No. 59 Dinsdag 8 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Eo's BankM.ï. Boes EERSTE BLAD. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 DECEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.09 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels il.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V De S. D. A. P. en de censuur. De tijden veranderen. Er is een tijd geweest en die tijd ligt waarlijk nog niet zoo ver achter ons, dat de S. D. A. P. het grootste woord had, als naar hare meening de vrijheid van inee- ningsuiting werd aangetast. Tegen het wetsontwerp-Donner dat be doelt de smalende en voor andersdenken den kwetsende Godslasteringen tegen to gaan, werden zelfs allerlei bedenkingen geopperd, evenals tegen het uit de lees zalen verwijderen van Communistische bladen met tegen de goede zeden strij denden inhoud. Dat heette een vergrijp tegen de vrij heid. Een dergelijke censuur heette on duldbaar. Met een beroep op de vrijheid werd ruim baan gevraagd zelfs voor in groven vorm geuitte godslasteringen. Plotseling zijn echter naar het schijnt de bordjes verhangen. Op de radiorede van een der partijbe stuurders, den heer Schmidt, werd zulk een sterke censuur uitgeoefend, dat deze weigerde haar uit te spreken. Hij had n.l. willen zeggen dat de sterke groei der Nazi's in Hessen mede een gevolg was van de houding der S. D. A. P. en verder dat indien het fascisme door middel van terreur en dictatuur de Duitsche arbei dersklasse zou willen onderdrukken, die Duitsche arbeiders dan konden rekenen op de hulp van Sovjet-Rusland. Hem werd echter geweigerd dit uit te spreken. Voor de roode radio mag alleen worden gesproken wat de leiders goed keuren. Als er iemand is die anders wil spreken dan het partijbestuur wenseht, omdat het er anders over denkt of om dat het ontactisch wordt geacht sommige dingen nu reeds te zeggen, dan wordt hem den mond gesnoerd. Hij krijgt een groot slot op den mond. Een eigen meening wordt niet geduld. Sterker nog. In het hoofdorgaan van de S.D.A.P. werd er on langs met voldoening op gewezen, dat wel de S.D.A.P. in Hessen veel stemmen ver loor, maar dat de Communisten sterk vooruitgingen, zoodat beide partijen sa men zich zoo ongeveer konden handha ven. Wel een bewijs, dat de Communisten tot de nabije familie worden gerekend. Als eehter de heer Schmidt in andere woorden ongeveer hetzelfde wil zeggen, dan wordt de censuur in werking gesteld, bevreesd als men blijkbaar is, dat anderen teveel in de roode kaarten zullen kijken. Maar hoe dit zij, het is duidelijk, dat de S.D.A.P. niet meer staat op het standpunt dat in het publiek maar alles gezegd en geschreven mag worden. De onbeperkte vrijheid van meenings- uiting wordt niet meer als een eisch van de vrijheid beschouwd. Censuur wordt noodzakelijk geacht. Daarmee is uit den aard der zaak ook het principieele bezwaar tegen het wets ontwerp-Donner vervallen. We zullen nu hebben af te wachten welke houding thans door de S. D. A. P. zal worden aangenomen. Tegen de partij en haar leiders mag niet worden gesproken. Maar zal dan bezwaar worden gemaakt als de smalende lastering van God, straf baar wordt gesteld? Het onderzoek naar Dultschlands betaal- kracht. Gisteren kwam de commissie der Bank voor internationale betalingen bijeen, die een onderzoek naar het betalingsvermo gen van Duitschland moet instellen. De commissie bestaat uit 7 leden die benoemd zijn door de circulatiebanken van Duitschland, Engeland, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Italië, België en Ja pan. De commissie kan nog met 4 leden aangevuld worden, die dan Zwitserland, Nederland, Zweden en Zuid-Slavië zullen vertegenwoordigen. Een beslissing daar omtrent is echter nog niet genomen. Het Italiaansche