No. 61 Donderdag 10 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Henilrikse Cos BankN.V. Goes EERSTE BLAD. Binnenland. <5 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE DORDRECHT 5 pCt. vijfjarige Obligatiën Directenx-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Said. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKSN WERKDAG. Abonnementsprijs. Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Socialisten en Communisten. In verband met wat de laatste dagen in de S.D.A.P. voorviel, schrijft de „Ne derlander" na melding te hebber ge maakt van wat de heer Schni'J.1 voor de radio had willen zeggen, maar wat van wege het partijbestuur verhinderd werd: „Hier schaart een sociaal-democraat zich vierkant naast het oommunisme, den erfvijand. Dat de leiding dit niet dulden kan, spreekt van zelf. Keeren kan zij het ech ter blijkbaar ook niet. En dit derde element schijnt ons het gewichtigst maar ook het ernstigst van al. Of de oppositie wordt gevormd door radicale jonge partijgenooten dan wel of zij het gevolg is van cellenbouwerij dat kunnen wij niet beoordeelen. Maar de vijand is reeds binnen de ves ting. Dat is de toestand. Voor de S. D. A. P. vol gevaar. En het gansche overige Nederland ter waar schuwing. Wij hopen, dat de leiding alsnog kracht zal vinden om de anarchistische, commu nistische, wild-revolutionaire elementen af te schudden; al vragen wij ons af, of het nog kan." Het komt ons voor, dat hier een be slist ontkennend antwoord moet worden gegeven. De S. D. A. P. kan en zal de revolu tionaire elementen niet afschudden om de eenvoudige reden, dat zij ze zelf kweekt, dat ze zich aan deze elementen verwant weet, en ze vreest. Dat zij ze kweekt behoeft voor wie de Soc.-Dem. bladen en vlugschriften leest geen betoog. Door redevoeringen als van den heer Oudegeest en pamfletten als dezer dagen ook in Zeeland werden verspreid, worden revolutionaire elementen gekweekt. De menschen worden voortdurend ge prikkeld en opgehitst. Men schaamt zicu niet het voor te stellen alsof de regeering de arbeiders in ellende dompelt. Wat «en man als de heer Oudegeest durft zeggen kan hem, met de communistische maat gemeten, door een Wijnkoop niet worden verbeterd. Zoo kweekt men Communisten. En dat de verwantschap met de Com munisten gevoeld wordt, bleek onlangs bij de verkiezingen in Hessen. De Socialisten kregen harde klappen. Maar zoo schreef „Het Volk" er is een troost. De Communisten gingen flink vooruit. En samen konden wij onze po sitie handhaven. En dan is er nog de vrees voor de Com munistische elementen die duidelijk aan het licht kwam te Enschedé waar de z.g. leiders zich door de revolutionaire ele menten de wet lieten stellen. Gemakkelijk, dat kan worden toegege ven is het voor de leiders van de S.D.A.P. niet. Zij hebben de revolutionaire woorden, de ophitserij, het dreigen met geweld, het opbieden tegen de Communisten, noodig om „de beweging" sterk te houden. En aan den anderen kant zien ze voor hun oogen dat zij bij den ondergang van het kapitalisme alles hebben te verliezen en zeer weinig te winnen. Want ze hebben 'tzoo goed in deze „rotte maatschappij". En 't gaat met „de beweging" zoo goed. Men heeft rijkdom en men heeft macht en invloed en wordt geëerd meer dan welke vorst ook. Daarom: men zal in werkelijkheid de Communistische elementen niet van zich schudden. Men speelt liever omdat 't momen teel meer profijtelijk is met het revo- lutievuur in de stille hoop dat „het ka pitalisme" wel zal zorgen dat de brand weer in orde blijft, al is er ook de vrees, dat op het onverwachts de brand naar alle