DE ZEEUW 4> Kloosterbalsem TWEEDE BLAD. Staten-Generaal Gebroken Bakken Uit de Provincie. zee, Been- delburg. [tg. ƒ5.- ƒ5.25 [•dijk. P 120 ipelle. Ipelle. Geen pijnlijke Brandblaren - leemt proef roer. Wordt ideerd ge- )6v. j. ver- >osnijd«rs en snijder voor ER, Sohroe- 216. r. jpen van jt. p. Kilo. Istr. M'burg. ag 8 Deo. tte partl] olineum JENLEER, teerdere, taker Wind- iLandbouw- id, Tel. 12. jRAAGD |e bevragen IUIJ, Mid- angeboden: KUNST DINGEN". ?ekerke. r en Rol- j ƒ1 p. K.G. nt per K.G. ir, wenscht |w of Boe- 1 na wederz. Br. lettB, [idelburg. J.EN, It 10, Friso rke. Rijveree- 1.30 u., Pr. SLOB, paar- )OP, j Cerkstraat, V* singen. iet Harp, |160. 30, Goes. 3 STER 1IN1CUS, liinge. CHINES oop. ÏCES" prima JODEN, Iden staat» phe, Vijf- id. i, Scheur- Tafel- Beleefd IN, Boek- VARTA. ien voor f20.—. Tel. 59, bascule, 1 36, Land- lij ke. 3. Koopje. ;r, Krab- VAN VRIJDAG 4 DEC. 1931, Nr 56. TWEEDE KAMER. De Arbeidsbegrooting. Zooals wij gisteren nog konden, melden, werd het Contingenteeringsontwerp met algemeene stemmen aangenomen, nadat een amendement-Oud er voor gezorgd had dat .alle besluiten die terzake door de Regeering worden genomen, door de Staten-Generaal moeten worden bekrach tigd. Daarna was aan de orde de Arbeids begrooting, waarbij eerst eenig debat ge voerd werd over de vraag hoe het straks in het leven te roepen Economische De partement moet worden ingericht. Wij zullen hiervan later nog wel meer hooren. Bij de algemeene beschouwingen over de afdeeling Arbeid, drongen de heeren Loerakker (R.-K.), Hiemstra (S.- D.) en Am el ink (A.-R.) aan op be perking van den kinderarbeid in land- en tuinbouw. Laatstgenoemde drong tevens aan op een verbod van fabrieksarbeid voor de gehuwde vrouwen, in het belang van het gezinsleven en op toepassing van de Ar beidswet op kantoren; de ongunstige toe stand in het bedrijfsleven mag geen argu ment zijn tot verder uitstel. Verder werd door verschillende spre kers o.m. aangedrongen op uitbreiding van de Arbeidswet en op een strengere toepassing van die wet. Begrooting van Financiën. In de Avondvergadering werd aan de orde gesteld de begrooting van Finan ciën. Bij de algemeene beschouwingen be toogde de heer Weit kamp (C.-H.), dat de grondbelasting op het 'ongebouwd dient te worden afgeschaft; in elk geval moeten de crisis-opcenten op die belasting ver vallen. Ten aanzien van de vermogensbe^ lasting moet de grond niet langer naar de verkoopwaarde, maar naar de ver- bruikswa.arde worden geschat. De .mindere opbrengsten ten gevolge van deze maatregelen moeten worden goedgemaakt door verhooging van de in komstenbelasting en een weeldebelasting. Het publiek, dat van dumping-,,,winsten" profiteert, moet dit voor de boeren over hebben. De heer Van der Houwen (S. D.) diende een motie in, waarin wordt uit gesproken, dat'van het door coöperatieve verbruiksvereenigingen aan hare leden uitgekeerde bedrag, voor zoover dit niet is verkregen door verkoop aan derden, geen dividendbelasting behoort te wor den geheven en de minister wordt uit- genoodigd, de wet op de dividend- en tan tièmebelasting te wijzigen. De heer IJ z e r m a n (S.-D.), wees op de belasting-ontduiking, welke wordt be vorderd door het z.g. bankgeheim, dat volgens den minister niet mag worden opgeheven, omdat daarbij groote econo mische belangen op het spel staan. Ook het beroepsgeheim van notarissen ten aanzien van den fiscus behoort te wor den opgeheven. De beer van den Heuvel, (A.