lid der commissie, prof. Beneduce, is tot voorzitter gekozen. Voorts koos de commissie de vier in het plan-Young voorziene aanvullende le den. Daartoe behoort de Nederlandscho deskundige, dr Colijn. De heer Colijn bevindt zich reeds te Bazel. De „hongermarsch" naar Washington. Zestienhonderd deelnemers aan den hongermarsch, uit alle deelen van de Ver eenigde Staten, in vrachtwagens aange komen, werden bij aankomst door de po litie ontvangen. Tot groote verbazing der „hongeren den" trof de politie echter geen afweer- maatregelen, maar de agenten vergezel den hen vriendschappelijk de stad in. De hongerpelgrims kregen warm eten en er werden hun bedden ter beschikking gesteld. Hoe lang de politie deze gastvrijheid zal voortzetten, is niet bekend. Een paleis te huur. Een van de merkwaardigste gebouwen te Londen, zoo meldt de Star, is beschik baar voor degene, die iets bijzonders op het gebied van huizen wenseht. Het is het Koninklijk Paleis te Richmond. Het ge bouw is een unieke mengeling van oud en nieuw. De aanprijzingen zeggen, dat het voorzien is van alle moderne gemakken zooals waterleiding, gas en electrisch licht maar niettemin is het vol van geschiede nis. In dit paleis heeft Koningin Eliza beth den laatsten adem uitgeblazen. Hen drik VII heeft er zijn kinderen op laten voeden en in een verder verleden heeft Richard II hier menig hoffeest gegeven. Storm boven Denemarken. Zaterdag en Zondag heeft boven Dene marken een hevige storm gewoed, die vee! schade heeft aangericht. De stoomschepen, die tusschen Ka- lundborg en Jutland verkeeren, konden het eiland Samsoe niet aandoen. Op Horsen werd de electrische hoofd leiding door twee ontwortelde boomen vernield. In Kopenhagen werd een in aanbouw zijnde villa, die bijna gereed was, door den storm in den tijd van een minuut ver woest. In Helsingoer en Frederrikssund wer den van talrijke huizen de daken afgerukt. Alle havens aan de Oeresund waren vol schepen, die een toevlucht tegen den storm hebben gezocht. Pakket ontploft In een postkantoor. Uit Dortmund wordt gemeld, dat Zon dagmiddag, kort voor zes uur, in het post kantoor van Unna een pakket is ontploft, dat door een onbekend gebleven dader in de hal van het kantoor was neergelegd. Een groote steekvlam sloeg op, waar door een jong meisje ernstig gewond werd. Ook ontwikkelde zich ontzettend veel rook. De postambtenaren bewaarden echter hun tegenwoordigheid van geest en bleven op hun post. Onder het publiek ontstond echter een paniek, zoodat dit door de deu ren en de vensters naar buiten vluchtte. Een begin van brand werd door een ambtenaar met een brandbluschapparaal gebluscht. Bij het door de politie ingestelde onder zoek bleek, dat het pakket een rijwielband, opgevuld met zwart kruid, heeft bevat, dat door een mechanisme tot ontploffing is gebracht. Waarschijnlijk had de dader het op de brandkast van het kantoor gemunt; de ontploffing heeft echter te vroeg plaats gehad. De directie der posterijen van het dis trict Dortmund heeft voor de ontdekking van den dader een belooning van 200 Mk. uitgeloofd. De contractanten van Oslo confereeren. Woensdag begint te Hamburg een con ferentie van vertegenwoordigers der sta ten, die de conventie van Oslo ondertee kend hebben: Nederland, België, Dene marken, Zweden en Noorwegen. Men zal daar de vraagstukken onder 'toog zien, die de commercieels belaügen dezer mo gendheid raken. Schipbreukelingen op den Oceaan. De buitengewoon hevige storm, die op de Oostzee woedt, heeft in den loop van Zondagavond nog aan kracht gewonnen. Van het op het eiland Oeland gestrande s.s. Midburg zijn 20 leden der bemanning gered. De overige 9 man bleven op 't schip achter, dat tot aan het dek onder water staat. De bergingsstoomer Merkur, die het Duitsche schip vlot