Woensdag 2 December 1931 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Asthma en Bronchitis Hendrikse Eo s BankH.V. Boes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 DECEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKBN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, iranco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 14 regels i 1.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Woorden en daden. Met blijdschap kan worden geconsta teerd, dat er in breede kringen de begeer te is om de gevolgen van de crisis te ver zachten en den nood te lenigen. Toch is er verschil. Er zijn er die hun kracht zoeken in praten en nogeens praten over den crisis nood, met de blijkbare bedoeling om daar door de gelegenheid te krijgen in troebel water te visschen en er zijn er ook, die minder praten, maar die liever tot daden komen. Tot de eersten bebooren de sociaal-de mocraten. Bij hen staat het belang van de partij voorop. In schrille kleuren wordt de cri sisnood geteekend, er worden eischen, vaak onvervulbare eiscben gesteld, er wordt hevig afgegeven op de Regeering en andere Overheidspersonen, maar ver der komt men niet. Als de menschen maar ontevreden worden, als er maar een revo lutionaire stemming gewekt wordt, dan meent men al heel wat bereikt te hebben. Toen dan ook op initiatief van H.K.H. Prinses Juliana bet Nationaal Crisis- Comité werd opgericht, was men daarover in socialistischen kring slecht te spreken en kon men b.v. in „Het Volk" de volgen de ontboezeming lezen: „De prinses, in overleg met de konin gin, stelt zich aan het hoofd van een na tionale steunbeweging voor werkloozen. Dat te slikken ging boven mijn macht. Een weeë weerzin behield de öferhand." Later toen er in eigen kring toch eenig verzet rees, werd een beetje bijgedraaid en werd getracht aan dit weerzinwekkend geschrijf een ietwat anderen draai te ge, ven, maar niet zonder dat er nogeens ter dege de aandacht op gevestigd was, dat wat voor de werkloozen gedaan wordt, toch volstrekt niet in overeenstemming is met de behoeften. Nu valt daarover te praten. Het crisis leed is groot en de hulp die verleend wordt, beperkt zich uit den aard der zaak tot bet allernoodzakelijkste. Maar wat doen nu de Soc.-Democra- ten? Bij de veel gesmade Kerken en instel lingen van liefdadigheid is er althans een pogen om in den ergsten nood te voor zien. Duizenden bij duizenden worden week aan week geofferd, met het gevolg, dat onnoemelijk veel leed wordt verzacht. Maar wat doen de Socialisten? Een briefje van een partijgenoote die aandrong op de vorming van eigen comi- té's om zieken en zwakken te helpen, werd door „Het Volk" aangehaald als een be wijs dat er wel de wil is om aan te pak ken en te helpen, maar gedaan wordt er niets. Aan geld ontbreekt het in Socialistischen kring niet. Partij en Vakverbond beschik ken over vele millioenen. Als men wilde, dan zou men nu zeer veel kunnen doen. Als voor werkverschaf fing en steun een aantal millioenen be schikbaar werden gesteld dan zou het er voor velen heel wat minder donker uit zien. De verworven schatten worden echter zuinig bewaard. En terwijl men n.b. diaconiën en andere instellingen durft critiseeren, wordt er zorgvuldig voor gewaakt, dat de eigen millioenen onaangetast blijven. Wie proletarisch gevoel heeft, zoo zegt men en dan komt het zondenregis- ter van anderen. Maar men heeft niet zooveel proleta risch gevoel, dat men de schatten die door „het proletariaat" bijeengebracht werden, ook maar voor een klein deel wil gebrui ken om de echte proletariërs door den bangen winter heen te helpen. In het schimpen en schelden op ande ren, in eischen, in het mis-leiden van de massa, 't zij gaarne toegegeven, zijn de Soc.-Democraten meesters. Maar het doen laten ze gaarne aan anderen over. Liever dan daadwerkelijk den nood te helpen lenigen en de werkverschaffing te bevorderen, bewaken zij al schimpende op wat b.v. door de Prinses gedaan wordt, de goedgevulde roode brandkasten. OUD-MINISTER VAN DIJK. De beer J. J. G. van Dijk, lid van de Tweede Kamer voor den Kieskring Zee land, van de Antirevolutionaire partij vierde gisteren zijn 60sten verjaardag. In bet Kamer-overzicht van de „N. R. Ct." werd melding gemaakt van het feit, dat de heer van Dijk op dezen verjaar dag des avonds en des nachts even trouw op zijnp o s t was, als op ge wone dagen. Met deze weinige woorden is onze afge vaardigde geteekend zooals hij werke lijk is. De heer van Dijk is een man met groote capaciteiten, een man van de daad en niet van de praat, zich steeds kenmerkend door groote trouw. Trouw aan de door hem beleden begin selen. Trouw in al zijn arbeid op politiek terrein en op het gebied van de Gbr. barmhartigheid. Altijd op zijn post. Moge God hem nog vele jaren sparen ook voor zijn arbeid op politiek gebied als afgevaardigde van de A.R. partij in Zee land naar de Tweede Kamer. De val van het pond sterling. