No. 56 Vrijdag 4 December 1931 46e Jaargang T Dagblad voor de Provincie Zeeland Ruwe Handen Hendrikse Go's Bank N.lf. loes W- yêtefunJben] </èadio f87-52 bouw tand EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland. fa Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ruwe Huid-Schrale Lippen ALLE per 1 DECEMBER vervallende worden verzilverd door bestuur van e worde t?r volgens voor okkenen zorg mag niet dan omité worden 1 Crisiscomité le burgemees- waarin hun ïpen om den >en slagen, or zijn arbeid rolgende pun- nde steun aan ■risisverschijn- keeren en in van weldadig- niet of niet den voorzien, ■ral in natura, zen, in wier aan kleeding, bestaat. l omschreven, worden als over verdere eschenken te 1 hebben ver- i iederen bur- ïlke wijze de ente het best of het daarbij 1. Vóór alles chten worden .oelden steun ■an Rijkswege len, welke de te verleenen .ten, waar een de steunrege- ondere voor- 1 vrouw ment koe man om. een dame te nent verkocht 1 het gekochte van de koop- 't Gevolg van de heer des te Zutphen j zich verde- hij zelf niets 3r zijn vrouw óem niet ver- de vordering rezen en den L. .s de man in het gerechts- slist, dat een tot het doen nken en klee- schaffing van t deze laatste loodig moeten affen daarvan ag van haar ikoop van een lt echter, vol- iten, zulks ze- ïschen als het et vonnis der de vordering soodat de man en het waren- sskosten werd chijnsel. joerderijen en r en daar in ag en worden n eenigen tijd feit, dat de doopen en de de inkomsten ngrijk hebben en akkerbouw sogere prijzen Tov. l: 1, Jan, z. v. tje Hoekman; Christiaan na van Kleu- v. Johannes een kind van ïida Spijk. Leendert, z. ernella Maria Mijer en Jan- ihannes, z. v. elis Musch en reld. rawd: P. Tin- ep, 31 j. en J. G. Abra- L, d. 1931. wd: Jan Chris- iapelle en Le- ib Beun, 67 j., ia Theunisse. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goe>. Tel.; Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummers £9.05 P r ij s der Advertentie ai 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 Bi] abonnement belangrijke korting. Is Colijn gedraaid? Zóó stelt men het voor. De heer Colijn, die in Genève de lei ding had in den strijd voor de slechting van de tariefmuren, heeft nu plotseling zijn standpunt als vrijhandelaar losgela ten en zijn arbeid te Genève verloochend. Hierbij wordt dan inzonderheid gedacht aan de uitspraak van den heer Colijn: „Wat den geest van Genève betreft, deze is de laatste jaren omringd geweest met zooveel booze geesten, dat die goede geest allang op de vlucht geslagen is." Dit nu, zoo oordeelt o.a. Dr Wibaut in „Het Volksblad", hadden velen mogen zeggen, alleen Dr Colijn niet. Hij had moeten volhouden. Altijd door. Naar aanleiding daarvan schrijft thans „De Standaard", dat de heer Colijn het hiermee volkomen eens is. „Mocht hij weer, als vertegenwoordiger van Nederland of in andere kwaliteit, te Genève tot optreden geroepen worden, dan zal hij er niet minder krachtig getui gen dan ooit te voren. Dan zal hij onverdroten zijn best doen de booze geesten te helpen verjagen en den geest van 1927 weer te doen terug- keeren. Wat meer is: hij gelooft zelfs in de uiteindelijke renaissance van den vrij handel, in het verdwijnen van den pro- tectionistischen waanzin. Is dit alles nu een beletsel om te con- stateeren, dat er te Genève van den geest van 1927 momenteel niets, maar dan ook volstrekt niets meer te bespeuren valt? Is dat een verhindering om te consta- teeren, dat men voor ons land in de ge geven omstandigheden niets, maar dan ook volstrekt niets van Genève te ver wachten heeft? Heeft het verloop der dingen sinds de Assemblée van 1929 zulks niet op afdoen de wijze aangetoond? Mocht dat niet worden gezegd, ook al blijft men van oordeel, dat het economi sche wereldleven