kanten zal uitslaan. Ergerlijke misleiding. Ondanks de narigheid die zij van de Communistisch gezinde elementen in eigen kring beleeft, gaat de leiding van de S. D. A. P. maar rustig door met de massa op te hitsen en door misleidende voorstel lingen een revolutionaire stemming te kweeken, tot groote vreugde natuurlijk van de Communisten. Gelijk bekend is de Regeering voorne mens, de bietencultuur met een belang rijk hooger bedrag dan het vorig jaar te steunen. En wat doet nu het roode hoofdorgaan? Het schrijft „En ziedaar, diezelfde regeering werpt in een handomdraai met een eleganten zwaai zeven millioen meer op tafel voor de bietenbouwers. Zoomaar even met een notatje van wijziging, alsof het niets is. Van zeven millioen op veertien millioen. De Kamer wordt verzocht, het met een hoeratje goed te keuren. Zooals de bietenbouwers verheugen ook de tarwebouwers zich in de blakende gunst der regeering. Niet veertien millioen krijgen zij, maar twintig millioen. Ditmaal niet uit de schatkist, maar uit de zakken der broodeters, al zijn die nog zoo arm. De helft er van verdwijnt in de zakken der meelfabrikanten, maar dat is niet erg; wie daarop let is een kniesoor. Maar de arbeiders, de werkloozen, het volksonderwijs, het overheidspersoneel, zij verheugen zich niet in de blakende gunst van de regeering. Voor hen niet de koek, maar de gard." Een meer ergerlijke misleiding van de goedgeloovige massa is nauwelijks denk baar. Het is toch, ieder weet het, een leugen dat de Regeering niets doet om den nood der werklooze arbeiders te lenigen. Al 't mogelijke wordt gedaan om hen door den moeilijken tijd heen te helpen. Maar dan is er nog iets anders. Waarom wordt de bietencultuur met een zoo belangrijk bedrag gesteund? Om de betrokken boeren te helpen? Immers neenl De bedoeling is, te voorkomen, dat dit landbouwbedrijf ten on.der zou gaan, wat een ramp zpu zijn, in de eerste plaats v.o.o.r de daarbij: betrokken arbei ders. Als de bietencultuur wordt gesteund, dan beteekent datmeer werkge legenheid voor de arbei ders, bestrijding van de werkloosheid, bevorde ring van het arbeider.sba 1 a.n..g. Wie hier een tegenstelling maakt tus- schen boeren en arbeiders, maakt zich schuldig aan ergerlijke mislei ding. De financieels besprekingen te Bazel. De ochtendzitting der bijzondere advi- seerende commissie, welke 2uur heeft geduurd, was gewijd aan een algemeen debat over de gisteren te berde gebrachte kwesties. De subcommissie was van meening, dat de Duitsche statistieken met zorg waren opgemaakt, ondanks de moeilijkheid hun ner voorbereiding. De subcommissie heeft een aantal vra gen gesteld aan de Duitsche delegatie. Deze beloofde zoo spoedig mogelijk te ant woorden. Daarna heeft Melchior zijn uiteenzet tingen over de Duitsche betalingsbalans voortgezet. Onlusten in Britsch-lndië. Naar Reuter meldt hebben 100.000 dorpelingen in 800 dorpen deelgenomen aan de betoogingen tegen de betaling van grondlasten, die gehouden werden onder de nationale vlag. De congresmanuen leidden de betoogingen. Volgens de ge bruikelijke formule werd de eed afgeno men om geen grondrenten te betalen. De betoogingen schijnen een gevolg van de bijeenkomst te Lucknow van Zondag, waarop Pandit Jawaharalal Nehru de subcommissie van het congres voor den landbouw presideerde, welke haar mach tiging verleende tot bet afkondigen van een veldtocht tegen de grondlasten in de Vereenigde provincies. De overheid in het district ziet voorloopig den toestand aan. Korta Berichten. i Het Engelsche Lagerhuis heeft gis teren het wetsontwerp op den invoer van tuinbouwproducten in derde lezing