-R.) klaagde er over, dat het arbeidsloon van minderjarige kinderen van een belasting plichtige in diens bedrijf als bedrijfskos ten van de inkomsten wordt afgetrok ken. Voorts vroeg bij een ruimere toe passing van de vrijstelling van grondbe lasting. De heer van Voorst tot Voorst (r.-k.) kwam er tegenop, dat voor de vermogensbelasting de grond wordt ge schat tegen verkoopswaarde in plaats van naar gebruikswaarde. Bij de samenstelling van de raden van beroep voor de directe belastingen wordt niet voldoende rekening gehouden met de belangen van het land- en tuinbouwbe drijf. De heer *B i e r e m a (Lib.) drong aan FEUILLETON door H. Zeeberg. 12) o— „Is het een jonge vrouw?" ^Nou, Elsa, 'k heb niet naar baar leef tijd gevraagd. Dat mag je dames niet doen, wel? Maar, op mijn briefje, zij: is tusscben de vijftig en zestig, hoewel dich ter bij de vijf dan de zes kruisjes. Overi gens gaat ze gekleed als een meisje van vijf en twintig, 't Is eenvoudig bespotte lijk. Je lacht je krom. Enfin, dat is haar zaak. Moet je misschien nóg meer weten?" Ondanks baar ontstemming en hevige teleurstelling bad Elsa toch schik in de origineele manier, waarop Dolf bet geval behandelde. Het was echter slechts even, daar de bekommering over Dolfs non chalant en onverantwoordelijk doen weer de overhand kreeg. „Je weet er toch ook niet meer van," gaf zij terug. „Vóór ik besloten bad, zou ik eens even geïnformeerd hebben, van welke gezindte die menschen zijn." „Niet katholiek. Dat kun je gauw in een buis zien, niet? En een jodentype is het menscb heel niet. Ergo protestant." „Dat is een rekbaar begrip, Dolf," op vrijstelling van grondbelasting bij een economische crisis. Minister D e Geer,, die eerst na middernacht aan het woord kwam, was niet erg toeschietelijk. Alleen werd over weging toegezegd van vrijstelling van grondbelasting in tijd van crisis. Ophef fing van het bankgeheim, wees de Minis ter op economische gronden af; natio naal schijnt deze quaestie niet te rege len te zijn. Inzake de Nederlandsche Bank verklaar de de Minister, dat de Bank en Indische regeering zich beide hebben, willen dek ken en vasten grond onder de voeten verkozen boven de speculatieve positie, waarin zij zich bevonden. Tegen een koers liggende tusschen f9.45 en f9.25 per pond sterling is de transactie tot stand gekomen. VERHOOGING TARIEF VAN INVOER RECHTEN. Voorloopig Verslag. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verhooging van bet tarief van invoerrech ten beseften verscheidene leden, dat de rijksmiddelen onder de tegenwoordige omstandigheden versterking behoeven. Niettemin waren zij van meening, dat er ernstige bezwaren bestaan tegen de in dit ontwerp vervatte protectionistische plannen. Andere leden beschouwen mèt de re geering de voorgestelde verbooging als een fiscalen maatregel. Deze leden waren van meening, dat de landbouw beter ge diend is met de verlaging der productie kosten dan met verhooging der invoer rechten, Eenige leden betreuren het, dat, terwijl te Genève de vertegenwoordiging onzer regeering vooraan staat in den strijd voor slechting der tariefmuren, verantwoorde lijk voor dit ontwerp is een lid der regee ring, wiens antecedenten zeker de indie ning niet hadden doen verwachten. Andere leden verklaarden met deze be schouwingen niet te kunnen instemmen. Alom triomfeert immers het beginsel der bescherming. Door op deze strooming geen acht te slaan en vast te houden aan vrij- handelsdogmatiek, bewijst men zijn land eerder een kwaden dan een goeden dienst. De beteekenis van de