PHILIPS OP 'T ZUIDEN LIGGEN Berlijnsche Brieven Gemengd Nieuws. Rechtzaken Afloop Verkoopinp, Aanbestedingen enz. Marktberichten. Scheepstijdingen. Advertentiën. 4l> >UDEN AL ZOUDEN AL UW KAMERS dan kwam U 't grootste deel van het jaar tóch zon te kort I Dan had U evengoed als anderen last van de narigheden van herfst en winter. Neemt Philips „Ultrasol" in huis. Dan krijgt U gezond zon licht op den klik van 'n scha kelaar I Dan kunt U eiken dag genieten van gezondmakende zonnestralen, alsof het volop zomer was I Berichten over onze Adverteerders. V "4^ Prof. Dr. J. VAN EBBEN- HORST - TENGBERGEN schrijft: „Uw nieuw geconstrueerde Ultrasolkwiklamp heb ik met belangstelling ontvangen en zal ze gaarne in depractijk gaan toepassen. Ik meen deze als een goede aanwinst in de stralentherapie te kunnen be groeten, zoowel bij eenmaal bestaande ziektetoestanden als voor prophylactisch gebruik TYPE Na 5020 F 110.- (excL „Argenta"-lampen) HET IJZEREN FRONT. In de statige ruimte van bet voormalige „Herrenhaus" luisterde ik dezer dagen naar den Pruisiscben minister van binn. zaken, Karl Severing, die aan de republi keins che studenten, scholieren en padvin ders de verhouding tusscben Rijksweer, politie en republiek duidelijk wilde ma ken. De breede zetels der feudale magna ten werden, o teeken des tijds!, ingenomen door de sportieve gestalten van bet intel ligente proletariaat. Het propvolle Her renhaus, eenmaal gewend aan de indi recte formuleering der aristocratie, smul de van de harde noten, die hier door een grondig kenner van de volkspsyche ge kraakt werden. Toegegeven werd door Severing, dat de verhouding van de rijksweer tot den staat in menig opzicht te wenschen overlaat. Reeds in de eerste jaren der republiek liet de verhouding tusschen deze machtfac toren van den staat en de republiek te wenschen over. Severing wijst de bewe ring, dat de hoofdschuld van deze wan verhouding bij de republiek zelve berust, van de hand: de schuld berust hoofdzake lijk bij hen, die tot het hervormen van rijksweer en politie werden aangezocht, maar aan dien roep geen gevolg gegeven hebben. Door overmaat van kritiek kun nen soldaten en agenten voor den nieu wen staat niet gewonnen worden. Van menschelijk standpunt heeft Severing stellig gelijk hij vergeet echter, dat de tegenstanders van den staat door hun heftige aanvallen op de republiek sedert de omwenteling doende zijn, de politie er. de weermacht voor den derden staat te winnenl „De jeugd - aldus Severing heefl ons als regeering aan het eind van ieder schooljaar hoogstens „voldoende" op ons rapport toegekend. Ik speel niet graag den schoolmeester, maar ik moet toch ook als republikein een paar cijfers geven: de jeugd had al veel vroeger met haar vele bezwaren voor den dag moeten komen. Wanneer we reeds in 1919 zulk 'n actieve studenten-corporatie bezeten hadden, dan zouden we thans niet zulk een radicaler storm beleven. „Den toenemenden groei den nationaal-socialistische beweging zie Severing minder pessimistisch dan wij, want volgaas hem zijn bijvoorbeeld van de 300.000 kiezers in Hessen slechte 9000 ingeschreven lid der Hitler-partij, de an deren overwegend ontevreden meeloopers. Wie zich door de komende kansen van het derde rijk laat ontmoedigen, is volgons Severing een erbarmelijke hondsvot. Ook de boomen van het fascisme zullen niet tot het firmament opgroeien. De Pruisi sche politie zal volgens hem bij machte blijken, het dreigend onheil te voorkomen. Toen wij het Herrenhaus verlieten, wilden geestdriftige studenten Severing in de Leipziger Strasse een ovatie brengen. Met „Leve de republiek!" „Vrij heil" en „Leve Severing" werd hij begroet. De republi- keinsche politie, wier loflied Severing zoo even gezongen had, scheen dat maar half goed te vinden, want voor we het wisten, dook een afdeeling van het overval- commando op, welke meerdere demon stranten arresteerde en als misdadigers naar een dichtbijliggend politiebureau sleepte. Men kan zich de verontwaardi ging der toeziende republikeinen voorstel len. Wanneer nationaal-socialisten of communisten demonstreeren, vensters