it No. 60 Woensdag 9 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Goes en Stand. Buitenland. Gebroken Bakken Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN VERSCHIJNT JSLK3N WERKDAG, ALLE per 1 DECEMBER vervallende worden verzilverd door htm nog een J verkoopen. Jr was binnen- mannen haar |oorden: „kalm, om htilp riep, naar de naast gesleept, waar het hoofd ver ben zakdoek in hoofd in een |iw vastbonden, en haar voe- le dieven onge- |een kleine city-, mark had ge wilde nemen, chtoffer te be- door. Toen de [evonden, bleek zijn geschokt, bnderzoek nam, |lers geen spoor oord te ioor denRech- loten ingestelde leien moord te p, dat het door gewezen spoor Jrden genoemd. in voorarrest [stal tijdens een 1 voor en na den lebben gewerkt, pjf hield. In den chter niet in de J vermoeden ge lets naar Zuid- Jioet hij zich te- lider reeds heb- Ivoornemen, om |r warmpjes in- eg den arbeider |u verdeeld wor- niet veel voor bt den dood, als id aan bank- justitie bij de tegen een ma- fens medeplich- Jijke bankbreuk lederen aan een I gevangenisstraf Ike gevangenne- le onmiddellijke Machte. Dec. ertr.: Anth. van Ghr. Hoekman |j. Oudeman en Matthijs z.v. November. Arij Pieter, |en Maatje Gel- mes dein Toon- [js; Jozina, d. v. /illemina Maria 5, Krijn Jan, Jannetje Adria- m, z.v. Abraham ohanna Tanneke tarinus Klaassen 24, Pieter Bingo ën Anthonia Ha- Jan Scheele en farinus z.v. Mi- ta de Vos. |da 3 d., d.v. Ma- Maria Jansen. Levinus Marinus Maria Adriana U Francina d.v. Gatharina Jaco- z.v. Adriaan Rie- d. Gouwe, laddet, 88 j., wedi 30, een als le- van het manne- de Jonge en Pie- Driel. n4, Huibrecht bus de Regt en se; 9, Magdalena, en Leintje v. d. nus z.v. W illem >rnelia Dagevos Soinke en Jan- .rina Cornelia v. acob van Dalen Adriaan Zwarte- Helena van den Schrijver, 82 j. de Dreu. 20, een kind lacht van David ;je Elisabeth van ouwd: Jacob Da- Wilhelmina Lam- Coppoolse 87 j. driaan Louwerse de Bruine. Overl.: 15, Zach. wedn. van Maria van der Werff, rina Lokerse. i r Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers e i. 0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Bezuiniging en versobering. Dat bezuiniging en versobering in de zen tijd van malaise noodig is, wordt vrij algemeen toegegeven. De vraag kan echter gedaan worden of er niet vaak op verkeerde wijze bezuinigd wordt, en of bij pogingen tot versobering wel steeds de juiste volgorde in acht wordt genomen. Bioscopen en andere inrichtingen van vermaak hebben onder de algemeene ach teruitgang nog weinig te lijden. Maar de directeur van een maatschap pelijke instelling schreef dezer dagen: Het is waarljjk ontstellend 'zooveel leden hun lidmaat schap opzeggen. Dit wijst er op, dat de bezuiniging in 'n verkeerde richting wordt gezocht. Terecht waarschuwde dan ook de Chr. Hist. „Banier" dat er verschillende ter reinen zijn welke voor te groote spaar zaamheid behooren afgesloten te blijven. „Allereerst wel de velerlei arbeid in Gods Koninkrijk, waarvoor de liefde niet mag verkillen door materialistische over wegingen, die de beurs gesloten doen houden ióf ze slechts spaarzamelijk ope nen. Wat moet er terecht komen van het werk van kerk en zending, wanneer zui nigheidsoverwegingen daarvoor de gaven terughouden of verminderen? Juist in tij den van druk, heeft de Christelijke lief de en barmhartigheidszin gelegenheid de schoonheid van haar roeping der wereld te doen zien* en te staan als1 een licht in den donkeren nacht." In ditzelfde verband wordt dan verder gewezen op allerlei arbeid die op het Christelijk erf verricht wordt, op de po litieke actie en den arbeid van de Chris telijke pers. Het is niet overbodig hierop de aan dacht te vestigen. In het boek van Dr Nederbragt over de economie is ook een hoofdstuk gewijd aan .