bekende gebeurte nissen der laatste maanden op econo misch en financieel gebied in Engeland is zoo erstig voor Nederland, dat volgens sommige leden elk uitstel van een zeer ingrijpend optreden van onze zijde ter bescherming van onze handels- en beta lingsbalans slechts zal kunnen leiden tot een bespoediging van onzen economischen ondergang. De eenige uitweg om het eco nomische leven nog op gang te houden is huns inziens, dat ook ten onzent het middel van tariefsverbooging wordt ge bezigd. Andere leden kwamen hiertegen in verzet en spraken als hun overtuiging uit, dat de gang van zaken hier te lande in bet algemeen veel beter is dan die in de landen waar het protectionisme hoog tij viert. Voorts werd de hoop uitgespro ken, dat de regeering zou overwegen binnen zeer korten tijd met voorstellen te komen tot heffing van een suppletoir in voerrecht naar den maatstaf van het ge wicht, boven dat hetwelk naar de waar de wordt geheven. Middelburg. Ver. tot Werkver schaffing aan Zeeuwse he Blinden. Volgens het in de algemeene vergadering uitgebracht jaarverslag over 19301931 geeft de algemeene toestand der Vereeniging geen reden tot klachten. Het bedrijf richt zioh in hoofdzaak op de vervaardiging van prijzen voor de jaar- lijksche verloting en biervoor is bet aan de inrichting verbonden personeel ruim schoots voldoende. Vandaar dan ook, dat enkele aanvragen om plaatsing moesten worden afgewezen. De winkelverkoop is zeer beperkt. Het bestuur doet nogmaals een beroep op allen, die voor het werk der Vereeniging sympathie gevoelen; laten zij den winkel, „Inderdaad," gaf hij gul toe. „Misschien zijn ze niets. Maar 'k heb met de men schen immers niets te maken? Verder herinner ik mij nog uit het verbaal van de wekker, die afliep o Elsa, 'k heb het menscb bewonderd om haar radheid van tong! dat er drie kinderen zijn, van wie een in Amsterdam en één in Indië, terwijl de derde, een zoon, de trots van moeder schijnt te zijn, omdat hij' zooiets als voetbalkampioen is. Ook een beroep, niet? Nou, en dan nog, dat zij niet be paald kamers 'behoeft te verhuren. Zij doet het voor de gezelligheid. Dat moet je na tuurlijk maar gelooven. Overigens betaal ik slechts vijftig gulden. Dat is waarlijk niet veel. Nu geloof ik, dat ik alles verteld heb. Of moet je nog meer weten?" „Neen," zeide Elsa op doffen toon. „Tenslotte weet je er ook niets van." „Zoo is het. Wij zullen wel eens zien. Als het mij' in eenig opzicht niet bevalt, ben ik er gauw weg. Ik kan met de week vertrekken. Dat is geaccordeerd." Elsa, eenmaal voor een voldongen feit staande, sprak er op dat oogenhlik niet meer over. ,,'t Is vier uur, Dolf," zeide zij. „Me vrouw komt zóó beneden." HOOFDSTUK IV. Nadat Dolf met Mevrouw Le Grand die immers, zij het dan ook niet in het centrum van Middelburg, daarvan toch niet ver verwijderd, is gelegen, niet voor bijgaan, zonder iets van hunne gading te koopen. De werkinrichting was op de dezen zo mer te Breskens gehouden Zeeuwsoh- Viaamsche Jaarbeurs vertegenwoordigd door een viertal blinden met den werk baas. Het bleek wel, dat deze stand groote 'belangstelling van de zijde van het pu bliek trok. De booge opbrengst der ten bate der blinden geplaatste bus was hier voor het tastbqar bewijs. Verschillende min of meer belangrijke bestellingen door gemeente en particulieren waren mede daarvan het gevolg. Het bestuur der Ver eeniging ,die de jaarbeurs had georgani seerd was zoo welwillend, om de reeds gestorte standgelden te restitueeren; dien tengevolge