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren de vraag gesteld, wat de regeering van plan was te doen om een verderen val van het pond tegen te gaan en den kost prijs van geïmporteerde goederen niet bo venmatig te doen stijgen. De financieele secretaris van de schat kist antwoordde, dat de groothandelsprij- zen in Engeland niet gestegen waren in evenredigheid tot den val van het pond in de laatste dagen, waaruit het beste bleek dat de binnenlandsche koopkracht van het pond niet onmiddellijk invloed oefende en afhankelijk was van den wisselkoers. De val was niet verontrustend en werd veroorzaakt door groote verkoopen van Frankrijk en Nederland eenerzijds van hun pondenbezit en anderzijds door de betalingen van den abnormalen invoer van October en begin November. De re geering deed wat zij kon om bet pond te steunen, maar zij had geen invloed op de verkoopers in bet buitenland. De Engelsche invoerrechten op buiten- landsch fruit. Het Lagerhuis heeft gisterenavond de behandeling van de invoerrechten op niet strikt noodzakelijke land- en tuinbouw- voortbrengselen voortgezet. Majoor Attlee stelde namens de oppositie voor, eerst een lichaam in het leven te roepen, dat voor de bemarkting en distributie van de En gelsche producten zou zorgen, voor de buitenlandsche met 50 pet. belast werden, want anders voorzag hij spoedig stagna tie De minister ontraadde het amende ment, omdat het juist de bedoeling was land- en tuinbouw vlug te helpen tegen de buitenlandsche concurrenten, wat door het amendement onmogelijk gemaakt zou worden. Het werd hierna verworpen met 377 tegen 45 stemmen. Daarna stelden de oppositie-leden voor, kersen, aalbessen, kruisbessen, aardbeien en pruimen vrij te stellen, omdat zij tot het dagelijksch voedsel van alle klassen der bevolking behoorden, en tevens als ruw-materiaal voor de jamfabrieken kon den beschouwd worden. De minister was ook tegen dit amende ment, omdat de Engelsche fruitoogst een tot drie weken later is dan de buitenland sche en de jamfabrieken gewoonlijk bun behoeften al voor 90 procent of meer ge dekt hadden uit het buitenlandsch pro duct voor het Engelsche aan de markt kon komen. Ook dit amendement werd met 300 stemmen meerderheid verworpen. Chicago naar den afgrond. De stad Chicago verkeert opnieuw in financieele moeilijkheden. De burgemees ter heeft de 50 rijkste bewoners van de stad uitgenoodigd tot een bespreking, waarbij hij verklaarde, dat de stad slechts gered kan worden, als de welgestelde bur gers hulp verleenen. Het is niet mogelijk, de salarissen van de politie, de brandweer en de onderwij zers te betalen. Sedert April hebben de onderwijzers slechts eenmaal hun maan- delijksche salaris ontvangen. Er is daarop een commissie gevormd, welke den burgemeester terzijde zal staan ter overwinning van de bestaande moei lijkheden. Men wil een beroep op de welgestelde burgers doen om een gedeelte der belas tingen vooruit te betalen, terwijl ook po gingen in bet werk zullen worden gesteld om een leening te plaatsen. Dalend geboortecijfer in Pruisen. Het aantal huwelijken, dat in het derde kwartaal in Pruisen werd gesloten, beeft vergeleken bij het overeenkomstige tijd stip van verleden jaar een verdere ver mindering ondergaan. In alle groote ste den van Pruisen was het cijfer lager dan verleden jaar, in Berlijn ongeveer 16 pet. Ook het geboortecijfer is in sterkere mate gedaald. Het sterfte-cijfer bleef laag, wat voor het grootste gedeelte te danken is aan de daling van de zuigelingensterfte. Wegens de belangrijke vermindering van het geboortecijfer is het geboorte overschot in Pruisen thans aanmerkelijk lager dan verleden jaar. Te Berlijn, de grootste stad met het laagste geboortecijfer, is reeds een sterfte- overschot te constateeren. Het einde der Ronde Tafel-conferentie. Bij den aanvang van de slotzitting der Ronde Tafel-conferentie werd door Mac-Donald een