeld der Raadsleden te verminderen, is door Ged. Staten goedgekeurd. De Minister van Onderwijs enz. bericht, dat f 33,67 te weinig is ontvangen voor vergoeding, krachtens art. 56 L. O.-wet over 1930. Aan de orde wordt nu gesteld het ne men van een definitieve beslissing inzake de verlaging van de jaarwedde van den gemeentewerkman. In de vorige vergar- dering is in beginsel besloten deze van f 900 op f 800 te brengen. De Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, waar van de gemeente-werkman lid is, is hier over gehoord. De bezwaren, die deze ver eeniging daartegen heeft, worden door den voorzitter voorgelezen. Verder hebben B. en W. het bestuur in de gelegenheid ge steld deze bezwaren mondeling toe te lich ten in de openbare vergadering van he den. In verband met het reglement van orde, wenscht dhr Verlare stemming, of de Raad deze toelating goedkeurt. Dhr do Visser ondersteund dat. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten de verdediging toe te laten (Voorstellers tegen). Daarna verschijnt een afgevaardigde van die ver eeniging en de voorzitter van de afdee- ling Middelburg ter vergadering. Nadat de afgevaardigde op verschillen de gTonden de verlaging had ontraden, werden door enkele leden bezwaren inge bracht tegen het bestaande loon enz., waarop de afgevaardigde van repliek diende. Hierna werd met 5 tegen 2 stem men het voorstel tot verlaging verworpen, zoodat de jaarwedde blijft gehandhaafd op f 900 (Verlare en de Goffau voor). Op voorstel van B. en W. worden voor de jaren 1931'32 en 1932'33 gelden beschikbaar gesteld voor het bestuur der Chr. School om leermiddelen aan te koo- pen voor de te houden ontwikkelingscur sus, evenals dit op de openbare school plaats heeft. Op voorstel van B. en W. wordt de ver ordening op de heffing van 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting onveran derd opnieuw vastgesteld, omdat men met minder opcenten niet toe kan komen. Hierna wordt een regeling vastgesteld voor de werkverschaffing. Het dagloon wordt bepaald op f 1.80, wat hier door vele landbouwers ook wordt betaald. Een voorstel van Poppe, gesteund door de Gof fau om het dagloon op f 2 te bepalen, werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Regendagen worden niet uitbetaald, even min Ghr. feestdagen. Voor georganiseer- den wordt de premie betaald voor him kas. Ook werd een regeling getroffen om werkloozen te werk te stellen bij land bouwers of polders, doch met het oog op een ontvangen circulaire van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, zal hier omtrent eerst het gevoelen van Ged. Sta ten worden gevraagd. De gemeente zou aan de landbouwers of polders de helft van het dagloon vergoeden, dus 90 cent per man per dag. Een commissie van twee leden wordt benoemd om met Weth. de Goffau de werkverschaffing te regelen, n.l. de hee ren Poppe en de Visser. Als de regeling met de landbouwers doorgaat, dan zullen door de landbouw- vereeniging ook twee leden worden be noemd voor dat werk. Daarna komen de brandblusehmidde- len ter sprake. Hieruit blijkt, dat aan de spuit met wagentje groote herstellingen noodig zijn. Na bespreking wordt, op voorstel van B. en W. besloten een nog in zeer goe den staat zijnde brandspuit van de ge meente Middelburg te koopen, deze te la ten omwerken tot een motorspuit en de tegenwoordige spuit voor reserve te hou den. Een en ander zal tengevolge heb ben, dat er heel wat minder personeel noodig is. Ook zal, zoo mogelijk een slan genwagen van Middelburg gekocht wor den. De geraamde kosten zullen zoo moge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2