No. 55 Donderdag 3 December 1831 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeiand Hendrikse Go's Bank K.ï. Soes B[j gevatte Koude -k EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Mijnhardt's Poeders Gorgel zonder glas ALLE per 1 DECEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 46455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ïteZeetito VERSCHIJNT ELK5N WERKDAG, AbonnemeatepsJ}»: Per 3 maanden, franco per poet, 13.— Losse nummer* 1 (LOB Prtja der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Revolutionaire actie. In een te Bolsward gehouden verga dering heeft de heer Schmidt, een der bestuurders van de S.D.A.P. blijkens de verslagen in de bladen o.m. gezegd: „In het parlement is nu voor de arbei dersklasse niets meer te bereiken. Zij moet nu zelf de actie ter hand ne men buiten het parlement. De mogelijk heid tot onderhandeling is niet meer aan wezig. Er moet gedemonstreerd worden. "Wanneer de arbeidersklasse er niet in slaagt dezen winter te laten zien dat men zich niet alles laat aanleunen, dan zullen de burgerlijke partijen nog veel verder gaan. Wanneer de leiding het aanvalssein geeft, moet de groote massa haar taak be grijpen." Op de vraag of de spreker hier zijn persoonlijke meening weergaf of dat dit de opvatting was van het partijbestuur luidde het antwoord: „Dat datgene wat gezegd is voor de volle 100 pet. door het partijbestuur on dersteund wordt. Spreker wil zeer duide lijk zijn. In de groote plaatsen zullen deze winter straatdemonstraties plaats vinden. Indien nu de burgerlijke partijen door een of andere wet ons dit betoogings- recht zullen ontnemen, daardoor dus stel len een revolutionaire en buiten parle mentaire daad, dan zullen we als arbei dersklasse dit beantwoorden met een re volutionaire tegen-actie." Hoewel de brandstof dus opgehoopt ligt, heeft de S.D.A.P. geen bezwaar met vuur te spelen. Wat daarvan de gevolgen moeten zijn, ziet men weer in Twente, waar zoodra er eenige spanning kwam, de leiding uit handen moest worden gegeven. Zoo zal het ook gaan als door de S. D. A. P. een revolutionaire actie mocht wor den ontketend. De Soc.-Democraten mogen dan be vreesd als ze zijn voor den Communisti- schen invloed, de brandstichters zijn, de leiding van wat er verder gebeurt zal niet bij hen berusten. Intusschen mogen we dankbaar zijn dat de revolutionaire actie vroegtijdig wordt aangekondigd. Dankbaar ook, dat de revolutiemakers in hunne verwatenheid wel spreken van „wij als arbeidersklasse", maar dat niettemin een zeer groot deel der arbei ders in de allereerste plaats vraagt naar Gods Woord en Wet. Afbraak. De afdeeling Den Haag van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft een motie aangenomen, waarin, kennis genomen hebbende van eenige uitspraken der Re volutionaire Vakbewegings-Oppositie ver klaard wordt, dat het organisatorisch on toelaatbaar is, dat de leden lid zijn van de R. V. O. of daadwerkelijk deelnemen aan eenige actie van de R. V. O. Bij de stemming bleek evenwel dat 41 leden tegen de motie waren terwijl 7 le den blanco stemden. Waarlijk geen wonder dat vele ouders huiverig worden om hunne kinderen aan de z.g. neutrale school waar dergelijke opvoeders een plaats vinden toe te ver trouwen. Het drankverbod in Finland? In den loop van deze week zal de Fin- sche regeering bij den Rijksdag een wets voorstel indienen betreffende het houden van een volksstemming over het drank verbod. De regeering heeft hiermee zoo lang gewacht, omdat zij niet wist, hoe de agrariërs, die de grootste fractie vormen, tegenover het voorstel zouden staan. Het is thans echter zoo goed als zeker, dat de