was de financiëele uitkomst voor de Vereeniging allerminst onbevre digend; daarbij nog gerekend de loyale houding van het bestuur der Provincie, dat aan het personeel der inrichting vrij reizen toestond 'op de Prov. boot, zoo dat althans daarvoor geene kosten be hoefden te worden gemaakt. De Vereeniging Medioburguin gaf onder leiding van den heer Mazure in het voor jaar eene uitvoering ten bate der blinden; een niet onbelangrijk bedrag kwam daar door aan het personeel ten goede. Een i woord van warmen dank aan het bestuur 1 dier vereeniging voor zijn menschlievende daad kan dan ook in het verslag aller minst worden gemist. Zeer sympathiek was ook het initiatief van den heer Stof- koper, om in besloten kring in den foyer van den Schouwburg voor het personeel en het bestuur geheel belangeloos een voordrachtavond te geven. De heer F. Gornelus, die met 1 Januari 1931 volgens rooster aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig her kozen. Het aantal contribuanten liep, voor namelijk ten gevolge van overlijden en vertrek, terug van 398 tot 386. Al is het 'bedrag aan contributies, doordat enkele nieuw toegetreden meer bijdragen dan hunne voorgangers, eerder 'hooger gewor den, en is er dus, uit dat oogpunt be schouwd, geen reden tot klagen, een getal van nog geen 400 contribuanten is voor eene Vereeniging, die over de geheele pro vincie haar werkkring uitstrekt, toch nog altijd aan den lagen kant. De rekening van den penningmeester sloot in ontvang en uitgaaf met een be drag van f27854.16. Goes. Het nieuwe gebouw der Twentsche Bank. De di rectie der Twentsche Bank had gister middag verschillende personen uitgenoo- digd een kijkje te komen nemen in haar nieuwe gebouw, dat op zoo bijzonder gun- stigen stand (naast het beursgebouw op de Groote Markt) is verrezen. Dit laat ste woord is hier zeker wel van toepassing want gedurende verscheidene weken (Au- 'igustusSeptember) was voor de toe schouwers van dezen bouw niets anders te zien dan het werk in de diepte. Toen dit gereed was, ging het met den boven bouw ongekend vlug: in zeven weken tijds was het bovengrondsche gedeelte zoo goed als klaar. Een prestatie van de aanne mers, die er zijn mag, waardoor het mo gelijk was, dat de bankierswerkzaamhe den in het nieuwe gebouw op 2 Nov. een aanvang konden nemen. Het geheele werk nam 5% maand in beslag. Het gebouw maakt zoowel uit- als in wendig een voortreffelijken indruk. Alles is in grooten, hoewel niet luxueuzen stijl, opgezet. Een bankgebouw is tot stand ge komen, zooals men er in Zeeland maar weinig zal aantreffen. Bij het ontwerpen heeft dit op deu voorgrond gestaan: een ruim en prettig aandoend gebouw tot stand te brengen, waarin alles wat van waarde is absoluut tegen brand en inbraak beveiligd is. Zoo is de 4,5 bij 5,5 M. groote kluis voorzien van een bijzonder dikke ge wone deur (de nieuwste vinding van Lips op dit gebied) en een nooddeur, maar ook van twee hekken en omringd door een controlegang. De kluis is afgedekt met spoorrails en daarop een laag van 70 c.M. dekbeton van zware wapening. In de benedenruimte be vinden zich ook 2 knipkamers, 't archief en de kelder voor de centrale verwarming. Alles in gewapend beton van een verhar- fcennis gemaakt bad en er thee gedronken was, gingen broer en zuster uit met de belofte, om zes uur te zullen terug zijn. De maaltijd werd een half uur later gezet. „Een zeer aardig oud mensch," meende 'Dolf, toen de deur van bet groote buis nauwelijks gesloten was. „En ziji lijkt mij