zonder debat aangenomen. Het ontwerp is thans wet geworden. De Kölnische Zeitung vermeldt een gerucht, dat de Duitsche Rijkskanselier besloten is, voor het geval dat de Rijks dag zich tegen de regeering en de nood verordening zou uitspreken, om niet af te treden, maar den Rijksdag te ontbinden, en dat hij zich daartoe reeds van de goedkeuring van den Rijkspresident ver zekerd heeft. De Spaansche onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat te Saragossa een algemeene staking is uitgebroken, daar de werklieden heb ben geweigerd de z.g. verzekering voor moederschapszorg te betalen. Ook te Gij- on is de staking algemeen geworden. De dienst der overheidsbedrijven is verze kerd. Als gevolg van de hevige overstroo mingen in het Zuiden van Queensland zijn drie personen verdronken, terwijl nog twee personen worden vermist. Naar schatting zijn c.a. drie millioen schepel graan, of ongeveer de halve oogst van den staat, bedorven. In Noorwegen hebben de gemeente raadsverkiezingen over het algemeen een winst voor de burgerlijke partijen ge bracht. In Oslo is o.a. een einde gemaakt aan de socialistische meerderheid. Naar uit Weenen wordt gemeld, zijn in de nabijheid van Gmiind in Zuid-Oos tenrijk zes kinderen, die aan het schaat sen waren, door het ijs gezakt. Drie van hen konden worden gered. De andere drie verdronken. De Amerikaansche minister van landbouw heeft verklaard, dat de op brengst van den Amerikaanschen land bouw in het jaar 1931 op ongeveer 30 milliard dollar wordt geschat, hetgeen 40 pet. minder is dan in het jaar 1918. DE BENZINE-BELASTING. Vrijstelling voor fabrieken. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer zegt de Minister van Fi nanciën, dat de tweede zin van alinea 2 van art. 1 alleen de strekking heeft om de vrijstelling van art. 18 van de Tariefwet ten aanzien van het bijzonder invoerrecht op benzine uit te strekken tot gebruik van benzine als grondstof. Aangezien ge bruik van benzine als grondstof practisch alleen voorkomt en voorkomen kan in de industrie (b.v. in verf fabrieken), is de vrijstelling beperkt tot het gebruik van benzine in fabrieken en trafieken. Van achterstelling van landbouw, tuinbouw of veeteelt is hier derhalve geen sprake. De Regeering acht een spoedige betee- kenende stijging van den benzineprijs niet waarschijnlijk. Het nemen van bijzondere maatregelen om een stijging van den prijs tegen te gaan, ten einde langs dien weg een goed object te behouden voor belas tingheffing, ligt, naar het der Regeering voorkomt, niet op haar weg. Met het oog op het belangrijke prijsver schil tusschen benzol en benzine, bestaat er voorshands geen gevaar voor een ver menging op groote schaal van benzine met benzol. Mocht in de toekomst dit ge vaar gaan dreigen, dan zou ook benzol aan een bijzondere belasting kunnen wor den onderworpen. De invoer van Belgisch brood. Het heeft er den schijn van, dat de invasie van Belgisch brood in ons Zui den langzaam over haar hoogtepunt heen raakt en zelfs verloopt. De bakkersorga nisatie te Maastricht heeft haar leden, in het bepalen van den broodprijs, vrijheid van handelen hergeven. Toen een Meers- sensche bakker den prijs, die nog steeds op 14 cent gehouden was, verlaagde tot 11 cent, volgden ook de andere bakkers. Nu is de broodprijs algemeen 12 cent ge worden. Deze vermindering van 2 cent schijnt een gunstig gevolg te hebben gehad. Naar men van welingelichte zijde verzekert, vermindert de Belgische invoer nu langzamerhand. Bij klein prijs verschil schijnen de menschen er de voor keur aan te geven Nederlandsch brood te bruiken. De zitting van