„Het deel dat voior God is". Gewoonlijk wordt daarmee in de econo mie niet veel gerekend. En in het gewone leven is er ook de neiging om hierop niet in de eerste plaats te letten. Laten wij oppassen, dat we, terwijl we uit Gods hand alles ontvangen wat we noodig hebben, menigmaal zelfs mild en overvloedig, niet in de eerste plaats gaan beknibbelen op het deel dat voor God is. DE NIEUWE DUITSCHE NOODVER ORDENING. Een indrukwekkende rede van Rijkskan selier Briining. De nieuwe nood-verordening van den rijkspresident ter bescherming van bet bedrijfsleven en financiën en tot behoud van den binnenlandschen vrede is ver schenen. Om te beginnen worden in de noodver ordening prijsverlagingen aangekondigd: alle kartelprijzen, dieop 1 Juli 1931 geldig waren, F E U I ÜLE TON door H. Z e e b e t g. 16) -o- „In „Metropol"," gaf Dirksen ten ant woord, een aanteekening makend. Het meisje haalde verachtelijk den neus op. ,,'n Ordinaire boel", vond ze. ,,'k Ben tegenwoordig in „Favoriet". Veel chiquer en intiemer." „Maar ook duurder," zei Dirksen droog. „Man, boüd op. Ik ruïneer me. 'k Heb gister de helft van mijn salaris uitgege ven. Links en rechts geleend natuurlijk." „Doe dat dan niet, meisje. Zóó werk je je elke maand dieper in de misère." „Dirksen, de moralist," spotte zij. „Alle menschen leven niet zoo serieus als mijn heer Dirksen. Wat zegt u er van, mijnbeer Van Lankeren? U moet mij niet afvallen, hoor." ,,'k Zou het liever niet doen, maar ik kan mijnheer Dirksen toch geen ongelijk geven," meende Dolf, die het tweegesprek wel niet geheel, maar toch wel grooten- deels begrepen had. „Ook al zoo'n solied mensch," zei het meisje van de schrijftafel springend. zullen met 10 pet. worden ver laagd; dit procent wordt als minimum eischbeschouwd. De tarieven voor het goederenvervoer bij de rijksspoorwegen zullen van 16 December af met 5 tot 25 pet. wor den verlaagd. Dit beteekent voor de rijks- spoorwegen een vermindering van inkom sten van ongeveer 300 millioen mark. Een verlaging van 't tarief der posterijen is eveneens voorzien, zooals voorts ook een verlaging van alle verdere openbare tarieven (gas, water, electrische stroom). De buren in oude woonhuizen worden met 10 pet., in nieuwe met 15 pet verlaagd. De rentevoet voor lee ningen van rijk, landen en gemeenten, pandbrieven, obligaties van vennootschap pen op aandeelen, commanditgesellschaf- ten, corporaties en individueele schulde naars wordt verlaagd van 8 op 6 pet. Deze voorschriften gelden ook voor hy potheken. Hypotheken die aldus worden verlaagd kunnen niet vóór 31 Deo. 1933 worden opgezegd. Alleloonen en salaris sen in bet particuliere be drijfsleven zullen in p.rincjpe aan den stand van 10 Janua.ri 1 927 worden aangepast. Scheidsrechters zullen slechts tot ver laging van loonen mogen beslissen, indien vooraf de prijzen in een gelijke verhou ding zijn gedaald. Volgens de regeering zullen de patroons, nu de loonen en de rentevoet zijn ver laagd, een verdere verlaging der produc tiekosten elders moeten zoeken. De heden geldende salarissen voor be ambten van het rijk en aan alle openbare lichamen zullen op 1 