boodschap van den Ko ning voorgelezen, waarin het o.m. heet: Het is mij bekend, welke groote moei lijkheden bij het diepgaand onderzoek van de groote taak, welke gij verleden jaar op u naamt, aan den dag zijn ge treden; ik verzoek u echter, u daardoor niet te laten ontmoedigen. Het is mijn vurige wensch, dat de groote Indische volksgemeenschappen, onder uwe leiding, met geduld en ver draagzaamheid voort zullen gaan op den weg van samenwerking en rustige ge- dachtenwisseling, welken uw pogingen hun zoo duidelijk hebben gewezen. Mac-Donald gaf vervolgens nogmaals een uiteenzetting van de politiek der regeering en zeide, dat hij speciaal ge machtigd was, om aan de afgevaardigden der Ronde Tafel-conferentie en aan heel Britsch-Indië de verzekering te geven, dat de politiek der vorige regeering ook de politiek is van deze regeering. Men mag niet spreken van een misluk king der conferentie er zijn integendeel groote vorderingen gemaakt, die de meest optimistische verwachtingen overtroffen hebben. De commissies, welke de conferentie heeft aanbevolen, zullen zoo gauw moge lijk het volgend jaar in Indië in werking worden gesteld. Nadat Gandhi namens alle gedelegeer den den Britschen premier dank had ge bracht voor zijn leiding nam Mac-Donald nogmaals het woord, om in het bijzonder een beroep te doen, op Gandhi, om den weg te gaan, dien het verstand wijst, den weg der verzoening en der samenwerking, teneinde aldus het doel een autonome regeering van Indië te bereiken. Hierna werd de conferentie voor onbe- paalden tijd verdaagd. Nieuwe Duitsche noodverordening. Op grond van artikel 48 par. II der Duitsche grondwet wordt bepaald: De regeering krijgt de bevoegdheid, om tot de bijeenkomst van den rijksdag, in gevallen van dringende economische nood zakelijkheid, de invoerrechten in afwij king van de geldende voorschriften te ver anderen en de voorloopige toepassing van wederzij dsche economische overeen komsten met andere staten af te kon digen. De maatregelen, die de rijksregeeering Laatste wetenschappelijke uit vinding. Dr HASSENCAMP's Adem- haltngs-gymnastiek-apparaat „Me- dicatus", thans in Nederland geïn troduceerd. Literatuur en attesten van longsanatoria in Zwitserland gratis en franco. Leest in het „Schouwvenster" van 27 November het artikel over „Medicatus", door D. VAN RENESSE, arts en weten schappelijk medewerker van dit blad. Op verzoek zenden wij U dit nummer gratis. MEDICATUSiDEPOT, Fa S. C. BARNEKOW, aid. 25, Amsterdam- C, Prinsengracht 615, Tel. 36421. inzake de invoerrechten zal afkondigen moeten aan den rijksraad voorgelegd en op zijn verlangen ingetrokken worden. De maatregelen betreffende de toepas sing van wederzij dsche economische overeenkomsten moeten den rijksdag voorgelegd worden en eveneens op ver langen van den rijksdag opgeheven wor den. Deze verordening is van heden 1 De cember af in werking getreden. Japan en China. Het redactie-comité van den volken bondsraad legt de laatste hand aan de re dactie van de resolutie tot regeling van het Japansch-Chineesch conflict. Men ziet daarin een bewijs, dat op de voornaamste punten van het geschil een principieele overeenstemming is tot stand gekomen. Alles doet voorzien, dat de eerlang te wachten resolutie van den volken bondsraad èn voor Japan èn voor China aannemelijk zal zijn. De toestand in Tientsin wordt weer normaal, en ook in Mantsjoerije komen, enkele geruchten uit Tsitsikar uitgezon derd, niets dan geruststellende berichten, zoodat men in officieele kringen te Tokio hoopt, dat het ergste geleden is en dat eerlang een betrekkelijke rust zal heer- schen in het thans bezette gebied. De Belgische Kamer over een Fransch- Belgisch-Nederlandsch tolverbond. In de Belgische Kamer hebben do af gevaardigden Sinzot (katholiek), Pater (liberaal) en Hubin (sociaal democraat) den minister van buitenlandsche zaken geïnterpelleerd over de buitenlandsche economische politiek van het kabinet. Sinzot wees er op, dat na Frankrijk en Italië, ook kleine landen die altijd vrijhandelsstaten waren als Noorwegen, Zweden, Denemarken en Nederland, ondanks bet gccoord van Oslo dit thans den rug toekeeren. Het gevaar van eoom> mische insluiting wordt dus niet den dag grooter. Sinzot, verkondigde de meening, dat debuitenlandscbepolitiekvan België naar een economische unie met Nederland en Frank- rijk moet streven. Een dergelijke unie zou namelijk in het voordeel zijn