de Tweede Kamer. Naar de „Maasbode" verneemt, rod het in de bedoeling van President van Schaik liggen te zorgen, dat de Kamer 18 Dec. met haar werkzaamheden gereed is en dat zij dan uiteen zal gaan tot de eerste week van Februari. In dien tusschentijd zal de Regeering weer werk genoeg hebben in de Eerste Kamer. Rare Colporteursmanieren. Dezer dagen, zegt de Nederl., hebben wij het een en ander verteld over de groote actie, die de S.D.A.P. heeft op gezet ter propaganda voor haar dagbla den. Een onzer geestverwanten zendt ons nu een kaart, die hij, als natuurlijk on gevraagd „proefabonné van Het Volks blad" (dat is de naam van Het Volk op het platteland) had ontvangen. Die luidt als volgt: W. M. Wij hadden het genoegen U gedurende geruimen tijd ons dagblad ter kennisma king te doen toekomen, en wij durven hopen, dat deze U aangenaam is ge weest, zoodat U het ook in de toekomst gaarne in uw huis zult blijven ontvangen. Naar aanleiding hiervan deelen wij U evenwel mede, dat wij de gratis proef zending op 28 dezer moeten beëindigen. Gaarne zullen wij U echter met ingang van 30 November a.s. als betalend abonné inschrijven. Zonder tegenbericht nemen wij aan, dat U daarmee accoord gaat. Mocht U van een ander gevoelen zijn, dan zullen wij het op prijs stellen indien U ons zulks zoudt willen berichten per aan gehechte briefkaart. In het vertrouwen echter ,dat wij U onder onze lezers zullen mogen blijven tellen, teekenen wij, hoogachtend, N.V. De Arbeiderspers. Dit zijn toch wel ongebruikelijke ma nieren onder uitgevers van couranten. „Als je géén abonné wilt worden, dan moet je schrijven, en anders zetten wij u op de lijst". Voor de portkosten moet de tegenstribbelaar zelf zorgen. En die kaart met „W. M." als opschrift (beteekent dat „Waarde Makker?' en geldt dat dan voor mannen en vrouwen beide?) wordt niet alleen aan heele en halve socialisten gezonden, doch ook aan proef- abonné's die in hun heele omgeving be kend staan als christelijk-historisoh. Het nationale crisis-comité. Gisterochtend heeft Prinses Juliana, eere-voorzitster van het Nationaal Crisis- comité, een bezoek gebracht aan de bu reaux van dit comité, gevestigd in haar paleis, Kneuterdijk 20. H. K. H. had den wensch te kennen gegeven, dat dit be zoek geheel onofficiëel zou geschieden. Omstreeks 11 uur kwam de Prinses, vergezeld van freule A. Snouck Hurgron- je, in de bureaux aan, waar zij werd ont vangen door de secretarissen, die H. K. H. door het gebouw rondleidden en haar de werkwijze van het secretariaat in dé tails verklaarden. Op minzame wijze on derhield de Prinses zich met de dames en heeren van de verschillende afdeelin- gen en verliet na een half uurtje het gebouw. Snijbloemen naar Frankrijk. Van de zijde der bloemistenpatroons wordt medegedeeld, dat het stopzetten van den invoer van afgesneden bloemen in Frankrijk, vooral voor de kweekers- centra als Aalsmeer, Boskoop, Rijnsburg zeer noodlottig is. Voorts wordt medegedeeld, dat zelfs bloemen, welke gisteren in Frankrijk zou den worden ingevoerd, aan de grens reeds niet meer werden toegelaten. Efermerken. Naar wij vernemen zijn benoemd als afgevaardigden der Nederlandsche re geering ter internationale diplomatieke conferentie in zake het merken van eieren in den internationalen handel, welke te Brussel wordt gehouden, de heeren dr J. J. L. van Rijn, lid voor Nederland van het Permament Comité van het interna tionaal Landbouw-instituut te Rome, ir J. G. Tukker, rijkspluimveeconsulent te Beekbergen en J. Breukers, directeur van de Roermondsche eiermijn. Het conflict in Twente. Men meldt aan het „Hbld.": In