stukslaan en vreedzame burgers mishan delen dan komt de schupo meestal te laat en blijven de vijanden der republiek ongeschoren thans, waar geestdriftige vereerders van den staat een hunner voor mannen toejuichen, worden dezen met den gummiknuppel naar een gereed staanden lastwagen gedreven! Voorbijgangers, die dit merkwaardig voorval met mij hadden gadegeslagen, informeerden, waar Seve ring gebleven kon zijn en tien minuten later ontdekten we hem in de bekende Konditorei Josty, waar hij bij een kop koffie met enkele partijvrienden niets kwaads vermoedende zat uit te blazen van zijn voordracht. Hoerende, wat er ge beurd was, spoedde hij zich onverwijld naar het poli tie-bureau in de Voss Strasse van waar men de arrestanten juist tot een verhoor naar den Alexanderplatz wilde transporteeren. Severing verlangde, dat de onthutste jongelui met hem naar bin nen gelaten werden en vroeg den dienst- doenden inspecteur, wat er eigenlijk gaan de was; deze beriep zich op verordeningen van den Pruisischen minister van binn. zaken, Karl Severing!, volgens welke de monstraties bij politieke vergaderingen streng verboden zijn. Formeel hadden de dienstdoende agenten dus correct gehan deld zij1 vergaten echter, dat nog kort geleden 'Briand en Laval op dezelfde wijze werden toegejübeld. Waarom zou dan ook een Duitsch minister zulk een betuiging van sympathie niet eens te beurt vallen? Op aandringen van Severing liet men de gekalmeerde enthousiasten er ditmaal met een ernstige waarschuwing vanaf komen. Hun liefde voor den staat zal door deze harde ervaring allerminst bevorderd zijn geworden! Rijkskanselier Brüning schijnt van zulke en soortgelijke bijkomstigheden wei nig notitie te nemen. Met de kalmte van den kamergeleerde wijdt hij zijn volle aan dacht aan nieuwe noodverordeningen, welke staat en volk door den dreigenden winter moeten heen helpen. Van den vroe gen morgen tot den 'laten avond confe reert hij met de rijksregeering over de dekking van een tekort, dat de phantas- tische hoogte van 1 millard mark bereikt heeft. De Kerstverrassing der rijksregeering zal voor het Duitsche volk hoogstwaar schijnlijk in een nieuwe noodverordening bestaan, welke den strijd om het dage- lijkseh leven nog meer bemoeilijken zal. Inkomsten, kapitaal en bedrijf zullen bij' hernieuwing zwaarder belast worden. In verband hiermee voorspelde de vroegere rijksweerminister op een vergadering van studenten in Leipzig, dat we op zijn laatst het komend voorjaar een rijkscrisis zulleu beleven. Gessier werd eertijds tot de de mocraten gerekend, volgde echter seder dien het voorbeeld van Von Seeckt, zijn opvolger in deze verantwoordelijke functie en werd aanhanger van Adolf I, den dictator van het komende dorde rijk! Zal 'Groener, die rijksweer en binn. zaken voor zijn rekening genomen heeft, in dezen kritieken tijd, hetzelfde doen, wat Vor, Seeckt, Gessier, Heye, Schacnl en zooveel andere vooraanstaande mannen voor hem deden? Zal ook hij, den vocrdeeligen staatsdienst om minder aangename reden verlatende, plotseling blijken een fel tegen stander van het tot dusver gehuldigde be wind te zijn? Per radio sprak Groener Zondag zijn vertrouwen uit in de repu bliek, veroordeelde hij alle terroristische methoden, deed hij een beroep op het ge zonde optimisme der bevolking en liet hij duidelijk merken, dat de rijksregeering iedere poging tot opstand en revolutie in haar kiem zal verstikken. Zulk een garantie uit den mond van Groener zou geruststellend werken, wan neer niet ongeveer terzelfder tijd in Hes sen illegale plannen der legale ELtlerianen ontdekt waren. Door een pas dezer dagen gekozen afgevaardigde van den landdag in Darmstad werden aan don oofdinspec- van politie in Frankfort a. d. Main docu menten verstrekt, welke de illegale plan nen van Hitier en zijn partij, onomstoote- lijk bewijzen. Een uitgebreid ]ioiocol om' vat alle maatregelen, weke de nationaal- socialisten zullen treffen, zoo dra zij aan de macht zouden komen. Een Duitenge wone tijd eischt buitengewone maatrege len en dus beginnen de aanhangers van het hakenkruis