poogde te brengen, moest onverriohterzake terugkeeren. Bij Abo in Finland, is het Zweedsche Btoom- schip Inga gestrand. Een reddingsboot uit Hangoe heeft tevergeefs gepoogd hulp te brengen. Twee reddingsboeien en ander met den naam van het schip gemerkte scheepsdeelen zijn aan land gespoeld. Ver der is het s.s. Heros gestrand. Van het Duitsche s.s. Olga, dat bij Oeregrund op een ondiepte liep, kan het grootste gedeel te van de lading, die uit koloniale waren en fruit bestond, geborgen worden. Voor da aan boord gebleven bemanning bestaat geen onmiddellijk gevaar. De Engelsche arbeiderspartij dient een motie tegen de nationale regeering in. De door de arbeiderspartij voorgestelde motie van wantrouwen tegen de regeering luidt als volgt: Met bet oog op de nadering van den winter en den nood, die in het land heerscht, betreurt het Huis, dat de regee ring geen maatregelen getroffen heeft aangaande den toestand van de munt en der wisselkoersen en de ontwikkeling van den internationalen handel, noch een plan heeft ingediend om de werkloosheid te be strijden of bet vraagstuk van de hooge huishuren te behandelen, die op een groot gedeelte van de bevolking drukken. Het algemeen debat begin Woensdag en zal den volgenden dag worden voort gezet. Het Japansch-Chineesch conflict. De redactiecommissie van den Volken bondsraad is gistermorgen bijeengekomen ten einde den Gbineeschen gedelegeerde dr Sze een overzicht te geven over de tot dusver gevoerde beraadslagingen en hem 't ontwerp der resolutie voor te leggen, zooals dit op grond van de jongste Ja- pansche wijzigingsvoorstellen voorloopig is vastgesteld. Japan heeft als demarcatielijn der neu trale zone het riviertje Hsoelingau, ten Oosten van Tsjintsjau genoemd, doch zich het recht voorbehouden, de bandieten tot deze grens te achtervolgen; de Ghineezen moesten dan eehter tot achter den Groo- ten Muur terugtrekken. Deze mededeeling van Japan werd door den Raad onbevredigend geacht. Een stemmig was men van oordeel, dat de aanvaarding dezer voorwaarde niet van China kon worden gevergd. Daar echter een wijziging van het Japansche stand punt niet te verwachten is, werd besloten, dat men Japan een schriftelijke verkla ring zal doen toekomen, waarin te kennen zal worden gegeven, dat men de kwestie der vorming eener neutrale zone zal laten rusten. Het punt, dat tot dusver de groot ste moeilijkheden opleverde, heeft men dus uitgeschakeld. De Raad heeft thans principieel beslo ten, Woensdagmiddag de openbare slot zitting te houden, hoewel men wel inziet, dat in verband met de mogelijkheid van .een Japanschen aanval op Tsjintsjau nog moeilijkheden dreigen. Krisnamurti wordt wijs. De jeugdige Hindoe Jiddu Krishna- murti, die door de Theosofen werd be groet als de nieuwe Messias, is tot de ont dekking gekomen, dat hij niet meer voor bestemd is om die rol te vervullen, welke zijn vereerders hem hadden toegedacht. Hij bekende zelfs, dat hij een oogen- blik werkelijk gedacht had dat hij de nieuwe Messias was, maar op het oogen- blik is hij er heilig van overtuigd, dat het niet zoo is. Hij is van plan om voortaan heel ge woon te gaan leven en hij wil niet langer voor Messias spelen. Het proces der Sklareks. In het Sklareks-proces heeft de officier van Justitie een verklaring afgelegd, waardoor een groot deel van het proces werd afgesneden. De Sklareks werden er van beschuldigd de stad Berlijn door mid del van een door omkooping verkregen monopolie-contract te 'hebben benadeeld en daarvoor een aantal hooge ambtenaren en gemeentebestuurders te hebben omge kocht. Ten opzichte van de ambtenaren en ge meentebestuurders Kohl, Sakolofski, Ga bel, Degener en Schneider verklaarde de officier, dat niet is komen vast te staan, dat zij niet overtuigd waren, dat het