niet afdoend verbeteren zal, zoolang men niet breekt met de pro tectionistische excessen der laatste jaren? Wie tegenstander van oorlog is, kan niettemin gedwongen zijn tot ver weer. Dat is althans ons standpunt. En bij de snel rondgrij pende verdwa zing in de geheele wereld op economisch gebied, is men er niet mee af om te zeggen: de vrede is beter en daarom, wat ook anderen doen, wij blijven onszelf be schouwen als te wonen op een eiland, dat vrij blijft van elke invasie. Verbiedt gij den invoer van onze arti kelen, de uwe laten we desondanks hier gaarne binnen! Deelt ge ons eiken dag tien klappen uit, morgen zijn wij bereid de andere tien te ontvangen! Dat is niet ons standpunt. Wij zijn van oordeel, dat actieve Staats lieden niet slechts te rekenen hebben met wat theoretisch het beste is, maar ook met de toestanden zooals ze z ij n. Dat ontkent Dr Wibaut dan ook niet. Hij geeft zelfs toe, dat Dr Colijn, als een persoonlijke daad, den geest van Genève had mogen ontvluchten. Alleen maar, hij had niet mogen betoogen, „dat de goede geest uit Genève was verdreven". Hij had het niet mogen doen voorkomen alsof het stelsel van Genève moest wor den geliquideerd. Ziedaar nu de vergissing van Dr Wi baut. Aannemend, dat hij, als wij, het oog heeft op het Genève van 1927, en niet op dat van 1929/1931, wenschen ook wij allerminst liquidatie van dit streven van 1927. Integendeel, nog altijd verwachten wij daarvan de redding. Maar juist om niet als Hans-kijk-in-de-lucht met het hoofd in de wolken te verkeeren, moest wel worden gezegd, dat de goede geest van 1927 thans geheel verdreven was door den slechteren van 1929, 1930 en 1931. Geen spoor zelfs is er te Genève van overgebleven. Hoelang die toestand duren zal, is door niemand te voorspellen. M i s s c h i e n zal de omkeer in Engeland de bekeering der anderen bevorderen. Maar ook het om gekeerde is niet uitgesloten. Althans voor wat den eersten tijd betreft. Op dat betere blijft onze hoop ge vestigd. Voor dat betere moeten we interna tionaal blijven strijden. En inmiddels, door nationale maat regelen, de gevolgen van den wereldwaan- zin zooveel mogelijk trachten te neutra liseeren. Daarin zien wij niets, dat inconsequent kan worden genoemd. Men mag van oordeel zijn, dat het aan tal doeltreffende maatregelen van afweer gering is wij weerspreken dat niet maar voor zoover ze aanwezig zijn, behooren ze te worden getroffen. Ook in deze dingen is het land beter gediend door de naakte waarheid onder de oogen te zien, dan door verwachtin gen levendig te houden, waarvan men, met de hand op het hart, getuigen moet, dat de vervulling niet binnen ons be reik ligt." Het spoorwegongeluk in België. In het ziekenhuis te Mechelen is een der slachtoffers van het spoorwegonge luk te Sint Kathelijne Waver, de 22-ja- rige student J. E. van Damme uit Ant werpen, aan de gevolgen van de beko men verwondingen overleden. Den onge lukkige waren beide armen afgerukt. Voor enkele andere zwaargewonden be staat levensgevaar. De machinist van den trein, welke de oorzaak was van de ramp en van wien men aanvankelijk dacht, dat hij gevlucht was, hetgeen niet het geval bleek te zijn, is op last van het parket aangehouden. Hij bekende door het onveilige sein te zijn gereden. Nader wordt gemeld, dat ook de sto ker van den bloktrein Brussel-Antwerpen aan de gevolgen van zijn verwondingen is overleden. Van de gewonden zijn er nog maar slechts zeven te Mechelen in verpleging gebleven. Het complot In Hongarije. Het voortgezette verhoor der in ver band met de ontdekte Putsch-plannen gearresteerde verdachten wees uit, dat zij inderdaad het voornemen hadden gehad een militaire dictatuur in te stellen en tot dictator te benoemen een gepensionneer- den veldmaarschalk. Eigenaardig is