agrariërs zich niet tegen het houden van een Volksstemming zullen verzetten. De volksstemming zou op 30 Deo. plaats heb ben. Dr Schacht heeft een auto-ongeluk. Gistermorgen slipte de auto van dr Schacht door de gladheid van den weg in de nabijheid van Waren bij het plaatsje Klink, met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg. De vroegere president van de Rijksbank bekwam ernstige ver wondingen door glassplinters, tewijl hij vermoedelijk ook inwendige blessures heeft opgeloopen. Hij moest naar het zieken huis te Waren worden overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Een zoon van dr Schacht, die zich eveneens in de auto bevond, alsmede de chauffeur kwa men met den schrik vrij. De auto is zwaar beschadigd. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat dr Schacht geen inwendige verwondingen heeft opgeloopen. Twee ribben zijn gebro ken. De algemeene toestand is naar om standigheden bevredigend. Spoorwegongeluk op de l|]n Antwerpen- Brussel. Gisteravond heeft op de spoorlijn Ant werpenBrussel tusschen de plaatsen Duffel en Sinte Kathelyne Waver nabij Mechelen een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Volgens de eerste berich ten zijn er reeds vijf dooden geborgen. Nader wordt gemeld, dat nabij Sinte Kathelyne Waver om enkele minuten over half zeven een botsing heeft plaats ge had tusschen twee treinen, beide komen de uit de richting Brussel. De bloktrein BrusselAntwerpen, welke te 17.52 uur van Brussel vertrekt, heeft door tot nog toe onopgehelderde oorzaak den trein no. 249, welke om 15.43 uur uit Rijsel vertrekt in de flank aangereden, even voorbij Sinte Kathelyne Waver. Van den Fran- schen trein kantelde een drietal wagons. Vijftien personen werden zwaar gewond. Het aantal lichtgewonden is nog niet bekend. Het bericht als zouden er vijf dooden te betreuren zijn, kon nog niet worden bevestigd. De inzittenden van den Brusselschen trein zouden met den schrik zijn vrijgekomen. Het spoorweg verkeer is gestremd. De laatste berichten melden, dat twee personen zijn gedood en 30 gewond, van wie 10 ernstig. De dooden zijn een jonge dame uit Antwerpen en een handels reiziger uit Morsel. Alle gewonden zijn uit Antwerpen, op één na: een Neder lander, de heer J. de Bruin uit Breda. Nieuwe moeilijkheden voor den Volken bondsraad. Gisteravond heeft Japan in den Raad van den Volkenbond nieuwe moeilijk heden opgeworpen, en het is mogelijk, dat er nog meer te wachten zijn. Het heeft bezwaar gemaakt tegen de aanwezigheid van de neutrale waarnemers te Tsjen- tsjau. In verband met deze nieuwe tegenwer ping verbaast men zich volstrekt niet meer over een Havas-bericht uit Tokio, dat Japan wel nog den eisch zou stellen, dat het tegenwoordig bewind te Tsjen- tsjau daar het gezag niet mag houden, daar dit te zeer met de bandieten in betrekking zou staan, maar dat het ge zag daar dient overgegeven te worden aan vertegenwoordigers van de regeering, die de Japanners, onafhankelijk van de Chineesche autoriteiten, te Moekden, heb ben geïnstalleerd. Het is heel duidelijk wat deze nieuwe moeilijkheid van Japanschen kant zal be- teekenen. Japan tracht langs een omweg hetzelfde te bereiken, waar het eerst rechtstreeks door middel van de bezetting naar streefde, n.l. het zetten der regeering naar eigen hand. Aan den vooravond van een staatsgreep. Maandag heeft de Finsche minister van binnenlandsche zaken, von Born, in de Finsche kamer een verklaring afge legd, die groot opzien beeft gebaard. De minister gaf voor de eerste maal on omwonden toe, dat de geruchten over een aanstaanden staatsgreep in Finland niet ongegrond waren. De minister zeide, dat