van den Belgischen landbouw en de Bel gische industrie. Sedert het verblijf van den Franschen gezant Benoist in Den Haag heeft zich een politiek van econo mische toenadering tusschen Frankrijk en Nederland ontwikkeld. De reis van Konin gin Wilhelmina naar Parijs was daarvan een duidelijk bewijs. Sinzot besloot zijn rede met een pleit voor de economische unie tusschen Ne>- derland en België, welke hij: zeer goed mogelijk achtte trots het feit dat 1830 nog niet zoo heel ver in het verleden ligt en trots het verschil van temperament en mentaliteit, dat tusschen beide vol keren bestaat. De liberale interpellant Pater sprak on geveer in denzelfden zin als Sinzot. Ook deze redenaar wenschte een economische entente met Frankrijk en Nederland. Hij-mans, de minister van buitenland sche zaken, waarschuwde tegen alle ge vaarlijke moedeloosheid. Van een tolunie met Frankrijk verklaarde de minister geen voorstander te zijn, daar men aldus de tegenwoordige crisis niet zou oplassen. Een economische unie tusschen staten, die dezelfde handelsbelangen hebben kan gewenscht zijn. Aan de mogelijkheid van een entente k trois (Frankrijk, Nederland en België) geloofde de minister niet. Een B e K- g i s c h—N ederlandsch. tolver bond zou bij echter evenwel Binnenland. De Tweede Kamer over de beperking van den invoer. Buitenland. Het einde der ronde tafel-conferentie. Belgisch-Nederlandsch tolverbond? Engelsche invoerrechten op buitenlandsch fruit. zeer gaarne tot stand zien ko men daar Nederland en België staten zijn van ongeveer galij- k e b e t e e k e n i s. Ook dit verbond zal echter niet zoo makkelijk zijn te verwe zenlijken als sommigen wel meenen. Korte Berichten. Gisteren heeft het in Oost-Pruisen hard gevroren. Te Johannesburg werd 16 graden Celsius vorst geregistreerd. Het Koersche Haff is toegevroren, terwijl ook de meren in het Mazoerische gebied dicht liggen. Naar uit Lodz gemeld wordt, hebben de textielfabrikanten aldaar besloten, hun fabrieken voor een maand te sluiten daar zij geen voldoende afzetgebied voor bun goederen vindon. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL NIJVERHEID. Maandag algemeene staking. Gisteren is te Utrecht wederom een vergadering der drie textielarbeidersbon den gehouden. Omtrent deze bijeenkomst is van de zijde dier organisaties het volgende mede gedeeld: Besloten werd, indien de werkgevers niet vóór of op Zaterdag 12 dezer op hun houding tei'ugkomen, bij alle werkgevers aangesloten bij de beide fabrikantenver- eenigingen, de staking te proclameeren met ingang van Maandag 14 December. Met nadruk werd geprotesteerd tegen de houding der werkgeversvereenigingen, die de staking bij de firma Jannink die volgens de arbeidersbonden, niets uit staande heeft met de gevoerde actie tegen loonsverlaging vastkoppelden aan deze actie. Met het oog op deze houding is geadviseerd overal te staken tenzij dit in een enkele onderneming door omstandig heden niet mogelijk is. De besturen betreuren, dat niettegen staande het door hen gegeven advies, een deel der arbeiders reeds thans het werk heeft neergelegd en zijverwachten dat, waar eensgezindheid de eerste voor waarde voor het slagen eener staking is, dat de arbeiders het werk zullen her vatten. De besturen der arbeidersorganisaties wijzen elke verantwoordelijkheid af voor hetgeen Zaterdag j.l. en volgende dagen op enkele fabrieken is gebeurd, terwijl zij geen uitkeering zullen verstrekken aan de leden, die het gegeven advies niet hebben opgevolgd. De toestand in het textielgebied is uiterst verward. De besturen van de groote organisaties zijn naar het schijnt de leiding finaal kwijt. Met belangstelling wordt afgewacht, welke houding vandaag door de stakers zal worden aangenomen. De uitvoering van de Tarwewet. De heer Wijnkoop heeft aan de minis ters van binnenlandsche zaken en land bouw en van arbeid, handel en nijverheid een aantal vragen gesteld. Is het, zoo vroeg hij o.m., de regeering bekend, dat de Tarwewet een j aarlij ksche belasting beteekent van meer dan 20 mil- lioen gulden, waarvan slechts ongeveer de helft, dus ongeveer tien millioen, in handen van tarweverbouwers komt? Acht de regeering het in dit verband niet een gebiedende eisch, dat deze Tarwe wet onmiddellijk wordt ingetrokken? Weet de regeering, dat de meel-fabri- kanten weliswaar ontkennen, dat de res-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1931 | | pagina 1