ver van dom." „Mevrouw is van alles op de hoogte, omdat zij met alles meeleeft. De voor naamste bladen en tijdschriften worden door haar gelezen. En er is geen boek van beteekenis, dat zij niet kent. Door haar heb ik dan ook geleerd, te onderzoeken. Wij spreken veel samen over wat wij ge lezen hebben. Een uur per dag moet ik trouwens voorlezen." „Ik had al gauw in de gaten, dat Me vrouw niet dom is. Je moet bij haar op je woorden passen. Zij moet zeker van dezen tijd niet veel hebben?" „Hoe bedoel je dat?" vroeg Elsa, het verband, waarin deze vraag gedaan werd, niet begrijpend. „Nu, volgens den ouden Minnaar in Meerstad, je kent hem wel, deugt er van den tegenwoordigen tijd niet veel. Met name van de jonge menschen moet hij heelemaal niets hebben." „O, maar zóó is Mevrouw heelemaal niet" verdedigde Elsa de oude dame vol vuur. „Zij vindt het dwaasheid, om te ding, die te Goes wellicht nooit gebruikt is. Als we de trappen (eveneens van ge wapend beton) weer opgestegen zijn, ko men we in bet ruime kantoorgebouw, be staande uit wachtkamer, directiekamer (van elkander gescheiden door een dub bele deur), de bal voor bet publiek, da werkruimte voor bet kantoorpersoneel en toiletinrichting. Alles doet even prettig aan: de triplex eiken deuren en lambrizeering, het mar mer waarmee entree en bal zijn bezet, het electro-glazuur (een nieuw procédé/, waarmee de zuilen enz. gedeeltelijk zijn bekleed, de verlichting enz. Vermelding verdient ook, dat even eens uit een oogpunt van beveiliging er aan 't gebouw maar één deur is, n.l. die aan de straatzijde en dat alle ramen, klei ne en groote, tegen indringers zijn bevei ligd door fraai kunstsmeedwerk. De architectuur van dit mooie en doel matige gebouw is verzorgd door de firma Hooykaas Zoon en Van Bergen te Rot terdam. Aannemers waren de heeren de Bruyne en Van Riet te Goes, het beton werk is verricht door do N.V. v. h. Vriens te Breda, het schilderwerk door den heer Wisse te Goes, sanitair en loodgieterswerk door de firma Tamse, electrische aanleg door de fa. Polderman, terwijl de centrale verwarming is aangelegd door de fa. Slot boom te Den Haag. ling uiteraard ook geldt voor een boven grondse): net, zoodat het verschil niet van groote beteekenis kan zijn. Met een nieuw aanbod zou het eerste komen te vervallen, ook als dit vcordeeliger zou zijn geweest. Op de vraag, of de P.Z.E.M. niet bereid zou zijn de gelden aan de gemeente te leenen kon de directie geen definitief ant woord geven, daar dit meer een zaaJk van bet bestuur was. De Directie was evenwel bereid deze aangelegenheid te ondersteu nen. 'Op een belangrijk punt, de betaling der 75 pet. van bet verschil tusscben de koeten van een bovengrondsch en een on- dergrondsch net was wijziging niet mo gelijk, daar deze verdeeling steunt op een besluit der Staten. Aan een commissie tot organisatie eener Zendingstentoonstelling worden enkele lokalen der O.L. school in gebruik afge staan op 11, 12 en 13 Januari a.s. tegen de helft van bet gebruikelijk tarief. B. en W. vestigen er de aandacht op dat. voor ■deze reductie bet doel, hoezeer dit 'him in stemming beeft, geen motief kan zijn, doch dat bet gebruik gedurende drie ach tereenvolgende dagen grond is voor de reductie. De Raad gaat hiermede accoord. Eveneens werden lokalen in gebruik afge staan ten behoeve van Zondagsschoolvie- ring op 20 December en ten behoeve van een ledenvergadering van de afdeeling Rilland-Bath van den Ned. Ghr. Land- arbeidersbond. zullen U lang eraan herinneren, dat