met het zonder verderen vorm van proces neerschieten hunner tegenstanders. Op commando van Adolf I. moeten alle ambtenaren en beambten in dienst van rijk, staat of gemeente direct weer hun werk hervatten, wanneer zij niet ter dood veroordeeld willen worden. Alk levensmiddelen komen onder strenge con trole der bruinhemden en worden naar hun inzicht onder de bevolking verdeeld. Ik vrees, dat het ioodsche deel aan zijn lot overgelaten zal worden en bij verweer tegen honger en dorst neergeschoten zal worden! Ieder particulier vermogen wordt staatseigendom. Aan ieder particulier in komen wordt een eind gemaakt. Met deze en soortgelijke dwangmaat regelen zal dus het komende derde rijk beginnen. Schöfer, eerst een vurig aan hanger van Hitier, pakte, nu hij zijn partij in den steek laat, geducht uit over de plannen der nazi's in Hessen. In Offen bach a. d. Main vonden geheime bespre kingen plaats, waarbij ook Prins August Wilhelm van Pruisen tegenwoordig was. Hij noemde den rijkspresident von Hin denburg een verrader van zijn keizerlijken vader en beweerde, dat hij van een pro fessor in Weimar dienaangaande het be wijsmateriaal ontvangen heeft, dat door hem naar Huis Doorn werd doorgegeven. Als ontwerper van de politieke plannen der nazi's wordt de nationaal-socialist Dr Best genoemd. Natuurlijk wordt de afgevaardigde Best thans door zijn vroe gere partijgenoten als een onbetrouwbare psychopaat belachelijk gemaakt en ont kent het Bruine Huis te München, iets met deze putschplannen van Hessen uit staande te hebben. De officier van justi tie, Jorns, en de advocaat-generaal van het rijksgerechtshof te Leipzig Werner, aan wie een grondig onderzoek van deze poging tot hoogverraad werd opgedragen schenen de zaak niet al te ernstig te nemen en gingen niet eens over tot arres tatie der vele beschuldigden. Pas na een scherp protest tegen zooveel onverdiende voorkomendheid konden Pruisen en Hes sen de rijksregeering er toe bewegen, zich met deze aangelegenheid te be moeien. Daar men overtuigd is, dat Darmstad met München in enge relatie staat en Hitier dus van deze omwentelingsplannen meer geweten heeft dan hij openlijk wenscht toe te geven is men met een huiszoeking in het Bruine Huis te Mün chen begonnen. Het rijksgerechtshof zal vaststellen, in hoeverre het ontwerp van den Boxheimer assessor voor hoogver raad in aanmerking komt. Vooralsnog loopen alle beschuldigden vrij langs de straat, worden zij dus vriendelijker be handeld dan de studenten, die Severing, in Berlijn een ovatie wilden brengen. In alle beschikbare vergaderzalen der rijks hoofdstad komen thans republikeinsche organisaties bijeen, welke ter elfder ure een „ijzeren front" willen vormen tegen het nationalistisch gevaar. Wij zien het resultaat dezer bespreking met spanning tegemoet! WASCHTAFEL, BAD en GEIJSER voor f 145. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel 129. (Adv.) Fellb brand te Raamsdonk- v e e r. Gisteravond brak te Raamsdonk- veer tengevolge van tot nu toe onop gehelderde oorzaak brand uit in de wo ning van den heer P. Lodevicus, tegel fabrikant. Door den sterken wind viel aan blus- schen niet te denken. De brandweer stond machteloos tegenover het vuur. De von ken sloegen tot over de haven en het duurde niet lang of drie naast het bran dende huis gelegen perceelen vatten even eens vlam, namelijk de woningen van de heeren C. Kieboom, J. van Gils en van de weduwe de Jong. De brandweren uit Geertruidenberg, Raamsdonkdorp en Oosterhout werden ge waarschuwd en verschenen. Met acht stralen op de waterleiding werd daarna het vuur bestreden. Men hoopte gisteravond vóór den nacht het vuur meester te zijn. Acht huizon, die gevaar liepen, werden ontruimd. De woning van den heer Lodevicus en de er bij beboerende schuur zijn afge brand. De tegelfabriek die op korten af stand is gelegen, liep geen gevaar. KlompenhouL Eenige klompen makers in den Gelderschen Achterhoek hebben, na klompenhout uit Polen, nu ook een proefzending uit Suriname ont vangen. Voor de klompenfabrieken is het hout zeer geschikt, daar er geen kwas ten in zitten en zeer