de autoriteiten voorbereidende maatregelen van verschil lende organisaties hebben ontdekt, die op een staatsgreep wezen. Zoowel in het ge heim als openlijk werd in het Finsche le ger, alsmede in het politiecorps, propa ganda gemaakt om door een geweldda dige actie de grondwettelijke instanties af te zetten. Men stond aan den vooravond van den staatsgreep. De minister van binnenlandsche zaken richtte tot de bevolking een oproep, haar kalmte niet te verliezen, daar de regee— ring het leven en de eigendommen der in woners zal beschermen. Korte Berichten. De plotseling ingetreden koude heeft in verschillende gedeelten van Oostenrijk groote storingen veroorzaakt, In beneden- Stiermarken woedt eedert Zondag een krachtige sneeuwstorm, die vrij groote schade heeft aangericht. Hoogspannings- en telefoonleidingen zijn op vele plaatsen vernield. Hierdoor konden vele plaatsen niet van stroom worden voorzien, waardoor een aantal in- dustrieele ondernemingen gedwongen wa ren het bedrijf stop te zetten. HET ARBEIDSCONFLICT IN TWENTE De leiders geven de leiding uit handen. Gisteravond hield het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Textielarbeidersbond „De Eendracht" in het gebouw. „Ons Huis" aan de Oldenzaalschestraat te Enschedé een spoedvergadering met het afdeelings- bestuur en het bestuur van het N.V.V. ter bespreking van den toestand. Een dui zendkoppige menigte bevond zich in de Oldenzaalschestraat. Aanhoudend klonk geroep en de menigte trachtte de verga derden duidelijk te maken wat er van hen werd verwacht. Om 9.20 maakte de voorzitter van „De Eendracht" onder doodsche stilte van het balcon af het resultaat van de vergade ring bekend. Hij deelde mede, dat het hoofdbestuur zich nog altijd op het te Utrecht ingeno men standpunt stelt, n.1., dat er op den 14den dezer zal moeten worden gestaakt. Het bestuur ziet echter in, dat het mo menteel buitengewoon moeilijk is om aan het werk te blijven of aan het werk te gaan. In verband daarmee heeft het be stuur besloten om de stakers de regle mentaire uitkeering te geven. Dit besluit werd met een donderend gejuich begroet. Nadat de secretaris van het hoofdbestuur had verzocht om orde lijk uiteen te gaan, ging men heen onder het zingen van de „Internationale". Dit besluit beteekent, dat vandaag de staking in de Twentsche textielindustrie een zeer aanzienlijke uitbreiding zal on dergaan en de mogelijkheid is groot, dat deze thans zoo goed als algemeen wordt. H. M. de Koningin. H.M. de Koningin stelt zich voor om streeks Kerstmis weer eenige dagen haar intrek ten paleize „Het Loo" te nemen. Economische voorlichtingsdienst. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting over het dienstjaar 1931, geeft de Minister gaarne de verzekering, dat hij alles in het werk zal stellen om, nadat het onder havige wetsontwerp eventueel wet zal zijn geworden, den nieuwen dienst zoo vlug en zoo goed mogelijk te doen func- tionneeren. De bedoeling van den nieuwen dienst is te concentreeren en te coördineeren, echter niet om te dooden wat bestaat en levenskrachtig is. Het schijnt niet onmogelijk, dat de be staande commissie voor de economische politiek in het nieuwe lichaam zal kun nen opgaan. De Minister zou zich zijn definitief oordeel daaromtrent, alsmede omtrent de verhouding tot andere licha men, die thans op economisch gebied nuttigen arbeid verrichten, gaarne wil len voorbehouden tot een wetsontwerp op den Economischen Raad wordt inge diend. Notarissen. In den ouderdom van 58 jaren is gis teren overleden de heer W J. Wouters, notaris te Oisterwijk. Ontslag bij het Julianakanaal. Bij de werken aan het Julianakanaal werden in de afgeloopen week pl.m. 100 arbeiders ontslagen. Een zestigtal heeft voorloopig nog werk. Slapte en ontslag. Tegen a.s. Zaterdag is aan alle arbei ders, werkzaam bij de N.V. Veluwsche Handelmaatschappij te Epe (afd. bacon, vetsmelterij en margarineindustrie) we gens slapte ontslag aangezegd. in hoofd en ledematen, Rheumatische pij nen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kies pijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. en Water gorgel^clroog^ met a 25, 45 en 65 ets. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. In de vergadering van Woensdag kwam eerst aan de orde de motie K. ter Laan om de lichting 1932 wegens moeilijke tijdsomstandigheden niet grooter te doen zijn dan 13.000 man. Deze motie werd ver worpen met 54 tegen 27 stemmen. Vóór de soc. democraten, de vrijz. democraten en de heeren Wijnkoop, Floris Vos en Braat. Het amendement-K. ter Laan tot s t o p- zetting van den bouw voor de vloot werd met dezelfde stemmenverhouding verworpen. Voor stemden dezelfde leden. Het amendement-Marchant om ditmaal geen gelden voor het bewapenings fonds beschikbaar te stellen, werd ver worpen met 55 tegen 27 stemmen. Een amendement-K. ter Kaan om dit jaar geen herhalingsoefeningen te houden, werd verworpen met 55 tegen 27 stem men. Daarna werd de defensiebe- grooting aangenomen met 55 te gen 27 stemmen. Contingenteerlng van den Invoer. Een maatregel afgeperst door de noodzaak Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot contingenteering van den invoer, beoogde de heer Kortenhorst (R.K.) dat dit ontwerp, behalve den heer De Visser geen onverzoenlijken tegen stander heeft ontmoet. Wegens de onze kerheid van de tegenwoordige situatie, zal ten aanzien van do toepassing van dit ontwerp veel afhangen van de toekomst. Onze betalingsbalans is in den laatsten tijd weer ongunstiger geworden. De heer Braat (plattel.) dringt aan op behoorlijke vertegenwoordiging van den landbouw in de commissie van advies. Land- en tuinbouw hadden al veel eer der beschermd moeten worden. Nederland is op dit gebied de vuilnisbelt van de we reld geworden. De heer L o v i n k (C.H.) zal niet in gaan op de quaestie: vrijhandel of pro tectie. Hij zal het wetsontwerp alleen be zien van het standpunt van verweersmaat- regel tegen maatregelen van het buiten land ter bescherming van onze eigen pro ductie. En in dat opzicht zal spr. gaarne zijn stem aan het ontwerp geven. Een repressieve controle zooals het amende ment-Oud wil, acht spr.'s fractie niet alleen gewenscht, maar zelfs noodig. De heer E b e 1 s (V.D.) kan met het ontwerp meegaan, ook om de strekking, dat daardoor bedrijven, die in hun be staan bedreigd worden, geholpen kunnen worden. Ook de landbouw zal er van profiteeren. Intusschen waarschuwt spre ker in dit opzicht tegen overdreven ver wachtingen. Hij meent, dat in de toekomst de wet veel meer zal worden toegepast op industrie-producten dan op agrarische producten. Dhr Lockefeer (R.K.) wijst er op, dat sommige van onze grensplaatsen wor den overstroomd met buitenlandsch brood. Spr hoopt dat er iets tegen deze oneerlijke concurrentie zal worden gedaan. De heer W ij n k o o p (G.P.) zal zijn stem geven aan elk amendement, dat dit ontwerp minder slecht zal maken, maar in geen geval aan het ontwerp. De heer Kersten (St. G. P.) wijst op den enormen invoer van land- en tuin- bouwartikelen, waardoor het buitenland onzen nijveren de winst wegmaait. Bij steeds harder arbeid krijgt men steeds ge ringer winst. Daarbij komt, dat het vee zoo in prijs is gedaald, dat het onverkoopbaar is. Engeland is ons ten voorbeeld; de be perking van den vrijen