in- tusschen, dat deze toekomstige dictator zelf van de zaak niets afwist. Ook an dere personen, die reeds voor verschil lende functies waren bestemd, wisten daar zelf niets van en waren in het ge heel niet op de hoogte van de omwente lingsplannen. Volle gevangenissen In Polen. Volgens een Poolsche statistiek waren op 1 September j.l. in de ongeveer 300 Poolsche gevangenissen in totaal 33.917 gevangenen ondergebracht. Vergeleken met 1928 beteekent dat een stijging van ongeveer 5000. Alle gevangenissen zouden overvol zijn. Het toenemen van het aantal gevan genen wordt aan drie oorzaken toege schreven: Ten eerste is in de laatste jaren onder de dictatuur het aantal politieke gevan genen gestegen; ten tweede kunnen tal rijke tot geldstraffen veroordeelde perso nen, tengevolge van de economische cri sis, deze straffen niet betalen en zitten derhalve hun straf uit, en ten derde is het aantal diefstallen, eveneens het gevolg van de economische crisis in den laatsten tijd sterk toegenomen. Bestrijding van den financieelen nood In de Ver. Staten. Volgens de New-York Evening Post verwacht men in financieele en handels kringen, dat Hoover de volgende week in zijn boodschap aan het Congres de op richting zal voorstellen van een nieuwe corporatie, met een crediet van een mil liard dollar, die credieten zou verleenen aan de noodlijdende vennootschappen van allen aard en aldus het land zou helpen de financieele crisis te boven te komen. De tarievenstrijd. Men bespreekt de mogelijkheid van een bezoek aan Londen de volgende week, van vertegenwoordigers van de Fransche re geering om te spreken over een regeling van wederzijdsche tariefkwesties. Zooals reeds gemeld, komt ook de Bel gische minister van buitenlandsche zaken Maandag te Londen voor besprekingen. Als de Fransche regeering er op blijft staan, speciale vertegenwoordigers te zen den, zal de Duitsche regeering daartoe vermoedelijk eveneens den wensch te ken nen geven. Frankrijk is voornemens, het recht van Engeland op de beschermende maatrege len te betwisten en wenscht in het belang van beide landen de mogelijkheid van een compromis te bespreken. Een strop voor de Fransche Bank. De gouverneur van de Banque de France heeft gedreigd zijn ontslag te zul len nemen. Toen hij dit plan kenbaar had gemaakt, vergaderden de besturen van de groote banken met den minister van Financiën. Het dreigement met ontslag houdt ver band met het verlies van de Banque de France ten gevolge van de daling van het pond sterling. De regeering had de bank verzocht, de ponden waarover zij beschik ten, niet te verkoopen, voordat een daling intrad. Op dit verzoek werd ingegaan. Aangezien de Banque de France voor vijftien milliard francs aan ponden be zat, verloor zij bij de daling van het pond vier milliard achthonderd millioen francs, een bedrag, dat het kapitaal van de bank nog overtreft. De bedreiging van den gouverneur zou ten doel hebben de regeering er toe te brengen, het verlies voor haar rekening te nemen. Hevige storm boven het kanaal en Engeland. Het heeft gisteren den geheelen dag boven het Kanaal en Engeland gestormd en verscheidene schepen hebben in nood verkeerd. Een treiler werd aan de kust bij Aberdeen slachtoffer van het ruwe weer. Deze boot is in den hevigen storm op de rotsen geloopen. De bemanning, welke uit tien koppen bestond, konden na vier uur harden strijd met behulp van een reddingslijn naar den vasten wal go- welke uit 10 koppen bestond, kon na 4 uur harden strijd met behulp van 'n red dingslijn naar den vasten wal worden ge red. In West Schotland is een visschers boot op de kust geworpen; de bemanning kon in veiligheid worden gebracht. In talrijke dorpen in Schotland werden door den hevigen wind de daken van de huizen gerukt. Invoerverbod van Russische