vast is. Voor klom penmakers met de hand is het moeilijker te bewerken. Verduistering door een bankdirecteur. Voor de rechtbank te Zwolle heeft terecht gestaan A. v. d. V., gewezen directeur van de N. V. Zwart- sluizer Bank, wegens verduistering ten eigen bate van ongeveer f 70.000, ten nadeele van genoemde Bank. Toen eenige maanden geleden de krach kwam van de N.V. Kamper Bank, moest ook de Zwart sluizer Bank haar loketten sluiten, om dat zij een belangrijk credit-saldo had bij de Kamper Bank en dit als verloren moet worden beschouwd. Een onderzoek naar de financiëele positie van de Zwart- sluizer Bank bracht aan het licht, dat er een aanzienlijk tekort was. Het bleek, dat verd. zoowel bij de firma v. d. E. Go, als bij de N.V. Bankierskantier M. van E., beiden commissionairs in effec ten te Amsterdam, naast de bestaande rekeningen van de Zwartsluizer Bank, had geopend z.g. B.-rekeningen. Vertoon den da normale rekeningen een credit, de B-rekeningan stonden debet. Bij de N.V. van E. zelfs f62000. Deze B-reke ningen kwamen niet in de boeken van de Zwartsluizer Bank voor en waren oOk voor commissarissen geheim gehouden. Verdachte bekende alles. Reeds als jongmensch in betrekking op het ban kierskantoor Van E. Co, te Zwolle, heeft hij zich gewaagd aan speculaties in marken, wat uitdraaide op een schuld van f 5000. Hjj kon niet betalen, maar het geld werd hem voorgeschoten door zjjn vriend v. d. W., directeur van de Kam per Bank. Deze bezorgde hem ook de betrekking van directeur van de Zwart sluizer Bank, hoewel hij de capaciteiten hiervoor miste. Om de schuld van f 5000 te kunnen aanzuiveren, is hij blijven spe- culeeren door tusschenkomst van de com missionairs-firma M. de B. te Amster dam. Het liep tegen, met het gevolg, dat nu bewezen kon worden de verduistering van f70 k f75.000. Het O. M. heeft twee jaar gevangenis straf tegen v. d. V. geëischt. De rechtbank gelastte, na raadkamer, de oogenblikkelijke gevangenneming van v. d. V. Baldadigheid. In de gemeente Oud-Vossemeer trad een stelletje jonge lui zeer brutaal en ergerlijk op; onbe heerd staande auto's werden in den vori- gen winter open gemaakt en geplunderd, waardoor telkens klachten bij den burge meester inkwamen. Zoo werd in Januari van dit jaar de auto van den heer v. L. te Middelburg, welke wagen even onbe heerd stond, voor de woning van bakker Heestermans, opengemaakt en een koffer er uit ontvreemd. Onder aan den dijk sneden de daders, 'n viertal opgeschoten jongens, den koffer open en eigenden zich de daarin geborgen monsters kouzen, sok ken en babykleertjes toe. Het gelukte de politie de daders te achterhalen en Maan dag hadden deze zich voor den Politie rechter te verantwoorden. 't Eerst stond terecht de 19-jarige land arbeider J. W. Vr., blijkbaar de hoofd dader. Dergelijk plunderen van onbeheer de auto's, op ongehoord brutale wijze ge schied, achtte de officier van Justitie bui tengewoon afkeurenswaardig en laakbaar en daar over de grootere jeugd van Oud- Vossemeer ernstige klachten inkwamen requireerde de Off. tegen den hoofdda der, om een voorbeeld te stellen, 3 we ken gevangenisstraf. Conform de eisch was de straf die de Politierechter gaf. Vervolgens stond terecht G. H., de jon geman, die den gestolen koffer opensneed en mededeelde in den buit. Hij kreeg er f30 boete voor subs. 30 d. h.; dezelfde straf bekwamen P. v. D., en P. M. V., kor nuiten van de twee andere plunderaars. Een verveerkwestie. In beroep gekomen van een veroordeelend vonnis van den Kantonrechter te Bergen op Zoom stond Donderdag voor de arr. rechtbank te Breda terecht de garagehou der P. C. H. te St. Maartensdijk omdat hij zonder toestemming van Ged. Sta ten een autobusdienst onderhield. Met een 13-tal ouders van schoolgaande kinderen in het eiland Tholen trof H. een regeling om die jeugd naar en van school te vervoeren, maar er was proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der nieuwe wet op het vervoer, gevolgd door een von nis van den Kantonrechter te Bergen op Zoom, waarbij H. 5 cent boete kreeg. Mede in het belang der schoolgaande