Februari met 9 pet. worden verlaagd. Deze verlaging geldt niet voor de kindertoeslagen. In principe zullen de bestaande uit- keeringen der invaliditeitsverzekering worden gehandhaafd. In de verzekering tegen ongevallen zul len alle kleine renten met 20 pet. van bet inkomen worden geschrapt. Wat de ziek teverzekering aangaat, zoo zal een nieuwe overeenkomst voor de geneesheeren en de ziekenfondsen in de noodverordening worden opgenomen. De belasting op den omzet wordt ver hoogd van 0.85 op 2 pet. Deze verhooging geldt niet voor de belangrijkste levens middelen, graan, meel, enz. Landen en gemeenten zullen ook uit de vermeerde ring van de inkomsten uit de belasting op den omzet 120 millioen mark verkrij gen. Voorts moeten zij echter zelf trach ten hun begrooting in orde te brengen. Voor het gansche rijk zal een algemeen uniformverbod voor alle politieke partijen en organisaties worden ingevoerd. Voor den tijd van 20 December tot 3 Januari wordt een algemeene Godsvrede geproclameerd. Alle politieke vergaderin- ringen en elke politieke propaganda door affiches, circulaires e.d. worden verboden. In een buitengewoon indrukwekkende rede heeft rijkskanselier dr Briining gis teravond een toelichting op de nieuwe noodverordening gegeven. Sinds den val van het Engelsche pond woedt een blinde economische oorlog door En zij lachte. Maar 't was niet een zilve ren lach. Dolf meende, dat er een disso nant door klonk. Dirksen was klaar, reikte haar de fac- tuurs over, waarop zij met een: „Mcgge heeren" weghuppelde, nagestaard door Dolf. 't Was of het meisje het vermoedde, want bij de deur keek ze nog even om. En weer lachten haar oogen. Dirksen had zich niet meer aan haar gestoord, maar was rustig met zijn werk doorgegaan. Eerst toen de deur gesloten was, keek hij op en zag naar Dolf. „Je vindt haar zeker een aardig meis je?" vroeg hij op den man af. Dolf kon het niet ontkennen., Haar ma nieren, haar lachen en haar houding en verschijning hadden hem ingepalmd. Hij had in Meerstad en Kerkwijk zoo'n meisje nooit ontmoet. „Zij is aantrekkelijk", antwoordde hij, al moest hij zichzelf bekennen, dat zij er al zeer vrije manieren op na hield, en bijvoorbeeld hemelsbreed verschilde van Elsa. „Dacht ik wel", zei de ander droog. „Maar wil je een goeden raad van me aannemen?" „En die is?" Behandel haar beleefd, maar hond haar op een afstand. Zij is een volleerde coquette erger dan alle dames op de zaak bij elkaar. In het stuk, dat voor de fuif, geheel Europa; iedere regeering tracht zooveel mogelijk bet eigen volk te redden, wat begrijpelijk en verklaarbaar, maar toch feitelijk kortzichtig was, want Euro pa was alleen nog maar te redden door solidariteit en eerlijke samenwerking van allen. Duitschland ia het centrum van den economischen storm geworden. Mag het in andere landen op een bepaalde tak van industrie of handel nog erger gesteld zijn, over het geheel heeft het Duitsche volk zonder den geringsten twijfel het aller meest van den economischen toestand te lijden. Van de gezondmaking van Duitsch land en van de medewerking van andere volken daarbij zal het afhangen, of Euro pa nog gered kan worden, of met Duitsch land te gronde gaan. Voor ons volk, dat de ellende van een inflatie aan den lijve heeft ondervonden, in het allereerst noodig, de valuta op goudpeil te houden ten koste van ieder offer. Met harde middelen moeten de begrootingen van rijk, staten en gemeen ten sluitend blijven, en daarom