Zaterdag 5 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Geen zaak van gevoel. Buitenland. Binnenland. Kerknieuws. Predikbeurten. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN BEHELS',,KUNSTKORREL" Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Prijs derAdrertentilm 1-4 regels !1.20, elks regel meer 30 ot, Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ALLE per 1 DECEMBER vervallende worden verzilverd door KWALITEIT HOLLAND/CH El BOVENAAN DOOD Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. <4455. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10,03 Het is nu weer de wintertijd. De tiid voor vergaderingen en actie op politiek en sociaal gebied. En 't is ook weer de tijd van de klachten over veel te geringe be langstelling voor deze dingen. Er worden vergaderingen gehouden, maar de groote meerderheid van hen, die daar behoorden te zijn, blijft rustig thuis. 't Is in onzen tijd niet meer zoo als in de dagen van Groen van Prinsterer, die heel vaak zoo ongeveer alleen stond, maar toch zijn er nog altijd betrekkelijk velen, die onverschillig schijnen te staan tegen over allerlei arbeid op maatschappelijk en staatkundig gebied. Menschen, die niet in zien, dat zij1 hier een roeping hebLen; dat ook van dezen arbeid geldt: God wil he11 Zij willen dit toegeven voor kerkelijken arbeid, voor zending en evangelisatie, voor het werk der barmhartigheid en voor het onderwijs. Dat we daarin God hébben te dienen, wordt volmondig toegestemd. Maar de politieke actie, de strijd voor betere sociale verhoudingen en alles wal daarmee in verband staat, wordt be schouwd als een betrekkelijk onverschil lige zaak. Als een kwestie van liefhebberij; als een zaak van gevoel. Wie daar liefhebberij in heeft, zoo wordt geredeneerd, mag het doen, maar wie daarvoor geen belangstelling heeft, wie er nu eenmaal niet voor voelt, die houdt zich afzijdig en bemoeit er zich niet mee. Hij: mag dan op z'n best nog een kleine contributie betalen om de zaak te steunen, alsof zulk een steun iets zou beteekenen maar daar blijft het dan ook bij Zij, die zoo praten en er naar handelen en hun getal is niet gering zien ech ter één ding over het hoofd, nl. dat de mensch geroepen is ook in en door deze arbeid God te dienen en de eere van den Schepper van hemel en aarde te bevorde ren. De scheiding die menigmaal gemaakt wordt tusechen dé zaken van meer gees telijken en meer wereldlijken aard, vindt in Gods Woord geen steun. Reeds op de eerste bladzijde van den Bijbel staat het machtige woord geschre ven: in den beginne schiep God den hemel en de aarde. Ook deze aarde is van God en tot God. Alles wat er is en zich be weegt, is door God geschapen en moet dienen om de heerlijkheid des Heeren te doen uitschitteren. Het zich interesseeren voor de dingen van de menschelijke samenleving, de so ciale en de politieke verhoudingen is dan ook niet een kwestie van gevoel, maar een zaak van bevel, van gehoorzaam heid. 'Niet alle menschen hebben dezelfde ver antwoordelijkheid. Op politiek terrein is de verantwoordelijkheid van 'n Minister der Kroon zeker heel wat grooter dan die van een eenvoudigen daglooner, maar met name in een land als het onze, waar on der Gods bestel aan een ieder zonder on derscheid zekere invloed is geschonken, draagt ook de eenvoudigste burger een zekere verantwoordelijkheid, waaraan hij zich niet mag onttrekken. Nu is het niet altijd uit onverschillig heid, dat sommigen zich afzijdig houden. Men heeft daarvoor soms vroom klinkende motieven. Maar die motieven zijn niet steekhou dend als men bedenkt, dat God de Heere niet alleen den hemel, maar ook de aarde heeft geschapen, maar dat Hij ook de ver schillende volken