U zich brandde. Geen rauwe open vleeschwonden zullen het gevolg zijn van het door U niet getelde brandwondje. Geen infectie zal U van meet af aan bedreigen. Neem om al die narigheid te voor komen het voor brandwonden aangewezen middel, de on middellijk verzachtende, wondiuiverende en snel genezende Hoedekenskerke. Door den storm is t bet sleepschip „Gharles" uit Steendorp, op weg van Hansweert naar Ternenzen, en getrokken door een sleepboot bij Hoe dekenskerke aan den grond geraakt. Twee ter assistentie uitgevaren sleepbooten heb ben de „Charles" weer vlot gesleept. Een der sleepbooten is zelf op de plaats ge strand. 's-Gravenpolder. Bij het -verrichten van werkzaamheden viel dhr, Joziasse van een hoogte van pl.m. 2i/2 M. Met een hersenschudding moest hij naar huis ge dragen worden. Wolfaartsdijk. Woensdagavond hield de A.-R. Kiesveraeniging alhier, haar eerste wintervergadering onder leiding van den heer J. Katsman. Deze wierp in zijn openingswoord een terugblik op den verkiezingsstrijd van bet afgeloopen jaar. De heer F. Caan bracht verslag uit van de laatst gehouden Centrale. In de vaca ture van het bestuurslid de heer J. San- dee, werd gekozen dhr. A. van Keulen. Dhr. W. A. van Wijk leverde het onder werp: „Licht ein Duisternis in het staat kundige leven". Na een leerrijke bespre king eindigde de inleider het samenzijn met dankgebed. Rilland-Bath. Woensdag vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving de beer Van 't Leven. Een ingekomen adres in zake de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk door een twaalftal Ka mers van Koophandel aan de Tweede Ka mer gericht wordt voor kennisgeving aan genomen. Door de leden der commissie uit de gasgemeenten in Oost-Zuid-Beveland, die krachtens machtiging der verschillende Raden zou onderhandelen met de Direc tie der P.Z.E.M. over verschillende pun ten, de aansluiting betreffende, in welke commissie voor deze gemeente zitting hebben de heeren J. J. van Gorsel en H. A. Dronkers, wordt, nu deze commissie voorloopig baar werkzaamheden beëin digd heeft, bij. monde van den eerste ver slag uitgebracht. De directie beeft een nadere specificatie der kostenberekening toegezegd. Ook is de Directie bereid in verband met de daling der kosten van sommige materialen een nieuw aanbod te doen, doch opgemerkt werd, dat deze da- zeggen, dat in den vroegeren tijd alles veel beter was. Integendeel, zij zegt juist altijd, dat veel ten goede veranderd is. En als je op bet standpunt staat, Dolf, dat niet menschen of omstandigheden de tijden veranderen, maar dat het Gods werk is, dan oordeel je vanzelf wel an ders. Overigens moet je niet denken, dat Mevrouw, al denkt zij mild, alles maar goedkeurt. Daarvan zou ik je andere staaltjes kunnen vertellen." „Bij voorbeeld?" „Om er maar één te noemen: eenige weken geleden kwam er een jong ding spreken over de belangen van een Meis jes vereeniging. Een heel aardig meisje. Maar ik zag al direct aan Mevrouw, dat zij afkeurend dacht over baar kleeding. In massa zie je ze bier zóó loopen in de stad. Ze zijn meer ontkleed dan gekleed. Ik snap niet, boe een fatsoenlijk meisje zich zóó durft te kleeden. Ik zag dus de afkeuring in Mevrouws oogen. Maar niettemin stond zij bet meisje vriendelijk te woord en teekende voor een bedrag in. Maar toen de bezoekster vertrok, zeide zij en je moet Mevrouw Le Grand zijn, om het zóó kiesch en toch zoo vlijmscherp te kunnen zeggen „U mag nog wel eens terugkomen, als het noodig is. Maar alleen zou ik