invoer is noodzake lijk. Het wetsontwerp vraagt veel van de re- geering; het komt spr. bedenkelijk voor, den minister een blanco mandaat te geven; het amendement-Oud schijnt spr. sympa thiek. De Minister van Arbeid, H. en N., de heer V erschuur, wil het ontwerp niet als een gevolg van de crisis qualificeeren, maar als een maatre gel afgeperst door de uiterste noodzaak. Verschillen de oorzaken hebben een algemeen wan trouwen doen geboren worden, tengevol- Binnenland. De Tweede Kamer heeft de defensiebe- grooting aangenomen en behandelt het contingenteerings wet j e. Gemeenteraad van Middelburg. Het conflict in Twente. Leniging van den crisisnood. Schrijven aan eenige gemeentebesturen. Buitenland. Spoorwegongeluk in België. Weer moeilijkheden in den Volkenhonds- raad. ge waarvan allerlei financieels débacles op het gebied van het internationale bank wezen zich voordeden. Daarna kwam de val van het pond, met de gevolgen daarvan in andere landen ten aanzien hunner va luta. Spr heeft een enquête doen instellen naar den toestand in onze bedrijven. De resultaten daarvan liggen voor ons, maar die gelden voor 1 October. En daaruit blijkt, dat vergeleken bij den toestand 2 jaar geleden, de bezetting in tal van be drijven zeer sterk is achteruitgegaan, üit- eenloopend van 15 tot 60 pet. Dagelijks komen tot de Regeering mededeelingea over ondernemingen, die geheel of gedeel telijk sluiten ten gevolge van maatregelen in het buitenland genomen. Men late zich niet op een dwaalspoor brengen door de groote bedrijvigheid die er even heeft geheerscht om nog zooveel mogelijk voor raden naar Engeland te brengen. Een pan- nenfabriek, die een groote order voor En geland had, zag deze doorgehaald, de rij wielhanden- en papierfabrieken lijden enorme schade. Wij zijn aan hat begin van de doorwerking van de geweldigs slagen waarop spr. in den aan vang zijner rede wees. Er is spr. verweten, dat hij met dit ont werp te laat is gekomen, maar betor te laat dan te vroeg. De hulp die men wil brengen en die men bescherming kan noemen, moet niet het karakter van protectie krijgen. Zij mag ook niet leiden tot verlies van afzetge bied in het buitenland. De vrees dat men hier een ontwerp heeft, waarmee men met volle zeilen naar de protectie vaart, kan worden getemperd met het argument, dat men hier te doen heeft met contingentee ring en niet met hooge invoerrechten. Een protectionistische bedoeling is aan dit ont werp vreemd. Aan onze nationale productie moet een afzet op de binnenlandsche markt wor den verzekerd. Ten aanzien van de bedre ven, die slechts voor de heift voor de bin nenlandsche markt werken moet men de vraag stellen of men ze moet helpen om het verloren afzetgebied terug te winnen of hen zal moeten compenseeren voor dat verlies. Men hoede zich echter ten aan zien van die compensatie voor te groots verwachtingen. Het gaat hier om het zooveel mogelijk handhaven van ons bedreigde productie apparaat en daarbij is ook al weer het denkbeeld van protectie afwezig. Want deze prikkelt het productieyapparaat, ter wijl het hoogste doel is de handhaving ervan. Prijsstijging kan een gevolg zijn van het ontwerp; maar die zal zooveel mo gelijk worden tegengegaan, en dat zal ook kunnen. Ten aanzien van allerlei artikelen kan men zeggen, dat de prijzen niet hooger moeten komen. Het ontwerp heeft een prijsregelende werking door wij ziging van het contingent. De prijsstijging heeft een aangename rijde voor den producent, maar een zeer onaangename voor den consument. De Regeering heeft in dit opzicht vooral de belangen der eonsramenten, speciaal de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1