mo nopolie-contract als een vergoeding moest worden beschouwd voor de schade, die de Sklareks ten gevolge van de crimineele handelingen van den vroegeren directeur Kieburg 'hadden ondervonden. Voor dit deel zijn de Sklareks dus reeds onschuldig verklaard. Wat van de be schuldiging is overgebleven, is niet meer dan eenvoudige omkooping tot het verkrij gen van opdrachten. Korte Berichten. Ook over de FranschBelgische grens wordt op groote schaal Belgisch brood ingevoerd. Dit heeft zulke afmetin gen aangenomen, dat de bakkers uit het grensgebied, te Tourcoing bijeen, daarte gen verzet aangeteekend en besloten heb ben volgenden Woensdag bij wijze van de monstratie de bakkerijen te sluiten. Het arbeidsconflict in Twente. Nu de confessioneele organisaties bij haar besluit gebleven zijn geen uit- keering te verstrekken aan de eigenlijke stakers onder haar leden en de drie sa menwerkende organisaties „Lambertus", „Eendracht" en „Unitas" nogmaals na drukkelijk geadviseerd hebben Maandag het werk te hervatten, was de algemeene verwachting, dat veel meer menschen aan het werk zouden gaan. Deze verwachting is echter niet in vervulling gegaan. De situatie bleef Maandag op eenige uitzon deringen na, ongewijzigd. Eenige fabrieken zag een gering aantal arbeiders weer naar binnen gaan, doch dit wordt niet van beteekenis geacht. De fa brieken Blijdenstein en Oosterveld bleven geheel buiten bedrijf. Ook het aantal ar beiders bij de fa. Scholten, N. ter Kuile, Spinnerij! Oostburg en Menko aan den Roomweg zal wel niet voldoende zijn de productie op gang te honden. Nader wordt' nog gemeld: Uit de 'berichten omtrent de uitbreiding van het aantal stakers blijkt, dat de bij' „Unitas" en „St. Lambertus" aangesloten arbeiders het advies van de hoofdbestu ren, om gisterochtend het werk te her vatten, niet hebben opgevolgd. De aan kondiging, dat in verband met steunuit- keeringen aan de stakers, elk geval af zonderlijk beoordeeld zal worden beeft derhalve weinig indruk gemaakt. Steun aan werkloozenkassen. In een suppletoire begrooting van ar beid, handel en nijverheid wordt 700,000 gulden meer gevraagd in verband met de stijging van het aantal leden der werk loozenkassen. De helft van dit bedrag komt ten laste van de medewerkende ge meenten. De landarbeidersbonden hebben in hun reglement voor de werkloozenkas den uit- keeringstermijn van 36 dagen op 42 da- .gen gebracht. De minister oordeelt het ge- wenscht, om voor zoodanigen tijd als noo- dig mocht blijken om een blijvend goeden toestand te scheppen, het subsidie voor de werkloozenkassen van de landarbei ders op 125 pet. te bepalen. Dit geschied de reeds in 1929 en een gelijke maatregel wordt ook voor 1930 noodig geacht. De kosten bedragen naar raming f 100.000. Bovendien is wegens subsidie boven 100 pet. op de door de vereenigingen van dia mantbewerkers in de werkloozenkassen gestorte bedragen nog noodig ongeveer f 360,000. De helft dezer bedragen wordt door de betrokken gemeenten aan het rijk terugbetaald. Op deze suppletoire begrooting blijft f 81,226 ongedekt. De minister hoopt het eindcijfer nog te kunnen verminderen. Loonsverlaging en staking. Het personeel der Lijm- en Gelatinefa- briek Delft te Delft heeft berust in de eer ste door de directie aangekondigde loons verlaging van 5 procent. Gistermorgen zijn allen aan het werk gegaan. De werkstaking bij de N.V. Hollandia- fabrieken, Kattenburg Go., te Am sterdam, omvattende ongeveer 300 per sonen, duurt nog steeds voort. Zooals men weet, is dit conflict uitgebroken wegens een 5 pet. loonsverlaging. Er zijn j.l. Za terdag besprekingen gehouden met den Rijksbemiddelaar. Deze hebben geen di rect resultaat opgeleverd. Uit de meubelindustrie. De besturen van de werkgeversorga nisaties in de meubelindustrie