tot aanzien heeft geroe pen en dat ook de wijze waarop het volks leven wordt geleid, niet buiten Zijn voor zienig bestel omgaat. Voor Israël, in zeer bijzonderen zin het volk van God, zijn dan ook zoowel van het sociale- als van het politieke leven in den Bijbel tal van wetten en voorschriften ge geven, die ook nu nog veel meer beteeke- nis hebben dan wij misschien wel ver moeden. Zulke reohtstreeksche en tot in bijzon derheden afdalende ordinantiën hebben wij thans niet. Maar toch geldt ook hier, evenals voor alle levensterreinen, dat Gods Woord een lamp voor den voet moet zijn en een licht op het pad, en dat wij de eisohen van dat Woord in toepassing hebben te brengen. God heeft de Overheid daar gesteld en aan die Overheid een zekere taak gegeven, maar daarnaast zijn er ook, eveneens door God geschonken, de rechten en de inzet tingen voor het volk. Dat we hier niet leven als een onmon dig volk, dat we naast plichten ook rech ten hebben gekregen, zoodat de volks invloed zich kan laten gelden, hebben we te zien als een gave Gods. En daar mogen we nooit onverschillig mee omspringen. Wij moeten niet wijzer willen zijn dan God. Er is ook een soort vroomheid, die in den grond der zaak niets anders is dan ongehoorzaamheid, eigenwillige godsdienst zonder waarde. Daarom, nu de wintercampagne weer daar is, laten wij ons niet onttrekken, maar uit gehoorzaamheid aan Gods bevel, mee onze schouders zetten onder het werk dat gedaan moet worden. God wil het. En dan mogen wij niet niet-willen. Engelands tarieven. In het lagerhuis heeft Hore Belisha resoluties ingediend tot goedkeuring van de beide jongste verordeningen inzake de speciale douanerechten. Grenfell diende namens de oppositie een amendement in, dat de kamer zou weigeren verordeningen goed te keuren, die de verwarring in den wereldhandel slechts kunnen vermeerderen en den han del en den heruitvoer van de betrokken artikelen zullen vernietigen. Spreker betoogde, dat deze maatrege len overal maatregelen van afweer zul len uitlokken. Minister Runciman antwoordde: Wij hebben moeten ervaren, dat al onze beroepen op de buitenlandsche regeerin gen, die tolmuren oprichten, zonder re sultaat bleven. Spreker wenscht, dat het buitenland zal begrijpen, dat Engeland, wanneer het zóó in zijn handel getroffen wordt als nog onlangs door het Eransche invoer- decreet, een dergelijke actie niet kan ig- noreeren. De minister hoopt intusschen, dat de aldus ontstane geschillen langs vriend- schappelijken weg zullen kunnen worden opgelost. Het amendement werd daarop met 230 tegen 38 stemmen verworpen en de re- geeringsbesluiten met 234 tegen 37 stem men aangenomen. Hoe Mussolini 's lands schatkist vult. De Italiaansche arbeiders moeten met ingang van heden na iederen achturen- dag één uur gratis werken voor de werk- loozen, daar de staat anders geen kans ziet, de werkloozenondersteuning regel matig uit te keeren. Verder heeft de regering een zeer ver nuftig middel uitgedacht, om de lekkages in de schatkist te stoppen. Met ingang van heden zal zij namelijk belasting hef fen op alle opschriften boven winkels en étalageramen. Iedere letter kost voortaan tien lire per jaar aan belasting. Zooals te verwachten was, werden gis teren van tal van winkels nog tijdig ver schillende opschriften verwijderd. In alle straten zag men werklui bezig met het wegnemen van uithangborden. Ook de schilders hadden het druk, daar tal van winkeliers nog op het laatste oogenblik de kwast over hun uithang bord lieten halen. China en Japan. Pessimisme in den Raad van den Volkenbond. De Japansche gedelegeerde, Yoshizawa is gistermiddag bij Briand geweest om de houding van zijn regeering ten aan zien van de