goederen in Amerika? Volgens een bericht uit Washington, zal de volgende week, als het congres voor de nieuwe zitting bijeen komt, een wetsontwerp aan den senaat worden voorgelegd, dat de invoer van alle Rus sische goederen in de Vereenigde Staten verbiedt. De aanhangers van het verbod verklad- ren, dat de Amerikaansche productie door een dergelijken maatregel zal wor den beschermd. De werkloosheid in Frankrijk. In één week tijds is het aantal inge schreven werkloozen in Frankrijk met 10.000 gestegen en daardoor is het aantal werkloozen gekomen op 81.553. Hiervan komen 7479 ingeschreven werkloozen voor rekening van Parijs en de Parijsche voorsteden. De officieele cijfers, die slechts het aan tal bij arbeidsbeurzen ingeschreven werk loozen geven bieden een zeer onvolledig beeld. De leiding der Fransche vakbeweging schat het aantal volledig werkloozen in Frankrijk op een half millioen, terwijl het aantal gedeeltelijk werklooze arbeiders driemaal zoo groot zou zijn. De ontwikkeling op de arbeidsmarkt wordt door deskundigen zeer pessimis tisch beoordeeld. Dreigende algemeene spoorwegstaking in Spanje? Het congres van het Spaansche spoor wegpersoneel heeft besloten, aan de re geering een termijn van veertien dagen te laten, om mee te deelen, of zij bereid is, ten spoedigste over te gaan tot nationa lisatie der spoorwegen en verhooging der loonen. Van het antwoord der regeering zal het afhangen, of een algemeene staking op alle netten van den spoorwegdienst zal worden afgekondigd. De hongermarsch naar Washington. De politie te Washington en de ge heime dienst van het Witte Huis tref fen alle voorbereidingen voor de ont vangst van de deelnemers aan den hon germarsch, die uit het centrale Westen met vrachtauto's op Maandag, den dag, dat de nieuwe ziting van het congres be gint, naar Washington willen komen. Men wil de demonstranten wel in de stad toelaten, doch een deel der stad zal afgezet worden, zoodat het den be- toogers niet mogelijk zal zijn, de parle mentsgebouwen te naderen. Natuurlijk zijn ook alle voorbereidin gen getroffen, om relletjes te voorkomen. Korte Berichten. Volgens bericht uit Brussel zal de Belgische minister van buitenlandsche zaken zich op het einde van deze week persoonlijk naar Londen begeven, om over de nieuwe Engelsche tariefmaatregelen te onderhandelen. Het leger-contingent in België voor 1932 is vastgesteld op 63.000 manschap pen onder de wapenen, of 1000 meer dan vorig jaar. De Tsjecho-Slowaaksche regeering wil den diensttijd in het leger van 18 maanden tot 14 maanden verkorten. Naar verluidt zullen de studenten der Leuvensche Universiteit, die te St. Truiden koning Albert hebben uitgejouwd, van de universiteit weggezonden worden, terwijl anderzijds het gerecht naar de meest bezwarende wetsteksten zoekt om de heethoofden zoo streng mogelijk te straffen. De Duitsche politie is een inbrekers- bende op het spoor gekomen, die talrijke Belangrijke inbraken te Berlijn, Dresden en Leipzig heeft uitgevoerd. Twee leden en een heler zijn reeds in hechtenis ge nomen. Gandhi zal Zaterdag a.s. uit Enge land vertrekken. Op zijn terugreis naar Indië zal hij enkele vrienden te Parijs bezoeken en ook eenigen tijd aan het meer van Genève doorbrengen. Naar het staatsdepaxtement te Was hington verneemt is in de republiek San Salvador een revolutie uitgebroken. Om trent de oorzaak en den omvang der re volutie zijn nog geen bijzonderheden be kend. In tien Noorsche steden zijn verkie zingen voor den gemeenteraad gehou den. De burgerlijke partijen kregen te zamen 175 zetels, de arbeiderspartij 161 en de communisten 2. De burgerlijke partijen wonnen in deze 10 steden zes zetels op de arbeiderspartij. In Zuid-SIavië heerscht een buiten gewone koude. In Belgrado vroor het Donderdag 13 