hebben aan de moderne, christ. en r.k. meubelmakers bonden meegedeeld, dat zij de collectieve arbeidsovereenkomst niet ongewijzigd wenschen te verlengen. Ook de bond van fabrikanten in de massa-meubelindustrie heeft voor zijn leden te Stadskanaal, Fra- neker, Joure, Krommenie en Utrecht het contract opgezegd. De loonovereenkom- sten eindigen 27 Februari a.e. Binnenland. Bijzonderheden over het vliegongeluk to Bangkok. Algem. vergadering der Z. L. M. Buitenland. Storm in Denemarken. Het onderzoek naar Duitscblands betaal- vermogen. Het Japansoh-Ohineesch conflict. INTERNATIONALE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. In zijn laatste vergadering heeft da Nijverheidsraad weder een aantal Yol- kerLbonds-aangelegenheden behandeld. Daarbij heeft de Raad in het bijzonder zijn aandacht gewijd aan. hot rapport van de Studiecommissie voor de Europeescho Unie en aan het rapport van het Comité d'experts économiques. Wat het eerstgenoemde document be treft, is de Raad tot de conclusie gekomen dat het in dat stuk opgenomen voorstel, om te trachten de werkloosheid interna tionaal te bestrijden door het doen uitvoe ren van bepaalde groote werken, waarvan de totstandkoming voor meerdere Staten van belang zou zijn, alleen dan aan het daarmede beoogde doel zou kunnen be antwoorden, als daaraan groote kapitalen zouden worden besteed, waarover naar de Raad vreest onder de tegenwoordige om standigheden niet zal kunnen worden be schikt. Ook is volgens den Raad aan do uitvoe ring van dit voorstel het nadeel verbon den, dat daardoor de eenige oplossing, om uit de internationale verwikkelingen te geraken, n.l. hot wegnemen van de be lemmeringen, die het herstel van het vrije verkeer van goederen en kapitaal tegen houden, op den achtergrond zal worden gedrongen. Een ander bezwaar, dat da Raad tegen genoemd voorstel hoeft, is, dat de studiecommissie heeft aanbevolen, voor het ondernemen van bedoelde groote werken industrieele kartels op te richten. De Raad heeft de gronden, waarop de Ne derlandscho gedelegeerde, dr H. Colijn, deze aanbeveling te Genève heeft bestre den, geheel kunnen onderschrijven. Met de in het andere stuk neergelegde meening van de experts économiques over de beginselen, die moeten worden aan vaard, om verbetering in de economische betrekkingen der landen te brengen en de daarover gegeven aanbevelingen, kan do Raad zich over het algemeen vereenigen en hij zou dan ook gaarne zien, dat van Nederlandsche zijde de verdere bestudee ring van die aanbevelingen krachtig zou worden bevorderd. MIDDENSTAND EN KLEINHANDELS PRIJZEN. Naar aanleiding van bet besluit der Amsterdamsche Kamer van Koophandel, om den president van de Ned. Bank, mr Trip, ter verantwoording te roepen ten opzichte van zijn beschuldiging aan het adres van den Ned. tusschenhandel, heeft de voorzitter der Kamer, de heer E. Hel dring, een schrijven ontvangen, waarin de heer Trip als volgt reageert: Voorop sta, dat ik geenszins bedoeld heb een blaam te werpen op den tusschen handel. Ik acht het volkomen verklaar baar, dat zij, die aan dezen handel deel nemen, hunne prijzen niet verlagen, zoo lang het publiek in staat en bereid is de oude prijzen te betalen. De thans in gang zijnde ontwikkeling, die ongetwijfeld zal doorzetten, toont aan, dat zulks niet lan ger het geval is, zoodat ik niet betwijfel of de betere aanpassing, die ik als één der meest belangrijke factoren voor een ver betering van de situatie beschouw, zal thans in een vlugger tempo verkregen worden. In de tweede plaats vestig ik er Uwe aandacht op, dat mijn uitspraak een al gemeen karakter droeg en niet beoogde als mijn meening kenbaar te maken, dat alle tusschenhandelaren of alle groepen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1