neutrale zone van Tsjintsjou te verklaren. De Japansche regeering verklaart zich bereid de neutrale zone niet binnen te trekken, maar zij behoudt zich voor door de zone te marcheeren als de „Japansche levens en eigendommen in Noord-China in gevaar zijn". Sze, de Chineesche gedelegeerde, heeft Sir Eric Drummond een schriftelijke ver klaring doen toekomen, die in verschil lend opzicht van het oorspronkelijk Chi neesche voorstel betreffende een neutrale zone afwijkt. Het pessimisme in den raad is door dezen gang van zaken versterkt. In krin gen van den raad was men zeer veront rust over berichten uit Mantsjoerije, die van Chineesche troepenconcentraties in de richting van Moekden spreken. Later zijn echter berichten van de ter plaatse aanwezige neutrale waarnemers ontvan gen, die deze berichten tegenspreken. De opstand in San Salvador. Aan de „New-York Times" wordt ge- meldt, dat het schieten in de straten van San Salvador is gestaakt. De slachtoffers zijn drie dooden en vijf gewonden. Een bericht uit New-York spreekt van 50 doo den, onder wie zich twee diplomaten zou den bevinden. De directe oorzaak van den opstand schijnt ontevredenheid onder de legeroffi cieren te zijn over de uitbetaling van hun tractement, dat al sedert September ach terstallig is. Groote ontstemming bestaat ook over het bewind van president Arau- ja, dat wordt beschuldigd van corruptie en onbekwaamheid. Korte Berichten. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat de nationale bond van de Protestantsche kerken in Amerika een motie heeft aan genomen, waarin een algemeene vermin dering of schrapping van de internatio nale oorlogsschulden wordt verlangd. Nieuwe verdragen over de schulden moe ten echter de verzekering bevatten, dat 'n vermindering der schulden niet voor oor logswapening mag worden gebruikt. Uit Jacksonville (Florida) wordt ge meld, dat in de haven een hevige brand heeft gewoed, welke door een reeks van ontploffingen, veroorzaakt door chemi caliën, begeleid werd. Een groot deel van de havenkaden is verwoest. De aangerich te schade wordt op 6 millioen geraamd. Bij een ontvangst van verslaggevers herhaalde Gandhi, dat voor zijn aankomst in Indië zeker geen hervatting van de on gehoorzaamheidsbeweging zal geschieden. Gandhi heeft thans besloten gevolg te geven aan den wensch der te Parijs wonende Hindoes en 14 uur te Parijs te verblijven. Gandhi zal vandaag aankomen en vanavond in een groote zaal te Parijs in een openbare vergadering een rede houden. Zondagmiddag vertrekt hij naar Genève. Op bevel van den Japanschen opper bevelhebber heeft de Japansche militaire politie in Moekden een razzia tegen Chineesche communisten uitgevoerd. In totaal werden 600 Chineesche communis ten gearresteerd, bij wie pamfletten van communistischen inhoud, welke voor bet Japansche leger waren bestemd, werden gevonden. In de jaren 19191931 is de bevol king van Polen van 26.280.000 tot 31.150.000 gestegen, dat is ongeveer met 18.5 pet. De gemiddelde toename per jaar bedraagt ongeveer 408.000 zielen. Naar uit Wilna wordt gemeld, is in de stad en omgeving een vlektyphus- epidemie uitgebroken. Drie a vier patiën ten verkeeren in levensgevaar. Er zijn uitgebreide maatregelen ge troffen, om besmetting te voorkomen. Vrijdagochtend is te München de ver antwoordelijke redacteur van de sociaal democratische Miinchener Post door twee onbekende mannen aangevallen en mis handeld. Men vermoedt, dat de daders nationaal-socialisten zijn geweest. De omgekeerde wereld. In het weekblad „De Blijde Wereld" (religieus-socialist) troffen wij de volgen de advertentie aan: „In Ambtenaarsgezin te Haarlem, met 2 kinderen (10 en 8 jaar) en waar van man en vrouw beiden buitenshuis werken, wordt gevraagd een vrouw om in het gezin opgenomen te worden en de huishouding volledig te bedrij ven. Condities nader te regelen." Daar hebt ge nu de gevolgen van het feit, dat de moeder ambtenares is, of op andere wijze in loondienst arbeidt, zegt de (lib.) „Avondpost". De moeder verdwijnt het grootste deel van den dag uit het gezin en een andere vrouw moet er in „opgenomen" worden. De omgekeerde wereld. Eieren. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, heeft de commissie van deskundigen ex art. 17 der Waren wet in alle districten van den Keurings dienst opdracht gegeven, gedurende 12 volle maanden controle te oefenen op do groote van de luchtkamer bij eieren, di rect nadat ze gelegd zijn. Deze controle houdt verband met de bezwaren, door den handel ingebracht tegen de luchtka merclausule in het Eierenbesluit. Uitbetaling Indische pensioenen. Op de vragen van den heer Ketelaar ter zake van de verandering der uitbe taling van de Indische pensioenen van driemaandelijksche in maandelijksche ter mijnen heeft de heer de Graaff, Minister van Koloniën, geantwoord, dat met in gang van 1 Januari a.s. zal worden over gegaan tot maandelijksche uitbetalingen van de pensioenen der gewezen Nederl.- Indische, Surinaamsche en Curaqaosche landsdienaren en van de pensioenen en onderstanden van hun weduwen en wee zen. Van deze maatregelen zullen in het belang der betrokken uitgezonderd blij ven de pensioenen en gagementen van de gewezen mindere militairen, die tot dusver kwartaalsgewijze, bij vooruitbe taling, worden voldaan. Het conflict in de textiel-industrie. De besturen van de drie samenwerken de textielarbeidersorganisaties de „Een dracht", „St.-Lambertus" en „Unitas" kwamen gistermiddag geruimen tijd in vergadering bijeen. De besprekingen lie pen hoofdzakelijk over de voorbereiding betreffende de groote staking welke op 14 December zal ingaan. Ten aanzien van dit punt werd volledige overeenstemming bereikt. In den loop der volgende week zal met de betrokken bondsleden in Twente worden vergaderd. BESTRIJDING SMALENDE GODS LASTERING. In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens'krenkende uitingen, zegt de Mi nister van justitie de hulde te waardeeren, door vele leden hem voor de indiening van het ontwerp gebracht en den steun, dien deze leden hebben gegeven tegenover de bezwaren, die door verscheidene leden tegen het aanhangig maken van dit ont werp zijn geopperd. Het ontwerp beoogt allerminst in het algemeen kwetsing van godsdienstige ge voelens te bestrijden. Slechts tegen be paalde uitingen, die ook als krenking van gevoelens een specifiek karakter dragen, keert zich het ontwerp. De minister blijft ook na herhaalde overweging van oordeel, dat met de for mule „krenking door smalende Godslas tering" het beoogde doel wordt benaderd. Hier is niet een betrekkelijk begrip in gevoerd, dat tot nadere appreciatie moet leiden, maar een zakelijke omschrijving. Er moet zijn in de uiting een smalen van den Persoon Gods. De minister erkent, dat bij het bezigen van de uitdrukking Gods lastering zonder meer gevaren dreigen: daaronder zou elke uiting, die objectief aan God de eere onthoudt, die Hem toe komt, kunnen vallen. Maar met het opne men van het woord „smalen" is vastge legd, dat slechts die uitingen worden ge troffen, die in haar uitdrukkingswijze zelf een hoonen van den Persoon Gods bevat ten. Uitgeschakeld zijn dus daarmede we tenschappelijke uitingen, kondgevingen van eerlijke overtuigingen die immers nooit dien vorm aannemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rockanje en te Heilo, H. W. Bloemhof (pred. Vrijz. Herv.) te Hil- ligersberg. Te Delfshaven, A. A. Adriani te Baarn. Aangenomen naar Scheemda, P. Glas te Boskoop. Naar Stavoren, C. Warmolts, cand. te Scherpenzeel. Bedankt voor Randwijk, W. L. Mulder te Voorthuizen. Zondag 6 .Dec. Ned. Herv. Kerk. Goes, v.m. ds Steinz, n.m. ds Homburg, (H. Doop), av ds de Vries. Wilhelminadorp, v.m. ds Homburg, n.m. geen dienst. Middelburg (Geref. Bond) Gasthuiskerk 10 en 6 uur ds van Apeldoorn te Lei den. {Te laat ontvangen.) Wissekci'ke v.m. en n.m. ds Louwerse. Geersdijfc, v.m. leesdienst, av. ds Tons- beek. Hansweert, vm. ds van Selms. 