dan graag zien, dat je be hoorlijker en «voegzamer gekleed waart. Van den Minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw zijn ingekomen de geformuleerde voorwaarden, waaronder bet Rijk bereid is subsidie te veileeneu ten behoeve van de werkverschaffing, ui', te voeren vanwege het 'waterschap „De Valkenissegeul". Voorloopig geldt dezo regeling tot 2 Januari a.s.: het water schap betaalt 20 pet. der loonen, bet Rijk 25 pet. en de gemeente 55 pot. In accoord kan bij flink werken gemiddeld 24 cent per uur worden verdiend. Het algemeen toezicht dient te worden opgedragen aan de Ned. Heidemaatschappij' te Arnhem B. en W. geven in hun prae-advies te ken nen, dat het Ministerieels schrijven niet heel duidelijk is en het hest tot zijn recht komt, wanneer men het leest als tot het waterschap „De Valkenissegeul" gericht. Hoewel de bijdrage van het Rijk tegenvalt en met de belangrijke zakelijke lasten, die in deze gemeente geheven worden, blijk baar weinig rekening is gehouden, willen B. en W. den Raad niet voorstellen de zaak hierop te doen afspringen, al be houden zij zich voor den Minister hierop vóór het intreden eener nieuwe periode te wijzen. Met het voorschrift betreffende een speciaal toezicht vanwege de Heide maatschappij: kunnen zij zich niet vereeni gen, daar vanwege het waterschap reeds werd gezorgd voor behoorlijke leiding door een ingenieur. Dubbel toezicht maakt de zaak onnoodig duur en zou tot conflic ten kunnen leiden. Het toezicht stelt bo vendien geen booge eischen, daar het vrij wel uitsluitend graafwerk betreft. Voorts is uit een der voorwaarden af te leiden, dat de financiering van het aandeel van het Rijk zou loopen over de gemeente. Dit zou minder juist zijn, daar Rijk en ge meente in dezelfde positie verkeeren als lichamen, die beide subsidie verleenen aan het waterschap in de kosten van uit voering. De heer Van Gorsel en enkele andere leden stemmen ermee in, dat aan een nader toezicht van de Ned. Heide maatschappij geen behoefte wordt ge voeld. De heer Weth. Van de Sande zou het punt van de financiering voor het Rijk toch niet tot een voorbehoud willen ma ken. De zaak zou hierop kunnen afstui ten en tot vertraging aanleiding geven. Als deze voorschotten maandelijks worden verrekend, zijn ze niet onoverkomelijk. De voorzitter is het hiermede eens. Met alge- Willen wij dat afspreken?" Het meisje kleurde geweldig, maar de les, die zij verdiende, heeft zij verstaan." ,,'t Is anders geen pretje, als je zooiets op je brood krijgt", meende Dolf. ,,'t Was verdiend. Als redeneeringen niet baten, moet zóó opgetreden worden. Dominé Meinema beeft onlangs een cate- chisante om die reden naar huis gestuurd. Zij is niet meer zoo verschenen, maar is nu behoorlijk gekleed. Kijk, voor zulke dingen en natuurlijk nog meer andere moet je bij Mevrouw niet zijn." „Dus toch zooiets als de oude Minnaar in Meerstad, die op alles critiek heeft", zei Dolf. „Ik vermoed, dat je overdrijft, hoewel ik er niet over oordeelen kan, want ik ken mijnheer Minnaar slechts heel op pervlakkig. Maar Mevrouw ken ik des te beter. Zij staat op het standpunt, dat de tijden veranderen en dat wij met die ver anderingen mee moeten, willen wij niet hopeloos achterop raken. Maar do fundamenten van het leven moeten de zelfde blijven. Aan de grondbeginselen mag niet worden geraakt. En nu bedroeft het haar zoo, dat aan die fundamenten juist wordt gewrikt. Als dat doorgaat, zijn wij verloren." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 5