kinderen, verzocht de off. van Justitie de Rechtbank direct uitspraak te doen en waar in dit geval geen sprake kon zijn van een openbaar middel van vervoer conclu deerde de Off. ook op andere gronden tot vernietiging van het vonnis van den Kan tonrechter met vrijspraak van den ver dachte. De rechtbank heeft den garagehouder conform den eisch van het O. M. vrij gesproken. Colijnsplaat. Gistermiddag is door no taris Matthijs, te Kortgeine, ten verzoeke van mevr. Wed. A. KoleMoens, in het openbaar verkocht: de 'kapitale hofstede, genaamd „Klaverwijk", gelegen aan den Klaverweg in den Oud-Noord-B evelandpol- der, groot 62 gemeten 174 roeden. Koo- per werd dhr A. Hartog te Colijnsplaat. voor f38.750. Kortgene. Gisteravond werd door no taris J. K. C. Matthijs alhier publiek verkocht een woonhuis, schuur, e"rf en tuin, aan den Eersten Achterweg, groot 2.85 Are. Kooper hiervan werd dhr A. Boot Iz. te Kortgene voor f2020, plus de gewone onkosten. EEN HEELE FAMILIE OP ZOEK NAAR EEN PUDDING. Van de Sluis' Biscuitfabrieken te De venter ontvingen we een klein boekje, dat het opschrift draagt: „Een heele fa milie op zoek naar een pudding of Het toetje". Het is een receptenboekje, maar op zoo'n origineele wijze samengesteld, dat men het met plezier doorleest. Men heeft een aardig verhaaltje be dacht en dit op vlotte wijze uitgewerkt. De recepten zijn daartusschendoor behan deld. Dit heeft tot resultaat, dat de belang stelling voor een of ander gerecht wordt gewekt. Een groot aantal illustraties ver lucht den tekst. Het boekje, dat tegen den geringen prijs van 10 ct. wordt beschikbaar ge steld, kan men bij de N.V. Sluis' Bis- kwiefabrieken te Deventer aanvragen. Waar de firma de zeer gewaardeerde attentie bad ons ter kennismaking een blik van haar fijne biskwie Melange toe te zenden, kunnen wij uit ervaring mede- deelen, dat de kwaliteit van dit artikel prima is. VLISSINGEN. Veiling van 4 Dec. 1931. Tomaten ,723, goudreinet 1043, zure Bellefleur 58, grauwzoet 13, armgaard 513, Landsberger reinet 513, rood- bakker 5, winter Hondsmuil 9, blomzoet 68, Baldwin 12, Gieser Wildeman 7 11, kleipeer 310, Bergamot 7, Com- tesse de Paris 27, Winterlouwtje 4—6, Jodenpeer 712, Mispels 810, uien 4 —5.5, rapen 1, koolraap 2, spruiten 7 16, wijnpeen 12, kleine peeën 3.5 5.5, witlof 814, alles per K.G. kip eieren 53 per 10 stuks. Boerekool 1.53, roode kool 36, savoije kool 1.54.5, Bloemkool 622, Sla 1, alles per stuk. Selderie 3.54, prei 56, peeën 79, kroten 37, chrysanten 36, alles per bos. Veldsla 649, andijvie 1230, peter selie 15, alles per kist of mandje. Ply- mona 3, varens 10 ct. per pot. Poters 20 ct. per 10 K.G. Stand van hedenmorgen 10 uur. Stand van gistermiddag 3 uur 752. Licbt op voor fietsers: Zondag en Maandag 4 uur 18. Stoomvaart Mij Nederland. POELAU TELLO, 4 v. Amst. te Londen SOEMBA, thuisr., 4 v. Marseille. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr., 4 v. Genua. POELAU ROEBIAH, uitr., p. 2 Gibraltar. SOEMBA, thuisr., 4 te Marseille. Rotterdamsche Lloyd. DELI, 4 v. Rott. n. Hamburg. DEMPO, uitr., 4 (5 n.m.) v. Southamp ton. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Tot nu toe werden bij onze administra tie (girono. 44455) de volgende bijdra gen ontvangen: A. L. van M., Goes flO. J. K., Goes - I., Gez. V., 'sHeer Arendskerke - 3.50 Op a.s. Woensdag 9 Decem ber D.V. hopen onze geliefde Ouders Behuwd- en Groot ouders J. DE DREU, gep. Jachtopziener door de Fam. Hoboken, en C DE DREU—FEIJTEL, hunne 50-jarlge Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne dankbare Kin deren, Behuwd- en Klein kinderen. Uit aller naam: J. DE DREU, Borssele. Oudelande, 5 Dec. 1931. 1- 1 Heden overleed na een smartelijk lijden, in den ouder dom van 68 jaren, onze gelief de Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer P. A. DUKE, Uit aller naam, H. J. QUIST. Middelburg, 4 Dec. 1931. Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. F. MEEÜSE, Wed. van Jac. de Kok. in den ouderdom van 78 jaar. Namens de Familie, M. W. DE KOK. Goes, 5 December 1931. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 2