'sH. Arendskerke, vm. ds de Vries, nm. ds Kelder. Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting van Arbeid. Regeeringssteun aan den tuinbouw in West-Friesland. Wetsontwerp tegen smalende godslaste ring. Groote brand te Raamsdonkveer. Buitenland. De Volkenbondsraad pessimistisch. De opstand in San Salvador. De tarieven in Engeland. Geref. Kerken. Kamperland, (v.m., nun. on av. leesd, (verbeterd bericht.) EERE-DOCTOR IN DE GODDELOOS HEID. In „De Telegr." van Woensdag troffen wij onder den titel: „Eeredoctor in de Godloosheid" de volgende mededeeliag aan: Eeredoctoraten in do goddeloosheid zijn voor zoover ons bekend tot dusver tijdens het bestaan van de wereld nog niet verleend. De eer van dit nieuwe komt aan Moskou toe. Daar is onlangs de lei ding der godloozenpropaganda Jaros- lawski aan de Moskousche goddeloozen- universiteit (die 10 Nov. j.l. geopend werd) tot eeredoctor in de godloosheid benoemd. Verwonderlijk is alleen dat de bolsjewieken van zulke eere-titel3 geen afkeer hebben. Het is intusschen niet onbekend ge bleven, aldus voegt de „Tijd" er aan toe, dat de bolsjewieken, wier vrijmoedigheid op dit stuk voor niets staat, doende zijn om bet afschuwelijke eere-doctoraat ook aan buitenlanders te verleenen, die zich in den strijd tegen God voldoende heb ben onderscheiden naar bet oordeal der Moskousche Goddaloozen-universiteit. Als men „de Tribune" mag gelooven, wordt door de Nederlandsche commu nisten voor bet eere-doctoraat voorgedra gen de heer Hoving, de bekende leider van de vrijdenkers hier te lande. Zooals boven vermeld, had 10 Nov. de plechtige opening plaats der universiteit der goddeloozen. De zender van Moskou zorgde er voor, dat het verloop van dezö „plechtigheid" werd uitgedragen in den aether. Wij vernemen, dat momenteel 11000 propagandisten door middel van een Ra diocursus les ontvangen in de godde loosheid. Na beëindiging van den cursus en na een schriftelijk examen wordt een diploma uitgereikt, dat recht gcefc als propagandist der goddeloozen beweging op te treden. Het is afschuwelijk! God's barmhartigheid moet toch wel oneindig groot zijn. (Volledig Pluimveevoeder») daar deze uil ideale grondstoffen is vervaardigd en géén vischmeel bevat Alle» vereend in één koerei,mets byvoeren Sedert 1925 is de pluimveeteelt verrijkt met Bertels'.Kbnsrkorrei'tief welenscnap pelijk ideale, voordeeliqer en volledige voeder voor kuikens, kippen.eenden enz waarin deqranen.vleeschmeel.vitaminen.voedinqszouten enz. in één korrel zijn vereeniqd en waarmede ver kregen wordh arbeidsbesparing, lagere productie kosten en betere bevruchtinq v.h.ei.qrooteren smake lijker eieren. sterker en mooier dieren en 30% méér eieren dan metdeomslachhqe dubbel voedering met Ochtendvoeder en qemenqd graan. Alle foutief voederen, waardoor nog millioenen verspild wor- den wordt door de. Kunstkorrel "in eens oogehe- ven.ln Nederland voert men reeds millioen kippen en eenden met Si&d&ts'.3£uMstkcVwL" (fipef 50 ki'of 65?posfw. Vraagt brochure Octrooi reeds verkreqen in Belqië.Canada.Erujeland. Frankrijk. Italië. Hongarije. Rolen. Spanje.Zuid-Afrika

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1