heeft de regeering een nieuwe serie middelen en methoden moeten voorschrijven om een prijsdaling, een huuidaling, en een daling van vrachtprijzen te forceeren, maar men moet hierbij bedenken, dat wat met de eene hand genomen moet worden, met de andere weer gegeven wordt door de ge lijktijdig daarmee samenvallende vermin dering van de kosten van levensonder houd en productie. Smartelijk zijn de of fers, die ik opnieuw van de ambtenaren, van de kleine spaarders en zelfs van de door sociale wetten verzekerden moet eischen, maar de hooge rentevoet in Duischland moet naar beneden; hij moet aanpassen aan de kapitaalverhoudingen op de wereldmarkt. Ik kan mij voorstellen, hoe het velen na de lezing te moede zal zijn. Maar men houde voor oogen, dat het Duitsche volk door een vernietigenden oorlog uit zijn schitterende hoogte is neergeploft en men leve nu niet langer in de illusie, dat onze nood een droom zou zijn. Ik mag evenmin terugschrikken voor harde middelen, die als het zijn moet, zelfs den staat van beleg zullen insluiten, tegen hen die in deze ontzettende tijden voortgaan een zinneloozen burger- en broeder-oorlog voor te bereiden of te ont ketenen. Men onthoude het welEr be staat in Duitschland geen andere macht dan de wettige rijksregeering en deze re geering zal niet dulden, dat het volk in twee vijandelijke groepen gescheiden zal worden. Als verantwoordelijk rijkskanselier heb ik besloten paal en perk te stellen aan de politieke vrijbuiterij. Daarom heeft de re geering een algemeen verbod afgekondigd voor het dragen van politieke partij-uni formen, en in de noodverordening zijn de artikelen tegen het onbevoegd dragen van wapenen verscherpt en eveneens de be palingen tegen beleediging van politieke tegenstanders en belastering van regee- ringspersonen. Van morgen af tot 3 Ja nuari zullen tevens alle politieke verga deringen, optochten, enz. verboden zijn om het Duitsche volk in den Kersttijd, die voor velen gelukkig nog een tijd is van waarvan ik je vertelde, ingestudeerd is, heeft zij een der hoofdrollen. En geen wonden Want tooneelspelen dat kan zij. Al verschillende jongelui heeft zij bet hoofd op hol gebracht. Zij meent er niets van. Ik houd het ervoor, dat zij geen greintje gevoel in haar corpus heeft." „Kom nou", zei Dolf, die dat oordeel al te hard vond. „Je behoeft het van mij volstrekt niet te aanvaarden. Elk zal het je hier zeggen. Ik wil nog wel een stapje verder gaan en zeggen, dat het onlangs geen haar ge scheeld had, of zij had haar congé ge kregen. Sindsdien heeft zij zich wat in gebonden." Dolf hoorde er vreemd van op. Hij kon het nauwelijks gelooven, daar hij haar niet onaardig gevonden bad. Maar aan den anderen kant Dirksen kon toch op de hoogte zijn. In ieder geval besloot hij, zou hij goed uit zijn oogen kijken. „Dank je voor je raad", zei hij daar om. „Een gewaarschuwd man geldt voor twee." „Als je dat maar bedenkt", was des anderens opmerking. Beiden werkten verder hard door, tot kwart voor elf, op welk tijdstip het kof- fiekwartiertje begon en er in de verschil lende kantoorlokaliteiten een drukte en geroezemoes ontstond. Dolf maakte zoo goed als met alle em- bespiegeling en inkeer, gelegenheid te ge ven tot bezinning te komen. Het Albertkanaal opgegeven? Het bericht, als zou aan het opgeven der voortzetting van de werken aan het Albertkanaal, tusschen Briegden, Eigen- bilsen en Hasselt, worden gedacht, wordt in officieele kringen niet