verband met de nieuwe besprekin gen tusschen partijen in de textiel-indus- trie, verdient de Adventboodschap, wel ke vier Ned. Herv. en de Doopsgezinde predikanten te Enschedé de wereld in zonden, vermelding. In deze boodschap wordt o.m. gezegd: „Dreigend zien ondergeteekenden den tijd naderen, waarin vele honderden, ja duizenden menschen in ledigheid hun tijd zullen moeten doorbrengen. Diep zijn zij doordrongen van het gevaar voor zede lijke verlaging, waaraan de niet-arbeiden- de mensch Moot staat. Binnenland. De Tweede Kamer over de begTOoting van Arbeid en Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De waterleiding op Tholen in financieele moeilijkheden. De werking der tarwewet en de strijd tegen de knoeierijen. Buitenland. Treinramp bij Belgrado. Uitgifte van Koers B9lU pCt. INSCHRIJVINGEN worden tot a.s. Maandag gaarne aangenomen. Zij vragen zich af, hoe in deze omstan digheden straks blijmoedig Kerstmis ge vierd zal kunnen worden. Zij hopen en bidden, dat het onheil, hetwelk over onze gemeente dreigt te komen, zal kunnen worden afgewend. Dat de harten van al len, die in het gerezen conflict betrokken zijn, vervuld moge worden mot waarach tige, Christelijke liefde. Met alle kracht leggen zij den nadruk op de noodzakelijkheid van deze Christe lijke gezindheid. Naar hun ernstige overtuiging maakt deze gezindheid het volstrekt geboden, dat partijen in het onderhavige conflict elkan der onverwijld ontmoeten, om te zemen te trachten de oplossing te vinden. Landpachters gaart in staking. Gistermorgen zou te Zutfen de verpach ting der gemeentelijke landerijen plaats vinden. Voordat tot de verpachting word over gegaan hebben de heeren Olthof en Lin- denberg van den bond van landpachters en de heer Terwei, c.h. raadslid, het woord gevoerd. Het gevolg was, dat de verpachting geen doorgang kon vinden, omdat de pachters weigerden in te schrij ven. Het kortingswetje. Naar het „Handelsblad" verneemt, is het zeer waarschijnlijk te achten, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp betref fende korting op de uitkeering aan pro vincies en gemeenten niet meer voor het Kerstrèces zal afhandelen. De financiën van Haarlem. Verschenen is een voordracht van B. en W. van Haarlem om de dekking van het tekort op de begrooting te vinden in salarisvermindering van het gemeente- personeel. Nu het Georganiseerd Overleg niet tot overeenstemming is kunnen ko men omtrent den vorm, waarin het per soneel in het tekort zal bijdragen, stelt de meerderheid van B. en W. voor met 1 Jan. een tijdelijke salarisverlaging toe te passen van 7 pet. Deze verlaging zal ook gelden voor alle emolumenten zooals kin- der- en vacantietoelagen. Deze maatregel zal de uitgaven op de begrooting met een bedrag van f 356.000 verminderen. DE NEUTRALE SCHOOL Wat thans in België gebeurt op school terrein, heeft naar ons oordeel, zegt de „Nederlander" meer dan nationale betee- kenis. Langzaam-aan was de gedachte ingeslo pen mag men zeggen dat de confes- sioneele school uit de Staatskas moest worden gesubsidieerd. Dit geschiedde dan ook en geschiedt nog. Maar op socialistisch erf komt met klem en scherpte de vraag op, of dit niet ein digen moet. De Partij is verdeeld. Het op portunisme wil nog voortgaan; het prin- cipieele deel der partij komt op voor het alleen-recht van de neutrale overheids- sohooL l:!| Dit laatste is in overeenstemming met het program van alle zuster-partijen be halve de Nederlandsche. Maar ook ten onzent is een minderheid tegen het opportunistische en vóór het principieels standpunt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1