graden Celsius. In andere deelen van Zuid-SIavië heeft het zelfs 25 graden gevroren. Nabij Woodshole in Massachusetts is een motorschoener Star, door de kust wacht in brand geschoten na een ach tervolging, nadat het schip een lading sterkedrank aan land had gebracht. De zeven opvarenden werden gered en de smokkelwaar, die een waarde vertegen woordigde van 150.000 dollar werd in beslag genomen. Te Canossa (Italië) werd gister morgen om 10.40 een sterke aardschok waargenomen. Hevig geschrikt ijlde de bevolking naar buiten. Eergisteren heeft men in hetzelfde plaatsje een lichte aard beving waargenomen. In oude gebouwen zijn eenige scheuren gekomen, doch ove rigens is geen schade aangericht. Binnenland. De contingenteeringswet door de Tweede Kamer aangenomen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de verhooging der invoerrechten. Groote brand te Haastrecht. Betere steunregeling voor de suikerbie tenteelt en vlasindustrie aangekondigd. Buitenland. Het vertrek van Gandhi uit Engeland. Aardschokken in Italië. In het Kanaal in de nabijheid van Beachy-Head vond op den kruiser Karls ruhe een plechtigheid plaats ter herden king van de tijdens den oorlog gesneu velde manschappen der onderzee- en tor pedobooten. Na de plechtigheid werd een krans in zee gelaten. Werkloosheidsverzekering. De minister van arbeid heeft aan de commissie van advies inzake de werk loosheidsverzekering de plannen van de regeering toegezonden betreffende de sub- sidieering van de werkloosheidskassen voor het volgende jaar. In het algemeen zal de uitkeeringsduur gelijk blijven. De regeering wenscht slechts een uitzonde ring te maken voor de kassen der land arbeidersbonden. Die kassen zullen een subsidie ontvangen van 300 pet., opdat de reglementaire uitkeering van '12 op 78 dagen kan worden gebracht. De mi nister stelt verder voor, met handhaving van den uitkeeringsduur, de crisisregeling (een verhoogd subsidie in het algemeen tot ten hoogste 300 pet.) van toepassing te verklaren op diamantindustrie, fa brieksnijverheid, houtbewerking, klee- dingindustrie, metaalnijverheid, tabaks industrie, textielnijverheid, transportbe drijf, visscherij en scheepvaart en aard- appelmeelindustrie. De Wieringermeerpolder, De directie van den Wieringermeer polder heeft nader aan de tswerkgestel- den, gehuisvest in de barakken, meege deeld, dat het werk in geen geval vóór einde Februari hervat zal worden. En kele kampen zullen het volgende jaar niet weer worden bezet. Bij heropening van de kampen zullen de arbeiders, die dit jaar daar gehuisvest zijn geweest, de voorkeur genieten. Van de 600 tegen half December ont slagen arbeiders zijn zeer velen georga niseerd en verzekerd tegen de gevolgen van werkloosheid. Steun voor de cichoreiverbouwers. Het Tweede Kamerlid de heer Weit- kamp heeft aan den minister van binnon- landsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in het Oosten des lands de verbouwers van tabak en in het Noorden des lands de verbouwers van cichoreiwortelen in ern stige moeilijkheden verkeeren? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid deze verbouwers te helpen door eene overeenkomstige regeling als voor den tarwebouw is toegepast? Uitvoer naar Frankrijk. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouwconsulent te Parijs het contingent van Nederland is uitgeput voor den invoer van versch en gekoeld scha- penvleesch, ham, bereide vleeechwaren, met inbegrip van rookvleesch en worst, doch met uitzondering van leverpastei: levend en geslacht gevogelte, levende en geslachte konijnen, levende speenvarkens, levende kalveren (uitgezonderd fokvee, vrij van invoerrechten). De invoer van deze artikelen is mits dien tot 1 Januari a.s. verboden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1