tegengesproken. Om budgetaire zoowel als om militaire redenen zou men van hoogerhand ge neigd zijn met de verlenging van het hui dige kanaalpand Luik-Briegden (dat in 1935 geheel klaar zal zijn) tot Neerharen, genoegen te nemen en verder de Zuid- Willemsvaart en het bestaande Schelde- Maaskanaal dat over Lommei, Mol en He renthals loopt, voor schepen van 1350 ton bevaarbaar te maken. Deze verbeterde verbinding tusschen Luik en Antwerpen zou weliswaar 157 K.M. lang zijn, d.i. 30 K.M. langer dan het ontworpen directe kanaal over Eigenbilsen en Hasselt, maar voor de Belgische schatkist ook veel goed- kooper uitvallen. Duizend metalen spoorwagens. Door de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen is tot het bouwen van ongeveer 1000 metalen spoorwagens besloten. De kosten, ten bedrage van 630 millioen frank, zullen over drie jaren worden verdeeld en gedekt worden door middel van een leening. Een groot deel der kosten: 130 millioen frank per jaar, zal door den Belgischen staat worden ge dragen. Naar de leiding der Nationale Maatschappij van Spoorwegen verwacht zal het mogelijk zijn, op deze wijze, ge durende drie jaar, werk te geven aan 10.000 a 11.000 arbeiders. De uitschrij ving der aanbesteding van dit werk zal binnen enkele dagen plaats hebben. Groote brand aan de spoorlijn Beriijn- Hamburg. Het aan den spoorweg BerlijnHam burg gelegen dorp Gloewen is door een grooten brand geteisterd. Tegen zeven uur brak Maandag brand uit in de stroo- fabriek van de firma Paul Strunk, die vlak aan de spoorlijn ligt. Ongeveer 3000 centenaar stroo, 700 centenaar haksel en de geheele machine-installatie werden een prooi der vlammen, terwijl ook nog een houtopslagplaats in brand vloog. Tenge volge van den vonkenregen liepen ook an dere gebouwen gevaar. Toen de stroofa- briek niet meer te redden bleek, richtte men het blusschingswerk voornamelijk op de houtopslagplaats. Een locomotief wierp groote watermassa's in de vlam men. Het treinverkeer ondervond belang rijke vertraging. De geweldige vlammen zee was in den omtrek van meer dan 50 K.M. zichtbaar. Lenin vuurtoren. Volgens een bericht van het Russische telegraaf-agentschap is besloten, in de haven van Leningrad een standbeeld van Lenin op te richten, dat met een hoogte van 110 M. het grootste standbeeld van de wereld zal worden. Het standbeeld zal tevens als vuurtoren dienen, zoodat het als het ware een pen dant van het vrijheidsbeeld in de haven van New-York zal worden. ployé's kennis, zoo vluchtig evenwel dat hij zich later slechts een enkele naam meer herinneren kon. Hij merkte op, d'at de leeftijden van het personeel zeer uit elkaar liepen. Er wa ren er onder met grijzend haar en ook van middelbaren leeftijd, maar het mee- rendeel behoorde tot de jongeren van beiderlei kunne, en dat meerendeel was het luidruchtigst en hield zich wat af gezonderd van de ouderen. Bij die oude ren hadden zich enkele jongeren ge voegd, onder wie Dolf één opviel door zijn lengte en d'oor de expressieve uit drukking van zijn gelaat. Hij was in een levendig gesprek gewikkeld met één der onderchefs. Zijn naam had Dolf goed verstaanLaarman. Hij voelde zich het meest aangetrokken tot de groep der jongeren, die vol was van de komende fuif. „Wij spreken dus afmorgenavond acht uur", zei Gor Zuiderman, die non chalant tusschen twee heeren zat. „Komt u ook eens op de repetitie kijken, mijnheer van Lankeren?" „Pardon", zei Dolf. „Dan ia de aar digheid er voor mij af, als het stuk zal worden opgevoerd/' „Och kom, dat van morgenavond ia toch maar stukwerk. Ik zou ook maar van de partij zijn. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd," Binnenland. De Tweede Kamer over de begrootingen van Arbeid en Binnenl. Zaken. Buitenland. De werkloosheid in verschillende landen. De nieuwe Duitsche noodverordening. De arbeiders zijn uitgenoodigd een deel van hun inkomsten in een bijzonder fonds te storten, waarvan de opbrengst voor Je oprichting van het standbeeld bestemd is. De Engelsche tarieven. Het Engelsche lagerhuis behandelde gisteren, in tweede lezing, het ontwerp in zake de heffing van invoerrechten tot 100 pet. op bepaalde groenten, fruit, bloe men etc. De producten uit het Britsche rijk zijn vrij van rechten, evenals de artikelen in gevoerd om weer te worden uitgevoerd. Een lid der labour-partij diende een resolutie in waarbij verwerping van het ontwerp werd voorgesteld, wijl het van weinig nut is voor den Britschen land bouw en een eerste stap is op den weg naar belasting op levensmiddelen. Dit voorstel werd echter met 315 tegen 36 stemmen verworpen en het wetsont werp werd daarna in tweede lesing goed gekeurd. Korte Berichten. De politie te Kaaro heeft elf commu nisten aangehouden, van wie negen Ar meniërs waren, en die verdacht werden van ongeoorloofde propaganda. Huiszoe kingen hebben de gegrondheid van de verdenking der politie aangetoond. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 30 Nov. 2.622.027, hetgeen 6912 meer is dan de week te voren en 316.377 meer dan een jaar geleden. De werkloosheid in Frankrijk gegint thans ook de beambten in openbaren dienst te treffen. Zoo weet een Parijsch blad mede te deelen, dat het ministerie van financiën 500 man personeel por 1 Januari ontslag heeft aangezegd. Wolff meldt uit Berlijn: De verwach te vermindering in dezen tijd van het jaar van werkgelegenheid is ingetreden. Het aantal werkloozen is sinds de vorige op gave met 14.000 toegenomen en bedroeg volgens voorloopige mededeeiingen van de arbeidsbeurzen op 30 Nov. 5.057.000. Gandhi is to Villeneuve bij Mon- treux aangekomen, waar hij zijn intrek heeft genomen in een villa dicht bij de ,,'k Zal me nog eens bedenken", ant woordde Dolf, om van haar af te zijn. Haar lachende oogen brachten hem in de war. Hij herinnerde zich de gegeven waarschuwing. Bovendien was hij het met zichzelf nog niet eens, of hij de too- neeluitvoering zou bijwonen. Hij werd maar geannexeerd, doch men wist niets van zijn opvattingen af. Het drong niet tot hem door dat dit eigen schuld was. Zijn optreden gaf geen enkele aanlei ding aan de anderen, om te vermoeden, dat hij uit een kring kwam, waar men omtrent tooneel en dans heel andere denkbeelden koesterde. Dolf was blij, dat de aandacht, die even op hem gevestigd was, naar iets an ders was verplaatst. Want diep in zijn hart gevoelde hij toch, dat hij cp het punt stond, meegezogen te worden in 'n richting, die hij eigenlijk niet wilde. Hij was niet naar Rotterdam gekomen, vond hij, om pret te maken en zich te werpen in den maalstroom van het uitgaande le ven. Elsa meende minstens, dat hij een heiden, een volslagen ongeloovige was, maar zóó erg was het met hem waarlijk nog niet gesteld; al wilde hij zich dan wat vrijer bewegen. De luidruchtigheid verstomde, daar het koffiekwartier verstreken waa en allen zich weer aan het werk begaven. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1